Anasayfa > Türkiye > İstanbul > İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti Nedir?

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti Nedir?

Oyuncak Müzesi - Göztepe'de köşk

Oyuncakları 7’en 70’e sevmeyen yoktur. Hele ki bizi çocukluğumuza götüren, nostalji yaşatan, daha da geriye götürerek belki kullanmadığımız ama daha büyüklerimizden görerek özendiğimiz oyuncaklar…İşte hepsinin adresi şurada toplanmış: İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Şair ve yazar Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005’te onlarca ülkeye giderek oralardaki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncakları toplayarak 20 sene boyunca biriktirmiş ve İstanbul Oyuncak Müzesi‘ni açmış. İçindeki oyuncaklara bakarsak 1700‘lü yıllardan günümüze kadar gelen oyuncakların bölüm bölüm, yıl yıl sınıflandırıldığını görebilirsiniz. Erenköy’de bulunan çok sevimli 5 katlı tarihi bir köşkte gezebileceğiniz İstanbul Oyuncak Müzesi‘nde en alt katta bir cafe de bulunuyor. Çocuklarınızla geldiyseniz burada dinlenebilir, onlar sıkılınca da – eğer etkinlik günündeyse – etkinliğe katılabilirler ya da orada bulunan aktiviteleri yapabilirler. İstanbul Oyuncak Müzesi’ni gezdikten sonra, İstanbul gezilecek yerler listesi’nden bir maddeye de çentik atmış oluyoruz.

Buranın müdavimi olursunuz demiştim 7’den 70’e. Çocukla, torunla, anneyle, dedeyle gelip de herkesin kendisinden bir parça bulacağı sergide zaman zaman duygulanabilir, zaman zaman da tarihin tozlu sayfalarına ışınlanabilirsiniz. Oyuncakların bölüm bölüm sergilendiğinden bahsettik. Mesela, Amerika-Japonya arasındaki savaşa istinaden üretilmiş savaş aletleri, tanklar eğlenceli bir şekilde oyuncağa dökülmüş ve ciddi bir emek de harcanmış. Ben hayretler içinde izlerken bu oyuncakların kurgusunu, hoop yan odadaki tren ve raylı ulaşım sistemine ait oyuncaklar, tren sireninin çalması ve sanki adeta 1800’lerde Avrupa’da trenle yolculuğuna çıkmışım izlenimi veren ambiyans beni çok çok etkiledi. Bahsetmeden geçemeyeceğim, benim küçük kızımın bu oyuncaklar ve sesler çok hoşuna gitti.

 

Oyuncak müzesi tren oyuncakları
Oyuncak müzesinde geçmiş yolculuk ve geçmişten bugüne trenler

 

Çoğu oyuncak için bende vardı diyemem ama “keşke bende de olsaydı” dediğim oyuncakları orada görmek eşsiz bir deneyimdi benim için. Vee gezmeye kesinlikle en üst kattan başlayın, daha güzel bir seri oluyor.

Müzenin dekoru da sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilk olma özelliği taşır. Oyuncak müzesinin koridorları ‘’Bundan bende vardı!’’ cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile çınlamaktadır.

 

Oyuncak müzesinde oyuncakçı amca
Oyuncak müzesinde en sevdiğim bölüm: Sanki bir masalın içindeyiz

İstanbul Oyuncak Müzesi nerede? Nasıl gidilir?

İstanbul Oyuncak Müzesi, Erenköy ve Göztepe arasında konumlanmıştır. Kadıköy’den kalkarak pendik yönüne giden tüm belediye otobüsleri, minibüslerle kolaylıkla ulaşılabiliyor.

19 ile başlayan birçok otobüsle, 10B, 10S, 14C, 17 gibi otobüslere binerek Göztepe durağında inip yürüyebilirsiniz. GZ1, GZ2 otobüsleriyle Tütüncü Mehmet Efendi Camii durağında inebilir ve oradan biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz. ER1, ER2 otobüslerine binerek Erenköy İstasyon durağında inerek ve yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 

 

  İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti nedir?

Tam bilet ücreti 13 TL, 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğretmenler, öğrenciler, öğretim görevlileri, 65 yaş üzeri kişiler için indirimli bilet 10 TL‘dir. Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları için ücretsizdir.

 

İstanbul Oyuncak Müzesi ziyaret saatleri nedir?

Hafta içi 09.30 – 18.00 arası, hafta sonu ise 09.30 – 19.00 arasında ziyarete açıktır.

Pazartesi günleri İstanbul Oyuncak Müzesi kapalıdır.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ndeki etkinlik ve organizasyonlar

Müzedeki etkinliklere şuradan ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul Oyuncak Müzesi Müze Cafe

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin alt katında bulunan Müze Cafe’de çayınızı yudumlarken oyuncakların içinde düşlere dalacaksınız. Sizlere bir bebek evinin içindeymiş hissini yaşatan Müze Cafe doğum günü, kahvaltı ve kurumsal organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi, toplantılar ve eğitimler için kurumlara farklı bir mekan sunmaktadır. 65 kişilik konferans salonu her türlü teknik donanıma sahip olup eğitim ve sunumlar için oldukça uygundur. İstenilmesi halinde kafe bölümünde kokteyl ve yemek hizmeti sunulmaktadır. Otopark sınırlı sayıda araç alabilmektedir ve ücretsizdir. Toplantılar, sunumlar ve eğitimlerin arkasından katılımcılar müze gezisi ile çocukluklarında sahip oldukları yaratıcılığı tekrar anımsayacaklar.

İstanbul Oyuncak Müzesi çocukların ve büyüklerin doğum günlerine Pelit ürünleri ile ev sahipliği yapıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi, hem çocuklar hem de çocukluğunu hiç kaybetmeyen büyükler için farklı bir doğum günü mekanı sunuyor. Çocuklar için mutlaka bir etkinlik ile birleştirilen doğum günü organizasyonu, eğlenirken öğrenmenin keyfini sunuyor.

 

Oyuncak Müze Cafe
Oyuncak Müze Cafe’de çocuğunuz her türlü aktivite yapabilir. Takvimdeki etkinlikliklere katılabilir.

 

İstanbul Oyuncak Müzesi İletişim

Adres: Göztepe Mahallesi, İdil Sokağı, No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul

Telefon: +90 216 359 45 50

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!