Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada gezilecek yerler

İstanbul’un kaosu, yorucu koşuşturması ve kalabalığına rağmen hala bir köşede varlığını sürdüren, insanı şehir hayatından uzaklaştırıp sakin bir atmosfere götüren, birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Büyükada’ya yolculuğa çıkalım…Uzun bir tatil ya da günübirlik bir kaçamak fark etmeksizin unutulmaz anılar vadeden Büyükada gezilecek yerler için birbirinden güzel önerilerimiz var.

Nostaljik Bir Yolculuk – Büyükada Gezilecek Yerler

Adaların herhangi bir yerine nostaljiye kapılmamak mümkün mü? Büyükada‘ya gidince sanki o eski filmlerdeki birer kahraman oluveriyorsunuz. Prens Adaları’nın en büyüğü olması nedeniyle de turistlerin yerlisi de yabancısı da burayı mutlaka görmeye geliyor.

Teknolojinin bu kadar gelişmemiş olduğu el kadar cihazların hayatımızı ele geçirmediği dönemde geçen günlere, eski zamanlara dönmüş gibi hissetmek için Büyükada’ya gitmek bence yapılabilecek en keyifli aktivitelerden birisi. Hele İstanbul’un kendi kaosu da bu geçmişe duyduğumuz özleme eklenince o zaman gerçekten de kısacık sürede ulaşılan o tarihi güzelliğe, Büyükada’ya ulaşmak için sabırsızlanıyor insan…

İstanbul Büyükada Hakkında Kısa Kısa – Büyükada Gezilecek Yerler

 • Büyükada, bünyesinde toplam 9 ada bulunan Prens Adaları’nın en büyüğü olma özelliğiyle ön plana çıkan, ortalama 5,5 km2’lik yüz ölçümüne sahip bir adadır.
 • Geçmiş zamanın izlerini taşıyan konakları, bozulmamış doğal alanları, eşsiz manzarası ile ziyaretçilerine nostalji yaşatan Büyükada (eski adıyla Prinkipos) Türk ve Rum kültürlerine ev sahipliği etmiş. Geriye kalan bu güzel yapıları gördükçe şehirleşmenin pek de iyi bir fikir olmadığını düşüneceksiniz.
 • Günümüzde güzelliği ile biraz olsun bahsedilen bir yer varsa orası maalesef turist hücumuna maruz kaldığından Büyükada gibi özel, sakin, tarihi bir yerde bile şehir kaosunu hissedebilirsiniz. İstanbul’da denize girilir mi girilemez mi diye fikir ayrılığına düşen binlerce insanın ortak noktada buluşmasını sağlayan Büyükada plajları ve diğer gezilecek yerler ile muhteşem bir dokuya sahip olduğudur.
 • İsterseniz günübirlik keşif gezisine çıkarsınız isterseniz tarihin ve doğanın güzelliğine doyacağınız küçük bir hafta sonu tatiline…
 • Büyükada tarihi farklı kültürlerde de merak uyandıran bir konudur. Çoğu bugüne kadar ayakta kalmayı başaramasa da birçok farklı dine ait yapıların varlığı biliniyor. Halihazırdaki yapılar ise camiler, sinagog, Rum-Ortodoks kilisesi, Katolik Kilisesi ve Ermeni Kilisesi’dir. Ayrıca günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen 207 altın sikkenin 1930 yılında düzenlenen Büyükada Definesi’nde bulunduğu biliniyor.
 • 569 yılında Bizans İmparatoru II. Justin’in Büyükada’da yaptırdığı saray Makedonya kralı II. Filip döneminde kullanılan sikkelerin varlığı Rum nüfusunu adaya taşıyan unsurlardandır. Rum nüfusunun Cumhuriyet’in ilanı ile zamanla azalması, varlıklı Türk ailelerinin, ülke yöneticilerinin ve yazlıkçıların inşa ettikleri evlerle yeniden canlanmış. Fakat 1984 yılında koruma altına alınıp, sit alanı kabul edilmiş.
 • Büyükada’ya ulaşım için aşağıda tüm detaylarını sunduğumuz onlarca seçenek var.
 • Rum ve Türk kültürünün harmanlanmasıyla ve bozulmamış tarihi dokusuyla asla unutulmayacak anılarınız arasına gireceğine eminim.
 • Büyükada gezilecek yerler açısından epey zengindir; Büyükada plajları, tarihi köşkleri, dini yapıları ve doğal dokusu ile meşhurdur.
 • Büyükada yeme içme konusunda da birçok lezzet vadediyor; gerek sahil restoranları gerekse tepelere konumlanmış daha salaş ve kendine has yerlerin her birinin ayrı ayrı keyfini sürmek gerekiyor.
 • Tarihi köşklerin ihtişamını görmek için sokaklarda yürümeyi veya bisikleti hatta hangisi olursa olsun sokaklarda kaybolup ortamın keyfini sürmeyi tercih edin.
 • Kalabalıktan sıyrılıp tepelere tırmanarak manzaranın tadını çıkarmak Büyükada aktiviteleri arasında başı çekiyor. Büyükada’da motorlu taşıt kullanımı söz konusu değildir. Ulaşım için fayton ve bisiklet seçenekleri bulunuyor.
 • Hayvanları biraz olsun seviyorsanız lütfen faytona binmeyin!

 

Instagram hesabımı takip edin –> @gezitta.com

 

Büyükada Nerede? Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Dizilerde görmeye alışık olduğumuz İstanbulluların hafta sonu kaçamak noktalarından birisi olan Büyükada İstanbul açıklarında konumlanan Prens Adaları’ndan en büyüğüdür. Büyükada’nın Maltepe’ye uzaklığı yalnızca 2.3 km’dir.

Büyükada’ya İstanbul’un çeşitli yerlerinden vapur yolculuğuyla olduğunu söyleyebilirim. İstanbul’a çok yakın olan Bursa ve Yalova illerinden de Büyükada’ya vapur seferleri düzenleniyor.  “Büyükada’ya nasıl gidilir?” sorunuza yanıt niteliğinde vapur ve motor seferlerine ulaşabileceğiniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Büyükada İçi Ulaşım

Büyükada içi ulaşım için yazının en başından beri varlığından bahsetsek de kullanmanızı asla önermediğimiz faytonlara rastlayacaksınız. Ada içinde belediye ve kamuya ait araçların haricinde motorlu taşıt kullanımı yasak olduğu için karayolu ulaşımını fayton, bisiklet ve yaya olarak sağlayabilirsiniz. Ada sakinlerinin tercihi de kendi bisikletleriyle veya yaya dolaşmak.

Faytonları neden tercih etmemeniz gerektiğini zaten daha önce de anlattık. Zaten şehir hayatını yorucu koşuşturmasının ardından bisiklet sürmek ya da yürümek hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak çok iyi gelecektir.

Meşhur Büyükada plajlarına ulaşım sağlamak içinse ücretsiz motorları tercih edebileceğiniz gibi, kara ulaşımı olanları yürüyerek de sağlayabilirsiniz. Örneğin özel koylara gitmek için vapur iskelesinin hemen yanından hareket eden özel işletmelere ait motorlara binebilirsiniz. Aslında koylara ulaşımda verilebilecek en iyi karar bu olabilir çünkü yayan, bisikletli veya faytonla koylara dik yokuşlar inip çıkarak zorunda kalacağınız için yorucu ve zorlayıcı olabilir.

Adanın arka tarafında kalan yerlere ulaşım sağlarken biraz da maceraya atılmak isterseniz sandal kiralamayı da düşünebilirsiniz. Asıl unutmamanız gereken Büyükada gezisinin hakkını vermek için kesinlikle bisiklet veya yayan kalmak en doğrusu olacaktır. Adanın dokusunu en güzel bu şekilde hissedebilirsiniz.

 

Büyükada’ya Ne Zaman Gidilir?

Büyükada gezilecek yerler açısından hem tarihi mekanları hem de doğal güzellikleri ile dolu bir yer. İstanbul şehir içi ulaşımda belki bu kadar kısa sürede semt bile değiştiremezken Büyükada’da unutulmayacak tatil deneyimi için  kesinlikle zaman yaratmanız gerekiyor. Kimisine göre Büyükada’nın en güzel zamanı ilkbahar kimisine göre plajların keyfinin sürüleceği yaz mevsimi. Hangi mevsim olursa olsun Büyükada’ya yolculuk için tam anlamıyla ‘turist istilası’ ortasında kalmamak ve gerçekten vadettiğim bu sakin, huzurlu ortamı yakalamak için sezon dönemlerini çok tercih etmemenizi öneririm.

Elbette yoğun iş temposu ve günlük rutinler nedeniyle ne zaman müsait zaman yakalarsanız Büyükada planınızı o tarihe göre şekillendireceksiniz ki Büyükada yılın her günü başka bir güzellik sunabilen özel yerlerden birisidir. Fakat yine de bölgenin kalabalık ve hareketli olduğu dönemleri bilmenizde fayda var. Büyükada gezisi için en fazla tercih edilen dönemler ilkbahar ve yaz mevsimleridir. İşte bahsettiğim o turist istilası bu dönemlerde başlıyor. Elbette güzel havalarla beraber turist sayısı da burada konutu olanların da gelmesiyle iyice kalabalıklaşıyor. Nisan ile ağustos ayları arasında Büyükada nüfusunun epey arttığı görülüyor. Bu dönemlerde sadece uzun tatiller için gelenlerle değil günübirlik turlar ile de ziyaretçi sayısı artıyor.

 

Büyükada sokaklarında keşif
Büyükada sokaklarında keşif

 

Eğer Büyükada’da deniz beklentiniz yoksa, daha sakin olması açısından Eylül ayını da tercih edebilirsiniz. Çünkü bu dönemde hem adanın tadını daha rahat çıkaracak hem de yaz günleri gibi ılık ve keyifli akşamlar geçirebiliyorsunuz ki bence bu en keyiflisi… Eylül ayında sahile sıfır restoranlarda yemek yeme keyfini kesinlikle denemeden dönmeyin.

Farklı kültürlere yakından tanıklık etmek isteyen Büyükada ziyaretçilerine de mükemmel bir önerim var! Bölgenin en eski ve meşhur kilisesi olan Aya Yorgi Manastırı‘na 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde herkesin katılabildiği bir yürüyüş düzenleniyor. Güzel Büyükada’da böylesine özel bir etkinliğin içinde almak isterseniz kalabalığı göze almalısınız. Ama deneyimlediğiniz en farklı şeylerden biri olarak Büyükada anılarınıza ekleyebilirsiniz. Bölgenin tarihinde önemli rol oynayan Ortodokslar için kutsal sayılan bu günlerde düzenlenen yürüyüşe katılarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu da göz önünde bulundurulduğunda turist akının başlamadığı Nisan ayı veya yoğun sezonun ardından sakinliğiyle dikkat çeken Eylül ayı Büyükada’yı bambaşka şekilde keşfetmenizi sağlayacak.

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada’da gezilecek yerlerin genelde tarihi ve doğal dokusuyla ünlü olduğunu gezerken anlayabilirsiniz. Teknoloji iyi hoş da bizleri birbirimizle yaptığımız uzun sohbetlerin yokluğunu, kendimize zaman ayıramadığımızı, sürekli telaş ve koşuşturmayla 24 saatlik zaman dilimine hiçbir şeyi sığdıramadığımızı neden hisseder olduk?

Özellikle Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul için düşünüldüğünde, eski zamanlardaki yavaş akan günlere, sakinliğe ve dinginliğe bu kadar hasret kalmışken, kısacık ama çok keyifli bir yolculukla ulaşacağınız güzelliği keşfetmenin zamanı geldi de geçiyor bile! İster hafta sonu için, ister günübirlik, ister üç aylık uzun tatilde Büyükada ruhunuzun dinlenmesini, doğayla baş başa kalmanızı, geçmiş yaşamların sakin hayatlarına eşlik etmenizi sağlayacak.

1. Rum Yetimhanesi

Rum Yetimhanesi görkemli yapısıyla tüyleri diken diken edecek bir görüntüye sahip. Hristos Tepesi’nde çam ağaçlarının arasında konumlanmış olan yetimhane 1888-1899 yılında otel olarak inşa edilse de II. Abdülhamit tarafından kullanım izni verilmemiş. Mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edilmesine rağmen kullanılamayınca da Rum Patrikhanesi’ne bağışlanmış. Rum Yetimhanesi’ni bu kadar özel ve görülesi kılan bir diğer olay ise dünyanın en büyük ve eski ahşap monoblok yapıya sahip olan yapı olması.

Bina yıkılmaya yüz tutmuş durumda çünkü 1964 yılından beri kullanımda değil. O günden bu güne ayakta durmaya dirense de 1980 yılında çıkan yangın binayı ciddi bir hasara uğratmış. Üzerine bir de zorlu hava koşullarıyla mücadele etmeye çalışırken ziyaretçileri korumak adına etrafı sarılmış durumda.

Rum Patrikhanesi’nin özelliği bu kadarla da kalmıyor. Burası aynı zamanda Avrupa’da tehlike altında olan 7 kültürel miras arasına girdi. Avrupa fonu ile koruma çalışmaları desteklenecek yapı, bu özelliğiyle de bir ilk gerçekleşmesini sağladı.

Rum Yetimhanesi
Rum Yetimhanesi

2. Aya Yorgi Kilise ve Manastırı

Büyükada’nın önemli simgelerinden birisi olan Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı 1909 yılında kullanıma açılmış. Burası bir tepeye tırmanmanızı sağlayacak yokuşun üzerinde ve eşsiz bir manzaraya sahip. O nedenle üzerindeki dinlenme bölümünde hem temiz havanın hem tarihin hem de manzaranın keyfini bir arada çıkarabilirsiniz.

Kilisenin bulunduğu tepeyle ilgili bir güzel haber daha: turist karmaşasından uzakta kalacaksınız! Bunun sebebi ise çok açık, tepeye tırmanmak için doğrusu biraz kondüsyon gerekiyor. Yayan olarak çıkabileceğiniz bu tepeye çıkmak için başlangıç noktanız zaten iskeleden 3 km gibi pek de yakın sayılmayacak bir mesafede. Yaya olarak diyorum çünkü tepeye uzanan dik yokuşa bisiklet veya herhangi bir aracın girmesi yasak.

Zorlanarak yürüyen ve nefes nefese kalmaya başlayınca pes eden kalabalığa aldırış etmeden ödülünüz olacak manzarayı düşününce, 25 dakikalık tırmanışın sonunda işte Aya Yorgi Kilisesi karşınızda!

 

Aya Yorgi Kilisesi
Aya Yorgi Kilisesi

 

Bu eşsiz yapı ile ilgili söylenecek daha çok şey var. Neredeyse tüm kilise ve manastır gibi dini yapılarda duvarlarda freskler, ikonlar bulunuyor. Aya Yorgi Kilisesi’ndeki Saint George ikonası da bu yapının en kıymetli unsurlarından birisidir.

Saint George İkonası Rivayeti

Bizans hakimiyeti sürerken, işgal döneminde kilisenin kutsal emanetleri ve ikonalarını korumak için papazlar tarafından toprak altına gömülmüş. Aya Yorgi’nin yıllar sonra rüyasında gördüğü bir çobanın dedikleri üzerine yola koyulmuş. Çoban kendisine hiç konuşmadan, çıplak ayakla o tepeyi tırmanarak kiliseye ulaşmasını, çan sesi duyana kadar ilerleyip, duyduğu anda bulunduğu yerdeki toprağı kazmasını söylemiş. Bunun üzerine Aya Yorgi kehanete uyarak ilerlediğinde bahsi geçen ikonalara ulaşmış.

Aya Yorgi Kilisesi Kutsal Yürüyüşleri

Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı’na çıkmak için en başta bahsettiğimiz 23 Nisan ve 24 Eylül tarihli kutsal yürüyüşe katılmayı tercih edebilirsiniz. Bu yürüyüşte tıpkı Saint George rivayetinde olduğu gibi, insanların çıplak ayakla ve hiç konuşmadan ilerlediklerine şahit olacaksınız. Yürüyüş sırasında dallara çaputlar ile dilek bağlayanları da görebilirsiniz. Farklı bir kültüre böylesine yakından şahitlik etmek eminiz ki çok özel bir deneyim olacaktır.

Yürüyüşe katılıp, dilek dilemekle de iş bitmiyor. Eğer kiliseye ulaşan kişilerin çan veya anahtar çaldıklarını görürseniz, anlayın ki diledikleri şeyler gerçekleşmiş. Eğer sizin de tuttuğunuz dilek gerçek olursa, buraya yeniden gelip anahtar veya çan çalmanız gerekecek.

Hep turist kalabalığından uzak kalmaya özen göstererek gezmeyi önermemize rağmen, bu iki gündeki izdiham niteliğinde kalabalığı göze alırsanız, bir başka günde daha sakin şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Aynı tepede yer alan Yücetepe Kır Gazinosu’nda manzaraya karşı sucuk ekmek veya köfte patates keyif yapabilirsiniz. Buraya çıkmak için yaklaşık yarım saat, 3 km boyunca pedal çevirmeniz gerekecek fakat lezzetli ekmek arası yemeklerden tercih ederek kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

 

3. Adalar Müzesi

Adalar Müzesi, Aya Nikola Hangarı’nda yer alıyor. Büyükada’nın tarihi sürecine bir de müzede sergilenen eserler ve kalıntılarla şahit olmak isterseniz burayı kesinlikle gezmelisiniz. Giriş fiyatları oldukça makul; indirimli 3 TL, tam 5 TL.

Büyükada oluşumunun başlangıcından, günümüze kadar yaşanan her şeye detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kısacası tarih tutkunları için liste başına alınması gereken yerlerden.

 

Adalar Müzesi
Adalar Müzesi

 

4. Meryem Ana Kilisesi

Bölge Rum ve Türk etkileri taşıyınca doğal olarak dini yapıların sayısı da epey fazla oluyor. Meryem Ana Kilisesi bahçesinde bu bölgedeki tapınaklara ait kalıntılar mevcut ve kilise adından da anlaşılacağı üzere Meryem Ana’ya adanmış. 26 Ekim tarihli Meryem Ana doğumu, 21 Kasım tarihli Meryem Ana’nın mabede girmesi ve 15 Ağustos tarihli Meryem Ana’nın ölümü kiliseye atfedilen üç yortudur. Mimari hayranlık uyandıran en görkemli kısımları çan kulesi ve kilisenin iç kısmı.

Meryem Ana Kilisesi, Büyükada eski mezarlık alanında yer aldığından bahçesinde bazı tapınakların sütun başlıkları görülebilir. Kilisenin bir kapısı Arabacılar Meydanı’na, diğer kapısı ise Balıkçıl Caddesi yani Çarşı Caddesi’ne açılmaktadır.

 

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi

5. Hamidiye Cami

1985 yılında ibadete açılan Hamidiye Cami, Abdülhamit’in emri üzerine inşa edilmiş. Etkileyici mimari yapısı ve çini ve kalem işiyle bezeli iç kısmı ile görülmeye değer.

Osmanlı döneminde inşa edilen diğer dini yapılardan farklılaşan dış mimaride, tek şerefeli minare dikkat çekici. Ayrıca cemaat yerinin tavanında bulunan yanları hilal motifleriyle bezenmiş sekiz köşeli yıldız mevcut.

 

Hamidiye Cami
Hamidiye Cami

6. Reşat Nuri Güntekin Evi

Edebiyatımıza değerli katkılarda bulunan yazarlardan birisi olan Reşat Nuri Güntekin’in yaşam alanını, özel eşyalarını burada görmek mümkün. Adı müze değil ‘ev’ diye geçiyor çünkü aslına uygun olarak korunmasına rağmen müzeleştirme işlemi yapılmamış. Ayrıca Büyükada mimarisinde bahsedilen önemli örneklerden birisidir.

 

Reşat Nuri Güntekin evi
Reşat Nuri Güntekin evi

7. Büyükada Köşkleri

Büyükada gezilecek yerler yazısına başladığımızdan beri bölgenin tarihi dokusundan bahsediyoruz. Evet, vapur seyahatinizin sonuna yaklaşırken uzaktan görüp heyecanlandığınız Büyükada Köşkleri de mutlaka detaylıca gezilmesi gereken yerlerden. Kimileri için abartılı giriş ücreti gerekirken, kimilerinde böyle bir durum olmadığı için rahatlıkla o tarihi dokuyu hissedebilirsiniz. Sahipleri kimi farklı milletlerden kimi eski İstanbul zenginlerinden olan köşklerde büyülenmeye hazır olun.

Büyükada’nın en ünlü köşkleri arasında ilk sıralara yerleşen Splendid Palaca Otel, Yirmi Üç Nisan Caddesi’nde konumlanmış, birinci derece tarihi eser statüsünde. Kırmızı perdeler, karo döşemeler, çeşitli sanat eserleri içeri girdiğiniz anda gözünüze ilk çarpacak şeylerden. Büyükada’nın yüzyıllık sembolü haline gelmiş bu özel yerde imkanınız varsa konaklamanızı öneririz. Otelle ilgili çok özel bir bilgi de 1908 yılında Kazım Paşa tarafından Avrupa otelciliği anlayışıyla inşa edilen Fransız stili otelin ziyaretçileri arasında Atatürk’ün de olması. Eğer konaklama imkanınız yoksa, otelin dışarıdan gelen müşterilere de açık olan Cafe Spitz mekanında meşhur tatlılarını denemelisiniz.

Cadde üzerindeki bir diğer mekan ise Anadolu Kulübü. Gösterişli mimarisinin yanında sadece kulüp üyeleri için özel fiyatlar uygulanmakta. Büyükada köşkleriyle böylesine meşhurken dışarıdan abartılı bir bedel ödeyip girmek yerine, dışarıdan güzelliğini izlemenin yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Büyükada’nın başlıca iki mahallesi olduğunu söylemiştik. Bunlardan birisi olan Nizam bölgesinde, Çankaya Caddesi’nde konumlanmış Yalman Yalısı, Fabiato Köşkü, Con Paşa Köşkü, İzzet Paşa Köşkü, Mizzi Köşkü (Al Palas) gibi yapıları görebilirsiniz. Yalman Yalısı, sevilen nostaljik dizilerden biri olan Hatırla Sevgili’ye ev sahipliği yapmış olan köşktür. Fabiato Köşkü Adalar Kültür Merkezi olarak kullanılmakta ve Mizzi Köşkü İstanbul Bienal mekanları arasında yer almaktadır.

Bu caddenin ilerisindeki Nizam Caddesi üzerinde ise Kuyumcuyan Köşkü (Mazlum Bey Köşkü) ve Seferoğlu (Azaryan) Köşkü önünüze gelecektir. Büyükada’da gezilecek yerler arasında hikayesini anlattığımız Reşat Nuri Güntekin Evi de Yılmaz Türk Caddesi’nde bulunan köşklerden birisi.

 

Büyükada Köşkleri
Büyükada Köşkleri

 

Yine dizi ve film seti olarak kullanılan yapılardan birisi olan Meziki Köşkü, Büyükada Maden bölgesinde, Malul Gazi Caddesi’nde yer almaktadır. Buraya yakın bulunan Hamidiye Cami, orman yolunda kalan Rum Yetimhanesi, sahil tarafında kalan Troçki Evi de görülmesi gereken yapılardan. Troçki Evi, 14. İstanbul Bienali süresince Arjantinli Adrian Villar Rojas isimli sanatçının sudan çıkan heykelleriyle çokça konuşulan ve ünlü Rus siyasetçi Lev Troçki’ye 4,5 yıl boyunca ev sahipliği yapmış.

8. Müslüman Mezarlığı

Müslüman mezarlığı Tepeköy’de yer alan, ada tarihinde önem arz eden kişilerin mezarlarının bulunduğu bir yer. Büyükada geçmişini hissetmeyi sağlayan gizemli atmosferi nedeniyle burayı da listenize dahil edebilirsiniz.

Ahmed Refik Altınay, İbrahim Necmi Dilmen, Şakir Paşa, Doğan Avcıoğlu, Mahmut Emin Koral, Aliye Berger, Tahsin Nahid gibi daha birçok ismin mezarlarını görebilirsiniz.

 

9. Rum Ortodoks Mezarlığı

Büyükada geçmişinde iz bırakan yalnızca Müslümanlar olmadığı için Rum Ortodoks Mezarlığı olmasaydı garip olurdu. Rum Ortodoks mezarlığında Ermeniler’e ait bölümün yanı sıra, İmparatoriçe İrene ile Patrik Hrisantos’un ve Rum asıllı Türk futbolculardan Kostas Kasapoğlu ve Lefter Küçükandonyadis‘in mezarları bulunmakta.

Büyükada’da yaşan Rumlar ve kültürleri hakkında bilgi edinmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

10. Aya Dimitri Kilisesi

1856 yılında Fistikas tarafından inşa edilen eklektik tarzdaki kilise, adını adanın koruyucusu kabul edilen Aziz Dimitrios’tan almış. Avlu içinde yer alan Bazilika planlı Aya Dimitri Kilisesi, 1999 yılındaki korkunç Gölcük Depremi nedeniyle büyük zarara uğramış. 1924 yılından günümüze kadar Adalar Metropolitliği olarak kullanılan bu yapı, 2010 yılında restore edilmiş ve yeniden kullanıma açılmış.

Aya Dimitri Kilisesi kemerle birbirine bağlanmış 3 nefli sütunlardan oluşuyor. Yapının en ilgi gören kısmı; ibadet odalarından birinde 17. Yüzyıldan kalmış ikonalar. Ayrıca Aya Dimitri Kilisesi Ortodoks adalıların büyük gayretleri ile yapılmıştır ve büyük dini bayramlarda ayin düzenlenen yerlerden birisi.

 

11. Adakule

Lunapark alanından sadece 700 metre yürüş mesafesindeki Büyükada Hızır İlyas Tepesi’nde bulunan Adakule yangın kulesi olarak inşa edilmiş. Buradaki manzara da anlata anlata bitiremediğimiz Yücetepe’deki Aya Yorgi Kilisesi’ne alternatif nitelikte bir manzaraya sahip. Adakule’den Büyükada’nın tamamını görmek mümkün. Çok fazla bilinmediği için tenha ve manzaranın tadını dilediğiniz kadar çıkarabileceğiniz dinginlikte.

Tabi ki kule, manzara denince tırmanacağınız bir yokuşun varlığını da unutmamalısınız. Kulenin yüksekliği tam tamına 202 metre. Sakinlik arayan kişiler için ideal yerlerden birisi. Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2006 yılında restore edildikten sonra güzelliği ortaya çıkmış ve düğün, toplantı organizasyonlarda kullanılıyor.

12. Dilburnu Piknik Alanı

Dilburnu piknik alanı, adanın doğayla iç içe olan keyifli yerlerinden olup, tabiat parkı statüsünde değerlendirilen alanlardan birisi. Tamamen çam ormanlarıyla kaplı olan güneyde Yörük Ali Kanyonu, kuzeyde Değirmen Koyu ile çevrili alan çocuklu aileler için de oldukça uygun.

Alanda ister hazır mangal setlerini satın alabilir, isterseniz kendi getirdiğiniz yiyecek ve içecekleri tüketirsiniz. Çocuklar kendilerine ayrılan alanda eğlenirken siz de doğanın ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Dilburnu Piknik Alanı
Dilburnu Piknik Alanı

13. Büyükada Plajları

Büyükada’ya yaz tatilcisi olarak geldiyseniz tertemiz koylarda deniz keyfi yapmanız için sizler için Büyükada plaj önerilerimiz var. Büyükada plajları detaylı yazımızı okuyarak plajlar hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Büyükada’da Ne Yapılır?

Büyükada’da yapılabilecek aktiviteler uzun ve keyifli…Hepsini tek günde yapamayabilirsiniz, o yüzden her gittiğinizde başka bir aktivite de yapabilirsiniz. Özellikle günübirlikçilere tavsiyemizdir.

 

1. Ada’da Her Öğün Daha Lezzetli; Hele ki kahvaltı…

Büyükada yeme içme noktalarını ballandıra ballandıra anlattık ama aslında adaya varınca insanın oturup saatlerce süren o leziz kahvaltıları bu ortamda da yapası geliyor. Büyükada kahvaltı mekanları açısından da çok zengin ve taptaze kahvaltı menüleri ile damakları şenlendiriyor. Keyifli bir kahvaltı yapıp karnınızı doyurmanın yanında enerji toplayacağınız Büyükada kahvaltı mekanları hakkında detaylı yazımızda tüm detaylarıyla en güzel önerileri bulabilirsiniz.

 

2. Büyükada’yı Bisikletle Gezin

 Bahsettiğimiz tüm bu tarihi yapıları görmek için kesinlikle Büyükada’yı bisikletle gezmek öncelikli tercihiniz olmalı. Bol yokuşlu ve bazı yerlerde tali yollara bağlanması nedeniyle bisiklet kiralama hizmetlerinden faydalanırken bisikletlerin fren mekanizmasını kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Bisikletle Büyükada gezisi yaparken 12 km uzunluğunda küçük tur ve 14 km uzunluğunda büyük tur seçenekleri mevcut. Aşıklar Yolu olarak göreceğiniz bölge aslında Küçük Tur’un öbür adı. Maden yolundan gidecek olursanız daha sakin bir trafikte gezebilirsiniz fakat Nizam yolunda bir anda turist ve bisiklet kalabalığının ortasında kalabilirsiniz. Maden’den yapacağınız tur ortalama 75 dakika, küçük tur ise yaklaşık 1 saat sürüyor.

Büyükada’da bisiklet kiralayabileceğiniz gibi kendi bisikletinizle de gelebilirsiniz. Şehir Hatları vapurlarına bisiklet sokmada herhangi bir sakınca yok. Bunun yanında dilerseniz Büyükada’nın eskilerinden ve bisikletleri daha iyi duruma olan Bisiklet Ticaret isimli dükkandan kiralama yapabilirsiniz.

Büyükada’ya gelmek için sabahın erken saatlerini tercih edip, kahvaltı öğününü atladıysanız ister Büyükada restoranlarında isterseniz Dilburnu Piknik Alanı gibi yerlerde açık havada kahvaltı yapabilirsiniz.

 

bisiklete binmek
bisiklete binmek

3. Büyükada sokaklarını keşfedin

Bir adada en fazla ne kadar kaybolabilirsiniz ki? İster bisiklet ister yaya olarak sokaklara girip çıkıp eski tarihi havayı koklayın, köşkleri inceleyin, nasıl yaşamlara ev sahipliği ettiğini hayal edin…Eğer ihtişamlı ve adanın en güzel köşkleri olarak kabul edilen yapıları görmek isterseniz önceliğinizi Nizam bölgesine vermelisiniz.

Büyükada’nın güzelliğini en çok zaten tarihi dokusu bozulmamış, gösterişli köşklerine borçlu. Gezerken de görebileceğiniz gibi Büyükada köşkleri adeta birer saray yavrusunu andırmakta. Sokakları keyifle gezerek yazının başında epey bahsini ettiğimiz Aya Yorgi Tepesi’ne çıkarak, gün batımı manzarasına da yetişmelisiniz.

Bisikletle tepelere pedallayarak hem kalabalıktan kaçabilir, hem de bol bol manzara görebilirsiniz. Biraz yorucu olsa da kesinlikle buna değecek.

 

Büyükada Sokakları
Büyükada Sokakları

4. Büyükada Plajlarında Keyif Yapın

İstanbul’da denize girmeyip, karşı tarafına geçince denize girilebilir olması normal mi? Bu düşünce kimilerinin kafasını karıştırsa ve denize girmeyi tercih etmese de en azından sezon içinde olmasa dahi plajların tadını, sahilde bir şeyler içmenin keyfini almak için Büyükada plajlarından birini tercih edebilirsiniz.

 

5. Kır Gazinosu’nda gün batımını izleyin

Ulaştığınız tepelerde daha önce de bahsettiğimiz Yücetepe Kır Gazinosu gibi çok bilinmeyen ama çok lezzetli ekmek arası seçenekleri olan yerlede dinlenip enerji depolayabilirsiniz.

Lunapark noktasından 3 kilometre ilerleyip yaklaşık yarım saatlik bir tırmanıştan sonra tahta masa ve sandalyeleri ile özlenen nostaljik ruhu hissedeceksiniz. Binbir çeşitli bir menüye sahip değil; zeytinyağlı yaprak sarma, peynirli muska böreği, acılı ezme ve önceden de bahsettiğimiz gibi köfte ekmek ve sucuk ekmek seçenekleri…

Tepelerde manzara her zaman güzeldir fakat Büyükada’nın en güzel manzaralı noktasının Kır Gazinosu olduğunu siz de görünce fark edeceksiniz. Kayalıklara yerleşip günbatımının keyfine doymak için kesinlikle denemelisiniz.

Günbatımının yanı sıra eğer gece dolunayı tepede görürseniz, yine gitmek için ilk tercihiniz burası olsun. Çünkü ay ışığı manzarası da tıpkı gece manzarası gibi muhteşem bir güzellik oluşturuyor.

 

Büyükada Kır Gazinosu
Büyükada Kır Gazinosu

6. Turist akınına maruz kalan sahil restoranları yerine tepedekileri tercih edin

Kalabalık ve hareketli ortamların enerjisi bir başka fakat yine de Büyükada ruhuna doymak için salaş ortamı, sakinliği ve leziz yemekleri olan restoranları tercih etmek gezinizi daha unutulmaz kılacaktır.

Büyükada gezisi planınızı başkalarına anlatınca belki de yemek için mutlaka sahildeki ada restoranlarını tercih etmeniz gerektiğini duyacaksınız. Fakat eğer kalabalıktan kaçıp, sakinlik, huzur istiiyoruz derseniz o zaman Eskibağ Teras Restoran gibi adanın gerilerinde, gözden uzak kalan yerleri tercih edebilirsiniz.

Tahta sandalyeler, manzara, Büyükada’nın nostaljik ruhu ve leziz yemekler için öncelikli tercihinizin Büyükada sahil restoranları yerine tepedeki restoranları tercih etmenizi öneririz.

 

7. Dondurma keyfini atlamayın

Büyükada sokaklarında dolaşırken etrafınıza şöyle bir baktığınızda bile fark edeceğiniz beş katlı dondurmalar için vakit kaybetmeyin. Dondurma adada en fazla ilgi gören şeylerden birisi. Elbette bunun bazı özel sebepleri var. Bence siz de bu özel yerleri keşfe çıkın ve buradaki yerlilerin tercihi olan dondurmacıları tercih edin.

Büyükada’da yapılması gerekenler arasında en lezzetli seçeneklerden bir tanesi de mevsimlik meyvelerden yapılan dondurmaların lezzetine doymak. Eski zamanlarda heyecan verici olaylardan biri olan seyyar dondurmacıların arabayla gezmesine hiç şahit olmadıysanız, adada bunu deneyimleyebileceksiniz!

Şanslısınız ki seyyar Büyükada dondurmacısı Yunus Usta el arabasında satış yapıyor. Onlarca çeşit olmasa da var olan çeşitler en güzeli denilebilir. Şeftali, limon, kaymak, çikolata, vişne gibi enfes lezzetlere sahip dondurmaların tadına bakmadan olmaz. Özellikle şeftalili ve vişneli dondurmasıyla meşhur. Yiyeceklerin hem göze hem mideye hitap etmesi beklendiğinden bu aile işi dondurmacılık külahlara top şeklinde değil, gül şeklinde ekleniyor. Yunus Usta’nın dondurmalarını lezzetinden sonra böyle meşhur kılan diğer detay da bu zaten.

Tabi bu çeşitlerin mevsime göre değişiklik göstereceğini unutmayın. Dondurmacı Yunus Usta genelde Anadolu Kulübü civarında bulunsa da denk gelemezseniz Roma Dondurmacısı, Sarıyer Dondurmacısı ve Tarihi Prinkipo Dondurma’yı da tercih edebilirsiniz.

Çarşının üstünde yer alan ve sütlü dondurmasıyla meşhur olan Sarıyer Dondurmacısı, adını kavunlu dondurması ile duyurmayı başaran ve meydana çıkarken sol tarafta kalan Roma Dondurmacısı da meşhur yerlerden. Görsel şölen yaratarak fıstıklı, fındıklı, çikolatalı, şekerlemeli külahları ve leziz waffle’ları ile meşhur olan Prinkipo Dondurmacısı en turistik seçeneklerden olduğu için, burayı tercih edecekseniz uzun bir sıraya hazırlıklı olun.

 

Prinkipo Dondurmacısı
Prinkipo Dondurmacısı

8. Fayton nostaljisine aldanmayın

 Büyükada denince akla aslında ilk olarak faytonlar gelse de kesinlikle atlara eziyet etmekten başka bir şey değil. Onun yerine hem sağlıklı hem de çok keyifli aktivitelerden birisi olan bisiklet binmeyi veya yürümeyi tercih etmek hem sizin için hem de atların gördüğü eziyeti azaltmak için önemli bir adım olacaktır. Oldukça uzun yaşam ömrüne sahip olmalarına rağmen faytonda çalışan atların yalnızca iki yıl içerisinde hayatlarını kaybettiklerini de belirtelim…

9. Ada Sakinleri Günlerini Nasıl Geçiriyor, İnceleyin

Büyükada’nın nostaljik olaylarından birisi de akşam yemeğinin ardından dostlarla buluşup çay bahçelerinde keyiflenmek. Okey, tavla, iskambil oynayan Ada sakinleri ile kısa sürede bağımlı olacağınız çekirdeklerinden çitleyerek keyifli bir muhabbette kendinizi bulabilirsiniz. Ada hayatını yakından tanımak isteyenler için tatlı bir öneri.

 

10. Büyükada’ya Yakın Bir Cenneti Keşfedin: Sedef Adası

İstanbullular tarafından Büyükada’ya yakın olsa da çok bilinmeyen ve turistik olmayan Sedef Adası aslında bir özel mülk. Sedef Adası’nın ilk sahibi Ferit Ahmet Paşa, şu anki sahipleri de Mehmet Birgen ile Esra Bereket. Burada mekan ve plajların sayısı epey az. Sedef Adası Plajı, ücretli halk plajı olarak tercih edilebilir fakat madem bu kadar yol geldiniz buranın hakkını vermek için Club Ada veya Elio Sedef Restoran’ın plajını tercih etmelisiniz.

Büyükada’dan Sedef Adası’na tekne kiralayarak veya Kartal İskelesi ve Büyükada İskelesi’nden Club Ada Sedef’in ile Elio’nun misafirlerine özel tekneleri ile ulaşım sağlanabilir. Bu seferler hem çok seyrek hem de az yerden düzenleniyor.

Sedef Adası dışında diğer Prens Adaları olan Burgazada, Kınalıada, Heybeliada gibi diğer cennet köşelerini görmeye çalışın. Bunlar birbirlerine vapurla veya motorlarla çok yakın bir mesafede!

Büyükada Yeme İçme

Büyükada Kahvaltı mekanları nerelerdir, fiyatları nedir diye merak ediyorsanız onun yazısını ayrıca yazdık.

Büyükada yeme içme konusunda hem gözünüzü hem karnınızı doyurabileceğiniz birbirinden güzel birçok mekana sahip diyebiliriz. İnanın İstanbul‘da şehir hayatının arasına sıkışmış mekanlarda bile böylesine bir keyif bulamayacaksınız. Kimi rahat ortamı ve enfes manzarasıyla meşhur, kimi lüks menüleriyle, kimi de sempatik ortamıyla…Kısacası her mekanın kendine has ayrı bir havası var ve bizce mümkün olduğunca farklı tarzları denemelisiniz. Mekanların bazıları sezon içinde yani bahar ve yaz aylarında hizmet verirken bazıları sürekli açık.

Gün içinde acıktığınızda hemen yiyip kalkabileceğiniz bir börekçi veya kafe bulabilir, bir akşam manzaraya karşı köfte patates yerken, bir başka akşam sahil kenarında balık yiyebilirsiniz. Nereye giderseniz gidin Büyükada geleneksel lezzetleri arasında yer alan fasulaki bombalaki, soya soslu balık salatası, çiroz salatası, zeytinyağlı enginar, asma yaprağında sardalya, zeytinyağlı dolma, kabak kızartma, balık çorbası, portakallı pırasa, kavurma balık gibi tatları kaçırmayın. İşte Büyükada lezzet durakları…

Kahvaltı/Yemek

Büyükada Börek Pasta Fırını özellikle birkaç günlük tatilciler için sabahları kahvaltıyı hemencecik yapalım da bir an önce yola koyulalım diyenlerin en uğrak noktalarından…Büyükada’da namı bilinen ve yıllardır hizmet verilen bu noktadaki lezzetlerin tadına bakmak için biraz aceleci davranmakta fayda var. Patlıcanlı poğaça, kaymak/krema böreği, kıymalı börek gibi özel lezzetleriyle meşhur olan bu fırına Büyükada’ya vapurdan inip uğramayı ihmal etmemelisiniz.

Milto Restoran rakı-balık ikilisi için en ideal yerlerden. Balık yemeklerinin yanında ahtapot ve kalamar konusunda da oldukça başarılı olan bir mekan. Burada hem yemeklerin lezzetini hem de sahilde olmanın keyfini sürebilirsiniz. Lüks mekanlardan biri olan bu restoranda fiyatların bir tık pahalı olduğunu da belirtelim.

Rakı, balık, meyhane ortamından farklı bir tercih yapmak isteyenlere midye tava, patates kızartması ve kokoreç için de güzel bir önerimiz var: Altın Fıçı.

Büyükada’nın meşhur lezzetleri arasında Yalovalı Market/Şarküteri tarafından yapılan kadınbudu köfte ve patates kroket var. Bir ada klasiği haline gelen bu lezzeti hemen çarşı içinde bulabilirsiniz.

Büyükada sahilindeki restoranlar arasından tercih yapmak isterseniz Ali Baba Restoran, Beyaz Bahçe Restoran, Lido Restoran, Milano Restoran, Façyo Restoran, By Şükrü Restoran gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Her biri birbirinden lezzetli yemekleri ve zengin menüleri ile misafirlerini ağırlayan yerler olsa da özellikle sezonda sahil şeridi çok kalabalık olduğu için adanın nostaljisini daha çok hissedeceğiniz yerleri tercih edebilirsiniz. Bu restoranlar arasında yemeklerinin yanında Lido balık köftesi ve çorbasıyla, Façyo mezeleriyle, Ali Baba Ada tekiri ile epey meşhurdur.

Büyükada’ya gelmişken klasikleri yerine getirmeyi unutmamalı: Seyyar turşucu meydandaki saat kulesine saat 5’ten sonra geliyor, burada nefis bir turşu karışımı yapıp, turşu suyu içebilirsiniz.

Aya Yorgi Tepesi’nde yazıda birkaç kez bahsettiğimiz Kır Gazinosu’nda manzaraya karşı nefis yemekler yiyebilirsiniz. Bir başka tepede konumlanan ve manzarasıyla iç açan keyifli ortamıyla leziz yemeklerini birleştirerek unutulmaz anlarınıza eklenecek olan Eskibağ Teras Restoran‘ı da tercih edebilirsiniz.

Fıstık Ahmet’in Yeri Prinkipo Restoran sahibinin keyifli muhabbeti, Cuma ve cumartesi günleri canlı müziği, gözlerden uzak yeşillikler içindeki yeri ve leziz mezeleriyle denenmesi gereken yerlerden birisi.

Aperatif/Tatlı/Kahve

Tatlı ve tuzlu tadın birlikteliğinden hoşlananlar için Lale Büfe’nin kaşarlı çikolatalı tostu de denenmesi gereken lezzeteler arasında.

Büyükada’nın meşhur lezzetleri arasında yer alan karpuz reçelinin en lezzetli halini denemek için Ada Kahvaltı’yı tercih edebilirsiniz.

Büyükada’da meşhur olan dondurmalar için Yunus Usta, Prinkipo, Roma dondurmacısı, Sarıyer Dondurmacısı gibi önerileri Büyükada’da yapılması gerekenler başlığı altındaki 5. Maddede bulabilirsiniz.

Bahçede Sinek isimli kafeye gidip insanlar arasındaki eski samimiyetin kurulduğu, birbirini tanımayan insanların aynı masada bir şeyler yiyip içtiği keyifli günlere geri dönebilirsiniz. Yürüyüş ve bisiklet rotalarının üzerinde kalan uğrak yerlerden birisi olup, soluklanmak için doğru bir seçenek olabilir. Hafif ve sağlıklı kahvaltılıkları, yeşillik içindeki ortamıyla 25 kişiye hizmet veren iki kız kardeşin güzel kafesi.

Büyükada sahil şeridinde sıralanmış olan Kahve Dünyası, Starbucks, Mado, The Harbour Cafe, Lavie Cafe gibi mekanları da çay kahve içmek için tercih edebilirsiniz.  Kimi denize sıfır kimi deniz manzaralı olan bu kafelerde kahvenizin yanına tatlı atıştırmalıklar da alabilirsiniz. Ama naçizane görüşüm şudur ki; bunların bazıları İstanbul ve diğer şehirlerde zincir halinde varlığını sürdürdüğünden bence ada ortamına pek de uymuyor.

 

 

Büyükada
Büyükada

 

Büyükada Konaklama

Büyükada otelleri misafirperverliği, kaliteli ve güler yüzlü hizmeti sayesinde gezinizden aldığınız keyfi artıracaktır. Büyükada’da hesaplı konaklama seçenekleri için son derece kaliteli otellere erken rezervasyon imkanından faydalanabilirsiniz. Sahil şeridi boyunca uzanmış oteller, henüz karaya varmadan, vapur seyahatinin sonuna doğru sizi karşılayacaktır.

Eğer Büyükada tatili boyunca gözünüzü İstanbul manzarasına açmak isterseniz kesinlikle erken rezervasyon fırsatlarından faydalanıp deniz manzaralı oda seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Yine de Büyükada otelleri ve pansiyonları her bütçeye uygun olacak fiyat aralığına sahiptir ve erken rezervasyonunuz olmasa bile mutlaka uygun bir seçenek bulacaksınız.

Otel ve pansiyonların yanı sıra Büyükada evlerinde konaklama da tercih edilebilecek bir başka seçenek olabilir. Eğer geziniz boyunca görüp yaşama imkanınız olmadığı için iç çekeceğiniz o evlerden birinde konaklamak isterseniz, internetten ve oradaki ilanlardan ev sahiplerine veya emlak danışmanlarına ulaşabilirsiniz. Büyükada tatilini eksiksiz yaşamak için ada evlerinde konaklama gerçekten özel bir deneyim olacaktır.

Kalite, fiyat performans ve müşteri memnuniyeti hususlarına ön plana alarak beğeni toplayan Büyükada otelleri arasından bütçeniz en uygununu tercih edebilirsiniz.

Büyükada konaklama
Büyükada konaklama

 

Pratik İpuçları

 • Şahsen daha hızlı ulaşım sağlayan motorlar yerine meşhur yandan çarklı nostaljik Ada vapurlarıyla yolculuk yapmayı tercih edin. Ada vapurlarıyla yolculuk İstanbul‘da yapılabilecek en güzel aktivitelerden birisi diyebilirim. Çok ama çok keyifli!
 • Büyükada’ya mutlaka en az 2 gününüzü ayırın ki keyfini dilediğiniz gibi sürebilin.
 • Büyükada’ya kadar geldiniz madem tatil sürenizi diğer adaları da ziyaret edecek şekilde planlayın. Burgazada, Kınalıada, Heybeliada ve Sedef Adası gibi adalara da uğrayın.

 

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Kahvaltı yapmadan,
 • Sokaklarını gezmeden,
 • Bisiklete binmeden,
 • Gün batımını seyretmeden,
 • Dondurma ve lokma yemeden,
 • Yerel halkıyla sohbet etmeden dönmeyin!

 

Benzer Yazılar

One thought on “Büyükada Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!