Anasayfa > Macaristan > Budapeşte > Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler

Zincirli Köprü

Tarihi dokuların arasında ışıl ışıl bir gece hayatı 

Budapeşte‘yi anlatırken Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden birisi olduğundan, ışıl bir gece hayatından, araçsız yürüyerek 200 senelik tarihin tozlu sayfaları arasında gezebileceğinizden, Tuna Nehri’nin şehri 2’ye böldüğünden ve Budapeşte gezilecek yerleri de anlatırken bu 2 bölgeye de ayrı ayrı değineceğimizden bahsedelim öncelikle. Medeniyetin beşiğinde yaşayan birçok Avrupalı’yı gece hayatıyla kendisine hayran bırakıp hafta sonu tatili için ayağına getiren, 1 elmanın 2 yarısı da diyebiliriz Budapeşte için…Buda ve Peşte üzerinde ayrı ayrı durarak anlatacağız ama her ne kadar 2 bölgeden bahsetsek de aslında burası 3 ayrı şehrin birleşiminden meydana gelmiş: Buda, Peşte ve Eski Buda

Budapeşte gece hayatı, Budapeşte’de gezilecek yerler, Budapeşte’de nerede ne yenir ve içilir, Macaristan Budapeşte para birimi nedir gibi konularla ilgili aşağıda önemli bilgiler vererek detaylı bir Budapeşte gezi rehberi hazırladık.

 

Macaristan Budapeşte – Buda ve Peşte’ye bir de tepeden bakalım

Ah şu tarih derslerinde az mı duyduk Macaristan Kralı Ferdinand, Zapolyo vs diye … Keşke bir de coğrafi ve kültürel yönüyle de bize ülkeleri tanıtan dersler olsaydı. İşte o zaman aklımızda neler kalmazdı neler…

Şehre bakarsak en başta da dediğimiz gibi burayı 2’ye bölen bir Tuna Nehri var: Tuna (Danube) Nehri’nin batısında bulunan Buda ve doğusunda bulunan Peşte şehirleri 1873 yılında birleşerek Macaristan Budapeşte olmuştur. 1989 yılında  Macaristan Cumhuriyeti kurulmuştur. Buda, yüksek bir tepedeyken Peşte daha alçakta bulunuyor. Buda bölgesinde barok ve gotik mimari tarz öndeyken Peşte bölgesinde neo rönesans binaları ve caddeleri hakimdir ve daha turistiktir.

 

Gellert Hill Mağarası’nın önünden Liberty Bridge manzarası

 

Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk olarak 1526 yılında fethedilen ülke 1686 yılına kadar Osmanlı hâkimiyetinde kalmıştır. Karlofça Antlaşması ile bizden ayrılmıştır. Tarih olarak sanırsak bu kadar bilgi yeter de artar bile!

 

Budapeşte Vize Mevzusu

Budapeşte’ye gitmek isterseniz Schengen vizesi almanız gerekiyor. Budapeşte vize konusunda diğer Avrupa ülkelerinden ne daha katı ne de daha yumuşak diyebiliriz.

 

Macaristan’a gitmeden önce lazım olacak hap bilgiler

 • Macaristan’a başkentlik yapan Budapeşte Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehridir.
 • Orta Aya’dan gelip Avrupa’da tutunmuşlardır ve Hristiyan olmuşlardır.
 • İngilizce olarak Hungary denilse de kendilerine Magyar diyorlar.
 • Tam bir hamam ülkesi desek az kalır, zaten hamam kültürünü de Osmanlı’dan almışlar.
 • Kahve kültürü de Macarlar’a Osmanlı’dan geçmiş.
 • Macarlar, Budapeşte’nin ortasından geçen Tuna nehrine Duna diyorlar. İngilizce karşılığı ise Danube.
 • AB üyesi olan ülkenin zaman dilimi UTC+1, yani bizden 1 saat geride. Kışın 2 saatlik fark var.
 • Kullandıkları para pirimi ise Euro değil HUF’tur. (Hungarian Froint) Çevirisine bakarsak gitgide değer kaybeden para birimimiz TRY’nin HUF karşılığına bakarsak 1 TRY 68 HUF.
 • Gelişmiş toplu taşıma sisteminin, tarihi yapıların, ambiyansının, insanlarının sıcaklığının sizi şehre yakın hissetirmesi bir yana, buraya turla gelip de sadece 1 gece ya da 1 gün ayırmanız Budapeşte‘ye kesinlikle haksızlık olacaktır.
 • Gideceğiniz yerlerin Macarca karşılığı elinizde mutlaka olsun. Çünkü İngilizce ya da Türkçe olarak karşılığını bulamayıp zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Yöresel yemekleri langoş ve gulaş.
 • Buda tarafı zengin ve pahalı kısımmış.
 • Yankesicilere ve bol sıfırlı HUF parasına dikkat edin. Bir an dikkatinizden kaçar da sonuna sıfır ekleyiverirlerse aman siz yeniden saymayı unutmayın hesabı ödemeden.
 • Çok zamanınız yoksa lokal free turlara katılabilirsiniz. Kısa zamanda heryeri gezip öğrenmek açısından harika bir yöntem. Turun sonunda rehbere bahşiş veriyorsunuz.
 • Budapeşte’de yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor.
 • Buda, adını Hun İmparatoru Atilla’nın kardeşi Bleda’dan alıyor, Peşte’nin anlamı ise ocaktır.
 • 10 milyon nüfuslu Macaristan’ın kazandığı 12 adet Nobel ödülü var. Bu da ülkeye sanat anlamında prestij katıyor. Kağıdı ıslatmayan tükenmez kalem icadı, rubik küp icadı hep Macarlar tarafından yapılmış. Matematik eğitimiyle ünlü olan ülkenin en bilinen icadı ise Erno Rubik tarafından icat edilen Rubik Küpü’dür.

 

tarihi şehir Budapeşte
Budapeşte tarihi yapılarına silüet etkisiyle bir bakış atalım mı? Ne kadar da gizemli durmuyorlar mı?

 

Budapeşte’ye ne zaman gidilir?

Avrupa ülkelerinin geneli için diyebiliriz ki kışın hepsi soğuk ama siz nasıl bir tatil istiyorsunuz? Rahat rahat üşümeden ve terlemeden gezeyim diyorsanız Nisan – Mayıs- Haziran ve Eylül-Ekim en gezilesi aylardır. Ama kışın ve özellikle de Noel zamanı atmosfer bir harika oluyor. Mayıs, Haziran ve Eylül ayları gitmek için en ideal zaman. Minimum 3 tam gün ayırın, ama iyi gezebilmek için 1 haftayı fazlasıyla hak ediyor.

Budapeşte nerede? Budapeşte Gezilecek Noktalar

Orta Avrupa’da bulunan Macarista’nın komşuları Avusturya, Slovenya, Slovakya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan  ve  Hırvatistan’dır.

 

 

 

Budapeşte’ye nasıl gidilir?

Başkent Budapeşte’ye İstanbul Atatürk Havaalanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan yaklaşık 2 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. En uygun bilet fiyatları için benim favorim Skyscanner. Pegasus’un kampanyalarından birine denk geldiğinizde çok uyguna bilet alabilirsiniz.

 

Budapeşte’de Uçaktan İnince Ulaşım

Budapeşte’de uçaktan inince:

Taksi

Şehir merkezine yaklaşık olarak 8000 HUF ödeyerek ulaşabilirsiniz, yani 116 TL. Bu biraz daha pahalı bir yöntem ama güvenli ve binmeden önce ne kadar ödeyeceğiniz biliyorsunuz.

Uber

Taksinin yarı ücreti tutuyor.

Toplu taşıma

Aslında, bir şehri tanımanın en iyi yöntemidir. Hem ucuz, hem de kültür turunda mutlaka olması gereken bir yöntem. Tüm tarifeler için şuraya bakmanızı tavsiye ederiz.

Uçaktan indikten sonra 200 E numaralı otobüse binerek son durağa kaar gidip oradan da metro aktarması yaparak otelinize gidebilirsiniz.

Buda bölgesine gidiyorsanız,  metro+otobüs+metro yapmanız gerekebilir.

Peşte bölgesindeki gezilecek yerler Blue(3) metrosunun güzergahındadır hep.

Bilet konusuna gelirsek, Budapest Card size indirim sağlayacak bir kart ama hangi koşullarda alınmalı ve neye yarar konusunda aşağıdaki yazıya bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Budapest Card

Her şehirde olduğu gibi Budapeşte’de de ulaşım ve turistik yerlere girişte indirim sağlayan bir kart var: Budapest Card.

24, 48 ve 72 saatlik opsiyonları var. Şuradan tüm detaylara ve avantajlarına ulaşabilirsiniz.kaleye girişler, rehberli turlar, indirimler gibi avantajları var ve üstelik konaklayacağınız otele direkt de kartınızı gönderiyorlar. Eğer 1-3 günlük konaklama yapacaksanız gayet mantıklı. Budapest Card ile ilgili şurada da güzel bilgiler bulunuyor.

 

Budapest card fotoğrafı
Budapest card ile ucuz seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Budapeşte’de Şehir İçinde Ulaşım

Şehir merkezinde yürüyerek birçok tarihi yere gitmeniz mümkün. Banliyö trenleri, otobüs hatları, metro hattı, HEV trenleri oldukça geniş bir ağa sahiptir. 2,4,6 no’lu metro hatları ile şehrin birçok turistik yerine ulaşmanız mümkün. Gündüz ulaşım araçlarını kullanırken gece de E kodlu otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gece önerimiz ise şehrin ışıltısını Tuna Nehrinde tekne turlarına katılmanız. Biletleri metro istasyonlarından, şehir merkezinde bulunan gazete bayilerinden satın alabilirsiniz.

Metre, otobüs, tramway gibi seçeneklerden birisini seçebilir, tek yön-günlük-10’lu grup bileti gibi seçeneklerden birisini seçebilirsiniz. Biletleri şoförden de acil durumlardan alabilirsiniz, biraz daha fazla ödeyerek.

Biletinizi aldıktan sonra otobüs ve tramwayların içinde ya da metro girişindeki turuncu kutularda biletinizi sokup onaylatmanız gerekiyor.

Hop on hop off ile de şehri keşfedebilirsiniz, özellikle zamanını azsa iyi bir tercih ve Türkçe anlatımı da var.

 

Budapeşte gezilecek yerler – Budapeşte gezi notları

Budapeşte yürüyerek gezilebilecek Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi; özellikle yürüme mesafesinde toplanmış birçok görülmesi gereken yer var. Öyle ki Nazım Hikmet “Dünyanın en güzel iki kenti Budapeşte ve İstanbul’dur…” demiştir. Budapeşte de gezilecek yerler, gece de gündüz de aslında aynı. Bilhassa geceleyin harikulade bir manzarası var, asla kaçmamalı. Budapeşte’yi hava kararınca Tuna Nehri boyunca yürüyerek bir daha görün. Gündüz işçiliğini beğendiğiniz yapıların gece ışıklandırılmış haline hayran olacaksınız.

 

Öncelikle free walking tour’a katılmanızı öneririz, çünkü çok faydalı oluyor ve birkaç saatte birçok tarihi yeri görmüş ve hikayesini öğrenmiş oluyorsunuz. Kayıt için tık tık. Çok faydalı, tur sonunda gönlünüzden ne koparsa veriyorsunuz. Türkçe de olabilen diğer alternatif tur ise Türkçe rehberli turlar.

Budapeşte’de gezilecek yerleri 2 bölümde topladık, Peşte ve Buda olarak. İşte karşınızda Budapeşte gezilecek yerler

 

Peşte Bölgesi gezilecek yerler

1. Vörösmarty Meydanı (Vörösmarty tér)

Başlangıç olarak gezinize buradan başlayabilirsiniz. Birçok yere yakın olan meydan, 1926’dan beri vatansever Macar şair Mihály Vörösmarty’nin adıyla anılmaktadır ve şehrin merkezindeki en kalabalık yerlerden biridir. Ünlü Vaci Utca’nın da başladığı noktadır. Meydanda aslanlı çeşmenin onlarca yüzlerce insan görebilirsiniz, bizdeki Taksim meydanı Burger King misali. Tam bir buluşma noktası aslında.

Meydanın tam ortasında 1908’de dikilmiş Vörösmarty anıtı bulunuyor. Meydandan diğer gezilecek yerlere gidebilir, buranın ünlü mekanlarından Gerbeaud Pastanesi’ne uğrayabilir ve soluklanabilirsiniz.

Meydana yakın yerlerden birisi de konser salonu Vigado‘dur. M1 metro hattı da meydanın yakınındadır. Bu yüzden başlangıç olarak gezinize burada başlamanızı tavsiye ederiz.

 

Vörösmarty Meydanı Budapeşte
Vörösmarty Meydanı’nda alışveriş yapabilir, yakındaki tarihi binaları görebilirsiniz.

 

2. St. Stephen Bazilikası

Budapeşte’nin iki önemli ve en yüksek yapılarından biri olan St. Stephen Bazilikasının yapımına 1851 yılında başlanmış. 1867 yılında yapımını planlayan mimar Jozsef Hild’in ölmesinin ardından mimar Miklós Ybl bazilikanın yapımını tamamlamış. 1906 yılında açılışı İmparator Franz Joseph tarafından yapılmış. Hild’in Neo-Klasik tarzda tasarlayıp, Ybl’nin neo-rönesans tarzda tamamladığı bazilikanın 96 metre olan yüksekliği Parlamento Binası ile eşittir. Bu, Macaristan’daki din ve devlet işlerinin arasındaki dengeyi yansıtıyormuş. Ayrıca Budapeşte’de 96 metreden yüksek bina yapılmasına izin verilmiyormuş. 96 rakamı hem Macaristan Krallığının 896 yılındaki fethini, hem de bugünkü Macaristan’ın kurulduğu 1896 yılını anlatmaktaymış. Bu 96 metre yüksekliğindeki kiliseye giriş ücretsiz, ancak tepesine çıkmak isterseniz ücret ödemeniz gerekecek. Şehir halkının evlenmek için yoğun rağbet gösterdiği bu kilisede gün içinde pek çok düğüne denk gelme ihtimaliniz var. Free Walking Tour için buluşma noktası da kilisenin önü.

 

St Stephen's basilica budapest
St Stephen Bazilikası

 

3. Zincirli Köprü (Szechenyi Lanchid)

İsmine “Zincir Köprü” denmesinin nedeni, köprünün zincir şeklindeki bağlantılardan oluşmasıdır.  1849 yılında yapılan ve ilk sabit köprü olan Lánchíd (Chain Bridge) yapılana kadar nehrin iki yakası arasındaki ulaşım için bahar aylarında yüzer köprüler kullanılırken, kışın karşı tarafa geçebilmek için nehrin donması bekleniyormuş. Köprünün tasarımı İngiliz mühendis William Tierney Clark tarafından, inşaatı ise İskoçyalı mühendis Adam Clark tarafından yapılmış. Savaşlardan zarar gören köprü defalarca yeniden yapılmış. Bugün ise Budapeşte’nin en güzel simgelerinden biridir. Avrupa’nın en uzun asma köprüsü olarak önem taşırken benim için önemiyse ilkokul yıllarımda bir ansiklopedi sayfasında gördüğüm sarı siyah fotoğrafının aklıma yolları sokması, yolda olmayı hayat ettirmesidir.

1820 yılında Kont István Széchenyi babasının cenazesine gitmek için bir hafta beklemek zorunda kalınca kalıcı bir köprü inşa ettirmeyi istemesiyle benimle de yollar arasındaki ilk köprü inşa edilmiş oldu. Aradan geçen yıllarda hep etrafında dönüp durduğum Budapeşte ile ilk kez 2017 Haziran’da buluştum. Bu bir şehre gitme değil, bir şehirle buluşmaydı. Defalarca adımladım köprüyü, etrafını defalarca tavaf ettim. Gündüzünü ayrı, gecesini ayrı yaşadım. Hem mimarisi hem tarihiyle bu şehrin ikonu olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Bir de bu köprüye geldiğinizde 2 tarafında da bulunan aslan heykelinin önünde fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

 

széchenyi zincir köprüsü
Széchenyi chain bridge, hem gecesiyle hem de gündüzüyle büyüleyici.

 

4. Parlamento Binası (Országház)

Şehrin bir diğer simgesi ve en yüksek iki binasından diğeri. St.Stephen Bazilikası gibi 96 metre yüksekliğindeki ve dünyanın en büyük 3.Parlamento Binası olarak bilinen yapı 1880’lerde açılan bir yarışmayla Imre Steindl’in tasarımının birinci olmasıyla 1885 de yapımına başlanmış. Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yılı şerefine 1896 yılında açılması planlanan 691 odalı yapı 1902 yılında açılabilmiştir. Neo-gotik mimariye sahip devasa yapının koridorları 20 km kadar.Yarışmada dereceye giren diğer tasarımlar ise Buda yakasına inşa edilmiş ve şu anda Etnografya Müzesi ve Tarım Bakanlığı binaları olarak kullanılmaktadır. Macaristan Ulusal Meclisi’nin bulunduğu binada aynı zamanda kraliyet tacı da sergilenmektedir. Uzunluğu 268 metre ve genişliği 123 metre olan yapı için 40 milyon tuğla kullanılmıştır. İçeride 242 heykel vardır. Meclisin toplanmadığı tarihlerde rehberli turlar düzenlenmektedir. Ana giriş, ana salon, lobi, lordların eski daireleri ve kraliyet mücevherlerine ve Macar tarihine ait birçok olağanüstü eserin gösterildiği rehberli turlar 45 dakika kadar sürmektedir. Tur ücreti 25 Euro. Bina en güzel Buda yakasındaki Batthyány Meydanı’ndan ve bot üzerinden izlenmektedir. Detaylı tur bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

parlamento binası
Budapeşte Parlamento Binası, Avrupa’nın 3. en büyük parlamento binasıdır.

 

6. Erzsébet Tér Meydanı

Şehrin nefes alma, dinlenme yerlerinden biri burası. Burada bulunan süs havuzun etrafında yaz aylarında insanlar ayaklarını suya sokarak hem serinliyor, hem de güneşleniyorlar. 15 km yürüdükten sonra bizim için harika bir mola olmuştu bu serin su. Aynı zamanda parkın içinde yemek yiyebileceğiniz pek çok mekân var. Gençlerin kaykay ve bisikletle yaptıkları gösterileri de izleyebilirsiniz.

Budapest Eye bu meydanda kesinlikle deneyimlenilmesi gereken şeylerden birisi. Hem gece hem de gündüz manzarası ayrı ayrı fantastik. 62 metre yüksekliğinde ve 332 kişi kapasiteli Sziget Eye (orjinal adıyla)  büyüklere 2,400 HUF ve çocuklara 1,500 HUF’tur.

 

6. Andrássy útce – Tarih ve alışveriş bir arada

Burası Andrassy Avenue, adeta tarih kokuyor. Üzerinde bulunan tarihi ve güzel binalar sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne girmeyi başarmış. Royal Opera House, House of Terror, Güzel Sanatlar fakültesi, Zoltán Kodály Memorial Museum, Franz Liszt Square, Academy of Music, Ferenc Hopp East-Asian Art Museum gibi yapılar sayesinde popüler bir yer olmuş. Ama sadece tarih değil, alışveriş yönüyle de öne çıkıyor. Lüks butik mağazalar, kafe ve restoranlarla göz dolduruyor. Erzsébet Meydanı’ndan Milenyum Anıtı‘na kadar uzanan yaklaşık 2,5 km’lik caddeyi yürüyerek keşfe çıkın.

 

Andrassy Avenue picture
Andrassy Avenue, büyük mağazaların ve tarihi yapılan olduğu bir cadde ve mutlaka gidilmelidir.

 

7. Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere)

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan, Macaristan tarihinin mihenk taşı sayılan kişilerin ve kralların heykellerinin bulunduğu ülkenin en önemli ve en geniş meydanı. 7 Macar kabilesinin 896’de Karpat Havzası’na gelişlerinin 1000. yılı anısına 1896’da yapılmış Milenyum Anıtı, Güzel Sanatlar Müzesi ve Sanat Sarayı burada görebileceğiniz yapılardan. Meydanın ortasında 36 metrelik sütunun üzerinde baş melek Cebrail kanatlarını açmış ve bir elinde Macaristan’ın ilk kralı St.Stephen’in tacını, diğer elinde ise Hristiyanlığın simgesi haçı tutmaktadır. Bu sütunun çevresinde ise Macar Krallığı’nın ilk hanedan kurucusu Árpád ve diğer kabile liderlerinin heykelleri bulunuyor. Meydanın hemen arkasında ise bir gün geçirebileceğiniz City Park bulunuyor.

 

Heroes Square Budapeşte
Kahramanlar Meydanı

8. Şişman Polis Heykeli

St. Stephen Bazilikası’ndan çıktıktan sonra Zrínyi Utca‘da ilerlerseniz sizi sevimli bir polis heykeli karşılayacak. Efsane o ya, bu şirin polis abimizin koca göbeğine dokunmak şans getirirmiş. Bazı turistler bu şansı garanti altına almak için yanağına bir öpücük kondurmayı da ihmal etmiyorlar ve ortaya eğlenceli kareler çıkıyor.

9. Dohany  Sinagogu (Büyük Sinagog)

Viyanalı mimar Ludwig Förster tarafından 1854-1859 yılları arasında yapılan, dünyanın ve Avrupa’nın ikinci en büyük sinagogu Jewish District olarak da bilinen 7.Bölge’de bulunmaktadır. 53 metre yüksekliğinde iki kubbeli olan sinagogun dışı tuğla örmeli, sarı ve kırmızı renk ağırlıklıdır. Çok renkli olan içinin tasarımcısı Frigyes Feszi’dir. Kiliselerde görmeye alışık olduğumuz 5000 borulu büyük kilise orgu da 1859 yılında yapılmış birçok besteci tarafından kullanılmış.

 

Dohany Sinagogu Budapeşte
Dohany Sinagogu, dünyanın en büyük 2.sinagogudur.

 

10. Opera Binası

Budapeşte’nin en ünlü caddesi olan Andrássy Caddesi’nde bulunan Macaristan Devlet Opera Binası St.Stephen Bazilikası’nın da mimarı olan Miklós Ybl tarafından 1873 yılında tasarlanmaya başlanmış. 1875’te yapımına başlanan bina 1884 yılında halka açılmıştır. Dünyanın, üçüncü en iyi akustiğe sahip operasıdır.

 

Hungarian Opera House
Macaristan Devlet Opera Binası

 

11. Szechenyi Termal Hamamı (Szechenyi Kaplıcaları)

City Park içinde bulunan Szechenyi Termal Hamamı, Avrupa’nın en büyük termal havuzudur ve her mevsim ziyarete açıktır. Avrupa’nın en büyük şifalı kaplıcalarından birisidir. İçinde 18 havuz bulunuyor ve 15’inde de doğal kaynak suyu var. Kahramanlar meydanına çok yakın olan kaplıcada Cumartesi günü spa partileri de yapılıyor..

 

Szechenyi Termal fotoğrafı
Szechenyi Kaplıcaları, Budapeşte ziyaretinizde şifa olmak ve dinlendirmek üzere sizleri bekliyor

12. Küçük Prenses Heykeli

Bir başka efsanesi olan heykel ise Küçük Prenses. Prensesin bacağına dokunursanız tekrar Budapeşte’ye geleceğiniz söylenir. Ben ilk gittiğimde görememiştim bu heykeli ama 3 ay sonra yine gittim. Yol üstünde olan bu küçük bir oğlana benzeyen ama aslında heykeltıraş Laszlo Marton’un 5 yaşındaki kızı Eve’i tasvir eden bu heykelin bacağına dokunarak bir sonraki Budapeşte ziyaretimi de garantiye aldım. Buda Kalesi ve Fisherman’s Bastion yakınlarındaki heykeli görebilir, Tuna’nın eşsiz manzarasına karşı keyif yapabilirsiniz.

 

Budapeşte Küçük Prenses Heykeli
Küçük Prenses Heykeli, Tuna Nehri manzarasına karşı harika bir konumda. Mutlaka yanında anı fotoğrafı çektirin

13. Tuna’daki Ayakkabılar Anıtı (Cipok a Duna Parton)

Zincirli Köprü yakınında 5-10 dakikalık bir yürüyüşten sonra Peşte tarafında Ayakkabılar Anıtı’nı göreceksiniz. II.Dünya Savaşı sırasında öldürülen Yahudilerin anısına yönetmen Can Togay ile heykeltıraş Gyula Pauer tarafından tasarlanıp 2005 tarihinde açılmış. O dönemde ayakkabının çok değerli olmasından ayakkabıları çıkartılmış şekilde nehrin kenarına dizilerek kurşuna dizilen Yahudiler için halk tarafından bu demir ayakkabıların üzerine çiçekler bırakılmakta, mumlar yakılmaktadır. Zincirli Köprü ile Parlamento Binası arasında bulunmaktadır.

 

Tuna Ayakkabılar Anıtı görseli
Tuna Ayakkabı Anıtı, Tuna nehri kenarında kurşuna dizilen Yahudiler için yapılmış.

14. Central Market Hall (Büyük Pazar)

Biraz halk kültürüne karışmak, alışveriş yapmak, eğer Budapeşte’de bir evde kalıyorsanız kesinlikle taze sebze ve meyve için önerebileceğimiz bir yer. Sadece yeme-içme değil, hediyelik eşya ve tekstile kadar birçok opsiyon da bulunduruyor. Macar kültürünü tanımak için harika bir yer, sadece tarihi yerleri geziyorsanız ve az zamanınız varsa hediyelik eşya almak için de gelebilirsiniz.

 

15. Váci Utca

Burası da zengin üst tabakanın güzel güzel alışveriş yaptığı ve bir dolu harcadığı pahalı ve kalabalık bir sokak. Vörösmarty Meydanı ile başlayıp Büyük Pazar‘a kadar devam ediyor burası. Sokak için çok fazla tarihi diyemeyiz çünkü 19.yy ve 20.yy. gibi günümüze daha yakın geçmişten gelen yapılar bulunmaktadır. Büyük markalar, birçok kafe ve restoran, otel ve dükkanlar bulunmaktadır.

 

16. Tuna Nehri gezisi

En sona Tuna Nehri gezisini bırakıyoruz ama şehri keşfetmenin en güzel ve en dinlendirici, bir de en manzaralı olanı nehir turu şüphesiz. Tuna nehri, 10 ülkeye uzanan, eskiden ticaret yolu olarak kullanılan nehirde tekne turu yapmak için Pest kıyısında Vigado ya da Buda’ya gelebilirsiniz. Buralarda kalkan özel rehberli tekne turlarına katılabilir, Margaret Adası gibi yerleri de görebilirsiniz. Havalı tur opsiyonları şuraya bakabilirsiniz.

 

 

Buda Bölgesi Gezilecek Yerler

 

1. Gellert Tepesi (Gellert Hegy)

Bu tepeye adını veren kişi ülkeye Hristiyanlığı getiren papaz St. Gellert. Bu papaz, Pagan isyanı sırasında çivili bir fıçının içine konup, tepeden aşağı atılarak öldürülüyor. Elindeki haç ile şehri koruduğuna inanılan St.Gellert’in anısına bu heykel yapılıp adı da tepeye verilmiş.

Tuna Nehri’nin hemen dibinde bulunan tepede bulunan ve şahane bir manzaraya sahip Gellert Tepesi’ne çıkmadan Budapeşte’ye geldim demeyin. Tuna Nehri üzerindeki köprülerden biri olan Erzsébet Köprüsü’nün Buda tarafındaki ayağından yukarıya doğru yaklaşık 5 dk yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Hop on hop off ile de buraya ulaşabilirsiniz. Tepeye ulaştığınızda göreceğiniz kale 1850’lerde Avusturyalı Habsburgs tarafından Macar Kurtuluş Savaşı’nda güvenliği sağlama amaçlı yapılmış. 2.maddeyi de okuyun, buradaki Özgürlük Anıtı‘nı orada anlattık.

Diğer bir seçenek ise Budapeşte Füniküleridir. Hem inerken hem de çıkarken muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Gellert Hill fotoğrafı
Gellert Hill’den Budapeşte manzarası

2. Özgürlük Heykeli Meydanı (Szabadsag Szobor)

İlginç hikâyesi olan başka bir yer de Gellert Tepesi‘nin en yüksek noktasında bulunan elinde yaprak tutan bu kadın heykeli. Sovyetler’in Nazi işgalinden kurtulmanın anısına yapmışlar bu heykeli. Komünizmin ardından Macarlar Sovyetlere ait her yapıyı ya yıkmış ya da başka yere taşımış. Ama bu heykele kıyamamışlar ve anlatılanlara göre üç gün boyunca üzerini örtüp komünizmden arındığına inanıp adına Özgürlük (Liberty) Heykeli demişler. Tepeye çıkan harika bir yürüyüş parkuru var. Liberty Bridge’in oradan yukarıya  yaklaşık 20 dakikada (ki dura dura manzaranın keyfini çıkararak gitmenizi tavsiye ederim) ulaşabilirsiniz. Enfes bir şehir manzarası sunan bu tepe gün batımı izlemek için de tercih edilebilecek bir nokta.

St Gellert Tepesi
St Gellert Tepesi Özgürlük Anıtı, Budapeşte’nin Buda bölgesinde bulunuyor

3. Buda Kale Tepesi (Budai Varhegyed)

Eskiden Kraliyet Sarayı olan Buda Kalesi günümüzde Budapeşte Tarih Müzesi, Macar Ulusal Galerisi ve Ulusal Szechenyi Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kocaman bir avluda tarih kokan yapılar…Kraliyet Sarayı (Kiraly Palota), Mattias Kilisesi (Matyas Templom), Balıkçı Burcu-Tabyası (Fisherman’s Bastion – Halaszbastya), Labirintus (Buda kalesi labirentleri) bir arada bulunuyor. Tepeden,  Tuna’nın karşı tarafındaki Parlamento Binası‘na kadar tüm Budapeşte ayaklarınızın altında.

İlk olarak 1255’te inşa edilen Kraliyet Sarayı, yıllarca defalarca kez restorasyondan geçmiştir. Tuna Nehri’den 60 metre yükseklikte bulunan sarayın diğer tarafında Osmanlılara karşı kazanılan zaferin sembolü olan Savoy Prensi Eugene’in heykeli bulunmaktadır.

 

4. Matthias Kilisesi (Mátyás-Templom)

700 yıldan fazla zamandır ayakta olan kilise ilk olarak 1015 yılında Kral Stephen tarafından yaptırılmış. Bugünkü halini ise 15.yy da almış. Kral Matthias burada iki defa evlenmiş. Taç giyme törenlerinin de yapıldığı bu kilise Osmanlı hakimiyeti sırasında cami olarak kullanılmış.

 

Matthias Church budapeşte
Matthias Kilisesi

 

5. Trinity Meydanı ve Sütunu

Buda bölgesinin merkezi sayılan meydanda bulunan sütunun üzerinde kutsal üçlü yer alır. 1710-1713 yılları arasında Philipp Ungleich tarafından yapılmış. Yapıldığı dönemdeki veba salgınından halkı koruması amacıyla yapıldığı söyleniyor. Bu inanç sonraki salgınlara karşı da koruyacağı yönündeymiş.

 

6. Margaret Adası (Margitsziget)

Tuna Nehri’nin ortasında 2 km uzunluğunda 500 metre genişliğinde olan ada şehirden kaçış için Macarların uğrak yerlerinden. Orta Çağ’da “Tavşan Adası” olarak adlandırılan ada ismini Macar kralı IV.Béla’nın kızı Margaret’tan almış. Macaristan, Moğol istilasından kurtulursa kızını rahibe olarak yetiştireceğini söyleyen kral 13.yyda kızı için adayı yaşam alanına çevirmiş. Kızı Margaret adadaki Dominikan manastırında yaşamış. Ada özellikle sabahın erken saatlerinde yürüyüş yapmak için ideal. Havuz şovlar ise görülmeye değer. Romantik yürüyüş yolları, Orta Çağdan kalma yıkık dökük binalar, hayvanat bahçesi, gül bahçeleri, çeşmeler, yüzme havuzları, su kaydırakları gibi binbir çeşit akvitenin içinde olduğu bir yer. Günübirlik gidilebilir.

 

Budapeşte Margaret Adası
Budapest Margaret Island

Budapeşte Mutfağı

Et ağırlıklı, ağır sayılabilecek bir mutfağa sahip olan Macarların en meşhur yemekleri Gulaş Çorbası. Kuşbaşı dana eti, soğan, kırmızı biber bulunan bazı yerlerde havuç, patates, kereviz gibi sebzelerinde eklendiği, genellikle ekmek içinde servis edilen bu yemeğin adının çorba oluşu sizi yanıltmasın kesinlikle tek başına karnınızı doyurabileceğiniz ana yemek kendileri. Yağlı yemek sevmeyen bendeniz ilk seferde bol yağlı görüntüsüne burun kıvırıp, biraz ön yargılı yaklaşmıştım. İlk kaşık damağımla buluştuğu anda vazgeçemeyeceğim bir lezzetle tanışmış oldum. Mutlaka deneyin, şimdiden afiyet olsun.

Bir diğer ağır sayılabilecek lezzet ise langos. Tek bir kelimeyle ne olduğunu anlatmak mümkün; pişi. Bizdeki pişiden farklı olarak langosun üzerine dilediğiniz malzemeleri ekleyebiliyorsunuz.  Ayrıca langosdan yapılmış hamburgerleri de denenmesi gereken lezzetlerden. Hamburgerlerinden bahsetmişken salamlarından söz etmezsek olmaz. Salam sevenler bu bilgi size gelsin; havaalanında bile hediyelik salam alabilirsiniz.

Yemeğin üzerine tatlı yemek için midenizde yeriniz varsa Kürtőskalács (hamurdan yapılan, üzeri şeker, çikolata, tarçın vb kaplı makara olarak bildiğimiz tatlı) ya da birçok noktada şubesi bulunan Levendula Kézműves Fagylalt‘tan dondurma yiyebilirsiniz.

The New York Cafe – the most beautiful cafe in the world – kesinlikle çok iddialı ve ihtişamlı. Duvarları, yerleri saatlerce inceleyebilirsiniz.

Szimpla Kert de gidebileceğiniz mekanlardan birisi, kendinizi içki ısmarlayabilir, arkadaşlarınızla harika vakit geçirebilirsiniz. Budapeşte Gece Hayatı yazısını da bu detaylar için okuyabilirsiniz.

Budapeşte Konaklama

Konaklamayı nerede yapmalıyım diye sorunuz varsa hiç kuşkusuz size önerim Peşte olacaktır. Burada hayat daha canlı, sokaklar daha kalabalık ve oturulacak birçok mekan var.

Merkeze yakın yerde konaklamayı tercih ederseniz hem zaman kaybınız olmaz hem de metroya ve otobüse kolayca ulaşım sağlayarak gece geç vakitlere kadar şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte gece hayatı deyince ilk akla gelen ruin barlar. Macaristan’ın komünizmden çıktığı yıllardaki koşullar ve baskılar harabelerden meşhur olacak bu barların doğmasını sağlamış. Yıkıntı halindeki binalar, eski kullanılmayan eşyalarla dekore edilmiş. Her bir eşyanın nasıl farklı amaçlarda kullanılabileceğini görebileceğiniz müze kıvamında mekanlar olmuş. Çoğunlukla Jewish District olarak bilinen 7.Bölgede yer alan bu barlar turistlerin de gözde mekanlarından. Bu barların başında Szimpla Kert var. Gündüz halk pazarı kurulan bu bahçede gece eğlencenin sınırları zorlanıyor. Gece 11-12 gibi sokağın başına kadar uzayan kuyruk mekana gösterilen rağbeti açıklıyor.

Pub kültürünün de yaygın olduğu Budapeşte’de bir diğer eğlence merkezi havuz partileri. Yaz-kış yapılan havuz partilerinin birine katılıp bu güzel şehre yaptığınız geziyi ıslatabilirsiniz. Alternatif olarak hem müzik dinleyip, hem biralarınızı yudumlayarak şehrin sokaklarını BeerBike ile pedallayabilirsiniz. Sizler için daha detaylı bir yazı da hazırladık

Budapeşte Gece Hayatı için tıklayın

Budapeşte’de Alışveriş

Osmanlı’dan öğrendikleri paprika yani kırmızı biber ve kırmızı biber figürlü eşyalardan alabilirsiniz.

Bir de tabi ki olmazsa magnet alınabilir.

 

Pratik İp Uçları

 • Gitmeden önce mutlaka offline harita indirip özellikle gitmek istediğiniz noktalar varsa işaretleyin, çok işinize yarayacaktır.
 • Havaalanından şehir merkezine ulaşımın en ucuz yolu 200E nolu otobüs ile metroya aktarma yapmak.
 • Bilet almak için biletmatikleri kullanırken banknot yerine kredi kartı ya da bozuk para tercih ediniz.  Zira makinelerin banknotları tanımlayamayıp geri vermemesi, para üstünü alınız ibaresine rağmen para vermemesi sık yaşanan sıkıntılarmış -yerlilerin uyarısı-.
 • Budapeşte’yi gezmenin en güzel yollarından biri diğer şehirlerde de olduğu gibi Free Walking Tour. St. Stephen Bazilikası önünden bu gruplara katılarak 3 saat süren turla şehir ve tarihleri hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.
 • Musluk suyu içilebiliyor ve sokaklardaki çeşmelerden suyunuzu doldurabilirsiniz.
 • Paraları bol sıfırlı olduğu için turistleri bu yönde kandırmak isteyenler olacaktır, dikkatli ve uyanık olun.
 • Macarların ağırkanlı çalıştıklarını göz önünde bulundurarak zaman sınırı olan işleriniz için tahmin ettiğiniz süreye fazladan 30-40 dakika ekleyiniz. (Özellikle havaalanı çalışanları. 3 saat kadar önce gitmiş olmamıza rağmen uçağa koşarak yetiştik.)

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Şehrin muazzam manzarasını göreceğiniz Özgürlük Heykeli’ne  yürüyüş parkurundan yürümeden,
 • Citadella’dan gün batımını izlemeden,
 • Liberty Köprüsü’nün demirlerine oturup gün batımı izlemeden,
 • Gece nehirde bot turu yapmadan,
 • Erzsebet Ter Meydanı’ndaki havuza ayaklarınızı sokarak serinlemeden
 • Gulaş çorbası içmeden,
 • Langos yemeden,
 • Kürtőskalács (Makara tatlısı) yemeden,
 • Levendula Kézműves Fagylalt dondurması yemeden,
 • Gitmeniz, görmeniz gereken herhangi bir nokta olmadan, haritayı telefonu bırakıp sadece (özellikle Jewish District denilen 7.Bölge) sokaklarında  kaybolmadan ve şehri hissetmeden,
 • Bir Nazım Hikmet şiirini Budapeşte’ye karşı okumadan dönmeyin. Ben “Merhaba” ile başlayıp “hoşça kal” ile biten “Macar Toprağı” şiirindeki gibi “Hoşça kal belki yine gelirim. Belki ömür vefa etmez.” diyerek ayrıldım çocukluk hayalimin büyülü şehrinden.

 

Yazar: Şerife Yılmaz

Instagram@serguzestkelebek 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!