Anasayfa > Almanya > Münih Gezilecek Yerler

Münih Gezilecek Yerler

Marienplatz Münih'teyken

Biranın mesken tuttuğu başka şehir var mı ?

Bira, tüylü şapka ve Oktoberfest… Meşhur büyük ve beyaz Alman sosisi, BMW’si ve sessizlik… Konuyu nedense yemekten açtık ama Münih demek yemek demek, içmek demek… Hiç kuşkusuz Münih denildiğinde akıllara bu iki kavram geliyor. Almanya‘nın Bavyera Bölgesi’nin başkenti olan Münih biranın nabzını tutmasıyla birlikte, gotik, barok, romanesk ve rokoko mimarinin örneklerini de görebileceğiniz renkli bir şehir.  Almanya Münih gezisi notlarına başlamadan önce kısa bir bilgi de verelim. Yaklaşık olarak 1,5 milyon kişinin yaşadığı Münih, Berlin ve Hamburg’tan sonra ülkenin en büyük 3. şehri olma özelliğini taşımaktadır. Kalabalık sizi korkutmasın. Münih kalabalık içinde de detayların güzelliğini keşfedebileceğiniz, hareketli, renkli ve tarihi bir kültürel hazine. Şehrin kalbi olan Marienplatz çevresindeki tarihi yapılarda zaman yolculuğuna çıkabilir, Englisher Garten ( İngiliz Bahçesi)’nde doğanın sesini dinleyebilirsiniz.

Almanya Münih denildiğinde Oktoberfest‘ ten bahsetmesek olmaz.  Her yıl eylül ayı sonunda ve ekim ayı başında düzenlenen Oktoberfest Bira Festivali turistler için adeta saklı bir cennet. Farklı kültürlerden pek çok kişiyle tanışıp yeni arkadaşlıklar kurabilir, festival ortamının renkli atmosferini doyasıya yaşayabilirsiniz. Yalnız Almanya Münih tatilinizi Oktoberfest‘e denk getirmek istiyorsanız biraz acele etmenizde fayda var. Zira bu renkli atmosferi yaşamak için çoğu insan önceden hazırlık yapıyor. Otel rezervasyonunu erken yapmanızı öneririz. Almanya Münih’te gezilecek yerler yazısına geçmeden önce Münih’e gitmeden önce bilmeniz gerekenleri güzel bir listede topladık. Münih gezilecek noktalar nerelerdir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin

Old town Münih görseli
Old town yolu

Tarih, teknoloji ve sanatın buluştuğu yer: Münih gezi rehberi

 • Şehrin Almanca adı olan München, eski dilde ‘keşişler tarafından’ manasına gelen Münichen kelimesinden gelmektedir. Şehir kurulmadan önce buraya gelen keşişler burada bir manastır inşa etmiş. Bu sebeple şehrin armasında bir rahip figürü bulunmaktadır.
 • Müzeler pazar günü sadece 1 Euro.
 • Estetik olarak güzel yapılar var şehirde. Gökdelen gibi yüksek binalar yok. 2.Dünya Savaşı sonrası şehri yeniden yapma kararı alıp eski silüetini bozmak istememişler.
 • Yazıda sıkça “Bavyera” kelimesi geçiyor. Eskiden bağımsız bölgeyken sonradan Almanya’ya katılmış, buradaki insanlar farklı bir aksanla konuşuyor ve Almanya Münih’teki Oktoberfest’te gördüğünüz o yöresel kıyafetler de aslında Almanya’ya değil Bavyera’ya aittir. Erkekte kısa askılı pantolon, kadında göğüs dekolteli ve lastikli ve fırfırlı elbiseler.
 • 2015 Mercer verilerine göre yüksek hayat standardı bakımından Münih Almanya‘da 1. dünyada ise 4. seçilmiştir. Şehir yüksek hayat standartlarıyla sürekli göç almaktadır.
 • Rahatlıkla bisiklete binebilirsiniz, özel bisiklet yolları yapılmış ve kullanımı da yaygın. Zaten bu bile ülkenin gelişmişlik düzeyi hakkında yorum yapmaya yeter de artar bile.
 • Oktoberfest: Festival adından çok şehir adı gibi geliyor son yıllarda kulağa. Oktoberfest demek elbette Münih demek. Aylar öncesinden tükenen biletler, yükselen fiyatlar, artan kalabalık ve içeri girme riskiyle karşı karşıya kalmanız. Avrupa’nın dünyanın en büyük festivaline ev sahipliği yaptığı Oktoberfest‘e gitmek için çok çok önceden biletinizi alın, uçak biletinizi de satın alın.

 

Oktoberfest Münih
Oktoberfest, Avrupa’da düzenlenen dünyanın en büyük etkinliklerinden biridir.

 

 • Münih Almanya , yaklaşık 250 yayımevine ev sahipliği yapmasıyla dünyanın en büyük ikinci basım-yayın yeri olarak kabul edilmektedir. Prinz, Arts in Munich, LAXMag vb. çok sayıda ulusal uluslararası yayımın ana merkezi Münihtir.
 • Almanya‘nın önemli futbol takımlarından biri olan FC Bayern München‘in stadyumu olan Allianz Arena, dünyada dış cephesi renk değiştirebilen ilk stadyum. Maç günleri Bayern Münih‘in renklerini aldığını görebirken, LGBT zamanı gökkuşağı renginde St. Patrick’s Day gününde ise yeşil renginde görebilirsiniz.
 • Almanya Münih denildiğinde hepimizin aklına dünyaya nam salmış bira kültürü ve Oktoberfest Bira Festivali gelmekte. Bununla birlikte Münih’i Münih yapan bir sürü detay var. Teknoloji ve bilim tutkunları için BMW‘ nin kalbi olan BMW Museum( BMW Müzesi),  dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi olan Deutsches Museum( Alman Müzesi) Münih gezilecek yerler listesinin başında gelmekte.
 • Öyle bir kent düşünün ki tarih ve sanatın iç içe geçtiği, müzelerinde yer alan her bir eseri incelediğinizde tarihin ve sanatın önderliğinde zamansız bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Münih size bu yolculuğun biletini vermekte. Ünlü Alman heykeltıraş Erasmus Grasser’in eserlerinde Gotik döneme yolculuğa çıkabileceğiniz Müncher Stadtmuseum ( Münih Şehir Müzesi), Münih‘in ‘ Kunstareal‘ yani Sanat Bölgesi’nde yer alan Alte PinakothekNeue Pinakothek ve Pinakothek del Moderne müzeleri Münih gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.
 • Ya peki parkları? İnsanlar çimlere yayılsın, güneşi görür görmez kendilerini dışarı atsıni alsınlar ellerine bir biraz bir de kitap. Oh mis gibi hayat aksın böyle güzel, böyle yavaş ve böyle medenice…

Münih’e Ne Zaman Gitmeli?

Yazların serin kışların oldukça soğuk geçtiği Almanya Münih için en uygun gezi zamanı olarak yaz ve sonbahar dönemi düşünülebilir. Hava sıcaklıklarının ortalama 17 derece olduğu yaz aylarında aynı zamanda yağışlar da çok fazla olur. Münih gezisi için en uygun zamanlar Mayıs- Ekim ayları arasıdır. Eylül- Ekim arası düzenlenen Oktoberfest zamanı da Münih seyahati için uygun zamanlar. Tatil planınızı Mayıs- Ekim ayları arasında yapmanızı önerebiliriz.

Münih Nerede?

Münih nerede? Hamburg ve Berlin‘den sonra Almanya’nın en büyük şehri olan Münih, Bavyera eyaletinde yer almaktadır.  Isar Nehri kıyısındaki Münih, Bavyera Alplerinin kuzeyinde ve ülkenin güneyinde konumlanmaktadır. Nürnberg, Regensburg, Ausburg  Münih‘e yakın oluşuyla gezip görülmesi gereken yerler arasında. Türkiye – Münih arasında ise 2 saat fark var.

Münih’e Nasıl Gidilir?

Uçakla Ulaşım

Türkiye’den direkt ya da aktarmalı olarak 3 saatlik bir uçuş ile Münih‘e varabilirsiniz. Münih‘e gidebilmeniz için öncelikle geçerli bir Schengen vizenizin olması lazım. Zaman zaman promosyonlu biletler de olabiliyor buraya.

Münih çok sayıda Türk vatandaşının yaşadığı bir şehir.( Münih havaalanında çok sayıda Türk görmeniz mümkün ) Bu sebeple Türkiye’den direkt uçuşlarla şehre gidebilmeniz mümkün. İki saatlik uçuş sonrası Münih havaalanına inip Münih turu için ilk adımı atabilirsiniz.

Münih gezilecek noktalar listesi hayli kabarık olduğu için uçak iniş saatinizi mümkün olduğunca sabah saatlerine denk getirin.

Trenle Ulaşım

Almanya, trenle ulaşımın kalbi olarak nitelendirebileceğimiz şehirlerden biri. Münih‘e gitmek istiyor, bununla birlikte seyahat bütçenizi de ekonomik hazırlamak istiyorsanız Berlin üzerinden aktarmalı gece veya gündüz trenleri ile Münih‘e gelebilirsiniz. Berlin – Münih tren yolculuğu ise 6-7 saat sürmekte.

 

Münih’te şehir içi ulaşım nasıl?

Almanya’nın çoğu şehrinde olduğu gibi Münih‘te de gezip görülecek yerlerin çoğu birbirine yürüme mesafesinde yer almakta.   Şehir içi ulaşımda S-Bahn (banliyö treni), U- Bahn (metro), tramvay, otobüs hatlarını ya da bisiklet kullanabilirsiniz. Tramwaylar, tren ve metro kadar sık çalışmazlar ama bu hatların duraklarıyla bağlantılıdırlar. Otobüsleri de metro ve trenin gitmediği yerlere gitmek için kullanabilirsiniz. 200 kilometrelik özel bisiklet yoluyla Münih oldukça gelişmiş bir şehirdir. Münik Ana Tren İstasyonu’ndan bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Üstelik birkaç günlük bilet paketi de satın almanız mümkün. Bu şekilde şehir içi ulaşımı ekonomik biçime dönüştürebilirsiniz.

Şehir içinde gezmeyi düşündüğünüz bölgeye göre toplu taşıma kullanmak dışında yürüyebilirsiniz de. Örneğin sanatla içli dışlı biriyseniz ve Münih seyahatinizi sanat galerileriyle taçlandırmak istiyorsanız ‘ Kunstareal‘ bölgesinde yer alan Alte Pinakothek, Neue Pinakothek ve Pinakothek del Moderne sanat galerilerini gezebilirsiniz. Üstelik bu üç sanat galerisi de Barer Strasse ( Barer Caddesi) üstünde yer alıyor.

 Münih Havaalanından merkeze ulaşım

S-bahn yani Münih tren hattıyla merkeze ulaşabilirsiniz. Yolculuk ortalama 40 dakika sürüyor ve S1 ya da S8, ikisi de zıt yönden giderek aynı yere varıyorlar. Biletiniz okutacak bir sistem yok ama ara sıra kontroller yapılıyor. Biletinizi almadan metroya binmeyin. Airport Day Ticket çok avantajlı bir bilet. İlk günkü şehir gezisini de full kapsıyor.

Not: Fahrkarten adı makinelerden istediğiniz bileti kredi kartıyla da alabilirsiniz. 1 günlük ya da 3 günlük biletler de mevcut.

Taksi tercih ederseniz 65-70 Euro arasında para vermeniz gerekiyor.

Geceleri ise sefer numaralarının “N” eklenen hatlar ise gece boyunca hizmet veriyorlar.

Tramwayların ise mutlaka Haupbahnof yani merkez istayondan geçtiğini ayrıca belirtelim.

Turist gibi tüm şehri gezmek isterseniz de 19 no’lu tramway tam size göre. Ucuza şehir turu.

Merkezden havaalanına dönüş

S1 ya da S8 ile yolculuk yapabilirsiniz. S1’e binerseniz trenin arka vagonuna binin, havaalanında sadece bu kısmı kalıyor. Öndeki parça başka bir yere gidiyor.

Münih şehir içinde hangi bileti almalıyım, ücretleri nedir konusunu merak ediyorsunuz sizi buraya alalım.

 

Münih Gezilecek Yerler Listesi

Bavyera kültürünün mihenk taşı olan Münih tarihi binaları, müzeleri, sanat galerileri, dünyaca ünlü firmaların fabrika ve müzeleri, yeşil alanları ile seyahat tutkunlarının vazgeçilmez rotası. Münih gezilecek noktalar çok fazla. Siz konaklamannıza ve tatil günlerinize göre planınızı kendiniz yapabilirsiniz.

1. Marienplatz ( Meryem Ana Meydanı)

Marienplatz yani Meryem Ana Meydanı Münih turu rotanızın ana hattını oluşturacak. 1158 yılından günümüze şehrin merkezi bilinen Marienplatz, çevresinde St. Peter Kilisesi , Altes Rathaus ( Eski Belediye Sarayı), Neues Rathaus ( Yeni Belediye Sarayı), ve 1638 yılında meydana dikilen Mariensaule( Meryem Ana Sütunu) gibi çok sayıda mimari güzelliği barındırıyor.  Eskiden suçluların idam edildiği bir yer olan Marienplatz günümüzde kafeleri, gotik mimariyi en iyi biçimde yansıtan tarihi binaları ve hareketli oluşuyla dikkat çekiyor. Marienplatz ‘a gitmişken ‘Fischbrunnen mutlaka görmeden dönmemelisiniz. Eskiden kasaplıkta çıraklıktan ustalığa geçen kişiler bu havuza atlarmış. Şimdilerde ise özellikle Oktoberfest katılımcıları bu havuza atlayıp eğlenmekte. Münih‘in kalbinin attığı Marienplatz Münih gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli.

Metronun U3 ve U6 hatlarını ya da S-bahn’ın Marienplatz durağında inerek meydana ulaşabilirsiniz. Metronun çok sayıda çıkışı var. Kafanızın karışmaması için Weinstrasse oklarını takip edebilirsiniz.

 

Münih Marienplatz
Marienplatz, Münih’in en kalabalık ve turistik meydanıdır.

2. Asamkirche ( Asam Kilisesi)

St. Johann Nepomuk halk arasında Asamkirche adıyla bilinen Asam Kilisesi etkileyici mimarisiyle sadece sanatseverlerin değil çok sayıda yerli ve yabancı turistin de ilgisini çeken bir yapı. 1733-1746 yılları arasında ressam Cosmas Damian Asam ve kardeşi heykeltıraş Egid Quirin Asam tarafından yaptırılan kilise geç Barok döneminin Güney Almanya’daki en büyük örneği olarak bilinmekte. Asamkirche‘yi Barok kiliselerinden ayıran en büyük özelliği ile kilise sunağının doğuda değil batıda olması. Barok mimaride farklı stillerin çarpıcı örneklerini görebileceğiniz St. Johann Nepomuk yani Asamkirche Münih gezilecek yerler listenizde olması gereken bir yapı. Sendlinger Tor’da yürüyüş yaptıktan sonra bu görkemli kilise sizin ilginizi anında üstünde toplayacak.

 

Asamkirche Münih
Asamkirche, görkemli tavanıyla adeta yıllar meydan okuyor.

3. St. Peter Kilisesi

Marienplatz meydanı içinde dikkatimizi çeken ilk yer şehrin en eski kilisesi olan Alter Peter yani St. Peter Kilisesi. 11. yüzyılın başlarında inşa edilen St. Peter Kilisesi, 1327 yılında atlattığı büyük yangından sonra kule kısmı hariç gotik tarzda yeniden inşa edilmiş. St.  Peter Kilisesi içerisinde barındırdığı sanatsal ve kültürel birçok değerle birlikte 91 m. yükseklikteki saat kulesi ile meşhur. Münih manzarasını doyasıya izleyebileceğiniz kuleye çıkıp farklı bir deneyim yaşamanızı tavsiye ediyoruz. 15 kat çıkarak en tepesinden şehrin manzarasına bayılabilirsiniz.

Tek kuleye sahip olan bu kiliseye girişler 3 Euro. Çıkarken dikkat etmenizde yarar var zira kulenin basamakları oldukça dar. Bu sebeple çıkması bayağı zor.

 

Marienplatz St Peter Church
St Peter Church, ilginç mimarisiyle ana meydanda mutlaka görülmelidir.

 

4. Altes Rathaus ( Eski Belediye Binası)

Marienplatz Meydanı’nın doğu kısmında yer alan Altes Rathaus yani Eski Belediye Binası 14. yüzyıl Gotik mimarinin en dikkat çekici örneklerinden biri. Özellikle etkileyici çan kulesi ve zarif kubbeleriyle adeta geçmişe meydan okuyor. 2. Dünya Savaşı’nda büyük hasara uğrayan Altes Rathaus, özüne uygun olarak restore edildikten sonra günümüzde Spielzeugmuseum yani oyuncak müzesi olarak hizmet vermektedir. Özellikle çocuklu aileler için Altes Rathaus’un içinde yer alan oyuncak müzesi farklı bir deneyim olabilir.

Eğer gece Marienplatz meydanını gezerseniz kilisenin ışıklandırılmış görkemli hali sizi büyüleyecek. Müzeye giriş biletleri çocuklar için 1, yetişkinler için 4 Euro. Aileler içinse 8 Euro. Oyuncaklara karşı ilgiliyseniz veya çocuğunuzun oyuncaklara tutkusu varsa hazır Münih‘e gelmişken Altes Rathaus yani Spielzeugmuseum Münih gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Belediye binasının önünde bir de Juliet heykeli bulunuyor.

 

Münih Altes Rathaus
Altes Rathaus, mimarisiyle ilgi çeken Münih’in eski belediye binasıdır

5. Neues Rathaus ( Yeni Belediye Binası)

Marienplatz Meydanı’nın kuzeyine gittiğinizde karşınıza bu sefer Neues Rathaus yani Yeni Belediye Binası çıkacak. 1867 ile 1908 yılları arasında inşa edilen binanın tasarımını mimar Georg von Hauberriser üstlenmiştir. Neo-gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Neues Rathaus, 85 metrelik kulesiyle turistlere unutulmayacak bir Münih manzarası için birebir. Aynı zamanda binanın içinde azizlerin, prenslerin, halk kahramanlarının, kralların ve prenseslerin heykel ve rölyeflerini de görebilirsiniz. Binanın The Glockenspiel kulesinde yer alan gösteri özellikle uzak doğulu turistler tarafından hayret içinde izlenmekte. Saat 11 ve 12 de sergilenen bu gösteri ve 85 metre üstünden izleyebileceğiniz Münih manzarasıyla Neues Rathaus Münih gezilecek noktalar listenizde mutlaka olmalı.

 

Neues Rathaus
Neues Rathaus, Münih’teki yeni belediye binasıdır.

6. Meryem Ana Kilisesi (Frauenkirche, Cathedral Church of Our Lady)

Münih‘in sembollerinden biri Marienplatz ise; diğeri de hiç kuşkusuz Frauenkirche yani Meryem Ana Kilisesi. Cathedral Church of Our Lady ismiyle bilinen 2 kuleli Frauenkirche 15. yüzyıl Gotik mimarinin dikkat çekici örneklerinden biri. Kulelerden birisi daha kısa ve diğeri daha uzun. Efsaneye göre malzeme yetersizliğinden böyle bir durum oluşmuş. Girişinde de bir ayak izi var, “Devil’s footprint” de denilen bu ayak izinin şeytana ait olduğu sanılıyor. Kilisenin bahçesindeki Friedensengel Heykeli, 1871’de Alman-Fransız Savaşı’ndan sonra inşa edilmiş. Kilisenin içinde çok sayıda heykel, eski panolar ve önemli kişilerin mezarlarını görebilirsiniz. Özellikle Bavyera Kralı 4. Ludvig’in altın kaplı mezarı görülmeye değer. Kilisenin kısa olan kulesi ziyarete açık bulunmakta. 8 Euro ödeyerek Münih manzarasını ayaklarınızın altına serebilirsiniz.  Mimari anlamda farklı bir duruş olan Frauenkirche Münih gezilecek yerler rotanızda mutlaka olmalı.

 

Frauenkirche Münih
Frauenkirche, ana meydanda bulunan ve zamanınız varsa harika bir Münih manzarası keyfi yaşamak için tepesine çıkılması gereken yapılardan birisidir.

7. Ulusal Bavyera Müzesi

Orta Çağ’dan kalma muhteşem bir koleksiyona sahip müzede şimdilerde izine bile rastlanmayan kilise, manastır, kale, kule gibi yapılara ait taş figürleri, taş parçaları, heykel ve tablolar bulunuyor. Heilbron Manastırı’ndan getirilen ilginç saat, Bavyera şehirlerinin maketleri gibi birçok eser de bulunuyor.

Ziyaret pazartesileri hariç her gün 10.00-17.00 arasındadır. Web sitesine ve detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Bavyera Milli Müzesi Münih
Bavyera Milli Müzesi, ilginç koleksiyonuyla büyük bir zenginliğe sahip

 

8. Alman Müzesi( Deutsches Museum)

Münih denildiğinde akıllara bira dışında gelen başka bir şey varsa o da müzeler. Münih, hem teknoloji, hem de sanatın en güzel örneklerinin sergilendiği müzeleri size bir arada sunuyor. Deutsches Museum yani Alman Müzesi bu örneklerden belki de en dikkat çekici olanı. Sadece Münih‘in değil, dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi olmasıyla her yıl yaklaşık 2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Çocuk misafirleri de es geçmeyen müze oldukça eğlenceli tasarlanmış. 1903’te kurulan müze 100.000’den fazla obje sergilenmekte. Özellikle 1886 yılında yapılan arabayı görmelisiniz. Müze 09.00-17.00 saatleri arasında açık fakat erkenden giderseniz kuyrukta bekleme sıkıntısından kurtulursunuz.

16 yaş ve üstü ücretler 11 Euro iken, 6-15 yaş arası öğrenciler içinse biletler 4 Euro. Bununla birlikte Münih’teki pazar günleri tüm müzeler 1 Euro prosedürü bu müze dahil değil. Bilim ve teknolojiye tutkuyla bağlıysanız Deutsches Museum Münih gezilecek yerler listenize mutlaka girmeli.

S-Bahn’dan Isartor durağında indiğinizde müzeye kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Münih Das Deutche Museum
Alman Müzesi, içinde barındırdığı koleksiyonlarla zenginliğin simgesidir.

 9. BMW Dünyası ve Müzesi

Münih‘te yer alan BMW Müzesi otomobil tutkunları için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Özellikle BMW tutkunu biriyseniz Münih’e gelip bu müzeyi gezmemeniz çok şey kaçırmanızla aynı anlama geliyor. BMW markasının tarihçesini, markanın ve arabalarının zamanın ve gelişen teknolojinin etkisiyle nasıl gelişim gösterdiğini kendi gözlerinizle görebileceğiniz müzede otomobillerle birlikte çok sayıda uçak motorları ve motorsikletler de sergilenmekte. Müzenin Mini Cooper için özel tasarladığı bir alanı da bulunmakta. Müzeye girişler 10 Euro.Welt kısmına girişler ise ücretsiz.. BMW tutkunuysanız yada sadece otomobil tutkunuysanız BMW Welt&Museum Münih gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

 

Münih BMW Müzesi
BMW Müzesi’nde, BMW’nin tarihte geçirdiği evrelere tanık olabilirsiniz.

10. Münih Şehir Müzesi

1888 yılında, Alman sanatçı Erasmus Grasser’in üslubunu yansıtarak yaptırdığı müze Münih’i Münih yapan mimariyi ve Orta Çağı günümüze taşır aslında. Şehrin geçirdiği evrime tanık olarak tarihte yolculuğa çıkabilir, diğer yüzyıllara gidebilir ve Bavyera’nın Milli Oyunu olan gölge oyunu ve el kuklalarının sergilendiği Bavyera Kukla Tiyatrosu Koleksiyonu‘nu görebilirsiniz.

 

11.  Allianz Arena

Münih‘ten bahsediyorsak FC Bayern München ( FC Bayern Münih) futbol takımından bahsetmesek olmaz. Takımın maçlarına ev sahipli yapan Allianz Arena ise kadın-erkek her futbol tutkununun gördüğünde nutkunun tutulacağı bir auraya sahip. 2005 yılında hizmete açılan Allianz Arena 66.000 kişilik büyük bir alana sahip. Stadyumun içine düzenlenen turlarda soyunma odalarını, saha çıkışlarını ve basın odası gibi önemli yerleri ziyaret edebilirsiniz. 10:00-18:00 saatlerinde ziyarete açık olan Allianz Arena‘nın fiyatları ise pahalı;18 Euro fakat futbol tutkunuysanız Münih gezilecek yerler listenize burayı mutlaka ama mutlaka eklemelisiniz.

12. Viktualienmarkt

Burası tam bir açık hava pazarı. İçerisinde etten sebzeye, çiçekçiden atıştırmalık satıcısına kadar peş çok çeşit ürün bulabileceğiniz, en güzeli de lokal ürünlere denk geleceğiniz bir yer. Aynı zamanda turistik ürün satan pek çok dükkan da var. Magnet almak için de buraya gelebilirsiniz. Viktualienmarkt içindeki dükkanlar genelde saat 18:00 civar kapanmakta. Pazar günleri ise ürkütücü bir derecede sessiz olan bu yer hafta içi molalarınız için oldukça ideal. Marienplatz’a çok kısa bir yürüme mesafesinde yer alan Viktualienmark Münih gezilecek yerler listenize eklenmeli.

 

Münih Viktualienmarkt
Viktualienmarkt, içinde et ve sebze gibi yiyeceklerin, envai çeşit hediyelik eşyanın satıldığı oldukça turistik bir halk pazarıdır.

 

13. Opera Binası (Bayerische Staatsoper Opera House)

Ünlü opera ve bale gösterileri izleyebilirsiniz burada. Binanın dışı da çok gösterişli bu arada. Tüm etkinliklere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Opera House Münich
Münih Operası, dış görüntüsüyle gyet heybetli ve ilginizi çeken bir etkinik olursa mutlaka önceden biletinizi alın.

 

14. Alte Pinakothek

Barer Strasse içindeki Kunstareal Sanat Bölgesi’nde yer alan Alte Pinakothek sanat müzesi dünya çapında oldukça popüler bir müze. Özellikle Rönesans sanatçılarının eserlerinin çoğunlukta olduğu müzede Cranach, Rubens, Dürer, Da Vinci, Rafael gibi önemli sanatçıların eserlerini görebilmeniz mümkün. Müzede sergilenen en dikkat çekici eserler ise Da Vinci’nin Madonna ve Çocuk İsa ve Giotto’nun Çarmıha Geriliş, Son Yemek ve Araf’taki İsa isimli çalışmalarıdır. Pazartesi günleri kapalı olan müze Salı- Pazar günleri saat 10:00-18:00 saatleri arası ziyarete açık. Girişler 4 Euro. Pazartesi günü ise kapalı.

 

15. Neue Pinakothek

Pinakothek del Moderne ve Alte Pinakothek gibi Kunstareal bölgesinde yer alan bu müzede 18. yüzyılın resim heykel sanatında önemli isimlerin eserleri sergilenmekte. Goya, Canletto, Guardi ve Turner’in eserlerini  görebileceğiniz müzede çeşitli dönemlere ait çok sayıda heykel mevcut. Salı günleri ziyarete kapalı olan müze geri kalan her gün 10:00-18:00 arası ziyarete açık. Girişler 7 Euro. Salı günü hizmet vermiyor.

 

16. Pinakothek del Moderne

Modern sanat eserlerinin en güzel örnekleriyle baş başa kalabileceğiniz Pinakothek del Moderne, Alte Pinakothek ve Neue Pinakothek gibi Barer Strasse içindeki Kunstareal bölgesinde yer alıyor. Tasarım, modern sanat,baskı,çizim ve mimari gibi ayrı bölümlerden oluşan Pinakothek del Moderne Pablo Picasso, Salvador Dali ve Marx Ernst gibi ünlü sanatçıların eserlerini görebileceğiniz farklı bir sanat galerisi. Girişler 10 Euro. Alte Pinakothek gibi pazartesi günü kapalı.

 

17. Münih Botanik Bahçesi (Botanischer Garten München)

Çiçeklerin hakimiyetini sürdüğü bir dünyanın kapılarını aralamak ister misiniz? Eğer cevabınız evetse Botanischer Garten München aradığınız adres.21 hektarlık alana sahip bahçede 14.000 çiçek ve bitki çeşidi bulunmaktadır. Noel tatili hariç her gün açık olan Botanischer Garten München 09:00-17:00 saatleri arası ziyarete açık.

 

18. İngiliz Bahçesi (Englischer Garten)

Münih park ve yeşil alanlarıyla meşhur bir şehir. Öyleki her semtin neredeyse bir parkı bulunuyor. Englischer Garten yani İngiliz Bahçesi ise değil Münih‘in dünyanın sayılı büyük parklarından biri. Central Park’tan daha geniş alana sahip olan Englisher Garten gelen çok sayıda turisti hayran bırakan, muazzam bir güzelliğe sahip. Parkın içinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi Eisbachwelle. Isar Nehri’nden gelen su ile buradaki kapaklar sayesinde yapay dalgalar oluşturularak sörf alanı haline getirilmiş. Çok ilginç ama burada yaz kış sörf yapıyorlar.

Burada, hemen sörfçülerin yanıbaşında bir sanat galerisi de var. Parkın içinde biraz yürürseniz ufak gölet de görebilirsiniz. İçinde kuğular ve ördekler var.

 

Englisch Garten Münih
İngiliz bahçesi, Münih’te dinlenmek ve nefes almak için harika bir yer.

19. Çin Kulesi

Çok elzem değil ama Avrupa’nın orta yerinde çok ilginç bir şey Çin yapısı olması. Buraya İngiliz Bahçesi’nden gelmek için tramwayla 2 durak gitmeniz ve Tivolistrasse‘de inmeniz gerekir.

 

19. Maximilianstrasse

Münih‘te alışveriş tutkunları için paha biçilemez bir yer varsa işte orası Maximilianstrasse.  Max-Joseph Platz hizasından başlayan cadde üzerinde çok sayıda butik, mağaza, mücevherci bulunuyor. Chanel, Dolce Gabbana, Louis Vuitton, Christian Dior vb. dünyaca ünlü markaların göz alıcı vitrinlerine bakarken adeta gözleriniz kamaşacak. Özellikle caddenin batısında kalan mücevherciler, butikler ve mağazalar oldukça ünlü. Buradaki bütün mağazalar genellikle saat 20:00’de kapanır. Pazar günleri ise hiç açılmaz. Tramvay kullanarak yada Isartor durağından yaklaşık 600 metre yürüyerek Maximilianstrasse‘ye ulaşabilirsiniz.

 

Münih Maximilianstrasse
Maximilianstrasse, üks mağazaların ve pahalı markaların satıldığı bir caddedir.

20. Theatinerkirche

Münih‘te İtalyan mimarisinin esintilerini görebileceğiniz bir kilise olan Theatinerkirche  1663-1688 yılları arasında inşa edilmiş. Dış bölümündeki göz alıcı süslemeleri,  ikiz kuleleri ve görkemli kubbesi ile dikkatleri üstüne çeken Theatinerkirche‘nin görüntüsünü Roma’da yer alan Sant’ Andrea Della Valle Kilisesine benzetebilirsiniz.

 

21. Olympiapark & Olympiaturm

BMW Welt& Museum‘un da yer aldığı Olympiapark Münih gezi rehberi hazırlarken aklınızda olması gereken yerlerden biri. Olympiapark‘ın içinde yer alan  291 m. lik kule olan Olympiaturm turistlerin akın akın uğradığı bir yer. Kulenin 190. metresinde bulunan gözlem kulesine çıkıp Münih‘i baştan sona izleyebilirsiniz. Kulenin seyir terasında bulunan Rock Museum görülmesi gereken bir ayrı yer. Kuleye çıkışlar 7 Euro. Doğum gününüzde ise ücretsiz.

Münih Olympiapark
Olympiapark’ın en tepesine çıkarak (190 metre kadar), tüm Münih’i A’dan Z’ye seyre dalabilirsiniz.

22. Münich Rezidens

Münih‘in de içinde yer aldığı Bavyera bölgesini yönetmiş olan Wittelsbach ailesinin eski kraliyet sarayı olan Münich Rezidens  4 galeri, 112 oda ve 6 salondan oluşan Almanya‘nın en büyük kraliyet sarayıdır. 14. yüzyılda inşa edilen saray Max Joseph Platz ve Odeonsplatsz meydanları arasında dikkatleri üstüne çeken görkemli bir mimariye sahip. Müze olarak ziyarete açık olan Münich Rezidens‘in en dikkat çekici köşeleri Porselen Koleksiyonları, Antiquarium, Schatzkammer( Hazine Odası) ve Ahnengalerie ( Atlar Galerisi)dir.  Saraya girişler 7 Euro.

23. Nymphenburg Sarayı (Schloss Nymphenburg)

Wittelsbach ailesinin yazlık sarayı olarak kullandığı Schloss Nymphenburg Barok mimarinin en güzel örneklerinden. Kraliyet ailesinin şahsi koleksiyonlarının sergilendiği Nymphenburg Sarayı’nın Güzel Kadınlar Galerisi, İnsan ve Doğa Müzesi, Taş Salon ve At Arabaları Koleksiyonu oldukça dikkat çekici. Yazlık bahçesinde bir mola verebilirsiniz. Buranın yakınından geçen metro hattı yok. Bu sebeple tramvay veya otobüs kullanmanız gerekebilir. BMW Welt üzerinde yer u3 metro hattının Mossach durağında indikten sonra, 51 numaralı otobüsün Schloss Nymphenburg durağında inerek buraya gelebilirsiniz.

24. Isartor Kapısı

2. Dünya Savaşı sırasında yıkılan şehir kapısı, tüm orjinalliği korunarak yeniden restore ediliyor ve eski görünümünü alıyor. Sendlinger Tor ve Kalstor şehrin diğer kapılarıdır ama onlar maalesef günümüze kadar gelememişler. Viktualienmarkt üzerinden 500 metre kadar yürüdükten sonra ulaşacağınız Isartor ismini şehrin içinden geçen Isar Nehri’nden almış. Buraya aralık ayında gelmelisiniz çünkü noel pazarlarının içinde alışverişinizi yaparken bir yandan sıcak şarabınızı yudumlayabilir diğer yandan dünyanın en büyük sıcak şarap kazanını görebilirsiniz. 200 ml‘lik bir sıcak şarap aşağı yukarı 4 Euro. Bununla birlikte Almanların Pfand diye isimlendirdikleri bir uygulama mevcut. Bardağı getirince paranızı geri alabilirsiniz.

25. Sendlinger Tor

Turistik mekanlara biraz daha uzakta ve kalabalığın daha da azaldığı bir nokta burası. Şehrin eski kapılarından birisi ve Barok dizaynı ile öne çıkan Asam Kilisesi‘ni de görmeye gelebilirsiniz buraya.  Sendlinger Tor çevresinde yer alan mağazalar, barlar ve kafeler çok sayıda kişinin uğrak noktası. Marienplatz‘dan yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi metronun  u1,u2,u3 ve u6 duraklarının ortak noktası olan Sendlinger Tor durağında inebilirsiniz. Bununla birlikte çok sayıda otobüs, tramvay hattı Sendlinger Tor üzerinden geçmekte. 525 metrelik gotik mimari tarihinin en çarpıcı örneklerinden biri olan Sendlinger Tor Münih gezilecek yerler listenizde olmalı.

26. Maxvorstadt

Bağdat caddesi tadında lüks mağazaların ve dünyaca ünlü markaların satış dükkanlarının olduğu olduğu yer.

27. Schwabing

Barlar, publar, cafeler ve restoranlarla dolup taşan, Münih’in en popüler yerlerinden birisi. Gençlerin de aynı zamanda uğrak yeri. Kitapçılar, antikacılar da burada yer alıyor. Eski Belediye Sarayı’nın yerine yapılan Oyuncak Müesi de özellikle çocuklu ailelerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden birisidir.

28. Bavaria Film Studios

Alfred Hitchcock’un ilk filmini yaptığı ve içerisinde onlarca etkinlik ve gösteri barındıran Bavaria Film Studios da zamanınız varsa gidilmesi gereken yerlerden birisidir.

29. Odeonsplatz

Münih‘te İtalyan mimarinin göz alıcı örneklerini görebileceğiniz Odeonsplatz Hitler zamanında çok sayıda tarihi olaya tanıklık etmesiyle büyük önem taşımakta. Meydan içinde yer alan Rezidens München adlı saray mimari duruşuyla oldukça ilgi çekmekte. Girişi ise 7 Euro. Metronun u3,u4,u5 ve u6 hatlarında yer alan Odeonsplatz durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

30. Augustinerkeller

Hofbraenhaus gibi Münih’in meşhur bira evlerinden biri olan Augustinerkeller genelde Münih’in yerlilerinin tercih ettiği bir mekan. Hackerbrücke yakınında yer alan Augustinerkeller Oktoberfest nostaljisi yaşamak isterseniz sizin için biçilmiş kaftan.

Münih Gece Hayatı

Münih gece hayatının oldukça renkli olduğu, birbirinden kalabalık ve eğlenceli bar, pub, gece kulübü ve dans kulübünün bir arada olduğu bir yer. 1516’da çıkarılan saflık yasasına göre sadece arpa, şerbetçiotu ve sudan yapılan saf Münih biralarını içmeden şehirden ayrılmayın. Bavyera’da kötü bir deneyimi yaşamanız çok ama çok zor. Eğlence mekanları Maximilianstrasse ve Kultfabrik bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Kultfabrik bölgesinde salaş mekanlar, büyük bira bahçeleri ve eğlenceli barları yoğunluktayken Maximilianstrasse de ise daha lüks mekanları görmeniz mümkün.

Çok sayıda müzik performansı, konseri, eğlenceli bir arada barındıran Münih‘teki en ünlü mekanlardan biri de  Hofbraehaus. Eğer Oktoberfest‘i kaçırdıysanız yada tekrardan Oktoberfest’i yaşamak isterseniz Hofbrehaus sizin için ideal. Her gün canlı müzik performansı olan mekanda yöresel Münih lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Mekanda çalışanların yerel kıyafetlerle servis yapması da ortamı samimi bir hale getirmiş.

Turistlerin akın akın uğradığı bu mekanda boş masa bulmak oldukça zor. Münih gece hayatının aktığı bir diğer yer ise Sendlinger Tor. Daha çok gençlerin favorisi olan bu yerde birbirinden güzel kafe ve alışveriş mekanları bulunmakta.

Gençlerin çoğunlukta olduğu Schwabing ve çok sayıda lüks mekanın olduğu Maxvorstadt gece hayatının renkli olduğu diğer yerler.

Bira bahçeleri de (berbat bir çeviri ama Almancası Biergarten)  mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Açık havada bira ve yanında atıştırmalık ya da ne istiyorsanız o yiyin. Masa ve sandalyeler dışarıda. Hava güzelse ki eğer tadından yenmeyecek aktivite.

 

Münih Yeme-İçme

Hem lüks hem de salaş mekanları bir arada görebileceğiniz Münih’te en önemli içecek hiç kuşkusuz bira. 1516 yılında çıkarılmış olan saflık yasasına göre Münih biraları sadece su, arpa ve şerbetçiotu ile hazırlanıyor. Kısacası biranın hası Münih‘te.

Biranın yanında bavyera yöresine has peynir mezesi obazda iyi gider.

Spezi denilen içecek oldukça ünlü burada. Fanta ve kola karışımı bir içecek ve birçok yerde de bulunabilir.

Turistlerin masaları kapladığı yer olan Hofbraenhaus Münih’te olduğunuzu hissedebileceğiniz meşhur bir mekan. Bölgenin yöresel yemeklerini tadımlayabileceğiniz, bir yandan da canlı müzik eşliğinde kendinizi müziğin ritmine bırakacağınız bu mekanda çalışanların yerel kıyafetlerle servisi Oktoberfest ortamını hatırlatmakta.

Münih mutfağı denildiğinde genellikle et yemeklerinin ağırlıkta olduğunu bilmekte fayda var. Domuz ve dana etiyle yapılan yemekleri meşhur olsa da Münih mutfak lezzetlerinde keklik, tavşan, geyik, sülün gibi av hayvanlarınn etleri de yemeklerde sıklıkla kullanılmakta.

Blau adındaki alabalıkları da meşhurdur.

Bununla birlikte neredeyse her yemeğin yanında görebileceğiniz patatesten veya ekmekten yapılmış knödel şehrin lezzetlerinden biri.

Schmankerl adındaki sosisleri ise özellikle birayla birlikte çok fazla tüketiliyor.

Münih’te yaşayan Off the Road on the Track Münih için çok güzel bir Yeme-İçme Rehberi hazırlamış. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Münih’te Alışveriş

Münih’te her keye uygun alışveriş yapabileceğiniz yerler var. Lüks mağazalara bakmak isterseniz Maximilianstrasse, zincir mağazalar için Kaufingerstrasse en iyilerden. Bu caddeleri dik kesen diğer caddelere de bakılabilir.  Galeria Kaufhof ve Ludwig Beck de birkça katlı mağazalardan. Tasarım ürünler için doğru adres ise Oberpollinger

Daha üstte de yazdığımız gibi Viktualienmarkt kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Onun alternatfi ise karşı kıyıda daha az kalabalık olan Wienerplatz.

“Münih’te ne alınır?” diye sorarsanız, Bavyera’ya has özel kıyafetler, şapkası, Oktoberfest figürlü ürünler, hediyelikler, magnet, biraz doğru cevap olabilir.

Butik çay, kahve, çikolata gibi tasarım ürünlerin olduğu bir dükkan da Eilles.

Çay severlere ise önerimiz Victorian House.

Ivır zıvır ve ucuz bir şeyler arıyorsanız da Flohmarkt  ya da Midnight Bazaar doğru adres olabilir.

Münih Konaklama Önerileri

Münih neredeyse 400 den fazla konaklama yeri olan bir şehir. Genellikle şehrin kalbi diye bilinen Marienplatz çevresinde her bütçeye ve isteğe uygun çok sayıda apart daire, konukevi, otel, hostel ve kamp alanı bulunuyor. Metro hattının çok gelişmiş olduğu şehirde istasyonlara yakın yerlerde konaklamak doğru bir seçim. Bununla birlikte München HBF adındaki tren istasyonunun çevresinde çok sayıda otel mevcut. İstasyonun yanında yer alan Karlsplatz Meydanı‘nda da çok sayıda konaklama imkanı bulunmakta.

Pratik Bilgiler

 • Münih Havalimanı aktarmalı uçuşlar da dahil yoğun olarak hizmet veren büyük ve karmaşık bir yer. Sonuç olarak kaybolma vb. bir sorun yaşamamak için inişin gerçekleştiği terminali unutmamanız gerekiyor.
 • Marienplatz meydanı ve merkez tren istasyonu olan Haufbahnhof’a çok sayıda tren seferi yapılmakta. S1 metro hattı doğu yönüne ilerken S8 hattı ise şehrin batı yönüne ilerlemekte. Ortak noktaları ise iki hatta aşağı yukarı aynı sürede merkez istasyona gelmekte. Dönüş yolunda trene binerken Flughafen yazılı vagona binerseniz vagon değiştirmenize gerek kalmaz zira zaman zaman vagonlar yolun bir kısmından ikiye ayrılıp farklı yönlere gidebilmekte.
 • Otobüs ve tramvaylar 24 saat çalışmakta. Tren hatları ise değişiklik göstermekte. U Bahn 05:00-02:00 arası hizmet vermekte. Ayrıca sefer numaralarının önüne N eklenen hatlar ise tüm gün hizmet vermekte.
 • Tramvay hatları bir şekilde Haufbahnhof ve Karlsplatz duraklarından geçmekte. Yani kaybolma olasılığınız oldukça düşük.
 • Münih seyahati dönüşü sevdiklerinize hediye almak için Hofbrahaus yolundaki Orlandostrasse ve çevresindeki mağazalara bakmanızı tavsiye ederiz. Özel bira bardakları, turistler tarafından oldukça beğenilen tatlı Bavyera hardalı, Bavyera şapkası, Oktoberfest kosütmleri düşünülebilecek hediyeler arasında. Hardal içinse önerimiz Develey markası.
 • BMW Welt’in içine girmek ücretsiz. Arabalarla fotoğraf çektirmek için ekstra bir ücret vermeniz gerekmiyor. Bununla birlikte müzeyi gezmek isterseniz 10 Euro gibi bir giriş ücretiyle karşılaşabilirsiniz.
 • Doğum gününüzde Olympiaturm‘a çıkmak isterseniz 7 euro ücreti ödemeniz gerekmeyecek çünkü kuleye giriş ücreti kişinin doğum gününde alınmıyor. Üstelik kulenin restoranı olan Restaurant 181 dönen bir yapıya sahip. Siz yemeğinizi yerken farklı manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Romantik bir evlilik teklifi için oldukça ideal bir ortam.

 

Münih manzarası görseli
Münih’e kuşbakışı bakalım mı?

 

 • Münih’teki yiyecek içecek mekanlarında belli başlı kurallar mevcut: Örneğin masanıza sadece tek bir garson bakar. Diğer garsonlara işaret etseniz dahi size geri dönmezler. Bahşiş bırakmak istiyorsanız masaya bırakmamalısınız. Bahşiş dahil alması gereken tutarı garsona bildirmelisiniz. Kredi kartı ile ödemeler de bu duruma dahil. Genel olarak bahşiş miktarı yuvarlanmış bir şekilde garsona verilir.
 • Hackerbrücke, München ZOB( Münih Otobüs Terminali) yer aldığı yer. Avrupa’ya en ucuz gidebileceğiniz Flixbusların kalktığı yer olan Hackerbrücke çok sayıda turistin yer almasıyla oldukça renkli.

Yapmadan Dönmeyin

 • Maximilianstrasse ve çevresindeki mağazaları gezmeden,
 • BMW Welt&Museum içindeki otomobillerden oluşan bir dünyada kaybolmadan,
 • Alte Pinakothek, Neue Pinakothek ve Pinakothek delle Moderne galerilerinde sanat dolu bir yolculuğa çıkmadan,
 • Oktoberfest ruhunu yaşayabileceğiniz, içerisine girdiğinizde kendinizi doğuştan Münihli hissedeceğiniz Hofbraenhaus’ta bira içmeden,
 • Englischer Garten içinde sörf yapan kişileri izlemeden yada biliyorsanız sörf yapmadan,
 • Mezarlık mimarisine farklı bir örnek olan Frauenkirche‘nin içindeki Bavyera Kralı 4. Ludwig’in altın kaplı mezarını görmeden.,
 • Aynı zamanda kilisenin girişindeki şeytana ait olduğu söylenen ayak izini görmeden,
 • Sadece Münih’in değil dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi olan Deutsches Museum’u gezmeden,
 • Gotik mimarinin başkenti olan kabul edebileceğimiz, Marienplatz ve çevresindeki Altes Rathaus ve Neues Rathaus binalarını görmeden,
 • Münih‘in de içinde yer aldığı Bavyera Bölgesini yöneten Wittelsbach ailesinin kullandığı Münich Rezidens‘i gezmeden ve Nymphemburg Sarayı’nın muhteşem bahçesinde tur atmadan,
 • Viktualienmark‘ta alışverişinizi yaptıktan sonra dışarıya konulan masalarda bira içmeden,
 • Isartor‘da sıcak şarabınızı yudumlamadan dönmeyin

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!