Anasayfa > Amasra > Bartın Amasra Gezilecek Yerler

Bartın Amasra Gezilecek Yerler

Amasra

Bartın Amasra gezilecek yerler listesinde yemyeşil doğal güzellikler, plajlar ve tarihi yapılar gibi o kadar çeşitlilik var ki… Yemyeşil ve bol oksijenli küçük bir şehir hayatını yakından tanımak isterseniz Amasra hakkındaki tüm detayları yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Küçük Bir Kasabadan Hallice – Amasra Gezilecek Yerler

Amasra’ya geldiğinizde, sahiline henüz inmeden Bakacak Tepesi’ndeki manzara karşısında sahile hemen inesi geliyor insanın. O tepede fotoğraf çektirmeyenleri dövüyorlar, ciddi şahidiz:) Ama asıl konu bu değil, tertemiz ve yemyeşil doğasıyla kendisine hayran bırakıyor Amasra ve sahile indikçe artan sıcaklıkla artık piknik havasından çıkıp yazlık havasına bürünüveriyor ortalık. Sahildeki balıkçı restoranlarından tutun da seyyar arabalarında kağıt helva satan amcalara kadar hem mütevazi hem de bir o kadar nostaljik bir ada havası oluşuveriyor oracıkta.

Balık restoranları ile öne çıkan sahilde toksanız da hemen denizin dibinde bir yerde insanın soluklanası geliyor. Peki, Amasra’da daha neler yapabiliriz, nasıl bir yer? Hemen aşağıdaki yazıyı okumaya devam edin.

 

Amasra Hakkında Kısa Kısa – Amasra Gezilecek Yerler

 • M.Ö. Kraliçe Amastris’in 16 yıl boyunca yönetiminde olan bu bölgenin ilk adı Sesamos imiş.
 • M.Ö. 70 yılında Roma İmparatorluğu himayesine giren bölgede birçok imar çalışması yapılarak Amasra’nın Roma yollarına bağlanması için uğraşlar verilmiş. Bölge modern bir kent görünümünü bu dönemde almış; tapınaklar, eyalet sarayları ve tiyatro gibi birçok yapıyla donatılmış.
 • Tarihi 3000 yıl öncesine kadar uzanan Amasra geçmişte Amastris, Sesamos, Samastro gibi farklı isimler almıştır. Bu süre içerisinde birçok medeniyete başkentlik yapan bölgenin dar ve küçük arazisi nedeniyle her yeni gelen medeniyet, bir öncekini yıkarak, yeni yapılar inşa ettiğinden bölge tarihi yapılar yönünden çok çeşitlidir.
 • Roma İmparatorluğu’nun ayrılmasının ardından Bizans sınırları içinde kalmış, Bizans İmparatorluğu’nun etkisinin sönmesiyle Cenovalılar hakimiyet kazanmış.
 • Cenova dönemine girişin ardından Amasra ticaret ve liman merkezi haline gelmiş.
 • Amasra, yıllar öncesinden günümüze kadar gelmeyi başarmış, hasar görse de tarihi izlerini yitirmemiş farklı uygarlıklara ait birçok antik esere ev sahipliği yapmaktadır. Amasra gezilecek yerler ve görülmesi gereken antik bölgeler hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

instagram hesabımı takip edin –> @gezittacom

 

Barış Akarsu’nun Mezarı da Burada

Geçirdiği vahim trafik kazası ile hayranlarını da büyük bir yasa boğan Barış Akarsu’nun memleketi olan Amasra’da elbette mezarı var. Amasra’ya gelen ziyaretçilerin çoğu burayı da görmeden, dua etmeden gitmiyor. Barış Akarsu’nun mezarı, Amasra Müzesi’nden yukarı ilerleyip ulaşılan şehir mezarlığında. Buraya ulaşmak şehir merkezinden sadece 15 dakika sürüyor.

 

Barış Akarsu'nun Mezarı
Barış Akarsu’nun Mezarı

 

Amasra Gezilecek Yerler

Günümüzde şehir kalabalıklarının yorgunluğunu, zamana karşı yorucu bir mücadele içinde olduğumuzu unutturarak bambaşka bir dünyadaymış hissi veren en özel yerlerden birisi: Amasra. Henüz görmediyseniz, Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki Amasra gezilecek yerler listesinde yer alan mekanlar, doğa ve Amasra plajları ile buluşmak için daha fazla vakit kaybetmemelisiniz.

Amasra tam anlamıyla tıpkı kartpostallarda görüp iç çektiğimiz, huzurlu, sakin, herkesin kendi işinde gücünde olduğu, daha ilk etapta rahatlatıcı izlenimi veren bir yer. Şehir hayatının kaosu, iş yetiştirme, bir günün içine onlarca iş sığdırma telaşından insanı sıyırıp atan, zamanın nasıl geçtiğinin anlaşılmadığı keyif verici bir balıkçı kasabası.

Amasra gezilecek yerler tamamlanıp, dönüş yoluna geçildiğinde sadece birkaç gün bile olsa hala kısa tatilin etkisinde olduğunuzu hissedeceksiniz. Çünkü bırakıp gittiğiniz sakinlik alanından uzaklaşan dönüş yolundaki şehrin kalabalığına ve yoruculuğuna dönme hissi bile can sıkıcı…

Amasra gezilecek yerler listesi epey kabarık gözükse de minik bir alana yayıldığından her yer yürüme mesafesinde denilebilir. Dilerseniz hazırladığımız Amasra Gezi Rehberi sayesinde kendinize bir yol haritası oluşturup, Amasra’yı köşe bucak keşfedebilirsiniz.

 

Bartın Amasra Nerede, Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz‘in sempatik kasabası Amasra, adeta bir yaz akşamında iyi gelen meltem gibidir Batı Karadeniz‘de. Serin ormanlardan sahile indiğinizde içiniz, kalbiniz sıcacık olur. Özellikle sonbaharda harikadır.

Denize doğru inen bir burunla 2 yanında liman görevi yapan 2 koy ve ana karaya bağlı ya da bağımsız adalarla 3000 yıllık tarihin gözler önüne seriyor. Bartın’ın bu güzel ilçesinin doğal güzelliklerinin tarihle bütünleştiği noktada hayranlığınız kat be kat artacak. Amasra nerede, nasıl gidilir sorusunun yanıtı için sizi diğer yazımızı okumaya davet ediyoruz.

“Amasra nerede?” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Amasra Şehir İçi Ulaşım

Amasra şehir içi ulaşım için özel aracınızı tercih edebileceğiniz gibi aslında her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bartın’dan Amasra’ya gelmek için Bartın Eski Otogar’dan kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz. Her yarım saatte bir olan bu seferler yaklaşık yirmi dakika sürüyor. Dilerseniz Amasra şehir içinde de bu hattı kullanabilirsiniz ancak minibüse binip inmenize değecek kadar uzağa gitmeyeceğinizi bilmelisiniz.

 

Amasra’ya Ne Zaman Gidilir?

Öncelikle aklınızda bulundurmanız gereken şudur ki; Karadeniz’in çetin soğuklarının hakim olduğu kış mevsimi yerine diğer mevsimlerde gidildiğinde yapabileceğiniz aktiviteler ve alacağınız keyif de artıyor. Çünkü okudukça fark edeceksiniz ki Amasra plajları ile de epey meşhur.

İstanbul ve Ankara’ya birkaç saat uzaklıkta buluna Amasra’nın etrafındaki ormanlar nefes aldırırken sevimli ve salaş lokantaları sundukları eşsiz lezzetlerle ve bilhassa deniz ürünleriyle midenize krallara layık bir ziyafet sunuyor.

Barış Akarsu‘nun memleketinde neler görmeli peki? İşte sizin için tüm detaylarıyla hazırladığımız Amasra Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler Listesi.

 

 Amasra Gezilecek Yerler

1. Amasra Müzesi

Amasra Müzesi’nin faaliyete başlaması aslında 1955 yılında gerçekleşmiş. Oldukça küçük bir odada faaliyet gösterme çabası yetersiz kalınca yeni bir alternatif geliştirmek adına 1969 yılında eski ilkokul binasına taşınmış. Fakat bu geçici çözüm de yetersiz kalınca 1884 yılında Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından inşası başlayan Bahriye Okulu 1975’te bakanlık tarafından tamamlanmış ve Amasra Müzesi olarak hizmete devam etmiş. 2 etnografik, 2 arkeolojik teşhir salonu bulunan Amasra Müzesi 1982 yılında faaliyete başlamıştır. Bizans, Helenistik, Osmanlı, Roma ve Ceneviz dönemlerinden izler taşıyan birçok eser sergileniyor. Ayrıca müze bahçesi ve binasında lazer ışık gösterisiyle eser tanıtımlarını da görebilirsiniz.

Amasra Müzesi‘ne giriş ücreti 5 TL, Müzekart sahiplerine ücretsiz.

 

Amasra Müzesi
Amasra Müzesi

 

2. Amasra Kalesi

Amasra Kalesi, Amasra’nın tarihi yapısını ve doğal güzelliklerini izleme keyfini yaşayabileceğiniz yerlerinden birisi. Roma döneminde inşa edilen kale Osmanlı, Bizans ve Cenevizliler döneminde büyük tadilatlarla onarılmış. Amasra Kalesi içinde yer alan antik figürler ve Cenova armaları ortaçağdan kalma havasını açıkça hissettiriyor. Kalenin çevresini saran surların büyük bölümü yıkılsa da, hala kalenin batı duvarında küçük bir alan bulunuyor.

Kalenin iki ana kütlesi Zindan ve Sormagir Kalesi’dir. Kuzeydoğusunda Büyükliman Kapısı, güneyinde Zindan Kapısı ve batısında Küçükliman Kapısı bulunuyor. Kalenin iki ana parçasından biri olan Sormagir Kalesi, Amasra’ya Kemere isimli köprüyle bağlanıyor.

Amasra Kalesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde yer alıyor.

 

Amasra Kalesi
Amasra Kalesi

 

3. Kemere Köprüsü

Boztepe (Zindan) ve Sormagir Mahallelerini birbirine bağlayan ve Amasra Kalesi’nin de içine alan tarihi köprü, Roma köprülerine benzer mimarisiyle dikkat çekiyor. 2000’li yılların başında köprü altındaki çakıl taşları temizlenerek daha estetik bir görünüme sahip olması turistik ilgiyi de artırmış. Tarihi bir yapı olması nedeniyle toprak kayması gibi sebeplere karşı koruma altına alınarak restore edilmiş. Günümüzde hala dalgalar yüzünden aşınma sorunuyla karşılaşma ihtimali olduğu için devamlı kontrol altında tutuluyor.

 

Kemere Köprüsü
Kemere Köprüsü


4. Gürcüoluk Mağarası

Amasra merkeze 12 km. uzaklıkta kalan İnpiri Köyü’ndeki mağara, birbirinde bağlı 36 odaya sahip ve uzunluğu 159 metre. Arkeoloji ve doğa tutkunları için özellikle görülmesi gereken bir yer olan Gürcüoluk Mağarası dikitleri, org desenli duvarları ve üstünde yer alan bitkiler ile sıra dışı bir deneyim yaşatıyor.

 

Gürcüoluk Mağarası
Gürcüoluk Mağarası

 

5. Göldere Şelalesi

Şehir hayatında görmeye hasret kaldığımız doğal güzelliklerden birisi olan ve Amasra’nın görülmesi gereken yerlerinin başında gelen Göldere Şelalesi ile başka dünyaların kapısını aralayacağınız yerlerden.

Sadece doğa tutkunları için değil, kendini yeşilin ve doğanın dinginliğine bırakıp zamanla yarışmayı unutmak isteyen herkes için muhteşem bir manzara sunuyor. Şelale ayrıca 12 kilometre uzunluğa sahip vadi boyunca akarak Çambu koyuna döküldüğü için Çambu Şelalesi olarak da biliniyor.

Doğayla iç içe, sakin ve huzurlu saatler geçirmenizi sağlayacak ortamı bulacağınız şelale özellikle gün batımında fotoğraf çekmekten hoşlananlar için de muhteşem bir yer. Ayrıca eğer macera arayışındaysanız, döküldüğü yerden kendinizi şelalenin soğuk sularına bırakabilirsiniz.

Maceraperest ruhlar için şelaleden atlamak, orman içindeki patikadan ilerleyip, doğanın ziyaretçilerini kucakladığı alanda kamp kurmak Göldere Şelalesi için yapabileceğiniz keyifli aktivitelerden birkaçı. Bunların yanı sıra dağ bisikleti, motokros, trekking gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Göldere Şelalesi’nde yapmadan dönmemeniz gereken bir diğer aktivite ise gün batımının keyfini doyasıya çıkarmak.

Göldere Şelalesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Göldere Şelalesi, Karaman Köyü’ne 7 kilometre uzaklıktaki Kurucaşile ilçesinde bulunuyor. Kurucaşile ilçesinden Amasra yönünde ilerlediğinizde, 17. Kilometrede ulaşacağınız Hisarköy, Karaman ve Meydan köylerini geçerek Göldere Şelalesi tabelası karşınıza çıkacak. 1,5-2 saat süren yolculuktan sonra Göldere Şelalesi’ne ulaşım için tabeladan sola döndüğünüzde yaklaşık 5 kilometre daha ilerleyip ikinci tabelaya ulaşacaksınız. 100 metre yürüme mesafesinin ardından şelaleyi göreceksiniz.

 

Göldere Şelalesi
Göldere Şelalesi

 

6. Tarihi Çekiciler Çarşısı

Amasra’nın merkezinde yer aldığından ziyaretçilerin uğradıkları ilk noktalar arasında. Meşhur ağaç oymacılığı gibi el işlerini geçmiş yüzyıllardan bu yana sürdüren Amasra esnafının emeklerinin sergilendiği Çekiciler Çarşısı, zanaatkarların çalışmalarını doğrudan izlemenize de imkan veriyor. Hala ağaç oymacılığı yapılan civardaki köylerde şimşir, kızılağaç, dişbudak, kiraz ve ceviz ağaçları kullanılarak eserler ortaya çıkarılıyor. Buradan yapacağınız alışverişle el yapımı bir Amasra hatırası seçerek, unutulmaya yüz tutan zanaatkarlığa ve Amasra ekonomisine destek olabilirsiniz.

 

Tarihi Çekiciler Çarşısı
Tarihi Çekiciler Çarşısı

 

7. Galla Pazarı (Bartın- Merkez)

Bartın merkezde yer alan Galla Pazarı’na gidip çok keyifli bir kadın dayanışması görebilirsiniz. Pazarın en keyifli ve bol çeşitli günleri Salı ve Cuma günleri. Burada kadınların yetiştirdikleri biber, salatalık, domates, çilek, lahana gibi sebze ve meyveler ve kendi yaptıkları tereyağı, süt, yoğurt gibi birçok ürün satılıyor. Herhangi bir şey almayacağınızı düşünseniz dahi pazardaki doğal ve taze meyvelerin tadına bakmak için bile gezebilirsiniz. Tabi ki bunların yanı sıra takı, yöresel kıyafet ve örtüler de bulabilirsiniz.

 

Galla Pazarı
Galla Pazarı

8. Kuşkayası Yol Anıtı

Tarihi dokusu nedeniyle Amasra’da görülmesi gereken yerler arasında yer alan Gömü Köyü Yolu üzerindeki anıt Anadolu’da inşa edilen tek yol anıtı olma özelliğine sahip. Roma döneminde, MS 41-54 yıllarında orta kabartma tekniği ile inşa edilmiş ve askerlerin su ve dinlenme ihtiyaçlarına ev sahipliği yapmış.

Kuşkayası Yol Anıtı Amasra’ya 4 km uzaklıktadır. Anıtın üzerinde oyulmuş olan kral ve Roma Hakimiyet Kartalı sembolleri göze çarpıyor. Aynı zamanda anıt üzerinde kaya nişleri, sedirler ve iki adet kitabe de bulunuyor. Anıta dahil bir çeşme olduğu fakat günümüze kadar ulaşamadığı düşünülüyor.

 

Kuşkayası Yol Anıtı
Kuşkayası Yol Anıtı

9. Küçük Kilise

9. yüzyılda Bizanslıların inşa ettiği içkale kesiminde yer alan kilise 15. Yüzyılda mescide dönüştürülmüştür. Mimari tasarımı nedeniyle görülmeye değer. Amasra İçkale bölgesinde yer alıyor. Özel desenler ile donatılmış pencere kenarları, dini temalı freskelerin yer aldığı duvarlar ve yapının tüm cephesi Amasra Müzesi tarafından restore edilerek 02 adıyla hizmet sunuyor. Küçük Kilise’ye ulaşmak için Amasra Mendirek’ten tarihi kale merdivenlerini tırmanmak gerekiyor.

 

Küçük Kilise
Küçük Kilise

 

10. Cenova Şatosu

Kalenin içinde yer alan ve Cenevizliler ’in kullandığı şato şu an harabe konumunda ancak giriş kapısında ailelere ait armalara rastlayabilirsiniz. Büyük Liman tarafında yer alan basamaklardan kolayca ulaşılabiliyor.

 

Cenova Şatosu
Cenova Şatosu

 

11. Edhem Ağa Konağı

Hem mimari yapısı hem de sahibinin hikayesi nedeniyle Amasra gezilecek yerler listesinde eklenen Edhem Ağa Konağı 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiş. Konağa adını veren kişi Karadağ’dan Amasra’ya gelip kömür ocağı için sermaye yatıran ilk Müslüman. Türk Ampiri’sinin başarılı örneklerinden biri olan bu bina ziyaret edilemiyor.

 

Edhem Ağa Konağı
Edhem Ağa Konağı

12. Fatih Cami

Kalenin içinde yer alan bu cami, aslında 9. yy.’da Bizans kilisesi olarak inşa edilmiş. 1887 yılında caminin dışını kaplayan ve yıkılma tehlikesi arz eden tonoz örtüsü kaldırılmış. Fatih Sultan Mehmet’in fethi sırasında (1460 yılında) camiye dönüştürülmüş ve cami imamı tarafından okunan hutbe o zamandan beri kılıçla okutuluyor. Bu eski islam geleneklerinden birisini başka bir camide görmek pek mümkün değil. Burayı özel kılan sebeplerden bir tanesi de bu.

 

Amasra gezilecek yerler- Fatih Cami
Fatih Cami

 

13. Ağlayan Ağaç

Amasra’nın sembolü haline gelmiş olan Ağlayan Ağaç, adını oldukça ilginç bir hikayeden alıyor. Rutubet ve denizin etkisiyle oluşan nemi bünyesine hapsedip senede 3 ile 5 defa Nisan ve mayıs aylarında damla damla, tıpkı yağmur çiselemesi gibi yapraklarından dışarı atıyor.

Turistlerin ilgisini çeken bu ağaç Amasra Boztepe’de bulunuyor ve yaklaşık 350 yaşında olduğu düşünülüyor. Ağlayan Ağaç’ın bu özelliğinin yanında hemen yanı başındaki kafeteryasında çay keyfi yapabilirsiniz.

Ağlayan Ağaçtan biraz daha ilerleyip tepelere tırmanarak panoromik Amasra manzarasının keyfini de sürebilirsiniz.

 

Amasra Gezilecek Yerler -Ağlayan Ağaç
Ağlayan Ağaç

 

14. Tavşan Adası

Tekne turları sayesinde veya yüzerek de ulaşılabilen Tavşan Adası, Boztepe’yi anakaraya bağlıyor. Büyük Liman’ın manzarasını oluşturan ada, aynı zamanda Kemere Köprüsü’nün de hemen karşısında yer alıyor. Tavşan Adası’nda manastır kalıntıları bulunduğu biliniyor. Burayı manzara yapabileceğiniz gibi adadan da çok keyifli bir günbatımına şahitlik edebilirsiniz.

 

Tavşan Adası
Tavşan Adası

15. Boztepe Bölgesi

Boztepe Adası manzara, tarihi doku ve doğal güzellikleri bir arada görmek isteyenlerin kaçırmaması gereken yerlerden birisi. Roma döneminde inşa edilmiştir ve eşsiz bir panoramik manzara sunuyor. Boztepe Bölgesi Tavşan Adası’na karşıdan bakan, Ağlayan Ağaç’ın bulunduğu tepedir.

Ayrıca buraya kadar gelmişken mutlaka dilek ağacına bez bağlayarak veya nazar boncuğu takarak dilek tutun. Rivayetler dileklerin gerçekleştiği yönünde…Az önce bahsettiğimiz Kemere Köprüsü aracılığıyla Amasra’dan Adaya geçebilirsiniz.

 

Boztepe Bölgesi
Boztepe Bölgesi

 

16. Bedesten Bölgesi

Bedesten Bölgesi Amasra’nın en özel yerlerinden birisi…Araştırmalarda bulunan mektuplar ve diğer kalıntılar göz önüne alınarak bölgenin geçmişine dair bilgiler edinilmiş. Amasra’nın yaklaşık 1,5 km güneyinde bulunan bu bölgenin  MS 1.yy sonu-2. yy başı arasında Roma Eyalet Meclisi olarak kullandığı düşünülüyor. Oldukça büyük ve bazilika planlı bir yapı olarak adlandırılan ve bölgeye adını veren ‘Bedesten’ ilerleyen yıllarda ticari faaliyetler için kullandığı için bu ismi almıştır.

 

Bedesten Bölgesi'nden Amasra Manzarası
Bedesten Bölgesi’nden Amasra Manzarası

 

17. Tekke Tepe Türbesi

Eski Amasra mezarlığının ortasında yer alan dilek ve dua noktası olan bu tepe, Amasra’nın kutsal bölgesi kabul ediliyor. Etrafındaki şeyh ve derviş mezarlıkları ve Nakşibendi dergahı ile bölge diğer illerdeki ‘Hıdırlık’ tepeleri gibi kutsal özellik taşıyor. 19. yy son dönemin son şeyhlerinden olan Yahya Efendi’nin oğlu Hafız Mustafa burada, Nakşibendi Tekkesi’ne yerleşerek elli yıl boyunca yarı ermiş yarı meczup bir hayat sürmüş. Bu sırada da İstanbullular tarafından ‘Düğümlü Baba’ olarak kabul görüp, kavuşmak isteyen sevdalılar için kuşağına, sarığına, bileklerine, giysilerine düğüm atmış. Tekke Tepe Türbesi hikayesi buradan geliyorve bölge 2015 yılında Amasra Belediyesi tarafından koruma altına alınmış.

 

Tekke Tepe Türbesi
Tekke Tepe Türbesi

 

18. Bakacak Tepesi

Eski Amasra Yolu üzerinde bulunan Amasra’ya düzenlenen turlarda araçların yol kenarına çekip hakkında bahsedilen Bakacak Tepesi’nin hikayesi oldukça ilginç. Amasra’yı tepeden görüp etkilenen Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı kendi toprağına katmaya karar verdiği yer Bakacak Tepesi imiş. Manzarası gerçekten etkileyici olan bu yerden aşağı bakınca bir an önce o sokakları ve tarihi keşfetmek için sabırsızlanacaksınız.

 

Bakacak Tepesi
Bakacak Tepesi

 

 

20. Amasra Plajları

Plajları ile meşhur olan bir bölgede birçok seçenek varken kendinize uygun olanını seçmek için iyi bir araştırma yapmalısınız. Beach club tarzı mı? Aileye uygun mu? Duş, restoran gibi imkanları nasıl? Temizliği ve dinginliğiyle meşhur olan Amasra plajları ulaşım, giriş ücreti gibi detaylı bilgiler için ‘Amasra Plajları’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Amasra Yeme İçme

Madem Karadeniz’in görülmesi gereken en güzel yerlerinden birindesiniz, o zaman kesinlikle eşsiz mutfağını da tatmadan dönmeyin. Karadeniz denince akla ilk gelen balık çeşitleri nedeniyle Amasra restoranlarında da mevsimindeki balık yemekleri damağınızı şenlendirecek.

Sadece balık değil, Amasra salatası da yemeğin yanındaki en güzel eşlikçiniz olmalı. Adı salata fakat içeriği epey özel ve lezzetli çünkü bu salatada olmazsa olmaz maydanoz, marul, roka, soğan gibi yeşillikler geri planda kalırken birçok turşu çeşidi, havuç ve salatalık gibi otuza yakın malzeme kullanılarak hazırlanıyor.

Amasra’ya özel yiyecekler daha bitmedi. Amasra Pidesi, sebzeli ve hemen hepsinin peynirli olmasıyla damaklarda unutulmayacak bir lezzet bırakıyor. Tabii, yanında salatayı yine unutmamalısınız. Leziz yemeklerin ardından tatlıya geçildiğinde ise tercihiniz yine Amasra’ya özel ballı yoğurt tatlısı olmalıdır.

Lezzetiyle meşhur manda yoğurdu, bal ve fındık ile servis ediliyor. Amasra’dan döndüğünüzde sofranıza lezzet katmak için Galla Pazarı’ndan da satın alabileceğiniz çöven ekmeği de Amasra’da tadına bakılması gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Amasra Konaklama

Amasra’da konaklama çok çeşitli olmasının yanına her bütçeye uygun seçenekler bulunuyor. Gençler ve doğa severler için kamp alanları, aileler ve konforu ön plana taşıyanlar için pansiyon, otel ve kiralık ev seçenekleri…

Amasra’da kamp yapmak için çadırınızı sırtlanabilir ve çok keyifli bir tatil deneyimleyebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz yerler Boztepe ve Amasra Otogarı’nın yakınındaki deniz kenarı olabilir. Bu iki tercih arasında karar verirken merkeze uzaklık ve ihtiyaçlarınızı giderme kolaylığını göz önünde bulundurmakta fayda var. Merkezden uzaklaşıp, tam teşekküllü kamp hazırlığınızı yaptıysanız Boztepe’de çok keyifli zaman geçirebilirsiniz ancak serin günler için kuvvetli olabilen rüzgara dikkat etmekte fayda var.

Bunların yanı sıra Amasra merkeze yakın yerlerde de kamp atmayı tercih edebilirsiniz. Akkonak, Bozköy, Çötlük ve Çakraz Plajı veya Göçgün kamp yapmaya uygun ve doğada keyifli anlar geçirmenizi sağlayacak yerlerdir.

Amasra otelleri arasında direk merkezde yer alan birçok seçenek de mevcut. Seymen Otel, Kristal Butik Otel, Özgün Otel, Ceylin Otel Amasra ve Amasra Diamond Hotel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Her birinin fiyat performans oranları oldukça iyidir.

Bunların yanı sıra daha hesaplı seçenekleri değerlendirip Amasra konaklama seçenekleri için pansiyon, apart ve kiralık evleri de tercih edebilirsiniz. Bülbül Pansiyon, Sevimli Suit Apart, Ada Apart Pansiyon gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 

 

Pratik İpuçları

Amasra gezi rehberinin başından beri bu bölgenin tarihi dokusu, doğal güzellikleri sayesinde oluşan manzarası ve huzurundan bahsettik. Amasra’da görülmesi gereken yerlerin yanında buraları gezerken kesinlikle yapmanız gereken bazı aktiviteler de mevcut…

 • Dünya genelinde yok olmaya yüz tutan zanaatkarlığa destek olmak adına Çekiciler Çarşısı ve Galla Pazarı’ndan alışveriş yaparak, doğal Amasra anıları satın alarak kültürel mirasın korunmasını desteklemek adına katkıda bulunabilirsiniz.
 • Ağlayan Ağaç’ın yanındaki kafeteryada otururken Büyük Liman ve Tavşan Adası manzaralarını izlemek için kafeden dürbün kiralamalı ve adaya adını veren tavşanların doğasını incelemelisiniz.
 • Geçmişten bu zamana kadar varlığını sürdürmeyi başarmış tarihi yapıları görmelisiniz.
 • Gün batımını panoramik manzarayı izleyebildiğiniz yerlerden birisine ayırın.
 • Sahilde yer alan eşsiz manzaraya ve lezzetli yemekleriyle meşhur mekanlarda akşam yemeği yemelisiniz.
 • Amasra gece hayatı yönünde pek canlı değil ki en başta da bahsettiğimiz gibi burası sakin ve dingin havasıyla meşhur. Fakat elbette özellikle yaz günlerinde herkese gelen kıpır kıpır ruh hali, bu bölgeye de yansıyor ve güzel bir akşam yemeğinden sonra canlı müzik dinlemek ve eğlenmek için gidilebilecek mekanlar mevcut.
 • Amasra’da gece eğlenmek için tercih edebileceğiniz mekanlardan bazıları Kupa Pub, Hamam Cafe, Özüm Bar, Sesamos Cafe, Bofa Cafe, Yavo Bar…Bu mekanlarda yöresel yemeklerin tadına bakabilir ve gece eğlencenizi sürdürebilirsiniz.
 • Amasra’da her yıl Temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Amasra Yağlı Direk Şenlikleri ve Temmuz ayı boyunca devam eden kültür sanat festivalini de görebilirsiniz.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Tarihi yerleriniz gezmeden,
 • Amasra pidesi yemeden,
 • Galla pazarında satılan köy ürünlerinden almadan,
 • Vaktiniz varsa plajlarını görmeden,
 • Sahildeki restoranlarda lezzetli balıklar yemeden
 • Vaktiniz varsa 1 gün konaklamadan,
 • Amasra Müzesi’ne gitmeden dönmeyin.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!