Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Büyükada Nerede, Nasıl Gidilir?

Büyükada Nerede, Nasıl Gidilir?

Büyükada

Büyükada nerede? Prens Adalarının en büyüğü Büyükada, İstanbul’daki kaosa bakıp ‘Sen mi büyüksün ben mi İstanbul’ havalarına gireceğiniz yakınlıkta…Bu kadar yakın olunca da Büyükada’ya nasıl gidilir sorusunun en basit cevabı vapurla oluyor…Hem de o kadar keyifli bir yolculuk ki! Yaz-kış herkesin üzerinde güzel bir etki bırakan adanın İstanbul’a yakınlığı sayesinde hava koşulları izin verdiği müddetçe o güzel dokusu kesinlikle gidip görmeye değerdir.

Büyükada Nerede?

İstanbul kaosundan kaçış noktası olarak bilinen ve Maltepe sahiline uzaklığı sadece 2,3 km olan Büyükada, Prens adalarının en büyüğü olduğundan hem köşkleri, hem de dini yapıları ile meşhur. 1940’lı yıllarda varlıklı ailelerin burayı yazlık olarak, kısa tatiller için kullanmasıyla ünlenen Büyükada şu an küçük bir nostalji kenti gibi. Büyükada gezilecek yerler  yazımızda aslında birçok yerinden bahsettik adanın, detaylı yazı bekleyenler oraya da bakabilir.

Eski ismi Prinkipos olan Büyükada, İstanbul’un fethinden 1 ay önce alınması ve Bizans döneminde sürgün adası olarak kullanılması gibi özel tarihi detaylara sahip. Bugün ihtişamlı köşkleri ve huzuru ile sadece İstanbulluların değil, yerli yabancı turistlerin ilgisini epey çeken Büyükada yılların kültürünü harmanlayarak ziyaretçilerine sunuyor.

Büyükada gezisi kadar, buraya ulaşmak da ayrı bir zevk çünkü Büyükada’ya ulaşım araçlarının en keyiflisi olan vapur seferleri ile sağlanıyor. Büyükada’dan sonra hızınızı alamazsanız aynı vapurlar ile Burgazada, Heybeliada, Kınalıada gibi diğer Prens Adalarını da ziyaret edebilirsiniz.  Vapur seferlerinin yanı sıra özel işletmelere ait deniz motorları da tercih edilebilir. Büyükada’ya nasıl gidilir sorusunun cevabı tüm detaylarıyla yazımızın devamında…

 

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Büyükada’ya ulaşım Avrupa Yakası’ndan Beşiktaş ve Kabataş İskelesinden, Anadolu Yakası’ndan Kadıköy ve Bostancı İskelesinden sağlanır. Büyükada’ya vapurla ulaşım ayrıca Avcılar, Maltepe ve Yeşilköy’den de mümkündür.

Bursa’dan Büyükada’ya ulaşım için de sezon olması halinde sık sık düzenlenen vapur seferleri var. Yalova’dan Büyükada’ya ulaşım için de vapur seferleri düzenlenmektedir.

 

Büyükada
Büyükada

Vapurla

Eminönü-Kadıköy-Adalar Şehir Hattı Vapuru: Büyükada’ya dolaşa dolaşa, hiç acele etmeden gitmenin keyfini sürmek isterseniz bu vapurla seyahati tercih edebilirsiniz. Çünkü Büyükada’ya yolculuk Kadıköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada rotası izlenerek 1 saat 40 dakika sürüyor. Seferler yarım saat ile 1 saat arasında değişkenlik göstermektedir.

Tam 5,20 TL

Öğrenci 2,60 TL

İndirimli: 3,75 TL

Beşiktaş-Heybeliada-Büyükada Şehir Hattı Vapuru: Beşiktaş’taki Adalar İskelesi’nden günde yalnızca 4 kez yapılan vapur seferleri ile Büyükada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu şehir hattı seyrek seferleri nedeniyle pek tercih edilmemektedir. Fakat sizin saatinize uyuyorsa elbette keyifli bir yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tam 5,20 TL

Öğrenci 2,60 TL

İndirimli: 3,75 TL

Bostancı-Adalar Şehir Hattı Vapuru: Sefer saati diğerleri kadar sık olmasa da 2,5 saatte bir kalkan Bostancı Adalar Şehir Hatları Vapuru sayesinde sadece 35 dakika içinde Büyükada’ya ulaşabilirsiniz. Seferlerin bu kadar seyrek olmasının sebebi seyahat rotasının biraz daha geniş olması. İstanbul epey büyük olduğundan, hangi iskeleye yakınsanız oradan adalar vapuruna binebileceğiniz için Bostancı, Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Kadıköy, Eminönü rotasında sahip şehir hattı vapurunu tercih edebilirsiniz.

Tam 5,20 TL

Öğrenci 2,60 TL

İndirimli: 3,75 TL

Motorla

Ayrıca vapur seferleri devlete bağlı yürütülse de Büyükada’ya ulaşım için motor seferleri de bulunmaktadır.

Mavi Marmara Bostancı-Adalar Hattı: Bostancı’dan Büyükada’ya ulaşım için tercih edilebilecek seçeneklerden bir tanesi de Mavi Marmara İskelesi’nden ortalama yarım saatte bir hareket eden Büyükada motorudur. Bu sefer bazen Heybeliada’ya uğrayarak, bazen de direkt Büyükada’ya gider.

Tam 5,20 TL

Öğrenci 2,60 TL

İndirimli 3,75 TL

Jeton 5,50 TL

Mavi Marmara Büyükada-Yeşilköy Hattı: Yalnızca hafta sonları düzenlenen bu sefer Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Yeşilköy rotasını takip etmekte. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürerken diğer adalara uğraması nedeniyle keyifli bir yolculuk olabilir. Biletlerin yalnızca Mavi Marmara gişelerinden temin edildiğini unutmadan, erken davranmakta fayda var.

Turyol Büyükçekmece-Büyükada Motoru: Büyükada’ya Büyükçekmece Mimar Sinan’dan kalkan Turyol motorlarıyla ulaşım da mümkündür. 2018 yılı ücret tarifesi diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı olsa önemli olan şehir içi trafiğine karışmadan iskeleye kolay ulaşmanızdır.

Tam 25 TL

Öğrenci 18 TL

Turyol Bakırköy-Büyükada Motoru: Adalara en sık sefer düzenleyen ulaşım firmalarından birisi olan Turyol’un Bakırköy-Büyükada-Kınalıada seferi de vardır. Öğrenci tarifesi de uyguladığından daha hesaplı olduğu söylenebilir.

Tam 10 TL

Öğrenci 7 TL

Turyol Eminönü-Karaköy-Büyükada Motoru: Kadıköy’den Büyükada’ya ulaşım için vapur yerine Turyol motorları da tercih edilebilir. Beşiktaş İskelesi solunda kalan Kadıköy Rıhtım’dan Kadıköy-Büyükada motorları ile Büyükada’ya ulaşabilirsiniz. Yine Büyükada’ya dolaşa dolaşa gittiği için en keyifli ulaşım seçeneklerinden birisi denilebilir. Eminönü’nden hareket eden Büyükada motoru Karaköy, Kadıköy, Kınalıada ve Heybeliada rotasını izleyerek Büyükada’ya ulaşıyor. Birer saat arayla düzenlenen seferler ile bu yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Tam 7,50 TL

Öğrenci 6 TL

Prenstur Kartal-Büyükada Motoru: Prenstur motorları ile Kartal’dan Büyükada’ya ulaşım sadece 25 dakika sürüyor. 6 yaş altı çocuklar ücrete tabi değildir. Güncel sefer saatleri için internetten Prenstur Kartal-Büyükada sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

6 yaş üzeri kişi başı 7 TL

Dentur Avcılar-Adalar Deniz Otobüsü: İstanbul’un hemen her yerinden şehir hatları vapurları ile ulaşımın yanı sıra özel taşıma şirketlerinin de Büyükada seferleri olduğunu söylemiştik. Yalova-Adalar seferi de olan Dentur’un Avcılar Büyükada seferinde gidiş dönüş indirimi de var. Fakat bu sefer sadece sezonda aktif olarak çalışıyor. Bir sonraki başlangıç tarihi 18 Mayıs 2019.

Kişi başı 15 TL

Gidiş dönüş 25 TL

Dentur Beşiktaş-Kabataş-Adalar Hattı: Beşiktaş, Kabataş, Eminönü, Heybeliada, Büyükada güzergahını izleyip dolaşarak giden keyifli bir yolculuk deneyimleyebilirsiniz. Yarım saat – 1 saat arayla düzenlenen seferler ile Dentur Beşiktaş-Adalar Hattı’nı da tercih edebilirsiniz.

Kişi başı 10 TL

Dentur Sirkeci-Adalar Hattı: Oldukça seyrek aralıklarla düzenlenen Sirkeci-Adalar seferi günde sadece 4 defa düzenleniyor. Sirkeci, Kınalıada, Heybeliada ve Büyükada rotasını izliyor.

Kişi başı 10 TL

Dentur Yalova-Büyükada Hattı: Yalova’dan hareket ederek önce Büyükada sonra Heybeliada’ya giden vapur sürekli hizmet vermemektedir. Yalnızca sezon içinde düzenlenen bu turlar 16 Eylül itibariyle yapılmamaktadır. Yalova’dan Büyükada’ya yolculuk yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor.

Tek yön kişi başı 20 TL

Gidiş dönüş 30 TL

BUDO Mudanya-Büyükada Deniz Otobüsü: Bursa İstanbul yolculuklarında çok sık tercih edilen seçeneklerden birisi olan BUDO deniz otobüslerinin Mudanya İskele’den kalkan Büyükada seferi bulunmaktadır. Bursa-Büyükada yolculuğu iki saat sürmektedir. Bu seferler de yaz mevsiminde başlayıp sezon kapanışıyla sona eriyor.

Kişi başı 34 TL

Kocaeli Belediyesi Büyükada Turu: Yalnızca Pazar günleri ve sezonda gerçekleştiği bilinen Büyükada turu Kocaeli Belediyesi tarafından düzenleniyor. Merkezden ve Darıca’dan fiyat tarifesi farklılık gösteriyor.

Tam 32 TL

Öğrenci 28 TL

Darıca-Büyükada

Tam 18 TL

Öğrenci 16 TL

Deniz Taksiyle

Deniz taksiyle ulaşım İstanbul’da sık tercih edilen çözümlerden birisi. Özellikle kalabalık gruplar için uygun seçeneklerden birisi olan deniz taksi Büyükada’ya ulaşım için tercih edilebilir. Ücret tarifesi için deniz taksi hizmetini veren firmalarla iletişime geçmekte fayda var.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!