Anasayfa > Vietnam > Hanoi > Hanoi Gezilecek Yerler

Hanoi Gezilecek Yerler

Hanoi yesyeşil

Yeşilin Hükmünü Sürdüğü Topraklarda Tarihi Bir Yolculuğa Ne Dersiniz?

Yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinin yaşandığı, sömürge olmanın verdiği çöküntülerin izlerini hala taşıyan, kadınların ayakta kalmak için gece gündüz çalıştıkları Hanoi, Vietnam‘ın adeta parlayan incisi. Vietnam 1000 yılı aşkın tarihinde Fransız sömürgesi olmuş, 2. Dünya Savaşı’nda Japon işgaline maruz kalmış, bizim Vietnam Savaşı olarak bildiğimiz savaşta Amerika’ya karşı zorlu bir mücadele vermiş, yoksulluğun, hastalığın, açlığın gölgesinde çok uzun yıllar geçirmiş bir Güneydoğu Asya ülkesidir. 1976 yılında Güney ve Kuzey Vietnam’ın birleşip tam bağımsız olmasıyla birlikte toparlanma sürecine giren Vietnam, yıllar içerisinde gezginlerin filmlerde, fotoğraflarda gördükleri ülkeyi keşfetmek isteyecekleri bir turizm merkezi haline gelmiş. Bu keşfe başlamak içinse Vietnam başkenti Hanoi en uygun seçenek.

 

Hanoi Vietnam görseli
Hanoi sokakları

 

Vietnam Ruhunu Hissetmek…

Bu şehre adım atar atmaz yollarda yürüyemeyecek kadar çok motosikletin olduğu gerçeği dikkat çekiyor. Daha sonra birçoğumuzun Vietnam savaş filmlerinde gördüğü, kafalarında bambudan yapılmış şapkalarıyla onlarca kiloluk meyveyi, sebzeyi sırtlarında taşıyan kadınlar göze çarpmakta ve Vietnam’da geçmişten günümüze en ucuz ulaşım aracı olan ‘cylo‘ ya da onların diline ‘Xich Lo‘ nun üzerinde şehir turuna çıkan turistlerin sayısı oldukça fazla. Aklınıza gelebilecek birçok hayvanın etinin yenebildiği ve onların açıkta, pazarlarda satıldığı, başlarıyla ve kuyruklarıyla kızartılmış ördeklerin, yılan, kurbağa ve köpeklerin de sofralara koyulduğu menülere göz atmak ilgi çekici görünüyor.. İnsanıyla, doğasıyla,yemekleriyle, trafiğiyle, alışverişiyle bir enteresan şehir Hanoi‘ye keşfedilmeyi bekleyen bir cennet.

 

Hanoi günbatımı fotoğrafı
Hanoi gün batımında bir balıkçı

 

Uzak Doğuda Fransız Esintisi: Hanoi Cep Rehberi

 • Old Quarter bölgesine gittiğinizde metropol atmosferinden daha çok samimi bir havayla karşılaşabilirsiniz. Sokaklarda bisikletlerden tutun da sağlı sollu gelen çok sayıdaki motosiklete, omuzlarında taşıdıkları sepetlerle konik şapkalı sokak satıcılarına kadar Hanoi kalabalık ve yorucu bir başkentin tam tersi bir atmosfere sahip. Samimi bir kasabayı andıran şehrin Old Quarter bölgesinde kendinize konik bir şapka alarak şehrin ruhunu hissetmek için ilk adımı atabilirsiniz.
 • Hanoi’de kaldırımlar sadece yayaların yürüdüğü bir yer değil. Bu şehrin kaldırımlarında kimi insan bulaşık yıkıyor, başka bir grup yemek yiyor. Bir başka grupta saçını yıkıyor. Ayin yapan insanları bile görenler olmuş bu kaldırımlarda. Bu sebeple insanlar genelde yürümek için kaldırımları değil arabaların, motosikletlerin, bisikletlerin geçtiği yoldan yürümeyi tercih ediyor.
 • Vietnam para birimi Dong’tur
 • Hanoi‘de kahve içmek isterseniz kahvelerinin biraz farklı olduğunu söylemekte fayda var. Kahvelerinin kıvamı katrana çok benziyor ve çoğu turist içerken biraz zorlanmış. Kahve içmek isterseniz kafeleri önceden araştırmanızda fayda var.Özellikle St. Joseph Katedrali civarında bulunan kafeler yabancı turistler tarafından oldukça revaçta.
 • 1070 yılında Ly Hanedanlığı tarafından Konfüçyüs onuruna inşa edilen, aynı zamanda Vietnam’ın ilk üniversitesi olan Edebiyat Tapınağı ( Temple of Literature) nın önünde Vietnam‘ın geleneksel kostümü olan Ao Dai giymiş çok sayıda genç kız burada fotoğraf çektiriyor. Bunun sebebi ise liseden mezun olunduktan sonra burada fotoğraf çektirmenin bir gelenek halini alması.
 • Vietnam’ın ulusal lideri olan Ho Chin Minh‘in mozolesini dikkatle incelediğinizde Anıtkabir’e benzerliği oldukça göze çarpıyor.
 • Hanoi‘de çok sayıda müze var. Neredeyse her konuyla ilgili müze bulabileceğiniz bu şehir Vietnamlıların eğitime verdiği önemin en büyük örneğini oluşturuyor.Hatta Vietnamlılar Ho Chin Minh‘in uzun yıllar boyunca ülkesinden ayrılıp yurt dışında kendini geliştirmesini büyük bir takdirle gelecek nesillere aktarmaya büyük özen gösteriyor.
 • Vietnam Masajı olarak da bilinen ‘ Bitkisel Tütsü Terapisi‘ özellikle şehrin yoruculuğunu üstünden atmak isteyen kişiler tarafından büyük talep görüyor. Lotus çayı ikramı sonrası yapılan 1.5 saatlik bitkisel tütsü terapisinde sırtınıza dolaştırılan çeşitli tütsüler eşliğinde rahatlamanız amaçlanmaktadır. Yorucu bir gezi sonrası bu masajı yaptırmak hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecek.
 • Hanoi yılın her günü neredeyse büyük festivallere ev sahipliği yapan çok renkli bir şehir. Aralık ayında düzenlenen ‘ Aroma Festivali‘ en lezzetli yiyecek ve içeceklerin bir arada toplanıp ilginç sunumlarla gösterilmesiyle oldukça dikkat çekiyor. Mart ayında düzenlenen ‘Dong Nhan Tapınağı Festivali’ ise çekişmeli satranç müsabakalarını izleyebileceğiniz bir atmosfere sahip.
 • Hanoi’de gündüz kurulan pazarlarla birlikte gece kurulan pazarlar da alışverişin zamansız bir olgu olduğunu bizlere gösteriyor. Hanoi ipeğiyle meşhur bir şehir. Bu sebeple ipek kumaşlar almadan dönmemekte yarar var. Indigo Store,54 Traditions,Craft-Link,Metiseko ve Chula Fashion Showroom alışveriş yapabileceğiniz belli başlı mekanlar.
 • Acil numaraları Türkiye’deki acil numaralardan farklı. 113 Polis, 114 İtfaiye ve 115 Ambulans.
 • Şehrin Cau Giay bölgesinde yer alan Keangnam Kulesi Hanoi’nin en uzun kulesi olarak kabul edilmektedir. Kulenin uzunluğu ise tamı tamına 350 m.

 

Hanoi sokaklarında
Hanoi sokakları, her ne kadar gürültülü ve kalabalık olsa da yerel kültürü öğrenmenin en iyi yolu da budur.

 

Hanoi Nerede? Hanoi Haritası

 Hanoi Nerede? Hanoi, Güneydoğu Asya’da Vietnam‘ın kuzeyinde Kızıl Nehir deltasına 90 km. mesafededir. 3 temel bölgeden oluşan şehrin en yüksek yeri 1281 m. olan Ba Vi Dağıdır

 

Hanoi’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul- Hanoi arası uçuşlar yaklaşık 10 saat sürmekte. Haftanın 7 günü İstanbul-Hanoi arası düzenlenen seferler var. Bununla birlikte aktarmalı uçuşlarla da Hanoi‘ye ulaşmak mümkün. Vietnam Türkiye saat farkı?  Vietnam Türkiye arasında 4 saatlik bir zaman farkı var. Vietnam 4 saat daha ileri. İstanbul-Hanoi uçak fiyatları ise aktarmasız uçuşlarda en düşük 3603 TL, aktarmalı uçuşlarda ise 2975 TL ve 3402 TL arası değişiklik göstermekte.

 

Hanoi’ye Ne Zaman Gidilir?

Hanoi’de genel olarak nemli ve sıcak hava hakimdir. Mayıs ve ekim ayları arası genellikle sıcak ve yağışlı geçer. Kasım-Nisan arası ise genelde ılık ve yağışsız bir hava hakimdir. Mart-Nisan döneminde yağış ihtimali düşüktür ve ziyaret etmek için ise bu dönem daha uygun olabilir. Bununla birlikte Hanoi adeta bir festivaller ülkesi. Seyahatinizi festival zamanlarına denk getirme imkanınız olursa unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Haziran ayında Hanoi Kızıl  Nehir‘de düzenlenen Chem Tapınağı Festivali’nde kürek yarışlarını görebilir, Nisan ayında düzenlenen Pagoda Festivali’nde ise eğlenceli dini kutlamalar ilginizi çekebilir.

Vietnam Vize

Vietnam seyahatinizi planlamadan önce bilmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi de vize konusu. Vietnam birçok ülkeye uyguladığı gibi Türk vatandaşları için de kapıda vize uygulaması yapıyor .Eğer Ho Chin Minhn ve Hanoi’ye  havayolu ile ulaşacaksanız mutlaka vize almanız gerekiyor. Türk vatandaşları için gereken başka bir belge ise önceden Vietnam yerel firmalarından ya da bu işi yapan Türk seyahat acentelerinden birinden alınmış vize onay mektubu! Yeşil pasaportunuz varsa bu mektuba ihtiyacınız olmayacaktır. Peki,bu mektubu nasıl alıyoruz? Bu hizmeti veren birçok firmayı internetten bulabilirsiniz. Her firmanın fiyat politikası farklılık gösteriyor. Bu internet sitelerine girdiğiniz zaman direkt olarak vize mektubu al gibi bir seçenek göremeyebilirsiniz ama iletişim kısmından vize almanız gerektiğini belirten bir mail atarsanız size konuyla alakalı dönüş yapıyorlar. Genelde başvurduğunuz tarihten itibaren 7 iş günü içinde onay mektubunu size mail aracılığıyla gönderiyorlar. Havaalanına giderken bu belge mutlaka yanınızda olmalı. Unutmamanız gereken bir diğer şey ise fotoğraf!  Vietnam Schengen Vizesi bölgesine dahil değil. Bu sebeple ekstra bir vize başvurusunda bulunmak zorundasınız. Mümkün mertebe en kısa sürede başvurmakta yarar var. Bununla birlikte Vietnam eksik belge konusunda baya hassas bir ülke. Bu sebeple bütün belgelerinizin tam olması gerekiyor.

 

Havaalanından Hanoi Şehir Merkezine Ulaşım

Hanoi‘ye ulaştığınızda havaalanından şehir içine ulaşmanız için farklı araçlar kullanabilirsiniz. 86 numaralı Express otobüs ile şehir merkezin yaklaşık 1.5 dolar vererek ulaşabilirsiniz. Otobüsler sabah 06:25’te başlayıp gece 23:05’e kadar her yarım saatte bir sefer yapıyor. Eğer bu saat aralığını kaçırdıysanız taksi yada Pick Up servisini kullanmak zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte Taxi Group araçları güvenilirlik açısından daha çok tercih ediliyor . Şehir merkezine götürmek için yaklaşık 15-20 dolar arasında istiyorlarmış. Tabi ki pazarlık yapmakta her zaman fayda var. Pick Up servisi ise internetten 16 dolar karşılığında alınabilir. Old Qaurter bölgesinde kalacaksanız otobüsler o bölgeye yakın geçiyor ama otelinize gitmek için yeniden taksiye binmeniz gerekebilir.

 

Hanoi’de Şehir İçi Ulaşım Nasıl?

Hanoi‘ye vardığınızda hayatınızda hiç görmediğiniz kadar çok motosikleti bir arada görüp şok olabilirsiniz. Eğer Old Quarter bölgesinde gezmek istiyorsanız yürümek uygun bir seçenek. Bununla birlikte alternatif ulaşım yolları da şöyle:

 • Motosiklet kiralayabilirsiniz.
 • Cyclo denilen 3 tekerlekli bisiklet taksileri kullanabilirsiniz.
 • Taksi çevirebilirsiniz.

 

Hanoi Gezilecek Yerler

Uzak Doğu sadece doğal güzellikleriyle değil tarihi dokusuyla da mistik bir atmosfere sahip. Bu mistik atmosferi yaşayabileceğiniz şehirlerden birisi de Vietnam’ın başkenti olan Hanoi. Hanoi gezilecek yerler listesinde yazılan hem doğal hem de tarihi dokular seyahat rotanızı oluşturmakta size yardımcı olacak:

1. Ha Long Bay – Ha Long Koyu

Ha Long Bay Kong Skull Island filminin çekildiği bir yer olmasıyla turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Bütün yerel tur firmaları günübirlik ya da birkaç günlük Ha Long koyu turları düzenliyor. Ha Long Bay‘e ulaşımda kişi başına 30 dolara düzenlenen turlar mevcut. Ha Long Bay Hanoi’ye 3.5 saatlik uzaklıkta bu sebeple tatilinizi doya doya yaşamak için günübirlik turlardansa cruise tipi turlara katılmakta fayda var. O kadar yolu gidip sadece 3.5 saatinizi orada geçirmeniz biraz hayal kırıklığına sebep olabilir. Ha Long Bay fotoğraf meraklıları ve gezginler için adeta bir cennet. Körfezdeki mağaralardan biri olan ve balıkçılar tarafından keşfedilen Hang Dau Go mağarasında kendinizi tam anlamıyla Uzak Doğu’da hissedebilirsiniz. Aynı zamanda buranın Luon Cave bölgesinde Kayaking yapma imkanınız da var. Uzak Doğu’yu iliklerinize kadar hissetmek için Ha Long Bay Hanoi gezilecek yerler listenizde yer almalı.

 

Halong Bay fotoğrafı
Halong Bay, doğasıyla ve muazzam görüntüsüyle cezbedici bir özelliğe sahip

 

2. Tam Coc

Ha Long Bay ile kıyaslandığında fiyat performans açısından kesinlikle daha iyi olan muhteşem bir doğal güzelliğe sahip bir yer . Bu turu satın aldığınızda sabah erken saatte 3 saat sürecek olan yolculuğunuza başlıyorsunuz. Hava yağmurluysa birkaç tur aktivitesinden feragat etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum sizi hiç üzmesin zira bambu botlarla Ngo Dong nehrinde 1 saat boyunca süzülmek sizin için paha biçilmez olacak emin olun. Ayrıca bu bölgede Çin esintilerini bolca göreceğiniz, birbirinden güzel tapınakları da ziyaretçilerini bekliyor. Tam Coc şehrin keşmekeşliğinden uzaklaşıp ruhunuzu ve bedeninizi doğanın serin sularına teslim etmek için ideal bir yer. Hanoi gezilecek yerler listesi’ne Tam Coc kesinlikle eklenmelidir.

Tam Coc manzarası
Tam Coc, doğal güzelliğe sahip harika bir yer

 

3. Hoan Kiem Gölü ( Hoan Kiem Lake)

Hanoi‘nin efsanelerine konu olan Hoan Kiem Gölü her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmekte. Hoan Kiem yani ‘iade edilen kılıcın gücü’ efsaneye göre Çin Hanedanlığı hakimiyetinden kurtulmaya çalışan Vietnam halkı başarısızlığa uğramaktadır. Bir gün gölde teknesiyle gezinen Vietnam liderinin karşısına bir kaplumbağa çıkar ve gölden çıkardığı bir kılıcı lidere verir. Sonrasında ise Vietnam halkı Çin hanedanlığına karşı büyük başarılar kazanıp bağımsızlığına kavuşuyor ve başkent olarak da Hanoi‘yi seçiyorlar. Günümüzde gölün içinde 18. yüzyıldan kalma tapınak turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Bununla birlikte Hoan Kiem Gölü ile ilgili dikkat çeken bir diğer şey horozlar öter ötmez Hanoili genç yaşlı tüm kişilerin göl kenarında sabah sporunu yapması. Doğanın sesini dinlemek ve efsaneler arasında gizemli bir yolculuğa çıkmak için Hoan Kiem Gölü Hanoi gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

 

Hoan Kiem lake görseli
Hoan Kiem, gece de ayrı bir büyüleyici etkiye sahip

 

4. Edebiyat Tapınağı ( Temple of Literature)

Hanoi‘nin en dikkat çeken tarihi yapılarından biri hiç kuşkusuz 1070 yılında ünlü Çinli düşünür Konfüçyüs adına yapılmış en eski tapınak olan Edebiyat Tapınağı! Vietnam‘ın ilk üniversitesi olması gibi önemli bir özelliği olan Edebiyat Tapınağı ülkeye çok sayıda bilim adamı yetiştirmiş. Tapınağa ilk adım attığınızda dikkat çekici bir güzellikte giriş kapısı ve içinde renk renk lotus çiçeklerinin bulunduğu iki havuz ilginizi çekecek. Tapınağın bir diğer dikkat çekici noktası ise taştan yapılmış kaplumbağaların sırtında yazılı olan anıtlar! Bu anıtlar tapınaktaki eğitimlerini başarılı bir şekilde bitiren öğrencileri onurlandırmak amacıyla dikilmiş. Avluda yer alan Bonsai ağaçları ise tapınağın doğal dokusunun baş mimarı. Dinler tarihi ve doğanın ruhunu bir arada inceleyebileceğiniz Edebiyat Tapınağı, Hanoi gezi rehberi listenizde kesinlikle yer almalı.

 

Temple of Literature resmi
Temple of Literature, Konfüçyüz adına yapılmış eski bir tapınaktır.

5. Hoa Lo Hapishanesi Müzesi ( Hoa Lo Prison Museum)

Vietnam Savaşı sırasında Fransız sömürgeciler tarafından inşa edilen Hoa Lo Hapishanesi olarak bilinen Maison Centrale Vietnamlı siyasi tutukluların kaldığı yer olarak biliniyor.  Daha sonraları Amerikan savaş esirlerinin tutuklu kaldığı Hoa Lo Hapishanesi savaş tarihine ilgili olanların mutlaka görmesi gereken bir yer. Günümüzde Hilton otellerinden biri olan Hanoi Hilton yani Maison Centrale yani Hoa Lo Hapishanesi Hanoi tarihi için büyük bir öneme sahip. Müzeyi gezmek için ziyaretçiler otelde kalma gibi bir zorunlulukları yok.

Ziyaret haftanın her günü 08:00-17:00 arasındadır.  Bununla birlikte öğle yemeği sebebiyle 11:30-13:30 saatleri arasında müze kapalı oluyor. Girişler ise 30,000 vnd( Vietnam dongu) yani 1.5$ civarıdır.

6. Vietnam Etnoloji Müzesi ( Vietnam Museum of Ethnology)

Vietnam her ne kadar küçük bir ülke olsa da 54 farklı etnik gruba ev sahipliği yapmasıyla kültürel bir zenginliğe sahip. Ülkelerinin kültürel ve sosyolojik zenginliğinin farkında olan Vietnamlılar, bu sebeple başkent Hanoi de Vietnam Etnoloji Müzesini inşa etmiş. 54 farklı zengin etnik grubun sanat eserlerinin, gündelik yaşantılarının belli başlı örneklerini görebileceğiniz müze şehir merkezinden yaklaşık 8 km. mesafedeki Cau Giay semtinde yer almaktadır. Hanoi seyahatinize kültürel bir dokunuş katmak için Vietnam Etnoloji Müzesi, Hanoi gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Ziyaretler Pazartesi hariç her gün 08:30-17:30 arasında yapılmaktadır. Müzeye giriş ücretleri ise 1.20$. Kamera kullanmak isterseniz de 2$ daha ödemeniz gerekmekte.

7. Ho Chin Minh Mozolesi ve Müzesi ( Ho Chin Minh Mausoleum and Museum)

Vietnam bağımsızlık tarihinde ulusal lider olarak kabul edilen Ho Chin Minh adına yapılan Ho Chin Minh mozolesi ve müzesi sadece tarihe meraklı kişilerin değil herkesin ilgisini çekecek kadar büyüleyici bir güzelliğe sahip. Fransız sömürgesine karşı ülkeyi bağımsızlığına kavuşturan Ho Chin Minh aynı zamanda Time Dergisi tarafından hazırlanan bir listede 20. yüzyıla adını yazdırmış 20 lider arasında yer almakta. Mozoleye girişlerde cep telefonlarınız ve fotoğraf makineleriniz elinizden alınıyor ve bir askerle birlikte mozoleye giriyorsunuz. Camlı bir tabut içinde yer alan Ho Chin Minh‘in mumyalanmış bedeni oldukça dikkat çekici. Cesedin mumyalanma işlemi ise Rusya’da yapılmış.Müzeye girerken cep telefonunuzu ve fotoğraf makinenizi alabiliyorsunuz. Ho Chin Minh‘in çalışma odası ise sadeliğiyle dikkat çekiyor.

Ziyaretler Pazartesi ve Cuma hariç 08:00-11:30 ve 14:00-16:30 arasında yapılmaktadır. Müzeye giriş ücretleri ise 0,50$.

8. Hanoi Eski Şehir ( Old Quarter)

Hanoi seyahatinizde alışveriş yapmak ve dönüşte sevdiklerinize ülkenin ruhunu yansıtacak hediyelik eşyalar almak için eski şehir bölgesi biçilmiş kaftan.  Antik dar sokakların birleşmesiyle oluşmuş eski şehir bölgesi halk arasında eski çeyrek olarak bilinir. Hoem Kiem Gölü kıyısında yer alan Old Quarter Fransız dönemi etkisinde inşa edilen binaları ve eski tuğla binaları bir arada görebilirsiniz. Şehrin ruhunu iliklerinize kadar hissetmek, sokak lezzetlerini deneyimlemek, kısacası tam anlamıyla bir Hanoi yerlisi olmak için eski şehir bölgesi Hanoi gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

 

Old Quarter Hanoi
Old Quarter’da sıradan bir gün

9. Vietnam Kadın Müzesi ( Vietnamese Women’s Museum)

Farklı kültürlerin sergilendiği farklı müzelerin sayısı Hanoi‘de oldukça fazla. Bu müzelerden birisi de Vietnam Kadın Müzesi. Vietnam‘da yaşayan 54 farklı etnik gruptaki farklı kadınların toplumsal yaşamdaki yerini ve kültürel rollerini görebileceğiniz bu müze özellikle sosyoloji, antropoloji, tarih vb. alanlarda araştırma yapmak isteyenler için görülmesi gereken bir yer. Kültüre, tarihe meraklıysanız Vietnam Kadın Müzesi, Hanoi gezi rehberinizde mutlaka yer almalı.

Müze haftanın her günü 08:0-17:00 arasında açık. Müzeye giriş ücretleri ise 30,000 Vietnam Dongu yani yaklaşık 1.5$.

10. Ba Vi Milli Parkı ( Ba Vi National Park)

Adım attığınız her yerin yemyeşil olduğu, yeşilin cumhuriyetini kurduğu bir yer hayal edin. İşte gözünüzün önünde canlanan bu yerin en belirgin örneği Ba Vi dağlarının 100-1296 m. arasında bulunan Ba Vi Milli Parkı. Bu parkta tropikal ve subtropikal bitkileri aynı anda görmeniz mümkün. Ba Vi Mill Parkı‘nda  çok sayıda yaban hayatının izlerini görebileceğiniz ev ve Vietnam‘da bulunan çeşitli hayvan ve bitki türlerinin yer aldığı Vietnam Kırmızı Kitapta listelenen çok sayıda hayvan ve bitki bu parkın içinde yer almaktadır. Bununla birlikte Ba Vi Milli Parkı‘nın içinde çok sayıda gizli kamış derin mağaralar mevcut. 800 m. yükseklikten baktığınızda görebileceğiniz orkide bahçeleri ise hayranlık uyandırıcı bir güzelliğe sahip. Milli Parkın içinde yer alan Fransız sömürge döneminden günümüze kadar gelmiş kilise, yetimhane ve üst düzey Fransız yetkililerin konakladıkları motellerin kalıntıları da oldukça ilgi uyandırıyor.

 

Ba Vi National Park
Ba Vi Milli Parkı’ndan yemyeşil bir manzara

11. Vietnam Askeri Tarih Müzesi ( Vietnam Military History Museum)

Vietnam‘daki 7 milli müzeden biri olan Vietnam Askeri Tarih Müzesi 17 Temmuz 1956 yılında kurulmuş. Müzenin ön tarafında yer alan geniş silah koleksiyonu turistlerde büyük bir hayranlık uyandırıyor. Müzede çok sayıda ABD ve Fransız yapımı silahın yanı sıra Çin ve Sovyet yapımı silahlar ve askeri ekipmanlar da sergilenmekte. Lenin heykelinin bulunduğu Lenin Parkı karşısında, Ho Chin Minh mozolesinin karşısında yer alan müzenin her yeri ziyarete açılmamış. Sadece müzenin kulesinde yer alan kafeye ve eski savaş ekipmanlarını görebileceğiniz terasına çıkmanız mümkün. 17 milyondan fazla turistin uğradığı, üstelik bu turistlerin 2.141.735 lik kısmının 150 farklı ülkeden yabancı turistin oluşturduğu Vietnam Askeri Tarihi Müzesi, Hanoi gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Ziyaretler Salı ve Cuma günleri hariç 08:00-11:30 ve 13:00-16:30 arasında yapılmaktadır. Giriş ücretleri 30,000 Vietnam Dongu yani yaklaşık 1.5$.

 

Vietnam Military History Museum
Vietnam Askeri Tarih Müzesi

12. Vietnam Devrimi Müzesi ( Museum of the Vietnamese Revolution)

Vietnam Hanoi’de dikkat çeken bir başka müze ise Vietnam Devrimi Müzesi. 1959 yılında açılan müze 40.000’i aşkın sergisiyle adeta kültürel bir hazine. Fransız sömürgelerine karşı yapılan Kurtuluş Hareketi’nden Komünist Partinin kurulmasına ve de Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nde yaşananları süreç süreç gözlemleyebileceğiniz bu müzenin etkileyici Fransız mimarisine sahip dış cephesi ise hafızalardan kolay kolay silinmiyor. Tong Dan Caddesi üzerinde yer alan eşsiz mimariye sahip bu müze Hanoi gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Ziyaretler Pazartesi hariç haftanın her günü 08:00-11:45 ve 13:30-16:15 arasında yapılmaktadır. Müzeye girişler ise 15,000 Vietnam Dongu yani 0.75$.

13. Vietnam Ulusal Tarih Müzesi ( National Museum of Vietnamese History)

1932 yılında Fransız sömürgecileri tarafından yaptırılan, tarihi dokusu oldukça zengin yapının mimarı Ernest Hebrardır. Geleneksel Vietnam mimarisinin dikkat çekici örneklerinden biri olan Vietnam Ulusal Tarih Müzesinde Dong Song kültürüne ait bronzlardan tutun da Champa ve Khmer krallıklarına ait Hindu heykelleri müzede sergilenen eserler arasında. Bir ulusun tarihsel gelişim sürecinin sanata etkisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Vietnam Ulusal Tarih Müzesi, Hanoi gezilecek yerler listenizde kesinlikle olmalı.

Ziyaretler Pazar ve Pazartesi günleri dışında diğer günler 08:00-12:00 ve 13:30-16:30 saatleri arasında yapılmaktadır.

14. Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi ( Vietnam Fine Arts Museum)

Vietnam‘ın ilk sanat müzesi olan Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, Vietnam tarihinden etkileyici sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müzede sergilenen eserler şehitlik, kahramanlık ve vatanseverlik temaları üzerine hazırlanmış. Uzak Doğu sanatına meraklıysanız Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi Hanoi gezi rehberinizin içinde yer almalı.

Müzeye ziyaret haftanın her günü 08:30-17:00 arası. Giriş ücretleri ise 20,000 Vietnam Dongu yani 0.88$.

15. Hai Ba Trung Tapınağı ( Hai Ba Trung Temple)

Öyle bir tapınak düşünün ki yılın belli zamanlarında düzenlenen festivallerle adından söz ettirsin Gözünüzün önünde canlanan o yerin adı işte Hai Ba Trung Tapınağı. 1142 yılında kurulan tapınak efsanelerle adından söz ettirmiş Hoan Kiem gölünün 2 km. güneyinde yer almaktadır. Tapınağın içinde yer alan görkemli heykel halk arasında Vietnamlılar kraliçesi olarak bilinen Trung kardeşleri simgelemektedir. Tapınağın bir diğer özelliği ise Ocak’ta veya Şubat başında düzenlenen festivalleri.Bu festivallerdeki güreş turnuvaları ve satranç gösterileri görülmeye değer.

 

Hai Ba Trung Temple
Hai Ba Trung Temple

16. Chua Tran Quoc

1500 yılı aşkın geçmişiyle Hanoi’deki en eski pagoda (bir çeşit tapınak) olma özelliğini koruyan Chua Tran Quoc Hanoi’de iki önemli göl olan Batı Gölü ve Truc Bach Gölü arasında yer almaktadır. Bulunduğu konum sebebiyle romantik bir atmosfere sahip olan tapınak yerli ve yabancı çok sayıda turistin görmek istediği yerler listesinde ilk sırada yerini almakta.

 

Tran Quoc fotoğrafı
Tran Quoc, Hanoi’deki en eski tapınaktır.

17. Hanoi Opera Evi ( Hanoi Opera House)

1901-1911 yılında Fransa sömürge yönetimi tarafından inşa ettirilen Hanoi Opera Evi günümüzde hem dikkat çeken mimarisi hem de düzenlenen etkinlikleriyle büyük ilgi toplamaktadır. Batı klasiklerinin, geleneksel ve modern Vietnam danslarının gösterildiği, eserlerinin çalındığı Hanoi Opera Evi sanat tutkunu bir gezgin için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

18. Thap Rua Tower

Kaplumbağa Kulesi olarak da bilinen Thap Rua Tower, 1425 yılında Vietnamlıları Çin güçlerinden kurtaran halk kahramanı Le Loi anısına inşa edilmiş. Hanoi denildiğinde akıllara gelen ilk mekan olan Thap Rua Tower Hanoi‘nin ortasında bulunan küçük bir adanın tam ortasında konumlanmaktadır. Kuleye girişler yasak. Bu sebeple fotoğraf makinenizin zoom ayarlarını düzenlemeniz gerekebilir. Özellikle gece ışıklandırmalarıyla Thap Rua Tower çok güzel bir atmosfere bürünüyor.

19. Bach Ma Beyaz At Tapınağı (Bach Ma White Horse Temple)

Hanoi‘nin Old Quarter bölgesinde yer alan Bach Ma Beyaz At Tapınağı şehirde yer alan en eski tapınak olarak biliniyor. 11. yüzyılda İmparator Ly Thai To tarafından yaptırılan tapınak dini bir figür olan Beyaz Ata ithaf edilmiştir. 1839 yılına gelindiğinde tapınak Konfüçyüs adına yeniden inşa edilmiştir.

Tapınağa ziyaretler 08:00-17:00 arasında yapılmaktadır.

20. Saint Joseph Cathedral ( Aziz Joseph Katedrali)

Yaklaşık 120 yıl önce inşa edilen 40 Nha Chung Caddesinde yerlan St. Joseph Katedrali neo-gotik Roma mimarisinin en dikkat çekici örneklerinden birini oluşturmaktadır. 1882’de Fransız ordusunun Hanoi’yi fethedmesiyle katedralin inşasına başlandı. Katedralin inşa edildiği yerde Ly Hanedanlığına ait olan Bao Thien Pagodası ( bir çeşit tapınak) bulunmaktaymış. Her ne kadar katedralin mimarisinde gotik tarz hakim olsa da katedralin ana bölümü Vietnam tarzına uygun olarak kırmızı ve sarı renkte tasarlanmış. Katedralin önünde yer alan Anne Maria heykeli de ziyaretçilerin büyük ilgi ve beğenisini toplamakta. Hristiyan ve Budist kültürlerin etkilerini görebileceğiniz St. Joseph Katedrali Hanoi gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

21. Ho Chin Minh Başkanlık Sarayı ( Ho Chin Minh President Palace)

Laos ve Kuzey Vietnam’ı hakimiyet altında tutmak isteyen Fransız sömürgeleri tarafından inşa edilen  Ho Chin Minh Başkanlık Sarayı uzun yıllar boyunca Fransız generallere hizmet etmiş. Fransız mimarisinin esintilerini görebileceğiniz bu sarayın dikkat çeken bir başka özelliği ise dış cephesinin Vietnam’ın uğurlu rengi olan sarı renkte olması. Vietnam lideri Ho Chin Minh çok uzun yıllar boyunca zor koşullarda yaşamış bir lider olarak halkının da zor koşullarda yaşadığını en ince ayrıntısına kadar fark eden bir lider. Bu sebeple bu sarayda yaşamaktansa saraya yakın bir yerde, göl kenarında bambulardan yapılmış geleneksek bir Vietnam evinde yaşamayı tercih etmiş.Sadece bu sarayda devletle ilgili işlerle ilgilenmiş. Mütevazi evini biz bugün House of Stilts ( Sütunlu Ev) olarak biliyoruz. Hanoi gezilecek yerler listenizi hazırlarken Fransız ve Vietnam mimarisinin uyumunu görebileceğiniz bu yeri aklınızdan çıkarmayın.

22. Imperial Citadel of Than Long (Hanoi İmparatorluk Tapınağı)

Thang Long’un 4 gardiyanını temsil eden tapınakların 4 tane önemli yönü vardır Hanoi’de. Eski adıyla Thankg Long olan Hanoi, Kral Ly Cong Uan tarafından başkent seçilince bu 4 tane tapınağın inşası başlamıştır.Eski belgelere bakıldığında Thang Long korunaklı bir yermiş ve duvarlarla çevriliymiş. Şehri sellerden, su baskınlarından ve istilacılardan koruyormuş. Bu duvarın üzerinde 4 tane tanrı yapılmış : Bach Ma Temple (doğuda), Quan Thanh Temple (kuzeyde), Voi Phuc Temple (batıda) ve Kim Lien Temple (güneyde) Bunların hepsine birden Thang Long’un koruyucu tapınakları deniyor.

 

Thang Long Tapınağı fotoğrafı
Thang Long Tapınağı

Hanoi Gece Hayatı

Hep Dağ Tepe Mi Gezeceğiz? Geceleri Ne Yapacağız?

Old Quarter bölgesinde çok sayıda küçük küçük barlar mevcut. İçki bize göre oldukça ucuz, içmeyi sevenler 33 ml’lik yerel bir birayı 3 liraya satın alabilirler. Genelde oturup içilen yerler rağbet görüyor Hanoi‘de.

Birkaç otel Noel zamanında daha çok gece kulübü tarzında hizmet veriliyor. Yani eğlenmek için yine Old Quarter sokakları ve küçük barları size kucak açıyor olacak.

Hoam Kiem Gölü‘nde de gece hayatı oldukça aktif.

HuongMai Cafe, HERO Bar, King Pirastes Pub, Binh Minh’s Jazz Club Hanoi gece hayatının dur durak bilmeyen mekanları.

Hanoi gece hayatı resmi
Hanoi’de gece hayatı oldukça renkli geçiyor.

Hanoi Yeme-İçme – Vietnam Yemekleri

Hanoi  Asya şehirlerin içinde sokak yemeklerinin en pis olduğu yer denilebilir. Sokak yemekleri yemeğe bayılan insanlar olarak etrafta, yerlerde satılan yemekler olduğunu görmek bizi şaşırtmadı fakat burası çok farklıydı. Etler yerlerde, açıkta satılıyordu. Et dediyse öyle sığır, tavuk eti falan sanmayın. O etlerin yanında kafalarıyla, kuyruklarıyla kızartılan ördekler, kurbağalar da vardı. Yerel halka sorduğumda köpek eti satıldığını da söylediler. Old Quarter bölgesinde yemek yemek için insanlar genelde sokaklarda kurulan, minik taburelerin olduğu mekanları tercih ediyor.

Pub tarzı mekanlar bulmanız da mümkün ama biz bütün pis görüntüye rağmen sokak yemeklerini tercih ettik çünkü gittiğiniz yerleri en iyi anlamanın yollarından birisi de yerel halkla birlikte, onların yerel yemeklerini tatmak. En sevdiğim yemek ise onların geleneksel yemeği olan, sunum şekline Hot Pot dedikleri bir yemekti. Sebzeler, etler, noodle hepsi pişmemiş bir şekilde masanıza geliyor ve siz masanızda kaynayan suya atıp pişiriyorsunuz. Hele yanında getirdikleri limonlu ve acı sos ile yerseniz efsane bir tat oluyor. Eğer yolunuz bir gün Hanoi’ye düşerse Hot Pot denemeden dönmeyin derim gerçekten çok lezzetli! Fransız sömürge zamanlarından kalan baget ekmek geleneği ise sokak yemeği yemekte zorlanan Türklerin imdadına koşabilir. Hiçbir şey yiyemiyorsanız baget ekmek sandviç yiyebilirsiniz.

Şehrin yemeklerini bir arada toplamasıyla meşhur olan Quan An Ngon özellikle turistlerin tercih ettiği bir mekan. Hijyenik bir şekilde sokak yemeklerinin servis edildiği bu restoranın yemekleri de oldukça leziz. Bununla birlikte eğer geleneksel bir Vietnam yemeği ısmarladıysanız sizinle ilgilenen kişi bu yemeğin geleneksek kurallara uygun nasıl yendiğini sabırla ve tatlı bir dille anlatmaktan da çekinmiyor.

 

Hanoi Konaklama Önerileri

Hanoi’de gezginlerin en çok tercih ettiği bölge Hoan Kiem Gölü etrafındaki Old Quarter bölgesidir. Bu bölgede farklı bütçelere uygun birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Otellerin yanı sıra hem yeme içme hem de alışveriş yapacağınız mekanlar vardır. Water Puppet tiyatrosunu da bu bölgede izleyebilirsiniz. Yani konaklamak için en iyi bölge denilebilir.

 

Hanoide konaklama
Hanoi konaklama

 

Pratik İpuçları

 • Hanoi binlerce motosikletin bulunduğu ve çok gürültülü bir şehir olduğu için kalacağınız yerin caddelere çok yakın olmamasına dikkat edin. Mutlaka pazarlık yapın ve gitmeden Vietnam vizesi hakkında güncel bilgiler edinin.
 • İnsanlar genelde kaldırımlarda günlük işlerini halletmekte. Saçlarını yıkayan insanlardan ayin yapan insanlara kadar birçok renkli yüzü Hanoi kaldırımlarında görmeniz mümkün. Bundan dolayı insanlar genelde arabaların, bisikletlerin ve motosikletlerin geçtiği yollarda yürümek zorunda kalıyor. Herhangi bir tehlikeye karşı Hanoi yollarında yürürken dikkatli olmakta yarar var.
 • Thap Rua Tower adındaki tapınağa girişler yasak. Bu sebeple fotoğraf çekmek isterseniz fotoğraf makinenizin zoom ayarlarını çok iyi bir biçimde düzenlemeniz gerekiyor.
 • Hanoi seyahatinizi festivaller zamanına denk getirirseniz şehrin atmosferinin daha da renklendiğini fark edeceksiniz. Özellikle Vietnam’ın kurucusu Duong Vuong‘un anmak için yapılan Co Loa festivali renkli bir atmosferle turistleri büyülemekte.

 

Vietnam'da kadın
Vietnam’da gölde balık tutan kadın

 

 • Otel rezervasyonlarınızı seyahat tarihinizden 2-3 ay sonra yaptırırsanız daha ekonomik fiyatlarla konaklama yapabilirsiniz.
 • Old Quarter bölgesini yürüyerek keşfederseniz şehrin ruhunu tam anlamıyla hissedebilirsiniz çünkü araçlar kalabalığın içinde ilerlemekte oldukça zorlanıyor. Bisiklet oldukça talep edilen bir ulaşım aracı. Bisiklet Hanoi ruhunu keşfetmeniz için uygun bir tercih. Motosiklet sürmeyi seviyorsanız Hanoi sizin için bir cennet. Çeşit çeşit motosikletleri kiralayarak şehri gezebilirsiniz.
 • Otobüsler sabah 06:25’te başlayıp gece 23:05’e kadar her yarım saatte bir sefer yapıyor. Eğer bu saat aralığını kaçırdıysanız taksi yada Pick Up servisini kullanarak şehre ulaşabilirsiniz.ununla birlikte Taxi Group araçları güvenilirlik açısından daha çok tercih ediliyor.
 • Ulaşımda pazarlık yapmakta Hanoi‘de sıklıkla tercih ediliyor. İnternetten daha ucuza Pick Up ve Taxi Group servisleri bulabileceğiniz gibi pazarlıkla da ulaşımınızı ekonomik hale getirebilirsiniz.

Vietnamda kadın olmak
Vietnamlı kadınların ya da erkeklerin sağ ve sollarına askıya alarak aldıkları bitkiler

Yapmadan Dönmeyin

 • Pirinç tarlalarının arasında, dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan Tam Coc’ta bambu botlarla gezintiye çıkmadan,

 

Tam Coc'ta nehir
Tam Coc’da botlarla gezmek çok eğlenceli bir aktivite.

 

 • Bisikletle şehrin ruhunu iliklerinize kadar hissetmeden,
 • Damak zevkinize farklı bir bakış açısı katacak Hanoi’nin geleneksel yemeği Hot Pot‘u denemeden,
 • Önünüzde, arkanızda sağınızda, solunuzda, kısacası her an her yerde karşınıza çıkabilecek mağazalardan ucuz mont ve yağmurluk almadan,
 • Vietnam sanatının dikkat çekici örneklerini görebileceğiniz Vietnam Güzel Sanatlar Müzesini gezmeden,
 • Fransa ve ABD’nin dışında Sovyet Rusya, Çin vb. ülkelerin çeşitli silah ve askeri ekipmanlarının sergilendiği Vietnam Askeri Tarih Müzesini gezmeden,
 • Özellikle gece ışıl ışıl olan Thap Rua Tower‘ın çeşit çeşit fotoğraflarını çekmeden,
 • Ocak veya Şubat ayında Hanoi‘ye gidecekseniz Hai Ba Trung tapınağında düzenlenen güreş ve satranç turnuvalarını izlemeden,
 • Hristiyan ve Budist kültürlerinin etkileşimini açık bir şekilde görebileceğiniz St. Joseph Katedralini ziyaret etmeden ve katedralin önünde ye alan Anne Maria heykelinin önünde fotoğraf çekinmeden,
 • Ba Vi Milli Parkı‘nın içinde yer alan Fransız sömürgelerine ait çeşitli kalıntıları görmeden, 800. metreden orkide bahçelerini görmeden,
 • 54 farklı etnik grubun kültürel farklılıklarını deneyimleme şansınızın olduğu Vietnam Kadın Müzesi ve Vietnam Etnoloji Müzesini gezmeden,
 • Vietnam tarihinde bağımsızlık kavramının kurucusu olan Ho Chin Minh‘in mozolesini ve müzesini gezmeden,
 • Vietnam efsanelerine konu olan Hoan Kiem gölünde turlara katılmadan,
 • Vietnam’ın ilk üniversitesi olması gibi büyük bir özelliğe sahip olan Edebiyat Tapınağını gezmeden, avlusunda yer alan bonsaileri görmeden,

 

Yazar: Buket Cam taşer

Instagram: @buketcamtaser

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!