Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Sedef Adası Gezilecek Yerler

Sedef Adası Gezilecek Yerler

Sedef Adası

Her biri güzelliğiyle meşhur olan Prens Adaları’nın ‘en özeli’ Sedef Adası. En özeli diyorum, çünkü burası özel mülk statüsünde olan bir ada. Sedef Adası’nda öyle rahat rahat gezmeniz maalesef imkansız ve sınırlamalar mevcut. O yüzden de Sedef Adası gezilecek yerler listesi az ve öz, ama “en keyifli zamanlar nasıl geçirilir?” sorunuza güzel bir cevap arıyorsanız okumaya devam edin:)

 

İstanbul’da Minik, Sevimli, Özel Bir Adacık – Sedef Adası Gezilecek Yerler

Konaklama imkanı sunmayan, günübirlikçilere bir nefes aldıran, ayağınızı denize sokma imkanı tanıyan, benimse bir fırsat sitesinde aldığım kupon sayesinde ilk tanışmamı sağlayan adadır Sedef Adası. Kahvaltı ile güne başlayabilir, ilerleyen saatlerde “drink”inizle gevşeyebilir ve taa uzaktaki İstanbul’a selam çakabilirsiniz bu minicik kara parçasında.

 

Sedef Adası Hakkında Kısa Kısa – Sedef Adası Gezilecek Yerler

 • Sedef Adası Prens Adaları’nın en küçüğüdür ve eskiden Tavşan Adası olarak tanınıyordu.
 • Sedef Adası’nın özel mülkiyete dahil 3/4’lük kısmı sadece adalılara açık.
 • Bisiklet ve fayton ile gezmek maalesef mümkün değil.
 • 3/4’ü özel mülkiyet olduğundan, yapılacak aktiviteler ve gezilecek yerler kısıtlı olmasına rağmen maksimum keyif almanızı sağlayan plajları ve retoranları bulunuyor. Özellikle Sedef Adası’nda kahvaltı, yaşayacağınız en unutulmaz deneyim olabilir. Çünkü adanın hem havası hem de manzarası muhteşem!
 • Adada yaklaşık 100 konut var ve hepsi dolu değil; o yüzden adaya sükunet hakim. Bu nedenle adada sözü geçen insanlardan çok martılar!
 • Sedef Adası’na ulaşım için vapur, deniz taksi veya kendi teknenizi kullanabilirsiniz. Sedef adası sahilinde teknenizi bağlamak için alanlar bulunuyor.
 • İstanbul’da denize girilecek yerler arasında Sedef Adası plajları en temizi ve kaliteli seçenektir.

 

 

instagram hesabımı takip edin –> @gezittacom

 

Sedef Adası Tarihi

Belirli zamanlarda sürgün yeri olarak kullanılan Sedef Adası tarihi 857 yılında Patrik İgnatious ile en önemli sürgününe tanık olmuş. 867 yılında yeniden Patrik seçilene kadar yaklaşık 10 yıl süresince birçok işkenceye maruz kalmış. Osmanlı Dönemi’nde uzun süre bakımsız kaldıktan sonra 1850 yılında Fethi Ahmet Paşa’ya hediye edilen Sedef Adası hakkında kaynaklarda hala Paşa’nın soyundan gelen Mehmet Birgen ve Esra Bereket’e kaldığı söylenmektedir. İstanbul’un işgali sırasında Sedef Adası uzun müddet Yavuz zırhlısının demirlediği alan olarak hizmet vermiştir.

1956 yılında Sedef Adası mülkiyet hakkına sahip olan bir aile yapı kooperatifi kurarak, yaklaşık 70 adet villa iskanı almış. 1958 yılında Sedef Adası’na düzenlenmeye başlayan vapur seferleri yaz tatilleri ve hafta sonu dinlenceleri için yoğun ziyaretçi almaya başlamış.

 

Sedef Adası
Sedef Adası

 

Sedef Adası Nerede? Sedef Adası’na Nasıl Gidilir?

Sedef Adası nerede sorusunun cevabı, diğer adalarda olduğu gibi hemen İstanbul’un karşısında olmasına karşın, Büyükada’nın sağında yer almasıdır. Kartal İskelesi’ne bile sadece 10 dakika uzaklıkta bulunan ada, Bostancı’ya 25 dakika, Büyükada’ya 5 dakika, Kınalıada ve Burgazada’ya 7 dakika uzaklıktadır.

 

 

Sedef Adası’na nasıl gidilir diye sorarsanız İstanbul’dan Sedef Adası’na ulaşım için Adalar‘a ulaşım sağlayan vapur seferleri ile aktarma yapmak gerekiyor. Fakat Sedef Adası’na ulaşımın en kolay yolu Büyükada‘dan geçmektir. Sedef Adası’nın en meşhur mekanı olan Elio’ya ise Kartal ve Büyükada’dan gidiş dönüş hizmeti verilmektedir.

Kartal İdo İskelesi’nden Elio’ya saat 11:00’da, Büyükada Belediye İskelesi’nden Elio’ya 11:30‘da hareket eden seferlerle Sedef Adası’na ulaşabilirsiniz.

Sedef Adası’na gidiş için diğer sefer saatleri ise Kartal İdo İskelesi’nden 19:30’da, Büyükada Belediye İskelesi’nden 20:00‘da.

Sedef Adası’ndan dönüş seferleri de Büyükada üzerinden, Kartal İskelesi’nde son buluyor ve Elio’dan sefer saati 18:30 ve Cuma günleri 23:30 ve 00:30‘da, Cumartesi de 00:00’da.

 

Sedef Adası İçi Ulaşım

Bisiklet veya fayton gibi seçenekler bulunmuyor. Sedef Adası’na gittiğinizde Elio Sedef ve Club Ada Sedef mekanlarının plaj ve restoranlarından faydalanabileceğiniz için ada içi ulaşım gibi bir alternatif de yok. Ada içinde yaya olarak istediğiniz yere gidebilirsiniz.

 

Sedef Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Adalara ulaşım yalnızca vapur, deniz taksileri, deniz otobüsleri ve şahsi tekneler ile sağlandığı için Sedef Adası’na ne zaman gidilir sorusunun en doğru cevabı hava koşulları elverişli olduğu sürece ‘her zaman‘dır. Fakat kış mevsiminde yaza kıyasla çok daha boş olduğundan, adaya gittiğinizde terk edilmiş bir hava izlenimi uyandırabilir.

Sedef Adası’na ziyaret için belirli bir zamana ihtiyaç da yok aslında. Çünkü özellikle İstanbul’da yaşayanlar için davet ve özel günler için tercih edilme oranı epey fazla. Yani daha önce hiç gitme şansınız olmadıysa, Sedef Adası’na bir etkinlik sayesinde gelmek de sizi büyüleyebilir.

Sedef Adası sadece günübirlik ziyaretler için uygun olduğundan kaç gün kalınacağına dair bir açıklama yapmak da mümkün değil. Zaten ada içine giriş sağlasanız bile epey küçük olduğundan herhalde ortalama bir gün geçirmek yeterli olurdu. Fakat istediğiniz zaman kiralık tekne, deniz taksi gibi ulaşım araçlarıyla rahatlıkla Sedef Adası’na gelip keyifli saatler geçirebilirsiniz.

 

Sedef Adası Plajları – Sedef Adası Gezilecek Yerler

İstanbul’dan kaçış rotaları arasında en sevilen yerlerden olan Prens Adaları’nın her biri ziyaretçilerine eşsiz anılar bırakıyor. Şehirde hasret kaldığımız tertemiz, bol oksijenli havası, araç gürültüsü olmaması, kalabalık ve kaos ortamından uzak kalması adaların her birini güzelleştiren özellikleri. Sedef Adası’na gelince de; oldukça küçük ve sakin olan bölgenin en güzel yeri herkese açık olan Sedef Adası plajları.

Özel mülkiyet olması sebebiyle adada konutunuz yoksa giriş sağlayamayacağınızı belirtmiştik. Dolayısıyla Sedef Adası’nda konaklamanız imkansızdır. Hatta adada bisiklet kiralama hizmeti veren veya hediyelik eşya satışı yapan herhangi bir yer de yok. Ada ruhunu daha iyi yaşayabilmek için Prens Adaları’nın diğerleri olan Heybeliada, Burgazada, Büyükada, Kınalıada gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi özel mülkiyet statüsünde olduğu için Adalı olmayanlar için Sedef Adası gezilecek yerler aslında plajlar ile sınırlı. Sedef Adası plajları her biri çok keyifli bir ambiyansa ve lezzetli yemeklere sahip olan mekanlar. Yaz mevsiminde İstanbul’a yakın bir lokasyonda denize girmek için yapılabilecekler en iyi tercihlerden birisi…

Sedef Adası gezilecek yerler kısıtlı olsa bile  özellikle İstanbullular için herkesin ziyaretine açık olan restoran hakkında bu koca şehirde bile böylesine güzel bir yer olmadığı iddiasında bulunabiliriz. Hele ki yaz aylarında hava sıcaklığının da artmasıyla beraber iyice çekilmez hale gelen kalabalıktan sıyrılmanın en keyifli hali Sedef Adası plajlarına kaçış….Haydi gezintiye başlıyoruz!

 

1. Sedef Adası Plajı

Sedef Adası Plajı sabah 08:00 akşam 20:30 saatleri arasında hizmet veren, 5000 metrekare arazi üzerine kurulmuş, 800 şezlonga sahip bir plaj. Sedef Adası Plajı 2018 giriş ücreti hafta sonu 40 TL, hafta içi 30 TL. Fiyatlar sezona göre revize ediliyor. Giriş ücretine dahil olan hizmetler; tuvalet, duş, su kaydırağı, şezlong ve şemsiye kullanımı şeklinde.

Sedef Adası Plajı için Büyükada vapur seferleri ile Büyükada’dan Sedef Adası’na ulaşabilirsiniz. Ada içinden gelecekseniz, tabelaları takip ederek yaklaşık 15 dakika içinde plaja ulaşabilirsiniz.

 

Sedef Adası Halk Plajı
Sedef Adası Halk Plajı

 

2. Elio Sedef

Özel günler, davetler, nikah, nişan, düğün gibi etkinliklere ev sahipliği ettiği kadar yazları beach club hizmeti de sunan Elio Beach, Sedef Adası’nın en meşhur plajı. 300 kişilik kapasiteye sahip plaj gündüzleri beach club olarak kullanılırken, akşamları da özel akşam yemeği için en iyi adreslerden birisi. İstanbul genelinde de ambiyansı ile tanınan Elio Beach’in büyükçe bir bar ve restoranı bulunuyor.

Plaj beyaz şezlonglar ve mekana özel minik bir iskeleye sahip. Sedef Adası ne kadar sakinliği ve sessizliğiyle meşhur olsa da, mekanı adanın farklı yerlerinden biri yapan saat 16:00’dan itibaren club müziği çalması.

Kapasitesi çok büyük olmadığı için Elio Sedef rezervasyon ile hizmet sunuyor. Elio Sedef 2018 giriş ücreti hafta içi 50 TL, hafta sonu 70 TL ve şezlong, kabin kullanımı, tuvalet, şemsiye, duş hizmetleri de fiyata dahil. Fiyatlar her yıl sezona göre farklılaşıyor. Elio Sedef Plaj kısmı 08:00-20:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Elio Beach’e ulaşım için Büyükada’dan kalkan mekanın kendi motorlarını kullanabilirsiniz. İstanbul’dan gelmek için yine Büyükada aktarmalı gelmeniz veya deniz taksi/kendi tekneniz ile doğrudan ulaşım sağlamanız da mümkün tabii. Bunun yanı sıra rezervasyon yaptırırken belirtmeniz halinde Elio Sedef shuttle servisi Kartal, Büyükada ve Elio Plajı olacak şekilde ulaşımınızı sağlıyor.

Sedef Adası içerisinden ulaşım sağlayacaksanız, yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinden sonra da ulaşabilirsiniz.

 

Sedef Adası Elio Sedef
Sedef Adası Elio Sedef

 

3. Club Ada Sedef

Sedef Adası plajları arasında en güzeli kabul edilen bir diğer seçenek de Club Ada Sedef. Beach club tarzı hizmet veren bu yerde, tertemiz kumsal plajın keyfini sürerken, müzikler eşliğinde eğlenceli saatler geçirebiliyorsunuz. Ayrıca, tıpkı Elio Beach gibi Club Ada Sedef de özel bir akşam yemeği için lezzetli bir menüye sahip. Her zamankinden farklı bir akşam yemeği için burayı tercih edebilirsiniz.

Club Ada Sedef 2018 giriş ücretleri hafta içi 50 TL, hafta sonu 70 TL şeklindedir. Tuvalet, şezlong, şemsiye, kabin kullanımı giriş ücretine dahil. Plajın çalışma saatleri yine 08:00-20.30 saatleri arasındadır. Tıpkı Elio gibi burada da saat 15:00’den sonra club müziği başlıyor. Ayrıca gece saatlerinde de restoran, bar hizmeti veren kısım da kulübe dönüşerek Sedef Adası’nda keyifli saatleriniz geceden sabaha kadar eğlenmeden oluşuyor.

Club Ada Sedef’e ulaşımın en rahat yolu Büyükada Belediyesi’nden kalkan mekana özel ücretsiz motorlar. Büyükada’dan Club Ada Sedef için kalkan motorun hareket saati 11:30.

 

Sedef Adası Club Ada Sedef
Sedef Adası Club Ada Sedef

 

Sedef Adası Gece Hayatı

Club Ada Sedef ve Elio Sedef mekanları, burada eğlenmenizi sağlayan yerler. Her hafta sonunu İstanbul gece hayatı karmaşasında geçirmekten sıkılanlar için öncesinde unutulmaz bir yemek ve sonrasında güzel bir gece eğlencesi için kesinlikle doğru bir tercih.

 

Sedef Adası’nde Ne Yapılır?

Sedef Adası yazın kesinlikle İstanbul’a yakın lokasyonu sayesinde deneyimlenebilecek en keyifli günübirlik tatil kaçamağıdır. Plajlarının her biri birbirinden güzel ve kaliteli, yemekleri lezzetli, ortamı ve manzarası da hafızalardan kolayca silinmeyecek özellikte. Eğer adada konut sahibi değilseniz Sedef Adası’nın sadece bu kısmında yapabilecekleriniz bolca fotoğraf çekmek, ki doğanın yeşil fonu fotoğrafları mükemmel kılar, denizin ve güneşin tadını çıkarmak, akşama da nefis bir ziyafet çekerek güzel bir kapanış yapmak şeklinde sıralanabilir.

 

Yeme İçme Önerileri

Sedef Adası yeme içme seçenekleri, dışarıdan gelenler için Elio Sedef ve Club Ada Sedef’in restoran ve bar hizmetlerinden oluşuyor. İki mekanın da kaliteli aşçıların hünerlerini sergilediği güçlü bir mutfağı var. Sedef Adası’nda şık bir akşam yemeği için kişi başı ortalama 90-100 TL arasında ödeme yapacağınızı bilmelisiniz. Akşam çıkan hafif rüzgarla beraber yazın sıcağını unutup, bu güzel mekanlarda keyifle içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

 

Elio Sedef'de yemek
Elio Sedef’de yemek

 

Konaklama Önerileri

Sedef Adası konaklama imkanı olmadığını daha önce de belirtmiştik. Eğer Sedef Adası’nda bir konutunuz yoksa herhangi bir şekilde otel, pansiyon, ada köşkü gibi seçenekleri değerlendiremezsiniz. Zaten adada konutu olan da gidip otelde kalmıyor tabii…Kısacası; Sedef Adası günübirlik bir gezi için iyi bir ev sahibidir.

 

Pratik İpuçları

 • Sedef Adası’nı görmek için illa İstanbul’dan kalkıp gelmenize gerek yok. Dilerseniz Büyükada gezisi sırasında akşam yemeğini daha farklı bir yerde yemek için Sedef Adası’nı bahane edebilirsiniz. Büyükada iskelesinden kalkan ücretsiz motorlar dakikalar içinde sizi Sedef’e ulaştıracaktır.
 • Yazın Sedef Adası İstanbul’a yakın ama delicesine bir kalabalığa maruz kalmayan plajlarıyla çok keyifli olacaktır. Hem denizi tertemiz hem de mekanların beach club ortamı çok eğlenceli.
 • Sedef Adası plajları daha çok genç çiftler için uygun denilebilir. Ama kalabalık aileler için giriş ücretleri nedeniyle biraz pahalı kaçabilir. Bu durumda Sedef Adası halk plajı veya diğer adalar daha ekonomik olabilir.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Plajlarında yüzmeden,
 • Güzel manzaralı Elio plajında oturup biranızı yudumlamadan dönmeyin.
 • Güzel bir hafta sonu arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebileceğiniz yer olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Benzer Yazılar

One thought on “Sedef Adası Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!