Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Büyükada Plajları

Büyükada Plajları

Yörük Ali Plajı

“Büyükada Plajları’na gitsek mi hafta sonu?” diye arkadaşınıza teklif ettiğinizde “İstanbul’da denize mi girilir?” gibi net bir ifadeyle karşınızdakinin tepkisini ve bakışını üstünüze çekebilirsiniz. Büyükada Plajlarında denize girilir mi girilmez mi, bence buna okuyup siz karar verin…

 

Büyükada Plajları

Günübirlik “Büyükada gezilecek yerler nerelerdir?” sorunuza cevap verirken “Büyükada Plajları“nı da ekledik. İstanbul’da denize girme konusunda fikir ayrılığına düşen birçok kişi olsa da, adanın yerlileri yıllardan beri deniz keyiflerine dur durak bilmeden devam ediyor. Büyükada plajları için de bu endişenin nedeni gün geçtikçe gelişen şehirleşme ve sanayileşme çevreyi kirletir hale getirdiğinden belki 10-15 yıl önce yüzmekte sakınca olmayan sahiller şimdi sağlık açısından elverişli olmama ihtimalinden kaynaklanıyor.

Fakat Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan araştırmalar neticesinde yalnızca Büyükada değil, Prens Adaları bünyesinde bulunan Sedef Adası, Burgazada, Kınalıada ve Heybeliada’nın da deniz sularının sakınca teşkil etmediği belirlendi. Bu analizler her yaz dönemi, 15 günde bir 5 yıl boyunca tekrarlandı ve Büyükada sahilinin sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı kanıtlandı.

Bu nedenle Büyükada plajları buraya geldiğinizde kesinlikle gelip, keyfini sürmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Büyükada aile plajları, daha çok gençlere yönelik hareketli beach clup tarzı plajları ve kalabalıktan uzakta olmak isteyenler için özel plaj gibi seçeneklerle dolu. Büyükada plajları arasından seçim yapabileceğiniz gibi, kalabalık aile ve arkadaş grupları için tekne kiralayıp eşsiz güzellikteki koyları gezmek de bir tercih olabilir.

1. Eskibağ Plajı

Adanın arkasındaki büyük tur yolu üstünde kalan fakat ulaşımı diğerlerine kıyasla biraz daha zahmetli olan Eskibağ Plajı, deniz keyfi için tercih edilmesi gereken özel yerlerden birisi. Yaklaşık 150 kişi kapasiteli bu plaja merkezden ulaşım sağlayan motorlar var ve seyahat 25 dakika sürmekte. Yürüyerek gitmek isterseniz de Büyük Tur üzerinde kaldığından kolayca ulaşabilirsiniz. Plajda minder, şezlong, şemsiye, duş imkanları var. Eskibağ Plajı 2018 giriş ücreti diğerlerine göre biraz daha düşük; hafta sonu 30 TL, hafta içi 20 TL. Eskibağ plajı, düğün ve nişan gibi aktiviteler için de tercih ediliyor.

 

 

2. Halik Koyu Plajı

Büyükada’daki en temiz plaj özelliğine sahip olan Halik Koyu Plajı 2018 giriş ücreti sezonda hafta sonu 30 TL, hafta içi 20 TL şeklinde. Şezlong, şemsiye, minder, duş hizmetleri de var. Bu koya ulaşım için merkezden shuttle araçlarını kullanabileceğiniz gibi kıvrılarak denize ulaşan merdivenleri de tercih edebilirsiniz. Halik Koyu Plajı aynı zamanda 450 kişilik kapasiteye ve 800 metre sahil uzunluğuna sahiptir. Ayrıca plajın etrafında piknik ve kamp alanı da mevcut. Tertemiz bu plaja geldiğinizde İstanbul sınırları içinde kaldığınıza şaşırabilirsiniz.

 

 

3. Yörük Ali Plajı

Yörük Ali Plajı, Yörük Ali Tesisleri bünyesinde yer alıyor ve konaklama hizmeti de sunuyor. Özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen kumluk plajlardan birisi olan Yörük Ali Plajı’na ulaşım için Büyükada İskelesinden ücretsiz tekne seferleri düzenlenmekte. Plaja 2018 giriş ücreti hafta içi 35 TL, hafta sonu 40 TL. Fiyata şemsiye, şezlong, sehpa, minder, plaj ve duş kullanımı dahil. Yörük Ali Plajı’nda yeme içme için kendin pişir kendin ye veya serpme kahvaltı gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz. Kahvaltı 40 TL, kendin pişir kendin ye 60 TL.

 

4. Prenses Koyu Plajı

Merkezden ücretsiz shuttle araçlarla 10 dakikada ulaşmanın mümkün olduğu Prenses Koyu Plajı, Prenses Butik Otel’in önünde, Aşıklar Yolu üzerinde. 350 kişilik kapasitesi olan plajın duş, restoran, şemsiye ve şezlong gibi tüm hizmetler giriş ücretine dahil. Dilerseniz karadan Aşıklar Yolu’nu takip ederek veya iskeleden kalkan ücretsiz tekneler ile bu koya ulaşabilirsiniz. İstanbul‘dan kaçıp hoş bir ortamda keyif yapmak için gelinesi bir yer. Prenses Koyu Plajı 2018 giriş ücreti hafta sonu 40 TL, hafta içi 30 TL.

 

5. Aya Nikola Plajı

Bu plajı meşhur kılan özelliği ise adanın en dalgasız plajı olması. Bisikletle ulaşımda yarım saat, yürüyerek 1 saatte merkezden Aya Nikola Plajı’na ulaşabilirsiniz. Büyükada Maden bölgesinde yer alan plaja ulaşım için Mavi Marmara iskelesinin yanında motor seferleri düzenlenir. Nispeten daha kalabalık çünkü diğer plajlara kıyasla halk plajı tarzında. Yine de şezlong, şemsiye, minder, duş hizmetleri mevcut. 2018 giriş ücreti hafta sonu 35 TL, hafta içi 25 TL.

 

 

6. Naki Bey Plajı

30 yılın üzerinde hizmet veren, merkezden sadece 10-15 dk yürüyüş mesafesinde yer alan Nakibey Plajı, kumluk ve sığ bir denize sahip. Bungalovda konaklama imkanı da mevcut.  Bu plajın öne çıkan ve en sevilen özelliği ise aile plajı olması. Duş, restoran, şezlong gibi tüm hizmetlerin bulunduğu bu plaja 2018 giriş ücreti hafta sonu çocuk 25 TL tam 50 TL iken hafta içi çocuk 20 TL, tam 40 TL şeklinde.

 

 

7. Yada Beach Club

Adanın tarihi ve sakin dokusundan biraz olsun sıyrılıp hareket isteyenlerin tercih edebileceği beach club tarzı plaj için burası en doğru nokta denilebilir. Hafta sonları canlı performans partiler düzenlenmesinin yanında plajda enfes sushi lezzetini de tadabilirsiniz. Müşteri profili ve mekan kalitesi epey başarılı. İstanbul dışındaki diğer şehirlerden buraya sık sık gelen devamlı müşterileri de var üstelik.  Merkezden kalkan motorlar ile ücretsiz ulaşım sağlanmakta. Yada Beach Club 2018 giriş ücreti hafta sonu 60 TL, hafta içi 40 TL.

 

 

8. Nizam Plajı

Büyükada‘nın en güzel ve nezih aile plajlarından birisi olan Nizam Plajı, merkezden yürüyerek 15 dakika, bisiklet ile 5 dakikada ulaşılabilecek mesafededir. İsterseniz buraya da motor seferleriyle ulaşabilirsiniz. Nizam Plajı’na giriş ücretli olup, şemsiye ve şezlong kullanımı için de ücret ödemek gerekmektedir. Özellikle çocuklu aileler için iyi bir tercih olabilir.

 

 

9. Kumsal Aile Plajı

Yine özellikle çocuklu ailelerin çok rahat edebileceği, adanın merkezine yakın konumda olan Kumsal Aile Plajı 2018 ücretleri hafta içi 20 TL, hafta sonu 25 TL şeklindedir. Giriş ücretine şezlong ve şemsiye kullanımı da dahildir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!