Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Heybeliada Nerede, Nasıl Gidilir?

Heybeliada Nerede, Nasıl Gidilir?

Heybeliada nerede

Heybeliada nerede? İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Heybeliada, diğer Prens Adaları gibi bir vapur yolculuğu uzaklıktadır. Hava muhalefetinden dolayı vapur seferleri aksamazsa gitmesi ve dönüşü kolay olan adaya giderken hava durumunu mutlaka önceden kontrol edin ki adada mahsur kalmayın.

Heybeliada Nerede?

Heybeliada nerede? Maltepe sahilinin tam da karşısında bulunan Heybeliada, İstanbul‘un Adalar ilçesine bağlı bir Prens Adası’dır. Bazen insanın gerçekten bir an önce emekli olup adalara yerleşesi geliyor. Üstelik her yanımız beton yığını olmuşken tarihi yapısına dokunulmadan zamana direnen köşkleri ve burada yaşayanları görmek insanın içinden çokça ‘keşke’ demesine neden oluyor. Diğer adalara olduğu gibi Prens Adaları’nın 2. büyük ve en yeşili bol olan Heybeliada’ya da birçok motor ve vapur seferleriyle kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

 

 

instagram hesabımı takip edin –> @gezittacom

 

Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?

Heybeliada vapur seferleri Bostancı, Beşiktaş, Eminönü, Kadıköy, Kabataş ve Kartal gibi çeşitli noktalardan düzenlenmektedir. Vapur seferlerinin yanında deniz ulaşımında kullanılan deniz taksiler, deniz otobüsleri ve motorlar da tercih edilebilir. İstanbul Heybeliada ulaşımı sağlayan firmalar İDO, şehir hatları, Dentur, Mavi Marmara, Prenstur ve Turyol gibi birçok isim mevcut.

Şehir Hatları

Eminönü-Kadıköy-Adalar Hattı: 4 Haziran 2018-16 Eylül 2018 arasında yani yaz sezonu boyunca haftanın her günü düzenlenen Adalar seferi, Eminönü-Kadıköy-Kınalıada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada-Bostancı rotasına göre hareket ediyor. Eminönü-Heybeliada arası vapur yolculuğu yaklaşık 1 saat sürüyor.

Tam: 5,20 TL (Aktarma 3,50 TL)

Öğrenci: 2,60 TL (Aktarma 1,20 TL)

İndirimli: 3,75 TL (Aktarma 2,10 TL)

Bostancı-Adalar Hattı: Şehir Hatları Adalar seferlerinin hepsi 4 Haziran-16 Eylül arasında düzenlendi ve 2019 yılı sefer saatleri hakkında henüz bir bilgi yok. Bostancı-Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada-Kadıköy-Eminönü rotasını izleyen vapur seferi Bostancı’dan Heybeliada’ya yolculuk 50 dakika sürüyor.

Tam: 5,20 TL (Aktarma 3,50 TL)

Öğrenci: 2,60 TL (Aktarma 1,20 TL)

İndirimli: 3,75 TL (Aktarma 2,10 TL)

Beşiktaş-Adalar Hattı: İstanbul oldukça büyük bir şehir olduğundan kendinize yakın iskeleyi seçip, Heybeliada yolculuğunuza dilediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Şehir Hatları Beşiktaş-KınalıadaBurgazada-Heybeliada-Büyükada rotasını izleyen vapur seferiyle Beşiktaş’tan Heybeliada’ya ulaşım 1 saat sürüyor.

Tam: 5,20 TL (Aktarma 3,50 TL)

Öğrenci: 2,60 TL (Aktarma 1,20 TL)

İndirimli: 3,75 TL (Aktarma 2,10 TL)

İDO

Beşiktaş-Yenikapı-Adalar Hattı: İDO Beşiktaş-Adalar hattı kış sezonu boyunca çalışmaya ara verip, Haziran 2018 itibariyle düzenlenmişti. Daha birçok Adalar seferi olmasına rağmen İDO seferlerinde büyük bir değişiklik yaparak Kadıköy ve Bostancı seferlerini kaldırmıştı. Yaz sezonunun başlamasıyla beraber yeniden ve sadece Beşiktaş-Yenikapı-Adalar hattı üzerinden ulaşım imkanı sunacak. Beşiktaş-Yenikapı-Kınalıada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada rotasını izleyen deniz otobüsü ile yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Tam: 10 TL

İndirimli: 7,85 TL

Öğrenci: 6,20 TL

Prenstur

Pendik-Adalar Hattı: Prenstur tarafından Pendik’den düzenlenen Adalar seferi 2018 yılı itibariyle başladı. 20 Haziran 2018 itibariyle çalışmaya başlayan bu hattın yoğun ilgi görmesiyle sezon tarifesi uygulanmadan, kış mevsimi boyunca da devam etmesi kararı alındı. Fakat seferlerin Eylül ayından itibaren yeniden düzenleme yapıldı. Pendik-Büyükada-Heybeliada rotasını izleyerek Heybeliada’ya ulaşılan yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor.

Ücret: 7 TL

Kartal-Adalar Hattı: 06:15 itibariyle başlayan seferler, sadece 35 dakika içinde Heybeliada’ya ulaşıyor. Güncel kış tarifesi açıklanan firmanın Kartal-Avcılar seferleri yaz kış devam ediyor. Seferler en geç 21:00’e kadar 1’er saat arayla yapılıyor.

Ücret: 7 TL

Mavi Marmara

Firmanın Yeşilköy ve Yalova’dan düzenlenen Adalar seferlerine kış sezonu boyunca ara veriyor fakat Haziran itibariyle yeniden düzenlenmeye başlayacak seferler hakkında kısa süre önce duyuru yapılıyor.

Beşiktaş-Kabataş-Adalar Hattı: Mavi Marmara Beşiktaş-Adalar seferi, Kabataş İskelesi’nin kapanmasıyla beraber Beşiktaş İskelesi’nden sağlıyor ve 09:15-19:30 saatleri arasında yarım saat, 1 saat, 2 saat arayla düzenleniyor. Yolcu yoğunluğuna göre sefer sıklıkları değişiyor.

Bostancı-Adalar Hattı: Yaz devam eden Bostancı-Adalar seferi her gün düzenleniyor. Bostancı’dan Heybeliada’ya seferler 07:20’den 00:00’a kadar devam ediyor. Sefer sıklıkları genellikle 1’er saat arayla.

Sirkeci-Adalar Hattı: Her gün 11:00 ve 13:00 saatlerinde Sirkeci İskelesi’nden düzenlenen Adalar seferi, 1 saat 5 dakika içinde Heybeliada’ya ulaşıyor. Sirkeci-Kınalıada-Heybeliada-Büyükada rotası izlendiği için diğer adaları gezme imkanı da bulabilirsiniz.

Turyol

Turyol firması tarafından Adalar’a Büyükçekmece İskelesi’nden düzenlenen seferler, yalnızca yaz döneminde yapılıyor. Haziran ayına yaklaşıldığında firma yeniden başlayacağı seferlere dair duyuru yapıyor. Büyükçekmece-Adalar hattı ücreti tam 25 TL, öğrenci 18 TL şeklinde tarifelendiriliyor.

Eminönü-Adalar Hattı: Eminönü İskelesi’nden başlayarak Karaköy ve Kadıköy İskeleleri’ne uğrayarak düzenlenen Adalar seferi 1 saat 5 dakika içinde Heybeliada’ya ulaşıyor. Ayrıca Heybeliada öncesi Kınalıada İskelesi’nde inerek, orayı da gezebilirsiniz.

Tam: 7,50 TL

Öğrenci: 6 TL

Bakırköy-Adalar Hattı: Bakırköy İskelesi’nden günde iki defa düzenlenen seferler sayesinde 1 saat 35 dakika içinde Heybeliada’ya ulaşılabiliyor. İzlenen rota Bakırköy, Kınalıada, Heybeliada ve Büyükada şeklinde.

Tam: 10 TL

Öğrenci: 7 TL

Dentur

Beşiktaş-Kabataş-Adalar Hattı: Beşiktaş-Kabataş-Heybeliada-Büyükada rotasını izleyerek 1 saat 15 dakika süren seferler kış sezonu boyunca altı defa gerçekleştiriliyor.

Kişi başı 7,5 TL

Yalova-Adalar Hattı: 16 Eylül itibariyle sonlandırılan seferler, yaz sezonuna yaklaştıkça yeniden duyurulacak. Yalova’dan Heybeliada’ya düzenlenen seferler günde bir kez düzenleniyor. Büyükada’ya uğrayarak Heybeliada’ya ulaşan hattın yolculuk süresi 1,5 saat.

Kişi başı tek yön: 20 TL

Kişi başı gidiş-dönüş: 30 TL

Avcılar-Adalar Hattı: 18 Mayıs 2019 tarihinden itibaren yeniden başlayacak Avcılar-Adalar hattı günde tek sefer olarak düzenlenecek. 09:15’de Avcılar’dan hareket eden vapur 11:00’de Heybeliada’ya ulaşıyor.

Kişi başı gidiş dönüş: 25 TL

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!