Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Kınalıada Gezilecek Yerler, Nerede, Plajları

Kınalıada Gezilecek Yerler, Nerede, Plajları

Kınalıada - İskele meydanı

Kınalıada, Prens adalarının en küçüğü ama “ufacık tefecık içi dolu turşucuk” kıvamında, İstanbul’dan kaçış simgesi olarak hayat kurtarıcı ve bi nebze de olsa “nefes aldıran”, bir Bodrum olmasa da sahiliyle yazlıkçı moduna sokan bir ada.

Kınalıada Hakkında Kısa Kısa

Öncelikle, Kınalıada’nın girişte de bahsettiğimiz gibi yüz ölçümüne göre diğer prens adalarının içinde 4.en büyük adadır. Adanın bir ucundan diğer ucuna 30 dakikada yürüyebilirsiniz. Ben yeni gittim, daha önce de gittim, ama bu kez sizin için gittim ve güzel bir rehber hazırladım.

 • Fayton yok ama isterseniz bisiklet dışında motorlu bisikletler var, onlarla yukarılara ulaşabilirsiniz.
 • “Kınalı” adını, toprağının renginin kızılımtrak olmasından dolayı almıştır. Bakır ve demir madenleri toprağa iyice işlemiş.
 • Adanın eski isimleri Proti ve Akoni‘dir.
 • Bizans döneminde başarısız prenslerin sürüldüğü adadır aynı zamanda. En ünlü sürgün Romen Diyojen‘in sürgünüdür.
 • Haydarpaşa Limanı ve Tophane yapımında Kınalıada’daki taşlar kullanılmıştır.
 • İstanbul’a en yakın adadır.
 • Taş ve maden açısından oldukça zengin toprağa sahip adada ağaç oldukça azdır. Tepelik kısımları daha yoğundur.
 • Diğer adalara göre daha çorak diyebiliriz. tabi burada bir Burgazada ile kimse yarışamaz, biliyorsunuz.
 • Adada Ermeni nüfus yoğunluktadır.
 • Adaya limandan inip ayak basınca sağ taraftaki kıyı şeridini takip edin. En sonunda (yaklaşık 400 metre yürüdükten sonra) karşınıza Kınalıada Su Sporları Klübü çıkacak. Buraya sadece Kınalıada’da evi olanlar girebilir yani Ermeni, Rum nüfusun çoğunluğunu oluşturuyorlar zaten. İnanılmaz bir manzara, nefis nezih bir ortamı var içerinin. Kafe ve restoranlar ile yat limanı manzarası var. Biz de girişteki görevliden bilgi aldık.
 • 1963’te adanın ilk ve şimdiki tek camisi Kınalıada Camii inşa edilmiştir.

 

Tanıtım videosu için aşağıdaki video’yu izleyebilirsiniz.

Kınalıada nerede?

Kınalıada, Marmara Denizi’nin ortasındadır, Anadolu ve Avrupa yakası’nda ulaşılabilecek konumda olan Prens Adaları’nın en küçüklerindendir.

 

 

Kınalıada’ya nasıl gidilir?

Anadolu Yakası‘ndan geliyorsanız, İstanbul şehir hatları, İDO, Mavi Marmara ve Turyol ile Kadıköy ve Bostancı’dan kalkan düzenli seferlerle ulaşabilirsiniz. Kadıköy’den kalkan seferlerle ilk ada olduğu için ulaşım sadece 30 dakikadır.

Avrupa Yakası’ndan geliyorsanız İstanbul şehir hatları, İDO ve Turyol ile Beşiktaş‘tan 20 dakikada Eminönü‘nden 45 dakikada, Bakırköy‘den yaklaşık 1 saatte adaya varılıyor.

Yaz-kış mevsimine göre seferler de farklılık gösterebiliyor.

Kınalıada’ya ne zaman gidilir?

Bize sorarsanız evet bahar ayları her yerde olduğu gibi adım adım keşif için harika bir fırsat. Yazın sadece plajda takılmak için mantıklı ya da bir gölge altında çayınızı, kahvenizi alıp denizin manzarasını seyretmek keyifli olabilir. Güzel fotoğraflar çektireyim, sokakları arşınlayım derseniz sonbahar da güzel bir mevsim.

Diğer adalara göre sert bir rüzgarı var, çünkü daha açıklıkta kalıyor. Kışın pek cazip olmayabilir, zira adada mahsur bile kalabilirsiniz vapur çalışmazsa.

Diğer konu da, bizim başımıza geldi diye diyorum, sakın haa yanınıza nakit almadan gitmeyin. Sahildeki Denizbank ATM’si dışında başka bir ATM de yok. Bazı yerlerde ise sadece nakit geçiyor. Allah’tan akbile önceden bayağı yüklemişim de durumu kurtardım.

 

Kınalıada’da Nerede Kalınır?

Adadaki tek otel Kınalı Butik Otel. Manzarası ve dışı bir harika. Odanın lüks ya da normal olmasına göre fiyatları değişiyor.

Onun dışında sahil tarafında Kınalıada Pembe Köşk oteli var. Pansiyonlar da varmış (Kınalıada Ada Pansiyon mesela) Kınalıada’da ama kalmak isterseniz araştırmanızı tavsiye ederim. Bu 2 oteli ben bizzat gözümle gördüğüm için tavsiye ediyorum.

 

Kınalıada Gezilecek Yerler

Kınalıada gezilecek yerler dendiğinde öyle upuzun bir liste beklemeyin ama ailenizle, çocuğunuzla ister hafta sonu ister hafta içi güzel vakit geçirilebilecek günübirlik bir kaçış yeri diyebilirim.

1. Surp Krikor Lusoviç Ermeni Kilisesi

1857’de inşa edilmiş kilise ve Ermeni patriği 3.Hagapos Seropyan tarafından ibadete açılmıştır. Adalarda bulunan ilk ve tek Gregoryen kilisesidir. Kilisenin duvarlarındaki Ermeni el işçiliğini gözle görebilirsiniz. Mihrap perdesi Trabzonda’daki başka bir Ermeni kilisesinden getirilmiştir.

 

Kınalıada - Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi
Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

2. Hristos Tepesi ve Manastırı

Hristos Tepesi‘ne ulaşmak için adanın en tepesine çıkmanız gerekiyor. Elinizde bebek arabanız ya da ağır başka eşyalarınız varsa vay halinize.  O kadar yol çıkmaya değiyor, çünkü inanılmaz güzel bir manzarası var ve bu kez adanın iskele meydanına değil, arka tarafındaki manzaraya karşı oturup çayınızı, kahvenizi, içeceğinizi içebilirsiniz.

Sütunlar ve yer altı sarnıçları arasında tarihi kalıntılarla birlikte nefis bir manzarası var buranın. Burada aynı zamanda Diyojen‘in de mezarının olduğu söylenmektedir.

 

Kınalıada - Hristos tepesi ve manastırı
Hristos tepesi ve manastırı

Kınalıada - Hristos Tepesi
Hristos Tepesi

3. Rum Mezarlığı

Hristos Tepesi’ne gelmeden daha aşağıda bulunuyor. Eğer kat kat merdivenler görürseniz adada ve henüz en tepesine ulaşmadıysanız, işte bu merdivenleri çıkıp sağa dönmeniz gerekiyor.

4. Dönüşüm Manasatırı

Manastır Tepesi‘nde bulunan  Dönüşüm Manastırı, İstanbul’un fethinden sonra yıkılmaya yüz tutmuş. Bunu gören İstanbul’daki Sakız adalı Yunanlı tüccarlar 1722‘de yapımını üstlenmişler. Bizans katholik kilisesinin yerine yeni bir kilise inşa etmişler. Yanına da bir şapel eklemişler ve Aziz Paraskevi‘ye adamışlar.

Orjinal katolik kilisesindeki bazı ikonlar İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde saklanıyor. Şimdiki ikonlar Rus yapımdır ve 1723’te Çar Büyük Petro tarafından gönderilmiştir.

 

5. Sırakyan İkizleri

Sahil şeridinde mutlaka gözünüze çarpacaktır bu tatlı ikiz yapı. 1900’lerin başında İzkon Sırakyan tarafından yaptırılmıştır.

 

Sırakyan İkizleri
Kınalıada – Sırakyan İkizleri

6. Ali Boran Meydanı

Sırakyan ikizlerinin de bulunduğu meydandır. Kafeler, restoranlar, dondurmacılar, seyyar satıcılar yani adanın kalbinin attığı meydandır dersek doğru demiş oluruz sanırım.

 

7. Raşit Kara Çınarı

Sahildeki çocuk parkından yukarı manastıra ulaşmak için yürümeye başladığınızda çok değil sadece 100 metre sonra kocaman yaşlı bir çınar göreceksiniz. Yol üzerinde bulunuyor ve solunda sıra sıra evler var. Altında az mola verebilir, fotoğrafını çekebilirsiniz.

 

Raşit Kara Çınarı
Kınalıada – Raşit Kara Çınarı

8. Kınalıada Sahili

İskeleden indikten sonra hemen elinize dondurma alın, oh mis gibi sonuna kadar yürümesi zaten 15 dakika. Keyfini çıkararak manzaraya karşı yürüyün. Sağınızda deniz, solunuzda da beyaz ada köşkleri.

 

Kınalıada -Kınalıada sahili
Kınalıada sahili

9. Rum Ortodoks Panayia Kilisesi

Sahil yoluna çok yakın Çınarlı Köşk Sokağı‘nda 1886’da kurulmuş, Meryem Ana‘ya ithaf edilmiştir. Kilise 7-8 Ekim’de Meryem Ana yortusu kutlaması yapıyor.

 

Rum Ortodoks Kilisesi
Kınalıada – Rum Ortodoks Kilisesi

10. Kınalıada Cami

Sahilde iskelenin güneyinde cami 1956‘da inşa edilmiştir. Merkezden çarşıya ilerlerken solunuzda kalıyor. Acil WC ihtiyacınız falan olur da buraya ücret vererek tuvaletlerini kullanabilirsiniz. Kubbesi olmayan caminin tavanı üçgen, minaresi bağımsızdır.

 

Kınalıaada - Kınalıaada Cami
Kınalıaada Cam

11. Kınalıada Su Sporları Klübü

Adalar ilçesinde Burgazada’dan sonra kurulan 2.klüptür ve 1968’de kurulmuştur. Üyeyseniz içeri girebiliyorsunuz, o da sadece adada ikamet edenlere sağlanan bir avantaj. İçeride kocaman bir havuz da bulunuyor. Kafe ve restoranlar ve yat limanı da var, manzarası süper, biz görevliden rica ederek fotoğrafını çektik.

 

Kınalıada Su Sporları Klübü
Kınalıada – Kınalıada Su Sporları Klübü

12. Kınalıada Dondurmacısı

Butik tarzda el yapımı olarak, tam yağlı uht ve pastörize sütten, gerçek salep ve şekerden, günlük seçilen meyvelerden üretilen dondurmalarda katkı maddesi, boya, esans, glikoz yoktur ve çocuklara da gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Sade, sakızlı ve fıstıklısı favorimiz oldu, ya sizin?

 

Kınalıada Dondurmacısı
Kınalıada – Kınalıada Dondurmacısı

Kınalıada yeme içme önerileri

İskeleden inince hemen karşınıza Bahar pastanesi çıkıyor. Orada tost, çay, pasta yiyebilirsiniz. Biz denedik, çok memnun kaldık.

Yukarı da bahsettik; Kınalıada dondurmacısı da enfes güzellikte doğal dondurmalar yapıyor, kesin deneyin.

Cunda’s Pub&Restoran müzikleriyle ve enfes mezeleriyle hiç dert bırakmıyor.

Çınaraltı Kuyu Restoran da yine sahilin bir üst kısmında bulunuyor ve size burayı da önerebiliriz.

Yeşil Roma Dondurmacısı da iskelenin hemen karşısında sayılır, acil dondurma ihtiyacınızı karşılamaya birebir.

Proti Restoran&Cafe de sahilde Bahar pastanesinin hemen karşısında bulunuyor.

 

Kınalıada Plajları

1. Kınalıada Kumluk Plajı

İskeleden inince sahil şeridinden devam ederek yukarı ve sağa doğru istikamette yani Kınalıada Su Sporları’nı da geçtikten sonra ulaşılabiliyor ya da Kınalıada İskele’den ücretsiz teknelerle de gelebilirsiniz. Adı kumluk ama adada kum plaj bulmanız imkansız, burası da taşlık. Sığ bir denizi var, çocuklar için de ideal. Giriş ücreti hafta içi 25 TL, hafta sonu 30 TL.

Plaj girişinde “damsız girilmez” tabelası da bulunuyor.

2. Ayazma Kamo’s Plajı

Giriş ücreti hafta içi 25 TL, hafta sonu 30 TL. Plaj taşlık ve şezlong ve şemsiye hizmeti bulunuyor. Sahil şeridi 90 metredir. Bu plajın yanında bir de halk plajı da bulunuyor ücretsiz. Ama şemsiye ve şezlong yok, para vermeniz gerekiyor onlar için.

3. Ülker Plajı

Halk plajıdır, dışarıdan yiyecek getirmek serbest. Buradaki restorandan da alabilirsiniz. Giriş ücreti yoktu ama şezlong şemsiye kiralama bedeli 20-30 TL arasındadır. WC, duş ve soyunma kabini dahildir hizmete. İskeleden 30 dk yrüyerek ulaşılabilir. Ücretsiz teknelerle de gelebilirsiniz.

4. Teos Beach Club

Adanın merkezindedir. Giriş ücreti hafta içi 25 TL, hafta sonu 30 TL. Plaj ve restoran olarak hizmet veriyor. Aileler ve çiftler tercih ediyor burayı genelde.

5. Kınalıada İskele Plajı

İskeleden inince hemen sağda ve solunda kalan ücretsiz halk plajı, şemsiye ve şezlong ücreti yoktur bu ücrette. Alırsanız da 20-30 TL arası vermeniz gerekiyor. Taşlıktır.

 

Kınalıada İçi Ulaşım

Sadece bisiklet ve motorlu bisikletlerle sağlanıyor. Faytonun olmaması büyük bir avantaj. Yürüyüş olarak da 20 dk.da en uzak yerine gidebilirsiniz.

Çok seyrek olarak iskeleden kalkan bir toplu taşıma minibüsü bulunuyor.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Ada sokaklarını keşfetmeden,
Kınalıada Sokakları
Kınalıada Sokakları
 • Manastır tepesine çıkmadan,
 • Tepede manzaraya karşı fotoğraf çektirmeden ve seyre dalmadan,
 • Yürüyerek adım adım gezmeden,
 • Zamanınız varsa adada 1 gün konaklamadan,
 • Ada kedilerini beslemeden dönmeyin

 

Benzer Yazılar

2 thoughts on “Kınalıada Gezilecek Yerler, Nerede, Plajları

 1. ayagımızın dıbınde ama hıc gıtmemıstım yazınızı okuduktan sonra bu hafta sonu muhakkak gıdıcem cok guzel bır yazı olmus tskler 🙂

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!