Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada

Zamanında Sait Faik’e ev sahipliği yapmış, İstanbul’a bu kadar yakın olmasına rağmen bir o kadar da şehrin kaosundan uzak, oksijen deposu ağaçlarla örtülü ve adeta İstanbul’un cennet bir koyu gibi olan Burgazada, Prens Adaları’nı oluşturan 9 adadan birisidir. İbadethaneler, tarihi yapılar ve tertemiz koylarla zenginleşen Burgazada gezilecek yerler listesi sizi günübirlik ada gezisinde zorlayabilir.

Aradığınız Oksijen Bulundu – Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada, hem önemli turistik noktaları ile hem de gözden uzakta kalmış, çok keşfedilmemiş sakin alanlarıyla sadece İstanbulluların değil, İstanbul’a gelen ziyaretçilerin de kesinlikle gezi rotasına eklemesi gereken yerlerden birisi. Burayı ne kadar övsem az gelir….

Burgazada gezilecek yerler rehberimiz ile Asya ve Avrupa yakası arasında mekik dokumaktan yorgun düşen İstanbul sakinlerini sadece yarım saat içinde ulaşabilecekleri Burgazada’ya bir başka deyişle harika bir adaya davet ediyoruz.

 

Burgazada Hakkında Kısa Kısa – Burgazada Gezilecek Yerler

 • Prens Adaları’nın 3. en büyük adasıdır. Genişliği sadece 2 km olan adada bir tek tepe vardır; Hristos Tepesi.
 • İstanbul’a bu kadar yakın olup, birbirinden güzel ve tertemiz koyları ile mis gibi bir deniz keyfi yapma imkanı sunar, çok keyiflidir. Fakat kış sezonunda 2 bine yakın nüfusun, sezonda, özellikle yaz aylarında 15 bine kadar çıktığı görülmektedir, aman dikkat kalabalığın ortasına düşmeyin…
 • Edebiyatımızın çok önemli isimlerinden birisi olan Sait Faik Abasıyanık’a ev sahipliği etmiştir, ona dair birçok iz barındırır. Şimdilerde müze olan evini de ziyaret edebilirsiniz.
 • Enfes manzaraları ile İstanbul’un kaosuna uzaktan baktırır, insanın içini huzurla doldurur. Öbür tarafta diğer adaların manzaraları Burgazada’yı daha da romantik hale getirir.
 • Diğer adalarda olduğu gibi burada da motorlu taşıt kullanımı yasaktır. Trafiğin hapsettiği saatlerin acısını çıkarırcasına, özgürce hareket eder, keyifle dolaşır, bisiklet sürersiniz.
 • 2003 yılında çıkan yangınla beraber Burgazada’nın büyük bir kısmı yandı fakat adada kalan kızılçam ormanları hala şehirdeki havaya kıyasla adeta oksijen deposu gibidir. Doğa yangına aldırış etmeden yine galip gelmiş…
 • Burgazada’da kahvaltı da akşam yemeği de damakta tadı kalacak nefis sofralarda yapılır. Güne el yapımı reçellerin, ekmeklerin süslediği taptaze bir kahvaltıyla başlar, gün bitimindeyse türlü çeşit nefis balık yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.
 • Ada evlerinde günlük konaklama imkanı vardır. Burada geçireceğiniz birkaç gün geçmişe dönmenize, ada hayatını yakından tanımanıza olanak sağlar. Bunun yanında pansiyon ve oteller de mevcuttur.
 • Hafta sonları hele ki hava güzelse vapurların da adanın da çok dolu olacağını unutmamakta fayda var. Her mevsimde ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlayan Burgazada’ya ne zaman gidilir konusunda söylenebilecek tek şey herkesin tatile çıktığı sezon dönemleri yerine, sezon dışında, mümkünse hafta içi kaçamağı olması gerektiğidir.
 • Prens Adaları’ndan hangisine giderseniz gidin yürüyün veya bisiklet kiralayın ama faytona binmeyin! Burgazada hayvanat bahçesi Türkiye’deki ilk özel hayvanat bahçesi olma özelliğini taşısa da hayvanlar bir nevi hapsedildiği için buraya da gitmenizi önermiyorum.

 

Burgazada Tarihi 

Burgazada tarihi Türkler, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler gibi farklı din ve kültürlerin izlerini taşır. Buraya gelen her bir toplum kendine dair izler bırakmış. Burgazada, adını Eski Yunanca’da burç, kale anlamındaki ‘’Pyrgos’’ kelimesinden almış. Ada tarihi boyunca Castrum, Antigoni, Panarmos gibi daha birçok farklı isimle anılsa da özellikle bu üçü en iyi bilinen isimleriymiş. Adanın böyle farklı isimlerle anılmasında, güçlü kesimlerin burada yaptırdıkları binalar ve kaleler etkili olmuş. Örneğin adanın binyıllarca Antigoni ismiyle anılmasının nedeni, Büyük İskender ordularının kumandanı General Antigoni’nin burada bir kale yaptırmasıymış.

Adanın tek tepesi olan Hristos Tepesi’nde aynı adı taşıyan manastır Vasil tarafından inşa ettirilmiş, daha sonra IV. Murad tarafından yıktırılmış. Manastırın etrafında birkaç yıl önce yapılan kazı çalışmalarında 11. Yüzyıla ait altın sikkelere rastlanmıştır.

Burgazadalı Hurmuzis 1828 yılında çıkan Yunan İsyanı’nda Hristos Manastırı kalıntıları ile bir şapel ve kendisine bir ev inşa etmiş. Hurmuzis 1869 yılında Burgazada’yla ilgili bir monograf yazmış ve vefatından sonra kilisenin yanında gömülmüş.

Burgazada’nın keşfi, 1846 yılında İstanbul-Büyükada vapur seferleri sayesinde gerçekleşmiş. Büyükada’da olduğu gibi, çoğunluğu sanatçı ve zenginlerden oluşan yazlık ev yaptırmak isteyenlerin bir kısmı da Burgazada’yı tercih ederek birbirinden güzel evler yaptırmışlar. Evlerin inşasıyla beraber Adalar İstanbul’un en popüler keyif yerlerinden birisi haline gelmiş.

Sait Faik Abasıyanık’ın hayatının bir kısmını burada geçirmesi, Burgazada ve diğer Prens Adaları’nın da hikayelerine konu olmasını sağlamış. Dolayısıyla Burgazada tarihinde bahsi geçen önemli yazarımıza ait birçok iz taşıyan evi, Sait Faik Müzesi ismiyle müze haline getirilmiştir.

 

instagram hesabımı takip edin –> @gezittacom

Burgazada Nerede? Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Burgazada Prens Adaları’nın üçüncü en büyük adasıdır. Burgazada nerede sorusunun cevabı da diğer Prens Adaları’nda olduğu gibi İstanbul’a yarım saat-40 dakikalık uzaklıkta olduğudur. Burgazada Vapur seferleri ve ücret tarifeleri hakkında detaylı bilgilere Burgazada’ya Nasıl Gidilir yazısından ulaşabilirsiniz. Büyükada, Kınalıada, Heybeliada ve Sedef Adası gibi Burgazada’ya ulaşım da 40 dakika sürüyor.

 

Burgazada İçi Ulaşım

Diğer Prens Adaları gibi, Burgazada da motorlu taşıt kullanımı söz konusu olmadığından ada içinde ulaşımı bisikletle veya yürüyerek sağlayabilirsiniz. Maalesef adalardan bahsedince akla ilk gelen faytonlar ki Burgazada için de bu durum böyle. Yine de hayvanların sağlığını hatta hayatını böyle sağlıksız bir şekilde etkileyen faytonlardan uzak durup yürümeyi veya bisikletle gezmeyi tercih etmenizi öneririz. Zaten tüm adayı yürüyerek gezmeniz neredeyse yarım gününüzü alacaktır. Merak etmeyin, burada bir heves poz verdik ve tıpış tıpış Kalpazankaya’ya yürüyüş yaptık, çok da iyi geldi.

 

Burgazada Ulaşım
Burgazada Ulaşım

 

 

Burgazada’ya Ne Zaman Gidilir?

Hava koşulları el verdiği sürece yani vapur seferlerinden bir aksaklık olmadığı yılın her gününde Burgazada’ya gidebilirsiniz. Bağlı olduğu metropol kent İstanbul’un kalabalığından ve yoruculuğundan kaçmak için Burgazada’ya yapılan vapur yolculuğu hem de adanın kendisi en güzel alternatiflerden birisidir. Bu nedenle eğer denize girme şartınız yoksa Burgazada’ya gitmek için sezonun da yavaş yavaş açılmasıyla daha kalabalık hale gelmesini beklemeden sonbahar, ilkbahar, kış yani 4 mevsim gidebilirsiniz.

Eğer İstanbul dışından gelecekseniz, hafta sonu için yol kat etmek pek kolay olmayabilir. Bu durumda dilerseniz adanın en favori zamanlarından olan Nisan ve Ağustos ayları arasını tercih edebilirsiniz. Hem yaz mevsiminde aldığı lodos sayesinde serinlemenizi sağlayacak hem de adada konaklayarak buradaki hayata doğrudan şahit olabileceksiniz.

 

 

Burgazada Gezilecek Yerler

 

1. Sait Faik Abasıyanık Müzesi                                            

Sait Faik Abasıyanık’ın Çağdaş Türk Edebiyatı’na kattığı özel eserlerinden birçoğunda Burgazada’ya rastlamışsınızdır. Çünkü yazarın hayatının büyük kısmı burada geçmiş ve öykü ve romanlarına da buradaki insanlar ve ada hayatı konu olmuştur. Son Kuşlar kitabını okuduysanız buradaki öykülerin 16 tanesinin Burgazada’da geçtiğini fark edebilirsiniz. Böyle büyük ve özel bir yazar olan Abasıyanık’ın 1906 ile 1954 yılları arasında hayatını geçirdiği Burgazada’daki köşkünde yazdığı eserlerin bazılarına, kütüphanesine, kişisel eşyalarına, odasına ve kartpostallarına tanıklık edebilirsiniz.

Müzenin bodrum katında okuma salonu, giriş katında yemek ve misafir odaları, birinci katında Sait Faik’in kütüphanesi ve yatak odası, ikinci katta da mektup odası bulunuyor. Müzeye giriş ücretsizdir. Burayı gezerken kesinlikle çatı katına çıkıp manzaraya bakmayı unutmamalısınız.

Ziyaretçilere açık olan Sait Faik Abasıyanık’ın evi Darüşşafaka Cemiyeti’ne yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından bağışlanmış ve cemiyet tarafından müze haline getirilerek koruma altına alınmış. Sait Faik Abasıyanık Müzesi Türkiye’nin en fazla ziyaretçi alan müze evlerinden bir tanesi olmasının yanında sanat ve edebiyat tutkunlarının 1959 yılından beri mutlaka uğradıkları bir müzedir.

 

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik Abasıyanık Müzesi

 

Sait Faik Müzesi
Sait Faik Müzesi’nde ilham almak için tam koltuğa oturdum ki…

 2. Aya Yani Kilisesi (Ayios İoannes Prodromos)

Burgazada İskelesi’nden önce sola, sonra sağa ve yukarı çıkılarak ulaşılan, Takımağa Meydanı Sokak’ta konumlanmış olan kilise, Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ndeki çalışma odasına bakan Burgazada’nın en eski mimari tarihine sahip. İnşa yılı 867 olan kilisenin, İmparator Thedora talimatıyla inşa edildiği iddia edilirken, kiliseyle ilgili diğer iddia da 842 yılında Rum Ortodoks patriği Metodios’un kodesi olması. Hz. İsa’nın vaftizinden sorumlu olan Aziz İoannes’ten adını alan kilisede 11 basamakla inilebilen bir zindan var ve Methodius’un burada hapsedildiği söyleniyor. Fakat asıl ilginci, 11 yıl burada hapsedilen papazın daha sonra zindanın hemen üzerine yapılan kilisede papaz olarak göreve başlamış olması.

Aya Yani Kilisesi Burgazada vapuru iskeleye yanaşırken adaya şöyle bir baktığınızda kolayca göze çarpıyor bu estetik güzelliği fark etmemenize imkan yok!. Güzel kubbesi başta olmak üzere oldukça estetik bir mimariye sahip. Kilise 11. Yüzyılda Yahya Peygamber için inşa edilmiş olup, 1894 senesinde meydana gelen büyük İstanbul depremi yüzünden ciddi hasar almış. Restorasyonu 1899 yılında yapılan kilise onarıldıktan sonra yine 1999 İstanbul depreminde ciddi hasarlar oluşmuş. Bunun ardından çok daha geniş çapta restorasyon geçirip onarılan Aya Yani Kilisesi Burgazada’nın görülmesi gereken yerlerinden birisi haline gelmiş. Kilisenin içini gezerken oldukça güzel olan ahşap işçiliği de yapının dış mimarisi kadar sizi etkileyecektir.

 

Aya Yani Kilisesi
Aya Yani Kilisesi

 

3. Hristos Manastırı

Burgazada Bayraktepe’de (eski adıyla Hristo Tepesi) yer alan Hristos Manastırı sadece mimarisiyle değil, eski rivayetlere konu olmasıyla da dikkat çekiyor. Adını Yunancada Hristos olarak isimlendirilen Hz. İsa’dan almış. Makedonyalı İmparator I. Vasil tarafından inşa edilen bu manastırın üzerine kurulduğu toprağın altında Antik Yunan zamanına ait bir tapınağın arkeolojik kalıntıları mevcut. Bu kalıntıların 1603 yılına ait olduğu belirlenmiş.

Sultan IV. Murat döneminde ayin nedeniyle burada ateş yakılması, halkın yangın riski oluşturduğu düşüncesiyle paniklemesine yol açtığından Sultan’ın emriyle manastırın yıkıldığı düşünülüyormuş. Hala manastırın çevresinde yağmur sularını toplayan kemerli dört adet yer altı sarnıcı mevcut. Hristos Manastırı’nda başta Ortodokslar olmak üzere adalılar için kutsal olan 6 Ağustos tarihinde kutlama yapmaya toplanırlar.

Bunun yanında Hristos Manastırı 865 yılında inşa edilmiş ve geçirdiği restorasyon çalışmalarının ardından şimdi tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Manastırın olduğu bu tepeden diğer adaların ve masmavi sonsuz güzelliğe sahip denizin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

 

Hristos Manastırı
Hristos Manastırı

 

4. Aya Yorgi Garibi Manastırı

Burgazada İskelesi’nin sadece 850 metre uzağında ve doğusunda bulunan Aya Yorgi Garibi Manastırı, Gönüllü Caddesi üzerinde yer alıyor. Orta Çağ Bizans mimarisine ait Yunan Haç planına göre inşa edilen manastırın ana kapısı kilise zeminine açılıyor. Buradan aşağıya inince ise iki katlı manastır yurduna ulaşılıyor.

Böylesine eski tarihe sahip binaların bugüne kadar ayakta kalabilmesi epey ilginçken, burayı da böyle özel kılan olaylardan bir tanesi 1741 yılında neredeyse tamamının yangın dolayısıyla hasara uğramış olması. Fakat 1728 yılında inşa edilen Aya Yorgi Garibi Manastırı, bu yangından sonra ciddi bir restorasyona girmiş, 1879 yılında yenilenmiştir.

Adada iyi tanınan Burgazadalı Yeorgios Guller Aya Yorgi Garibi Manastırı ile ilgilenen kişidir. Manastırın şu anki halini almasında çok büyük emeği olan Guller, aslında marangoz olmasına rağmen manastırın sorumluluğu kendisine verilince neredeyse tüm enerjisini buraya harcamış. Burgazada kuzey sahilinde yer alan manastır, pazartesi ve cuma günleri haricinde 09:00-16:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

 

Aya Yorgi Garibi Manastırı
Aya Yorgi Garibi Manastırı

 

5. Burgazada Cami

Burgazada Camii tasarımı Mimar Burhan Ongun’a ait olup, inşası 1954 yılında tamamlanmış. Caminin kubbesi ve sekizgen yapısı öne çıkan özelliklerinden birisi. Fakat Burgazada Camii’nin bir diğer önemli özelliği ise İstanbul’un fethinin 500. Yılı anısına inşa edilmiş olması. Tıpkı Aya Yani Kilisesi gibi, Burgazada Camii de henüz vapur seyahatinin sonuna gelmeden göze çarpan eserlerden. Son olarak bu camiyi bu kadar özel kılan diğer durum ise adanın tek camisi olması.

 

Burgazada Camii
Burgazada Camii

 

 6. Bayraktepe

Burgazada’dan diğer adaları seyre dalabileceğiniz tepelerden birisi olan Bayraktepe’ye yürüyerek, bisikletle ve hiç önermesek de faytonla ulaşabilirsiniz. Heybeliada manzarası ön planda olan tepede bir de manastır bulunuyor. 10. Yüzyılda bu tepede yer alan manastır yerine 19. Yüzyılda yeni bir kilise inşa edilmiş. Burgazada’nın en yüksek tepesi olan Bayraktepe (İsa Tepe) deniz seviyesinden 170 metre yüksektedir.

 

Bayraktepe
Bayraktepe’den Burgazada Manzarası

 

7. Kalpazankaya

Burgazada İskelesi’nden sadece yarım saatlik uzaklıktaki Kalpazankaya bölgesi adını geçmişte burada yapılan sahte para basımından almış. Adanın en meşhur noktalarından birisi olmasının nedeni de muhteşem bir manzaraya sahip olması. Burada ayrıca bir restoran ve plaj da bulunuyor. Burgazada Plajları yazısında Kalpazankaya Plajı hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz manzaraya karşı bir akşam yemeği için veya deniz keyfi yapmak için bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Kalpazankaya
Kalpazankaya

 

8. Gönüllü ve Mehtap Sokak

Burgazada Prens adaları içinde en büyük üçüncü ada olarak geçse de üzerinde yaşam sürdürülen Prens adaları içinden aslında en küçüğüdür. Böyle olunca diğer sokaklara göre tarihi köşkler açısından zengin duran sokaklar daha kolay ön plana çıkıyor. Burgazada köşkleri arasında en ilgi çekenleri genellikle Mehtap ve Gönüllü Sokak’ta yer alıyor. Özellikle gözünüze çarpacağını düşündüğümüz, tüm görkemiyle duran Belevi Konağı gibi yapılara rastlayarak buradaki hayatların ne kadar huzurlu geçtiğine dair düşlere dalacaksınız.

Zaten her halükarda buradan geçeceksiniz fakat buradaki köşklere daha bir dikkatle bakmanızı kesinlikle öneriyorum. Burgazada gezisi için başlangıç noktanızı Gönüllü Sokak’a çevirip, dönüş yolunda Mehtap Sokak’tan merkeze gelebilirsiniz.

 

Burgazada Gezilecek yerler - Sokakları
Burgazada Sokakları

 

9. Adalar Cemevi

Burgazada İskelesi’nden sola doğru itfaiye merkezinden ilerleyince hemen sağdaki Çınarlık Sokak’ta Cemevi bulunuyor. Burada her sene Muharrem ayında tüm ada halkında aşure dağıtılıyormuş. Geleneksel aşure dağıtımına Adalar Belediye Başkanı da katılıyormuş. Aşure vakti ülkenin hemen her yerine olduğu gibi, Burgazada’ya da bereket ve bolluk niyetlerinin taşındığı bir atmosfer yaratıyor.

 

Adalar Cemevi
Adalar Cemevi

 

10. Burgazada Plajları

Birbirinden güzel koylarda ister kafa dinleyeceğiniz, ister eğleneceğiniz farklı alternatifler mevcut. Giriş ücretleri ve lokasyonlarıyla beraber Burgazada Plajları hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Burgazada Gece Hayatı

Burgazada gece hayatı sahilde sıra sıra dizilmiş olan balık restoranlarıyla başlar. Lezzetli sofraların keyifli ortamlarla birleştiği bu restoranlarda canlı müzik eşliğinde bir ziyafet çekebilirsiniz. Eğer yaz mevsiminde Burgazada’ya gidecek olursanız unutmamanızda fayda var. Sahilde sıralanan bu restoranlarda yemek için bazen birkaç gün öncesinden rezervasyon yapmanız gerekebilir. Yer bulamamanız halinde Burgazada gece hayatına kaldığınız otelde yemeğinizi yiyip, dondurma veya çay kahve keyfine de çıkabilirsiniz. Gecenin devamında isterseniz sahilde veya tepedeki mekanlarda çay kahve keyfi yapar, meşhur dondurmasının tadına bakıp keyifli bir yürüyüşe çıkarsınız.

Burgazada Peyote Cennet Bahçesi’nde hele ki sevdiğiniz bir sanatçının sahne alacağını duyarsanız kesinlikle gece hayatında yapılabilecek en güzel aktivite haline gelir. Çocuklu ailelere de gençlere de çok keyifli aktiviteler sağlayan Burgazada’nın gecesinin de gündüzünün de birbirinden güzel olduğunu fark edeceksiniz.

 

Burgazada’da Ne Yapılır?

 • Kafa dinlemek için tercih edilebilecek en güzel kaçış noktalarından birisi olan Burgazada’ya yapılan vapur yolculuğunun keyfi zaten ada gezisinin ne kadar güzel olacağının habercisidir.
 • Burgazada Büyükada‘ya göre küçük bir yüz ölçümüne sahip olduğundan yürüyerek ve kolayca kısa süre içinde tamamen gezilebilir. Burgazada’da ne yapılır sorusunun birçok alternatifi mevcut.
 • Yürüyerek geçilen sokaklarda birbirinden güzel köşklere hayranlık besleyebilir, yüzlerce fotoğraf çekebilir, bisiklet keyfi yapabilir ve Sait Faik’i anabilirsiniz.
 • Bunların yanında eğer yaz mevsiminde giderseniz tertemiz plajlarda da tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Burgazada Yeme İçme

Burgazada kahvaltı mekanları da adaya bayağı turist çekmektedir. İskelesi’ne indiğiniz anda sahil şeridine sıralanmış restoranların yanında çay bahçelerini, kahvaltı ve kahve mekanlarını göreceksiniz. Gezi öncesi soluklanma için, yürüyüş için enerji toplayacağınız damak şenlendiren bir kahvaltı için, akşam da adanın keyfini leziz bir yemekle taçlandırmak için tercih edebileceğiniz birçok seçenek mevcut.

 

1. Barba Yani Lokantası

Burgazada’nın en eski (ilk) meyhanelerinden birisi olan Barba Yani, hizmet vermeye 1982 yılında başlamış. Çok rağbet gördüğü için menüsünde yenilikler yaparak daha da beğeni kazanan restoranın ziyaretçi ve müdavim sayısı da günden güne artmış. Barba Yani Restoran’da özlediğiniz doğallıktaki tatları Rum ve Ermeni usulü mezeleri ile bulabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken o ünlü mezeleri tatmadan gitmek olmaz…

Burgazada sahilinin en iyi yerinde konumlandığı için yemeklere çok keyif verici bir manzarayla yemeklere eşlik ediyor. Burayı bu kadar özel ve meşhur yapan ise İstanbul sınırlarındaki gerçek Rum meyhanelerinden biri olmasıdır. Burgazada yeme içme mekanları arasında ilk sıraya yerleşen Barba Yani Restoran leziz deniz ürünleri ve mezeleriyle ziyaretçilerine gezinin en keyifli kısımlarından birisini sunuyor.

 

Barba Yani Restaurant
Barba Yani Lokantası

 

2. İndos Bar

Sezon boyu hizmet veren, meyhane kültürünü tadabileceğiniz fakat alışılmışın dışında bir mekan deneme isteğiniz varsa İndos Bar’ı önerebilirim. Mekanın hem yemekleri hem de atmosferi sayesinde unutulmayacak, keyifli saatler geçirebilirsiniz. Mekanın kendine has renkli konsepti ve zengin menüsü alışılmış meyhane anlayışının dışına taşmasını sağlamış.

İndos Bar’da her hafta farklı çeşidiyle sergilenen zeytinyağlı yemekler, enginar, anne köftesi, soğanlı, bol tarçınlı, kuş üzümlü midye, patlıcan püreli mantı, çibörek, çedar peynirli sosisler gibi inanılmaz lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. İşin içine annelerin hünerli parmaklarıyla hazırladığı yemekler girince düşünün sofrayı…Burgazada’nın en çok tercih edilen yeme içme mekanları arasında ilk sıralarda yer alan İndos Bar, Burgazada İtfaiyesi’nin hemen karşısında yer alıyor.

 

İndos Bar
İndos Bar

 

3. İskele Çardak

Mezeleriyle meşhur, zengin menüsüyle damakları şenlendiren bir Burgazada mekanı: İskele Çardak. Mekanda denemeniz gereken mezeleri saymak istersek zaten hepsini yazmak durumunda kalacağız. İskele Çardak mezeleri levrek marin, patlıcan salatası, Girit Ezmesi, köpoğlu öne çıkan lezzetler arasındayken ara sıcak olarak rokfor peynirli kroket köfte, kalamar gibi seçeneklerle ana yemeğe varmadan doymanızı sağlıyor.

İskele Çardak’ın kesinlikle denenmesi gereken lezzetinin kroket köfte olduğunu tekrar hatırlatalım; yemeden gitmeyin!

 

İskele Çardak
İskele Çardak’ın meşhur kroket köftesi

 

4. Sinem Dondurma

Adaların keyfi nefis dondurmalarla çıkıyor belli ki, hangi adaya giderseniz gidin illa meşhur bir dondurmacı duyacaksınız. Sinem Dondurma da bunlardan birisi olup, lezzetli dondurmalarıyla ünlenmeyi başarmış.

 

Sinem Dondurma
Sinem Dondurma

 

5. Antigoni Restaurant

Ada restoranları deniz ürünleri ile meşhur gibi düşünmeyin. Bu mekanları asıl öne çıkaran özenle hazırlanan mezeleri. Siz yine de dilerseniz meze üzerine balık yemekleri arasından da seçim yapabilirsiniz; şayet mezeler karnınızı tıka basa doyurmaya yetmezse. Manzaraya nazır somon rulo, midye sarma, patlıcan söğürme gibi birçok farklı lezzeti denemek için Antigoni Restaurant’ı tercih edebilirsiniz.

 

Antigoni Restoran
Antigoni Restaurant

 

6. Yasemin Restaurant

Hem açık hem kapalı alanı bulunan ve her iki noktada da enfes bir manzara sunan Yasemin Restaurant, Burgazada’da keyifli vakit geçirilecek mekanlardan birisi. Güleryüzlü ve ilgili personellerin yanında mekanın sahibi ile de tanışıp ada hakkında lezzetli mezeler hakkında sohbet edebilirsiniz. Ziyaretçilerin favori lezzetlerinden birisi olan palamut balığını deneyebilir, deniz kenarında Burgazada’nın sakinliğine doyarcasına keyif sürebilirsiniz.

 

Yasemin Restaurant
Yasemin Restaurant’ın sahil manzarası

 

7. Peyote Cennet Bahçesi

Beyoğlu’ndaki Peyote mantığıyla, Burgazada Peyote Cennet Bahçesi de canlı performanslar, konserler, çeşitli etkinlikler ve bazı festivallere ev sahipliği ediyor. Burgazada’ya gelip adanın tadını çıkardığınız akşam nefis bir yemek ardından sevdiğiniz sanatçıların canlı performanslarını izleyebilirsiniz.

 

Peyote Cennet Bahçesi
Peyote Cennet Bahçesi

 

8. Iparho

Kaliteli zaman geçirmelik mekanlar arayanların yaz sezonunda Burgazada’ya gitmelerine ön ayak olan yerlerden birisi Iparho. Mekanın adı Yunan dilinde var olma anlamına geliyor. Kendine has, alışılmışın dışında olan bu yerde felsefe, yoga, psikoloji, sanat, farkındalık atölyeleri gibi birçok atölye düzenlenmiş. Burgazada ziyaretçileri kadar İstanbul’dan sadece bu atölyelere katılmak için dahi gelen var. Iparho’nun kurucusu olan Psikolog Marianna Vasiliadiz burayı açarken insanların kendini keşfetmesine katkı sağlayabilme amacı gütmüş. Bu yaz gerçekleşen tüm atölyelerde de bu amaca ulaştığı söylenebilir.

 

Iparho
Iparho

 

9. Kalpazankaya Restoran

Kendisiyle aynı adı taşıyan plajın hemen üzerinde konumlanmış olan Kalpazankaya Restoran da hem yemekleri hem de manzarasıyla ünlüdür. Kalpazankaya Restoran’ına ulaşım için de Zodyak botlar kullanılıyor. Burgazada’da görülebilecek en güzel günbatımını burada deneyimleyebilirsiniz.

Yıl boyu açık olan bu restoran davetler ve düğünler için de sıkça tercih edilmektedir. Ana yemeği balık çeşitleri olan bu restoranın spesiyali tuzda levrek olmasının yanında, et yemekleri de çok başarılı bulunuyormuş. Özellikle kuyuda doğal olarak pişen tandır kebabı ve ızgara çeşitleri de tercih ediliyor.

 

Kalpazankaya Restoran
Kalpazankaya Restoran

10. Fincan Restoran

Rakı balık yapın yapmayın bu mezelerin tadına bakmak Burgazada’ya geldiyseniz kaçınılmaz olarak yapmanız gereken aktivitelerden. Çok keyifli Burgazada gezisi üzerine nefis mezeleri ile kendinizi şımartabileceğiniz Fincan Restoran, orijinal tatlara sahip kendine özgü mezeleriyle sofraları şenlendiriyor. Burası sadece Burgazada ziyaretçilerinin değil adanın yerlileri tarafından da en beğenilen ve önerilen mekanlar arasında.

 

Fincan Restaurant
Fincan Restaurant

 

 

Burgazada Konaklama

Burgazada konaklama seçenekleri otel, pansiyon ve günlük kiralanabilen evler şeklinde sunuluyor. Zaten Burgazada vapur seyahatiniz bitip iskeleye indiğinizde gözünüze çarpan birçok otel olacaktır. Sahil şeridindeki bu otellerde konaklamanız durumunda İstanbul manzarasına, belki de İstanbul’un yoruculuğuna uzaktan bakmanın keyfini sürebilirsiniz. Burgazada otelleri yemek hizmetlerinin yanı sıra canlı müzik gibi eğlenceli faaliyetler de düzenliyor. Burgazada gezisi için yemekleri otelde veya sahil şeridindeki restoranlardan birini tercih edebilirsiniz.

Burgazada konaklama seçeneklerini günlük değil, aylık yani dönemsel olarak da değerlendirebilirsiniz. Tüm yaz mevsimini geçirmek için Burgazada köşklerinden birini üç aylığına dahi kiralayabilirsiniz. Burgazada’da nerede konaklamayı tercih ederseniz edin her zaman çok keyif alacağınızı bilmelisiniz.

Burgazada kamp seçeneği belki değerlendirmek isteyeceğiniz bir alternatif olabilir. Geçmiş yıllarda Madam Martha Koyu’nda kamp yapmanın çok keyifli ve özel bir deneyim olduğunu çoğu kişi biliyordu fakat yerlilerin temizlik ve gürültü nedeniyle yaptıkları şikayetler bu imkanın ortadan kalkmasına sebep oldu.

 

Pratik İpuçları

 • Burgazada’ya gelirken Adalar Şehir Hattı Vapuru’nu tercih ederseniz çok keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.
 • Burgazada’nın tertemiz havasında bolca yürüyüş yapmaya hazır olun ve suyunuzu yanınızdan eksik etmeyin! Gerçi tur yolu üzerinde göreceğiniz çok şirin kafelerde soluklanmayı da tercih edebilirsiniz.
 • Bolca yürüyeceğinizi göz önünde bulundurarak Burgazada gezisine başlamadan önce uygun ayakkabı-kıyafet seçimi yaptığınıza emin olun.
 • Burgazada yeme içme mekanları için birkaç güç önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Sait Faik’e ait bir kitapla kafelerden birinde keyif yapmadan,
 • İstanbul manzarasına bakıp bu kadar yakından nasıl bir kaostan uzaklaştığınızı görüp, rahatlamadan,
 • Burgazada sokaklarını arşınlamadan,
 • Sahildeki restoranların birbirinden güzel mezelerinin tadına bakmadan,
 • Öğretmenevi terasında kahvaltı veya çay molası vermeden,
 • Adaya has pastanenin tatlılarının tadına bakmadan,
 • Şehir hayatına dönmeye hazır motivasyon ve enerjiyi depolamadan Burgazada’dan dönmeyin.

 

 

Benzer Yazılar

One thought on “Burgazada Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!