Anasayfa > Türkiye > Kars > Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış gezilecek yerler, tarihimizdeki yeri nedeniyle kayak merkezinin dışında da popüler bir yer. Özelikle son yıllarda popülerliği artan Doğu Ekspresi ile Kars yolcuğu sırasında yolunu mutlaka Sarıkamış’tan geçiren gezginlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Kışın en sevilen aktivitelerinden olan kayak için sakin, kendi halinde bir yer arıyorsanız Sarıkamış Kayak Merkezi aklınızın bir köşesinde bulunsun. Sarıkamış Kayak Merkezi rehberi sayesinde nerede, nasıl gidilir, nereler gezilir sorularının hepsine yanıt bulacaksınız.

 

Kars’ın En Popüler Yerlerinden: Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış kayak merkezi demek bilmem ne kadar doğru, çünkü ne Erciyes ne Palandöken ne Uludağ ile kıyaslanabilecek geniş kapasiteli tesislerin olduğu bir yerden bahsediyorum. Dolayısıyla diğerlerinde olduğu gibi binlerce kişilik 5-6 telesiyej, teleferik, teleski gibi çeşitli araçlardan söz etmek de farklı zorluklarda çok sayıda kayak pistinden söz etmek de mümkün değil. Türkiye’deki Gözde Kayak Merkezleri yazımızda da bahsetmiştik; bunların hiçbirini dert etmemenizi sağlayacak Sarıkamış Kayak Merkezi’nin en güzel özelliği kayakçıların tutkunu olduğu kristal kar ile kaplı zemini…Kısacası Sarıkamış’ta beklentinizi sadece kayak deneyimi için yüksek tutun, lüks konaklama alanları ve restoranlar için değil…Hazırsanız Sarıkamış’ın mütevazi, kendi halindeki kayak merkezinde neler yapabileceğinizden bahsedelim.

 

Sarıkamış Kayak Merkezi 2
Sarıkamış Kayak Merkezi

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Sarıkamış Kış Oyunları – Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kış Festivali 2013 yılından beri Eksi 36 Derneği ve Sarıkamış Belediyesi ile işbirliği ile organize ediliyor. Oldukça heyecanlı ve eğlenceli olan bu kış festivalinde birbirinden çok farklı spor dallarını görebilirsiniz. Sarıkamış’ın en kalabalık dönemlerinden biri de Kış Oyunları sırasında yaşanıyor. Ocak ayında düzenlenen Sarıkamış Kış Oyunları kapsamında kayak yarışları, kar bisikleti ve rallisi yarışları, çeşitli kar sporları gösterileri yapılıyor. Ayrıca akşamına soğuğa inat harıl harıl yanan festival ateşiyle içiniz ısınırken eğlenceli aktiviteler ve mini konserler de veriliyor. Sarıkamış Kış Festivali’nde profesyonellerin yanında amatörler de etkinliklere katılabiliyor.

 

Sarıkamış Kış Oyunları - OffRoad Ralli
Sarıkamış Kış Oyunları – OffRoad Ralli

 

Sarıkamış Hakkında Bilinmesi Gerekenler – Sarıkamış Kayak Merkezi

 • Sarıkamış Kayak Merkezi 2200-2900 m arasında değişen yüksekliklere sahip Allahuekber Dağları üzerinde bulunan bir platoda yer alıyor.
 • Türkiye’de de dünya genelinde de çok fazla imkana sahip olmasa da aslında en önemli kayak merkezlerinden birisi. Çünkü zemini kayak için en elverişli olduğu bilinen kristal kardan oluşuyor. Yani Alpler’e gidemeyenler için en iyi alternatif çünkü pist uygun ve kayak zevkini maksimumda yaşatıyor, her şey çok ucuz ve ulaşımı çok kolay.
 • Kendisinden çok daha popüler olan kayak merkezlerine göre yılın en uzun süre ve en yoğun kar yağışı alan bir yer olması popülerliğini günden güne artırıyor.
 • Sarıkamış Kayak Merkezi’ne lüks beklentisiyle gelirseniz büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Burası kendi halinde, yerel halk ile iç içe, turistik açıdan diğerleri kadar gelişmemiş, oldukça sakin bir yer. Tabii eğer Ocak ayındaki Sarıkamış Kış Festivali’ne denk gelmezseniz.
 • Türkiye’nin en fazla güneş alan bölgelerinden biri olan Sarıkamış’ta havanın kapalı olduğuna pek rastlayamazsınız. Güneş bir yandan içinizi ısıtacak bir yandan da karla kaplı nefis çam ormanlarıyla muhteşem manzaralar ortaya çıkaracak.
 • Kısacası ben kayak yapmak istiyorum ama öyle kalabalık, kargaşa olmasın, keyfime bakayım, gece eğlenceli olmak zorunda da değil diyorsanız Sarıkamış’a kayağa gitmek çok doğru bir tercih.

 

Sarıkamış Nerede?

Dev yatırımlarla büyük bir kayak merkezi haline gelmenin yanından bile geçmeyip, yerel halkın günlük hayatını sürdürdüğü yerleşim alanı ortasında yer alan, şirin bir kasaba Sarıkamış. Tarihimizde de oldukça önemli bir yer eden Sarıkamış Kars şehir merkezine 56 km uzaklıkta bulunuyor. Sarıkamış Kayak Merkezi de Sarıkamış ilçesine 4 km mesafede yer alıyor.

 

Kars-Ankara 1027 km

Kars-İzmir 1619 km

Kars-İstanbul 1385 km

Kars şehir merkezinden Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaşım ortalama 50 dakika (60 km)

Ardahan şehir merkezinden Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaşım yaklaşık 2 saat (146 km)

Erzurum şehir merkezinden Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaşım 2 saat (156 km) sürüyor.

 

Sarıkamış’a Nasıl Gidilir?

Araçla

Batı ve Orta Anadolu’dan: Ankara, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars şeklinde bir rota izleyebilirsiniz.

Kuzeyden ve Karadeniz’den:

1. Giresun, Tirebolu, Torul, Erzincan, Erzurum, Sarıkamış

2. Trabzon, Erzurum, Sarıkamış

3. Hopa, Artvin, Kars, Sarıkamış şeklinde farklı rotaları takip edebilirler. Ama ence Sarıkamış’a ulaşım için tercih edilebilecek çok daha güzel alternatifler mevcut!

Trenle

İşte işin en eğlenceli ve özel kısmı! Sarıkamış’a nasıl gidilir denince akla son zamanlarda gelen ilk cevap elbette Doğu Ekspresi Treni. Son durağı olan Kars’a ulaşmadan önceki Sarıkamış İstasyonu’nda inebilirsiniz. Trenden indikten sonra 10 dakika içinde arabayla kayak merkezine ulaşılabiliyor. Ama trenin varışı akşam saatini bulduğundan, kayak merkezinde de akşam herhangi bir aktivite yapılamadığından bu geceyi yöresel yemekleri tadıp, konaklayarak geçirmeniz gerekiyor. Ertesi sabah Kars’tan Sarıkamış’a yine trenle gidip dilediğinizce vakit geçirebilirsiniz.

Doğu Ekspresi manzara eşliğinde uzun süren seyahatleri sevenler için kesinlikle ama kesinlikle tadılması gereken bir deneyim! Tabii Doğu Ekspresi ile seyahatin Ankara başlangıcından 24 saat sürdüğünü de hatırlatayım 😊

Benim o kadar vaktim yok, daha kısa ve kolay nasıl ulaşırız derseniz elbette kendi aracınızla veya otobüsle de ulaşabilirsiniz. Ama bence Kars Havalimanı’na uzaklığı yaklaşık 45 dk. olduğundan uçakla seyahati de tercih edebilirsiniz.

 

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi ile Sarıkamış’a yolculuk

 

Uçakla

İstanbul, Ankara ve İzmir’den Erzurum Havalimanı ve Kars Harakani Havalimanı’na direkt seferler düzenleniyor. Uçakla kısa ve konforlu seyahati tercih edenler için değerlendirilmesi gereken ulaşım imkanlarından birisi.

Ankara – Kars uçuşu: Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen direkt Ankara – Kars seferi ile yolculuk 1,5 saat sürüyor.

İstanbul – Kars uçuşu: Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet tarafından düzenlenen İstanbul – Kars uçuşları yaklaşık 2 saat sürüyor.

Havalimanı’ndan merkeze ve Sarıkamış’a araç kiralayarak, minibüsler veya otellerin ücretsiz shuttle servisleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul – Erzurum: Firmaların İstanbul – Erzurum seferlerini incelediğinizde Kars’a düzenlenen seferlerden daha çok sayıda sefer olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle zaman yönetimini daha iyi yapabilmek için Erzurum’dan Kars’ a geçmeyi de düşünebilirsiniz.

Erzurum Havalimanı’ndan Erzurum şehir merkezine ve otogara düzenlenen belediye otobüsü seferleri var. Otobüslerin sefer sıklığı uçakların varış saatine göre belirleniyor. Dilerseniz Erzurum Havalimanı’nda araç kiralama seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Fakat Erzurum şehir merkezinden veya otogardan Kars ve Sarıkamış’a giden birçok otobüs seferi bulunuyor.

Toplu taşıma çok yorucu ama araç da kiralayamam derseniz de Erzurum Havalimanı’ndan Sarıkamış’a özel tur araçlarıyla da seyahat edebilirsiniz. Özellikle kalabalık gruplar için çok daha hesaplı oluyor.

Kars Havalimanı – Sarıkamış 45 dakika, Erzurum Havalimanı – Sarıkamış da 55 dakika sürüyor.

 

Sarıkamış Kayak Merkezi doğası
Sarıkamış Kayak Merkezi muhteşem doğası

 

Sarıkamış’a Ne Zaman Gidilir?

En başta da belirttiğim gibi Sarıkamış en yoğun ve uzun süre kar yağışı alan bir bölge. Bu nedenle Sarıkamış’ta kayak sezonu da epey uzun ve keyifli sürüyor. Yıllık ortalama 57 gün kar yağışı alıyor ve kar zeminde 114 gün boyunca kalıyor. Güneşsiz günü sayılı olan Sarıkamış’ta güneş keyfi, kar manzarası ve kristal karlı pistinde kayak sezonu Aralık ayından Nisan ayına kadar sürüyor. Genellikle kar durumuna ve hava koşullarına bağlı olarak en iyi tarhilerin 10 Aralık – 10 Nisan olduğu söyleniyor. Sarıkamış’ın keyfini sürelim diye kayak sezonunda gelin ama çok da sessiz sakin kalmasın derseniz asıl önerim ziyaretinizi Sarıkamış Kış Oyunları dönemine denk getirmeniz.

Tüm dünyayı etkileyen küresel ısınma bu duruma da etkisini göstererek son zamanlarda bariz bir düşüş olduğunu gösteriyor. Buna rağmen kar kalınlığı yılda ortalama 1,5 metreye kadar ulaşıyor. Kayak ve snowboardcular için en önemli pist özelliği olan zeminin kristal karla kaplı olması da Sarıkamış’ın tercih edilme nedenlerinden birisi.

 

Sarıkamış İçi Ulaşım

Sarıkamış ilçesine araç kiralayarak, tur otobüsleriyle, taksiyle, belediye otobüsleriyle ulaşabileceğinizden bahsetmiştim. Peki ya Sarıkamış Kayak Merkezi’nde ulaşım nasıl sağlanıyor? Elbette kayak yapılan yerlerde olmazsa olmaz, tepelere tırmanmayı kolaylaştıran telesiyej ile sağlanıyor. Yazının devamında Sarıkamış 2018 SkiPass fiyatları ve telesiyej ücretlerini detaylı olarak anlatacağım.

 

Sarıkamış telesiyej
Sarıkamış telesiyej yolculuğu

 

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış’ta kayak deneyimi diğer tam teşekküllü kayak merkezlerine kıyasla hiç ama hiç az değil, bundan şüpheniz olmasın. Sadece tesis içinde konaklama ve yeme içme imkanları kısıtlı o kadar. Zaten o yüzden lüks beklentiniz varsa burada hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz demiştim.

Sarıkamış Kayak Merkezi popüler turistik bir alan değil, yerli halkın yerleşim alanı içinde kalan bir yer. Yani sizin kayak yapmaya ara verip su almaya gittiğiniz markette aynı zamanda yerel halk da bulunuyor. Bu nedenle market ve yeme içme mekanlarında fiyatlar diğer turistik alanlarda olduğu gibi fahiş değil.

Sarıkamış büyük bir ilçe olduğundan ilçe sınırlarında gar, okul ve hastane bulunuyor. Turistik açıdan çok popüler değil ama hastaneye acil durumlar ve kaza olursa çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Sarıkamış’ta kayak kiralama imkanları da mevcut. Kayak merkezi sınırlarındaki otellerin hemen hepsinden kayak malzemeleri kiralayabilirsiniz. Dilerseniz özel ders de alabilirsiniz.

Sarıkamış’ta kapalı lift bulunmuyor ama zirveye kadar telesiyej ile çıkabiliyorsunuz. Henüz gelişen bir kayak merkezi statüsünde olduğundan ilerleyen zamanlarda kapalı liftlerin ekleneceği söyleniyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi Kayak Özel Ders Ücretleri

1 Kişi 170.00 ₺
2 Kişi 240.00 ₺
3 Kişi 300.00 ₺
4 Kişi 360.00 ₺
5 Kişi 400.00 ₺
5 Kişi üzeri 80.00 ₺

 

Sarıkamış Kayak

 

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde farklı zorluk seviyelerine sahip pistler bulunuyor. Yine renklendirme yöntemiyle zorluk seviyelerine ayrıldığından herkes kolayca kendi seviyesindeki pisti bulabiliyor. Bu arada unutmayın diye yeniden ihtiyacınız olacak kayak kıyafetlerini hatırlatıyorum.

Kayak Kıyafetleri

 • Kask
 • Kar gözlüğü
 • Dizlik ve bileklik
 • Bere / Kafa Bandı
 • Boyunluk / Buff
 • Kayak pantolonu
 • Kayak montu
 • Termal içlik
 • Tişört / atlet
 • Eldiven

 

Sarıkamış Kayak Pistleri

Yeşil ve mavi pistler: Kolay ve orta seviye

Kırmızı ve siyah pistler: Orta-zor ve zor seviye

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 2 adet siyah, 2 adet kırmızı, 1 adet mavi ve 1 adet yeşil olmak üzere 6 farklı seviyede kayak pisti var. Tur kayağı, Alp disiplini veya kuzey disiplini gibi hemen her koşuldaki sporcunun beklentisini karşılayabilecek nitelikte.

Snowboardcular için çok heyecan verici haberlerden birisi de Sarıkamış’taki snow park. Aynı zamanda Kayak Federasyonu’nun uluslararası yarışlarında sürat kızağı pisti olarak da kullanılıyor fakat bu sezon kapalı olacağı biliniyor. Sarıkamış’ta hızla kayak merkezini geliştirme ve yenileme çalışmaları yapılıyor. O nedenle gittiğinizde bazı kapalı alanlara denk gelebilirsiniz. Özel durumlarda talep edilmesi halinde Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından 5 km’si tescilli, toplam uzunluğu 45 km olan bir koşu kayağı pisti de bulunuyor.

Şaşırmayacağınız üzere en yoğun pistler genellikle yeşil ve mavi renkteki kolay-orta seviyedeki pistler. 2100 m ile 2634 m arasında yüksekliğe sahip kayak pistleri sarıçam ormanları manzarasıyla kayak keyfini daha da artırıyor.

 

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

 

Sarıkamış Kayak Merkezi’nin en uzun pistleri 2,6 km ile 3 km arasında. Toplam pist uzunluğu da 12 km’yi buluyor. Hem uzun uzun kayayım hem de manzaranın keyfini çıkarayım derseniz tabii eğer kayak bilginizi de görüyorsanız zor pistleri de deneyebilirsiniz.

Sarıkamış’taki telesiyej sayısı 4ve her birinde tek bir SkiPass kullanılıyor. Ayrıca telesiyejlerin hiçbiri kapalı değil. Aldığınız SkiPass kartını liftlerdeki pass okuyuculara kolayca okutup geçebiliyorsunuz. Kartı boynunuza asarak kullanımı daha da pratik hale de getirebilirsiniz.

Sezona göre liftlerin açılış, kapanış saati farklılaşabiliyor. Genellikle açılış saati 08:30 / 09:00 arasında hava şartlarına da bağlı olarak kapanışı 16:30 / 17:00 saatleri arasında. Sarıkamış’ın en yoğun döneminde bile liftlerde ve pistlerde herhangi bir sıra bekleme derdi olmuyor.

Sarıkamış 2018 SkiPass Fiyatları

Sarıkamış SkiPass yüklemelerinde kredi kartı da kullanılabiliyor. Fiyatlara dahil olmayan depozito ücreti ise 10 TL. Ayrıca SkiPass ücretlerinde herhangi bir öğrenci indirimi de bulunmuyor.

 

Kayaksız tek çıkış 3.00 ₺
Kayaklı tek çıkış 5.00 ₺
5 çıkış 25.00 ₺
10 çıkış 45.00 ₺
15 çıkış 60.00 ₺
20 çıkış 70.00 ₺
100 çıkış 300.00 ₺
150 çıkış 450.00 ₺
200 çıkış 600.00 ₺

 

  Sınırsız  Hafta içi    Hafta         sonu
1 Günlük 30.00 ₺ 45.00 ₺
2 Günlük 60.00 ₺ 90.00 ₺
3 günlük 90.00 ₺ x
4 günlük 120.00 ₺ x
5 günlük 150.00 ₺ x

 

Sarıkamış Gezilecek Yerler

İçerisinde Sarıkamış gezilecek yerler de bulunan Kars gezi rehberinde daha birçok öneri bulabilirsiniz. Fakat hazır Sarıkamış’a gelmişken, kayak merkezine yakın mesafede bulunduğundan özellikle değinmek istedim.

 

1. Katerina Av Köşkü

Doğu Ekspresi ile seyahat etme imkânınız olursa Sarıkamış’a gelirken yol üzerinde göreceksiniz. Merakınızı uyandıracak olan bu yapıyı mutlaka yakından görmek isteyeceğinize eminim. Ormanın içinden yükselen bu gizemli yapı masallara konu olacak güzellikte bir Rus yapımı av köşkü.

Katerina Köşkü’nü çok özel kılan sebeplerden bir tanesi de inşası sırasında hiç çivi kullanılmamış olmasıdır. Cephe duvarları ahşap, temel duvarları taş olan ana binanın yanlarında tamamen çam ağaçlarından inşa edilmiş bir bölüm daha bulunuyor. Yapıyı ayakta tutan beton kolonlar aynı zamanda binanın ısınıp, soğumasında da etkili. Peç adı verilen bu ısıtma sisteminde kolonlar içinden kömürlerin yaydığı sıcaklık iç mekân duvarlarına ulaştırılıyor.

Katerina Av Köşkü Rus Çarı 2. Nikola tarafından hasta oğlu için rehabilitasyon merkezi olarak yaptırmış. Ayrıca yaz ve kış mevsimlerinde bir av köşkü olarak kullanılması için yöre halkına ithafen de yaptığı söyleniyor. Sarıkamış’ın en önemli turistik yapılarından birisi olması rağmen oldukça bakımsız kalmış köşkün hemen yanındaki ahşap müştemilat da halk arasında Şişman Köşk olarak biliniyor. 19. Yüzyıl Baltık mimarisinin izlerini taşıyan bu binanın ihtiyacı olan restorasyon çalışmalarının bir an önce yapılması gerektiğine dair ziyaretçilerden büyük bir talep oluyor.

 

Katerina Av Köşkü
Katerina Av Köşkü

 

2. Sarıkamış Kültür Evi

Sarıkamış Kültür Evi kurucusu ressam Rasim Kaya’nın koleksiyonlarını yakından incelemenize olanak sağlıyor. Böylece 100-150 yıllık silahları, şamdanları, kılıçları, gaz lambalarını kısacası böyle eski birçok malzemeyi görebiliyorsunuz. Osmanlı Rus Savaşı sırasında bölgede kullanılan silahları ve yüzyıllar önce kullanılmış tarım aletlerine kadar ulaşabiliyorsunuz. Oldukça eski bu araç gereçlerin yanı sıra Sarıkamış Kültür Evi yöresel lezzetler ile de meşhur.

Sarıkamış Kültür Evi’nde 9 yıldan beri Kars mutfağına ait özel lezzetler sunuluyor. Hem yerli hem de yabancı turistlere daha iyi hizmet verebilmek adına Sarıkamış Kültür Evi 2017 yılında yeni binasına taşınmış.

 

Sarıkamış Kültür Evi

 

3. Zivin Kalesi

Sarıkamış’a bağlı Süngütaşı veya Zivin olarak bilinen köyde bulunan Zivin Kalesi farklı uygarlıklara ait izler taşıyor. Yapılan arkeolojik çalışmalarda Urartulara ait seramik parçaları bulununca Urartular döneminde kurulup, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de aktif olarak kullanıldığı düşünülüyor. 93 Harbi’nde büyük hasarlar almış ve sur duvarlarının çoğu kırılmış olan kale yine de Sarıkamış’a kadar gelmişken görülmesi gereken yerler arasında. Özellikle tarihe meraklı kişiler için ilgi çekici yerlerden birisi olabilir.

 

Zivin Kalesi
Zivin Kalesi

 

Yeme İçme Önerileri

Bölgede duyabileceğiniz birçok çeşit bitki ve sebzeler de bulunuyor fakat iklim koşulları nedeniyle sebzeden çok et ve tahıl ürünleri ön plana çıkıyor. Yemlik, evelik, çaşır, çiriş, ısırgan, kuzukulağı, kımı gibi bu bitkiler bazen bölgeye has yemeklerin içine ekleniyor bazen de salatalarda çiğ olarak kullanılıyor. Kayak esnasında karnınız çok acıkırsa liftler arasındaki kafeden 15-20 TL arası değişen bir ücretle sucuk ekmek keyfi yapabilirsiniz.

Erzurum’da meşhur olduğu bilinen Cağ Kebabı Sarıkamış’ta da bulunuyor. Yusufeli Lokantası, Cağ Kebabı ile ünlenmiş, siz ona dur diyene kadar sürekli kebap getirmeye devam edecek yerlerden birisidir. Sarıkamış yeme içme noktalarında bölge genelinde olduğu gibi uygun fiyatlar hâkim. Yusufeli dışında otellerde veya merkezde, hatta Kars şehir merkezinde bile yöresel tatların olduğu birçok restoran bulabilirsiniz.

Yukarıda, Sarıkamış gezilecek yerler başlığı altında da bahsettiğim Sarıkamış Kültür Evi’nde de yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Hem de oldukça uygun fiyatlara!

 

Konaklama Önerileri

Sarıkamış otelleri oda kahvaltı şeklinde hizmet sunuyor ve çoğu kayak eğitmen desteği ile acemilerin imdadına yetişiyor. Zor taşınan ve ağır kayak malzemelerini sürekli taşımak durumunda kalmamanız için otellerin bazılarının pist yanlarında kayak odaları mevcut. Sarıkamış otel fiyatları diğer kayak merkezleriyle kıyaslanmayacak kadar uygun nitelikte. Gün geçtikçe buraya da lüks otellerin geleceği ve turizm açısından zenginleşeceği söyleniyor. Yine de özellikle Sarıkamış Kış Oyunları döneminde buraya gelip otellerde yer bulamama durumunuz olursa konaklama için Sarıkamış merkezine veya Kars’a da dönebilirsiniz. Burada da her bütçeye uyum sağlayacak birçok yer mevcut.

 

Sarıkamış otelleri

 

Pratik İpuçları

 • Sarıkamış’a ulaşım için en uzun ama keyifli seçenek tren, en kısa ve ruhsuz seçenek ise uçak. Zaman kısıtınız yoksa kesinlikle Doğu Ekspresi ile seyahat edin!
 • Doğu Ekspresi’ne binerseniz yolların, manzaraların tadını çıkarın.
 • Sarıkamış’ta kayak tatili için bütçe planlaması yaparken sakın Uludağ, Kartalkaya gibi merkezlerle kıyaslayıp karamsarlığa kapılmayın. Kayak kiralama hizmetlerinden SkiPass ücretine, yeme içmesinden konaklamasına, toplu taşımasına kadar her şey gerçekten çok hesaplı.
 • Kayak takımlarını ve malzemelerini kiralayın. Kayak takımlarınız varsa veya amatör olmanıza rağmen satın almayı düşünüyorsanız gereksiz harcama yapacak bir de taşıma zahmetine katlanacaksınız.
 • Çok, çok, çok ama çok soğuk! Bunu unutursanız soğukta hiçbir şeyden keyif alamazsınız. İlk önce çantanıza mutlaka yedek kıyafetlerinizi de polar ve termal kıyafetlerinizi alın.
 • Çok üşürseniz dev ağaçların içinde yürüyüş yaparak doğayla bütünleşebilirsiniz.
 • Sarıkamış tren saatleri Kars’ta konaklasanız bile tüm gününüzü kayak yapıp, akşama şehir merkezine dönebilmeye uygun ayarlanmış. Kars’ın yöresel ruhunu taşıyan otellerde de konaklayabilirsiniz. Sarıkamış’a ulaşım aracınız olmasa da birçok imkân olduğunu yukarıda da söylemiştim.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Doğu Ekspresi‘ne binmeden,
 • Cag Kebabı’nı yemeden,
 • Son yılların en popüler şehri olan Kars‘ı gezmeye vakit ayırmadan,
 • Sarıkamış merkezi de dahil, Kars gezilecek yerleri gezmeden,
 • Hem kayak tatili hem de kültürel gezinti yapmadan,
 • Kayak merkezini popüler hale getiren kristal karda kayak keyfine doymadan,
 • Sarıkamış Kültür Evi’nde nefis yemeklerin tadına bakmadan,
 • Sarıkamış’ın karmaşadan uzak, rahat pistlerinin keyfini doyasıya sürmeden dönmeyin.

 

Benzer Yazılar

One thought on “Sarıkamış Kayak Merkezi

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!