Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Yeni İstanbul Havalimanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Yeni İstanbul Havalimanı Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı

2014 yılında yapılacağı duyurulduğundan beri büyük ses getiren 3. İstanbul Havalimanı geçtiğimiz Ekim ayında açıldı! Merakla beklenen havalimanı açılışı gün geçtikçe nüfusu ve ziyaretçi sayısı artan metropol kent İstanbul’un en ses getiren olaylarından birisi oldu. Açılışın ardından en çok merak edilen sorulardan biri ise “İstanbul Havalimanı nerede, nasıl gidilir?”

 

İstanbul’un Yeni Havalimanı’na Hoşgeldiniz – İstanbul Havalimanı nerede?

Genellikle havalimanlarının şehir dışında olmasına alışığız, ancak Yeni İstanbul Havalimanı şehrin tam olarak neresinde? İstanbul Havalimanı nerede, nasıl gidilir, ulaşımı sanıldığı kadar zor mu gibi sorulara cevap olacak tüm detayları paylaşacağım. Böylece akıllardaki soru işaretlerini bir nebze de olsa çözebilir ve belki daha rahat uçak seyahati yapmanıza katkı sağlayabilirim.

 

İstanbul Havalimanı.
İstanbul Havalimanı

 

Instagram hesabımı takip edin -> gezitta.com

 

Dünyanın En Büyük Havalimanı Adayı

Yeni İstanbul Havalimanı hakkında beklentiler oldukça büyük. Ama bunların beklentide kalmayıp gerçek olma ihtimali de %100’e yakın. 29 Ekim 2018 tarihinde resmi açılışı yapılan üçüncü havalimanının ‘dünyanın en yoğun ve büyük havalimanı‘ olması bekleniyor. Artık resmen Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı ile beraber İstanbul’da toplam 3 tane havalimanı var. Gerçi üçüncü havalimanı diyoruz ancak yeni açılan İstanbul Havalimanı’ndan sonra birkaç yıl içinde Atatürk Havalimanı’nın da kapatılma ihtimali konuşuluyor.

Yeni İstanbul Havalimanı’ndan 31 Ekim’den bu yana tarifeli uçuşlar düzenleniyor. Birkaç ay önceden uçak bileti alıp tüm hazırlıklarını tamamlayan birçok insan endişeli. Çünkü 31 Aralık 2018 tarihine kadar Atatürk Havalimanı kalkışlı ve varışlı bazı uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan sağlanıyor. Bu nedenle akıllarda yer eden en önemli soru İstanbul Havalimanı nerede? Yeni havalimanına nasıl ulaşacağız? Çünkü hepimizin bildiği üzere yurtiçi uçuşlar bir yana, yurt dışı uçuşlar için çok daha erken havalimanında olmak gerekiyor. Söz konusu uçuşunuz sabah 10’dayken belki de yeni havalimanına ulaşmak için evden 8 yerine 6’da çıkmanız gerekecek; ki aslında bu İstanbul içinden ulaşım sağlayacaklar için çok çok iyi bir ihtimal.

 

İstanbul Havalimanı pist
İstanbul Havalimanı uçak kapasitesi

 

Şu an dünyanın bir numaralı havalimanı  104 milyon yolcu kapasiteli Atlanta Havalimanı. İstanbul Havalimanı tamamen bittiğinde 500 uçak kapasiteli ve 6 bağımsız piste sahip olacak.

İstanbul Havalimanı Uçuşları

Yeni İstanbul Havalimanı açılışı çok ses getirdi evet ama havalimanı inşaatı aslında tamamen bitmedi. Hala yoğun inşa çalışmaları devam ediyor. Bazı uçuşların Atatürk Havalimanı yerine İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirileceğinden bahsetmiştim.

THY tarafından düzenlenen İzmir, Ankara, Trabzon, Adana, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bakü seferleri İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşiyor. Bunlar arasında en yeni iki hat 10 Aralık itibariyle açılan Trabzon ve Adana uçuşları.

İstanbul Havalimanı’nda süregelen çalışmalar bittikçe Atatürk Havalimanı’ndan düzenlenen seferlerin buraya aktarılacağı söyleniyor. İstanbul Havalimanı yolcu kapasitesi için 200 milyon gibi ciddi bir beklenti var. Aslında yine yeterince büyük sayılan Atatürk Havalimanı, dünya genelinde çok önemli bir merkez haline gelen İstanbul için düzenlenen uçuşlara yeterince alan sağlayamıyor. Yeni havalianı inşaatı fikri de zaten buradan çıkmış.

 

İstanbul Havalimanı görünüm
İstanbul Havalimanı görünümü

 

Atatürk Havalimanı’nın uçuşlara yetersiz kalması uçak firmalarını da zor durumda bırakarak çok sık yaşanan rötarlar nedeniyle şikayetlerin artmasına yol açıyordu. Hem yolcuları hem de firmaları etkileyen bu olumsuz durumu gidermek adına aslında İstanbul Havalimanı başarılı sonuçları olacak bir yenilik.

İstanbul Havalimanı’nın tasarım mimarları ise AECOM ve Pininfarina gibi dev şirketler. Pininfarina Masserati, Ferrari, Alfa Romeo gibi markaların tasarımında imzası olan önemli bir isim.

 

İstanbul Havalimanı Nerede?

İstanbul Havalimanı şehrin kuzeybatısında, Arnavutköy ilçe sınırlarında kalan Tayakadın ve Akpınar Köyleri arasında kalan bir lokasyonda bulunuyor. Havalimanının inşa edildiği alan sadece Arnavutköy’ü değil Göktürk ve Çatalca beldelerini de kapsıyor. Yani Avrupa Yakası’nın Karadeniz kıyılarına epey yakın bir yerde. Daha açıklayıcı olması açısından Terkos Gölü’nün hemen yanıbaşında olduğu söylenebilir. İstanbul Havalimanı’nın yüzölçümü ise birçok şehrinden bile büyük; tam tamına 76.5 km! İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı ile arasındaki mesafe ise tam tamına 35 km.

 

İstanbul Havalimanı
İstanbul Havalimanı

 

İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

1. Toplu Taşıma ile İstanbul Havalimanı’na Ulaşım

Metropol kent İstanbul’un en çok gündeme gelen özelliği kesinlikle hiç bitmeyen araç trafiği. Durum böyle olunca herkesi İstanbul Havalimanı’na ulaşım konusunda bir korku kaplıyor. Neyse ki böylesine bir yeniliğin ardından trafik yoğunluğunu azaltmak ve ulaşımı kolaylaştırmak için metro hattını buraya ulaştırma çalışmalarına başlandı ancak 2019 yılı sonunda hizmete girmesi bekleniyor. Ayrıca havalimanına metroyla ulaşımın Marmaray aktarmalı olarak da destekleneceği söyleniyor. Fakat şimdilik İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir sorusunun yanıtı yalnızca toplu taşıma, taksi ve özel araçlar. Belli lokasyonlardan İstanbul Havalimanı’na otobüsle ulaşım sağlayan

  • HAVAİST otobüsleri
  • İETT otobüsleri bulunuyor.

Yeni havalimanına giden İETT otobüsleri ücreti yılbaşına kadar %50 indirimli. Siz yine de İETT tarafından yayınlanan güncel saatleri öğrenerek yolculuk planınızı hazırlayın. Çünkü hem havalimanı hem de buraya açılan hatlar yeni olduğu için sık sık değişiklik yapılabilir.

1.1 İETT ile İstanbul Havalimanı’na Ulaşım

Eğer İETT otobüsleri ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz yazının devamında kalkış duraklarını ve güzergahlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 

İstanbul Havalimanı ulaşım İETT
İstanbul Havalimanı ulaşım İETT

 

İETT Otobüsleri İstanbul Havalimanı’na Mecidiyeköy, Halkalı ve Atatürk Havalimanı olacak şekilde üç farklı noktadan hizmet veriyor.

Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (H2) Hattı: Mecidiyeköy’den ilk seferi 05:45’de, havalimanından 07:00’de başlayan ve ortalama 1.5 saat arayla ulaşım sağlanıyor. Mecidiyeköy’den kalkan son İETT otobüsünün saati 17:45, havalimanından son sefer saati ise 19.30. Mecidiyeköy – Havalimanı arasında günlük 16 sefer düzenleniyor.

Duraklar: Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe/Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İhsaniye Kavşağı – Yeni Havalimanı

Ücret: 2 tam bilet.

Sefer Saatleri

Mecidiyeköy (İETT) – Yeni Havalimanı
Mecidiyeköy 05:45 07:30 08:00 10:15 12:45 13:15 13:45 17:45
Havalimanı 07:00 09:15 09:30 11:45 14:15 15:45 16:15 19:30

 

Halkalı – Yeni Havalimanı (H3) Hattı: Halkalı’dan 05:45, havalimanından 07:15  itibariyle başlayan İstanbul Havalimanı seferleri de yoğunluğa göre ortalama 1,5 saat arayla düzenleniyor. Bu hatta yapılan günlük sefer sayısı 14.

Duraklar: Gümrük – 4. Cadde – Menekşe Sitesi – TOKİ 3. Bölge – Lale Şehir – Çimentepe – Ağaçlı – Atatürk Mah. – İkitelli Garajı – İmsan – Masko – Demirciler Sitesi – Yeni Havalimanı

Ücret: 2 tam bilet.

Sefer Saatleri

Halkalı (İETT) – Yeni Havaliman
Halkalı 05:45 07:30 08:00 10:00 12:30 13:30 17:30
Havalimanı 07:15 09:00 09:30 13:45 16:00 19:00

 

Atatürk Havalimanı – Yeni Havalimanı (H4) Hattı: İETT tarafından yeni havalimanına arasında en sık sefer düzenlenen hat tabii ki Atatürk – İstanbul Havalimanı Hattı. Günde toplam 24 sefer düzenleniyor. Atatürk Havalimanı’ndan ilk sefer saat 06:00’da son sefer 18:45’de iken İstanbul Havalimanı’ndan ilk sefer 07:30’da, son sefer 20:35’de.

Duraklar: Atatürk Havalimanı – Başakşehir Metrokent – Yeni Havalimanı

Ücret: 2 tam bilet

Sefer Saatleri

Atatürk Havalimanı (İETT) – Yeni Havalimanı
Atatürk Havalimanı 06:00 07:00 08:00 09:10 10:20 11:30 12:40 13:50 15:00 16:15 17:30 18:45
Havalimanı 07:30 08:40 09:50 10:15 12:00 13:10 14:25 15:35 16:50 18:05 19:20 20:35

 

1.2. HAVAİST ile İstanbul Havalimanı’na Ulaşım

 

İstanbul Havalimanı ulaşım HAVAİST
İstanbul Havalimanı ulaşım HAVAİST

 

İETT otobüslerine kıyasla HAVAİST otobüsleri ile İstanbul Havalimanı’na ulaşım daha sık seferler ile sağlanıyor. HAVAİST otobüsleriyle ulaşım sağlamak istediğinizde adeta mini bir İstanbul turu yapabilirsiniz. HAVAİST otobüslerinde  nakit ödeme veya İstanbulkart kullanılıyor.

Taksim- Beşiktaş-Yeni Havalimanı Hattı (İST-19) : Başlangıç ve bitiş durakları arası mesafe 44 dakika ve yaklaşık yolculuk süresi 1,5 saat.

Duraklar: Abdülhak Hamit Cad. – Beşiktaç Meydan – Zincirlikuyu Metrobüs, 4. Levent Metro, Göktürk – Yeni Havalimanı

Ücret Tarifesi

Normal: 18 TL

%50 indirimli: 9 TL

Kozyatağı metro-Yeni Havalimanı Hattı (İST-7) : 57 km’lik bu yolculuk trafik yoğunluğuna göre değişiklik gösterse de ortalama 115 dakika sürüyor.

Duraklar: Kozyatağı Metro – Ümraniye Tepeüstü – Kavacık Köprüsü – Yeni Havalimanı

Ücret Tarifesi

Normal: 25 TL

%50 indirimli: 12 TL

TÜYAP-Bahçeşehir-Yeni Havalimanı hattı (İST-2) : Ortalama yolculuk süresi 110 dakika olan bu iki hat arasındaki mesafe ise 57 km.

Duraklar: TÜYAP – Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi – Bahçeşehir Merkez – Yeni Havalimanı

Ücret Tarifesi

Normal: 21 TL

%50 İndirimli: 10 TL

Yenikapı-Bakırköy-Yenibosna-Yeni Havalimanı hattı (İST-1) : Kalkış ve varış noktaları arasındaki 65 km’lik yolculuk ortama 110 dakika sürüyor.

Duraklar: Yenikapı İDO – Bakırköy İDO – Yenibosna Kuleli – Başakşehir Metrokent – Yeni Havalimanı

Ücret Tarifesi

Normal: 18 TL

%50 İndirimli: 9 TL

15 Temmuz Demokrasi Otogarı-İstanbul Havalimanı (İST-3) hattı: Kalkış ve varış noktaları arası mesafe 45 km ve diğerlerine göre nispeten daha kısa olan seyahat ortalama 1,5 saat sürüyor.

Duraklar: Alibeyköy Cep Otogarı – Hasdal – Göktürk Emniyet Amirliği – Yeni Havalimanı

1.3. Taksi ile İstanbul Havalimanı’na Ulaşım

Dünyanın en büyük havalimanı olacağı planlanan İstanbul Havalimanı’nda şimdiden 660 adet taksi hizmet veriyor. Hali hazırda süren inşaat çalışmaları bitip kapasite artırıldığında elbette bu sayı da artacak. İstanbul Havalimanı’na taksiyle ulaşım konusunda dikkat çeken bazı kurallar var. Bunlardan ilki taksi şoförlerine getirilen yabancı dil zorunluluğu; şoförlerin en az A1 seviyesinden İngilizce bilmeleri bekleniyor.

Bir diğer kural ise taksilerin lüks, hafif ticari ve sedan özelliklerinden birini taşımaları. Bilgilendirme ekranlarıyla donatılan taksilerde müşterilere yolculuk hakkında anlık bilgilendirme yapılacak. Bu bilgilendirme kapsamında müşterilere güzergah, şoför, trafik gibi çeşitli konularda olacak. Ayrıca taksilere en çok talep edilen olanak olan ‘kredi kartıyla ödeme’ İstanbul Havalimanı’nda hizmet veren tüm taksilerde geçerli olacak.

İstanbul Havalimanı konum olarak gerçekten çok uzak bir konumda yer aldığından taksi ücretlerine olumsuz yansıyor. Ortalama değerleri ile bazı lokasyonlardan taksiyle İstanbul Havalimanı’na ulaşım ücretleri şu şekilde:

  • Büyükçekmece – İstanbul Havalimanı

E-5 üzerinden 57 km 150 TL

TEM üzerinden 60 km 160 TL

  • Bakırköy – İstanbul Havalimanı:

E-5 üzerinden 5 km 120 TL

TEM üzerinden 46 km 120 TL

  • Sarıyer – İstanbul Havalimanı

E-5 üzerinden 43 km 120 TL

TEM üzerinden 37 km 100 TL

  • Kadıköy – İstanbul Havalimanı:

E-5 üzerinden 73 km 210 TL

TEM üzerinden 67 km 190 TL

  • Taksim – İstanbul Havalimanı

E-5 üzerinden 40 km 110 TL

TEM üzerinden gidilirse 50 km 130 TL

 

2. Özel Araçlar İstanbul Havalimanı’na Ulaşım

Yeni İstanbul Havalimanı’na özel araçla ulaşım gerçekten çok rahat. Nerede olursanız olun Kuzey Marmara Otoyolu’na ulaştığınızda tek yapmanız gereken Arnavutköy güzergahını takip etmek. Yeni havalimanı Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olduğundan kolayca İstanbul’un farklı yerlerinden de buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yol konusunda endişe ederseniz elinizden düşürmediğimiz akıllı telefonlardaki harita uygulamaları veya araç içi navigasyon sistemleri imdadınıza yetişebilir. Kullanmak isteyenler için Yeni İstanbul Havalimanı açık adresi: 

İmrahor Mahallesi Ulubatlı Hasan Caddesi No:255 34283 Arnavutköy İstanbul. 

 

Yeni İstanbul Havalimanı
Yeni İstanbul Havalimanı

 

İstanbul Yeni Havalimanı Otopark Seçenekleri

Dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı buraya kendi aracıyla ulaşmak isteyenler için 40.000 araç kapasiteli bir otoparka sahip. Toplam 5 bloktan oluşan İstanbul Havalimanı katlı otoparkının 4 bloğu 7 katlı, 1 bloğu 3 katlı.

İstanbul Havalimanı otopark ücretleri pek de ekonomik fiyatlara sahip değil. Ancak 1 Ocak 2018 tarihine kadar otopark kullanımı ücretsiz. Çalışmaların ilerlemesiyle beraber yakın çevrede havalimanı için sürekli hizmet verecek özel havalimanlarının açılacağı da söyleniyor.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak İstanbul Havalimanı ücretleri şu şekilde:

Açık Otopark Otomobil Saatlik Saatlik Ücreti

0-1 saat: 15 TL
1-3 saat: 18 TL
3-6 saat: 27,25 TL
6-12 saat: 30,50 TL
12-24 saat: 42,25 TL
Abonman aylık 316 TL

Açık Otopark Motor/Motosiklet Saatlik Ücreti   

0-1 saat: 7,75 TL
1-3 saat: 9 TL
3-6 saat: 13 TL
6-12 saat: 15,50 TL
12-24 saat: 20,75 TL
Abonman aylık: 161,25 TL

Açık Otopark Minibüs/pikap Saatlik Ücreti

0-1 saat: 17 TL
1-3 saat: 22,75 TL
3-6 saat: 30 TL
6-12 saat: 35,75 TL
12-24 saat: 49,50 TL
Abonman aylık: 358,75 TL

Açık Otopark Midibüs/Otobüs/kamyon/kamyonet Ücreti

0-1 saat: 20 TL
1-3 saat: 27,75 TL
3-6 saat: 33,75 TL
6-12 saat: 42,25 TL
12-24 saat: 57,20 TL
Abonman aylık: 402,25 TL

İç/Dış Hatlar Kapalı Otopark Otomobil Saatlik Ücreti

0-1 saat: 19,75 TL
1-3 saat: 24 TL
3-6 saat: 37,75 TL
6-12 saat: 44,75 TL
12-24 saat: 60 TL

İç/Dış Hatlar Kapalı Otopark Otomobil Abonman Ücreti

4 gün:173,50 TL
7 gün: 284 TL
15 gün: 387,50 TL
Aylık: 423 TL

İç/Dış Hatlar Kapalı Otopark Motor/Motosiklet Saatlik Ücreti

0-1 saat: 9 TL
1-3 saat: 12,25 TL
3-6 saat: 18,75 TL
6-12 saat: 22,75 TL
12-24 saat: 30,50 TL

İç/Dış Hatlar Kapalı Otopark Motor/Motosiklet Abonman Ücreti

4 gün: 87 TL
7 gün: 141,75 TL
15 gün: 193,75 TL
Aylık: 212 TL

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!