Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Atatürk Arboretumu Nerede Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu Nerede Nasıl Gidilir?

Atatürk arboretumu sobahar

Atatürk Arboretumu, bir zamanlar İstanbul’un gizli cenneti sayılan ve şimdilerde fotoğraf meraklıların kapısını sabahın erken saatlerinde çaldığı İstanbul’da nefes alabileceğiniz muazzam bir yer. Doğanın kokusunu içinize çekebildiğiniz, sonbaharda kahverengiden kızıla kadar bin bir renk tonuna ve kendisine hayran bırakacak güzellikte bir geline bürünen sonsuzluk ormanı adeta. Ben her mevsim gelirim, sonbaharda bilhassa. Birazdan anlayacaksınız neden sonbaharda olduğunu. Öncelikle genel bilgilere göz atalım: Arboretum ne demek? Atatürk Arboretumu nerede ve nasıl gidilir? Atatürk Arboretumu giriş ücreti nedir?

 

Atatürk arboretumu ağaçlar
Atatürk Arboretumu’ndan en çok çekilen manzara fotoğraflarından birisi ağaçlar

Arboretum Ne Demek?

Arboretum aslında bilimsel amaçla yetiştirilen bir botanik bahçesi demek. Ağaç ve odunsu bitkilerin yetiştirildiği ve incelendiği bir yer. Her ne kadar çok güzel fotoğraflar yakalansa da esasında arboretum bir bitki müzesi. Orman Fakültesi’nden bilim adamlarının çeşitli ağaç ve bitki türlerini bilimsel olarak inceleyebilmesi için oluşturulan bir botanik bahçesidir.

 

Atatürk arboretumu sonbaharda yol
Atatürk Arboretumu’nda upuzun ağaçların arasından geçen şahane yollar var. Buralarda durup profesyonel çekimler yapabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler

1982 yılında açılan Atatürk Arboretumu, içerisinde binlerce ağaç çeşidi barındırmaktadır. Sadece ağaç çeşitlerinin neler olduğuna baksanız bile bütün gününüzü burada geçirebilirsiniz. Toplamda 296 hektarlık bir alana yayılan Atatürk arboretumu ana girişinde bir meydanda toplanan kollar ile çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Özellikle yoğun olmayan saatlerde bu yollar üzerinde çok güzel hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz. Ayrıca arboretum içerisinde Osmanlı döneminden kalma Kirazlıbent ve Türkiye’nin ilk fidanlığı da bulunuyor. Arboretum içerisinde bulunan 3 adet yapay gölet de ayrı bir güzellik katmış.

Arboretum özellikle sonbaharda yaprakların sarardığı zamanlarda mükemmel bir renk cümbüşü halini alıyor. Neredeyse her tonu bulmak mümkün. Keşfetmeyi sevenler için her mevsimde ayrı bir arboretum görecekleri için tekrar tekrar ziyaret edilmesi gereken bir yer. Sonbahar zamanında gelemediyseniz kış içerisinde özellikle kar yağdığında mutlaka uğrayın.

Bahçeköy merkeze de oldukça yakın olan Atatürk Arboretumu hem çocuklu aileler hem de sevgililer için mükemmel bir keşif noktasıdır. Özellikle sonbaharda renk renk yaprakların oluşturduğu muazzam görüntü sizi kendisine aşık edecektir.

Atatürk arboretumu gölette kuğular
Atatürk Arboretumu’ndaki gölete yansıyan doğanın bin bir tonu ne de şahane görüntüler barındırıyor değil mi?

Atatürk Arboretumu Nerede?

Sarıyer ilçesine bağlı olan Atatürk Arboretumu Bahçeköy’dedir. Belgrad ormanı girişine 500 metre mesafede bulunan Atatürk Arboretumu Sarıyer’in batısına doğru bulunmaktadır.

 

Atatürk Arboretumuna Nasıl Gidilir?

Arabayla

Atatürk Arboretumuna ulaşmak için Bahçeköy tabelalarını izlemeniz gerekiyor. Zincirlikuyu’dan Büyükdere Caddesi üzerinde İTÜ ve Sarıyer istikametinde devam edin. İstanbul Teknik Üniversitesi’ni geçince Sarıyer tabelalarını takip ederek yola devam edin. Ardından Tarabya sapağına girip soldan geldiğiniz yolun karşı tarafına geçin ve ilk sağdan Büyükdere – Bahçeköy yoluna girin. Bu çıkışı kaçırmanız durumunda Sarıyer merkeze kadar gidecek ve Bahçeköy caddesi üzerinden gitmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden biraz yardım almakta fayda var. Büyükdere – Bahçeköy yolundan devam ederek Bahçeköy’e ulaşacaksınız. Burada göreceğiniz Bahçeköy tarihi Su Kemerini fotoğraflayıp soldan Kemerburgaz – Bahçeköy yoluna girmeniz gerekiyor. Bu yolun yaklaşık 400 metre solunda Atatürk Arboretumu sizi bekliyor olacak. Bu arada da var, Atatürk Arboretumunun hemen karşısında yani ana caddenin sağında bulunuyor. Tabi erken gelip cadde üzerindeki ceplere de aracınızı bırakabilirsiniz. Ama geç gelirseniz (mesela sabah 10:30’dan sonra) otoparkta ve cadde üzerinde yer bulmanız hayli zor olacaktır, bizden söylemesi.

Otobüs/Toplu taşıma ile

Taksim-4 Levent metrosunu kullanarak Hacıosman durağında inip Bahçeköy’e direkt giden 42 HM numaralı otobüse binebilirsiniz.

 

Atatürk arboretumu renkleri
Atatürk Arboretumu’nu gezdikçe karşınıza sürekli bir renk cümbüşü çıkıyor.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Atatürk Arboretumu‘na giriş ücrete tabidir. Hafta içi ve hafta sonu ayrı tarife bulunmaktadır.

Hafta içi giriş ücreti yetişkin, 5 TL, öğrenci 2 TL

Hafta sonu giriş ücreti yetişkin 15 TL, öğrenci 5 TL

Orman fakültesi öğrencilerine hafta içi ve hafta sonu ücretsiz

 

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri

Haftanın en sıkıcı günü yani Pazartesi günü Arboretum kapalı.

Yaz sezonunda 8:30 – 20:00 arası hizmet vermekte ve kış sezonunda 8:30 – 17:00 saatlerinde hizmet vermektedir.

Özellikle haftasonları park yeri problemi yaşamamak için erken gelmenizde fayda var. Günün erken saatleri özellikle kalabalıktan uzak hatıra çekimleri için ideal. Yoğun zamanlarda kadraja başkasını almadan çekim yapmak sabır istiyor. Özellikle de profesyonel fotoğrafçıysanız.

Sonbaharda Atatürk arboretumu
Atatürk Arboretumu’nda sonbaharda renklere hayran kalmamak imkansız.

Atatürk Arboretumu Fotoğraf Çekim Ücreti

Atatürk Arboretumunda şahsi fotoğraf çekimleri ücretsiz. Fakat, profesyonel fotoğraf çekimleri ücrete tabi. Düğün, nişan gibi çekimler için 425 TL ödemeniz gerekiyor. Katalog çekimi gibi profesyonel çekkimler için 3000 TL ve klip gibi video çekimleri içinse ücret 5000 TL’ye kadar çıkıyor. Girişte çok sıkı bir denetim var.

Dikkat!

Yiyecek, içecek, kostüm, oyuncak gibi her türlü ekstra eşya içeri alınmıyor. Bunların hepsi önlem niteliğinde. Bu gayet sevindirici, içeride minik bir çöp bile göremezsiniz. Kurallar iyi işliyor ve keşke birçok yerde bu tür kurallar hakkıyla uygulanabilse. Yanınıza aldığınız atkıya ve bereye kadar her şey sorgulanıyor ki kaçak şekilde içeri giriş de çekim yapılamasın diye.

 

Atatürk arboretumu fotoğraf çekimi
Atatürk Arboretumu’nda profesyonel fotoğraf çekimleri ücrete tabidir. Aslında ticari kaygısı olan her çekimden projeye göre ücret alınıyor diyebiliriz.

Atatürk Arboretumu Yeme-içme

Atatürk Arboretumu içerisinde yeme-içme için herhangi bir restoran veya büfe bulunmuyor. Dışarıdan yiyecek içecek getirmek de yasak. Girişteki kontrolde kendinizi havalimanına giriyor gibi hissedebilirsiniz.

 

Atatürk Arboretumu Kahvaltı

Atatürk Arboretumuna kadar aç geldiyseniz biraz fotoğraf molasından sonra veya öncesinde Bahçeköy girişindeki Tarihi Bilice Börekçisi‘nde keyifle kahvaltı yapabilirsiniz.

Atatürk arboretumu sonbaharda kuğular
Atatürk Aboretumu’nda bu sevimli kuğuları izlerken değil yemek yeme, yanınızda ve çantanızda bile yiyecekle girmeniz yasak. Sıkı bir kontrol var.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!