Anasayfa > Yunanistan > Halkidiki > Halkidiki Gezilecek Yerler

Halkidiki Gezilecek Yerler

Vourvourou beach Halkidiki

Selanik’in yazlık bölgesi Halkidiki plajları ve bakir koylarıyla insanı büyülüyor. Her imkanın bulunduğu Halkidiki’de ister kamp yapın isterseniz en lüks otellerde kalın, bu şirin yeri gelin daha yakından tanıyalım. Halkidiki gezilecek yerler nerelerdir konusunda değinmeden biraz giriş yapalım.

 

Halkidiki Gezilecek Yerler – Ege’de Muhteşem Bir Sayfiye Yeri

Genellikle Selanik’te yaşayanların yazlık bölgesi olan Halkidiki “Selanik’in yazlık bölgesi” olarak da anılıyor ve hafta sonları hınca hınc insan akınına uğruyor, ama hala yeteri kadar turistik olmadığı için doğallığını koruyor. Büyük otel ve tesislerin  bulunmadığı yarımadada plajlara giriş ücreti de alınmıyor. Yunanistan’da çoğu yerde olduğu gibi burada da en fazla sadece şezlong ücreti alınıyor. Hatta bazı plajlarda eğer bir şeyler yiyip içerseniz şezlong ve şemsiye ücreti de alınmıyor. Bunların hepsi bir araya gelince doğası, masmavi berrak denizi ve uygun fiyatlarıyla Halkidiki’yi cazip bir tatil destinasyonu yapıyor.

 

Neden Halkidiki

1. Ekonomik, lüks, her bütçeye uygun seçenekleri ile insanları cezbediyor.

2. Bakir koylarda ücretsiz plajlar cezbediyor.

3. Bize çok yakın, aracınızla bile gidebiliyorsunuz. Dilerseniz yol üzerinde Selanik’te konaklayın, öyle gidin.

4. Yunan yemekleri hem kaliteli hem de ucuz

5. Athos dağı ve adası kültürel açıdan zenginlik taşıyor. Nikiti köyü de görülebilir bu kampsamda.

6. Gece hayatı çok canlı.

7. Kamp yapılabilecek yerler de var: Burayı inceleyin.

 

Halkidiki Gezilecek Yerler - Halkidiki tatili güneş
Halkidiki tatilinde hangi plaja gideceğinizi şaşırıyorsunuz, hepsi birbirinden güzel

Adacıklar şehri Halkidiki ucuz bir tatil merkezi

Siz diyin 3 parmaklı bir el, biz diyelim ahtapot (sayıya aldanmayın), Halkidiki’nin kendisi yarımada olmasının ötesinde, bir de ona bağlı 3 tane uzun ve ince yarımadacığa sahip: Kassandra, Sithonia ve Athos.

Adaların genel özellikleri şöyle:

Kassandra

Üç parmak şeklindeki adanın Türkiye’ye göre en solunda kalanı Kassandra, en çok otel ve tesisin bulunmasıyla Halkidiki’nin en turistik ve canlı bölgesi. Yapılaşma daha fazla ve kalabalık olduğundan bahsedildiği için çok fazla tercih edilmiyor, özellikle “kafa tatili yapayım ve kalabalıktan kaçayım” diyen yazlıkçılar tarafından. Halkidiki’nin en popüler yeri olmakla birlikte Sithonia‘ya kıyasla daha ufak bir yer. Plajları da Sithonia kadar güzel buranın. Ama sakinlik ve kafa dinleme ararsanız Sithonia’ya gitmenizi tavsiye ederiz.

Halkidiki Gezilecek Yerler - Kassandra Halkidiki
Halkidiki Kassandra

Kassandra’nın güzel plajları ve doğası ile biraz daha fazla büyülenmek isteyenler ise Halkidiki Travel’ın düzenlemiş olduğu videoyu izleyebilir

 

Sithonia

Adanın ortada kalan kısmı Sithonia, Kassandra’ya göre daha sessiz ve sakin bir bölge. Kafa dinleyebileceğiniz, yemyeşil doğası ve mavinin her tonunu görebileceğiniz koylara sahip. Batıdan doğuya doğru bakarsak Nikitiden Neos Marmarasa doğru uzanan adacıkta en gelişmiş yer Neos Marmaras‘tır. Burada konaklama diğer yarımadalara göre daha pahalı. Ulaşım zorlu ve sadece kıyı şeridinde olduğu için yokuşlu ve virajlı yollardan gidiliyor. O yüzden gece geç saatlerde otelinize dönmeniz gerekiyorsa dikkatli olun.

 

Halkidiki Gezilecek Yerler - Sithonia Halkidiki
Halkidiki Sithonia

Halkidiki Gezilecek Yerler - Halkidikide deniz rengi
Halkidiki’de deniz keyfi yaparken saatlerin nasıl geçiğini anlamayabilirsiniz.

Athos

Adanın en sağındaki bölge Athos, “kadınların girmesinin yasak olduğu erkelerin ise sadece özel bir izinle girebildikleri, içinde din adamlarının yaşadığı ve manastırların bulunduğu özerk bir bölge” Kutsal Athos Dağının bulunduğu bu bölge dünyanın tek kadınsız bölgesi olmasıyla ilginçliğini koruyor. Bu konuyu öylesine ciddiye alıyorlar ki dişi sinek girişi bile imkansız! Yine de merak edenler için söylemiş olalım, tekneyle uzaktan görebilirsiniz. Teknenin kalktığı yer de Athos Dağı’nın yakınında bulunan yerleşim yeri Quranoupoli. Athos’a gitmek istiyorsanız şuradan da bilgi alabilirsiniz.

Halkidiki Gezilecek Yerler - Athos Ouranopolis Halkidiki
Halkidiki Athos Ouranopolis

 

Halkidiki’ye Ulaşım

Halkidiki’ye 2 farklı şekilde gelebilirsiniz:

      1. Önce Selanik’e gelip burada biraz tatil yapıp sonra 1 saat uzaklıktaki Halkidiki’ye gelmek

Selanik ile Halkidiki arası sadece 1 saat. Selanik’e uçak, otobüs ya da kendi özel aracınızla ulaştıktan sonra Halkidiki’ye karayoluyla ulaşabilirsiniz ama şunu da belirtelim ki Halkidiki içerisinde ulaşım çok zor o yüzden ya araç kiralayın ya da kendi özel aracınızla gelin. Burada motosiklet ya da bisikletle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

       2. Türkiye’den direkt Halkidiki’ye gelmek

Araçla

Kendi aracınızla gelmek artık çok daha mantıklı, zaten adada ulaşım zorken bir de üstüne araç kiralama ve uçak bedeli ödemeden daha konforlu bir tatil yapma şansınız oluyor. Türkiye’den İpsala’ya kadar gelip sınırı geçtikten sonra Selanik’e kadar otobandan devam ediyorsunuz. Selanik sınırında, Halkidiki levhasından saparak 1,5 saat daha devam ederek Sithonia’ya ulaşabilirsiniz.

Gereksinimler:

 • Uluslararası sigorta yaptırmak
 • Yeni ehliyet sahibi olmak

Not: Selanik’ten Halkidiki’ye geliyorsanız Kassandra daha yakın olduğu için ilk buraya gelebilirsiniz.

Uçakla

Selanik’e uçakla ulaştıktan sonra araç kiralayarak Halkidiki levhalarını takip ederek Sithoniaya ve diğer parmak yarımadalara ulaşabilirsiniz.

Otobüsle

Selanik’ten otobüsle Halkidiki’ye ulaşabilirsiniz. Kassandra ve Sithonia’ya giden otobüs şirketine bir bakın derim. Araç kiralamak daha iyi alternatif olacaktır.

 

Halkidiki’de ne kadar süre kalmalı?

Halkidiki, mavinin birbirinden farklı tonlarını bulabileceğiniz deniziyle yüz ölçümü geniş bir yarımada. Adanın büyüklüğünü açıklamak için örnek vermek gerekirse Kassandra’da bir plajdan Sithonia’daki bir plaja olan mesafe 100 km’yi bulmakta. Bu nedenle adada farklı koyları keşfetmek istiyorsanız geniş vakit ayırmanızda fayda var. Halkidiki için belirli bir konaklama süresi önermek zor. Adanın sadece bir yerine gidip 2 gün kalarak da keyif alabilirsiniz ama her yerini gezmek isterseniz en az 5 gün ayırmanız gerekir.

 

Halkidiki’ye ne zaman gitmeli?

Deniz tatili için tercih edilen bir destinasyon olmasından dolayı Halkidiki’ye gidilebilecek en uygun zaman yaz aylarıdır. Haziran ayının başından Eylül sonuna kadar denize girebilirsiniz. Ağustos ve Temmuz ayları en sıcak ve en kalabalık olduğu dönemleri. Daha sakin ve daha sıcak deniz suyu sıcaklığı tercih edenleri Eylül ayında adaya alalım.

 

Halkidiki Gezilecek Yerler

Halkidiki gezilecek yerler denilince insanın ilk olarak aklına, “plajdan başka nereye gidilir ki?”  burada sorusu gelebilir. Aslında yazının en başında bahsettiğimiz Athos Dağı ve Athos yarımadası da Halkidiki’de gezilecek ilginç yerlerin başında geliyor. Kassandra ve Sithonia’ya bakarsak, Kassandra’da organize beach denilen şezlong ve şemsiyelerin bol bol olduğunu ama buralarda ekstra yiyecek de yemeniz gerektiğini belirtelim. Öte yandan, bol keşifli ve bakir koy gezmeli, ücretsiz takılmacalı bir kumsal isterseniz Sithonia’da bol bol bulabilirsiniz. Ama şezlong ve şemsiye yok buralarda. Halkidiki denize girmek için cennet bir ada. Arabayla ya da motorunuzla rastgele yola çıktığınızda hiçbir yer bilmeseniz bile karşınıza denize girmek için birçok güzel yer çıkacaktır. Halkidiki’yi keşfetmek için bu da bir alternatif olsa da nam salmış plajlarının bazılarından bahsedelim.

1. Sithonia Plajları

1.1 Vourvourou(Karydi Beach): Sithonia’da bulunan bu plaj tamamı kum sahiliyle Halkidiki’deki en güzel plajları arasında yerini alıyor. İçinde tesis bulunmayan plajda havlunuzu sererek ince kumun ve berrak denizin tadını çıkarabilirsiniz. Aracınızı da otoparka bırakabilirsiniz.Dezavantajı çok kalabalık olmasıdır.

 

Halkidiki Gezilecek Yerler - Vourvourou beach Halkidiki
vVourvourou beach

 

1.2. Portakali- Orange Beach:  Sithonia’da olan Portakali Beach Halkidiki’nin en güzel plajları arasında geçmekte. Bunun nedenini turkuaz renkteki berrak denizi görünce anlıyorsunuz. Bir de denizin içi kum ve hemen derinleşmiyor. Denizde eğlenebilir, uzun süre yüzebilir, çocuklar için de tehlikesiz olması bir avantajdır. Yalnız nüdistlerin de takıldığı bir plaj burası, aklınızda olsun. Ege Denizi’inde görmeye alışık olmadığınız değişiklikte mavinin tonlarını sunan bu koyu yoldan görmeniz çok mümkün değil. Arabanızı park edip  ağaçların arasından 4-5 dakika aşağıya yürüyerek ulaşıyorsunuz. Sessiz köşelerinin yanı sıra içecek alma karşılığında kullanabileceğiniz şezlongları bulunan bir tesis de bulunuyor. Denizin kenarındaki kayalıklarda bulunan deniz kestanelerine dikkat edin. Koyun bir kenarında, Yunanlı heykeltraş Dionyssis Karipidis’ in 1997’de kaya üzerinde yaptığı heykelleri görebilirsiniz. İşte Yunan ve sanat farkı diyoruz. Buradaki minik tesisten şezlong ve şemsiye kullanarak yiyecek ve içecek alabilirsiniz.

Halkidiki Gezilecek Yerler - Orange Beach Halkidiki
Halkidiki Orange Beach

 

1.3. Nikiti: Sithonia adasında, plaj dışında gezmeye değer yerleri olan bir yer bizce. Mesela Old town bölgesinde 1800’lerden kalma tarihi taş evler, Agios Nikitas Kilisesi ve minik butik cafeler var.Adadaki şirin köy Nikiti‘ye gelmişken denize de gireyim derseniz güzel bir plajı da var. Ama zamanınız kısıtlıysa sadece old town bölgesini görüp günün diğer yarısında başka bir plajda yüzmeye zaman ayırabilirsiniz.

 

Halkidiki Gezilecek Yerler - Nikiti beach Halkidiki
Halkidiki Nikiti beach

 

1.4. Koviou & Kalogria: Nikiti’yi gezdikten sonra Neos Marmaras’a varmadan ve Nikiti’den ortamala 6 km uzaklıkta bulunan, kendi imkanlarınızla “havlunu ser ve yüz” konseptli plaj. Bu 2 koy da yolunuzun üzerinde, yüzmek istemeseniz bile şöyle bir bakıp keşfedilecek yerler. Sithonia’da zaten bol bol bu tarz plaj göreceksiniz.

Halkidiki Gezilecek Yerler - Kalogria beach Halkidiki
Halkidiki Kalogria beach

 

Halkidiki Gezilecek Yerler- Kaviou beach Halkidiki
Halkidiki Kaviou beach

 

1.5. Neos Marmaras : Sithonia’nın en kalabalık kasabasında bulunuyor bu plaj. Adını Marmara Adası’ndan göç eden Rumlar sayesinde almış. Yeni Marmara anlamına geliyor. İçinde restoran, market de bulunan beach konseptinde daha canlılık arayanların tercih edebileceği ve çam ağaçlarının içinde bir plaj. Daha çok yerleşim yerleriyle öne çıktığı için plaj gezmesi isterseniz diğer bölgelere gitmenizi tavsiye ederiz.

Not: Koylar arası geçişte daha çok yer keşfedeyim derseniz adanın güneyinde Toroni, Sarti ve Sykia gibi koylar da bulunuyor. Eğer daha çok zamanınız var koyları keşfetmeyi ve zaman ayırmayı ona göre planlamalısınız.

Halkidiki Gezilecek Yerler - Neos Marmaras Halkidiki
Halkidiki Neos Marmaras

2. Kassandra Plajları

2.1. Chrousou Beach: Kassandra’da beach barların yoğun olduğu bölgede bulunan en popüler plajlardan biri. Sithonia bölgesindeki plajlara göre daha kalabalık olmasına karşın uzun kum bir kumsal ve dingin bir deniz sunuyor. Upuzun kumsalda Paliouri beach gün içinde oldukça yoğun oluyor. Genel olarak tesis ağırlıklı Kassandra plajları Sithonia’ya göre daha az bakir. Kumsaldaki beach barlardan yiyecek içecek sipariş ederek bedava şezlong ve şemsiye kullanabilirsiniz.

2.2. Golden Beach (Pefkohori): Kassandra’daki diğer denizi güzel, birçok mekan ve tesisin bulunduğu, müzikleriyle de ünlü plaj. Hem eğlenmek, hem de denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer. Özellikle beach bar olarak Elephant Beach Bar’ı tercih edebilirsiniz. Eğlence için özel tasarlanmış, müzikleriyle ve atmosferiyle gayet güzel bir mekan yaratmışlar.

Halkidiki Gezilecek Yerler - pefkoohori Halkidiki
Halkidiki Pefkoohori

 

2.3. Papua Beach (Kallithea): Kassandra’nın en canlı, en hareketli yeri Kallitheia. İçinde hem restoran, hem bar bulanan plaj yakınlarında gece vakit geçirebileceğiniz yerler de bulunuyor. Gündüz burada denize girip, sonra biraz tarihi keşif yapmak için Dionysos tapınağı ve Zeus Altarı’nın bulunduğu bir arkeolojik kazı alanını gezebilir, gece de burada eğlenebilirsiniz. Alın size 1 günlük bir plan. Tabi çok hareket etmeyeyim, her şey elimin altında olsuncular içindi bu plan.

2.4. Afitos: Aracınızı sahile bırakıp tepeye doğru yürüyerek ulaşılan, M.Ö.3000’lere kadar ulaşan tarihi olan, Kassandra’nın en havalı ve asortik plajı. Adeta Alaçatı misali ama daha ucuz merak etmeyin. Yediğinizi, içtiğinizi ödüyorsunuz. şezlong ve şemsiyelerini de kullanabilirsiniz.

2.5. Posidi: İşletmelerin şezlonglarını kulanabilir, yiyip içebilirsiniz. Güzel bir gün batımıyla güne veda edebilirsiniz. Daha sakin bir deneyim isterseniz akşam üzeri gelip 1-2 saat yüzüp günü batırabilirsiniz.

2.6. Hanioti: Aile plajına benzeyen, Kassandra’da oldukça popüler olan ama ekstra da gelmek için bir özelliği olan plaj. Birçok restoran, kafe gibi dükkanlardan dolayı kalabalık gün içinde. Zamanınız yoksa gitmeye de değmez.

 

Halkidiki’de Konaklama

Halkidiki, yoğun sezonunu Temmuz ve Ağustos aylarında yaşıyor ve dolayısıyla bu aylarda yer bulmak zorlu olur.  Öncelikle her şey dahil, oda-kahvaltı ya da lüks seçeneklere mi daha sıcak bakıyorsunuz, ona karar vermelisiniz. Ev ya da stüdyo da kiralayabilirsiniz. Bir de hemen denize gireyim, plaj plaj gezmeyeyim, keşif yapmayayım diyorsanız zaten bu konuda da seçenek çok. Gelelim detaylara…

Gece hayatının aktif olduğu, gece müzik ve dans edeyim konseptli tatil isterseniz tercihinizi Kassandra’daki otellerden yana yapmalısınız. Burada, otelin de yıldızına göre düşük bütçeli ya da lüks ve dolayısıyla pahalı oteller de bulunuyor. Özellikle kamping alanları ile de öne çıkan Kassandra’da çadır kampı tutkunlarını görmek mümkün.

Sithonia’da konaklama açısından bakıldığında daha kısıtlı otel sayısı olduğundan fiyatlar diğer bölgelere göre daha yüksek. Erken rezervasyon indirimlerinden faydalanmaya çalışın.

Gezi planınızda her 2 yarımadayı da gezmek varsa bence mutlaka merkezi bir yerde konaklayın ki hem yarımada içinde hem de yarımada dışından ulaşırken vakit kaybı yaşamayın.

Düşük bütçeli studio pansiyonlar da konaklama tercihleriniz arasında olabilir.

 

Halkidiki’de Yeme-İçme

Türk mutfağıyla neredeyse tamamı aynı özellikteki Yunan mutfağına ait lezzetleri yiyebileceğiniz birçok yer mevcut Halkidiki’de. Hangi bölgeye giderseniz gidin deniz kenarında Yunanlılar’ın taverna dedikleri restoranlar gözünüze çarpacaktır. Bu restoranlarda yemekler balık ve meze ağırlıklı. Oldukça uygun fiyatlara çeşit çeşit lezzetli balık ve deniz ürünü yiyebilirsiniz. Kalamar ve ahtapot vazgeçilmez olanlarından bazıları. Bunların dışında musakkayı da mutlaka denemelisiniz. Lezzet ve fiyat açısından çok farklılık göstermedikleri için Halkidiki’de yeme-içme için özellikle taverna adı vermektense manzarasını ve atmosferini beğendiğiniz bir yere rahatlıkla oturabilirsiniz demek daha doğru olur. Yunanistan’ın her ne kadar uzosu meşhur olsa da şarapları, özellikle de ev şarapları denemeye değer.Ara sokaklarda karşınıza çıkacak pastanelerdeki çeşit çeşit börekleri de mutlaka tatmalısınız.Bir de plajlara gittiğiniz de herkesin içtiğini farkedeceğiniz frappeler de Yunanistan’ın olduğu gibi Halkidiki’nin de vazgeçilmezlerinden.

 

Pratik İpuçları

 • Temmuz ve Ağustos ayları yoğun olduğundan, sakin bi tatil tercih edenler Haziran ya da Eylül’de gitmeliler.
 • Kendi aracınızla gidin, hem rahat rahat gezersiniz hem de tonla parayı gidip uçak biletine ve akabinde de kiralayacağınız araca vermezsiniz. Uluslararası ehliyete gerek yok, yeni çıkan ehliyetlerden varsa sizde o zaman süper. Sadece trafik sigortanızı yaptırıyorsunuz, adı triptik veee elinizi kolunuzu sallayarak sınırdan geçiyorsunuz.
 • Studio dairelerde konaklayarak 2 kişi olarak günlük masrafınızı 40-50 Euro’ya kapatabilirsiniz.
 • Mutlaka kalamar, ahtapot, karides, midye, cacıki, feta peyniri yiyin. “Must eat” listenizi tamamlayın.
 • Gece hayatı için gelmek isterseniz mutlaka hafta sonu gidin.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Kassandra’nın beachlerinde denize girmeden,
 • Kassandra’da beach barlarda gece eğlence hayatını görmeden,
 • Sithonia’daki bilhassa yazıda önerdiğimiz en güzel plajlarına gitmeden,
 • En az 4-5 gün konaklamadan,
 • Must eat listenizi tamamlamadan,
 • Mount Athos tekne turu yapmadan,
 • Deniz, kum ve güneş 3’lüsüne bol bol zaman ayırmadan,
 • Bakir koylarını gezmeden ve kumlu denizinde yürümeden,
 • Kamp yapmadan,
 • Tüm Halkidiki’yi gezmek isterseniz minimum 10 gün ayırmadan dönmeyin.

 

Yazar: Eylül Tunç

Instagram@eylul_tunc

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!