Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi deniz

Ulaşım ve Endüstri Tarihine Gizemli Bir Yolculuk: Rahmi Koç Müzesi

İstanbul‘da bir müze gezmek istiyor; bununla birlikte bu müzede birçok konu hakkında farklı bilimsel bilgiler öğrenmek istiyorsanız Rahmi Koç Müzesi sizin için doğru adres. Ulaşımdan oyuncaklara, iletişim tarihinden demiryolu araçlarına aklınıza gelebilecek hemen hemen her konuda eserin sergilendiği, çocuklar için eğitici bilim atölyelerinin düzenlendiği Rahmi Koç Müzesi Türkiye’nin ilk sanayi müzesi olmasıyla da büyük bir öneme sahip. Osmanlı Dönemi’nden kalma 3. Ahmet devrinde inşa edilmiş Lengerhane ( çapa fabrikası) ve 1861 yılında inşa edilmiş Tersane binalarının restorasyonuyla oluşan müze muhteşem Haliç manzarasını ayaklarınıza seriyor.

Üstelik müzenin içinde yer alan, hizmeti ve lezzetiyle nam salmış kafeler ve rastoranlar da müze gezisi sonrası üzerinizdeki tatlı yorgunluğu atmaya yardımcı oluyor. Klasik Türk mutfağından yemek yemek isterseniz Halat Restoran, farklı damak zevklerini tatmak isterseniz Fransız mutfağından çeşitli tatların hazırlandığı Cafe du Levant sizin emrinize amade. Haliç manzarasına karşı çayınızı yudumlamak ve manzarayı seyre dalmak isterseniz de Fenerbahçe Vapuru‘nun içinde yer alan nostaljik kafeterya bizim size önerimiz.

 

Müzeden Öte Sanki Bir Uzay Üssü

Her ne kadar Rahmi Koç Müzesi İstanbul, ulaşım ve endüstri tarihine ışık tutmuş eserleriyle meşhur olsa da müzenin içinde yer alan çeşitli bölümler ve özellikle çocuklar için özel olarak hazırlanmış atölyelerle sıradan bir müzeden çok daha fazlasını sunuyor bizlere. Müzenin Astronomi Atölyesi, Matbaa AtölyesiDNA Atölyesi, Enerji Atölyesi başlığı altında hazırlanan bu projeler çocukları hem eğlendiriyor hem de onlara yeni bilgiler katıyor. Bununla birlikte müzenin dikkat çeken bir diğer köşesi ise Keşif Küresi- Planeteryum. Özellikle çocuklar tarafından büyük ilgiyle ziyaret edilen bu bölümde dünyanın, volkanik patlamaların, nehirlerin ve yağmurların nasıl oluştuğu incelenip, dinozorların yaşamlarına yolculuk yapılmakta. Müzenin içerisindeki ‘Nasıl Çalışır?‘ bölümünde ise hayatımızın her anında yanımızda olan bulaşık makinesi, fırın, çamaşır makinesi gibi ev aletlerinin çalışma prensipleri çeşitli simulasyonlara anlatılmakta. Çocuklarınızla, kardeşlerinizle unutulmaz bir deneyim yaşamak isterseniz Rahmi Koç Müzesi’ni gezilecek yerler köşenize eklemekte fayda var.

Rahmi Koç Müzesi Nerede? Rahmi Koç Müzesi Haritası

Rahmi Koç Müzesi Nerede? Rahmi Koç Müzesi Haliç‘in kuzeyindeki Hasköy semtinde yer almaktadır. Hasköy Caddesi üzerinde bulunan Rahmi Koç Müzesi’ne alternatif ulaşım imkanları oldukça fazla.

 

 

Rahmi Koç Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Rahmi Koç Müzesi Nasıl Gidilir ? Rahmi Koç Müzesi ulaşım imkanları İstanbul’un birçok yerinden çok çeşitlidir. Hem Avrupa hem de Anadolu yakasından çok sayıda ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Metrobüs

Rahmi Koç Müzesi‘ne en rahat ulaşım yolunun metrobüs olduğunu söylemekte yarar var. Metrobüsün Halıcıoğlu durağında indikten sonra 10 dakikalık bir yürüme faslıyla Rahmi Koç Müzesi‘ne ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Şişhane- Alibeyköy hattından geçen çok sayıda minibüslerle Rahmi Koç Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Rahmi Koç Müzesi bulunduğu konum sebebiyle çok sayıda otobüsün ve minibüsün geçtiği bir alanda yer almakta. Taksim, Şişli yada Mecidiyeköy civarlarından müzeye ulaşmak isterseniz 36T, 54HŞ ve 54T numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Eminönü’nden kalkan 47N47Ç ,47E ve 47 numaralı otobüslere binip müzeye kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüslerin Kırmızı Minare adlı durağında inerseniz müzenin önünde inmiş olursunuz.

Vapur

Özellikle Anadolu yakasından gelecekler için Üsküdar- Eyüp şehir hatları vapurları Rahmi Koç Müzesi‘ne ulaşımda büyük kolaylıklar sağlayacak. Üsküdar- Eyüp vapurları müzeye uğramakta. Anadolu yakasından tek bir vesaitle Rahmi Koç Müzesi‘ne ulaşabilirsiniz.

 

Rahmi Koç Müzesi Çalışma Saatleri- Rahmi Koç Müzesi Kaça Kadar Açık?

Rahmi Koç Müzesi İstanbul, Salı- Pazar günleri arasında hizmet vermekle birlikte bu günler arasındaki çalışma saatleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Salı-Cuma Günleri 10:00-17:00 arasında hizmet vermekteyken hafta sonları ve bayram günleri 10:00-18:00 ( 1 Ekim-31 Mart) ve 10:00-19:00 ( 1 Nisan-30 Eylül) saatleri arası ziyarete açıktır. Pazartesi günleri kapalıdır. Buna ek olarak Rahmi Koç Müzesi dini bayramların arife ve birinci günü, 31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde ziyarete kapalıdır.

 

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti nedir? Rahmi Koç Müzesi fiyat nedir?

Yetişkinler için 16 TL, öğrenciler için 7 TL dir. Bununla birlikte yetişkin ve öğrenci gruplarında fiyatlarda değişiklikler olmakta. 10 kişinin üstünde olan yetişkin gruplarında bilet fiyatları 14 TL, yine 10 kişinin üstünde olan öğrenci gruplarında bilet fiyatları 5 TL dir. Denizaltı, Keşif Küresi ve Tekne Turları için ekstra bilet fiyatları uygulanmaktadır. Denizaltı biletleri yetişkinler için 8 TL, öğrenciler için 5 TLKeşif Küresi biletleri hem yetişkinler hem de öğrenciler için 3 TL iken hava şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilen Tekne Turları fiyatları ile yetişkinler için 8 TL, öğrenciler için 5 TL dir. Müze kart kullanımının geçerli olduğu müzelerden biri olan Rahmi Koç Müzesi kart sahiplerine bilet fiyatının üstünden %20 indirim uygulamaktadır.

Yine Koç Grubu çalışanıysanız Koç Ailem indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Rahmi Koç Müzesi Bayramda Açık mı?

Dini bayramlarda, arefe günü ve bayramın 1.günü kapalıdır, diğer günler açıktır.

 

Rahmi Koç Müzesi Bölümleri

Rahmi Koç Müzesi denilince aklınıza sadece arabalar ve ulaşım tarihi gelmesin. Müzenin içinde çocuklar ve gençler için özel olarak hazırlanmış çeşitli atölyeleri, denizaltı gezileri ve daha niceleri müzenin her bir parçasını oluşturan ayrı bir yapboz parçası. Bu sebeple müzenin her bir bölümünü ayrı ayrı incelemekte yarar var:

1. TCG Uluçalireis Denizaltısı

1944 yılında Portsmouth Tershanesi’nde inşa edilen USS TORNBECK (SS-418) denizaltısı 93 m. uzunluğa ve 2400 ton ağırlığa sahiptir. 2 Temmuz 1971 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına alınan denizaltının şimdiki adı ise TCG Uluçalireis( S-338). İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’ya karşı kullanılan bu denizaltı Deniz Kuvvetleri Komutanlığına katılmasıyla birlikte 30 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti’ne kıymetli hizmetlerde bulunmuş. Tarihin derinliklerinde gizemli bir keşfe çıkmak için TCG Uluçalireis Denizaltısı Rahmi Koç Müzesi’nin gezilecek bölümlerinin büyük bir parçasını oluşturuyor. Denizaltı gezilerine en fazla 14 kişi katılabilmekte ve 6-12 yaş arası çocuklar sadece refakatçileriyle birlikte katılabilmektedir. Bununla birlikte kalp rahatsızlığı,astımı ve klostrofobi gibi rahatsızlığı olan kişilerin denizaltını gezmesi önerilmemektedir.

2. Fenerbahçe Vapuru

Fenerbahçe Vapuru ve Dolmabahçe Vapuru, 1952 senesinde İskoçya’nın Glasgow şehrindeki William Denny & Brothers Dumbarton gemi inşaatı şirketinde inşa edilen ‘Bahçe Tipi’ vapurlardır. 14 Mayıs 1953 tarihinde o zamanlardaki adı Şirket-i Hayriye, günümüzde ise Türkiye Denizcilik İşletmeleri hizmetine giren Fenerbahçe Vapuru çok uzun seneler boyunca Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık hattında sefer yapmış. 22 Aralık 2008 tarihine gelindiğinde Veda Turu adlı son seferini nostaljik bir şekilde yapan vapur 2009 yılından bugüne Rahmi Koç Müzesi‘nde ziyarete kapılarını açıyor. Süreli sergilerin ve müze çalışmalarının düzenlendiği Fenerbahçe Vapuru, içerisindeki nostaljik kafeteryası ile de maziyi yeniden yaşamamızı sağlıyor. İstanbul‘un nabzı diyebileceğimiz Sirkeci‘den Yalova‘nın şirin beldesi Çınarcık‘a anılarınızda nostaljik bir tur yapmak isterseniz Rahmi Koç Müzesi‘ nin içinde yer alan Fenerbahçe Vapuru sizi bekliyor.

3. Hasköy Sütlüce Demiryolu

Nostaljik bir trenle maziyi hatırlamaya, geçmişe dokunaklı bir yolculuk yapmaya, bununla birlikte günümüz İstanbul’unu yeniden keşfetmeye hazır mısınız? Haliç kıyısına döşenmiş dar demiryolu hattı üzerindeki nostaljik bir Haliç tren yolculuğu sizi bekliyor. Haftasonları Rahmi Koç Müzesi‘nde düzenlenen Hasköy- Sütlüce tren gezisinin yolcu kapasitesi 45 kişi ve girişler ücretsiz. Sadece bilet gişesinde önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmekte.

 

Sütlüce demiryolu
Koç Müzesi’nde Hasköy Sütlüce demiryolu

 

4. Atatürk Bölümü

Müzenin dikkat çeken bir başka köşesi ise Mustafa Kemal Atatürk‘ün giysilerinden ofis malzemelerine kadar eşyalarının sergilenmiş olduğu Atatürk Bölümü. Aynı zamanda farklı dönemlerde çekilmiş Atatürk‘e ait olan fotoğraflarla hem onu daha iyi tanımak hem de dönemin Türkiye’sini analiz etmemiz kolaylaşıyor. Bununla birlikte Rahmi Koç Müzesi‘nin Atatürk bölümünde Kurtuluş Savaşı öncesi döneme ait olan propaganda kartpostalları, nadir bulunan basın fotoğrafları, Cumhuriyet sonrası basılan ilk pullardan örnekler ve farklı ülkelerde yayımlanmış olan makaleler de sergilenmekte. Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet konularında önemli eserlere ev sahipliği yapan bölüm Rahmi Koç Müzesi’nin gezilmesi gereken yerlerinden biri.

5. Karayolu Ulaşım Araçları Bölümü

Rahmi Koç Müzesi‘nin ziyaretçiler tarafından büyük ilgiyle ziyaret edilen noktalarından biri hiç kuşkusuz müzenin karayolu ulaşım araçları bölümü. Penny Farthing adı verilen, ön tekerleği devasa büyüklükte olan bisikletlerden başlayarak, Malden Buharlı Otomobiline, Magirus İtfaiye Aracından ünlü İskoç şirket Albion tarafından üretilen ve 1. Dünya Savaşı’nda İngilizler tarafından kullanılan Albion A10 Röntgen Arabasına kadar çok sayıda ve çok farklı türlerdeki araçları bir arada görebilirsiniz. Bununla birlikte bu bölümün en ilgi çekici otomobilleri 15 milyon gibi büyük bir imal sayısına ulaşan Ford Model T ve 1965 Rolls Royce Silver Cloud. Otomobil tutkunlarının, ulaşım tarihine meraklı kişilerin merakla geldiği müzenin bu bölümü size unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Aynı zamanda Anadol, Tofaş gibi yerli üretim otomobillerinin de sergilenmekte olduğunu müzenin bu bölümü hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından büyük merakla geziliyor.

6. Demiryolu Ulaşım Araçları Bölümü

Rahmi Koç Müzesi‘nin ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkaran bir diğer bölümü de demiryolu ulaşım araçlarının sergilendiği yer. Türkiye’de ilk demiryolunu inşa eden İngiliz şirketin Sultan Abdülaziz’e hediye ettiği Saltanat Vagonu’ndan başlayarak 14 numaralı Beşiktaş- Karaköy hattında hizmet eden atlı tramvaylara kadar çok sayıda demiryolu aracını görmeniz mümkün. Bu bölümün dikkat çeken eserleri arasında 20 numaralı Kadıköy- Moda tramvayı, Galata ve İstiklal Caddesi‘nden geçen tünel makinesi ve vagonu yer almaktadır. Yurt dışından tren ve tramvay örneklerine gelecek olursak adeta filmlerden fırlamışçasına dimdik ayakta duran Lokomotif G10 ve 2011 yılının Mart ayında Türkiye’ye getirilen, Andrew Kasırgası’nda ciddi tahribata uğramış La Littorina Mototren bu bölümün mutlaka görülmesi gereken eserleri arasında.

 

Koç Müzesi demiryolu hattı
Koç Müzesi’nde Kadıköy Moda tramwayı

 

7. Denizcilik Bölümü

Rahmi Koç Müzesi‘nin bu bölümünde Osmanlı dönemi kancabaş ( alamana) adı verilen saltanat kayıklarından başlayarak dünya turu yapmış en küçük Türk teknesi olan ‘Uzaklar‘ teknesine kadar çok sayıda tekne, sandal ve yat ziyaretçilerini bekliyor. Müzenin bu bölümünü gezerken dikkatinizden kaçmayacak en önemli eser ise Türk bayrağını dünya denizlerinde dalgalandıran ilk Türk yatçıları olan Sadun Boro ve eşi Oda Boro’nun 2 yıl 10 ay süreyle dünya seyahatine çıktıkları 10,5 metre olan ‘Kısmet‘ yelkenlisi. Bu bölümünde sergilenen diğer eserler arasında İskoçya’da inşa edilen Ysolt, büyük gemilerin limanlara girişlerini ve çıkışlarını kontrol altından tutmuş ‘Liman 2 Römorkörü‘,deniz kazalarının kurtarma operasyonlarında kullanılan ‘Tahsiliye Sandalı‘ ve Tekel 15 yer almaktadır.

 

Koç Müzesi deniz
Koç Müzesi’nde denizcilik kısmında gemiler, denizaltılar sergileniyor

 

8. Nostaljik Baskı Atölyesi

Müzenin bu bölümünde matbaanın icadından günümüze baskı kültüründeki gelişmeleri gözlemleyebileceğiniz çok sayıda unsur mevcut. 1950- 1960 arası basım ve matbaa tekniklerinin en ince ayrıntılarıyla sergilendiği Rahmi Koç Müzesi’nin nostaljik baskı atölyesi Türkiye’de bu alanda yapılmış çalışmaların ilki olmasıyla da büyük bir öneme sahip. Metal klişeler ile çeşitli baskı uygulamaları,elle kurşun harf çizimi, kağıt kesimi ve ciltleme ve de tarihi tipo baskı tekniğinin işin ustaları tarafından uygulamalı gösterildiği müzenin bu bölümü matbaacılık alanındaki çeşitli kitaplara da ev sahipliği yapıyor. Basım tarihine keyifli bir yolculuk için Rahmi Koç Müzesi‘nin nostaljik baskı atölyesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

9. İletişim Araçları Bölümü

Rahmi Koç Müzesi, içerisinde barındırdığı birbirinden zengin bölümlerle araştırma yapmak isteyen kişiler için de büyük imkanlar sunmakta. İletişim tarihi, iletişim araçları vb. konularda araştırma yapmak isteyen veya araştırma yapan kişilerin yakından ilgilendiği bu bölümde 1934 yılında William Horner tarafından icat edilen ve günümüzde modern sinemanın öncüsü sayılan Zoetrop ( yanlarında bulunan küçük deliklerden bakıldığında içerisindeki resimlerin dönüyormuş gibi bir izlenim verdiğini gösteren aygıt), Edison Telgrafı, 1930 yılında İngiltere’de ‘His Masters Voice’ markasına bağlı ‘ The Gramaphone’ firmasının ürettiği HMV Model 21 gramofonu ve D.F. Tayler ve Solo vb. markalara ait olan gramofon iğneleri sergilenmektedir. Bu bölümün en dikkat çekici eseri ise Birmingham’da üretilen J. Lancaster & Son markasına ait ahşaptan yapılmış fotoğraf makinesi.

10. Makineler Bölümü

Rahmi Koç Müzesi içerisinde barındırdığı eski ve yeni teknolojik aletlerle adeta bizleri zaman yolculuğuna çıkarıyor. Müzenin makineler bölümünde bulunan, uzun süre boyunca İstanbul boğazında yolcu taşıyan Kalender Vapuru‘nun buhar makinesi, üretildiği dönemde tarımsal faaliyetlerin yapılmasında büyük katkısı olan Marshall Seyyar Buhar Makinesi ve yaklaşık 150 yıldır tarihi bir geçmişe sahip olmasına rağmen hala kullanılır halde olan Hızar müzenin görülmesi gereken eserleri içinde yer almaktadır.

11. Oyuncaklar ve Modeller Bölümü

Rahmi Koç Müzesi denildiğinde akıllara gelen ilk şey çeşitli oyuncakların ve makine modellerinin sergilendiği bölüm. Oyuncaklar bölümünde tenekeden yapılmış otomobillerden tutun da tekerlekleri hareket ettiğinde denizcilerinin kürek çekmeye başladığı oyuncak sandala kadar farklı yapılarda çok sayıda oyuncak sergilenmekte. Oyuncaklar bölümünün en dikkat çeken köşesi ise 1859′ da kurulmuş Alman oyun şirketi olan Marklin’in Cengiz Dalgıç tarafından müzeye bağışlanan tren seti. Modeller bölümüne geldiğimizde ise Atatürk’ün kaldığı Savanora Yatının, Josiah Evans Haydock ismindeki dünyaca ünlü lokomotif tasarımcısının 1841 yılında tasarladığı ‘Fire King‘ lokomotifinin modeli ve daha birçok makinenin modelini görenleri tarihsel bir yolculuğa çıkarıyor.

 

otomobil bölümü
Koç Müzesi otomobil bölümündeki maketler gerçeğine o kadar yakın ki…

 

12. Havacılık Bölümü

Ulaşım araçları tarihinin nabzını tutan Rahmi Koç Müzesi‘nin bu bölümünde İkinci Dünya Savaşı’nda görev almış çok sayıda savaş uçağı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmekte. B-24 Liberatör ( Hadley’s Harem),HFB 320 Hansa Jet ve daha birçok savaş uçağını ve jetlerini görebileceğiniz bu bölüm Rahmi Koç Müzesi‘nin ilgi çeken yerlerinden biri.

Dakota Koç Müzesi
Koç Müzesi’nde Dakota uçağı

 

Pratik Bilgiler

 • Müzenin içinde yer alan TCG Uluçalireis Denizlatısı‘na girişlerde bir takım prosedürler yer almakta. 6-12 yaş arasındaki çocuklar refakatçileriyle birlikte girebilmekte. Bununla birlikte eğer astım, klostrofobi ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarınız varsa denizaltına gezinizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Rehberler eşliğinde gezilen denizaltına girişler ise maksimum 14 kişiyle sınırlı.
 • Müzenin bazı yerlerine girişler için ekstra ücret alınmakta. Örneğin normalde müzeye giriş fiyatı bir yetişkin için 16 TL iken, denizaltına girmek isteyen yetişkin birinin denizaltı için özel olarak satılan 8TL lik biletlerden alması gerekiyor. Bu sebeple müzenin hangi bölümünü gezmek istiyorsanız ona göre bilet bütçesi ayırmanız sizin için büyük kolaylık sağlayacak.
 • Rahmi Koç Müzesi‘nin içinde tam 110 araç kapasiteli bir otopark bulunuyor. Üstelik otopark ücreti de alınmamakta. Özel aracınızla gelecekseniz otopark parası ödemenizin gerek olmadığını hatırlatmakta fayda var.
 • Haliç- Sütlüce tren hattı yolcu kapasitesi 45 kişi ve girişler ücretsiz. Bu sebeple yığılma ve sırada bekleme olasılığı çok yüksek. Önceden bilet sırasında rezervasyon yaptırırsanız işinizi garantiye almış olursunuz.
 • Müzenin içinde yer alan atlıkarıncalar için ekstra bir bilet almanıza gerek yok. Atlıkarınca ücreti bilet ücretinin içine dahil.
 • Rahmi Koç Müzesi‘nin içindeki Fenerbahçe Vapuru‘nda çocuklara özel doğum günü kutlamaları düzenlenmekte. Çocuklara unutulmaz bir doğumgünü deneyimi yaşatmayı amaç edinen bu çalışmada doğum gününe özel grup etkinlikleri ve atölyeler de bulunmakta. Çocuğunuza güzel bir doğum günü hediyesi için müzenin bu imkanı uygun bir seçim.
 • Rahmi Koç Müzesi‘nin doğum günü etkinlikleri ile birlikte özel gün çekimleri ( nişan, düğün) ve ticari amaçlı çekim hizmeti de bulunmakta.  Özel gün fotoğraf çekimlerinde müzenin Moda Tramvayı,Fenerbahçe VapuruAtlı Tramvay,La Littorina Mototren  bölümlerinde yapılmaktadır.
 • Müzenin ticari amaçlı çekimlere izin verdiği gün Pazartesi günü. Bununla birlikte özel gün fotoğraf çekimlerinde talep çok fazla olduğundan önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Özel gün çekimleri için rezervasyonlar Cumartesi ve Pazar günlerine yapılmaktadır.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Rahmi Koç Müzesi‘nin içinde yer alan, 2. Dünya Savaşı’nın tanıklarından USS TORNBECK (SS-418) günümüzdeki adıyla TCG Uluçalireis Denizaltısı‘nın içinde zamanda tarihi bir yolculuğa çıkmadan,
 • Rahmi Koç Müzesi‘nin ev sahipliğini yaptığı, bir zamanlar Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık yolcularının anılarını saklayan Fenerbahçe Vapuru’nun nostaljik dokulu kafeteryasında, Haliç manzarasına karşı çayınızı yudumlamadan,
 • Hasköy- Sütlüce nostalji dokulu tren yolculuğunda Haliç’in perdeler arkasında saklı detaylarını keşfetmeden,
 • Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün kişisel eşyalarının ve Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi’ne ait önemli eserlerin sergilendiği müzenin Atatürk bölümünü gezmeden,
 • Penny Farthing adlı ilk bisikletlerden dünyaca ünlü 1965 Rolls Royce Silver Cloud modelinin örneklerini görme imkanınızın olduğu müzenin karayolu ulaşım araçları bölümünü gezmeden,
 • Müzenin demiryolu araçları bölümünde sergilenen, farklı dönemlere izlerini bırakan tramvay ve lokomotiflerin arasında nostaljik bir yolculuğa çıkmadan.
 • Rahmi Koç Müzesi‘nin nostaljik baskı atölyesinde işinin ehli ustaların uygulamalı gösterdiği ciltleme ve çeşitli baskı uygulamalarını görmeden, matbaacılık tarihinin değerli kitaplarını incelemeden,
 • Çocuklar ve gençler için özel olarak hazırlanmış matbaa,dna, enerji ve astoromi atölyelerinden en az birine çocuğunuzla, kardeşinizle vb. katılmadan,
 • Müzenin iletişim araçları bölümünde bulunan ve sizi iletişim tarihinde benzersiz bir yolculuğa çıkaracak olan telgrafların, gramofonların arasında dolaşmadan,
 • Çocuğunuzla, kardeşinizle vb. müzenin çeşitli oyuncaklara ev sahipliği yaptığı köşesini gezinip çocukluğunuzu yeniden yaşamadan,

 

Yazar: Güliz Oral

Instagram: @gpsgibikiz

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!