Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Burgazada Plajları

Burgazada Plajları

Değirmenburnu Plajı

Yıllar boyu hiç değişmeyen bir tartışma konusu: İstanbul’da denize girilir mi? Burgazada Plajları gibi diğer adaların da birbirinden güzel koyları olduğunu bilsek de fikir ayrılıkları da var. Ada sakinlerinden, doğduğundan bu yana bu koylarda denize giren de var, artık girmeyi tercih etmeyen de, denize girme fikrini aklına bile getirmeyen de…Plajlar böylesine güzelken siz yine de biraz düşünün derim!

İstanbul‘da, adalarda denize girilir mi girilmez mi tartışmaların sonlanması için belediye tarafından birçok test ve analiz yapılarak denize girmekte herhangi bir sakınca olmadığı kanıtlanmış durumda. Sağlık açısından hiçbir riski olmadığı gibi, temizliği ve berraklığı, uçsuz bucaksız manzarası ve yeşil içinde konumlanan Burgazada Plajları buraya gelenlerin görmeden geçmemesi gereken yerlerden.

Üstelik Burgazada Plajları, Büyükada Plajları gibi aşırı kalabalık da değil. Zaten genel olarak Burgazada daha küçük olduğundan, Büyükada’ya kıyasla çok daha sakin ve popülasyonu daha az. Elbette bu durumlar 23 Nisan tatilleri, bayram tatilleri gibi zamanlar için geçerli değil!

Siz denize girip girmeme konusunda kararsız dahi olsanız, yine de bu koylarda kafa dinlemek, stresten uzaklaşmak, doğanın terapisine kendinizi bırakmak, manzaraya karşı yemek yemek, günbatımını izlemek gibi yapılacak birçok alternatif bulabilirsiniz.

 

Burgazada Plajları

1. Madam Martha Koyu

Burgazada plajları arasında en fazla ilgi gören yerlerden bir tanesi Madam Martha Koyu’dur. Dik merdivenler gözünüzü korkutmasın; indiğinizde doğa harikası bir plaja ulaşacaksınız. Burgazada İskelesi’nden Gönüllü Sokak üzerinden yaklaşık 1,5 km uzaklıktadır. Denizin çarşaf gibi olması, günbatımının güzelliğiyle birleşince buraya denize giremeyeceğiniz bir zaman dışında kafa dinlemek için bile gelebilirsiniz hatta gelmelisiniz. Ayrıca Madam Martha Koyu’nun hemen yukarısındaki alan da gençlerin kamp yapmak için tercih ettikleri yerlerden birisi. Burada ateş yakmak ve kamp yapmak yasak. Fakat yeşil ve mavinin en güzel şekilde birleştiği bu koyu Burgazada gezilecek yerler listesinde ön sıralara eklemelisiniz.

Madam Martha Koyu giriş ücreti olmayan bir plajdır. Gençler tarafından geçtiğimiz yıllarda düzenlenen bir kamp sırasında ada sakinlerinin şikayeti üzerine kampa baskın yapılmıştı. Bunun üzerine aslında kamp için de çok keyifli bir alan olan Madam Martha Koyu’nda kamp yapmak yasaklanmış. Fakat sakinlerin ve yetkililerin günümüzde kampçıları görüp rahatsız edici bir durum yaratmamaları durumunda herhangi bir müdahalede bulunmadıkları söyleniyor.

Madam Martha’nın Hikayesi

Çok güzel bir kadın olan Martha Arat, Lübnanlı bir Ermeni olup babasının tayini sonucu İstanbul’a gelmiş. Bir Ermeni ile evlenmiş olsa da özgür ruhunu yitirmeyen ve giyimi nedeniyle halkın baskısına maruz kalan Martha, depresyona girmiş. Tüyler ürpertici bir hikayesi olan bu koya adını veren Madam Martha rivayete göre kendini bu eşsiz sulardan bırakmış. Madam Martha’nın intiharı nedeniyle halk yasa girerek 1986 senesinde bu koyu ona adamıştır.

Koya adını veren bir başka rivayet ise halk tarafından çok sevilen Madam Martha’nın eceliyle ölümünün yarattığı üzüntüdür. Bu rivayete göre de Madam Martha yaz kış fark etmeksizin bu koyda denize girer, sahilden taşlar toplar, bunlardan kolye yapıp hediye edermiş. Halk arasında çiçek teyze olarak anılırmış. Önceden Halikya Koyu olarak adlandırılan bu koy, o günden bugüne Madam Martha Koyu olarak tanınıyor.

 

Madam Martha Koyu
Madam Martha Koyu

 

2. Süt Koyu

Burgazada’nın da diğer adalar gibi özellikle sezon dönemi veya hafta sonları haddinden fazla kalabalık olduğunu belirtmiştim. Durum böyle olunca insanlar denize girmek için daha sakin ve gözden uzak yer arayışına giriyor. Genellikle ada sakinlerinin bildiği ve gittiği Süt Koyu, bölgenin bakir noktalarından birisi olup, sakin bir şekilde doğayla kucaklaşma noktasıdır.

İskelenin sağından ada etrafında yürüyünce karşınıza gelecek öğretmenevinin 5-10 dakika uzaklığında göze çarpan koy Süt Koyu’dur. İskeleden koya yürümek maksimum 20-25 dakikanızı alacaktır. Bisikletle buraya gelmenizi dik yokuşlu merdiveninden ötürü çok tavsiye etmiyorum. Yürürken de zorlanacağınızı düşünüyorsanız, biraz daha ilerdeki toprak patikayı kullanabilirsiniz. Karşısında Yassıada bulunan Süt Koyu kışları lodos dalgaları etkisi altında olduğundan Madam Martha Koyu’ndaki gibi sakin bir havası olmayabilir. Ama Burgazada’ya gelip denize girecek nezih ve sakin bir yer arıyorsanız, doğru yerdesiniz demektir.

 

Süt Koyu
Süt Koyu

 

3. Kalpazankaya Plajı

Kalpazankaya, Sait Faik’in sık sık ziyaret edip, ilham aldığı ada noktalarından birisidir. Büyükada’ya kıyasla daha küçük olduğundan biraz tepede kalmasına rağmen buraya yürüyerek yaklaşık 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Tabii dilerseniz bisikletle gelmeyi de tercih edebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzakta kalmayı başaran Kalpazankaya Plajı’na ulaşım için ziyaretçilerin kendi tekne ve yatlarını kullanabilmeleri için beş adet tonoz bulunuyor. Burada yaş farkı olmaksızın genç çiftlere de, çocuklu ailelere de, ada sakinlerine de rastlamak mümkün.

Kalpazankaya Plajı 2018 yılı giriş ücreti 10 TL fakat şezlong ve şemsiye bu fiyata dahil değil. Şemsiye için ayrıca 10 TL, şezlong için ayrıca 10 TL ödemek gerekiyor. Plaj içinde bulunan duş hizmetinden faydalanmak da ücretli olup, 3 TL. Kalpazankaya Plajı taşlık olduğundan suyu da tertemiz ve berrak. Deniz keyfi sırasında karnınız acıkırsa hemen üstündeki Kalpazankaya Restoran’a çıkıp bir şeyler atıştırabilir ya da eksiksiz bir sofra da kurdurabilirsiniz.

 

Kalpazankaya Plajı
Kalpazankaya Plajı

 

4. Altı Numara Plajı-Burgazada Halk Plajı

Burgazada İskelesi’ne 1,5 km uzaklıkta bulunan Altı Numara Plajı aynı zamanda Burgazada Halk Plajı olarak tanınıyor. Burgazada sakinlerinin ve ziyaretçilerinin tercih ettiği suyu oldukça temiz plajlardan birisidir. Fakat eğer kumsal bir sahil bekliyorsanız bu plajın beklentilerinizi karşılamayacağını söylemeliyiz. Kumsalı olmamasının yanında yosunlu ve taşlık. Bunlar sizin için sorun teşkil etmiyorsa denizin ortasında bulunan atlama rampası sayesinde de oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Altı Numara Plajı giriş ücreti yok; Şemsiye ve şezlong hizmetinden faydalanmak isterseniz 20 TL ödemeniz gerekiyor.

 

Burgazada Halk Plajı
Burgazada Halk Plajı (Altı Numara Halk Plajı)

 

5. Çamakya Aile Plajı

Çamakya Aile Plajı olması nedeniyle çok tercih edilen Burgazada plajlarından birisidir. Hem ortamı nezih hem de denizi çok temizdir. İskeleden Gezinti yolu Caddesi’ni takip ederek ortalama 800 metre sonra Çamakya Plajı’na ulaşabilirsiniz. Plaja yürümek yaklaşık 40 dakika sürüyor. Çocuklu aileler için en uygun plajlardan birisi.

Çamakya Plajı 2018 giriş ücreti 20 TL ve şezlong-şemsiye kiralama bu fiyata dahil.

 

Çamakya Aile Plajı
Çamakya Aile Plajı

 

6. Su Sporları Kulübü Plajı

Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı bulunsa da, maalesef dışarıdan ziyaretçi kabul etmiyor. Sadece kendi üyelerine açık olan plajda, adada yaşayan çocuklara yaz tatillerinde spor aktiviteleri yapma şansını sunmak amacıyla kurulmuş.

 

Burgazada Su Sporları Kulübü
Burgazada Su Sporları Kulübü

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!