Anasayfa > Türkiye > Balıkesir > Kaz Dağları Nerede , Nasıl Gidilir – Tüm Detaylar

Kaz Dağları Nerede , Nasıl Gidilir – Tüm Detaylar

Kazdağları'nda manzara

Oksijen yoğunluğu ile dünyada 2.sırada yer alan, İsviçre Alplerini ve Heidi’nin gezindiği yemyeşil çayırlarını aratmayan Kaz Dağları turuna hoş geldiniz! Dikkat dikkat! Fazla oksijenden çarpılabilirsiniz, o yüzden aşağıdaki satırları okurken uyuyakalmayın 🙂 Hazırsanız başlayalım… Kaz Dağları nerede ve nasıl gidilir ile ilgili hiçbir soru işaretiniz kalmayacak!

Kaz Dağları Nerede?

Kaz dağları, Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’in tam arasında yani sınırda bulunuyor. Çanakkale ile Balıkesir  illerinin tam ortasında bulunan Kaz Dağları, Biga yarımadasının en yüksek dağı. Kuzeybatıda yer alan Kaz dağları Edremit Körfezi’ni kaplamakla birlikte Zeytinli Çayı, Karamenderes Çayı ve Mıhlı Çayı arasında kalır, 22 bin hektarlık alandaki Kaz dağı milli parkı ekolojik önemi nedeniyle 1994’ten beridir de koruma altındadır.

Merkeze inmek isterseniz hemen sahilde Altınoluk’a ve Küçükkuyu’ya giderek alışveriş yapabilir, ihtiyaçlarınızı alabilir ve sonra kendinizi yeniden doğaya atabilirsiniz.

Kaz dağları harita


“Kaz Dağları” hakkındaki övgüleri duyduğunuzu varsayarak, buranın ülkemizin batısında, tam da Ege ile Marmara’nın kesişim noktasında olduğunu söyleyelim. Yani, Çanakkale tarafından İzmir’e gidiyorsanız Edremit’in kuzey batısında bulunan Kaz Dağları Milli Parkı“nı sakın es geçmeyin. Ama burayı hakkını vermek ve detaylıca gezmek, suyunda yüzme, piknik yapmak, köylerinde takılmak için en az 1 haftanızı ayırmanızı öneririz.

Çanakkale Kazdağları- diğer adıyla İda Dağı – ölmeden görülmesi gereken yerlerin başında geliyor ve “tanrıların armağanı” olarak da tasvir edilmiş.

Bitki örtüsüne bakarsak, zeytin ağaçları, kızılçam, yükseklerde meşe ve karaçam ormanlarıyla dolu olan Kazdağları, yazın sizin sıcaktan kurtarıyor hem de denize girmeden. Tabi milli parkın içindeki göletlerde de de yüzerek serinleyebilirsiniz. Hatta, sıcak bir yaz gecesinin ortasında soğuktan donup üzerinize daha kalın bir yorgan bile çekmek zorunda kalabilirsiniz.

Fazla tarihe boğmadan şöyle de bir bilgi verelim: Dünyanın ilk güzellik yarışması da burada olmuş. Mitolojik öyküleriyle hayaller kurduran gizemli Kaz Dağları’nın ruhuyla ve suyuyla beslenen minik köylerini de mutlaka görün.

Kaz Dağları’nda gezilecek yerler listemize geçmeden önce bu doğa harikasıyla büyülenmek isteyenler Didem Zeybek’in hazırlamış olduğu Kaz Dağları video serisi ile küçük bir tura başlayabilir!

 

 

Dinginlik ve Huzur Dolu Bir Tatil İçin Ne Zaman Gitmeli?

Özellikle bahar aylarında ya da yazın gidilebilecek bir yer Kazdağları. Cıvıl cıvıl kuşlar, soğuk kaynak suları, doğası, şelale sesleri, akan dereler, şehrin hayatından kaçış sunduğu için huzur veriyor insana. Yazın sıcakları unuttururken, sonbaharda kalabalıklar da azaldığı için dinlendirici ve huzurlu atmosferinde dinginlik sunuyor. Burada konaklayarak havanın tadını çıkarın, akşam üzeri de denize girin mesela. İstanbul’a çok yakın,İzmir’e de o kadar yakın. hemen dibindeki şahane köylere de baharda ya da yaz aylarında gitmek, bilhassa yazın organik köy kahvaltıları yapma şansınız da olacağı için bence mevsimi siz de bizim gibi “yaz” diye seçtiniz.

***Siz siz olun sakın bayram zamanında gitmeyin, bilhassa uyarıyoruz. Ne Mıhlı çayı, ne şelale hiçbirine aracınızla gitmeniz mümkün değil. Toz toprakta mahvolursunuz bizden söylemesi.

 

Kaz Dağları Nerede - Kazdağları Milli Parkı fotoğrafı
Kazdağları Milli Parkı’nda birçok şelale ve dere görmeniz mümkün. Tam bir doğa harikası.

 

Kaz Dağları Nerede – Kaz Dağları nasıl gidilir?

 • Uçakla

Türk Hava Yolları başta olmak üzere Anadolu Jet, Pegasus, Borajet ile Atatürk ve Sabiha Gökçen’den Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı‘na 55 dakikalık uçuşla gelebilirsiniz. Havalimanından araç kiralayarak ya da özel transferle 48 km uzaklıktaki kaz dağlarına gelebillirsiniz.

 • Araçla

  • İstanbul’dan geliyorsanız 510 km uzaklıkta bulunan Kaz dağlarına önce Pendik-Yalova feribotuna binerek Yalova geçip sonra da 2-3 saat süren nefis manzaralı bir karayoluyla gelebilirsiniz.
  • Çanakkale üzerinden Gelibolu-Lapseki ya da Eceabat feribotu ile geçerek Ezine, Ayvacık, Küçükkuyu ve Edremit rotasını izleyebilirsiniz.
  • Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak Bursa üzerinden 4 saatte ulaşılabilir.
  • Yenikapı-Mudanya feribotu ile Mudanya’dan İzmir yoluna bağlanarak 2,5 saatte ulaşılabilir.

 

Kaz Dağları Gezilecek Yerler, Kaz Dağları Köyleri

Kaz Dağları, Küçükkuyu’nun üst tarafında yer alıyor ve tam bir oksijen cenneti. Buraya gelmişken, içerideki milli parkta o kadar çok yapacak şey var ki. Köylerini ise eğer birkaç gününüz varsa mutlaka görün. Hepsinin ayrı bir hikayesi var, ah bir dili olsa da konuşsa dersiniz. Yaşlı çınarlar dile gelse neler der? Ya da doğanı içinde fırlayıveren bir sincap kim bilir ne hikayeler biriktirmiştir…Hepsi keşfetmeye değer, size birkaç günlük gezi rotası hazırladık, hepsini görmek isterseniz aşağıdaki yazıya tıklayabilirsiniz:

Kazdağları Gezilecek Yerler, Kazdağları Köyleri

 

Kaz Dağları nerede kalınır?

Kaz Dağları’nda konaklama için ne aradığınız çok önemli. İsterseniz merkezde yani sahil tarafında Küçükkuyu, Akçay, Edremit gibi yerlerde kalabilir, gündüz denize yakın olmayı tercih edebilir ve gece de daha kalabalık ortamlarda takılabilirsiniz. İsterseniz de kafa dinleyebilir ve hatta mümkünse tüm elektronik araç ve gereçlerden uzak kalabilirsiniz. Tercih sizin.

İlk alternatif için o kadar çok seçenek var ki, o kısma hiç girmeye gerek yok. Pansiyon, motel, otel, apart, ev kiralama gibi opsiyonlar çok fazla.

Diğer alternatif için işte önerilerimiz:

 • Jippe İda Dağ Evleri

Buranın en büyük avantajı Kazdağı Milli Parkı’nın dibinde olması ve size tavsiyemiz Kazdağı geziniz boyunca yakın olduğu için burada kalmanız. Resmi sitesinde yapabileceğiniz tüm aktiviteleri görebilirsiniz ama size tecrübe edip de memnun kaldığımız Kazdağı tur jiplerinin de buranın kapısının önünden geçtiğini söyleyelim. 

Jippe İda Dağ Evleri, Kazdağları’nın yarım şeklindeki vadisinde doğal, otantik, şirin, huzurlu Kızılkeçili Köyü‘nde hizmet veriyor, otopark da mevcuttur. Buranın asıl olayı, gece 02:00 sularında tüm elektrik kaynakları ile temas kopar, yani elektrikler kesilir. Bu arada telefon da tek çentik çekiyor, yani iletişim çok zor hatta imkansız. 3G de çekmiyor. Yaz mevsiminde bile gece serin olduğu için üşüyebilirsiniz, Kaz dağları turunuzda mutlaka kalın bir şeyler yanınıza alın. Zaten milli park da yer yer serin ve mevime göre daha da soğuk olabilir.

 

Kaz Dağları Kamp Alanı – Kaz Dağları Kamp Yerleri

Kaz dağlarında kamp yapmak mümkün ama bunu giriş ücreti verdikten sonra ve alan kılavuzu eşliğinde yapabiliyorsunuz. Çok güzel Kazdağları kamp alanları var.

 

Kaz Dağları Nerede - Kazdağları Akaleos Kamp
Akaleos Kamp

Gezi Rehberi’nden Pratik İpuçları

 • Kaz Dağları’na geldiğinizde gezinizi tek gününüz varsa Kazdağları Milli parkı’na, 2 gününüz varsa Hasanboğuldu ve Sutüven şelalelerini (sütüven şelalesi) de içeren “şelaleler turuna” ve 3 gününüz varsa Kazdağı civarındaki köylere (Adatepe köyü) ayırın.
 • Kazdağları’nda kalınabilecek güzel ve doğayla iç içe mekan önerimiz olan Jippe İda Dağ Evleri’dir.
 • Şelaleler turu, Sarıkız tepesi turu gibi özel turları ve rehberleri olan günübirlik Kazdağı tur ile gezmek size hem vakit kazandıracaktır, hem de anlatımlı olduğu için bilgilenmenizi de sağlayacaktır hem de dağ içinde daha güvenli yol almanızı sağlayacaktır.
 • Kaz dağları’nda kamp yapmak isterseniz üstte bulunan Kazdağları kamp yerleri yazımızı mutlaka okuyun
 • Şelaleler turu (Sütüven şelalesi) için yanınızda mutlaka tripod bulundurun
 • Yanınızda mutlaka müze kart da bulunsun, özellikle yakın civardaki antik kent ve ören yerleri girişleri için lazım olabilir. (Truva antik kenti, Assos ören yeri, Antandros antik kenti gibi…)

Yapmadan Dönmeyin

 • Kaz Dağları Milli Parkı‘na girmeden,
 • 2 gününüz varsa Kazdağları milli parkında ya da Mehmetalan köyünde kamp yapmadan,
 • Şelaleleri ve göleti görmeden,
 • 3 gün ve daha fazla zamanınız varsa Kazdağları civarındaki köyleri görmeden,
 • Yeşilyurt Köyü’nde köylülerden alışveriş yapmadan(bilhassa zeytinyağı ve kekik almanızı öneririz),
 • Kazdağları köylerini gezmeden dönmeyin

 

 

Diğer Kazdağları yazıları için tıklayabilirsiniz.

Kazdağları gezilecek yerler

Kazdağları Yeşilyurt Köyü

Tahtakuşlar Köyü

Zeus Altarı

Mıhlı şelalesi

Benzer Yazılar

One thought on “Kaz Dağları Nerede , Nasıl Gidilir – Tüm Detaylar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!