Anasayfa > Türkiye > İzmir > İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi gece

İzmir’de Saatler Kaçı Gösteriyor? – İzmir Saat Kulesi

İzmir’in simgesi haline gelmiş, Konak Meydanı’nın incisi, İzmir’de turistik ve gezilecek yerler listesinin başında gelen İzmir Saat Kulesi 7/24 ziyaret edilebilir özelliğiyle birçok selfie ve anı fotoğrafına dekor olmuştur. Konak ilçesinde bulunan Saat Kulesi o kadar büyük ki sahilde yürürken ya da merkeze giderken mutlaka karşınıza çıkacaktır.  İzmir’in en merkezi noktasındadır. Konak Meydanı’nı süsleyen İzmir Saat Kulesi’nin çevresinde palmiyeleri ve İzmir Körfezi’ni izleyebilir, kuşlara yem verebilirsin.

 

İzmir Saat Kulesi resmi
İzmir Saat Kulesi’nde güneşli bir gün

 

İzmir Saat Kulesi Tarihi

Eskiden saatler pahalı olduğu için saat kuleleri inşa edilirmiş. İzmir Saat Kulesi ise 1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahttaki 25.yılı şerefine Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılmış. Kulenin saati dönemin Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiş. Kurulduğu zamandan beri sadece 1974’te yaşanan 5.2 şiddetindeki depremde hasar gören saat, 2 yıl boyunca depremin olduğu saat olan 02:04’te kalmış. Onarıldığından beri ise sorunsuz çalışmaktadır. Kulenin mimarlığını ise Fransız asıllı, İzmirli mimar Raymond Charles Péré üstlenmiştir. Yapıldığı zaman üzerinde Osmanlı tuğrası olan kuleden Osmanlı’ya ait işaretler Cumhuriyet ile kaldırılmıştır.

Konak Meydanı‘nda yer alan ve İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Osmanlı Padişahı Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından yaptırılmıştır. Bu yapı 25 metre yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen planlıdır. Platformu beyaz mermerden ve diğer yapıları ise kesme taştan yapılmıştır. Kolonlar Kuzey Afrika temasını taşır. Kulenin saati Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Saat Kulesi’nin dışı baklava dilimi kabartmaları yapılmış ve 4 tane 75 cm. çapında saat eklenmiştir.

İzmirli mimar, Raymond Charles Pere saat kulesi ile aynı tarihte inşa ettiği ve Sultan’ın 25. Yılını simgelemesi sebebi ile 25 musluklu olarak tasarladığı sekizgen havuz ve İzmir Sarı Kışla da günümüze ulaşamamıştır.

Kule 1974 yılında 5,2 şiddetinde olan depremde hasar almış ve kulenin saati depremin olduğu saat 02.04’te durmuştur. İki yıl içinde kule tekrar onarılmış ve saati günümüze kadar çalışır hale gelmiştir.

İzmir Saat Kulesi Yüksekliği

İzmir Saat Kulesi 25 metre yüksekliğindedir ve 4 kattan oluşur. Kulenin etrafında dört çeşme bulunmaktadır ve Efes‘ten getirilen yeşil ve kırmızı renkli mozaikler mimarisinde kullanılmıştır. Kulenin esas bünyesini oluşturan taşlar Sarayköy’den getirilmiştir. Saat Kulesi sekizgen kaidelidir ve bu alanda sebiller bulunmaktadır. Kemerleri at nalı olan sebillerin ortasında da fıskiye vardır. Kulenin son katı 1974’teki depremde hasar görmüştür.

 

İzmir Saat Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İzmir Saat Kulesi’n gitmek için Konak Meydanı’na gitmeniz gerekiyor. Giriş ücreti olmayan, ziyarete 7/24 açık turistik bir noktadadır.

Otobüs

ESHT otobüslerini kullanarak gelebilirsiniz.

Metro

Metro ile gelecekseniz Konak durağında inmeniz gerekiyor.

Vapur

Konak vapur iskelesinden inince hemen karşınızda İzmir Saat Kulesi’ni görebilirsiniz.

 

 

İzmir Saat Kulesi Çevresindeki Gezilecek Yerler

Saat Kulesi’nin çevresinde birçok gezilecek yer bulunuyor…  İzmir’in kurtuluşunun simgesi olan Hükümet Konağı ve 18.yy Osmanlı mimarisinin örneği olan, çini süslemeleriyle Konak Yalı Camii bunların başında geliyor. Tabi buraya kadar gelmişken Tarihi Kemeraltı Çarşısı‘nı gezmeden olmaz! Kızlarağası Hanı‘nda bir Türk Kahvesi içmek, Kemeraltı’nın sokaklarında kaybolmak ve alışveriş yapmak, Hisarönü‘nü gezmek, Konak sahilinde günbatımı izlemek…

 

1- Tarihi Kemeraltı Çarşısı 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Konak ilçesinde görülecek en önemli yerlerdendir. Eskiden Anadolu’dan Ege’ye kıyısı olan ülkelere satılacak ürünlerin ya da Anadolu’ya dağıtılacak ürünlerin İzmir üzerinden geçmesi Kemeraltı’nın ticaret merkezi haline gelmesini sağlamıştır. Bugün bile hala etkisi sürmektedir. İzmirlilerin alışveriş yapmayı, dolaşmayı en çok sevdiği yer olan bir açıkhava AVM’si de diyebiliriz Kemeraltı için. Otantikliği ile meşhur Kızlarağası Hanı ve Hisarönü ise Kemeraltı’nın en meşhur noktalarıdır.

 

kemeraltı çarşısı görseli
Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in kesinlikle görülmesi gereken yerlerindendir.

 

2- Tarihi Asansör

1907 yılında yapılan Tarihi Asansör, Halil Rıfat Paşa semtine çıkmak için kullanılan 155 basamaklı merdiven yerine Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semtleri arasındaki ulaşımı kolaylaştırma amacı ile yapılmıştır. Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılan ve biri buharla, biri elektrikle çalışan asansör kulede iki asansör 1985 yılında yapılan restorasyonla tamamen elektrikle çalışır duruma gelmiştir. Asansör’e ulaşmak için Konak Meydanı’ndan Karataş’a giden otobüslere binmeniz ya da yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır. Buraya kadar gelmişken Dario Moreno Sokak da mutlaka görülmeli.

 

izmir tarihi asansör görseli
İzmir, nereden mi izlenir? İzmir Tarihi Asansör’den elbette

 

3- Smyrna Antik Kenti

Kemeraltı çarşısı’na çok yakın Smyrna Antik Kenti de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

 

Smyrna Antik Kenti fotoğrafı
Smyrna Antik Kenti, Kemeraltı Çarşısı’na çok yakındır.

 

İzmir Saat Kulesi Civarında Yeme İçme

İzmir ve yeme-içme demişken tabi ki akla gevrek ve boyoz geliyor. Saat Kulesi’nin kenarında oturup gevrek yerken, kuşlara yem vermeden ve İzmir Körfezi’ni izlemeden olmaz. Bir de Kemeraltı Çarşı‘sındaki otantik Kızlarağası Hanı’nda Türk Kahvesi içerken şambali yemeyi unutmayın. Tatlı demişken Mennan’da kazandibini de mutlaka denemelisiniz. Lezzetinden parmak yediren köftecileri, meşhur kahvecileri, sokak lezzetleri…

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!