Anasayfa > Türkiye > Bolu > Sülüklü Göl Kamp, Nerede, Nasıl Gidilir?

Sülüklü Göl Kamp, Nerede, Nasıl Gidilir?

Nefis doğasıyla Sülüklü Göl

Deprem gibi bir doğal afet sonucu böyle mucize bir güzelliğin oluşabileceğini görmeden inanmak mümkün değil. Yeşil, sarı, turuncu…Mevsimlerin her tonunun ağaçlarda hayat bulduğu ve unutulmayacak görüntüler ortaya koyduğu Sülüklü Göl, Bolu’nun efsaneleşmiş güzelliklerine sahip yerlerinden sadece bir tanesi aslında. Sülüklü Göl, kamp için çok tercih edilen bir yer. Haydi çantaları sırtlanın ve takılın peşime! Bu kadar övdüm madem doğanın ortasında kaybolmak isteyeceğiniz bu durakta neler yaptım, ne yedim içtim, nereleri gezdim birlikte bakalım…

 

Terapi, Sessizlik, Huzur …Sülüklü Göl Kampı

Sürekli İstanbul’un yorucu kalabalığından yakınıp durmak yerine İstanbul’a yakın rotalar belirleyip hafta sonu kaçamağı yapmak inanılmaz keyifli oluyor. İtiraf etmek gerekir ki hafta sonu gibi birkaç günlük tatilden sonra şehir hayatının ortasına tam hızla yeniden dönmek insanı epey bir üzüyor. Ama böyle kısa ve sık soluklanmalar için tercih edilebilecek Sülüklü Göl gibi doğa harikası yerler sayesinde en azından hala nefes alacak güzellikte yerler olduğunu biliyoruz.

Bunu çok sık tekrarlayacağımı şimdiden söyleyebilirim ki Sülüklü Göl tam bir doğa harikası! Bolu’nun diğer doğal güzellikleri olan Gölcük, Yedigöller, Abant gibi bölgelere kıyasla ulaşımı biraz daha zor ve çevresi yemyeşil ormanlarla kaplı olduğundan daha iyi korunmuş. Dolayısıyla tüm sakinliğiyle bir terapi ve dinlenme alanı niteliğinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Ayrıca Sülüklü Göl’ün en şahane özelliklerinden birisi de Kuzey Işıkları’na gidemeseniz bile özellikle sisli havalarda yansımalarla oluşan görsel şöleni! Hayal etmesi bile çok keyifli değil mi?

 

 

 

Instagram hesabımı takip edin –> @gezitta.com

 

Sülüklü Göl Hakkında Bilgiler – Sülüklü Göl Kampı

 • Sülüklü Göl, 1703 yılında tektonik hareketler sonucu şiddetli bir çökme nedeniyle oluşmuş bir heyelan set gölüdür. Çökme sonucu oluşan çukur Hongurak Deresi suyuyla dolarak Sülüklü Gölü oluşturmuş.
 • Bu güzelliğin bozulmaması adına bölge sit alanı olarak korumaya alınmış.
 • Sülüklü Göl adını geçmişte içinde barındırdığı sülüklerden alsa da insanların bilinçsizce göle balık atmasıyla bu sülükler tükenmiş.
 • Büyük bölümü suyun altında kalsa da hala çürümemiş ağaçları görebilirsiniz. Sülüklü Göl’ün etrafı en az 300 yaşında ağaçlarla çevrilidir.
 • Günübirlik geziler, trekking ve kamp etkinlikleri için ideal bir bölgedir.
 • Özel doğal yapısı nedeniyle koruma altındandır ve etrafında hiçbir işletme bulunmamaktadır. Ayrıca Sülüklü Göl’de avlanmak da yüzmek de yasak.
 • Sülüklü Göl’de konaklama veya alışveriş için herhangi bir işletme de yoktur. Eğer kamp yapacaksanız merkezden ihtiyacınız olacak her şeyi yanınızda getirmelisiniz.
 • Bitki ve hayvan çeşitliliği açısından epey zengin bir bölgedir. Boz ayı, tilki, ceylan, tavşan, yaban kedisi gibi daha birçok yaban hayvanı ormanlık alanda yaşarken gölde de kızılkanat, alabalık, abant alası, gökkuşağı alabalığı gibi türlere rastlanmaktadır.

 

Sülüklü Göl'ün oluşumu sırasında su altında kalan 300 yaşında ağaçlar
Sülüklü Göl’ün oluşumu sırasında su altında kalan 300 yaşında ağaçlar

 

Sülüklü Göl Nerede?

Sülüklü Göl nerede sorusuna en net yanıtım şu olabilir: Yeşili ve oksijeni bol olan Karadeniz! Batı Karadeniz’deki Sülüklü Göl eski adıyla Sarıgölcük Bolu ve Sakarya illeri arasında sınır bölge konumunda ve Mudurnu ilçesine bağlı olan Sülüklü Göl Tavşansuyu Köyü’nde yer alıyor. Mudurnu ilçe merkezine uzaklığı 50 km.

Sülüklü Göl’ün anlata anlata bitiremeyeceğim güzelliğinin yanı sıra bizi buraya getiren yoldaki güzellikleri de es geçmemek lazım…Birkaç saatlik yolculuk sırasında size boyu 40 metreye kadar bile ulaşabilen ağaçlar, çeşitli bitkiler, akarsuyun oluşturduğu manzaralar ve suyun huzur veren şırıltısının yanında en güzel eşlikçisi cıvıl cıvıl kuş sesleri…

 

 

Sülüklü Göl’e Nasıl Gidilir?

Sülüklü Göl’e nasıl gidilir dediğiniz an bir anda sizin de önünüze tüm sosyal mecralarda ve yol kenarlarında asılı broşürlerin olduğu ‘Her hafta sonu çıkışlı Batı Karadeniz Turları’ geldi değil mi? Pek tabii burayı ilk kez ziyaret edecek olanların tercihi turlardan yana olabiliyor. Fakat bence en güzeli keşfetmek! Yani turların ‘1 saat serbest zaman, sonra şu noktada buluşuyoruz.’ Gibi kısıtlamalı bir gezi yerine alın arabanızı düşün yola. Böylece turun belirlediği saatlere bağlı kalmadan dilediğiniz yerde dilediğiniz kadar zaman da geçirebilirsiniz.

 

Sülüklü Göl'e giden yollar
Sülüklü Göl’e giden yollar

 

Uçakla

Bolu ili Ankara ve İstanbul illeri arasında bir geçiş noktası özelliği taşıdığından özellikle bu şehirlerden ulaşım kolayca sağlanabiliyor. Farklı illerden Bolu’ya ulaşmak için buraya 145 km uzaklıktaki Cengiz Topel Havalimanı’na yani Kocaeli’ne gelebilir bunun dışında Ankara Esenboğa Havalimanı veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı da tercih edebilirsiniz. Buradan araç kiralama hizmetleri sayesinde Bolu’ya doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

Arabayla

Bolu – Ankara arası 191 km

Bolu – İstanbul arası 262 km

Bolu – Bursa arası 273 km

İstanbul’dan Bolu’ya yolculuk yaklaşık 3-3,5 saat sürüyor. Öncelikle Adapazarı istikametinde Ankara’ya doğru E-80 karayolunu takip etmek gerekiyor. Ortalama 200 km yol kat ettikten sonra Sakarya ili Akyazı ilçesine ulaşıyorsunuz. Ardından tabelalara bakarak Dokurcun Beldesi’ne doğru ilerlemek gerekiyor. Herhangi bir yere sapmadan üç kilometrelik asfalt yolu takip ettikten sonra nihayet Tavşansuyu köy merkezine geliyorsunuz. Burada zaten Sülüklü Göl tabelası size yol gösteriyor. Tabelayı takip ederek 9 km daha ilerleyince yani yaklaşık yarım saat içinde Sülüklü Göl’e ulaşılıyor.

Ankara’dan Bolu’ya seyahat ise hemen hemen İstanbul ile aynı; 2 saat 45 dakika sürüyor. Bursa’dan Bolu’ya yolculuksa yaklaşık 4 saat sürüyor. Hangi şehirden gelirseniz gelin Bolu Dağı Tüneli sayesinde yolun oldukça rahatladığını ve kolaylaştığını fark edeceksiniz. Çünkü D100 ve TEM Otoyolu da Bolu’dan geçiyor ve bu sayede yolculuk süresi kısalırken, konfor artıyor.

Sülüklü Göl’e ulaşım için Bolu otobüslerini de  tercih edebilirsiniz. Otoüslye Akyazı’ya kadar ulaşım sağladıktan sonra Dokurcun minibüsleri ve buradan da Sülüklü Göl’e otostop veya yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yürüyüş derken 9-10 km’lik bir mesafe olduğunu da belirteyim tabii 🙂

 

Sülüklü Göl
Sülüklü Göl

 

Sülüklü Göl’de Yapılabilecek Aktiviteler

İnsan şehir hayatına bu kadar alışınca, doğada bir an ne yapacağını şaşırıveriyor. Ama, neyse ki içimizdeki doğaya dönüş isteğiyle hemen kendimize geldik ve Sülüklü Göl’de ne yapılır sorusuna birbirinden güzel cevaplar bulduk.

Ormanın içinde diğer yerlere nazaran daha az el değmiş, tüm doğallığıyla sizi kucaklayan Sülüklü Göl’de ne yapılır biliyor musunuz?

 • Bol oksijen terapisi yapabilirsiniz.
 • Manzarayı seyre dalabilirsiniz.

 

sülüklü göl sonbahar
Renklerin birbirine geçişi ne kadar da etkileyici…

 

 • Çok eğlenceli ve macera dolu doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.
 • Kamp yapabilirsiniz.

 

Sülüklü Göl kamp
Sülüklü Göl kamp için çok keyifli bir alternatif

 

 • Su değirmenlerini gezebilirsiniz.
 • Şahane fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Şelalenin sesi eşliğinde mis gibi bir çay içebilirsiniz.
 • Sonsuz semadaki yıldızların ahengine, parlaklığına hayran kalarak yıldızları sayabilirsiniz.

 

Gece manzarası

 

 • Bisiklet, ATV veya 4×4 ile gezintiye çıkabilirsiniz.
 • Cep telefonları, bilgisayarlar, iş, okul stresi, günlük koşuşturmaların hepsi bir kenara bırakılır ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Ortamın mucizevi büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz.

 

Sülüklü Göl Kamp Alanı

Sülüklü Göl eşi benzeri görülmemiş, büyüleyici bir güzelliğe sahip. Üstelik bu güzellikleri her mevsim başka bir şekilde kendini gösteriyor. Kışın beyaz bir örtüyle kaplanan ağaçlar ve göl ne kadar izlense de bir türlü doyulmayan bir güzellik ortaya çıkarıyor. Sonbaharın en renkli hallerine de Sülüklü Göl’de tanıklık etmek mümkün çünkü sarı, kırmızı, turuncu, kahverengi gibi birçok renk tonu bir kartpostal havasıyla karşınızda duruyor. Üşümeyi sevmeyen ama yazın da sıcaklardan çok bunalırsanız da Sülüklü Göl’de kamp yaparak boğucu sıcaktan sıyrılıp serinliğin keyfini sürebilirsiniz. İlkbaharın zaten o tatlı serinliğinden bahsetmeye gerek bile yok, doğayla bütünleşmek için en keyifli dönemlerden bir tanesi! Tabii etrafı ormanla kaplı olduğu için her mevsim geceleri biraz serin olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

 

Sülüklü Göl kamp
Sülüklü Göl kamp

 

Sülüklü Göl Kamp İmkanları

 • Tuvaletler
 • Piknik Masaları
 • Çeşmeler
 • Yanınıza uzatma kablosu alıp telefon, bilgisayar şarj edebileceğinizi sanıyorsanız kötü bir haberim var: Elektrik hattı yok.
 • Etrafta işletme yok, en yakın market, restaurant gibi mekanlar Dokurcun’da.

 

Sülüklü Göl Kamp ve Yürüyüşler için Ekipman Listesi

 • Teknoloji çağının en büyük gerekliliği: Powerbank (Elektrik hattı yok!)
 • Yedek kıyafet (Çorap, çamaşır, termal alt üst içlik, buff)
 • Polar çorap ve kıyafetler
 • Yürüyüşe uygun ayakkabı (Bot, trekking ayakkabı gibi)
 • Mat ve uyku tulumu
 • İlk yardım kiti
 • Çakı/Bıçak
 • Yağmurluk
 • Fener/Işıldak/Kafa lambası
 • Sabun, tuvalet kağıdı, ıslak mendil
 • Çöp poşeti
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar
 • Navigasyon veya tam dolu şarjıyla kullanabileceğiniz cep telefonu
 • Kamp ocağı, yemek seti (Yemek için konserve yiyecekleri de tercih edebilirsiniz.)
 • Enerji verici cezerye, kuruyemiş tarzı atıştırmalıklar, bolca su.

Bunlar tamamsa artık kampa hazırsınız demektir. Şimdi biraz da kamp alanını tanıyalım.

 

Sülüklü Göl’de Kamp

Sülüklü Göl’de kamp yapmak deyip duruyorsun ama kamp için en uygun yer neresi diyecek olursanız da cevap basit: Her yer! Sülüklü Göl Tabiat Parkı girişinde ücret ödedikten sonra doğaya saygıyı eksik etmeden istediğiniz yere kurulabilirsiniz. Zaten etrafta çok sayıda piknik masası ve çeşmeler de mevcut.

El değmemiş dokusunu bozmamak adına koruma altında tutulduğu için Sülüklü Göl’de kamp alanı olarak kullanılan özel bir alan, şahsa ait bir işletme bulunmuyor. Canınız nereyi isterse oraya çadırınızı kuruveriyorsunuz. Sülüklü Göl’de kamp için ekipmanlarınızın kış koşullarına uygun olduğundan emin olun. Yeşillik içinde ve su kenarı olduğundan gece aniden çok serin olabilir ve üşüyebilirsiniz. Özellikle uyku tulumlarınızın -10 dereceye kadar koruyuculuğu olsun.

Madem Sülüklü Göl’de kamp yapmaya karar verdiniz manzaranın tadını en güzel şekilde çıkaracağınız yeri bulmak da size kalmış…Sülüklü Göl’e vardığınızda etrafı şöyle bir gezin, parkurlarda yürüyüş yapın ve gözünüze güzel bir yer kestirin. İçme suyu temin etmeniz için gölün etrafında çok sayıda çeşme mevcut. İçiniz rahat olsun bölgede tuvalet imkanı da var.

 

Sülüklü Göl yürüyüş parkuru
Sülüklü Göl yürüyüş parkuru

 

Heybetli ağaçlarıyla sizi sarıp sarmalayacak olan Sülüklü Göl’de kamp yaparken peki tabii daha önce bahsettiğim yabani hayvanlara dikkat etmelisiniz. Bir boz ayı gelse ne yapabiliriz ki diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hayvanlar oldukça hassas duyulara sahip olduğundan tabii ki öyle koşa koşa size gelmez. Eğer ki karnı açsa ve siz de yiyeceklerinizi çadırın dışında, açıkta bıraktıysanız kokularını almaları hiç de zor olmayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yiyecek içeceklerinizi dışarıda bırakmayın, işiniz bittiğinde iyice sarıp sarmalayarak çantaların mümkünse en altına iliştirip çadırın içine alın. Bir de hayvanların ateşe gelmediği söylenir…Eğer yemek hazırlarken korkuya kapılacaksanız belki bu küçük bilgi biraz olsun içinizi rahatlatabilir. Tabi bunu yanlış anlayıp gece yatarken ateşi yanık bırakıp çadıra girip uyuyayım demeyin sakın!

Sonrası yeşile dalmak, huzuru dinlemek, sessizliğe karışmak…Böyle doğa harikası bir yeri kirletmeyeceğinize eminim ama hatırlatmakta fayda var. Kamp bitiminde mutlaka ardınızda çöp veya ormanı tehlikeye atacak bir şeyler bırakmadığınıza emin olun.

 

Sülüklü Göl trekking parkurları
Sülüklü Göl trekking parkurları

 

Sülüklü Göl Konaklama

Sülüklü Göl’de konaklama kamp dışında başka alternatifler merkezdeki otel ve pansiyonlardan ibaret. Kamp yapmayacaksanız ama günübirlik gezinin de yetmeyeceğini düşünüyorsanız Bolu otelleri ve pansiyonlarında konaklayabilirsiniz.

 

Sülüklü Göl Yeme İçme

Sülüklü Göl’de yeme içme seçenekleri sizin kamp ocağınızda hazırlayacağınız yiyeceklerden ibaret. Malum avlanmak yasak ve çevrede bir işletme yok, Dokurcun’a dönmeniz gerekiyor. Fakat eğer günübirlik geldiyseniz çantanızda mutlaka atıştırmalıklarınız olsun! Belki Sülüklü Göl’e varmadan belki de buradan dönerken merkeze giderken yol üstünde alabalık tesisleri mevcut. Buralarda karnınızı doyurabilirsiniz. Seçeneği artırmak isterseniz Bolu veya Sakarya il merkezlerine de gidebilirsiniz. Bence doğayla baş başa kalma niyetiyle yola çıktıysanız size tavsiyem kendi damak tadınıza uygun taptaze sandviçlerinizi hazırlayın, sarın folyoya, atın çantaya. Tabii yanınıza bolca su da alın. Etraf yemyeşil, kuşlar cıvıl cıvıl, arada yabani hayvan sesleri de duyuyorsunuz e bir de acayip bol oksijen…Bu durumda acıkmamak elde mi? O yüzden çantanıza enerji verici atıştırmalıklar koymayı da ihmal etmeyin.

 

Nefis doğasıyla Sülüklü Göl
Nefis doğasıyla Sülüklü Göl

 

Sülüklü Göl Civarında Yapılabilecek Aktiviteler

Sülüklü Göl, Bolu iline bağlı doğal yerlerden sadece birisidir ve bu bölge dışında da bir sürü gezilip görülmesi gereken yerler bulunuyor.

 • Yakından başlayalım; Sülüklü Göl’de ormanı gezerken önünüze birbirinden güzel başka göller de çıkacak es geçmeyin.
 • Maceraperest ruhunuza Sülüklü Göl yürüyüşleri veya off road yolculuklar yetmediyse bir de Abant veya Kartalkaya’da yamaç paraşütünü deneyin.
 • Çubuk Gölü Tabiat Parkı ve Karamurat Gölü de ziyaret edilebilir.
 • Artık şehre dönmenin vakti geldiyse Sülüklü Göl’ün de bağlı olduğu Mudurnu ilçesindeki Türk evleri ki bunlar Göynük ilçesinde de bulunuyor mutlaka görmelisiniz. Ayrıca vaktiniz yeterse Taraklı beldesini de görmeden gitmeyin derim.

 

Pratik İpuçları

Sülüklü Göl pratik ipuçları epey uzun gözükebilir ama gözünüz korkmasın. Bunun nedeni bölgede herhangi bir işletme olmaması. Dolayısıyla yürüyüş veya kamp aktivitelerinde ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi yanınıza almanız için bu listeyi eksiksiz hazırlamaya çalıştım.

 

 

Bu doğa harikasından ayrılırken dikkat etmeniz gereken şeyleri bir kez daha hatırlatayım.

 • Kamp ve yürüyüş için yukarıda saydığımı listeyi mutlakı gözden geçirin.
 • Çöplerinizi toplamayı asla unutmayın. Yiyeceklerinizi ve artıklarınızı çantanın en dibinde, iyice sarılı bir şekilde muhafaza edin.
 • Bahar/yaz aylarında bile hava güneşin batımına doğru bir anda buz kesebilir. Keyifle yaptığınız Sülüklü Göl maceranız sonucunda günler süren grip ve nezleyle baş etmek zorunda kalmak istemiyorsanız mutlaka kalın kıyafetlerinizi yanınızda bulundurun.
 • Telefonlar konusunda endişelenmeyin, şebekenin çekmediği çok az yer var.
 • Gölde yüzmenin ve avlanmanın yasak olduğunu bir kez daha hatırlatayım.
 • Atıştırmalık, içecek taşıma konusunu hafife almayın. ‘Oksijen çarpması’ diye bir gerçeğin olduğunu biliyorsunuz değil mi? Sık sık acıkmış hissedebilirsiniz ve bir şeyler atıştırmazsanız tansiyonunuz düşebilir veya erkenden yorulabilirsiniz.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Sülüklü Göl’de yürüyüş yapmadan,
 • Oksijene veya doğaya doymadan,
 • Sessizliğin ve huzurun keyfine varmadan,
 • Kamp yapıp bir gece geçirmeden,
 • Gökyüzündeki yıldızları saymadan,
 • Göldeki balıkları incelemeden,
 • Ormana dalıp keşfe çıkmadan,
 • Merkezdeki tesislerde balık yemeden,
 • Kamp alanında kendi yemeğinizi yapıp, göl kenarında yeme keyfini tatmadan,
 • Yakın çevresindeki diğer doğa harikalarını görmeden dönmeyin!

 

 

Benzer Yazılar

One thought on “Sülüklü Göl Kamp, Nerede, Nasıl Gidilir?

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!