Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Burgazada Nerede, Nasıl Gidilir?

Burgazada Nerede, Nasıl Gidilir?

Burgazada gezisi

Burgazada nerede? İstanbul’a bağlı Prens Adaları’ndan birisi olan Burgazada, bir vapur mesafe uzaklıktadır ve İstanbul’da yaşayanların adeta şansı gibidir. Şehir hayatı bir yana, arada oldukça kısa bir mesafe olmasına rağmen böyle bambaşka güzellikleri saklayan bir yeri düşünmek bile keyif verici. Prens Adaları’nın Büyükada ve Heybeliada’dan sonra üçüncü büyük adası olan Burgazada tarihe, nostaljiye, kıymetli yazarımız Sait Faik Abasıyanık’ı yakından görmek için sizleri bekliyor.

 

Burgazada nerede?

Burgazada, Bostancı’dan sadece 45 dakika-1 saatlik bir yolculukla ulaşılabilen, aynı şehrin sınırlarında, bu kadar yakında, böyle bir güzellik olamaz dedirten yerlerden birisi. Adayı gezmek bir kenarda dursun, vapur seyahatlerinin keyfi de bambaşka oluyor. Hele ki hava açıksa çay, simit ve martılar eşliğinde enfes bir vapur yolculuğu sizi bekliyor demektir. Burgazada gözden daha uzakta olduğundan düzenlenen vapur ve motor seferleri de haliyle Büyükada kadar yoğun değil.

 

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Burgazada’ya nasıl gidilir sorusuna alternatif olacak birçok ulaşım firması mevcut: İDO, Mavi Marmara, Şehir Hatları direk seferleri Burgazada’ya ulaşım için tercih edebileceğiniz seçenekleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Şehir Hatları

Bostancı-Adalar Vapuru: Bostancı-Büyükada-Heybeliada-Burgazada rotasını izleyerek sadece 45 dk’da Burgazada’ya ulaşabilirsiniz.

Tam: 5,20 TL

Öğrenci: 2,60 TL

İndirimli 3,75 TL

Beşiktaş-Kınalıada-Burgazada Vapuru: Beşiktaş’tan kalkıp Kınalıada üzerinden Burgazada’ya giden bu vapur seferi 1 saat sürmektedir. Ocak 2018 itibariyle yeterince yolcu olmadığı için bu sefere kış döneminde ara verilmiştir. Sezonun açılmasıyla beraber Beşiktaş-Burgazada hattının yeniden açılması bekleniyor.

Tam: 5,20 TL

Öğrenci: 2,60 TL

İndirimli 3,75 TL

Eminönü-Kadıköy-Adalar Vapuru: Eminönü-Kadıköy-Kınalıada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada-Bostancı rotasını izleyen bu şehir hattı vapurunda ortalama 1,5 saatte bir sefer düzenlenmektedir. Dilerseniz Burgazada gezinizi tamamladığınızda bu hata binip Heybeliada ya da Büyükada’ya da geçebilirsiniz.

Tam: 5,20 TL

Öğrenci: 2,60 TL

İndirimli 3,75 TL

 

İDO

Beşiktaş-Yenikapı-Adalar Hattı: Daha önceleri Kadıköy ve Bostancı’dan da seferler düzenleyen İDO bu seferleri kaldırmakla kalmayıp Yenikapı hattında da yalnızca hafta içi yolcu taşımacılığı yapıyor. Beşiktaş’tan kalkan seferler yoğun saatlere göre değişerek bazen yarım saatte bir bazen 2 saatte bir düzenleniyor Bu vapur hattı da 16 Eylül 2018 itibariyle kaldırılmış ve yaz sezonuyla yeniden işleyecek.

Tam: 10 TL

İstanbul Kart: 7,85 TL

Öğrenci: 6,20 TL

Mavi Marmara

Bostancı-Adalar Hattı: Bostancı-Büyükada-Heybeliada-Bostancı rotasında gidiş dönüş hizmet veren Mavi Marmara sefer sıklığı 45 dakika ile 1 saat arasında değişiyor.

Bostancı-Kınalıada-Burgazada Hattı: Bostancı-Adalar hattından daha farklı ve kısa rota izleyen Bostancı-Kınalıada-Burgazada Hattı saatte bir düzenleniyor. Yolculuk süresi ise sadece 40 dakika.

Yeşilköy-Adalar Hattı: Yeşilköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada olacak şekilde tüm adalara uğrayan ve günde tek gidiş dönüş seferi olarak düzenlenen bu hat Cumartesi ve Pazar günleri yapılıyor.

Tam: 5,50 TL

Öğrenci: 2,60 TL / Aktarma: 1,20 TL

İndirimli: 3,75 TL / Aktarma 2,10 TL

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!