Anasayfa > Türkiye > Balıkesir > Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz dağları milli park şelaleler ve göletler

Kaz Dağları, Balıkesir ilinde bulunan Türkiye’nin nefes alan ciğerleri gibi hayat verir adeta. Buranın, korunan ve tek başınıza giremeyeceğiniz yeri olan Kaz Dağları Milli Parkı, 1993’ten beridir özel olarak korunmaktadır. Kanyonuyla, şelaleleriyle, zenin bitki örtüsüyle, onlarca endemik bitki türüyle, denizi, kumu, güneşiyle tam bir ekoturizm rotası.

1774 metre yüksekliğindeki Kaz Dağları 3 bölümden oluşuyor : Sarıkız Tepesi (Sarıkız efsanesinden geliyor adı), Babatepesi (Sarıkızın babasından dolayı bu adı almış), Karataş Tepesi

 1. Sarıkız Tepesi: Burasının yüksekliği 1574 metredir. Sarıkız efsanesiyle ünlenmiş tepeye Kazdağı tur şirketinin turlarıyla da çıkabilirsiniz. Kaz Dağları’nın en yüksek diğer tepelerinden biridir. Kaz Dağları’nın efsanelere konu olmuş bu tepesi, dilden dile dolaşan hikâyesi yanında muazzam bir manzaraya sahip. Bu tepe Edremit ovası ve Balıkesir’e hakim. Yazın, özellikle Türkmen ve yörükler gelenekselleşmiş olarak Sarıkız türbesini ziyaret ederler, kurban keserler. Geleneklerine bağlı olan Türkmenler için her yılın belirlenmiş 2 haftası geleneklerini devam ettirebilmeleri adına alan rehberi almadan Sarıkız tepesine çıkarlar, Kazdağı Milli Parkı‘na girerler, doğada gönüllerince gezinirler.Tabi, burada ayrıcalık mı oluyor, gerçekten de Milli park korunuyor mu sorusu insan sormadan gelmeden edemiyor…
 2. Babatepe: Sarıkız’ın babasıın öldüğü tepeye bu isim verilmiş. Kızının üzüntüsüne dayanamayan baba Kazdağlarının tepelerinde gezinirken ölmüş ve öldüğü ve mezarının olduğu tepe bu ismi almış. 1765 metredir yüksekliği
 3. Karataş Tepesi: Kaz dağlarının en yüksek tepesidir.

 

Kaz dağları milli parkı şelaleler
Kaz Dağları Milli Parkı, yeşillikler için onlarca endemik bitki ve zengin bitki örtüsü ile ülkemizin nefes aldıran ve dünyanın 2. en yüksek oranda oksijene sahip yeridir.

 

Kazdağları Milli Parkı, Kazdağları’nda belli bir alanı kapsar, 21.452 hektarlık alandır. Burası Edremit Körfezi, Zeytinli Çayı, Karamenderes çayı ile Mıhlı Çayı arasındaki bölgedir. Kazdağları ve Kazdağı Milli Parkı özellikleri:

 

 • Barındırdığı endemik (yöreye has bitki türleri) bitki türü sayısı bakımından 1. ve oksijen oranı olarak dünyada 2.sırada yer alan Kazdağları’nın en yüksek noktası Karataş Tepesi’dir.
 • Dağı ve milli parkı parkı gezmek isterseniz Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kılavuzlarını ücret karşılığı kiralamanız gerekir. Bu ücret 2017 yılı için 115 TL‘dir.
 • Kazdağları, diğer adıyla İda Dağı, adına yazılmış en eski kaynak Homeros’un İlyada Destanı’dır. Buna göre de Zeus burada doğmuş ve Truva Savaşı’nı yönetmiştir.
 • Kazdağı’nda o kadar çok efsane var ki, en bilineni ise Sarıkız efsanesidir:

 

Sarıkız Efsanesi: Sarıkız, efsaneye göre babasıyla yaşıyor ve babası hacca gittikten sonra evde yalnız kalıyor. yaşadığın köyün erkekleri de kızla yakınlaşmak istiyorlar fakat kız hepsini reddediyor. Bunun üzerine erkekler kıza iftira atıyorlar ve kötü yola düştüğünü yayıyorlar. Babası hacdan gelince olanları duyuyor ve köy halkı adama sırt çeviriyor. Bunun üzerine adam kızını dağın tepesine çıkarıyor, yanına da birkaç kazını bırakıyor. Kendisi yapamadığı için yabani hayvanların kızını öldüreceğini düşünüyor ve dağın en tepesine çıkarır. Köye indiğinde herkese kızını öldürdüğünü söyler ama aklı hep kızında kalır.

Bir süre sonra, köyü gezmeye gelenler Kaz Dağları’nda sarı saçlı bir kızdan yardım aldıklarını, kızın ermiş olabileceğini söylerler. Babası bunları duyunca heyecanlanır ve kızının ölmemiş olabileceğini düşünür ve görmek için tepeye çıkar, kızını görür. Birbirlerine sarılırlar, babası şükretmek için namaz kılmak ister. Kızından su ister. Kız ibriğini uzatır, Güre çayından su doldurur. O anda babası kızına iftira atıldığını anlar, köy halkına beddua eder. O anda Sarıkız kaybolur. Babası üzüntüden tepelerde gezerken ölür. Sarıkız‘ın mezarı Sarıkız Tepesi‘nde, babasının mezarı ise Baba Tepe‘de bulunur. Kazları için yaptığı avlunun duvar kalıntıları ise hala günümüzde bile görülmektedir.

 

 • Yeraltı ve yer üstü suları, zenginlikleri, iklim şartları ile verimli topraklar ve muhteşem bir yaşam alanı sunan bölge yüzyıllardır birçok medeniyete beşik olmuştur. Truvalılar, Akhalılar, Antandros medeniyeti, Rumlar, Romalılar ve Osmanlılar burayı tarih boyunca kullanmıştır. Bu da, kültür mozaiğinin buraya işlemesine neden olmuş, farklı inanç sistemleri de gelişmiştir.
 • Edremit Körfezi’ne doğru yükseliği azalır ve Baba Burnu bölümünde deniz seviyesine iner.
 • Kazdağı göknarı en çok görülen itki olmakla birlikte 32 tanesi endemik yani buraya has olmak üzere 800 çeşit bitki türünün bulunduğu zengin bir bitki örtüsüne, muhteşem atmosfere sahip oldukça etkileyici, nefes aldıran bir bölge.
 • Bu kadar bitki örtüsü olur da hayvan olmaz mı? Bahsettiğimiz kuş, böcek değil tabi; ayı, tilki,kurt, tilki, sansar, porsuk, yarasa gibi yabani hayvanlar da bulunuyor. Eğer kamp yapacaksanız dikkatli olmanızda fayda var.
 • Kazdağı Milli Parkı, sadece yerli değil yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Efsaneleri, mitolojik karakterleri ile alan rehberleri ile keşfedebilirsiniz.
 • Mitolojiye göre İda Dağlarında ilk güzellik yarışmasının yapılmış ve Afrodit de tescilli güzel olarak seçilmiş.
 • Sarıkız efsanesi filmlere bile konu olmuş: Sarıkız filmi
 • Son olarak, yolunuz Edremit ve Ayvacık bölgesine düşerse mutlaka 1 gününüzü buraya da ayırın. Kazdağları ile Kazdağı Milli Parkı’nı karıştırmayın. Kazdağı Milli Parkı’nı da mutlaka gezin ve vaktiniz varsa Sarıkız Tepesi‘ne çıkın.
 • Hasanboğuldu ve Sütüven Şelaleleri, Milli Park sınırlarının dışındadır. Yanlış bilgi olarak internetteki bürçok kaynakta sanki Milli Park içindeymiş gibi sanılıyor.

 

Kaz Dağları Milli Parkı Konaklama

Kaz Dağları Milli Parkı’nın için kamp yapabilirsiniz. Yayla Çadırlı Kamp Alanı, Kaz Dağları Milli Parkı‘nın içindedir ve alan kılavuzu ile içeri girebiliyor ve konaklamak isterseniz de alan kılavuzu ile birlikte konaklayabiliyorsunuz. 800 metre yükseklikteki bölgeye kendi çadırınızla geliyor ve akşam konaklamak için alan kılavuz ücretinin %50’si kadar daha ödemeniz gerekiyor. Kılavuz ücreti 2017 yılı için 115 TL’dir. Araç girişi ise 15 TL’dir. Çadır konaklama için ise 32 TL veriyorsunuz, bu ücret 4 kişilik çadır fiyatı içindir. İçeride ateş yakmak yasak. Konumu için tıklayın.

 

Kazdağları Milli Parkı’na gelmişken aşağıdaki yerleri de gezebilirsiniz

Kaz Dağları Kamp rehberi yazısı için tıklayın

Hasanboğuldu Göleti yazısı için tıklayın

Sutüven Şelalesi yazısı için tıklayın

Kazdağları Yeşilyurt Köyü yazısı için tıklayın

Adatepe Köyü yazısı için tıklayın

Tahtakuşlar Köyü yazısı için tıklayın

Kızılkeçili Köyü yazısı için tıklayın

Zeus Altarı yazısı için tıklayın

Mıhlı şelalesi yazısı için tıklayın

Kazdağları gezilecek yerler için tıklayın

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!