Anasayfa > Türkiye > Balıkesir > Hasanboğuldu Göleti

Hasanboğuldu Göleti

Hasanboğuldu Göleti manzarası

Yemyeşil bir doğanın ortasında kocaman bir şelale ve onun oluşturduğu gölet Hasanboğuldu. Mavi ve yeşilin rengarenk ve huzur veren uyumu,  ne de hoş görünüyor. Üstelik buz gibi sularında yüzmek inanılmaz keyifli yazın bunaltan sıcaklarında. İsmi biraz tuhaf gelebilir, Hasanboğuldu niye denmiş diye merak edebilirsiniz.. Buranın üzücü bir hikayesi var bir de. Kazdağları Hasanboğuldu efsanesi filmlere ve Sabahattin Ali’nin öykülerine konu olmuş. İşte Hasanboğuldu hikayesi:

Hasanboğuldu efsanesi: Aşiret kızı Emine’ye aşık olan köylü Hasan’ın acıklı hikayesi…Efsaneye göre, iki aşık evlenmek isterler ama töre kurallarına göre delikanlının bazı sınavları geçmesi gerekiyordur. Kız, delikanlıya “Evlenebilmemiz için  40 okkalık tuz çuvalını bizim dağa sırtından hiç indirmeden getirmen gerekiyor” der. Hasan, tuz çuvalını sırtına alır ve dağa çıkmaya başlar, ama sıcaktan terlediği için tuz çuvalı sırtında derin yaralar açar. Hasan, yarı yolda başarmayacağını anlar ve Emine’ye yalvarır durması için. Emine durmaz, Hasan da kendisini gölete atar. İşte o gölet, Hasanboğuldu Göletidir. Emine, töre kanunlarına göre durmaz ve devam eder. Kulaklarında Hasan’ın yalvarış çığlıklarını duyar ve o da durmadığı için pişman olur. Hasan’ın kendisine yalvardığı göletin orada onu arar ama bulamaz. Hasan’a verdiği yemeniyi göletin kenarında bulur ve kendisini o yemeniyle ağaca asar. Kendisini astığı ağaca Emine Çınarı, Hasan’ın boğulduğu göle de Hasanboğuldu Göleti denir.

 

Hasanboğuldu Göleti keyfi
Hasanboğuldu Göleti kenarında oturabilir, manzaranın ve verdiği serinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Hasanboğuldu Göleti’ne nasıl gidilir?

Kazdağları Hasan boguldu şelalesi‘ne Zeytinli üzerinden geliyorsanız sola Hasan Boğuldu yönüne devam etmelisiniz. Sağ tarafta Kazdağları Milli Parkı bulunuyor. Yol ayrımından devam ederek 4 km gittiğinizde gölete ulaşıyorsunuz.

Kızılkeçili köyü’nden geliyorsanız aracınızı girişte bırakarak kısa bir yürüyüşten sonra ulaşıyorsunuz. Biz bu rota üzerinden geldik, konakladığımız yer Jippe İda Dağ Evleri‘ydi.

 

Hasanboğuldu giriş ücreti nedir?

Hasanboğuldu Göleti için aracınızla giriş ücreti (otopark) 15 TL’dir.

 

Hasanboğuldu Gölü ve civarında ne yapılabilir?

  • Trekking yapabilirsiniz
  • Gölette yüzebilirsiniz
  • Etrafında bulunan piknik masalarında piknik yapabilir, dinlenebilirsiniz. Ateş yakmak yasak ama mangal istasyonlarını kullanabilirsiniz.
  • Hemen ilerisinde bulunan Sütüven Çağlayanı‘na gidebilirsiniz
  • Yemyeşil doğanın, minicik göletlerin ve yakınlardaki irili ufaklı şelalelerin huzuruyla doğayla başbaşa kalarak kafa tatili yapabilirsiniz.
  • Sütüven Şelalesi yakınında bulunan kır lokantasında yemek yiyebilirsiniz.
  • Köylü kadınların açtığı tezgahlarda türlü türlü otlar, kekikler, zeytinyağlı ve çeşitli esansiyel yağlarla karıştırılmış ve üretilmiş mis kokulu sabunlar var. Burada alışveriş yapabilirsiniz.
  • Kazdağı Milli Parkı‘na giriş yapabilir ve hatta Kaz dağlarında kamp yapabilirsiniz.

 

Not: Kaz dağları milli parkı’na giriş ancak alan kılavuzları ile mümkün diyoruz ama şöyle bir istisnası var: 6 tane Türkmen köyü var. Tahtakuşlar, Çamcı, Mehmetalan, Güre, Doyran ve Hacıasanlar. Bu köylerde doğup da burada ikamet edenler yılın belli zamanlarında köy kültürünü ve geleneğini devam ettirmek adına kılavuz rehbersiz içeriye girebiliyorlar, ateş yakıp mangal yapabiliyorlar. Maalesef çifte standart kısmı ayrı ama umarız ileride bir yangın haberi duymayız. 2014 yılında ziyaret ettiğimizde içerisi dumandan görünmüyordu. Mangal ateşinden çıkan dumanlar buram buram her yere yayılmıştı..has

 

Hasanboğuldu Göleti’ne gelmişken aşağıdaki yerleri de gezebilirsiniz

Kazdağları Kamp yazısı için tıklayın

Kazdağları Milli Parkı yazısı için tıklayın

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!