Anasayfa > Türkiye > İzmir > Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi

Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir, sadece Çeşme ve Alaçatı ile mi meşhur sandınız? Yaz tatili için Türkiye genelinde epey popüler, peki ya kışın ne yapıyor bu İzmirliler? Genellikle kışları kara hasret kalan İzmirliler’in de beyaz karlara gömüldüğü bir kayak merkezi var: Bozdağ Kayak Merkezi. Uludağ, Kartepe, Erciyes, Palandöken, Davraz…Kayak merkezleri listesi böyle uzarken Bozdağ’dan bahsetmemek mümkün değil! Bozdağ Kayak Merkezi’nde kayak, üstüne de nefis bir İzmir keşfi tadından yenmez, sizce?

 

İzmir’de Kar Tatili Deneyimi – Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi İzmirlilerin kara olan hasretinin bittiği ve doyasıya eğlenip kayak yaptıkları en güzel adreslerden birisi. Tabii ki İzmir’den kayak tatili için kalkıp Uludağ’a, Kartalkaya’ya gidenlerin sayısı epey fazla. Fakat hem ekonomik koşullar hem de ulaşım kolaylığı açısından düşününce oralara kadar zahmet etmek yerine kısa sürede ulaşılabilen Bozdağ’ı alternatifler arasında değerlendirebilirsiniz. İzmir dışından gelmeyi planlayanlar; bu dip notum size 😊 Kayak merkezini bahane edip, İzmir’in güzelliğine hayran kalacağınız bir gezintinin kapılarını da aralayabilirsiniz.

 

Bozdağ Kayak Merkezi

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Bozdağ Kayak Merkezi – İzmir’e Yağan Tüm Karın Toplandığı Yer

İzmir şehir merkezine baktığınızda yılda belki birkaç kez kar yağdığını görürsünüz. Genellikle dağlık kesimlerde kendini gösteren kar yağışı ne kadar az olursa olsun şehirde coşkuyla karşılanıyor. Şehre düşen birkaç kar tanesiyle yetinmek istemeyip karlarda yuvarlanmak, kayak yapmak ve doyasıya eğlenmek isteyenlerin tercihi de Bozdağ Kayak Merkezi oluyor.

 

Bozdağ Nerede?

Bozdağ Kayak Merkezi İzmir şehir merkezine 110 km uzaklıkta yer alan Ödemiş ilçesine bağlı bir merkezdir. Kayak merkezi adını kasabaya ve köye de adını veren Bozdağ’dan alıyor.

 

 Bozdağ’a Nasıl Gidilir?

Arabayla

Havayolu ile Adnan Menderes Havalimanı’nda indikten sonra araç kiralayarak veya konaklayacağınız otelin servisi varsa rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçla Bozdağ’a gelmek için iki farklı yol alternatifiniz var. Eğer İzmir’e yabancıysanız mutlaka akıllı telefonlardaki harita uygulamalarından destek alın veya kiralık araçla seyahat edecekseniz araca navigasyon desteği ekletin.

İzmir’den Kemalpaşa – Turgutlu – Sart yolunu takip ederek Bozdağ Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Torbalı – Ödemiş – Birgi yolunu izlemektir. Ödemiş’e geldikten sonra yaklaşık 26 km daha yol gittiğinizde Bozdağ Kayak Merkezi’ne ulaşacaksınız.

Otobüsle

Bunun yanı sıra düzenlenen günübirlik Bozdağ Turları sayesinde de gelebilirsiniz. Bu turlar sayesinde yalnızca kayak merkezini değil, Ödemiş, Birgi, Gölcük, Salihli Kaplıcaları ve Sart gibi farklı yerleri de görebilirsiniz.

Toplu taşımayla Bozdağ Kayak Merkezi’ne İzmir Şehirlerarası Otogarı’ndan kalkan Ödemiş otobüsleriyle ulaşım sağlamak mümkündür.

 

Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi

 

Bozdağ’a Ne Zaman Gidilir?

Bozdağ’da kar yağışı kış mevsiminde sürekli devam ettiğinden Aralık ayından Mart ayına kadar dilediğiniz zaman gelebilirsiniz. Bu dönemde daima kayağa elverişli olan pistlerde ortalama kar kalınlığı 80 cm ile 120 cm arasında değişmektedir. Ayrıca her yıl şubat ayında dağcılık şenlikleri düzenlenir. Birçok farklı dağcılık kulübü üyeleri kamp ve zirve yürüyüşleri düzenler. Bu dönemlerde gelirseniz daha kalabalık olduğunu fark edeceksiniz. Kayak sezonu genellikle bu aylar olarak söylenir fakat Haziran ayında geldiğinizde de Bozdağ’ın karla kaplı olduğunu görebilirsiniz. Fakat zemin kayağa elverişli olmadığından kayak yapmak elbette mümkün değildir. Bozdağ kayak sezonu dışında yamaç paraşütü için de bahar ve yaz aylarında da epey ilgi görmektedir.

 

Bozdağ İçi Ulaşım

Bozdağ Kayak Merkezi’nde ulaşım teleski ve telesiyejler ile sağlanıyor. Erciyes, Palandöken, Uludağ, Davraz ve diğer birçok kayak merkezi gibi yüksekliklere sahip olmayan Bozdağ’da kot farkı yaklaşık 350 m kadardır. Diğerleri kadar büyük bir tesis olmadığı için birer adet teleski ve telesiyej yeterli oluyor.

 

Bozdağ

 

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi 1700 m’den başlayıp 2157 m yükseklikte zirveye sahip olan İzmir’in Uludağ’ı niteliğinde bir tesistir. Kuzey yamacında Alp disiplini kayak yapılabilmesinin dışında farklı spor etkinliklerine imkan vermesi sayesinde yaz kış rağbet görüyor.

Bulunduğu coğrafya sayesinde ormanlık alanı fazla olan Bozdağ’da oksijene doyacak, ekonomik ve keyifli bir kar tatili yapacaksınız. Hafta sonlarında 15 bine yaklaşan ziyaretçisine yeterli hizmet verebilmek adına teleski ve telesiyej kapasiteleri güçlendirilmiş, tesis imkanları genişletilmiştir.

Bozdağ’daki telesiyej 1549 m uzunluğa ve 1000 kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Bunun dışında kullanılabilen teleski 450 m çıkış, 900 m iniş ve 650 m çıkış, 1200 m iniş şeklinde farklı pistler arasında ve zirveye ulaşımınızı sağlar.

 

Ödemiş Bozdağ

 

Eğer kayak ekipmanlarınız yoksa tabii ki Bozdağ Kayak Merkezi’ndeki işletmelerden kayak malzemelerini kiralayabilirsiniz. Dilerseniz bölgede konakladığınız otelden de bu konuda hizmet alabilirsiniz. İzmir’e geliyorum, hava çok soğuk olmaz diye düşünmeden mutlaka kayak için ihtiyacınız olan kıyafetleri yanınıza alın ve yedeklemeyi unutmayın.

Kayak Kıyafetleri

 • Kar gözlüğü
 • Bere / Kafa Bandı
 • Boyunluk / Buff
 • Kayak pantolonu
 • Kayak montu
 • Termal içlik
 • Tişört / atlet
 • Eldiven

 

İzmir Bozdağ
İzmir Bozdağ

 

Bozdağ Kayak Pistleri

Bozdağ kayak pistleri tüm tesislerde olduğu gibi hem yeni başlayanlara hem de profesyonellere hitap edecek farklı zorlu derecelerine sahip. Bozdağ Kayak Merkezi’nde toplamda 3 pist bulunuyor ve bunlar kolay, kolay-orta ve zor olmak üzere farklı zorluk derecelerine göre ayrılmıştır. Toplam pist uzunluğu yaklaşık 3000 m.

Bozdağ Kayak Merkezi’nde geçtiğimiz yıllarda yaşanan çığ felaketi nedeniyle tesisin iki yıl boyunca kapalı kalması popülerliğini biraz yitirmesine neden olmuş durumda. Bu nedenle hala aktif olarak hizmet veremiyor. Hala ilgi görse de bir nevi toparlanma dönemi geçiren Bozdağ Kayak Merkezi açıldığında yeniden keyifli bir kış tatilinin adresi olacak.

 

Bozdağ’a Gelmişken Görmeden Dönmeyin – İzmir Gezilecek Yerler

Ege’nin incisi İzmir gezilecek yerler hakkında daha önceden sizlerle paylaştığımız yazımızı okuyabilir, Bozdağ öncesinde veya sonrasında güzel bir keşfe çıkabilirsiniz. Bozdağ’a da ev sahipliği yapan Ödemiş’in meşhur Birgi Köyü’nü gezmeden şehir merkezine doğru yola koyulmayın derim. Eğer Torbalı yolunu kullanacaksanız ne yapıp edin ve Torbalı’daki Key Museum’a da yolunuzu düşürün, pişman olmazsınız. Başta da söylediğim gibi daha detaylı İzmir gezilecek yerler rehberi de sitemizde mevcut.

 

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

 

Yeme İçme Önerileri

Bozdağ Kayak Merkezi’nde yer alan otellerin restoranlarının yanı sıra Ödemiş ilçesine giderek, hatta eğer üşenmezseniz İzmir’e dönerek şehre has tatları deneyebilirsiniz. Eğer içiniz kıyılır da midenizi bastıracak bir şeyler ararsanız simit değil gevrek demeyi unutmayın 😊 İzmir’e has lezzetlerden en öne çıkanları olan boyoz ve bombayı denemeyi unutmayın.

 

Konaklama Önerileri

Çok büyük bir tesis olmadığından çok sayıda otel seçeneği de bulunmuyor. Bozdağ Kayak Merkezi Oteli veya Gölcük Prenses Oteli’nde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Gelmeden önce rezervasyon için uygunluğu sormanızda fayda var çünkü çok büyük kapasiteli oteller değiller ve bir anda yer bulamayacak kadar kalabalıklaşabilir. Bozdağ’da konaklamak yerine  meşhur İzmir Kordon’da deniz manzaralı lüks otellerde konaklayabilirsiniz.

 

İzmir Pasaport
İzmir Pasaport

 

Pratik İpuçları

 • Eğer Bozdağ’a gelme planınız varsa mutlaka tesisin durumun öğrenin ve planınızı ona göre yapın.
 • Ormanla kaplı Bozdağ’ın temiz havasına doymaya çalışın.
 • Kayak merkezinin İzmir’de olması sizi kesinlikle ‘İzmir ne kadar soğuk olabilir ki?’ yanılsamasına düşürmesin,  kalın kıyafetlerinizi yedekleriyle birlikte yanınıza almayı unutmayın.
 • Trekking yapma planınız varsa yanınızda uygun ayakkabınız olduğuna emin olun.
 • Aracınızın olmayışını veya toplu taşıma zahmetini de dert etmeyin. Araç kiralayın. Kemalpaşa – Turgutlu – Sart yolunu takip ederseniz geze geze keyifli bir yolculukla Bozdağ Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.
 • Bozdağ ile sınırlı kalmayın. Bozdağ’daki etkinliklerinizi mümkünse tek güne sığdırın ve kalan zamanınızı İzmir gezilecek yerlere ayırın. İzmir’de mutlaka kordon keyfi yapın.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Ödemiş, Birgi’yi gezmeden,
 • İzmir’e has yiyeceklerin tadına varmadan,
 • Çekirdeğe çiğdem, simide gevrek demeden,
 • İzmir şehir merkezinde vapur keyfi yapmadan,
 • Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde dolaşmadan,
 • Gazi Kadınlar Sokağı’nda keyif yapmadan,
 • İzmir gezilecek yerler listesinde bulunan yerleri gezmeden,
 • Bozdağ’da kayak dışında imkanınız varsa kamp ve trekking aktivitelerini de denemeden,
 • Gittiğiniz mevsime bağlı olarak Bozdağ’da yamaç paraşütünü denemeden dönmeyin.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!