Anasayfa > Türkiye > Kars > Doğu Ekspresi Seyahati Hakkında Önemli Bilgiler

Doğu Ekspresi Seyahati Hakkında Önemli Bilgiler

Doğu Ekpresi

Muhteşem manzaralar eşliğinde, hayatın monotonluğuna birkaç günlük ara verdiren Doğu Ekspresi seyahati! Nasıl olduğunu anlamadan bir anda moda haline gelen, insanların yurt dışı turları yerine ülkemizde deneyimlemek istediği bir yolculuk…Ne yorgunluk var ne yüksek maliyetler. Doğu Ekspresi’nin özeti bence eğlenceli, heyecanlı bir yolculuk, yeni arkadaşlıklar, Türkiye’nin çok özel yerlerini keşfetmek ve raylar üzerinde geçen 24 saat.

 

Doğu Ekspresi Rotası
Doğu Ekspresi Rotası

 

Doğu Ekspresi Seyahati

Doğu Ekspresi ile seyahat edip ‘Hiç keyifli değildi, boşuna abartılmış.’ Diyen biriyle henüz karşılaşmadım. Aksine son zamanlarda en çok ‘Doğu Ekspresi’ni kesinlikle denemelisin! Bu zamana kadar gitmemen hata!’ diyenleri duydum. Gerçekten bu kadar ses getiren, aylar sonrasına bile bilet bulmayı imkânsız kılan belki popüler kültür belki de nostaljiye özlemin bir yansıması olan Doğu Ekspresi en fazla ne vaat edebilir? Bu sorunun cevabını almak için bence hemen bilet peşine düşün. Ama bilet araştırırken, alırken, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ve yolculuk sırasında sizi nelerin beklediğini öğrenmek için tüm detayları yazdığım bu yazıyı okuyun.

Burada daha çok Doğu Ekspresi’nin -trenle yolculuk- macerasından bahsedeceğim. Doğu Ekspresi kadar meşhur olan Kars gezisi için Kars gezilecek yerler yazısını okumayı unutmayın.

 

Doğu Ekspresi ile Kars gezisine şöyle bir göz atalım:

 

Doğu Ekspresi Nedir?

Biz çocukken hep trenle seyahat ederdik, nedir yani bunun olayı? Hem tur şirketlerinin hem de bireysel gezginlerin çılgınlar gibi akın ettiği bu Doğu Ekspresi nedir? Ankara’dan Kars’a giden tren kadar basit bir tanımı olabilir mi? Bu soruyu sorarken çoğu kişinin aklından ‘Niye bir tren yolculuğunu bu kadar abartıyorlar?’ diye geçiyor. Eğer sizin de bir kez olsun aklınızdan bu soru geçtiyse şimdi şu özet niteliğinde açıklamaları gözden geçirin ve bir daha düşünün.

 • Bir kere hafta sonu gittiğiniz sinema için harcadığınız para kadar bir meblağla bir nevi mini Türkiye turu yapıyorsunuz.
 • Hani o yurt dışı gezisine giden arkadaşınızın karlı, heybetli dağlar arasından giderken paylaştığı görüp özeniyorsunuz ya, hiç özenmeyin! Doğu Ekspresi ile seyahat ederken onlardan bolca görüyorsunuz. Yani yurt dışı planını Kars’a çevirebilirsiniz. 😊
 • Birçok farklı insanla tanışıyorsunuz. Kimi gençlerin çok gürültücü, uygun davranmadığından bahsediyor. Kimiyse trenin sadece gençlere değil, yolculuk yapan herkese özgürlük hissi verdiğini savunuyor. Aslında insan çeşitliliğinin yakından görüldüğü bir yer. Evsiz insanlar da burada, fotoğraf uğruna tüm teçhizatını alıp gelmiş olanlar da sadece seyahatin tadını çıkaranlar da Erzurum’dan Kars’a akraba ziyaretine giden amcalar ve teyzeler de…
 • Ankara’dan Kars’a uzanan 24 saatlik yolculuk Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından birisi. Bu bir günlük seyahati ne şekilde geçireceğiniz biraz size, biraz da bilet durumuna kalmış. Doğu Ekspresi treninin vagon seçenekleri pulman (normal koltuk), örtülü kuşetli (4 kişilik oda, ranzalı) ve yataklı vagon şeklinde.

 

Doğu Ekspresiyle Yolculuk
Doğu Ekspresiyle Yolculuk

 

Doğu Ekspresi Yolculuk Süresi

Ankara’dan saat 18:00‘de kalkan Doğu Ekspresi’nin herhangi bir rötar söz konusu olmadan Kars’a ulaşana kadar yolculuk süresi en az 24 saat. En az diyorum çünkü bazen yolculuk süresi 26-27 saate kadar da çıkabiliyor. Yolda meydana gelen aksaklıklar, hava koşullarının elverişliliği gibi durumlar yolculuk süresini etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Trenle Ankara- Kars arası yolculuk tam tamına 1933 km. Yukarıda da bahsettiğim gibi istasyonlarda bekleme süresi de farklı olabiliyor. Dolayısıyla küçük de olsa bazı gecikmeler yaşanabiliyor.

 

Doğu Ekspresi Güzergahı

Saatler 18:00’i gösterdiğinde muhteşem manzaralara şahit olacağınız Doğu Ekspresi seyahatiniz başlıyor. Evet, şu an hava bu saatte karanlık ama 1 gün boyunca yolda olacağınızı unutmadınız değil mi? Doğu Ekspresi güzergahı Ankara- Kayseri- Sivas- Erzincan- Erzurum- Kars şeklinde. Tren istasyonlarda çok uzun süre beklemiyor. Büyük şehirlerde bekleme süresi 8-14 dakika, ara duraklarda ise 1-4 dakika arasında.

TCDD tarafından belirtilen 18:00 Ankara kalkışlı trenin her bir istasyona varış saati Kayseri 00:39, Sivas 04:13, Erzincan 10.26, Erzurum 14:22, Kars 18:13 şeklinde.

Kars’tan 08:00‘de kalkan trenin diğer istasyonlara varış saati ise Erzurum 12:05, Erzincan 15:58, Sivas 22:06, Kayseri 01:38, Ankara 08:22.

Eğer benim gidiş- dönüş için 2 günümü ayıracak kadar vaktim yok diyorsanız bir yönde uçakla seyahati tercih edebilirsiniz.

 

Doğu Ekspresi - Kars
Doğu Ekspresi – Kars

 

Doğu Ekspresi ile Seyahate Ne Zaman Çıkılır?

Doğu Ekspresi TCDD ana hat trenlerinden birisi. Yani her gün Ankara- Kars ve Kars- Ankara olmak üzere düzenli olarak seferler yapılıyor. Fakat tatil dönemini de kapsaması nedeniyle kış mevsiminde baya yoğunluk oluyor. Öğrenciler açısından bakınca da yazın da tatile denk geldiği için çok talep görüyor.

Doğu Ekspresi’yle yolculuğun her mevsim tadı ayrı. Gördüğünüz manzara aynı olacaksa bile karla kaplanmış hali de yemyeşil birçok çiçekle, bitkiyle süslenmiş hali de ayrı ayrı görülmeye değer. Erzurum ve Kars gibi ülkemizin en soğuk illerinden birine yolculuk yaptığınızı unutmayın. Soğukla aranız nasıl, ne kadar dayanabilirsiniz, keyif alabilecek misiniz bunların hepsini göz önünde bulundurun.

Yine de eğer benim soğukla aram iyidir, karı da severim rahatça gezebilirim derseniz kışın gitmenizi öneririm. Masallardan fırlamışçasına görünüme sahip olan karla kaplı Ani Harabeleri ve üzerinde binlerce insanın fotoğraf çekilmesine, delicesine eğlenmesine fırsat veren Çıldır Gölü kışın görülmeye değer. Eğer imkânınız var ve bilet alma konusunda kendinize güveniyorsanız farklı mevsimlerde seyahat etmeyi tercih etmelisiniz.

Bu nedenle Doğu Ekspresi ile seyahate ne zaman çıkılır sorusunun spesifik bir cevabı yok, tamamen kişiye kalmış. Sadece tatil dönemlerinde zaten yeterince talep gören Doğu Ekspresi biletlerinin daha da fazla ilgi gördüğünü ve bilet bulmanın ne yazık ki imkansıza yaklaştığını unutmayın.

 

Doğu Ekspresiyle seyahat
Doğu Ekspresiyle seyahat

 

Doğu Ekspresi Bilet Mevzusu

Yapabiliyorsanız yaz-kış gibi farklı mevsimlerde seyahat edin dedim de peki ya bilet mevzusu? Doğu Ekspresi’nin bir ara epeyce olay yaratan ve konuşulan bilet satın alma meselesi de kendisi kadar meşhur.

Doğu Ekspresi ile ilgili sorunlardan birisi de bilet bulamamak. Çünkü fiyatlar gayet ucuz ve popülerliğinin de artmasıyla tur şirketleri dahil toplu bilet alıyor. Durum böyle olunca bu keyifli gezinin bir parçası olmak için bazı ipuçlarını öğrenmek gerekiyor.

Doğu Ekspresi biletleri 1 ay önceden satışa sunulduğu için gezi planınızı dikkatli yapmanız gerekiyor. Gelecek ay yapacağınız seyahat için 1 ay önceden bilgisayar başında sabahlamanız dahi gerekebilir. Bu bir zorunluluk değil yani 1 ay önceden almak mecburiyetinde değilsiniz tabi ama yoğun ilgi nedeniyle bazen saatler içerisinde bile biletler tükeniyor.

TCDD’nin resmi internet sayfası olan TCDD Eybis veya mobil uygulaması olan TCDD e-bilet aracılığıyla bilet satın alabiliyorsunuz. Biletlerin saat kaçta satışa açılacağı ise tamamen sürpriz. TCDD çalışanları dahil bu konuda net bir bilgiye sahip değil veya bilgi vermek istemiyorlar. Kimi zaman 00:00‘da kimi zaman 07:00‘de kimi zamansa gün ortası bir saatte biletler satışa sunuluyor.

 

Doğu Ekspresi Bilet Alma
Doğu Ekspresi Bilet Alma – EYBİS

 

Mobil uygulama internet sitesine göre biraz daha riskli. Bilet satışı ilk olarak internet sitesinden başlıyor ve mobil uygulamada bilet satışı güncellemesi birkaç dakika geç gerçekleşiyor. Böyle olunca da 5 dakika bile geç giriş yapsanız bilet olmadığına şahit olabilirsiniz. Kesinlikle çok üzücü ama durum maalesef bu şekilde.

Doğu Ekspresi her mevsimde ilgi görüyor fakat bilet bulmanın en zor olduğu dönem özellikle kış mevsimi. Öğrenciler ve aileler için sömestr tatilinin bu dönemde olması Doğu Ekspresi’ne olan ilgiyi artırıyor. Eğer bir plan yapmak istiyorsanız biletlerin satışa çıktığı saatler kesin olarak bilinemediğinden bilgisayar başında sabahlamanız bile gerekebilir. Dilerseniz sabah erkenden kalkıp bilgisayarda TCDD’nin sayfasını açık tutup saatlerce beklemeyi de göze alabilirsiniz.

 

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Geçen yıllarda çevrenizdeki birçok kişinin kısacık tatillerde bile yurt dışına gittiğini görmüşsünüzdür. Bir ara gerçekten yurtdışı biletleri inanılmaz ucuzdu. Fakat sene içinde döviz kurlarının dudak uçuklatan artışı nedeniyle yurtdışı seyahatlerine olan ilgi ister istemez azaldı. İşte tam da bu noktada pahalı ve yabancı ülke seyahatlerinin yerine ‘Yolculuk masrafı oldukça uygun olan Doğu Ekspresi ile kendi ülkemizi niye keşfetmiyoruz ki?’ sorusuna yanıt niteliğinde Kars‘a seyahatin popülerliği arttı.

Yeni bir yer keşfetmenin inanılmaz paralar ödenmeden de mümkün olacağının en güzel örneği olan Doğu Ekspresi  2019 bilet fiyatları vagon tipine ve internetten/gişeden almaya göre değişiyor.

İnternetten

Pulman 48 TL

Örtülü kuşetli 63,5 TL

Yataklı (iki kişide kişi başı) 117 TL (tek kişi) 187 TL

Gişeden

Pulman 48 TL

Örtülü kuşetli 64,5 TL

Yataklı (iki kişide kişi başı) 118 TL (tek kişi) 188 TL

Yataklı odayı iki kişi satın almazsanız 188 TL‘ye bilet alarak odayı kapatmış oluyorsunuz. Yani iki kişilik odada tek başınıza yolculuk ediyorsunuz.

TCDD bilet fiyatları için birçok indirim de uyguluyor. Yukarıda yazan fiyatlar tam fiyatları fakat meslek ve yaş gruplarına göre daha uygun fiyata da seyahat edebiliyorsunuz.

Genç indirimi: 13- 26 yaş arası kişiler bileti %20 indirimli satın alabiliyor.

Gidiş- dönüş indirimi: Aynı çıkış ve varış istasyonlarına alınan gidiş dönüş biletler için %20 indirimli alıyorsunuz.

TSK mensuplarına indirim: Askeri memurlar, subay ve astsubaylar, NATO askeri görevlileri bilet %20 indirimli alabiliyor.

Öğretmenlere indirim: MEB tarafından onaylanmış kurumlarda çalışan öğretmenler ve yabancı ülkede çalışan Türk uyruklu öğretmenler biletleri %20 indirimli satın alabiliyor.

Çocuk indirimi: 7-12 yaş arası çocuklar %50, 7 yaş altı ayrı yerde oturmamak suretiyle ücretsiz bilet satın alabiliyor.

Yaşlı indirimi: 60- 65 yaş arasına %20 indirim, 65 yaş üzeri yolculara %50 indirim yapılıyor.

Basın personeli indirimi: Yerli yabancı fark etmeksizin basın kartı sahibi kişiler %20 indirimli bilet satın alabiliyor.

TCDD personeli indirimi: TCDD personel eşleri ve çocukları, TCDD emeklileri ve eşleri %20 indirimli bilet satın alabiliyor.

Grup indirimi: 12 kişi ve üzerindeki yolculara bilet fiyatları %20 indirimli sunuluyor.

 

Doğu Ekspresi Vagonlar

Sosyal medyada illa ki Doğu Ekspresi fotoğraf ve videolarına denk gelmişsinizdir. O yataklı vagonları ne güzel süslüyorlar değil mi? Çünkü aslında Doğu Ekspresi macerası yataklı veya kuşetlide güzeldir gibi bir algı yaratılmış durumda.

Akıllarda yer eden sorulardan birisi de kuşetli ve yataklıda karşı cinsle seyahat edilip edilemeyeceği. Evet, sevgilinizle, arkadaşlarınızla rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Evlilik cüzdanı gibi bir talepte bulunulmuyor. Fakat can sıkıcı bir durumla karşılaşmamak için bir noktaya dikkat etmelisiniz.

Kız/erkek arkadaşınızla kuşetliden 2 kişilik bilet almanız demek, yanınıza sürpriz olacak 2 kişinin daha gelebilmesi demek. Bilet alırken insanların kompartımanda erkek-kız olduğunuzu bilmesine rağmen, eğer yanınıza 2 kadın gelirse kompartıman görevlisi tarafından erkek arkadaşınızın erkek kompartımanına taşınmasını isteyebiliyorlar. Hiç adil gözükmüyor evet, bu durumda çift olarak pulmana geçmek zorunda kalabilirsiniz. Bunu yaşamamak için kuşetliyi de dört kişilik almanızı öneririm.

Bu bahsettiğim vagonların detayları ise şu şekilde:

Pulman

Tıpkı otobüslerdeki gibi 2 + 1 kişi şeklinde koltuklar bulunuyor. Koltuklar epey geniş ve çok fazla olmasa da yatabiliyor. 24 saatlik bir yolculuk için ne kadar konforlu olduğu tartışılır. Talebe göre vagon sayılarında değişiklik olabiliyor ancak genellikle 3 pulman vagon bulunuyor.

Telefon, tablet gibi elektronik cihazlarınızı kullanırken şarj sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız yanınızda mutlaka powerbankleriniz olsun çünkü pulmanda priz bulunmuyor. İşin can sıkıcı bir başka tarafı da teklilerde üçer sıralanan (3, 6, 9 gibi) numaraların, çiftlilerde altışar sıralanan (48, 54, 60 gibi) koltukların cam kenarına denk gelmesi. Açıkçası manzarayı izleyemedikten sonra Doğu Ekspresi keyfini tam anlamıyla sürebilir misiniz bilmiyorum. Şansınız varsa pulmanda seyahati göze aldıktan sonra cam kenarında boş bir yer bulabilirsiniz.

Yataklı

Yataklı vagon adeta iki kişilik mini bir oda ve içerisinde masa, küçük bir raflı dolap, ayna, çanta bölmesi, lavabo, temiz havlu ve buzdolabı bulunuyor. Vagon sayısında talebe göre değişiklik yapılmazsa genelde trenin son 5 vagonu yataklı oluyor.

Odada yatağa dönüşen iki koltuk yer alıyor. Koltuklar çevrilince ranza tarzı altlı üstlü yataklara dönüşüyor. Doğu Ekspresi’nin özendiren oda süslemelerinin olduğu vagon genellikle yataklı vagondaki odalardan çıkıyor. 1 günlük tren yolculuğunda özellikle çiftler ve iki kişi seyahat eden kişiler için en güvenli ve konforlu tercih oluyor.

Güvenlik konusunda endişeniz olmasın; kapılar içten kitleniyor.

 

Doğu Ekspresi - Koltukların yataklara dönüşmüş hali
Doğu Ekspresi – Koltukların yataklara dönüşmüş hali

 

Örtülü kuşetli

Ranza şeklinde yatağa dönüşebilen karşılıklı koltuklar bulunuyor. Toplam 4 kişilik. Yolculuk esnasında temiz yastık ve nevresim dağıtılıyor, yatağınızı kendiniz hazırlıyorsunuz.

Kuşetlide 4 koltuk bulunuyor ve bunlar açılarak iki ranzalı yatak haline dönüşüyor. 3- 4 kişilik arkadaş ve aile gruplarının tercihi bu vagondan yana oluyor.  Oda sıcaklığını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz yani dışarıda karla kaplı ve iç üşüten manzaraları sıcacık şekilde izliyorsunuz. Kulağa çok keyifli gelmiyor mu?

Yemekli vagon

Trenin ortak kullanım alanı olan ve hangi vagonda konakladığınızın fark etmediği restoran kısmı. Eskiden trende alkol satışı serbestken burada oturup çilingir sofrası bile hazırlatabiliyordunuz. Fakat alkol satışı yasaklandığı için şu an böyle bir şey mümkün değil. Hemen aşağıda ‘Fotoğraflarda görüyoruz şarap, bira içiyorlar.’ diyecek olanlar için detaylıca Doğu Ekspresi’nde yeme içmeden de bahsedeceğim.

Doğu Ekspresi’nde Yeme İçme

Doğu Ekspresi’nde yeme içme imkanları yukarıda da bahsettiğim gibi yemekli vagonda bulunan restoran tarafından sağlanıyor. Tost, simit, gözleme, kahvaltı tabağı, sandviç gibi kahvaltı ve atıştırmalıklar, ızgara çeşitleri, pilav üstü döner ve çorba gibi ana yemek seçenekleri bulunuyor. Fakat lezzet ve fiyatlar pek tatmin edici değil.

Doğu Ekspresi’nde gelenekselleşen şeylerden birisi de Sarıkamış ve Palandöken Kayak Merkezi yazısında mutlaka yapmanız gerektiğini önerdiğim Erzurum’un meşhur çağ kebabının tadına bakmak. Aşkale mevkiine yaklaşırken zaten trende bir hareketlenme oluyor. İşte o zaman anlıyorsunuz ki yemek siparişleri verilmeye başlıyor. Erzurum’daki kebapçılardan birini arıyor ve çağ kebabı siparişi veriyorsunuz. Erzurum Garı’na indiğinizde paketçi sizi bekliyor oluyor. Trenin ne kadar bekleyeceği belli olmadığından siparişi alıp vagonunuza çekiliyor ve afiyetle yiyorsunuz.

 

Doğu Ekspresi Restoranı
Doğu Ekspresi Restoranı

 

İçecek konusunda daha önce de belirttiğim gibi alkol satışı yasak. Bu nedenle yolculuğa başlamadan önce güzel bir alışveriş yapıp içkinizi, yiyeceğinizi hazır bulundurabilirsiniz. Henüz tren içinde alkol tüketimi yasak olmadığından özellikle kuşetli ve yataklı vagonda arkadaşlarla yiyip içmek çok keyifli oluyor.

Trende dolanırken kimilerinin odada çilingir sofrası kurduğunu, kiminin şarap peynir tabağı ikilisinin keyfini sürdüğünü, kiminin trene binmeden önce stokladığı meyve ve abur cuburları tükettiğine şahit olabilirsiniz.

 

Doğu Ekspresi Temizlik ve Konfor

Ne kadar yoğun olduğunu anlata anlata bitiremediğim Doğu Ekspresi hakkında en merak edilen konulardan birisi de temizlik. Trenin genel temizliği, tuvaletler, restoran, kompartımanlarda temizlik ve rahatlık koşulları nasıl sağlanıyor? Yatakların konforu, sıcaklığı, valiz güvenliği, ses yalıtımı elektrik ihtiyacında durum nedir? Önce temizlikten başlayarak hepsini tek tek açıklayacağım.

Doğu Ekspresi Temiz mi?

Doğu Ekspresi’nin olayı kuşetli veya yataklı vagonlarda seyahat etmek olduğundan ve kondüktörün nevresim dağıttığından bahsetmiştim. Verdikleri nevresime karşı kesinlikle ön yargılı olmayın. Gayet güzel yıkanmış ve ütülenmiş olan nevresim paketini açtığınızda odaya dolan deterjan kokusuyla içinizi zaten hemen rahatlatıyor. Yastıklar için aynı şeyi söylemek mümkün değil, nevresim takımı içinde tabii ki aynı temizlikte yastık kılıfı var fakat bunu geçireceğiniz yastıklar pek iç açıcı durumda değil. O nedenle temizlik konusunda hassassanız imkânınız varsa yanınızda getirebilirsiniz. Kompartımanlar gayet temiz. Eski bir tren olduğu için bakımsız gibi gözükebilir ama bu kesinlikle kirli ve temizliği aksatılmış anlamına gelmiyor.

Tuvaletlere gelecek olursak yolun 1 günü geçkin sürdüğünü düşününce çok da iyimser olmamakta fayda var. Aslında iyimser olmamak değil de gerçekçi olmak diyeyim. Yolculuğun başlangıcında tuvaletlerin çok temiz olduğunu göreceksiniz fakat seyahatin sonuna doğru iş biraz çığırından çıkabiliyor. Genellikle yataklı ve kuşetli kısım tuvaletleri pulmana kıyasla daha temiz oluyor.

Restoran da gayet temiz, bir şeyler yiyip içerken şüphe duymanıza gerek yok. Sadece masa örtülerinin temizliği konusunda biraz rahatlar, yani yiyeceğinizi doğrudan örtüyle temas ettirmeyin, düşerse almayın. 🙂

Bu arada trende sigara içmek de yasak. İstasyonlarda duraklama sırasında inip içebilirsiniz. Tren içinde zaman zaman sigara içildiğini de görebilirsiniz. Böyle durumlarda görevliler uyarıda bulunuyor.

 

Doğu Ekspresi Hizmetleri
Doğu Ekspresi Hizmetleri

 

Doğu Ekspresi Konforlu Mu?

Bu sorunun cevabı herkesin kendi konfor anlayışına göre değişiyor bence. Sert yatakta daha rahat ediyorsanız Doğu Ekspresi’nde gayet rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Kuşetli ve yataklı vagonda oturma grubundan yatağa dönen koltuklar 1 günlük yolculuğu koltuk üzerinde geçirmekle kıyaslanamayacak kadar rahat tabii.

Genelde ana hat trenlerinde alışıldığı üzere trenin içi de kompartımanlar da sıcacık. Aslında sıcacık çok sevimli bir tanım oldu, rahatsız edici kadar sıcak desem daha doğru. Fakat odalarda sıcaklığı ayarlayabiliyor olmanız büyük bir avantaj. Panelden istediğiniz sıcaklığı ayarlıyorsunuz, yine sıcak gelirse biraz camları açın bakalım üşüyecek misiniz? 🙂

Teknolojik alet tutkunlarına müjde; kuşetli ve yataklı vagonda priz bulunuyor. Kuşetli vagonda 1 adet, yataklı vagonda 2 adet priz var. Ama yetmemesi ihtimaline karşı yanınızda çoklu uzatma götürebilirsiniz. Bu arada teknoloji demişken hatırlatayım, trende wi-fi bulunmuyor. Zaten 1 günlük yolculuğun çoğunda telefon dahi çekmiyor. Zaten emin olun Doğu Ekspresi’yle seyahat ederken başka şeylerle dikkatinizi dağıtmak istemezsiniz. Ayrıca zaten hep telefonlara, bilgisayarlara bağlı yaşıyor. Bırakın bu defa sadece anılarımızı ölümsüzleştirmeleri için işe yarasınlar 🙂 (Fotoğraf makinesi de olabilir pek tabii.)

Çantaları muhafaza etmeye gelince; kuşetlide bavul için ekstra bir alan söz konusu değil. Kuşetli ve yataklı vagonlar aynı alana sahip olmasına rağmen birini 2, diğerini 4 kişi paylaşıyor. Haliyle yataklıda bavul ve çantaları muhafaza etmek daha rahat. Yer konusunda kuşetlide olduğu kadar sıkıntı çekmiyorsunuz. Kuşetlide de sırt çantası gibi küçük ebatta çantaları koyacağınız kadar bir alan mevcut.

 

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon
Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

 

Doğu Ekspresi’nde Evcil Hayvan Taşıma

Doğu Ekspresi’nde yolculuğa çıkmak istiyor ama evcil hayvanınızı evde yalnız bırakamıyorsanız bir bilet de ona alın ve yolculuğun keyfini beraber yaşayın! Tabii evcil hayvanınız taşıma şartlarına ne kadar uyum gösterebilir, ona siz karar verin. Trende evcil hayvan taşıma şartları şu şekilde:

 • Önce biletle başlayalım. Kendiniz ve evcil hayvanınız için bilet almanız gerekiyor. Evcil hayvan bileti fiyatı tam standart biletin %50’si.
 • Yalnızca kuş, köpek, kedi, balık gibi taşınabilir büyüklükte evcil hayvanlara izin veriliyor.
 • Evcil hayvanınızla seyahat etmeniz için pulman vagondan bilet almanız gerekiyor.
 • Diz üstünde taşınabilir büyüklükte, hacimde ve ağırlıkta kafeslerde taşınmaları ve kafeste seyahat etmeleri gerekiyor.
 • Diğer yolculara rahatsız vermemesi gerekiyor.
 • Evcil hayvanların sağlık karnelerinin yanınızda bulunması gerekiyor.

 

Doğu Ekspresi İhtiyaç Listesi

Tam anlamıyla bir ihtiyaç listesi olmayabilir ama şunu da yanınıza alsanız iyi olur dediğim şeyleri burada toparlayacağım.

 • Hijyeni mümkün olan en üst seviyeye taşımak adına yanınıza tuvalet kâğıdı, ıslak mendil, el dezenfektanı ve mendili, çöp poşeti alabilirsiniz.
 • Çay kahve tutkunları restoranın kalabalığına girmek istemezseniz gerekli araç gereçlerinizi getirin. Odada mini kamp ocaklarıyla yemek bile pişiriyorlar, e priz de var ister çay ister kahve yaparsınız.
 • Eğer profesyonel veya iyi derecede çekim yapabilen bir fotoğraf makinesi/telefonunuz yoksa gidip alın diyemem ama bir yakınınızdan ödünç almayı düşünebilirsiniz.
 • Priz var dedim ama tek priz, hadi yataklıda 2 tane neye, kime yetsin? Çoklu uzatma çantanıza eklemeniz gereken ilk malzeme olsun.
 • Alkolünüzü, abur cuburunuzu, aşırı kokulu olmayan yiyeceklerinizi de çantanıza ekleyin. Eğer odada tatlı bir ambiyans yaratmak istiyorsanız o Doğu Ekspresi fotoğraflarında gördüğünüz mini LED lambalar, mumlar, aksesuarları da yanınıza almayı unutmayın.
 • Arkadaş grubunuzla gidiyorsanız oyun almayı düşünebilirsiniz. Diğer yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde eğlenip, günü/geceyi eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz. Yine de oyuna kendinizi çok kaptırıp manzarayı ve trenin keyfini yaşamayı unutmayın.
 • Müzik ve kitap da olmazsa olmazlardan. Keyifli bir yolculuk, sürükleyici bir roman ve ezgileriyle size eşlik eden bir şarkı…Bence Doğu Ekspresi’nin keyfini katlayan minik detaylar bunlar. Gençlerin yanından ayırmadığı minik hoparlörler burada çok iş görüyor.

 

Pratik İpuçları

 • Trenin inanılmaz sıcak olduğunu söylemiştim. Türkiye’nin en soğuk şehirlerine doğru seyahate çıkıyorsunuz, muhtemelen en kalın kıyafetlerinizi giyeceksiniz. Ama bence yanınıza kısa kollu ince kıyafetlerinizi de alın.
 • Trende sıcak su bulamazsınız ama su ısıtıcınızı yanınızda götürebilirsiniz! Yalnız yeme içme konusunda restorana gitmemek için kendinizi kasmayın, Doğu Ekspresi maceraları arasında orada vakit geçirmek de var, unutmayın.
 • Titizlere uyarı: Dediğim gibi nevresimler gayet temiz ama içiniz rahat etmezse diye kendi havlunuzu, yastık kılıfınızı, nevresiminizi yanınızda getirin.
 • Diğer yolcularla tanışıp, muhabbet etmekten çekinmeyin. Yol hikayeleri bazen en güzel arkadaşlıkları ele alıyor, unutmayın!
 • Çağ kebabını nerelerden sipariş edebilirsiniz, önceden araştırın. Dediğim gibi yolculuk süresince şebeke çok çekmiyor.
 • Eğer yolculuk süresi çok uzun geliyorsa tek yönde yolculuk yapmayı tercih edin. Mesela yolunuz kayak tatili için Erzurum’a, Kars’a düşmüşse kesinlikle Doğu Ekspresi’ni atlamayın. Kısa bile sürse örneğin Erzurum’dan Kars’a, Kars’tan Erzurum’a gidin.
 • Bilet alma konusunda sabırlı olun, son anda iptal ettirenler oluyor, bilet devretmek isteyenler oluyor. Sosyal medya gruplarından bilet devretmek isteyenlere rastlayabilirsiniz, tetikte olun.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!