Anasayfa > Türkiye > Kastamonu > Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi 2

Okul sıralarında coşkuyla söylediğimiz ‘Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın’ sözlerini hatırlamayan var mı? Belki çoğumuzun Ilgaz Dağı ile tanışması bu sayede oldu…Yıllardan beri tüm heybetiyle duran Ilgaz Dağı’ndan şimdi meşhur kayak merkeziyle bahsedeceğim. Ilgaz Kayak Merkezi nerede, nasıl gidilir, kayak dışında ne yapılır diye merak ediyorsanız kapsamlı Ilgaz kayak rehberi için aşağıdan okumaya devam edebilirsiniz.

 

Ilgaz Kayak Merkezi Milli Park Girişi
Ilgaz Kayak Merkezi Milli Park Girişi

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Anadolu’nun Yüce Dağı’nda Bir Kayak Merkezi: Ilgaz Kayak Merkezi

Ben kayak yapmak istiyorum ama tesis kaliteli olup, pahalı olmasın diyorsanız işte sizin için en uygun yer: Ilgaz Kayak Merkezi! Ilgaz’ı kaplayan o devasa ağaçlar yaz kış demeden inanılmaz bir manzara oluşturuyor. Fakat özellikle karla kaplanınca adeta kartpostallarda görüp iç geçirten türde bir manzara ortaya çıkıyor. Bu arada kar kış demişken Ilgaz’ın Uluslararası Kayak Federasyonu standartlarına uygun bir kayak merkezine ev sahipliği yaptığını bilmeyen var mı?

Her yıl yerli yabancı binlerce misafiri konuk eden ve uluslararası standartlara sahip pistleriyle sporcuları buluşturan bir kayak merkezi…Özellikle Ankara‘dan ulaşımın çok rahat olduğu, ekonomik ve kaliteli tesisleri ile çok eğleneceğiniz kayak tatilini bu kış Ilgaz Kayak Merkezi‘nde geçirmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse Ilgaz’ın size neler vaat ettiğini görmek için okumaya devam edin!

 

 Ilgaz Kayak Merkezi Hakkında Bilgiler – Ilgaz Kayak Merkezi

 • Haritadan Ilgaz Kayak Merkezi yerini incelediğinizde iki şehrin adının yan yana olduğunu görecekseniz. Çünkü Ilgaz Dağı Kastamonu ve Çankırı illerinin her ikisinin de sınırlarında yer alıyor.
 • Ilgaz Dağı hem Batı Karadeniz hem de Karadeniz’in en yüksek dağıdır ve 2587 m yükseklikteki Büyükhacat ve 2546 m yükseklikteki Küçükhacat isimli iki tepeye sahiptir. Bu iki yüksek tepeye sahip heybetli dağın bir yüzü Karadeniz’e bir yüzü İç Anadolu’ya bakmaktadır.
 • İç Anadolu’ya bakan taraftaki doğa koşulları, bitki örtüsü biraz zayıf olmasına rağmen, geçiş yolu niteliğinde olduğundan buradaki canlı ve bitki çeşitliliği de epey fazladır. Ağaçların arasında yürümek, doğanın çeşitliliğine şaşırarak etrafı keşfetmek de bir o kadar zevkli!
 • Diğer kayak merkezlerine kıyasla çok daha ekonomik! Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TSK Misafirhanesi, Ankara Üniversitesi Tesisleri,  Kayak Federasyonu Tesisleri gibi seçeneklerin yanı sıra lüks oteller de bulunuyor.

 

Ilgaz Kayak Merkezi'nde kaymak için sırada bekleyenler
Ilgaz Kayak Merkezi’nde kaymak için sırada bekleyenler

 

Ilgaz Nerede?

Ilgaz Dağı ve Ilgaz Kayak Merkezi Karadeniz Bölgesi’nden Anadolu’ya geçiş doğrultusunda kalan, Kastamonu ve Çankırı illerinin sınırlarında kalıyor. Ilgaz Kayak Merkezi İstanbul’a 460 km, Ankara’ya 210 km ve Kastamonu’ya 40 km uzaklıkta yer alıyor. Ilgaz Kayak Merkezi’ne vardığınızda bazı otellerin Çankırı sınırında kalırken, merkezin büyük çoğunluğunun Kastamonu sınırlarında kaldığını öğrenince şaşırabilirsiniz.

 

 

Ilgaz’a Nasıl Gidilir?

Uçakla

Ilgaz Dağı’na ulaşım için özel araçla veya otobüsle seyahati tercih edebileceğiniz gibi havayolunu da tercih edebilirsiniz. Uçakla ulaşım için sıkıntı yaratabilecek tek durum sefer sıklığının seyrek olmasıdır. İstanbul-Kastamonu arasında haftada 3 kere uçuş yapılıyor. Bu nedenle otobüs veya özel aracınızla seyahat etmeniz daha mantıklı olabilir. Tabii eğer zamandan ve yoldan tasarruf etmek isterseniz, sefer gün ve saati de size uyuyorsa uçakla ulaşımı da tercih edebilirsiniz. Kastamonu Havalimanı ve Ilgaz Kayak Merkezi arasındaki mesafe 40 km.

Arabayla

Ankara’ya en yakın kayak merkezlerinden birisi olan Ilgaz Kayak Merkezi ‘ne araçla yaklaşık 3 saatte ulaşabilirsiniz. Seyahat süreniz hava koşullarına ve sezon yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Siz yine de navigasyondan veya telefonlardaki map uygulamalarından destek almayı ihmal etmeyin. Zaten yolda da birçok ışıklı levha ve yönlendirmeler göreceksiniz. Yolu bulma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Arabayla Ilgaz Kayak Merkezi’ne rahatça gelebilmeniz için sizlerle birkaç basit yol tarifi paylaşıyorum.

İstanbul’dan Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşım için öncelikle Ankara Otobanından Gerede çıkışına ulaşmak gerekiyor. Burada tabelalardan yardım alarak Karabük yoluna girilerek ortalama 30 km sonra Samsun Çankırı yönüne dönmeniz gerekiyor. 130 km devam ettikten sonra Ilgaz – Ankara – Samsun – Kastamonu sapağından tabelalar yardımıyla rahatça Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşabiliyorsunuz.

Ankara’dan Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşım için yol tarifi biraz daha kolay. Ankara’dan Çankırı yönünde devam edince Ilgaz- Ankara – Samsun – Kastamonu sapağına ulaşıyorsunuz. Bu sapaktan Kastamonu yönüne doğru ortalama 25 km ilerleyip Karayolları Ilgaz Bakımevi’ne vardıktan sonra yaklaşık 2 km daha devam edip Ilgaz Kayak Merkezi yol ayrımına geliyorsunuz. Yolu takip ederek 1,5 km sonra kayak merkezine ulaşabilirsiniz.

Otobüsle

Otobüsle de gelinebileceğini söylemiştim ama ulaşım biraz zahmetli baştan söyleyeyim…Ankara’dan otobüsle Ilgaz Kayak Merkezi’ne gelmek için Kastamonu Otogarı’ndan Ankara otobüslerine binip Karayolları Ilgaz Bakımevi’nde inebilirsiniz. Buradan otellerin servis araçlarıyla kayak merkezine çıkabilirsiniz. Eğer otobüs Karayolları Ilgaz Bakımevi’nden geçmeyecekse önce Kastamonu Otogarı’nda inmeniz ve buradaki yere firmaların Ilgaz dolmuş/otobüslerine binmeniz gerekiyor.

Kısacası otobüsle Ilgaz’a ulaşım biraz zahmetli 😊 Birçok kayak merkezine olduğu gibi Ilgaz Kayak Turları da çoğu şehirden konaklamalı ve günübirlik ziyaretçilerin tercihi oluyor. Ankara’dan Ilgaz kayak turu fiyatları ortalama 100150 TL arasında değişiyor. Dilerseniz çok daha zahmetsiz olan bu seçeneği de göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Ilgaz Kayak Merkezi 2
Ilgaz Kayak Merkezi’nin muhteşem manzaraları

 

Ilgaz’a Ne Zaman Gidilir?

Ilgaz’da kayak yapmak için en uygun zamanın Aralık ve Nisan ayları olduğu söyleniyor. Tabii sezonun asıl yoğun olduğu dönemler Ocak ve Mart arası. Bunda sömestr tatilinin ve karın tazeliği etkili oluyor. Ancak Ilgaz Kayak Merkezi olarak hizmet verse de aslında yaz kış ayrı güzelliklere ve doğa imkanlarına sahip bir yer. Dolayısıyla kayak sezonu dışında herhangi bir zamanda da gitmeyi tercih edebilirsiniz. Bölgeye güzellik ve bolca oksijen katan ve boyları 30 metreyi aşabilen çam ve köknar ağaçları kamp ve trekking için çok huzurlu bir ortam yaratıyor. Bunun yanı sıra Ilgaz’da her mevsim katılabileceğiniz botanik gezileri, foto safari, dağ tırmanışı, bisiklet turları, hayvan gözlemleme gibi farklı etkinlikler de düzenleniyor.

 

Ilgaz İçi Ulaşım

Ilgaz Kayak Merkezi’nde ulaşım için telesiyej, baby lift ve yürüyen bant bulunuyor. Farklı yüksekliklere ait iki piste çıkmayı sağlayan telesiyejler 4 kişilik. 1 numaralı istasyondan 2 numaralı istasyona kadar bununla çıkabiliyorsunuz. Ayrıca yürüyen bant sonunda ileri seviye kayak ve snowboardcular için saatte 800 kişiye hizmet verebilen bir teleski de bulunuyor.

 

Ilgaz Kayak Merkezi

Kış tatilinin vazgeçilmezi olan kayak için Ilgaz’ı tercih ederseniz Uludağ, Kartalkaya gibi kayak merkezlerine kıyasla çok daha hesaplı olduğunu göreceksiniz. Bu durum sakın bir ön yargı yaratmasın çünkü tesislerin imkanları ve kalitesinin diğer yerlerinden aşağı kalır tarafı yok. Belki otel çeşitliliği azdır belki de kalabalığı azdır ama bunların sebebi tamamen Uludağ ve Kartalkaya gibi yerlerin daha çok ‘markalaşması’. O nedenle popüler mekanlar yerine daha sakin ve ekonomik bir kayak tatili istiyorsanız Ilgaz Kayak Merkezi’ni deneyebilirsiniz.

2013 yılında çoğu yenilenen kayak pistleri ve hiç kayak yapmamışlar için açılan alıştırma sahası kayakla tanışmanıza olanak veriyor. Çocuklar için de kayak kızakları var ve bunlarla güvenli bir şekilde alıştırma yapabiliyorsunuz. Başlangıç seviyesindeki bu pistin uzunluğu 200 m. Toplam pist uzunluğu 3800 m olan Ilgaz Kayak Merkezi’nde 4 kayak pisti bulunuyor.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde kayak kiralama imkânı tüm kayak merkezlerinde olduğu gibi oteller veya kayak odalarından sunuluyor. Hazır kayak ekipmanları konusu açılmışken unutmamanız gereken kayak kıyafetleri listesini de ekliyorum.

Kayak Kıyafetleri

 • Kask
 • Kar gözlüğü
 • Dizlik ve bileklik
 • Bere / Kafa Bandı
 • Boyunluk / Buff
 • Kayak pantolonu
 • Kayak montu
 • Termal içlik
 • Tişört / atlet
 • Eldiven

Ilgaz Kayak Merkezi 2018 Kayak Kiralama Fiyatları

Günlük
Snowboard 45.00 ₺-60.00 ₺
Kayak Takımı 35.00 ₺- 50.00 ₺
Kayak Pantolonu/Montu 15.00 ₺- 25.00 ₺

Ilgaz Kayak Merkezi Kayak Dersi Ücretleri

Günlük
1 kişi 160.00 ₺
2 kişi 200.00 ₺
3 kişi 300.00 ₺
4 kişi 360.00 ₺
5 kişi ve üzeri 80.00 ₺

 

Aslında ulaşım kolaylığı ve kayak derslerindeki grup indirimini düşününce Ilgaz’a kayak turları ile gelmek oldukça hesaplı oluyor. Bütçenizi göz önünde bulundurarak bu imkanları da değerlendirmenizi öneririm.

 

Ilgaz Kayak Merkezi
Ilgaz Kayak Merkezi

 

Ilgaz Kayak Pistleri

Oraya gittiğinizde haritadan da göreceğiniz üzere 1 numaralı pistte (Dikmen Pisti) chair lift, 2 numaralı pistte de telesiyej ile ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Hemen otelin önünde kolay-orta zorluk seviyesindeki 1 numaralı pistin uzunluğu 800 m ve deniz seviyesinden 1850 m yükseklikte yer alıyor. Dikmen Pisti’nde yürüyen bant, telesiyej ve teleski sistemi saat 08:30 ile 17:00 saatleri arasında kullanılabiliyor. Fakat bazı dönemlerde 2012 yılında piste yapılan aydınlatma sistemi sayesinde çalışma saati 21:00’e kadar uzayabiliyor.

Yaklaşık 1400 m uzunluğa sahip 2 numaralı kayak pisti 2010 metre yükseklikte yer alıyor ve zorluk derecesi ileri seviye. 2 numaralı pistte kayak yaparken dinlenmek isterseniz zirvedeki kafeye gidip soluklanabiliyorsunuz.

Kayak pistlerine uzun köknar ve çam ağaçları arasından geçerek ulaşıyorsunuz ki bu kısa sürede manzaraya doyamayacağınıza eminim. Ilgaz Kayak Merkezi’nde yaşayabileceğiniz en eğlenceli olaylardan bir tanesi de aniden çöken sisin yaşattığı heyecan! Böyle durumlarda pistten inişler yavaşlıyor.

Kayak merkezinde hizmet veren otellerin kendi pistleri de bulunuyor. Mountain Resort Otel ve Ilgaz Doruk Otel’in her birinde kendilerine ait 1 adet başlangıç pisti ve 1 adet baby lift bulunuyor.

Ilgaz Kayak Merkezi 2018 SkiPass Ücretleri

Tek biniş 10.00 ₺
Sınırsız biniş 50.00 ₺

 

Ilgaz SkiPass ile telesiyej ve teleskileri kullanabiliyorsunuz. Fakat ödeme yapmak istemezseniz konakladığınız oteldeki pistleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca kayak merkezine ait başlangıç pistinde de SkiPass kullanımına gerek yok, ücretsiz yararlanabiliyorsunuz.

 

 

Ilgaz Kayak Merkezi 5
Kartpostaldan fırlamış adeta

 

Yeme İçme Önerileri

Ilgaz Kayak Merkezi’nde yeme içme seçenekleri için otelleri veya kafeleri tercih edebilirsiniz. Dilerseniz şehir merkezine inerek Kastamonu iline has lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz. Sizin için önerebileceğimiz birkaç lezzeti not edin; ekşili pilav, oğmaç çorbası, banduma ve cırık tatlısı…Tesislerde açık büfe veya restoran servisinden faydalanabilirsiniz.

 

Konaklama Önerileri

Çok eğlenceli, belki bolca düşe kalkmalı ve bir o kadar yorucu olan kayağın ardından insan kendini soğuktan koruyacak ve rahatça dinleneceği bir yere ihtiyaç duyuyor. Kayak merkezindeki oteller sayesinde dinlenip, Ilgaz’da kalmaya devam edeceğiniz günler için bolca enerji depolayabilirsiniz. Ilgaz otelleri oldukça ekonomik fiyatlarla hizmet veriyor. Rahatlıkla bütçenize göre bir yeri bulabileceğinize eminim. Otellerin yanı sıra TSK Misafirhanesi, Ankara Üniversitesi Tesisleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tesisleri, Kayak Federasyonu Tesisleri gibi birçok tesis de değerlendirebileceğiniz konaklama seçenekleri arasında ve fiyatları gerçekten çok uygun.

 

Ilgaz Kayak Merkezi 3
Kayak pistinin şahane manzarası

 

Pratik İpuçları

 • Özel aracınız yoksa ve Ilgaz Kayak Merkezi’nde tatil planlıyorsanız ya araç kiralama seçeneklerini ya da Ilgaz Kayak Turları’nı değerlendirmenizi öneririm. Yol boyunca ihtiyaç olmasa da Ilgaz yolunda zincir ihtiyacınız olabilir, araçta bulundurmayı unutmayın.
 • SkiPass’e ekstra para ödemek istemezseniz konakladığınız otelin pistinde ücretsiz kayak yapabileceğinizi unutmayın.
 • Sis çökerse ve görüşünüzü kaybederseniz endişelenmeyin, yetkililer gerekli uyarı ve yardımları kısa sürede yapacaktır.
 • İstanbul, Ankara dışında farklı illerden gelecekseniz Ilgaz’a en kolay ve hızlı Ankara’dan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz havayoluyla Ankara’ya gelip, Ankara’dan araç kiralayarak Ilgaz’a gelebilirsiniz.
 • Türkiye’deki kayak merkezleri arasında en hesaplı tatil ve kayak keyfi yapabileceğiniz Ilgaz Kayak Merkezi’nde konaklama, ekipman temin etme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.
 • Kayak dışında doğa yürüyüşü yapacaksanız mutlaka yürüyüş ayakkabınız olsun yoksa kayak malzemesi kiraladığınız yerlere sorabilirsiniz.
 • Kayak kıyafetlerinizi yedekleriyle beraber eksiksiz almayı unutmayın!
 • Profesyonel olarak kayak sporuyla ilgilenmiyorsanız kayak takımlarınızı yanınzda taşımaya uğraşmayın. Kayak merkezinden uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz.
 • Tarihe ilgi duyanlar için kayak merkezinin dışında Pompeipolis Antik Kenti, Kastamonu arkeoloji müzesi gibi yerler de gezilebilir.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Gece kayak keyfi yapmadan,
 • Ilgaz’ın yer yer 30 metreyi bulan heybetli ağaçları arasında gezmenin keyfini sürmeden,
 • Kayak yapmayacaksanız bile yukarıdaki piste çıkıp çam ağaçlarının manzarasını saatlerce izlemeden,
 • Kastamonu gezilecek yerler tarihe yakından tanıklık ediyor; tarihi binaları ve yerleri gezmeden,
 • İnebolu ve Taşköprü ilçelerindeki Kastamonu Konakları‘nı görmeden,
 • Zaman kısıtınız yoksa Gideros Koyu‘na uğramadan,
 • Doğayı Koruma Vakfı tarafından ‘Türkiye’nin Dünyaya Armağanı’ kabul edilen Küre Dağlı Milli Parkı‘nı görmeden,
 • Oğmaç çorbası ve cırık tatlısı gibi lezzetlerin tadına bakmadan dönmeyin.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!