Anasayfa > Türkiye > Balıkesir > Sutüven Şelalesi

Sutüven Şelalesi

Sutüven Şelalesi görseli

Sutüven Şelalesi, Sarıkız Yaylası‘nda doğup Kızılkeçili Çayı üzerinden akarak devam edip Hasan Boğuldu Göleti’ne ulaşan, Kaz Dağları Milli Parkı’na geldiyseniz mutlaka görülesi ve hemen kenarında doyumsuz manzarasını izlemek için oturulası harikulade bir şelaledir. Balıkesir‘de bulunan Sutüven Şelalesi’nin ismi değişiktir ve hatta birçok kaynakta “Sütüven” olarak geçiyor fakat doğrusu “Sutüven”dir. “Tüvmek” fiilinden gelen (anlamı sıçramak) ve su kelimesiyle birleşip “Sutüven” kelimesini doğurmuştur. Anlamı, “sıçrayan su”dur.

Yemyeşil doğanın içinde şırıl şırıl akan şelale, yer yer hızlanarak yer yer yavaşlayarak yoluna devam eder. Burada taşların üzerinde yürürken dikkat edin. Buz gibi suyunda yüzebilirsiniz. İnsan vücudu bir süre sonra alışıyor bu soğukluğa. Eğer yazın gelirseniz, şelalenin ve hemen yakınında bulunan Hasanboğuldu Göleti‘nin içinde birçok insanın yüzdüğünü ya da en azından ayağını suya soktuğunu görebilirsiniz. Kaz dağları Sutüven şelalesi‘nde yüzerken de gezinirken de dikkat edin. Tabelalarda “Yüzmek Yasaktır” ifadeleri de görebilirsiniz. Açıkçası ben çok yüzme taraftarı değilim ama suyun soğukluğunu test edebilirsiniz elleyerek.

 

Sutüven Şelalesi hasanboğuldu
Sutüven Şelalesi’nin hemen dibinde manzaraya karşı oturabilir, yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Sutüven Şelalesi nasıl gidilir?

Hasanboğuldu Göleti‘yle yan yana bulunan Sutüven Şelalesi, Altınoluk – Edremit karayolunun 20.kilometresinden sola Zeytinli sapağına girdiğinizde köy çıkışındaki dar köprüyü geçip Beyoba köyüne ulaşılıyor. Beyoba köyü girişinden aşağıya inen yolu 2 kilometre takip edin, piknik alanına ulaşacaksınız.

 

Sütüven Şelalesi giriş ücreti

Hasanboğuldu Göleti‘ne giriş gibi aynen buraya da aracınız için 15 TL otopark ücreti ödedikten sonra girebilirsiniz.

 

Sutüven Şelalesi’nde ne yapabilirsiniz?

  • Buradaki piknik alanında piknik yapabilirsiniz
  • Muhteşem fotoğraf çekebilirsiniz. Mutlaka yanınızda tripodunuzu getirin
  • Mangal istasyonlarının bulunduğu yerde mangal yakabilirsiniz.
  • Yakında restoranda yemek yiyebilirsiniz, burada da şelale bulunuyor.
  • Hemen yakınında bulunan Hasanboğuldu‘ya gidebilirsiniz.

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!