Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Türkiye’deki Gözde Kayak Merkezleri

Türkiye’deki Gözde Kayak Merkezleri

Kayak merkezleri

Yaşasın kış geldi! Kış tatili denince, akla ilk gelen yerlerden birisi kayak merkezlerine gitmek… Türkiye’nin birçok şehrinde kurulmuş tesisler çocuk, genç, yaşlı demeden herkese kayak yapma, temiz havada yürüyüş yapma ve bol oksijenle yenilenme imkanı tanıyor. Önümüzde hem yılbaşı tatili, hem de sömestr tatili varken kısa bile olsa kış mevsiminin iç titreten soğuğunu unutturacak kış tatilini birçok kişi dört gözle bekliyor olmalı.

 

 

Tatlı Hafta Sonu Kaçamağı: Kayak Merkezleri Turları

Hani yazın özellikle büyük şehirlerde hafta sonları şehir boşalır ya… Herkes kendisini kıyı şehirlere atıverir 2 günlüğüne de olsa…İşte, eğer kışın da böyle bir şey hissedip ‘herkes evinde tabii, millet bu soğukta ne yapsın dışarı çıkıp?’ diyorsanız, büyük bir yanılgı içinde olabilirsiniz benden söylemesi.

Nasıl ki yazın sahil kesimleri doluyorsa, kışın da insanlar büyük şehirlerden kaçıp şehirden yüzünü kış destinasyonlarına çevirerek hafta sonlarını ya da kısa tatillerini kayak merkezlerinde geçiriyor. Yani, sandığınız gibi öyle herkes evine, köşesine çekilmiş soğuktan korkuyor değil. Tam aksine çocuğu, genci, yaşlısı soğuğu iliklerine kadar hissedecekleri dağların tepelerine çıkıyor ve soğuğa aldırmadan eğleniyor! Zaten kayak merkezlerine gittiğinizde aksiyondan (burada kayak pistinde yere düşmek de bir aksiyon tabi:)), eğlenceden, kayak yaparken aldığınız keyiften soğuğu da pek hissetmiyorsunuz. Kış-kayak tatilleri, yaz tatillerine göre lüks harcama sınıfında, bunu kesinlikle kabul etmekte de fayda var!

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezittacom

 

Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Türkiye’de, özellikle son yıllarda yaz turizmine olduğu kadar  kış turizmine de yatırım yapılıyor. Kış turizmi denince akla gelen ilk şey elbette kayak merkezleri oluyor. Kayak merkezleri spor, eğlence, macera, huzur, dinlenme gibi birçok amaca hizmet eder nitelikte. Ayrıca ulaşım imkanlarının da artması ve kolaylaşmasıyla yerli yabancı her yaştan ziyaretçi kışın soluğu kayak merkezlerinde alıyor.

İster arkadaşınızla, eşinizle romantik bir hafta sonu kaçamağı için Uludağ‘a, isterseniz Doğu Ekspresi ile Kars’a ve ardından da Sarıkamış’ta kayağa fark etmeksizin hangi amaçla olursa olsun Türkiye’nin birçok şehrinde bulabileceğiniz birbirinden güzel kayak merkezleri arasından kendinize en uygununu seçmek için okumaya devam edin.

 

 1. Uludağ Kayak Merkezi

Kış gelip kayak sezonu açıldığında size de sanki tüm Türkiye Uludağ’da buluşuyormuş gibi gelmiyor mu? Hemen her şehirde görebileceğiniz ‘Günübirlik Uludağ Turu’ ‘Hafta Sonu Uludağ’a Gidiyoruuz!’ afişlerden de kaçmak mümkün değil. Evet, Uludağ Türkiye’nin en kalabalık, en büyük ve en güzel kayak merkezlerinden bir tanesi. Tabii, bunda ilk kayak merkezi olmasının etkisi de çok büyük.

Uludağ’ın Kuşaklıkaya ve Fatintepe isimli iki tepesinde kurulan tesisler de hem kayağa hem de gece hayatına bambaşka bir anlam yüklüyor. Uludağ’da her bütçeye uyabilecek günübirlik tesisler veya çok şık oteller bulabilirsiniz. Bembeyaz kar üzerinde sürekli hareket halinde olunca, bir de oksijen fazla gelince çabucak acıkıp imdadınıza açık hava restoranları yetişiyor. Ekmek arası sandviçlerle bir güzel karnınızı doyuruyorsunuz. Kocaman bir alan, ama tüm imkanlar el altında! Yaz mevsiminde Çeşme ve Bodrum neyse kış mevsiminde o popülerliği Uludağ kazanıyor.

Şöhretinin yanında biraz da imkanlarından bahsedelim…Aralık ve Nisan ayları arasında hizmet veren Uludağ Kayak Merkezi’nde 11 pist bulunuyor. Kimi 800 metre, kimi 2750 metre uzunluğunda olan pistlerin toplam uzunluğu tam tamına 25 km’yi buluyor. Zaten kayak merkezindeki profesyonellerin yardımıyla pistler hakkında bilgi alabiliyor ve kendi seviyenize uygun yere yönlendiriliyorsunuz.

Helikopterli kayak ve tur kayağı gibi seçeneklere olanak tanıyan Uludağ, 2543 metrelik yüksekliğiyle Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı. Uludağ Kayak Merkezi sadece snowboard, kar motosikleti, kayak için değil, her mevsimde kampçılık ve trekking imkanları için de tercih ediliyor. Ne zaman gittiğinize de dikkat edin, kar kalınlığı bazen 3 metreye kadar ulaşabiliyor.

 

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

 

2. Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’dan çok uzaklaşmadan şöyle güzel bir kış tatili yapayım derseniz adres belli: Kocaeli, Kartepe! Kartepe Kayak Merkezi diğer kayak merkezlerine kıyasla çok daha yeni olmasına rağmen inanılmaz ziyaretçi oranıyla şaşırtıyor. Bence bu durum tesisin İstanbul’a ve Bursa’ya yakınlığının yanında sunduğu imkanların eksiksiz olmasıyla mümkün oluyor.

Kartepe’nin İstanbul’dan kaçış rotaları için ilk akla gelen yerlerden biri olmasının nedeni yalnızca 1,5 saatte buraya ulaşılabilmesi. Yani neredeyse İstanbul’da iki yaka arasında seyahat etmek kadar. Hatta belki Kartepe’ye daha bile kısa sürede gidersiniz! İstanbul’dan özel aracınızla da gelebilirsiniz, günübirlik turlar düzenleyen firmalar aracılığıyla da tercih sizin. Keyifli bir kar tatili için ara,lık ve mart ayları arasında dilediğiniz zaman gidebilirsiniz. Burada da hava koşullarına bağlı olarak kar kalınlığının 3 metreye kadar ulaştığını görebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi pistleri, 5 yıldızlı otelleri, restoranları sayesinde saatte 4650 kişiliye hizmet verebilecek kapasitede. Kartepe’de kendi kayak seviyenize göre rahatlıkla uygun alanı bulabileceğiniz toplamda 12 pist bulunuyor. Daha önce deneyimi olmayanlar için profesyonel eğitmenler tarafından dersler de veriliyor. Başlangıç seviyesindeyseniz Kadıkonağı’nda, biraz daha kendinizi zorlamak isterseniz kolay/orta dereceli Geyikalanı’nda, profesyonelliğe adım atmak için çalışmaya başlamayı düşünürseniz orta-zor dereceli Karlıktepe’ye bu telesiyej ile ulaşabilirsiniz. Bence kayak merkezindeki en keyifli aktivitelerden birisi de telesiyejle tırmanmak. Kartepe telesiyeji sayesinde tepelere çıkarken yorulmadan muhteşem manzaraların keyfini süreceksiniz.

Küçük bir dipnot: Kartepe’ye kadar gelmişken Maşukiye’ye uğramayı, Sapanca Gölü’nü ziyaret etmeyi de unutmayın.

 

Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe’den Sapanca manzarası

 

3. Kartalkaya Kayak Merkezi

Sanki Türkiye’nin doğal ortamlarının, yeşile doyuran alanlarının çok büyük bir kısmı Bolu’da toplanmış gibi…Yedigöller, Abant, Gölcük, Sülüklü Göl ve Kartalkaya…Daha bunlara eklenecek yerler var tabii ama şöyle bir düşününce Bolu’nun kesinlikle doğa harikalarıyla dolu olduğuna ikna oluyorsunuz. İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında bulunduğundan Kartalkaya Kayak Merkezi de hafta sonu kaçış rotalarında ilk akla gelen yerler arasında. Ayrıca Uludağ’dan sonra en fazla tercih edilen kayak merkezleri arasında yer alıyor.

Bolu Köroğlu Dağları üzerinde kurulan Kartalkaya Kayak Merkezi aralık ve mart ayları arasında 6000 kişiye kadar hizmet veriyor. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde 2 telesiyej ve 6 teleski sayesinde tepelere rahatça ulaşabiliyorsunuz. Tesisteki 12’si normal, 11’i mekanik pistler her seviyedeki kayakçının dilediği yerde kaymasına olanak sağlıyor. Tur kayağı için elverişli olan kolay pistlerinin yanı sıra Avrupa standartlarına uygun profesyonel pistleri de bulunuyor. 4000 metrelik en uzun pisti ve geniş kapasitesi sayesinde ziyaretçilerinin daha rahat ve eğlenceli kayak yapmalarına olanak sağlayan Kartalkaya Kayak Merkezi gerçekten ‘her bütçeye uygun’ diye tabir edilen yerlerden.

Kartalkaya konaklama seçenekleri arasında şık oteller de bulunuyor. Hepsi birbirinden kaliteli hizmet sunan otellerin bazılarının da kendine ait kayak pistleri var. 5 yıldızlı şık oteller yerine daha ekonomik konaklama seçenekleri arasında pansiyonlar da var. En başta da söylediğim gibi, Kartalkaya’ya gelirken veya dönerken Abant, Yedigöller gibi doğa harikalarını görmeden dönmeyin.

 

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya’de telesiyejlerle yolculuk

 

4. Erciyes Kayak Merkezi

Hazırlanın, tırmanıyoruz! Türkiye’nin 5. en yüksek dağı olan aynı zamanda sönmüş volkan özelliği taşıyan Erciyes Dağı dünyanın dört bir yanında kayak severleri ağırlıyor. Kayseri’nin 25 km güneyinde bulunan Erciyes Kayak Merkezi sadece kayak değil, doğanın etkilerinin yakından incelenmesine olanak sağlayan normal bir kayak merkezine kıyasla daha farklı bir yer.

Zirvede bir mağara bulunuyor; Bizans keşişleri için dini kutlama alanı olan bu mağara kaya sütunları arasında gizlenmiş gibi…Dağın kuzey tarafına dönecek olursak da burada da bir buzdağı var. Bu buzdağının da krater yapısının dış etkilere maruz kalması sonucu oluştuğu biliniyor.

Erciyes Dağı 3916 metre yüksekliğe sahip olduğundan her mevsim kalıcı karla kaplı. Zaten bu yüzden her mevsim kullanıma uygun 2000 kişilik piknik alanı da bulunuyor. Ama özellikle kayak için 20 Kasım ile 1 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi’nin zorluk derecelerine göre renklendirilmiş pistleri yeni kayakçıların işini epey kolaylaştırıyor. Orta dereceli pistler mavi renk ile, orta/zor dereceli pistler kırmızı/yeşil renk ile, en zor pistler ise siyah renk ile ayrılıyor. Bu pistlerde eğim oranları %10-%50 arasında değişiyor. Erciyes Kayak Merkezi’nde konaklama için de Mirada Del Lungo ve Grand Eras Erciyes Otelleri’ni tercih edebilirsiniz.

 

Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi

 

5. Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi Çankırı-Kastamonu illeri arasında yer alıyor. Köknar ve çam ağaçlarıyla kaplı olduğundan burada telesiyej ve teleskiyle yaptığınız kısa yolculukta ağaçlar yol arkadaşınız oluyor. Burayı öne çıkaran özelliklerden bir tanesi de en ekonomik kayak merkezleri arasında ilk sıralarda yer alması. 2850 metre yükseklikteki Ilgaz Sıradağlarındaki Ilgaz Kayak Merkezi’nde bulunan Ilgaz Dağ Tesisleri Türkiye Kayak Federasyonu’na aittir. Kayağa yeni başlayanlar için bir alıştırma sahası ve üç adet pisti bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde konaklama seçeneği sunan birçok otelin yanı sıra Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Misafirhanesi de bulunuyor. Ilgaz’da konaklama diğer kayak merkezlerine kıyasla gerçekten çok hesaplı. Dilerseniz çadırınızı sırtlanıp buraya gelerek kayak ve kamp keyfini bir arada yaşayabilirsiniz. Çünkü kamp için de uygun birçok alan var!

Ilgaz Kayak Merkezi’ni öne çıkaran bir başka özellik ise gece kayak yapma imkânı sunuyor olması. Kulağa oldukça heyecan verici geliyor değil mi? Ortalama pist uzunluğu 2000 metre olan Ilgaz’da kayak yapmak için profesyonellerden eğitim aldıktan sonra kendinizi gecenin keyfine kaptırıp pistlerde bulabilirsiniz.

 

Ilgaz Kayak Merkezi
Ilgaz Kayak Merkezi

 

6. Bozdağ Kayak Merkezi

Evet şimdi de kara hasret, yağmur yerine sulu kar yağınca bile kar yağıyor diye sevinç çığlıkları atan İzmirlilerin kayak mekanına gidiyoruz. İzmir Bozdağ’da kurulmuş olan Bozdağ Kayak Merkezi’nde diğer tesislerde söylediğim gibi kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşabilir, aman dikkat tarzı uyarılara hiç gerek yok. Elbette yoğun kar yağışı altında kaldığı zamanlar olunca böyle kalınlıklara ulaşabiliyor. Fakat burada ortalama kar kalınlığı 80-120 cm arasında. Kayağın yanı sıra şehirde göremediğiniz kar yağışını izlemek ve keyfini sürmek için Aralık-Mart ayları arasında buraya gelebilirsiniz.

Bozdağ Kayak Merkezi’nde uluslararası yarışların yapılması için uygun görülen 3000 metrelik kayak pistini de kapsayan 3 adet mekanik tesis bulunuyor. Yaklaşık 1300 metre uzunluğa sahip teleski ile iki tepe arasındaki 350 metrelik kot farkını çok keyifli bir yolculukla aşabilirsiniz.

 

Bozdağ Kayak Merkezi
Bozdağ Kayak Merkezi

 

7. Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum ilindeki Palandöken Kayak Merkezi yılın yarısında karla kaplı olan 3185 metrelik zirveye sahip bir merkez. Şehir merkezine sadece 10 dakika, havalimanına da 20 dakika uzaklıkta bulunan Palandöken Kayak Merkezi yurtdışından gelen kayakçıların da tercihi oluyor. Kış Olimpiyatları için de kullanılan Palandöken 300 kişi kapasiteli 1 teleskiye, 4500 kişi kapasiteli 5 telesiyeje, 1500 kişilik gondol lifte ve 1800 kişi kapasiteli 2 baby lifti sayesinde sporcuları ve diğer ziyaretçilerini rahatlıkla ağırlayabiliyor.

Ayrıca Türkiye’deki ekonomik kayak merkezleri arasında da yer alan Palandöken, Uludağ ve Kartalkaya’dan da daha fazla imkana sahip. Kış olimpiyatlarının ardından yapılan bir düzenlemeyle Palandöken’de konaklama alternatiflerinin de çoğaldığını söyleyeyim.

 

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

 

8. Davraz Kayak Merkezi

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Isparta’da kayak merkezi olduğunu biliyor muydunuz? Kulağa şaşırtıcı gibi gelse de 2100 metre yüksekliğe çıktıktan sonra aslında Akdeniz ikliminin yerine bembeyaz örtüyle kaplı Davraz Kayak Merkezi ile karşılaşıyorsunuz.

Isparta Göller Yöresi’nde bulunan ve saatte 4000 kişi kapasiteli Davraz Kayak Merkezi yine ekonomik kayak merkezleri arasında yer alıyor. Toplam pist uzunluğu 5 km olan Davraz’ın kar yapısı kayak yaparken ‘başıma bir şey gelecek’ endişesi taşıyanların içini rahatlatır nitelikte çünkü zemin yumuşak dokulu karlarla kaplı.

Davraz’da konaklama için küçük bir otel bulunuyor. Genellikle günübirlik ziyaretçi sayısı daha fazla olan merkezde kar kalınlığı 50-250 metre arasında. Aralık ve Nisan aylarında kayak için ziyaret edilebiliyor. Bence Davraz’a gelmişken Isparta’nın meşhur Eğirdir Gölü’ne de uğramayı veya buraya yapılan doğa yürüyüşlerine katılmayı ihmal etmeyin.

 

Davraz Kayak Merkezi
Davraz Kayak Merkezi

 

9. Sarıkamış Kayak Merkezi

Yıllardır Türkiye’nin bir köşesinde duran ama son birkaç yıldır Doğu Ekspresi sayesinde aşırı ilgi gören Kars ilinde yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi…Uzun pistlerin etrafını süsleyen çam ağaçları ve 2900 metreye ulaşan yüksekliğiyle Türkiye Alpleri olarak adlandırılan Sarıkamış, kristal karla kaplı platoda var olmasıyla dillere destan güzellikte bir kayak merkezidir.

Sarıkamış Kayak Merkezi yerli turistlerin ilgisini çekse de bence asıl ilgiyi yabancı turistlerden görüyor. Ayrıca tıpkı Erciyes Kayak Merkezi gibi kış sporları için önemli bir yer. Hatta dünyanın önemli kayak merkezleri listesinde de yer alıyor.

Sarıkamış’ta kayak yapmanın unutulmaz anılarınızdan olacağına eminim. Bembeyaz zemin üzerinden kayıp giderken bu keyfe eşlik eden karla kaplı nefis çam ağaçlarının görüntüsünü hayal etmek bile insanın içini huzurla doldurmaya yetiyor. Ardından kayak yaparken alacağınız keyif de cabası.

Sarıkamış Kayak Merkezi günde 15.000 kişi kapasitesiyle Aralık ve mart ayları arasında 1,5 metreye ulaşan kar kalınlığı ile ziyaretçilerine kayak keyfini en üst seviyede yaşatıyor. Dünyanın üçüncü büyük sistemi ve Türkiye’nin en büyük sistemi olan 2400 kişilik iki mekanik telesiyeji ve beş pisti bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak pistlerinin yüksekliği 2634 metreye kadar ulaşıyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi içinde konaklama için birçok otel seçeneği bulunuyor. Ama dilerseniz Sarıkamış ilçesindeki veya Kars şehir merkezindeki otel ve pansiyonlarda konaklamayı da tercih edebilirsiniz.

 

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

 

10. Zigana Kayak Merkezi

Zigana Kayak Merkezi Trabzon’a 60 km, Gümüşhane’ye 40 km uzaklıkta bulunuyor. Zigana Geçidi doğusunda konumlanan kayak merkezinin yüksekliği 1900 metre ile 2500 metre arasında değişiyor. Kayak sezonu ocak ayından nisan ayına kadar sürüyor. Sezon boyunca saatte 843 kişiye hizmet verebiliyor. Zigana Kayak Merkezi’nde 1 adet baby lift 1 adet teleski bulunuyor. Bazı kayak merkezlerinde olduğu gibi burası da diğer mevsimlerde çim kayağı için kullanılıyor.

Zigana Kayak Merkezi’nde yapılabilecekler arasında doğa yürüyüşü, safari, kuş gözlemciliği ve yamaç paraşütü gibi aktiviteler de yer alıyor. Büyük kısmı ormanla kaplı olan bu kayak merkezi çok farklı aktivitelere de olanak sağlıyor.

 

Zigana Kayak Merkezi
Zigana Kayak Merkezi

 

11. Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara’daki Elmadağ Kayak Merkezi genellikle Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Gençlik ve Spor Müdürlüğü üyeleri tarafından kullanılıyor. Dışarıdan gelen kayak severlere açık olan tesiste ortalama kar kalınlığı 60 cm’dir.

Elmadağ’da Hava Kuvvetleri’ne ait kafeterya, kar üstü aracı ve eski bir teleski bulunuyor. Şehir merkezinden ulaşım özel araçların dışında, tesise veya üniversitelere ait araçlarla sağlanıyor. Elmadağ Kayak Merkezi’nde ayrıca çim kayağı da yapılıyor. Tesiste tüm kayak türleri için zorluk dereceleri değişken pistler bulunuyor.

 

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

 

12. Esentepe Kayak Merkezi

Bolu’nun bitmek bilmeyen doğa güzelliklerinden bir tanesi olan Esentepe Kayak Merkezi Gerede ilçesinde yer alıyor. Dünya genelinde ana yola bu kadar yakın olan bir başka kayak merkezi yok. Bu özelliğiyle öne çıkan Esentepe’nin ana yola mesafesi sadece 5 dakika. Kayak için Aralık ve Mart ayları arasında gidebileceğiniz gibi, piknik veya doğa yürüyüşü için de hemen her zaman ziyaret edebilirsiniz.

Esentepe Kayak Merkezi’nde Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından onay alan iki adet 1,5 km ve 5 km uzunluğa sahip mukavemet pisti bulunuyor. Kayaklı koşu yapanlar, kayağa yeni başlayanlar ve çocuklar için Esentepe Kayak Merkezi en güvenilir ve kolay zorluk derecesine sahip pistleri olan bir alan. Esentepe’de diğer mevsimlerde çim kayağı da yapılabiliyor.

 

Esentepe Kayak Merkezi
Esentepe Kayak Merkezi

 

13. Saklıkent Kayak Merkezi

Özellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Saklıkent, Antalya’ya bağlıdır. Böyle nemli ve sıcak bir iklimde Saklıkent Kayak Merkezi gibi bir tesisin varlığı, üstelik kışın da epey dikkat çekiyor olması kulağa şaşırtıcı gelse de merkezde birkaç saat içinde farklı mevsimlere tanıklık etmekten keyif alabilirsiniz.

2250 metre yüksekliktesiniz, kar var ama çok üşümezsiniz, güneş ve ama çok ısınamazsınız…Ama Saklıkent Kayak Merkezi doğal güzellikler ile öyle doludur ki kayak yapmak dışında da biraz temiz hava almak için bile gelinebilir. Beydağları’nda konumlanan Saklıkent Kayak Merkezi’nde kolay ve orta zorluk derecesine sahip pistler ile 340 kişilik teleski bulunuyor.

 

Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkent Kayak Merkezi

 

14. Bubi Dağı Kayak Merkezi

Ağrı şehir merkezine 18 km uzaklıktaki Bubi Dağı’nda kurulmuş kayak merkezinde saatte 600 kişi kapasiteli 1227 metre uzunluğunda teleski bulunuyor. Diğer kayak tesislerine kıyasla daha şehre has kaldığı için imkanları pek gelişmemiş. Ama şehirdekilere farklı bir etkinlik olması açısından oldukça yeterli bir alan. Aralık ve nisan ayları arasında kayak yapmaya elverişli olan merkezde kar kalınlığı ortalama 1-2 metreye ulaşıyor.

 

 

Bubi Dağı Kayak Merkezi
Bubi Dağı’nın heybetli görünümü

 

15. Yıldız Dağı Kayak Merkezi

Sivas ilindeki Yıldız Dağı’nda konumlanan Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi olarak geçen kayak merkezi 2013 yılında hizmet vermeyen başlayan yeni tesislerden birisi. Yarı profesyonel, profesyonel, acemi ve kızak pisti olarak farklı zorluk derecesine sahip pistler ile 3 lift bulunuyor.

2 telesiyej, 4 adet mekanik tesis ve 2 yürüyen bant sayesinde zirveye çıkılabiliyor. Zirvede kar kalınlığı 100 cm’yi geçiyor ve sadece kayak için değil doğa yürüyüşleri için de tercih ediliyor.

 

Yıldız Dağı Kayak Merkezi
Yıldız Dağı Kayak Merkezi

 

16. Bolkar Kayak Merkezi

Erzincan Bolkar Dağları’nda konumlanan kayak merkezi şehre 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tıpkı Esentepe Kayak Merkezi’nde olduğu gibi ana yol üzerinde kalıyor. Bu tesiste 300 metre uzunluğa sahip 1 adet baby lift ile 1200 kişilik 1 adet teleski bulunuyor. Kayak sezonu aralık ayından nisan ayına kadar devam ediyor.

 

Bolkar Kayak Merkezi

 

17. Yolaçtı Kayak Merkezi

Aralık ve mart ayları arasında kayak sezonu için hizmet veren ve yine şehre has kalan kayak merkezlerinden birisi olan Yolaçtı Kayak Merkezi Bingöl şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Kayağa yeni başlayanlar ve profesyonel kayakçıların kullanabileceği iki farklı piste sahip olan merkezdeki pistlerin toplam uzunluğu 1000 metreyi buluyor.

 

Yolaçtı Kayak Merkezi

 

18. Yalnızçam Kayak Merkezi

Diğer kayak tesislerinden farklı olarak turistlerden çok şehir sakinlerine hitap eden tesislerden bir diğeri de Ardahan ilindeki Yalnızçam Kayak Merkezi. Tesisin Ardahan şehir merkezine uzaklığı sadece 13 km. Yine de buraya giderseniz ve canınız kayak yapmak isterse uğramadan geçmeyin çünkü bu tesis pek de küçük değil, gerçekten eğlenceli olabilir. İki yan pistten birisi 1,5 km, diğeri 600 metre ve ana pist 4 km uzunluğa sahip. Acemi kayakçılardansanız yan pistleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca sizi zirveye taşıyacak 3 km’lik bir telesiyej hattı da bulunuyor. Saatte 800 kişi kapasiteli bu telesiyej yolcuları kapalı kabinlerle taşıyor.

 

Yalnızçam Kayak Merkezi
Yalnızçam Kayak Merkezi

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!