Anasayfa > Türkiye > Çanakkale > Kazdağları Yeşilyurt Köyü – Nerede, Nasıl Gidilir

Kazdağları Yeşilyurt Köyü – Nerede, Nasıl Gidilir

Yeşilyurt köyü

Taş evleri ve güzel taş sokaklarıyla ayrılmak istemeyeceğiniz Yeşilyurt Köyü’ne hoşgeldiniz! Yeşilyurt Köyü nerede, nasıl gidilir sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Orada bir köy var uzakta…

“Orada bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür…” dizelerini akla getiriyor Yeşilyurt köyü… Ahmet Kutsi Tecer’in bu güzel dizeleriyle söze girsek de aslında ününe ün katmış, köy olmaktan çıkmış da oldukça popülerleşmiş ve yılın 12 ayı yabancı turistlerin de akınına uğrayan, taş evleri ve daracık sokaklarıyla, tasarımcı dükkanları ve butik cafeleriyle adeta bir küçük Alaçatı ve Çanakkale‘nin sınırdaki köyü burası. Aslında, Alaçatı gibi fiyatların uçuk olmaması ve denize de yakınlığıyla Alaçatı’ya bir alternatif olarak düşünülebilir, İstanbullu olup da buraya gitmemek hiç mantıklı gelmiyor, üstelik İstanbul’a da yakın.

Kazdağları Köyleri arasında en ünlüsü en gelişmisi burası.

Kazdağları Yeşilyurt Köyü - Nerede, Nasıl Gidilir Yeşilyurt Köyü renkli evleri
Yeşilyurt Köyü taş evlerinde hatıra fotoğrafları çektirmeyi unutmayın

Kısa kısa Yeşilyurt

Tarihçe

Anadolu’ya yerleşen Cepni Boyu’nun 2 kardeşinden Büyük Cepni ve Küçük Cepni karşılıklı 2 köy kuruyor. Küçük Cepni dediğimiz köy şu sıralar Küçük Çetmi köyü olarak anılıyor. Büyük Cepni de Yeşilyurt Köyü oluyor günümüzdeki adıyla. Türkler ve Rumlar yıllarca bir arada huzur içinde yaşarken Lozan Antlaşması ile Girit ve Midilli adalarına yerleştirilmişler. Bu adalardan getirilen Türklerle adanın adı Yeşilyurt olmuş cumhuriyetten sonra.

Kazdağları Yeşilyurt Köyü nerede?

Yeşilyurt Köyü, Kazdağlarının eteklerinde bulunur. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlıdır.

 

Yeşilyurt Köyü’ne nasıl gidilir?

Uçakla

THY, Pegasus, Borajet’in tarifeli seferleriyle Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı‘na indikten sonra buradan 50 km uzaklıkta bulunan Yeşilyurt Köyü’ne yaklaşık 50 dakikada araç kiralayarak ya da şehir içi ulaşımıyla gelebilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Arabayla

İzmir yönünden Çanakkale’ye giderken Assos sapağını geçin, 1 km sonra Yeşilyurt tabelasından sağa yukarıya çıkın. 5 dakikada Yeşilyurt Köyü’nde olacaksınız.

İstanbul yönünden geliyorsanız Çanakkale üzerinden yani Eceabat ya da Gelibolu’dan Çanakkale’ye geçerek Ayvacık üzerinden Yeşilyurt’a ulaşılabilir.

Diğer yöntem; Bursa ya da Bandırma üzerinden Balıkesir-Edremit yönünde ilerleyerek Küçükkuyu’ya gelip oradan Yeşilyurt tabelası ile köye ulaşılabilir.

Otobüsle

Kamil Koç, Truva, Ulusoy gibi firmaların seferleriyle İzmir, Balıkesir, İstanbul ve Çanakkale gibi şehirlerden Küçükkuyu’ya gelebilir, buradan da taksi ile köye ulaşabilirsiniz.

 

Çanakkale Yeşilyurt Köyü’nde neler yapılabilir?

Burayı madde madde yazalım, aslında neden Yeşilyurt’a gitmeliyiz, tarihteki yeri, stratejik önemi nedir sorularına toplu bir cevap olsun:

 • Çanakkale yönünden gelenler için Ayvacık ilçesinden geçerken “neden uğramayayım ki?” dedirten bir köy. Transit geçmeyip uğranılası bir cennet. Sırf sağlıklı yaşamın öncüsü zeytin ve zeytinyağı ve kekik gibi otları merak edip alışveriş yapmak için bile gidilebilir.
 • Arnavut kaldırımlı taş sokaklarıyla Osmanlı döneminden öncelere, Rumlar’ın yaşadığı tarihe götüren bir yer.
 • Geniş köy meydanıyla, kocaman zeytin ağaçlarıyla göz dolduran ve köylülerin el emeği göz nuru yetiştirdikleri organik sebzeleriyle de yemeklerinize katacağı tat muhteşem olacaktır.
 • Deniz ve dağ tatili bir arada. Canınız sıkılınca sahile inebilir, temiz hava isteyince de dağa çıkabilirsiniz.
 • Köyde ilk butik otel Çetmihan açıldıktan sonra bir hareketlenme olmuş. Arka arkaya tasarım kafeler, şirin butik dükkanlar, renovasyona girip otele dönüşen taş evler belirivermiş ve birden turistik oluvermiş.
 • Burası, Show TV’de yayınlanan “Karadağlar” dizisiyle ünlenmiş ilk başlarda.
 • 700 yıllık geçmişe sahip köyde önce Rumlar, sonra da Osmanlı+Rum karışımı bir halk oturmuş. Evlere bakınca hangisinin Rum evi, hangisinin Osmanlı evi olduğu kolaylıkla anlaşılıyor.
 • Dünyadaki ilk güzellik yarışması kaz dağlarında düzenlenmiş ve güzellik tanrıçası da Afrodit seçilmiş. Afrıdit kaplıcalarını burada ziyaret edebilirsiniz.
 • Hafta sonu tatili için gelinebilir, tertemiz ve serin havasıyla rahatlayıp dinlenebilirsiniz. Konaklamadan günübirlik de Kazdağları Yeşilyurt gezisi yapabilirsiniz.
 • Köy sit alanı ilan edildiği için herhangi bir yeni yapılaşma yok, çivi bile çakılamıyor ve orjinaline sadık kalınarak başarıyla renove edilmiş, tüm evlerin güzelliklerine ve eski formlarına kavuşturulmuş olduğunu söylemeliyiz.
 • Taş evler o kadar güzeller ki, bakıp insan dakikalarca seyrediyor, estetik harikası evlerin önünde fotoğraflar çektiriyor ve bu yüzdendir ki Küçükkuyu Yeşilyurt Köyü‘ne kesinlikle en az 1 tam gün ayırmalısınız.
 • Yeşilyurt Kazdağları da mitolojideki hikayeleriyle ilgi çekiyor: Afrodit’in katıldığı ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer Kazdağı, Zeus’un da doğduğu yerdir. Afrodit aynı zamanda burada ilk kez aşık olmuş, Truva Savaşı da aynı zamanda buradan izlenmiş.
 • Sadece yaz ya da bahar aylarında değil, kışın da ilgi çeken bir yer ve tam kapasite dolu otelleri. O yüzden erken tatil planı yapmanızda fayda var.
 • Dikkat! Oksijen çarpabilir, Kazdağlarının tüm köyleri bu özellikte.
 • Köy sokaklarında yürüyüş yapabilir, güler yüzlü köy halkıyla sohbet edebilirsiniz.
 • 18.yy’ı ayağınıza getiren tenoloji müzesini ziyaret edebilirsiniz. 500’den fazla etnoğrafik parça Osmanlı ve dünyanın tarihi kapılarını açıyor. Objelerin teknolojik açıdan geçirdikleri evrime siz de şaşıracaksınız.

Kazdağları Yeşilyurt Köyü - Nerede, Nasıl Gidilir Yeşilyurt köyü dar sokakları
Yeşilyurt köyü dar sokaklarında her köşe ayrı güzel

Bu güzel köyün daracık sokaklarında daha fazla kaybolmak isteyenler Volkan Tunçer’in hazırlamış olduğu videoyu izleyebilirler:

Yeşilyurt Köyü Yeme İçme Önerileri

Sağlık zeytinyağlı yemekleriyle öne çıkan Yeşilyurt Kazdağları‘nın lokal mekanları yöresel köy kahvaltısı, mantı, manlama, Girit yemekleri, çetmi tatlısı gibi birçok çeşit özel tadı da masalara getiriyor. Atölye Pansiyon’da köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Nurşen Ablanın Yeri’nde kızılcık suyu ile manlama ikilisini deneyebilirsiniz. Enfes bir deneyim.

 

Yeşilyurt Köyü Otelleri

Yeşilyurt’a gelmişken taş konakta kalmanızı öneririz. Sezonsal olarak değişen fiyatlarıyla her kesime hitap eden otantik konaklarda genel olarak oda+kahvaltı seçenekleri bulunuyor. Taş konaklarda konaklama keyfini yaşayabileceğiniz Yeşilyurt otellerinden sizin için seçtiklerimiz Öngen Country Hotel, İda Taş KonakErguvanlı Ev

 

Yeşilyurt Köyü’ne gelmişken aşağıdaki yerlere de gidebilirsiniz

Kazdağları Milli Parkı yazısı için tıklayın

Adatepe Köyü yazısı için tıklayın

Kazdağları gezilecek yerler yazısı için tıklayın

Kazdağları Kamp yazısı için tıklayın

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!