Anasayfa > Macaristan > Budapeşte > Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte gece hayatı görseli

Işıl ışıl bir gece hayatına hazır mısınız?

Avrupa’da gece hayatı denildiğinde akla ilk olarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte geliyor! Budapeşte Gece Hayatı, Avrupa’nın diğer şehirleri arasında oldukça nam salmış. 1873’ten önce Buda ve Peşte olarak iki ayrı şehir olan ve Zincirli Köprü’nün (Chain Bridge) yapılması ile birleşerek bir şehir halini alan şehir, birçok farklı zevke hitap etmesiyle eşsiz ve Avrupa’nın her yerinden sadece gece hayatı için bile haftasonları ziyaretçi çekiyor!

Budapeşte gece hayatı bünyesinde birkaç günde deneyimlenemeyecek kadar çok fazla şey barındırıyor. Budapeşte’ye özgü ruin (harabe) barlar, dekorasyonlarıyla hayranlık uyandıran bahçeler, hamam partileri, açık hava diskoları, gece açık havada havuz partileri ve dahası… Hamam partileri Osmanlı mirası olan korunmuş hamamlarda ve termal havuzlarda, yaz aylarında Cumartesi akşamları yapılıyor. Zaten Sziget Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapan şehir, bu konudaki iddiasını açıkça festivalle taçlandırmış. Tüm bunların yanında Avrupa’nın birçok şehrine göre ekonomik oluşu da Budapeşte’nin en güçlü kozlarından.

Özellikle sahip olduğu ruin barlar ile dikkat çeken şehir büyük bir kültürü bünyesinde barındırıyor. Daha çok Old Jewish District (Eski Yahudi Mahallesi) tarafında bu barların yoğunlaştığını görüyoruz. Ruin bar kültürü; komünizmden çıkan Macaristan’da yıllarca ekonomik ve siyasi nedenlerle baskılanmış arzuların ve bastırılan sanatın açığa çıkışıyla oluşmuş. İmkanların yetersizliği insanların yaratıcılığını tetikleyerek terk edilmiş ya da istenmeyen binaları değerlendirmeye itmiş. Bu mekanları eski veya biryerlerden bulunan eşyalarla dekore ederek değiştirmiş ve güzelleştirmişler. Gündüzleri ayrı, geceleri ayrı bir kimliğe büründürmüşler. Bazıları gündüz pazar alanı olurken, bazıları kahve içip saatlerce sohbet edebileceğiniz bahçeler olarak değerlendiriliyor. Geceleri ise içki ve müzikle renkleniyor. Ruin barların listesini, dekorasyonunu, yorum ve önerileri keşfedebileceğiniz bir web sitesi bile var; www.ruinpubs.com . Siteye göre şehirde 20-25 ruin bar var ve bu siteden rezervasyon yaparak bütün gece ruin barları gezdiren turlara bile katılabiliyorsunuz.

Harabe barlara bakarsanız en tepede Szimpla Kert yer alıyor.

Budapeşte Gezi Rehberi için tıklayın

Ruin Barlar

Szimpla Kert (Budapeşte Gece Hayatı)

Ruin barların en popüler olanı Szimpla Kert. “Avrupa’nın en sıcak ortamı” diyenler haklılar. Burası tam da bira eşliğinde muhteşem bir pizza yiyip, huzurlu ve sakin bir gün geçirmek isteyenlerin mekanı. Girişin ücretsiz olduğu bu ruin barın konsepti ve tasarımı görülmeye değer. Damsız girilmez sorunsalı da yok burada. Pazar sabahları ise içine bir pazar kuruluyor. Gece gündüz açık olduğunu da unutmayalım. Geceleri oldukça hareketli. Her köşesi ayrı bir fotoğraf karesi olan bu muhteşem ruin bar mutlaka görülmeli!

Instant

Ruin bar kültürünün ilk akla gelenlerinden bir diğeri ise Instant. Her katında farklı oda, farklı müzik/DJ ve farklı konseptlerin olduğu, bir gecede birkaç farklı bar gezmiş hissi veren bir mekan. Erasmus öğrencilerinin sıklıkla takıldığı, oldukça düşük bütçeli ve kredi kartının da geçmediği bir yer.  Yine burası da gündüz sakin bir cafe ama akşam hareketli bir gece hayatı var. Budapeşte’nin en büyük ruin barı diyebiliriz buraya. Görülmeye değer hayvan figürlü dekorasyonu olan bu bar bazen açık hava sineması, konser, sergi gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Giriş ücretsiz

Corvintetö

Techno müzik sevenler için doğru adres.

Anker’t

Şehirdeki en geniş bahçeli ruin bar. Dekorasyonu plajı anımsatan bu bar sonbahar-kış sezonunda maalesef açık değil.

Fogaz Ház

Fogaz Ház’a gelince; dişçi muayenehanesi teması ile dekore edilmiş, ucuz içki, parti, güzel bahçe ve sanat etkinlikleri ile bilinen en popüler ruin barlardan.

Doboz

Ben retro severim diyenler için ise kutu şeklinde tasarlanmış, adını bu tasarımdan almış Doboz’u önermeden olmaz. Retro ve eski malzemelerin yaratıcı kullanımı ile dekore edilmiş bu mekanda her detay dikkat çekici. Sanata ve tasarımcılara bolca yer veren mekan ayrıca kiralanılarak özel gecelerde “house party” konsepti düzenlemenize imkan veriyor. Giriş ücretsiz.

 

Budapeşte Gece Klüpleri

Innio Wine Bar

Şarap sevenler için Innio Wine Bar 300’ün üzerinde şarap seçeneği ile en önemli adres.

A38

Dans kulüplerinin en önde geleni ise A38. Fiyatları ortalamanın biraz üstünde ancak bir geceyi Tuna Nehri’nin ortasındaki bu gemi-barda geçirmek harika olacaktır. A38, eski bir Ukrayna yük gemisinin gece klübüne dönüştürülmesiyle ortaya çıkmış bir kulüp. Şehrin en orijinal konser ve etkinlik alanı haline gelmiş barda kutu kutu odalar mevcut. Dünyaca ünlü birçok DJ ve sanatçının sahne aldığı mekanda belki de bir konsere denk gelirsiniz…

Studio

Budapeşte’nin en iyi kulüplerinden biri ise Studio, Tuna Nehri üzerindeki Hajogyari Adası’nda, yaz ayları kapalı olan ve oldukça büyük bir club. Dünyanın en büyük üçüncü gece kulübü olan Studio, elektronik müzik sevenler için mutlaka gidilmesi gereken bir durak.

Budapeşte gece hayatı gerçekten birkaç güne sığmayacak kadar çeşitli. Her mevsimde gidilmesi gereken başka konseptlerle size kucak açıyor!

 

Havuz partileri

Budapeşte gezilecek yerler listesinde de belirttiğimiz Széchenyi Thermal Bath, buranın en büyük ve turistik termal havuzuna sahip tesisidir. Avrupa’nın en büyük doğal su kaynağı olarak geçiyor burası. Aslında hamamdır. hamam geleneği de Osmanlı mirası aslında Budapeşte’de. Bu hamamlar osmanlı’dan günümüze hiç bozulmadan gelmiştir.

Széchenyi dışında da başka hamamlar var: Kiraly, Veli Bej, Gellért ve Lukács, Rudas. Dünyanın dört bir yanından sadece bu hamamları görmeye gelenler var. Partiye gelmeseniz de mutlaka görmeye değer.

Hamam partileri sadece yazın Cumartesi 22:00 – Pazar 03:00 arasında oluyor. Biletinizi önceden alın çünkü çok fazla talep görüyor.

Rezervasyonu buradan yaptırabilirsiniz.

Budapeşte Gezi Rehberi için tıklayın

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!