Anasayfa > Türkiye > Ağrı > Karlar Ülkesine Gizemli Yolculuk: Ağrı Gezilecek Yerler

Karlar Ülkesine Gizemli Yolculuk: Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı manzarası

Ağrı Hakkında Kısa Kısa

Dağcılık sporu, ülkemizin belli başlı turizm alanlarından sadece birisi. Uludağ, Erciyes, Kartalkaya, Palandöken belli başlı rotalar olsa da Ağrı adeta karlar ülkesinin bembeyaz, haşmetli başkenti olarak bizleri selamlıyor. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, her yıl yerli ve yabancı turistlerin, dağcılık sporuyla uğraşan kişilerin göz bebeği olmuş durumda. Zirvesinin 5137 m. gibi ürkütücü fakat bir o kadar heyecanlandıran bir rakama sahip olması, dünya tarihindeki pek çok efsanevi olayın başkahramanı olması ile Ağrı bizleri kendine çekiyor. Bizde bu bembeyaz dünyayı keşfetmek ve sizlere sunmak için Ağrı gezilecek yerler listesi hazırladık.

 

Ağrı zirvesine yaklaşırken
Ağrı Dağı’na tırmanan macera severler

 

Batısında Erzurum ve Muş, kuzeyinde Kars ve Iğdır, güneyinde Bitlis ve Van, doğusunda ise İran’ ın bulunduu Ağrı konumu sebebiyle adeta doğuya açılan bir kapı. Agri yaz mevsiminde dağcılık ve doğa sporları, kış mevsiminde ise kayak sporunun vazgeçilmez yerlerinden biridir. Türkiye’nin İran sınırına en yakın şehri olması ile de ayrı bir öneme sahip olan Ağrı, tarih boyunca Urartu, Makedon, Pers, Safevi ve Osmanlı gibi büyük devletlere ev sahipliği yapmış. Bu sebeple Agrı doğal zenginlikleriyle birlikte birbirinden değerli kültürel zenginliklere de bünyesinde barındırıyor.

 Ağrı Dağı tırmanışı ve detayları yazısı için tıklayın

 

Ağrı Nerede ?

Ağrı, batısında Muş ve Erzurum’un, doğusunda İran’ın, kuzeyinde Iğdır ve Kars’ın, güneyinde ise Van ve Bitlis’in bulunduğu, 1650 m. yüksekliğindeki dağlık  bir yayla üzerinde bulunmaktadır. Doğusunda İran’ın yer almasıyla önemli bir konumda olan Ağrı, adını şehrin sınırları içinde yer alan, tarihte birçok efsaneye ve olaya mekan olmuş, günümüzde ise kayak ve dağcılık sporlarının vazgeçilmez yeri olan Ağrı Dağı‘ndan almıştır.

 

Ağrı’ya Nasıl Gidilir ?

Ağrı’ya ulaşım hem havayolundan, hem de karayolundan sağlanmaktadır. Daha çabuk varmak için İstanbul ve Ankara’dan Ağrı’ya düzenli uçuşlar mevcut. Ağrı Havaalanı‘na yapılan inişlerde İstanbul – Ağrı arası uçuşlar 1 saat 42 dakika sürmektedir.

E-80 karayolu ile Ağrı, Erzurum, İran ve çevresinde yer alan diğer il ve ilçelerle bağlantısı vardır. İstanbul- Ağrı arası yaklaşık 1419 km. ve yol araçla  19 saat 35 dakika sürmektedir. Ankara- Ağrı arası ise yaklaşık 1061 km. ve araçla 15 saat 48 dakika sürmektedir.

Bunların dışında tur şirketlerinin düzenlediği gezi programlarına da katılabilirsiniz.

Ağrı Gezilecek Yerler Listesi

1. Ağrı Dağı

Tarihte birçok efsanevi olaya ev sahipliği yapmış, etkileyici bembeyaz görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakan Ağrı Dağı günümüzde dağcılıkla, kayakla uğraşanların, araştırma yapmak isteyen bilimadamlarının buluşma noktası. 5137 m. yüksekliğe sahip Ağrı Dağı aynı zamanda Türkiye’nin değil Avrupa’nın en yüksek zirvesi. Amatör ve profesyonel dağcılar için farklı pistlerin bulunduğu Ağrı Dağı Ararat Dağı, Cebel ül Haris, Kuh-i Nuh gibi isimlerle de anılmaktadır. Marco Polo’nun hiç tırmanılamaz dediği, 1829’da Frederick Von Parat’ın ilk tırmanışıyla tırmanışların kat be kat arttığı Ağrı Dağı gezginlerin uğrak noktası.

 

Ağrı dağı zirvesi tırmanış
Ağrı dağı zirvesine ulaşmak

 

2. İshak Paşa Sarayı

Ağrı‘nın Doğubayazıt ilçesinin 5 km. doğusunda yer alan İshak Paşa Sarayı Osmanlı mimarisi için oldukça önemli bir eser. Topkapı Sarayı’ndan sonra ikinci teşkilatlı saray konumumda olan İshak Paşa Sarayı aynı zamanda Lale Devri’nin son büyük anıt yapısı olma özelliğine sahip. Sanat tarihi için ayrı bir öneme de sahip olan İshak Paşa Sarayı, aynı zamanda dünyada ilk kaloriferli sistemin uygulandığı yerdir. Bu sebeple İshak Paşa Sarayı döneminin en ünlü sarayları listesinde ilk sırada yer almaktadır. Sarayın bulunduğu yerin manzarası da oldukça göz kamaştırıcı.

1685 yılında Çolak Abdi Paşa tarafından inşasının başlatıldığı sarayın inşası 1789 yılında oğlu İshak Paşa tarafından tamamlandırılmış. 7600 m2 lik bir alan üzerinde bulunan sarayın duvarlarının yüksekliği 12- 15 m. arasında. Osmanlı, Selçuklu ve Türkistan mimarisinden izler taşıyan İshak Paşa Sarayı Ağrı gezilecek yerler listesinin başında geliyor.

Ağrı manzarası
Ağrı Dağı manzarası

 

3. Ağrı Meteor Çukuru

Ağrı meteor çukuru, dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru olma özelliğiyle her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. 1892 senesinde meteor çukurunun bulunduğu bölgeye düşen  göktaşı burda 60 metrelik bir çukur açmış. Genişliği ise 35 metre. Günümüzde ise bakımsızlıktan dolayı çukurun derinliği 35 metreye kadar düşmüş bulunmakta. Ağrı meteor çukuru dikkat çekici özelliğiyle Ağrı gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

4. Diyadin Kaplıcaları

Kültürel ve doğal güzellikleriyle zengin bir birikime sahip olan Ağrı, kaplıcaları ile de birçok  rahatsızlığın tedavisinde tercih edilen yerlerden biri. Adını bulunduğu ilçeden alan kaplıcalara Erzurum ve Ağrı Havalimanı‘ndan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Diyadin kaplıcalarının suyu sülfat,kalsiyum,bikarbonat,klorür ve karbondioksit oranından oldukça zengindir. Kemik, siyatik,kireçlenme, romatizma,nöroloji ve metabolizma rahatsızlıklarına şifa kaynağı olan kaplıcalar, aynı zamanda Türkiye’de termal turizmin önemli yerlerinden biridir.

 

Diyadin Kaplıcaları Ağrı fotoğrafı
Diyadin Kaplıcaları

 

5. Keşişin Bahçesi

Ağrı Doğubayazıt sınırları içinde yer alan keşişin bahçesi vaha benzeri yemyeşil ve berrak görüntüsüyle adeta cennetten bir köşe. Bir rivayete göre meşhur Kerem ile Aslı hikayesinin bu bahçede geçtiği söylenir. İsfahan padişahının oğlu Kerem keşişin kızı olan Aslı’yı bu bahçede görüp ona aşık olur. Bu efsanevi bahçeyi kadrajınıza almadan Ağrı gezilecek yerler listenizi tamamlamayın.

 

6. Balık Gölü

Doğubayazıt sınırları içinde yer alan bir başka güzellikte Türkiye’nin en yüksek göllerinden biri olan Balık Gölü.  Çevresinde yer alan dağların,pınarların ve küçük derelerin suyuyla beslenen Balık Gölü‘nün kuzey kısmında tarihi kalıntıları olan 4 dekar büyüklüğünde bir ada bulunmaktadır. Bu adanın üstünde yer alan kadife ördek popülasyonuyla Balık Gölü Türkiye’nin en önemli 100 kuş alanından biri olmasıyla da oldukça renkli bir görüntüye sahip. Balık Gölü‘nün esas ününü ise yuvası olduğu kırmızı benekli alabalıklardan almış. Saf doğal ortamda yetişen bu balıkların sofraya gelişi oldukça zor şartlar altında gerçekleşiyor. Kış aylarında metrelerce buz tabakasıyla kaplanan gölde balıkçılar açtıkları deliklerden balık avlayabiliyorlar.

 

Ağrı Balık Gölü görseli
Ağrı Balık Gölü

 

7. Meya Mağaraları

Ağrı‘nın Diyadin ilçesine 15 km. uzaklıkta bulunan ve Günbuldu Meya Köyü sınırları içinde yer alan Meya Mağaraları her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin Ağrı gezilecek yerler listesinde yerini almaktadır. Kayalara oyulmuş yapılardan meydana gelen mağaralarda ibadethane,barınma, tapınak, mağara ve çok sayıda değişik oda mevcut.

Değişik inançların izlerini görebileceğiniz Meya Mağaraları’nda İslam ve Yezidi mezarları ve çok sayıda tapınak mevcut. Mağara içindeki odalar tehlikelerden korunmak amacıyla yüksek kayalar üzerine inşa edilmiş. Köklü bir tarih ve zengin bir kültürel değere sahip olan bu bölgede aynı zamanda Hz. Ali’nin atının ayak izleri olduğu tahmin edilen taşlar da bulunuyor. Aynı anda hem tarihi hem de doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz Meya Mağaraları Ağrı’nın barındırdığı bir başka güzellik.

8. Ahmet Hani Türbesi

Ağrı Doğubayazıt’a 8 km. mesafede bulunan İshak Paşa Sarayı’nın üst tarafındaki Ahmet Hani Türbesi yerli halk tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Muhteşem mimarisiyle de yabancı turistlerin odak noktası olan Ahmet Hani Türbesi, 1651 yılında dönemin önemli zatlarından Ahmet Hani tarafından inşa ettirilmiştir.

 

9. Doğubayazıt Sazlığı

Doğubayazıt ilçesi ile Ağrı Dağı arasındaki iki gölün olduğu yerde bulunan Doğubayazıt Sazlığı, Balık Gölü gibi Türkiye’nin en önemli 100 kuş alanı arasında yer almaktadır. Tendürek Dağları ve Balık Gölü’nden gelen sularla beslenen sazlıkta turna,balıkçıl,erguvani,boz ördek,kızılgaga türünde pekçok kuş barınıyor.

 

 

10. Doğubayazıt Kalesi

Doğubayazıt ilçe merkezine 7 km. mesafede bulunan Doğubayazıt Kalesi‘nin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte kalenin çevresinde bulunan kabartmalı bir mezar kalıntısının Urartu dönemine ait olduğu tespit edilmiş. Tarih boyunca pekçok devlete ev sahipliği yapan ve Yavuz Sultan Selim’in padişahlığı döneminde fethedilen Doğubayazıt Kalesi, İshak Paşa Sarayı’na yakınlığıyla da Ağrı gezilecek yerler rotanızda olmalı.

Doğubeyazıt Kalesi Ağrı
Doğubeyazıt Kalesi

11. Eski Beyazıt Cami

1 Selim döneminde yaptırılan Eski Beyazıt Camii klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri.  Kare planlı ve tek kubbeye sahip olan caminin kitabesinde 1687 senesinde onarıldığı görülmektedir. Ağrı görülmesi gereken yerler listenize mutlaka Eski Beyazıt Camii’yi ekleyin.

 

12. Avnik Kalesi

Urartulardan günümüze kalan bir diğer eser de Avnik Kalesi.  Günümüze sadece kalıntılarının kaldığı kale Diyadin‘e 29 km. uzaklıkta yer almaktadır. Diğer bir ismi de Koçbaşı Kalesi olan Avnik Kalesi Ağrı gezinizde gezilmesi gereken yerlerden.

 

13. Buz Mağarası

Doğubayazıt ilçesini kuzeydoğusunda, Küçük Ağrı Dağı’nın eteklerinin bitimindeki düzlükte yer alan Buz Mağarası Ağrı‘nın eşsiz doğal güzelliklerinden biri.  Yerin 7-8 m. altında yer alan Buz Mağarası’nda çok küçük ve devasa büyüklükteki buzdan sarkıt ve dikitlerle görenleri oldukça şaşırtıyor. Işık tutulduğunda buzların kristal gibi parlak ve rengarenk görüntüsü ile oldukça cezbedici olan mağaranın bir başka özelliği ise kış mevsiminde sıcak, yaz mevsiminde soğuk olmasıdır.

 

14. Nuh’un Gemisi

Nuh Tufanı’nda karaya oturan geminin bulunduğu rivayet edilen,  Doğubayazıt’a bağlı Üzengili ve Telçeker Köyleri arasında bulunan bu bölge çok sayıda yerli ve yabancı turistin, araştırmacının ziyaret ettiği bir anıt. Gemi biçimli bir silueti andıran bu Nuhun Gemisi günümüzde açık hava müzesi ve doğal sit alanı olarak hizmet veriyor.

Nuhun gemisi Ağrı
Ağrı Nuhun gemisi

15. Antik Kentler

Ağrı Urartulardan kalma höyükleri ve antik kentleriyle adeta bir kültürel bahçe.  Toprakkale, Eski Beyazıt, Diyadin Meya Köyü ve Girik Tepe bu antik kent ve höyüklerin belli başlı örnekleri.

 

16. Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi

Ağrı Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi, kış sporu severler ve kayak tutkunlarının vazgeçilmez rotalarından bir. Ağrı Eleşkirt’e 6 km. uzaklıkta yer alan kayak merkezinin sezonu ise Aralık- Nisan ayları arasında. Bir otel, bir günübirlik tesis ve bir kayak kulübünün yer aldığı kayak merkezinde özel ders alabilir, gereken malzemeleri kiralayabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

  • Ağrı’da Urartulardan kalma antik kent ve höyükleri gezmeden.
  •  Buz Mağarası‘ndaki küçüklü büyüklü buzdan sarkıt ve dikitlerin kristal parlaklığını görmeden.
  •  Dünyanı  en büyük ikinci meteor çukuru olan Ağrı Meteor çukurunu görmeden.
  • Balık Gölü’ndeki kırmızı benekli alabalıkları görmeden.
  •  Keşişin Bahçesi’nde gezinirken Kerem ile Aslı hikayesinin hatırlamadan.
  •  Diyadin Kaplıcaları‘nda ruhunuzu dinlendirmeden.
  •  Meya Mağaraları‘ndaki  mezarlık ve tapınakları gezmeden.
  • Ağrı Dağı‘nda tırmanışlara tanık olmadan.
  •  Doğubayazıt Sazlığı‘ndaki kuş çeşitlerini görmeden.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!