Anasayfa > Türkiye > Bursa > Bursa Tarihi Gölyazı Sokakları – Uluabat Gölü Gezilecek Yerler

Bursa Tarihi Gölyazı Sokakları – Uluabat Gölü Gezilecek Yerler

Gölyazı binlerce yıl öncesinin hatırası sizi tarihte bir serüvene sürükleyecek. Çeşit çeşit kuş türleriyle doğasıyla da sizi büyüleyecek olan bu şirin köyü gezmeye hazır mısınız? Tarihi Gölyazı Sokakları’nda kaybolmak ve Uluabat Gölü’nün güzelliğini seyretmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Tan ağarırken balıkçılar…

Tan ağırırken inceden inceye ufukta beliren kızıllık, yorgun ellerin ağ hazırlığına başlaması, eski mi eski çatılara tünemiş leyleklerin mahmurluğu ve şırıldayan ve tembelliğe dem vuran bir göl: Apolyont ve diğer adıyla Gölyazı ya da diğer adıyla Uluabat Gölü. Bu sessizliği bozan tek şeyse balıkçıların, teknelerinin motorlarını çalıştırıp bir an önce göldeki balıkları tutmak istemeleri.

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Gölyazı balık ağları
Gölyazı’da, tan ağarırken balıkçılar ağlarını denize atarlar ve fotoğrafçılar da bu unutulmaz anları kameralarına alırlar

 

İşte böyle bir atmosferde güne başlamak ise bizim gibi İstanbullu fotoğraf severlere nasip olduysa anlat anlat bitmez hikayeler de çıkıyor. Atmosfer böyle, sokaklarında kadınlar ve amcalar ağ örüyor balıkçılar için. Turna ve yayın bolluğu var, deniz gayet zengin olduğu için rahat gelişiyor 2 balık türü ama kerevit çok avlanılmaktan azalmış. Gölyazı Bursa nasıl bir yerdir, nerededir, niye hep fotoğrafçılar gidiyor ve Bursa Gölyazı’ya nasıl ulaşılır? İşte tüm detaylarıyla önce Gölyazı hakkında biraz bilgi edinmeye ne dersiniz? Gölyazı gezilecek yerler, Gölyazı kahvaltı ve Gölyazı konaklama listesi öncesinde biraz bilgi edinelim.

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Gölyazı hatırası dsada
Gölyazı hatırası

 

Gölyazı Hakkında Kısa Kısa

Gölyazı Köyü, minik bir taş köprüyle ana karaya bağlanan bir yarımadacık şeklinde. Yukarıda balıkçılardan bahsettik, balık bol olur da kuş olmaz mı… Leylek dahil olmak üzere birçok farklı kuş türüne de rastlayabilirsiniz. İnsanların geçimi kadar kuşların gıdası açısından da balıklar önemli bir yere sahip. Bunu farklı bir yazıda anlatalım ama yakınlarda “Leylek Köy” var, burada gördüğünüz leylekler oradan geliyorlar.

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Gölyazı leylek görseli
Gölyazı’da elektrik direklerinin teepsinde leylek görebilirsiniz. Göçmen kuşların rotası burası çünkü.

 

Gölyazı, İstanbul’da haftasonu gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz yerlerden birisi. Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla İstanbul Bursa arası harcanan süre azaldı ve feribot fiyatları da aşağıya düşünce Bursa’da gezilecek yerler listesi de kabarmaya başladı. Gölyazı Köyü, İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde başı çeken doğal ve sit alanlardan birisidir. Bursa Uluabat Gölü, 250 yıllık tarihi Rum evleri, 700 yaşındaki Ağlayan Çınarı, büyüleyici atmosferi ve sevimli leylekleriyle görülesi bir köydür. Aman fotoğraf makinelerinizin ayarlarıyla oynayın (hızlı mod, yüksek enstantane ve sonuç muhteşem bir gün doğumunda ağlarını denize atan balıkçılar) ve yanınıza almayı unutmayın!

2006 yılından beridir “Tarihi Kentler Birliği”ne üye Gölyazı,  1.derece sit alanıdır, çivi bile çakamazsınız. Aşağıda hikayesini okuyunca efsane de olsa anlayacaksınız nasıl oluştuğunu.

Güzel ama Korunamamış

Maalesef ülkemizin gerçeği, bu repliklerle çok karşılaşıyoruz. Güzelmiş ama keşke korunsaymış…

Göl etrafında, bilhassa gün doğumu için ağ atan balıkçıları kameraya aldığımız yerde yere atılan çöpler balçık olmuş, çamura batmış. Rezil bir halde. Hala öyle mi acaba?

Turistik getirisi çok az, zaten böyle giderse de bir şey olmaz, yani işletmecilik sıfır durumda.

Tarihi doku zaten yok, tarih kalmamış ortada.

Hak ettiği değeri bulur umarız diyelim…

 

Bursa Gölyazı Nerede?

Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan, taş köprü ile anakaraya bağlı bir adacıktan oluşan, Ulubat Gölü ve çevresindeki yerleşimi içeren bir köydür.

İstanbul’dan 190 km uzaklıktadır ve ulaşım Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla daha da kolaylaşmıştır.

Bursa Gölyazı kaç km ? Bursa’ya 40 km, 1 saat uzaklıktadır. Bursa’nın diğer turistik yerlerine uzaklıklarına bakacak olursa:

  • Cumalıkızık‘a 63 km, 1 saat
  • İznik‘e 135 km, 1 saat 50 dk
  • Trilye‘ye 41 km, 50 dk mesafededir

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları

Gölyazı’ya nasıl gidilir?

Araçla

İstanbul – Osmangazi Köprüsü – Bursa Nilüfer – Gölyazı istikametinde ulaşılabilir. Eğer geç gelirseniz, köyde aracınızı park edecek yer bulamayabilirsiniz.

Feribot + Araçla

Eskihisar-Topçular feribotuyla Yalova-Bursa Nilüfer -Gölyazı istikametinde ulaşılabilir.

Otobüsle

Bursa otogara gelip oradan Nilüfer’e ve yeniden minibüs ya da 5G otobüsüyle Gölyazı’ya ulaşabilirsiniz. Gölyazı otobüs ulaşımında Burulaş 5G no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Toplu Taşımayla

İDO ya da BUDO seferleriyle Mudanyaya ulaşıp oradan Burulaş‘ın otobüsleriyle Gölyazı’ya gelebilirsiniz.

 

Apolyont’ta Geçmişe Yolculuk – Gölyazı Köyü Tarihi

Eski adıyla Apolyont, orjinal adıyla Apollonia ad Ryndacum ve yeni adıyla Gölyazı olan antik köyde yerleşim çok eskilere dayanıyor. Adının isim hikayesi de Bergama Kralı 2.Attalos’un Kraliçe Apollonis’e ithaf ettiği düşünülüyor.

Roma İmparatorluğu dönemine ait eserlerden antik su kemeri ve mezar taşı gibi yapılara rastlanmış; çıkarılmış olanları da zaten Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Daha yakın geçmiş – 19.yy’dan kalma – St Panteleimon Kilisesi de restore edilip kültür merkezine dönüştürülmüş.

19. yüzyıldan kalma Aziz Panteleimon Kilisesi de sonradan restore edilerek kültür merkezine dönüştürülmüş.

 

 Tarihi Gölyazı SokaklarıGölyazı tekneler foto
Gölyazı’daki tekneler

Peki Nedir O Ünlü Efsane?

Bugünkü Uluabat Gölü’nün bulunduğu yerde Apollonia Krallığı, bugünkü Bandırma yakınlarındaysa ise Melde Krallığı varmış. Melde Kralı, Apollonia Kralı’nın kızını oğluna ister. Ama kızın babası bu evliliği istemez. Kızını korumak için Apolyon Gölü kıyısında bulunan bir tepeye saray yaptırıp kızını buraya yıllarca saklamayı düşünmüş Ama Melde kralı buna çok kızıp Mustafakemalpaşa Nehri’nin yatağını değiştirtip Apollonia’nın sular altında kalmasına neden olmuş. Gölyazı, aşk hikayesi sonucu oluşmuş desek de aslında ortada aşk yerine kin, nefret ve öfke varmış.

 

Gölyazı Hava Durumu

Genelde Mayıs’ta bence en güzel zamanını yaşıyor Gölyazı. Ne sıcak ne soğuk, ne yağmur ne çamur. Mis gibi hava. Siz siz olun yanınıza yedek kıyafetlerinizin olacağı bir sırt çantası alın, göl kenarı biraz bataklık gibi ve özellikle fotoğraf çekeceklere önerimiz bir adet yağmur ve çamura dayanıklı bot alın ama sakın en cici ayakkabılarınızı giymeyin. Malum biraz balçık var. Bunun dışında hava durumuna da önceden bakarak gitmenizi tavsiye ederiz.

 

 Gölyazı Gezilecek Yerler

Doğası ve tarihiyle sizi büyüleyecek olan yarımadacık Gölyazı’da gezilecek yerler listemize geçmeden minik bir tur isteyenler Orhan koçyiğit ile hayata dair’in hazırlamış olduğu videoyu izleyebilir:


Aşağıdaki maddeleri ve daha fazlasını, yapılacak aktiviteler kısmında da detaylıca yazıyor olacağız. Gölyazı gezilecek yerler nerelerdir diye sorarsanız, alın size Gezitta’nın listesi:

1. Ağlayan Çınar

744 yaşında koca çınar. (2017 verileriyle)

Hikayesi ise şöyle: Türklerle Rumlar’ın beraber yaşadığı  bu eski Rum köyünde Kurtuluş Savaşı sonrasındaki mübadelede buradaki Rumlar Selanik’e gitmiş, Selanik’teki Türkler de buraya gelmiş. Gölyazı’da birbirine aşık 2 genç –Eleni ve Mehmet – ayrılmak zorunda kalır. Eleni’nin abisi, “biz düşmanız artık gelme” der. ama Mehmet dinlemez, Eleni’nin abisi Mehmet’i yaralar. Güç bela da olsa çınarın altında görüşürler ve Mehmet burada ölür. Acısına dayanamayan Eleni de burada intihar eder. O gün bugündür çınar da ağlar. Bu yüzden adı da Ağlayan Çınar olmuş.

Bu ismi, şiirinde Mehmet Okutan vermiş, dizileri ise şöyle:

“Tarihin verdiği yorgunlukla yan yatmış ulu bir çınar… Lakin, yaşamaktan umudunu kesmemiş, uzanmış öylesine bağrı yanık, yaprakları hüzün, içi kan ağlarcasına, savaşlara, acılara, kara sevdalara tercüman olurcasına ardında sevgi bahçesi, açamayan gonca bir gül, önünde, oluk oluk gözyaşlarının eseri koca bir göl.”

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Ağlayan çınar fotoğrafı
Gölyazı’daki Ağlayan çınar

Ağlayan Çınar Dizeleri

Yukarıda da detaylıca bahsettik ama buranın mutlaka görülmesi gereken, 4 ayak üzerinde duran bir canlı gibi, fantastik ve büyülü bir ağaç sanki.

Mehmet Okatan ‘ın dizeleri ağacın kenarına da koyulmuş: “Tarihin verdiği yorgunlukla yan yatmış ulu bir çınar… Lakin, yaşamaktan umudunu kesmemiş, uzanmış öylesine bağrı yanık, yaprakları hüzün, içi kan ağlarcasına, savaşlara, acılara, kara sevdalara tercüman olurcasına ardında sevgi bahçesi, açamayan gonca bir gül, önünde, oluk oluk gözyaşlarının eseri koca bir göl.”

2. Aziz Panteleimon Kilisesi

19.yy’da inşa edilmiş, Rum Ortodoks Kilisesidir. Mübadeleye kadar Rumlar tarafından kullanılmış olsa da daha sonra bakımsızlık, yangın ve depo gibi amaçlarla da kullanılınca bayağı zarar görmüş. Nilüfer Belediyesi işe el atıp burayı kültür merkezine dönüştürmüş ve şu anda Gölyazı Kültürevi olarak kullanılıyor. Giriş ücretsizdir.

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Aziz Panteleimon Kilisesi Bursa
Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi

3. Tarihi Rum Evleri

Köyün içindeki tarihi evleri görebilirsiniz. Ama korunmadıkları için harabeye dönmüşler, vaktiniz varsa köy sokaklarında gezebilirsiniz.

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Bursa Gölyazı sokakları
Tarihi Gölyazı sokakları

4. Uluabat Gölü

Balıkçılarıyla, balıklarla, balık ağlarıyla, kuş türleriyle ve durgun haliyle görülesi, seyre dalınası bir güzellik…E Gölyazı’ya da bu göl için gelmemiş miydik asıl?

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Uluabat gölü tan vakti
Uluabat Gölündeki yansımalar, fotoğrafçılara harika bir ortam sunuyor

6. Gölyazı Çay Bahçesi

Ağlayan çınarın dibindeki çay bahçesinde oturup Uluabat Gölü’nün güzelliğini seyre dalabilirsiniz.

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Gölyazı köy kahvesi Uluabat kenarında
Gölyazı’daki köy kahvesinde köylülerle sohbet edebilirsiniz. Gerçi siz bir şey demeseniz de zaten muhabbeti açıyorlar.

8. Tarihi Hamam

Hamam şu anda “Kahve Alâ” adıyla işletiliyor. Hamamı da gezip görebilirsiniz. Burada dipnot belirtelim, İstanbul’daki Hürrem Sultan Hamamı’nı da kafe işletmesine vermiş ve gezilemiyor maalesef. Tam bir facia. Keşke ilk günkü haliyle kalsa da bu şekilde saçma sapan şeyler için rant uğruna harcanmasa. Mübadele öncesi, Perşembe ve Cuma günleri Müslümanlar, Cumartesi ve pazar günleri de Rumlar kullanıyormuş..

9. Zambak Tepe

Gelelim sonuncu maddeye,  günü mutlaka buradan batırmanız gerektiği için en sona koyduk, tabi günün ilk ışıklarında gelip de gün batımına kadar kalamayabilirsiniz ama o zaman da tüm adaya hakim olacağınız bir bölge de diyebiliriz. Zambak Tepesi’ne çıkıp, gün batımını ve şahane bir ada manzarasını çekebilirsiniz.

 

Gölyazı’da Ne Yapılabilir?

1. Tan ağarmadan gelin, makinenizi getirin ve şahane fotoğraflar çekin

İstanbu’dan birçok fotoğraf Gölyazı’ya sadece gün doğumunu çekmek için geliyor. Bir de balıkçıların ağlarını göle atarkenki hallerini kadraja alıyorlar yüksek enstantaneyle. Balıkçılar, fotoğrafçılara modellik yapıyorlar, durgun su ve yansıyan etkisi sayesinde şahane fotoğraflar ortaya çıkıyor. Balığa çıkmak ve sandal keyfi yapmak için de balıkçılarla iletişme geçmeniz gerekiyor.

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Gölyazı gündoğumu fotoğrafı
Gölyazı’da gündoğumunda efsane fotoğraflar çekebilirsiniz.

2. Gölyazı kahvaltı için de gelinesi bir köy

Gölyazı kahvaltı yerleri diye ayrı bir başlık açmaya gerek yok, burada öyle süslü püslü masalar, organik kahvaltılar, süt reçeli beklemeyin. Gölyazı camii’nin hemen yanında ufak bir bakkal ve minik bir çay bahçesi kıvamında (2-3 sandalyenin olduğu) mekan var. Fotoğraf çekmek için geldiğimiz saatin aşırı erken olmasından dolayı burada tost ve çay 2’lisiyle, nefis bir köy omletiyle karnımızı doyurmuştuk. Açlıktan mı bilinmez, tadı damağımızda kaldı. Burası dışında Gölyazı’ya sırf kahvaltı ve gezme için gelirseniz şahane bir göl manzarasına karşı serpme kahvaltı ve gözleme ile gölün kenarında bulunan aile işletmesinde – küçük ama salaş ve samimi – nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz.

 

3. Gölyazı sokaklarını keşfe çıkın, adanın etrafını turlayın

Gölyazı’yı hep iyi olarak anlattık, ama bir de korunmamış yönü var maalesef. Bazı evler harabeye dönmüş ve restore edilmiyor. Evler beton, eski, yanyana bitişik nizam olduğu için hayli görüntü kirliliği yaratıyor. “E neyini gezeceğim o zaman?” derseniz de arada taş evler de yok değil. Eski Rum evleri bildiğiniz klasik tarzda…

Gölden artan vakitte, keşfetmek, sokak fotoğrafçılığına dalmak, koşturan çocukları çekmek, yaşlılarla selamlaşmak ve bilgi almak için şahane bir fırsat. 1-2 saat sürmez bile.

Adanın etrafını turlamak belki vaktinizi alabilir ve hatta gün içinde başka planınız da olabilir ama tüm şerit 1,5 km ve 15 dakika kadar sürüyor bu yol. Yani denemeye değer.

 

4. Gölde sandal keyfi yapın

Gölün hemen kenarında yanyana dizili birçok sandal görebilirsiniz. Hatta kiralık yazısı dikkatinizi çekmiş de olabilir. Sandal kiralayarak yakındaki adacıklara gidebilir (toplam 11 ada varmış), manastır kalıntıları ve nilüferlerin olduğu adaya giderek değişik bir gün geçirebilirsiniz. Mayıs-Kasım arası 9-15 arası çiçekleri açık nilüfer görmeniz mümkün, özellikle manastır adasına çıkmak yasak çünkü defineciler yüzünden yasaklanmış adaya çıkmak.

Göl etrafında sandal keyfini tekne başına 15-20 TL’ye yapabilirsiniz. Kaptanlardan da özel bilgiler almanız mümkün.

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Gölyazı tekne turu fotoğrafı
Gölyazı’da tekne turu yapabilir, civardaki adaları keşfe çıkabilirsiniz

5. Zambak tepesi’nde gün batımı keyfi yaşayın, manzara fotoğrafları çekin

Zambak Tepesi’nde tüm Gölyazı ve Uluabat Gölü’ne hakim oluyorsunuz. İnanılmaz bir deneyim. Meydandaki çay bahçesinden 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Eski bu tepe bir Rum mezarlığıymış ve mezar başına zambak dikme gibi bir özellikleri varmış. O yüzden adı da Zambak Tepesi olmuş. Burada bir de amfi tiyatro kalıntıları da görebilirsiniz.

 

6. Leylek Köye gidin

Pek de alışkın değiliz leylek görmeye. Ama Uluabat gölü, tam da leyleklerin göç yolu üzerinde ve o yüzden de dibindeki birçok canlıya yaşam olanağı sunan gölün içindeki balıklar da leyleklere yem olmaya devam ediyor. Elektrik direği, baca gibi uzantılarda leylekleri görebilirsiniz. (tabi mevsimindeyseniz)

Buraya gitmişken, 6 km uzaklıkta bulunan leylek köye de gitmiştik, hatta bir evin çatısına çıkıp (sahibinden rica ettik ve izin aldık), şahane elektrik direkli leylek fotoları çektik. Yavrularını da görseniz, acaip şirinler. Burası Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise 11.Leylek Köyü ünvanına sahip yeri. Leylek Şenlikleri de düzenleniyor burada. Leylek Köyü’nün web sitesi:

Leylek Köyü web sitesi: http://leylekkoyu.com/ 

 

 Tarihi Gölyazı Sokakları - Leylek Köy Bursa
Leylek Köy, Gölyazı’ya 6 km uzaklıktadır. Fotoğrafı da orada çekmiştik.

7. En tazesinden balık yiyin

Yazının başından beridir balık da balık diyoruz, e balık yenecek tabi burada, simit değil. Yayın, turna ve az da olsa kerevit çıkıyormuş. Göl kenarındaki restoranların çoğunda balık var. Sabahın erkek saatlerinde binbir emekle tutulan balıkların tadına erme keyfi gitmişken denenmeli.

8. Gölyazı’ya gelmişken…

Tam güne yayayım derseniz rahat rahat aktiviteli bir gezi yapabilirsiniz. Başka yerleri de gezeyim derseniz Tirilye, Cumalıkızık, Bursa merkez de gezilebilir.

 

Gölyazı’da Yeme İçme Önerileri

Köy kahvesinde kahvaltı yapabilir ve aşağıda mekanlarda da oturabilirsiniz:

  • Gönül Sofrası
  • Hamam Cafe
  • Gölyazı Balık Evi

Bursa’da ne yenir diye merak ediyorsanız Gurmex.com güzel bir restoran listesi hazırlamış, göz atabilirsiniz.

 

Gölyazı Konaklama Önerileri

Gölyazı’y günübirlik gidebilirsiniz, pansiyon seçenekleri mevcut. Daha çok günübirlik gidip kalınabilir ya da mesela Cumalıkızık’ta kalıp (örneğin) buraya erkenden sabahın ilk ışıklarında gelebilirsiniz. Faik Bey Konağı burada öne çıkıyor. Butik bir pansiyon, restoranı da var. Göl kenarında ve manzaras da çok iyi. Üç odası var. Dilerseniz Bursa merkezde de seçenek çok.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!