Anasayfa > Türkiye > Bolu > Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya

Yıllardır modası geçmeyen meşhur kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya, Bolu’nun sahip olduğu onlarca güzellikten sadece bir tanesi. Türkiye’nin gözde kayak merkezleri arasında tesisleri, kar kalitesi ve pistleri ile ilk 5’e giren Kartalkaya Kayak Merkezi kayak tatili için en iyi seçeneklerden. Kartalkaya Kayak Merkezi nerede, nasıl gidilir, pistleri nasıldır gibi tüm detaylarıyla tecrübelerimi anlattım, şimdiden keyifli tatiller!

 

Kartalkaya Hakkında Bilgiler – Kartalkaya Kayak Merkezi

Uludağ ve Kartepe‘den sonra İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezi hazır önümüzde sömestr tatili de varken tercih edilebilecek yerlerden bir tanesi. Hem ulaşımı kolay, hem de pistleri ve imkanları oldukça zengin. Eğer Palandöken, Sarıkamış, Erciyes bana uzak geliyor, daha yakın yerler önerin diyorsanız işte sizin için değerlendirilecek bir fırsat daha!

 

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi

 

Bolu’daki Doğa Harikalarından Bir Daha: Kartalkaya Kayak Merkezi

Sülüklügöl, Abant, Yedigöller ve daha çok fazla doğal güzelliği olan Bolu bunların yanında huzurlu ve keyifli bir kış tatilinin adresi Kartalkaya’ya da ev sahipliği ediyor. İstanbul’a yakınlığından dolayı hafta sonu kaçamakları için de sıklıkla tercih edilen Bolu’daki tek kayak merkezi Kartalkaya da değil üstelik…Popülerlik açısından Kartalkaya daha tanınır olmasına rağmen, Kartepe Kayak Merkezi’ne kıyasla daha sakin ve keyifli kalıyor. Kartepe yeni açılmasına rağmen ulaşımının da kolay olması nedeniyle biraz olsun Kartalkaya’nın önüne geçmiş durumda da denilebilir. Sözü daha da uzatmadan Kartalkaya nerede, nasıl gidilir, kayak pistleri nasıldır sorularını ve daha fazlasını yanıtlayacağım.

 

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi pistlerinde kayak keyfi

 

Kartalkaya Nerede?

Kartalkaya Kayak Merkezi yeşili ve doğasıyla meşhur Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki Bolu ilinde yer alıyor. Bolu Köroğlu Dağları üzerine kurulan Kartalkaya Kayak Merkezi Türkiye genelinde en beğenilen kayak merkezlerinden birisidir. Merkezin Bolu şehir merkezine uzaklığı 38 km’dir.

Ankara- Bolu- Kartalkaya Kayak Merkezi yaklaşık 200 km yani 2 saat mesafede,

İstanbul – Bolu – Kartalkaya Kayak Merkezi yaklaşık 295 km yani 3 saat mesafede yer alıyor.

Kartalkaya’ya Nasıl Gidilir?

Arabayla

Bolu şehir merkezine yaklaşık 45 dakika mesafede yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi’ne giderken kar lastiklerinizi veya zincirlerinizi kesinlikle unutmamalısınız. Yol kenarında zincir kiralayan ve satan kişi ve yerler bulunuyor. İsterseniz bunlardan da hizmet alabilirsiniz. Ayrıca birkaç traktör de yoldan sapan araçları zirveye çıkarmak adına yol kenarında bekliyor. Tabii ki bunların her biri ücretli hizmetler. Ankara ve İstanbul’dan gelecekler içinse yol tarifi oldukça kolay.

İstanbul TEM Otoyolu’nu takip ederek Bolu gişelerine ulaşacaksınız. Gişelerden sonra D-100 karayolunda yaklaşık 12 km daha gidecek ve Kartalkaya tabelalarını göreceksiniz. Tabelalara ulaşmak yolun bitmek üzere anlamına geliyor; 30 km daha ilerlediğinizde kayak merkezine ulaşacaksınız.

Ankara’dan da TEM Otoyolu – Bolu gişeleri – D-100 Karayolunu takip ederek aynı şekilde ulaşabilirsiniz.

Uçakla

Kartalkaya Kayak Merkezi’ne diğer şehirlerden havayolu ulaşımını tercih ederek gelecekseniz Esenboğa Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na 200 km uzaklıkta yer alıyor. Dilerseniz buralardan araç kiralayarak veya transfer hizmetleriyle Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kartalkaya’ya gelirken Gölcük yolunu takip ederseniz Gölcük Gölü ve Milli Parkı’nı ziyaret etme şansını da elde edebilirsiniz.

Ankara ve İstanbul illerine bu kadar yakın olması nedeniyle bu şehirlerde ağırlıklı olmak üzere birçok şehirden Bolu Kartalkaya’ya kar tatili için turlar düzenleniyor. Günübirlik ve konaklamalı olarak tercih edebileceğiniz Kartalkaya Turları’nı da düşünebilirsiniz.

Kartalkaya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde 2 metreye ulaşabilen toz kar kalınlığı ziyaretçilerine kayak yaparken bulutlarda uçuyormuş hissi veriyor. Kartalkaya’da kayak sezonu Aralık ve Nisan ayları arasında sürüyor. Fakat illa bu dönemde buraya gelmek zorunda değilsiniz. Hem kayak merkezinin etrafındaki diğer doğal güzellikler için hem de yaz mevsiminde düzenlenen trekking, kamp gibi etkinlikler için her zaman gelebilirsiniz. Kartalkaya’da yaz mevsiminde düzenlenen yoga kampları var ve bunların da çok keyifli olduğu söyleniyor.

Kartalkaya İçi Ulaşım

Bence kayak merkezlerinde karlara bata çıka yürüyüş yapmak çok eğlenceli. Ne kadar yorucu ve otele döndüğünüzde bacaklarınızın ağrıdığını hissetseniz de aldığınız keyfe değer. Ama tabii ki kocaman kayak takımlarıyla 100 metreden 1 km’ye kadar değişebilen kot farkı nedeniyle tırmanmak mümkün olmuyor. Bu nedenle Kartalkaya Kayak Merkezi içi ulaşımda 6 adet teleski, 2 adet telesiyej, 3 adet baby lift, 8 adet ski-lift kullanılıyor. 8 adet ski-lift Dorukkaya Oteli kayak pistlerinde, diğerleri de Kartal Otel pistlerinde yer alıyor.

 

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi

 

Kartalkaya Kayak Merkezi

2400 m yükseklikteki Köroğlu Dağları’nın eğimli yamaçlarına kurulmuş olan Kartalkaya, Ankara ve İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım rahatlığı sayesinde çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Kayak merkezi girişinin olduğu yerde belli bir yerde araçlarınızı park etmeniz gerekiyor. Otel müşterisi olacaksanız otoparkları ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Kayak merkezine sağdaki kapıdan giriş yaparsanız yeni kayakçıların ve eğitim alanları göreceksiniz.

Zirveye ulaştığınızda sol tarafta zor düzeydeki pistleri göreceksiniz. Sağ tarafta da hem genişliği hem de eğimi sayesinde keyifli bir kayak deneyimi yaşayabileceğiniz bir pist daha var. Fakat burada kaybolma olasılığı olduğundan sisli havalarda bu pist açılmıyor. Sağ sola yönelmeden doğruca devam ettiğinizde kolay orta pistleri görüyorsunuz. Etrafında da son derece dik ve olimpiyat pisti diye adlandırılan pist yer alıyor. Otellerden temin edebileceğiniz pist haritasından kendi seviyenizdeki pisti kolayca bulabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi’ni özel kılan sebeplerden bir tanesi daha önce de bahsettiğim gibi sahip olduğu doğal güzellikleri. Pistlerin doğrudan güneş alması, yamaçların çam ağaçlarıyla çevrili olması sayesinde kuzey rüzgarlarından etkilenmesinin önlenmesi, bu sayede de zemindeki karların yapısının bozulmadan kuru kalması…Bu özelliklerin önemi sadece kayak değil, tüm kış sporlarıyla ilgilenenler tarafından iyi bilinir. Çünkü pistteki kar kalitesi yapılan sporların da kalitesini ve keyfini doğrudan etkiliyor. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde bulunan farklı zorluk derecelerine sahip 13 pist bulunuyor.

 

Kartalkaya
Kartalkaya Kayak Merkezi

 

Hazır kayak merkezinden bahsetmişken tatil için çantanızı hazırlarken başlıca neleri unutmamanız gerektiğine dair bir hatırlatma da yapayım. Bu listedeki bazı ekipmanları Kartalkaya Kayak Merkezi’nden de kiralayabilirsiniz. Hava ne kadar güneşli olsa da 2000 m yükseklikte olduğunuzu ve hava sıcaklığının düşük olacağını unutmayın, gerçekten sıkı giyinmek gerekiyor. Bu arada, pistler doğrudan güneş aldıkları için görüşünüzü engellememesi adına kar gözlüğüne özen göstermeniz faydanıza olur. Aksi takdirde zeminde bozukluk, taş gibi herhangi bir şeyi görmeyip yaralanabilirsiniz.

Kayak Kıyafetleri

 • Kask
 • Kar gözlüğü
 • Dizlik ve bileklik
 • Bere / Kafa Bandı
 • Boyunluk / Buff
 • Kayak pantolonu
 • Kayak montu
 • Termal içlik
 • Tişört / atlet
 • Eldiven

Kartalkaya Kayak Kiralama Fiyatları

Takım (Kayak+ Ayakkabı + Baton) 100.00 ₺
Kayak 90.00 ₺
Ayakkabı 60.00 ₺
Performans Takım (Kayak+ Ayakkabı + Baton) 170.00 ₺
Performans Kayak 100.00 ₺
Performans Ayakkabı 100.00 ₺
Çocuk Takım (Kayak+ Ayakkabı + Baton) 90.00 ₺
Çocuk Kayak 60.00 ₺
Çocuk Ayakkabı 60.00 ₺
Gözlük 40.00 ₺
Eldiven 40.00 ₺
Kask 50.00 ₺

 

Kartalkaya’da kayak ilk deneyiminiz olacaksa, her kayak merkezinde olduğu gibi buradan da profesyonel kişiler tarafından ders alabilirsiniz. Kartalkaya’da kayak takımı kiralama için tercih edebileceğiniz birçok seçenek mevcut. Kayak merkezinde otellerden kiralama yapabileceğiniz gibi daha ekonomik fiyatlara da yapabilirsiniz. Kayak merkezine ulaşımdan söz ederken TEM Otoyolu ve Gölcük Yolu’nu tercih edebileceğinizi söylemiştim. Eğer kendi aracınızla geliyorsanız ucuz kayak kiralama için Kartalkaya tabelasını takip ederek girdiğiniz yolda içinden geçeceğiniz ‘Dörtdivan’ bölgesini tercih edebilirsiniz. Fiyatlar neredeyse yarı yarıya fark edebiliyor. Fakat buradan daha hesaplı kiralama yaptıktan sonra kayak merkezine arabayla ulaşmak için 15 dakikanız daha oluyor. Yani eğer araçtaki yer durumu müsaitse buradan kiralama yapmak mantıklı olabilir.

Kartalkaya Kayak Pistleri

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde hem tur kayağı hem de Alp disiplini kayağına olanak tanıyan çok sayıda pist bulunuyor. Pistlerin yüksekliği 1850 m ile 2200 m arası değişiyor. Çam ormanlarıyla kaplı olan kayak merkezindeki pistler, iki zincir olan Kartal ve Kaya Otelleri tarafından işletiliyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde

2 başlangıç seviyesi,

3 orta seviye

5 ileri seviye,

3 profesyonel seviye

1 profesyonel zor seviye olmak üzere toplam 14 kayak pisti bulunuyor.

 

Kartalkaya Kayak Pistleri
Kartalkaya Kayak Pistleri

 

Kartal Otel pistleri ve uzunluklarını aşağıda sıraladım. Eğer Kartalkaya’ya konaklamalı gelecekseniz otellerin işlettiği teleskiler için sınırsız günlük bilet veriyor. Fakat eğer günübirlik gittiyseniz hangi pistleri kullanmak istiyorsanız pistin ait olduğu otelden sınırsız SkiPass alabilirsiniz.

Köroğlu Lift Ski-Lift – 1,2 km

İnekçayırı 1-2 Ski-Lift – 900 m

Yeşil Lift Chairlift – 700 m

Resuldede 1-2 Ski-Lift – 600 m

Çamçukuru Lift Chairlift – 650 m

Kazankaya Ski-Lift – 650 m

Liftler 08:30 – 16:30 saatleri arasında çalışıyor.

Kartalkaya 2018 SkiPass Ücretleri

Kartalkaya Kayak Merkezi SkiPass ücretleri sezona göre değişiklik gösteriyor. Ortalama bir şeyler söylemek gerekirse hafta içi 120 TL hafta sonu 150 TL’ye sınırsız SkiPass alabiliyorsunuz. Başlangıç pisti için daha uygun fiyatlarla SkiPass de alabilirsiniz. Kayak merkezindeki otellerden birinde konaklıyorsanız kendi pistlerini zaten ücretsiz kullanıyorsunuz.

Kartalkaya Gezilecek Yerler

Kartalkaya Kayak Merkezi’nin yanı sıra Bolu’nun diğer doğal alanlarını da görmenizi öneririm. Sülüklügöl, Seben Gölü, Yedigöller Milli Parkı, Gölcük, Abant gibi yerler vakit kısıntınız yoksa gezi rotanızda yer almalı. Bunların yanı sıra kayak merkezine çok yakın ve güzelliğiyle meşhur bir yer olan Sarıalan Yaylası’ndan detaylıca bahsedeceğim.

Kartalkaya’daki doğayla iç içe yerlerden bir tanesi olan Sarıalan Yaylası baharda ve yazda yeşilin onlarca tonuna sahiptir. Kış aylarında da uçsuz bucaksız gibi gözüken bembeyaz bir kar tabakasıyla kaplanır. Kartalkaya Kayak Merkezi’ne 10 km mesafede bulunan Sarıalan’da konaklama kayağa gelenler için ekonomik fiyatlar nedeniyle çok tercih ediliyor. Birkaç saat düşüncelerden uzaklaşmak ve kendinizi doğaya bırakmak için burayı ziyaret etmenizi öneririm. Eğer yazın gidecek olursanız yayla boyunca size eşlik eden buz gibi suyun kenarından keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Ama dediğim gibi Kartalkaya’ya gelmişken Bolu‘nun diğer doğal alanlarını, gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgi almak için Bolu Abant yazımızı da okumanızı öneririm.

Sarıalan Kartalkaya
Kartalkaya Sarıalan Yaylası

 

Yeme İçme Önerileri

Kartalkaya Kayak Merkezi’ndeki otellerde konakladığınız sürece zaten bu tesislerin restoranlarından faydalanacaksınız. Fakat âdettendir; kayak demek sucuk ekmek keyfi demek. Kartalkaya’da yeme içme önerileri için öncelikle denemeniz gereken kesinlikle sucuk ekmektir. Atıştırmalık için kayak merkezinin zirvesindeki kafeyi tercih edebilirsiniz. Fakat burada fiyatlar biraz fahiş desem hiç yalan olmaz. Çay 8 TL, sucuk ekmek 35 TL, tost 20-25 TL gibi fiyatlarla satışa sunuluyor.

Eğer kamp ekipmanlarınız varsa kamp ocağınızı kurup dilediğiniz yemeği de pişirebilirsiniz. Kayak yaparken kendi ocaklarında yemek hazırlayan kampçılara denk gelmek sizi şaşırtmasın.

Yeme içmeyi kayak merkezinde değil yol üzerindeki yerlerden ve Sarıalan Yaylası’ndaki restoranlarda da yapabilirsiniz. Köroğlu Konağı, Saraycık Göl Evi gibi yerlerde manzara eşliğinde çok lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz. Burada tadabileceğiniz özel lezzetlerden bahsedecek olursam şunları yemeden dönmeyin derim: Mengen Pilavı, kaldırık dolması, ovmaç çorbası, Bolu beyi tatlısı, kedi batmaz ve uğut tatlısı. Bunların dışında mekanlarda görebileceğiniz yöresel lezzetlerin tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

 

Konaklama Önerileri

Kartalkaya otelleri arasında seçim yaparken hangi hizmetleri beklediğinizi göz önünde bulundurursanız ekstra hizmetler nedeniyle daha pahalı olan konaklama ücretlerini ödemek durumunda kalmazsınız. Kartalkaya’nın en popüler otellerinden birisi olan Kaya Palazzo Ski & Resort butik dağ oteli konseptinde. Otele ait 7 lift ve 11 pist bulunuyor. SPA ve kapalı havuz hizmetleri sayesinde haftasonunu hem karlar içinde hem de kar manzarasına karşı yüzerek ve kendinizi şımartarak geçirebiliyorsunuz. Çam ormanları arasına konumlanmış Dorukkaya Otel’de unutulmaz bir kış tatili yapabilirsiniz.

 

Kartalkaya Sarıalan
Kartalkaya Sarıalan Dağ Evleri

 

Kartalkaya otelleri her biri birbirinden meşhur ve kaliteli olan yerler olduğundan seçenekler oldukça fazla. 20 km toplam uzunluğa ve Avrupa standartlarına sahip kayak pistlerinde keyif yapabileceğiniz bir diğer seçenek Grand Kartal Otel. Otellerde konaklarken pistleri ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Bunların dışında konaklamayı tercih edebileceğiniz Kaya Palazzo Otel, Boarders in Otel, Köroğlu Konağı, Esentepe Otel gibi seçenekler de mevcut. Kartalkaya otelleri size pahalı gelirse kayak merkezi dışında bulunan doğasıyla büyüleyen Sarıalan Yaylası dağ evlerini de değerlendirebilirsiniz. Kayak merkezine 30 dakika mesafedeki Esentepe ve Dörtdivan’da, 40 dakika mesafede Gerede ilçesinde de otel, pansiyon ve dağ evleri mevcuttur. Ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi düşününce buralarda konaklamayı da tercih edebilirsiniz.

Pratik İpuçları

 • Kartalkaya’ya giden yollarda zaman zaman buzlanma görülebiliyor; kar zincirleri bagajda olsun, yoksa kiralayın.
 • Konaklamalı gelecekseniz Kaya Grup ve Kartal Grup otellerini araştırıp, ekonomik olanı tercih edin.
 • Kayağa gelmeden önce kıyafetlerinizi eksiksiz ayarlayın. Yedekleriyle birlikte polar, termal içlikler ve çoraplar eklediğinize emin olun. Kar eldiveni ve kar gözlüğünüz yoksa mutlaka kiralayın.
 • Eğer zincir, kar lastiği gibi önlemleri aldıysanız ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
 • Kayak merkezi dışında kayak kiralayacaksanız iyi pazarlık edin.
 • Kartalkaya’daki lüks otellerde konaklama güzel bir deneyim olabilir fakat dağ evinin tadı da bir başka olur; aklınızda bulunsun.
 • Eğer kış mevsimi dışında da gitmeyi düşünürseniz mümkünse yoga kampına katılın ve doğanın tadını çıkarın.
 • Otellerde kayak sonrası kendinizi şımartabileceğiniz hamam, spa, kapalı havuz gibi alternatifleri de deneyin.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Mümkün olduğunca çok sayıda pistte kayak yapmadan,
 • Karların içinde düşe kalka yürüyüp, kartopu savaşı yapmadan,
 • Sarıalan, Abant, Yedigöller, Sülüklügöl gibi diğer doğal alanları görmeden,
 • Zamanınız varsa bu yerlerde kamp kurmadan,
 • Bolu’nun diğer doğal alanlarındaki restoranlarda göl manzaralı nefis yemeklerin tadına varmadan,
 • Yöresel lezzetlerin tadına bakmadan,
 • Konakladığınız otellerin karla kaplı doğaya karşı verilen SPA ve kapalı havuz hizmetlerini deneyimlemeden,
 • Kayak arasında sucuk – ekmek keyfi yapmadan,
 • Çam ağaçları arasında kaymanın keyfini çıkarmadan dönmeyin!

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!