Anasayfa > Türkiye > Balıkesir > Mıhlı Şelalesi – Mıhlı Çayı

Mıhlı Şelalesi – Mıhlı Çayı

Mıhlı Çayı görseli

 

Mıhlı şelalesinden bir kuple alabilir miyiz?

Adeta şarkı söylüyor mübarek dedirten Mıhlı Şelalesi burası… Gürül gürül akan sesiyle verdiği huzurun, kuş sesleriyle karışan çağıltıların yemyeşil doğaya karıştığı bir ambiyansta Küçükkuyu’nun ve Kazdağları’nın can damarlarından birisi gibi burası. i gidelim havasında bir keşif oldu. Havası tertemiz, suyu tertemiz, peki bizler iyi bakıyor muyuz bu doğaya? O zaman sizi aşağıya alalım…

 

Keşke doğayı böylesine hunharca harcamasak…

Açık olmak gerekirse, doğa için nadide bir oluşumdan bahsetsek de ortamın öyle olmadığını, biz isanlar öyle davranmadığını görebilirsiniz burada, bizzat gördük de ve moralimiz de bozuldu.

Ateş yakmak, suda yıkanmak, suyu kirletmek, kötü görüntülere neden olmak, etrafa çöp atmak, manga yakmak, ormanın ortasında piknik yapmak dışında herşey o kadar güzel ki Mıhlı Şelalesi‘nde…Bizim şahit olduğumuz görüntüler çok kötüydü, ben şahsen burayı gitmenizi bile önermiyorum ama illa ki görmek isterseniz diye bu bilgileri veriyorum. Apaçi takımı tarafından ele geçirilmiş bir mesire yeri düşünün, her yer buram buram volkanik dağ gibi duman altında, kokular ve çocuk sesleri birbirine karışmış. Daha fazla söze gerek yok…

Burada sayısız şey söyleyebiliriz, ama bence en önemlisi buranın hak ettiği gibi korunmadığı, korunamadığı…Kazdağları’nın hemen dibinde bulunan bu cenneti keşke uzaktan izlesek de bu davranışlara maruz kalmasaydı dedirtti bana, keşke..

 

Mıhlı Çayı Göleti
Mıhlı Çayı Göletinde yüzüyorlar.

 

Mıhlı çayı görseli
Mıhlı Çayı’nın durumu bu, ortamdan bayağı memnunum

 

Mıhlı Şelalesi’ne nasıl gidilir?

Edremit-Çanakkale yönünde giderken sağda Mıhlı çayı tabelasını görüp hemen sapıyorsunuz. Orada 1 km’lik toprak bir yol var. Bayramda herkes komşusunu, akrabasını kapmış gitmiş Mıhlı’ya, aman dikkat edin. Bir kaza çıkmasın! İnanılmaz kalabalık, hem insan hem de araç trafiği. Bayram gitmek gibi bir hataya düşerseniz de aracınızı girişte bırakın, o 1 km yolu yürüyün, sadece yürüyün. Yolun sonunda harika bir manzara ile karşılaşıyorsunu!

Doğa süper, dere süper, sesler süper, evet daha da yaklaşın, dürbüne gerek yok. Manzara ne kadar da güzel değil mi? İşte o noktada aşağıya kadar inip inmemeye siz karar verin, ama buraya kadar gelmişken bir hatıra fotoğrafınız da olmasın mı? Evet olsun. O zaman basın deklanşöre, işte fotonuz da oldu. Galiba daha fazla durmaya gerek yok.

 

Mıhlı Şelalesi giriş ücreti

Mıhlı şelalesi giriş ücreti araçlara otopark ücreti olarak 20 TL yansıyor.

 

Mıhlı şelalesi’nde ne yapabilirsiniz?

Şalalede yüzebilir, burada mangal ve piknik yapabilir, yine burada bulunan tesisin kafe bölümünde yemek yiyebilir ve dinlenebilirsiniz.

Bizimse önerimiz sadece doğayı izlemeniz, göl kenarına inseniz de pek tat almayabilirsiniz görüntülerde dolayı.

 

Başdeğirmen Köprüsü

mesire yerinde çıkıp patika yoldan sola dönerek Başdeğirmen’e ulaşıyorsunuz. Truva’ya giden antik yol üzerinde Mıhlı Çayı‘nın diğer yakasına bağlanan tek yer Başdeğirmen Köprüsü‘dür. Roma döneminden kalma kemerli köprü oldukça iyi korunmuş durumda. Şimdilerde bu köprüden trekkingciler, sporcular ve zeytin ticaretiyle uğraşanlar geçiyor.

Biraz ilerisinde Rumlardan kalma değirmen taşları ve su yolları var, hepsi orjinal ve korunmuş. Dereye paralel yürüdüğünüzde irili ufaklı şelaleler görebilirsiniz.

 

Başdeğirmen Köprüsü manzarası
Başdeğirmen Köprüsü, Mıhlı çayı’nın üzerinde bulunan ve Truva’ya giden yola ulaşımı sağlayan eski bir Rum köprüsüdür.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!