Anasayfa > Bulgaristan > Bulgaristan Kayak Merkezleri

Bulgaristan Kayak Merkezleri

Bulgaristan'da kayak

Bulgaristan hem bize yakınlığı hem de ekonomik fiyatları sayesinde tatiller için çok fazla tercih ediliyor. Ayrıca, Bulgaristan kayak merkezleri tam teşekküllü tesislere de ev sahipliği yapmasıyla Avrupa genelinde de meşhur. Üstelik kış tatili için Bulgaristan’ı tercih etmek Türkiye’de yapılacak eş değer bir tatilden çok daha uygun fiyata mal oluyor. Yani aynı paraya kayak keyfi yaparken farklı bir ülkeyi de keşfetme şansı yakalamış oluyorsunuz.

 

Bulgaristan'da kayak
Bulgaristan’da kayak

 

Instagram hesabımı takip edin-> @gezitta.com

 

Yakın Bir Ülkede Hesaplı Tatil için Bulgaristan Kayak Merkezleri

Türkiye’deki kayak merkezleri arasında ilk akla gelenlerden Uludağ, Kartalkaya, Kartepe gibi büyük şehirlere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile tanınan kayak merkezlerini hepimiz biliyoruz. Bilmesine biliyoruz ama maalesef sezon açılışıyla beraber bu ünlü tesislerde gerek konaklama gerek yeme içme için belirlenen fiyatlar inanılmaz yükseliyor. Türkiye’deki kayak merkezleri arasında da Palandöken, Sarıkamış, Davraz gibi uygun fiyatlı olanlar var tabi ki ama bunların da çoğu büyük şehirlere uzaklığı nedeniyle diğerleri kadar tercih edilemiyor. Özellikle ailece gidilen tatillerde; hele ki kalabalık aileler için bütçe sınırını aşmak gerekebiliyor. İşte böyle durumlarda alternatif olarak Bulgaristan kayak merkezleri arasından seçim yapabilirsiniz.

 

Balkanlarda Kayak Keyfinin Adresi: Bulgaristan Kayak Merkezleri

Madem yurt dışına çıkıyoruz, o zaman neden Bulgaristan’a gidelim ki? Daha bir sürü güzel yer, kayak merkezleriyle ünlü başka ülkeler var derseniz sebebi yine oldukça basit; Türkiye’ye çok yakın ve ekonomik! Ayrıca Bulgaristan, özellikle kayak merkezleri için 2000’lerden itibaren kayak merkezleri de dahil olmak üzere ciddi yatırımlar yaparak tesisleri eksiksiz hale getiriyor.

Türkiye’de genellikle lüks kabul edilen kayak tatilini Bulgaristan’da ‘her cebe uygun’ şekilde geçirmeniz mümkün. Bulgaristan kayak merkezlerinde oteller, restoranlar, ekipman kiralama ve SkiPass ücretleri de epey ucuz.  En az yerlileri kadar Türklerin de çok fazla tercih ettiği “Bulgaristan kayak merkezleri hangileri?, Onları bu kadar popüler kılan ne?, ne kadar bütçe ayırmalıyız” sorularının tüm cevabı bu yazımızda.

 

Bulgaristan Kayak Merkezleri
Bulgaristan Kayak Merkezleri

 

Bulgaristan Vize Konusu

Avrupa ülkelerinden birisi olan Bulgaristan için elbette vize almanız gerekiyor. (Şayet orada vatandaşlığınız yoksa tabii.) Bulgaristan Vizesi’ne başvurmak için konsolosluklardan veya vize merkezlerinden hizmet alabilirsiniz. Eğer yurt dışında farklı Avrupa ülkelerine de seyahat etme planınız varsa o zaman Schengen Vizesi‘ne başvurabilirsiniz. Eğer sadece Bulgaristan’daki kayak merkezlerine gitmek için vize alacaksanız Bulgaristan Vizesi yeterli olacaktır.

 

Bulgaristan Nerede?

Bulgaristan ülkemizin güneydoğu bölgesinnden sınır komşu olan bir Balkan ülkesidir. Ayrıca Avrupa’nın en eski ve 16. en büyük ülkesidir. Türkiye dışındaki komşuları batıda Makedonya Cumhuriyeti ile Sırbistan, kuzeyde Romanya ve Yunanistan şeklindedir. Bulgaristan ayrıca birçok ülkeyi dolaşan Tuna Nehri’nin de geçtiği ülke olduğundan tarihi açıdan önemli zenginliklere sahiptir.

 

 

Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

‘Herkes yakınlığından, ucuzluğundan en çok da arabayla bile kolayca ulaşmaktan bahsediyor, benim neyim eksik hemen yola koyulayım!’ derseniz biraz araştırma yapmanızı öneriririm. Bu söylenenlerin hepsi doğru ama bence özellikle otobüsle Bulgaristan’a ulaşım için tahammül eşiğinizin biraz yüksek olması gerekiyor.

Sık sık duraklayan, bir o kadar sık polis, pasaport ve vize kontrolüne girilen, otobüsten bir anda indirilip dakikalarca beklenen bir otobüs yolculuğundan bahsediyorum. Evet, bunların hepsi olasılıklar arasında…Tabi ki Bulgaristan turları ile gidecek olursanız belki biraz daha farklı olabilir. Fakat aklınızda bulunsun Bulgaristan için hizmet veren Türk otobüs firmaları da bulunuyor.

Uçakla ulaşımı tercih ederseniz havalimanından shuttle hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz ki bence bu çok daha konforlu…Ayrıca tren yolculuklarından hoşlanırsanız İstanbul – Sofya Ekspresi’ni de düşünebilirsiniz.

 

Bulgaristan Para Birimi

Bir Avrupa ülkesi olmasına karşın Euro yerine kendi para birimini kullanan Bulgaristan’da Leva kullanılıyor. Değer kaybetmemesi açısından paranızı önce Euro sonra Leva’ya çevirmek yerine doğrudan Leva’ya çevirmeniz daha mantıklı. Para birimleri arasındaki oran 1 Euro = 1,96 Leva =  5,95 TL şeklinde.

 

1. Bansko Kayak Merkezi

Bansko Kayak Merkezi son yıllarda yurtdışında kayak denince akla gelen ilk yerlerden birisi. Bulgaristan’ın Blagoevgrad ili sınırları içinde uer alıyor. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’daki en popüler kayak merkezleri arasında anılıyor.

Bansko Kayak Merkezi’nin kurulmasını sağlayan durum zaten buranın aldığı yoğun ve uzun süren kar yağışı olmuş. Dolayısıyla Bansko Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık ayından Nisan ayına kadar sürüyor. Zemin epey uzun süre karlı kaplı olduğundan ve yağış da pek durmadığı için kar kalınlığı metrelerce kalınlığa ulaşıyor.

Bansko Kayak Merkezi’nde 17 adet kayak pisti bulunuyor. Pistlerin toplam uzunluğu ise 70 kilometreye kadar ulaşıyor. Pistlerden en uzunu ve zorlusu kayak konusunda epey ünlü olan Alberto Tomba ile aynı ismi taşıyan 2,6 km’lik kayak Tomba Pisti.

Bansko SkiPass ücretleri ne kadar uzun süre için alınırsa o kadar hesaplıya geliyor. Yazının en başından beri kayak merkezlerinin uygun fiyatlı olmasından bahsettiğim için tahmin edersiniz ki çok rağbet görüyor ve çok uzun süre boyunca sıra beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Ekipman kiralama için hizmet veren birçok yer mevcut ve ne kadar uzun süre kiralarsanız ücreti o kadar ekonomik oluyor. Dünya genelindeki birçok kayak merkezinde olduğu gibi Bansko’da da kayak eğitimi veren yerler bulunuyor.

 

Bansko Kayak Merkezi
Bansko Kayak Merkezi

 

Hem kayak merkezinde hem de kayak merkezine adını veren Bansko Köyü’nde oteller bulunuyor. Fakat köy ve merkez arası mesafe çok da yakın olmadığından özellikle kayak tatili için buraya gidecekseniz kayak merkezindeki otellerden birini tercih etmenizi öneririm. Zaten küçük bir alan olduğu için kayak pistlerinden kaldığınız yere ulaşmanız taş çatlasa 15 dakikanızı alıyor.

Otellerin gondolaya yakınlığı konusunda aklınızda soru işareti kalmasın çünkü her biri hem yakın hem de zaten servis imkanı bulunuyor. Ayrıca konaklama için de dahil olmak üzere kayak kiralama, alışveriş gibi konularda pazarlığa açıklar. Kalabalık giderseniz çok daha hesaplı bir tatil yapmanıza olanak sağlıyor.

Bansko’da konaklama için tercih edilebilecek en pahalı oteller Lucky Bansko Aparathotel SPA & Relax, Hotel Kempinski, Ruskovets Resort & Thermal SPA gibi oteller. Bunların dışında daha uygun fiyatlı olan Perun Lodge Spa, Saint George Palace Hotel veya şehir merkezindeki Dedo Pene Inn, Bizev Hotel gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bansko’da en ucuzundan en pahalısına otel fiyatları gecelik 100 TL – 1500 TL aralığında değişiyor.

 

2. Borovets Kayak Merkezi

Şehrin en eski kayak merkezi olsa da daha merkezde kalan Bansko ve Vitoşa gibi diğer kayak merkezlerinin popülerliğine erişememiş Borovets Kayak Merkezi Sofya’ya 73 km uzaklıktaki Rila Dağı eteklerinde konumlanıyor. Burası ziyaretçilerine gece düzenlenen etkinlikler sayesinde eğlenceyi ve çam ormanlarının eşsiz manzarasıyla huzuru ve keyfi vaat eden yerlerden bir tanesi.

Sofya’dan aktarma yapılarak ulaşım sağlanan Borovets Kayak Merkezi de Bulgaristan’ın beğenilen kayak merkezlerinden. Karayolu ulaşımında Sofya’dan kalkan Somakov otobüsleri ve buradan da Borovets servisleri hizmet veriyor. Havayolu ulaşımını tercih edenler için de Sofya Havalimanı‘ndan transfer hizmeti alabiliyor.

Borovets’deki toplam pist uzunluğu 58 km‘ye kadar ulaşan her seviye kayakçıya uygun etrafı çam ağaçlarıyla çevrelenen pistler bulunuyor. Kayak merkezindeki 24 kayak pisti içindeki en dik pist 12 derece eğime sahip.

 

Borovets Kayak Merkezi
Borovets Kayak Merkezi

 

Aralık ayından itibaren kış boyunca kayak sezonu olarak geçiyor; sezon Nisan ayında bitiyor. Pistler her tür kayağa uygun olsa da diğer merkezlere kıyasla daha az yağış alıyor bu da zeminin biraz daha yumuşak karla kaplı olmasına sebep oluyor. Kayak sezonu bittiken sonra yaz aylarında dağcılık, kamp aktiviteleri, yürüyüş gibi etkinliklere de ev sahipliği ediyor.

Borovets merkezinde konumlanan otellerde kalmayı düşünürseniz gecelik kişi başı 350 TL ile 2000 TL arasında değişen fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Lüks otelleri düşünürseniz Villa Stresov, Hotel Yastrebets, Euphoria Hotel, Yanakiev Club Hotel gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Eğer konaklamaya fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız, ilçe merkezindeki gayet konforlu ama daha hesaplı olan otelleri de tercih edebilirsiniz. Çoğu apart otel şeklinde hizmet veren otellerde kişi başı gecelik fiyatın 100-200 TL civarına düştüğünü göreceksiniz.

 

3. Pamporovo Kayak Merkezi

Burası da tıpkı Sarıkamış Kayak Merkezi gibi kayak yaparken içinizi ısıtacak kadar güneş görüyor. Bence eğer güneş kremi ve gözlük gibi önlemleri (ki bembeyaz zemin parlayıp sizi kızartmasın) eksik etmediyseniz kayak yaparken en keyifli şey bir yandan güneşin ısıtması. Kışın bile 120 gün boyunca güneş alan bu kayak merkezi benim gibi düşünenler için alternatifler arasında ilk sıralara yerleştirilmeli.

1960 yılından beri hizmet veren ve Rodop Dağları‘nın ortasında konumlanan Pamporovo Güneydoğu Avrupa’da en fazla tercih edilen kayak merkezlerinden bir tanesi. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya 240 km mesafede yer alıyor. Aynı zamanda Bulgaristan’daki kayak merkezleri arasında Türkiye’ye en yakın kayak merkezi olmasıyla (İstanbul‘dan 465 km) Türkler tarafından ‘hücum’ derecesinde ilgi görüyor. Kayak pistlerinin yükseklikleri 1650 m‘den 1950 m arasında değişiyor. Çığ veya fırtına ihtimali çok küçük olan Pamporovo yoğun kar yağışı alıyor.

 

Pamporovo Kayak Merkezi
Pamporovo Kayak Merkezi

 

Pamporovo Kayak Merkezi’nde toplam 18 pist bulunuyor ve pistlerin toplam uzunluğu 55 km. Oteller de tesisin 1-1,5 km uzağında yer alıyor ve her bütçeye uygum sağlayan birçok otel alternatifi mevcut. The Castle Compex, Malina Village, Mountain Lodge Winter Half-Board gibi merkezde yer alan ve gecelik kişi başı ücretleri 150 – 350 TL arasında değişen çok güzel oteller bulunuyor. Pamporovo’nun farklı bölgelerinde konaklamak isterseniz daha hesaplı veya çok daha lüks seçeneklere de ulaşabilirsiniz.

 

4. Vitoşa Kayak Merkezi

 Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya sadece 10-12 km uzaklıkta yer alan Vitoşa Kayak Merkezi ulaşım kolaylığı sayesinde özellikle profesyonel kayakçılar tarafından en çok tercih edilen kayak merkezi denilebilir.

Bu durum aklınıza acemiler için pistlerin zorlu olduğunu getirmesin. Çeşitli yüksekliklerde yer alan kayak pistleri her seviye için uygunluk gösteriyor. Yalnızca Bulgaristan’ın en yüksek kayak merkezi olması nedeniyle bazı pist eğimleri çok yüksek. Yine de Vitoşa Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 1,5 m‘ye kadar ulaşıyor ve 120 gün boyunca keyifle kayak yapabiliyorsunuz. Şehir merkezine çok yakın olması nedeniyle turistlerden çok yerlilerin tercih ettiği kayak merkezlerinden bir tanesi. İşten veya okuldan çıkan insanların günlük rutinlerine kayak yapmayı eklediklerini görürseniz şaşırmayın!

 

Vitoşa Kayak Merkezi
Vitoşa Kayak Merkezi

 

Aralık ayından Nisan ayına kadar 9 kayak pistiyle ziyaretçilerine keyifle kayak yapma imkanı sunan Vitoşa’da konaklama için Sofya şehir merkezini de tercih edebilirsiniz. Vitoşa’daki oteller de diğer kayak merkezlerindeki gibi değişken fiyat aralıklarıyla hizmet veriyor. Kişilik gece başı 130 TL‘den 450 TL‘ye kadar çıkan konaklama ücretlerine rastlayabilirsiniz.

 

5. Chepelare Kayak Merkezi

1970 yılında ‘Chepelare Kupası’ isimli kayak yarışları düzenlenen, hatta zamanında kayak şampiyonlarının yetiştirildiği yer olarak anlatılan Chepelare Kayak Merkezi…Fakat nedense Bulgaristan’ın en az tanınan kayak merkezi burası sanırım. Diğer yandan böyle gözden uzak kalışı Chepelare Kayak Merkezi’nin güzelliklerinin öylece kalmasını sağlamış. Sofya şehir merkezine de yaklaşık 30 km mesafede yer alıyor.

1954 yılından beri hizmet veren bir kayak okuluna sahip, Mechi Chal Dağı eteklerine konumlanmış olan kayak merkezi çam ağaçları arasında, güneş altında sakince kayak yapmak isteyenler için ideal. Hem amatörler hem de profesyoneller için uygun 13 pisti olan Chepelare Kayak Merkezi’nde çocuklara özel kayak merkezi, kayaklı koşu pisti, snowboard parkı gibi imkanlar da var. Kayak merkezindeki pistlerin toplam uzunlupu ise yaklaşık 30 km.

 

Chepelare Kayak Merkezi
Chepelare Kayak Merkezi

 

Bölgede konaklayabileceğiniz 4 yıldızlı oldukça şık oteller de var, daha hesaplı yerler de…Borika Otel, Rhodopi Home Hotel, Hotel Finlandia gibi oteller lüks katerogisinde yer alıyor. Buralarda gecelik kişi başı 550 – 600 TL civarında fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz daha hesaplı otellere ise Stream Resort, Rodope Nook Guest House, Family Hotel Shoky gibi isimler örnek verilebilir. Buralar için de ödeyeceğiniz gecelik kişi başı fiyat 180 – 250 TL arasında değişiyor.

 

 

Benzer Yazılar

One thought on “Bulgaristan Kayak Merkezleri

  1. Türkiye de birçok kayak merkezinde kaydım.Fakat Bulgaristandaki kayak merkezlerini merak ediyordum. Teşekkürler bu makale için.

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!