Anasayfa > İtalya > Pisa Kulesi – Nerede, Kaç Metre, Neden Eğik

Pisa Kulesi – Nerede, Kaç Metre, Neden Eğik

Pisa Kulesi Mucizeler Meydanı

Pisa Kulesi, yıllardan günümüze gelen “eğik kule” lakabıyla ve geçirdiği sağlamlaştırma çalışmaları sayesinde – 1372 yılından beridir – sapasağlam olarak eğik kalmayı (!) başarmasıyla dünyanın dört bir yanından yılın 4 mevsimi turist akınına uğramaktadır.

Pisa Kulesi

Pisa Meydanı – nam-ı diğer – Mucizeler Meydanı, (bu fikir kimin aklına geldi bilmiyorum ama) her saniye el, ayak, kafa, vücut ya da her ne uzuvsa, insanların Pisa Kulesini dikiltmeye çalışıyormuş gibi çektiği fotoğrafların birçok çeşidine sahne olmaktadır. Dünya’dan birkaç eser saymamız istense listede elbette Pisa Kulesi de bulunacaktır. Eğikliği ile meşhur Pisa Kulesi tüm dünyada kabul görmüş bir uğrak noktası olmayı başarmıştır. Hemen her Pisa Kulesi gezgininin yamuk kuleyi düzeltme çabası eğlenceli fotoğraflar ortaya çıkarmaktadır.

Pisa Kulesi Nerede?

Pisa Kulesi, İtalya – Toskana bölgesinde Pisa şehrinde yer alıyor. Floransa seyahatinize Pisa kulesi gezisi de eklemeniz çok uygun olacaktır. Bu arada Pizza kulesi olarak adlandırılan yer de aslında burası. İtalya’nın pizzası ile Pisa’sı bizi biraz şaşırtmış anlaşılan.

 

Pisa Kulesi’ne Nasıl Gidilir ?

Pisa şehrinde havaalanı bulunmasına rağmen genelde Türkiye’den direkt uçuşlar daha büyük şehirlere yapılmaktadır.

Roma veya Floransa üzerinden Pisa kulesine tren yolu ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Roma’dan 3 saatlik bir yolculuk veya Floransa’dan 45 dakikalık bir yolculuk ile Pisa kulesine ulaşabilirsiniz. Özellikle Floransa treni yolunda Lucca kasabasına uğramanız muhakkak tavsiye ederim.  Lucca şehrine mutlaka en az yarım gün ayırın ve bol zamanınız varsa da konaklayarak o büyülü şehrin atmosferinde kaybolun. Dönüş yolunu Livorno – Empoli  üzerinden yapabilirsiniz.

Pisa kulesi ve etrafındaki yapıları gezmek yarım gününüzü alacaktır. Ama şöyle bir dışarıdan bakayım ve geçeyim derseniz 1-2 saatlik fotoğraf molasıyla burayı sonlandırabilirsiniz. Bizim gibi Floransa’da 1 günde 5 şehir nasıl gezilir diye sorarsanız, trenden inip trene binerek ama detaysız olarak evet 1 günde şehir mümkün! Ama tavsiye etmeyiz.

Pisa Kulesi’ne gitmek için Pisa tren istasyonundan inin, yürüme mesafesi olarak sadece 10 dk. Pek zamanınız yoksa Pisa tren istasyonu önünden kalkan otobüslere binerek 2 km’lik mesafeyi otobüsle alabilirsiniz. Benim önerim ise yürümeniz, şehir keşifleri adım adım yürüyerek daha güzel yapılıyor.

Pisa tren istasyonundan indikten sonra Arno nehri’nin karşısına geçin. Nehir boyunca harika, renkli evler göreceksiniz. Nehir boyunca da çok tatlı, rengarenk evler görebilirsiniz. Pisa Kulesi gezisi öncesi de kuleye giderken cadde üzerinde sağlı sollu dükkanlar görebilir, buralarda oturabilir ve soluklanabilirsiniz.

 

Pisa Kulesi Neden Eğik?

İtalya Pisa kulesinin yamuk olmasının temel nedeni mühendislik hatası olarak değerlendirilmiştir. Özellikle yumuşak toprak üzerinde inşa edilen yapı zamanla eğilmeye başlamıştır. İlk olarak 1173 yılında inşası başlayan Pisa Kulesi, kulenin eğildiğinin fark edilmesi üzerine gerekli fonların da gelmemesi yüzünden yarıda bırakılıyor. Neredeyse 100 yıl boyunca kaderine terk edilen yapı eğilmeye devam etmiş. 1372 yılında Pisa Kulesi tamamen tamamlanıyor, fakat yıllar geçtikçe eğilmeye devam ediyor. Yapının eğikliği 4 metreyi geçince yakın zamanda yıkılacağı tahmin edildiğinden 1990 yılında 10 yıl sürecek bir kurtarma çalışması başlıyor. Tadilatın tamamlanması ile yapı tekrar ziyarete açılıyor.

Pisa Kulesi - Pisa Kulesi Mucizeler Meydanı
Pisa Kulesi Mucizeler Meydanı

Pisa Kulesi Hakkında Bilgi

 • Pisa Kulesi’nin bulunduğu meydan Piazza Dei Miracolide yani Mucizeler Meydanı
 • Pisa Kulesi, aslında yanındaki Pisa Katedrali’nin çan kulesi. Kule esas görevi olan “çan çalma” özelliğini yitirmiş. Malumunuz 3 tonluk çanlar kuleyi devirebilir diye çan çalmıyorlar.
 • Diğer konu da, eğik ve temeli sağlam olmamasına rağmen ziyaretçi kabul eden tek kule
 • Bir de, savaş ve kıtlık gibi nedenlerden dolayı inşaası bir süre durdurulduğu için temeli o kadar sağlamlaşmış ki, hemen bitirilip çanları takılsaymış zaten şimdiye kadar çoktan yıkılırdı.
 • Pisa Kulesi’nin hemen yanıbaşında katedral ve bir de vaftizhane bulunuyor.
 • Tamamen mermerden yapılmış kule, Pisa şehrinin gücünü ve zenginliğini sembolize ediyor.
 • 1173 yılında inşaatına başlanan kule, 3.katının inşaasında eğilmeye başlayınca inşaat durdurulmuş ve 100 yıl ara verilmiş. 1350 yılında inşaat süreci tamamlanmış.
 • Pisa Kulesi’nin yüksekliği 56 metre, çapı 16 metredir.
 • Kule her 100 yılda 7 cm eğiliyormuş.
 • Mucizeler Meydanı’nda bulunan Pisa Kulesi, vaftizhane ve Katedral 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir.
 • En yukarıda bulunan çanın tepesine çıkmak için 300 basamak merdiven çıkmanız gerekiyor. Manzarası muhteşem.
 • 1990-2001 yılları arasında restorasyon nedeniyle ziyarete kapatılmış.
 • 2001 yılında eğilme tamamen durdurulmuş olup ömrü 200 yıl daha uzatılmış.
 • Pisa Kulesi’nin hemen yanındaki katedralin dış duvarlarındaki freskler Sinop’tan getirilmiş kumlarla yapılmış, Sinop Müzesi de kilisenin tam karşısında bulunuyor. Gerçekten ilginç ama gerçek!
 • Pisa Kulesi’nde bulunan çan sayısı 7.

 

Pisa Kulesi’nin çevresinde yapabileceğiniz aktiviteler

 • Pisa Kulesi etrafında gezinmek ve fotoğraf çekmek
 • Pisa Kulesi’ne 300 basamak çıkarak tırmanmak. Biletinizi mutlaka internetten alın ve “skip the line” avantajını kullanın.
 • Etrafta ilginç pozlar veren insanları izleyebilir, hatta en ilginç kim poz verecek şeklinde yapılan yarışmaları izleyip eğlenebilirsiniz.
 • Karnınız acıkırsa, hemen bu meydanın karşısında bulunan cafelerde oturup sıcak bir kahve içebilirsiniz.

 

Pisa Kulesi’nin Hikayesi

Pisa Kulesi dönemin askeri zaferleri ile beraber bölgede bir güç simgesi olarak inşa edilmeye başlanıyor. Pisa şehir devleti 11.yy’da Cenevizliler ve Venedikliler kadar büyük bir ticari koloni oluşturmuştur. İlk temel 1173 yılında atılıyor. Beyaz mermerden inşa edilen 1. katın ardından 2.katın inşası sırasında yapının yamulduğu fark ediliyor. Pisa otoritelerinin çevre şehir devletleri ile savaşmasından dolayı neredeyse yüz yıllık bir bekleme süresi ile Pisa Kulesi inşaatı atıl bekliyor.

1272 yılında tekrardan inşaat başlıyor. Mimar bu seferde eğikliğe destek olması amacı ile bir taraftaki kat yüksekliğini diğerinden daha yüksek tutuyor. Bu kısımların inşası ile Pisa Kulesi eğimli görünüyor. Sene 1284’e geldiğinde Pisa şehir devletinin Meloria Savaşı’nda Cenevizlilere kaybetmesiyle inşaat tamamen duruyor. 1319 yılında 7. katı yapılabilen Pisa Kulesi’nin çan kulesi 1372 yılında bitiriliyor ve kule tamamen tamamlanıyor.

Pisa Kulesi ile ilgili az bilinen şaşırtıcı bilgiler için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Pisa Kulesi Kaç Metre ?

Pisa Kulesi yüksekliği 56 metre’dir. Aslında eğik olduğundan dolayı iki tarafı arasında yükseklik olarak 80 cm kadar fark bulunmaktadır. Duvar genişliği tabanda 2,5 metre kadardır.

 

Pisa Kulesi Kaç Derece Eğik ?

296 basamağı bulunan Pisa Kulesi restorasyon öncesinde 5,5 derece eğikken restorasyon sonrasında 4 derece eğikliğe ve 4 metre kayma farkına sabitlenmiştir.

 

Pisa Kulesi İçi

Dışı ne kadar heybetliyse merak uyandıran iç kısmı olan Pisa Kulesi’nin en tepesine ulaşmak için 300 basamak çıkmanız gerekiyor.

Pisa Kulesi
Pisa Kulesi’nin en tepesine çıktıktan sonra manzarayı seyredebilirsiniz, burada toplam 7 tane çan bulunuyor

Pisa Kulesi
Pisa Kulesi’nin en tepesine çıkmak için yaklaşık 300 basamak çıkmanız gerekiyor.

Pisa Kulesi Mimarı

Pisa kulesinin yapımı yüzyıllar sürdüğünden gerçek mimarı hakkında çelişkili bilgiler bulunmaktadır. Bonanno Pisano adlı yerel mimar kulenin asıl mimarı olarak düşünülmektedir. Özellikle tabanda bulunan kendi adını taşıyan işlemenin bulunması ile Bonanno Pisano, Pisa Kulesi’nin mimarı olarak kabul görmüştür. Fakat esasında bronz işleme ile ilgilenen Bonanno Pisano’nun kulenin 1595 yılında harap edilen bronz kapısının ustası olduğu tahmin edilmektedir. Çevredeki benzer mimari yapılardan dolayı Diotisalvi adlı mimarın esas Pisa Kulesi mimarı olduğu bilimsel çalışmalara konu olmuş fakat konu hala ispat edilememiştir.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!