Anasayfa > Türkiye > Balıkesir > Zeus Altarı

Zeus Altarı

Zeus Altarı fotoğrafı

Bu manzarada sloganımız “Carpe-Diem”! Zeus Altarı Adatepe Köyü

Kilometrelerce yol teperek geldiğiniz Adatepe Köyü’nü beğenmemiş olabilirsiniz ya da buraya hiç gitmemiş olabilirsiniz ama hemen yanıbaşında bulunan Zeus Altarı için garanti veriyoruz, ba-yı-la-cak-sı-nız. Aşağıda bıraktığınız Ege Denizi yukarıda Zeus Sunağının üzerinde size yeniden merhaba deyiveriyor. Zeus Altarı, Adatepe Köyü‘nün denize bakan kısmında Küçükkuyu‘nun arkasındaki Gargaran Tepesi‘nde bulunan yerdedir. Zeus sunağında, Eski Yunan kültüründe tanrılara adak adamak için kurbanlar verilirmiş. Aslında tıpkı bizdeki gibi nedenlerden dolayı…Felaketlerden korunmak, bereket olsun ve hastalıklar gitsin diye buradaki muhteşem manzaraya gelinir ve adaklar adanırmış Zeus Altarı‘nda.

Manzaraya bakarsanız Ayvalık adaları, Edremit körfezi ve Midilli’ye kadar görülebilen bir denize hakim olduğunuzu anlayabilirsiniz. Öyle muhteşem bir manzara ki Zeus burada doğdu, Truva Savaşı’nı buradan izledi ve Afrodit ilk kez burada aşık oldu

 

Zeus Altarı fotoğrafı
Zeus Altarı’ndan Ege manzarası

 

İç kısmını merak ederseniz şöyle anlatalım: Zeus Altarı’nda bir de duvarlarla kapalı bir bölüm/odacık var. Bu odacığa Zeus Mağarası denmektedir. Burada su sarnıcı, Zeus’un ayak izi olarak rivayet edilen çukurumsu yapılar var. Bu bölüme merdivenlerle inebiliyorsunuz, ama büyük bir bölümü tahrip olmuş. Sarnıç kısmından biraz yukarıda bulunan bölümde ise adak sonrası kanın akıtıldığına inanılan bir bölüm daha var. Zeus Altarı ve çevresi bu özelliğiyle kutsal olma özelliğini taşımaya devam ediyor.

Dev kaya kütlesi yani Zeus sunağı, Alman Heinrich Sehlineman ve arkeolog Judeich tarafından gün yüzüne çıkarılarak Zeus Altarı adı verilmiş. Bu 2 isim aynız amanda Truva’yı ortaya çıkartmışlardı.

 

Adatepe köyü yazısı için tıklayın

 

Zeus Kimdir?

Yunan mitolojisine göre “Tanrıların ve insanların babası” olarak tanımlanan Zeus gök yüzünün, şimşek ve gök gürültülerinin tanrısıdır. Tanrıça Hera’nın kocasıdır. Bereket tanrısıdır, yağmur ondan beklenir. Çapkındır, ölümlü ve ölümsüz herkese aşıktır.

Erdem Dede Türbesi

Zeus Altarı‘nın hemen yanı başında bir de türbe bulunuyor. Erdem Dede, zamanında Çanakkale Savaşı’na katılıp şehit düşmüş ve buraya gelenler kendisini adeta bir kültür mozaiğinin ortasında buluveriyorlar. Bir tarafta antik Yunan adetleri ve diğer yanda türbe.

İlyada Destanı’ndan…

İlyada’da Zeus Altarı’ndan bahsedilirken şöyle yazılmış:

Hera dosdoğru yürüdü Gargaran Doğruğuna. İda’nın en yüksek tepesiydi bu. Bulutları devşiren Zeus, onu gördü. Görür görmez aşk sardı düşünceli kafasını. Ve Hera Zeus’un dokuz eşinin birincisi oldu.

Zeus’un Truva Savaşı’nı izlediği yerin sunak olduğundan bahsedilen bölüm:

Gargaran’daydı Zeus’un tapınağı, kokulu sunağı. İnsanları, tanrıların babası durdurdu, atları çözüp sürekli bir dumanla, koyu bir dumanla göz kamaştıran çalımıyla oturup dağın doruğuna, Troia’yı, Akalıların gemilerini süzdü.

Zeus Altarı’na nasıl gidilir?

Adatepe Köyü’ne aracınızı bıraktıktan sonra yaklaşık 800 metrelik bir yolu yürüyerek, adeta bir doğa yürüyüşü yapar gibi çam ve zeytin ağaçlarının gölgeleri arasında yürüyerek kendinizi Zeus Altarı‘nda buluveriyorsunuz.

 

Zeus Altarına giden yol
Zeus Altarı yolu manzarası

 

Yol boyunca bir sürü çam ve gürgen ağaçları görebilirsiniz, hepsi birbirine sırt sırta vermiş , sanki burayı koruma görevine sahipler gibi. Yol boyunca gördüğünüz sigara yakmayın ikazlarına uyan insanlar bu tepeye varınca hoop bir sigara çıkarıveriyor. Oh mis gibi. (hayır sigaraya karşıyız ama burada empati kurabiliyoruz az da olsa:))

 

Zeus Altarı'na giden yol
Zeus Altarı’ndan Adatepe Köyü manzarası

 

Bu manzarayı iyi fotoğraflamak için mutlaka zoom yapan bir objektif bulundurun yanınızda ve bir de manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bir makineniz olsun.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!