Anasayfa > Bulgaristan > Blagoevgrad > Bansko Kayak Merkezi

Bansko Kayak Merkezi

Bansko Kayak Merkezi

Bulgaristan’ın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş olan kayak merkezleri arasında Bansko Kayak Merkezi listenin zirvesindeki isim. Uluslararası düzeyde yirmiye yakın kayak pisti ile ziyaretçilerine eksiksiz kayak keyfi vaat eden Bansko’ya gitmeye ne yapıp edin bir bahane bulmanızı öneririm. Çünkü ne demişler; kayak bahane yeni bir ülke ve kültürü tanımak şahane!

 

Bansko'ya tepeden bakış
Bansko’ya tepeden bakış

 

Avrupa’nın Gözde Kayak Merkezlerinden – Bansko Kayak Merkezi

Dünyada kayak merkezlerinin güzelliğiyle meşhur başka yerler yok mu: Var.

Schengen Vizesi almışken gidilebilecek daha güzel ülkeler yok mu: Var.

Diğer Avrupa ülkelerine de uçakla ortalama 2 saatte ulaşamıyor muyuz: Evet, ulaşabiliyoruz.

‘’E o zaman neden Bansko’ya gidelim?’’ sorusuna verilecek en doğru cevap; çok ama çok hesaplı olması! Hele ki döviz kurlarında oldukça ciddi bir yükseliş varken kendi para birimini kullanan ve Türkiye ile kapı komşusu olan bir ülkeyi neden denemeyelim ki?

Bansko Kayak Merkezi’nde yapacağınız kayak tatili bazen Türkiye’deki kayak merkezlerinde yaptığınız tatilden daha ucuza geliyor. Hele bir de bordo pasaportunuz veya geçerli Schengen vizeniz varsa ekstra masrafa da gerek kalmadan hesaplı kayak tatili yapmanın keyfini sürüyorsunuz.

 

Bansko Kayak Merkezi gondol
Bansko Kayak Merkezi

 

Bansko Kayak Merkezi Hakkında Önemli Bilgiler – Bansko Kayak Merkezi

 • Ülkede Türkiye’ye daha yakın kayak merkezleri de var ancak Bansko Bulgaristan’daki en popüler, en modern, en iyi kayak merkezidir. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa genelinde kayak merkezi bu şekilde kabul görmektedir.
 • Bansko’nun yanı sıra buradaki diğer kayak merkezlerine gitmek için de Bulgaristan Vizesi değil, Schengen Vizesi sahibi olmalısınız.
 • Bulgaristan’da para birimi Leva’dır. Yanınızda Euro yerine Leva taşımalı, paranızı çevirirken Türk Lirası – Euro – Leva çevirmek yerine doğrudan Leva’ya çevirmeniz daha ekonomik olacaktır.
 • Bulgaristan’da birçok döviz bürosu bulunsa da birbirlerinden farklı kurlarda hizmet vermekteler. İyi bir araştırma yapın ve paranızı öyle bozdurun.
 • Kredi/banka kartı geçmeyen, sadece nakit ödemeyle hizmet veren çok sayıda yer olduğu için nakit taşımaya dikkat etmelisiniz.
 • Ülkede kar sezonunun en uzun sürdüğü Bansko Kayak Merkezi’nin zirvesi 2914 m yüksekliktedir.
 • Suni kar makineleri sayesinde kar yağışı olmasa dahi pistler her zaman hizmet vermektedir.
 • Bansko’daki kayak pistlerinin toplam uzunluğu yaklaşık 70 km’dir.
 • Liftler 08:30 – 16:30 saatleri arasında çalışsa da bazı pistlerde 18:30’dan 21:30’a kadar gece kayağı yapma imkanı vardır.
 • Çocuklara özel kayak oyun ve eğitim parkı bulunmaktadır.
 • Bansko’da oteller bölgesi ve pistler ayrı yerlerde ve gondol ile ulaşım sağlanıyor.
 • Bansko Otelleri’nde sahibi Türk olan veya çalışanları gayet akıcı bir şekilde Türkçe konuşulan otellere rastlayabilirsiniz. Burada Türk kültürümüzün olmazsa olmazı ‘Pazarlık sünnettendir.’ anlayışıyla hareket etmenizi öneririm; endişelenmeyin pazarlığa gayet alışıklar.

 

Bansko Kayak Merkezi
Bansko Kayak Merkezi

 

Bansko Nerede?

Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan başkenti Sofya’nın güneydoğusunda ve buraya 155 km, İstanbul’a 600 km, Edirne’ye 330 km uzaklıkta bulunuyor. Kayak merkezi adını içinde bulunduğu Bansko beldesinden alıyor. Glazne Nehri’nin iki yanına kurulmuş olan bu belde Prin Dağı eteklerinde konumlanıyor. Bu nedenle kayak turizmine çok elverişli bir bölge haline gelmiş ve popülerliği günden güne artıyor.

 

 

Bansko’ya Nasıl Gidilir?

Bansko’ya ulaşım için tercih edebileceğiniz birçok alternatif mevcut. Uçakla, otobüsle veya arabayla hatta trenle bile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat bazı otobüs seferlerinde, uçak ve tren seyahatlerinde Bansko için aktarma yapmanız gerekebilir.

Otobüsle

Bansko’ya otobüsle ulaşım için Türkiye’deki bazı firmalar İstanbul-Bansko, Edirne-Bansko gibi seferler düzenliyor. 120-150 TL arasında değişiklik gösteren bilet fiyatları sizin için makulse ve 8-10 saat arası sürecek yolculuk süresini göze alabiliyorsanız tercih edebilirsiniz. Ayrıca Bansko kayak tatili için kendiniz yola çıkmak yerine paket programlarla tatil hizmeti sunan turizm firmalarının Bansko turlarını da tercih edebilirsiniz. Sınırda bazen saatler süren ve birkaç kez tekrarlanabilen pasaport ve araç kontrolünde kaybedeceğiniz zamanı ve mağduriyeti de bir kenara not edin.

Arabayla

Özel araçla Bansko’ya ulaşım konusunda birkaç alternatifiniz var. Ayrıca arabayla ulaşımda unutmamanız gereken uzun seyahatleri seviyorsanız ve sınır kapısında arama, kontrol işlemlerinde vakit kaybı yaşamaktan çekinceniz yoksa düşünmelisiniz. Tabi bunların yanında hususi araçla yurt dışına çıkmak için belli prosedürleri yerine getirmeniz gerektiğini unutmayın! Gelelim yol alternatiflerine: İstanbulEdirneKapıkule Sınır Kapısı güzergahını takip edebileceğiniz gibi İstanbulİpsala Sınır Kapısı şeklinde Yunanistan üzerinden gitmeyi de tercih edebilirsiniz.

Ayrıca özel aracıyla Bulgaristan’a gidecekler için bir uyarı: Arabanıza sigorta yaptırmanız ve sınırı geçtikten sonra en yakın benzin istasyonundan vignette isimli bir çeşit izin belgesi almanız gerekiyor. Aksi durumda 250-300 Euro gibi yüklü bir miktarda para cezası yiyebilirsiniz.

Bulgaristan üzerinden Bansko’ya ulaşım: Yunanistan üzerinden Bansko’ya gitmeye göre sizi 20 km yoldan kazandıracaktır. Ayrıca Bulgaristan’da yakıt fiyatları Yunanistan’a kıyasla biraz daha ucuz ve yolu da paralı değildir. Sınır kapısının yakınlarında bulduğunuz benzin istasyonlarında deponuzu doldurarak yola devam etmeniz daha iyi olacaktır. Bunların yanında Bulgaristan yolunun bazı dezavantajları da bulunuyor. İstanbul’dan Edirne’ye kadar otobandan ilerleyecek ve Kapıkule Sınır Kapısı’na ulaşacaksınız. Kapıkule’den Bulgaristan sınırına geçtikten sonra uzunca bir süre aşağıda güzergahı yazılı olan çoğu tek şerit bir yol takip edeceksiniz.

Svilevgard – Harmanlı – Haskovo – Popovitsa – Sadovo  – Izotchen’e ulaşmadan – Çevreyolu –Pazardjik –Velingrad – Bansko

Yunanistan üzerinden Bansko’ya ulaşım: Bu güzergah uzun yolculuklarda rahat yollarda seyahat etmeyi seven, daha keyfine düşkün kişilerin tercih edebileceği bir yol. Ama buranın dezavantajı da yolu 20 km’ye yakın uzatması otoyolların paralı olması. Kavala’ya kadar ortalama 15 Euro kadar otoyol ücreti ödemeniz gerekecek. Fakat Türkiye’ye kıyasla burada da yakıt fiyatları daha uygun olduğu için yine sınır kapısının ilerisindeki benzin istasyonundan depoyu doldurup yola devam edin.

Burada izleyeceğiniz güzergah ise İstanbul – İpsala – Dedeağaç – Kavala -Krinides – Drama – Dolce Vita – Bansko şeklinde ilerleyecek.

Uçakla

İstanbul’dan Bansko’ya uçakla ulaşmak için elbette önce Sofya Havalimanı’na inecek ve buradan karayoluyla aktarma yapacaksınız. Konaklayacağınız oteli önceden ayarladıysanız otelle görüşüp transfer hizmeti olup olmadığını öğrenebilir ve hizmet alabilirsiniz. Aksi durumda araç kiralama veya havalimanındaki diğer transfer servisleriyle de Bansko’ya ulaşabilirsiniz. Uçak seferleri yalnızca İstanbul’dan değil, Türkiye’nin birçok ilinden gerçekleştirilyor ancak aktarmalı olduğu için epey beklemeli ve yine aktarmayı İstanbul’dan yapma ihtimaliniz çok yüksek.

Trenle

Bulgaristan Kayak Merkezleri yazısında da bahsettiğim gibi Bansko’ya Sofya üzerinden aktarma yaparak ulaşacak şekilde İstanbul – Sofya Treni veya Sofya Ekspresi olarak da bilinen treni de tercih edebilirsiniz. Trenle yolculuk da 10-11 saat sürüyor. Uçağa kıyasla yolculuk maliyetinin daha hesaplı olduğu söylenebilir.

 

Bansko’ya Ne Zaman Gidilir?

Keyifli bir kış tatili için Bansko’yu tercih edecekseniz, bölgenin de en kalabalık ve keyifli dönemi olan kayak sezonunda gitmelisiniz. Fakat illa kayak yapmak için değil, ben yeni doğal yerler keşfetmek istiyorum derseniz çeşitli tırmanış ve yürüyüşlerin düzenlendiği Bansko Prin Dağı’a TemmuzEylül ayları arasında da gelebilirsiniz.

 

Bansko İçi Ulaşım

Bansko Kayak Merkezi’nde Türkiye’deki kayak merkezlerinde olduğu gibi oteller bölgesi ve kayak pistleri bir arada bulunmuyor. ‘gondol’ denilen ulaşım aracıyla otellerden kayak pistlerine ulaşıyorsunuz. . Gondol da aslında bir çeşit teleferik. Yaklaşık 30 dk. süren gondol yolculuğu ardından Bansko merkezden kayak pistlerinin olduğu alana ulaşıyorsunuz. Bunun dışında kayak pistlerinde ulaşımı sağlayan 7 chair lift, 6 t-bar bulunuyor. Saatte 14.200 kişi taşıma kapasiteli liftler 08:30-16:30 saatleri arasında çalışıyor.

 

Bansko pistlere çıkış
Bansko pistlere çıkış

 

Bansko Kayak Merkezi

Sadece ülkemizden değil, diğer Avrupa ülkelerinden de fazlasıyla ilgi gördüğü için Bansko kayak pistleri kış döneminde epey kalabalık oluyor. Bu nedenle şu sözü hatırlamakta fayda var; ‘Erken kalkan yol alır!’

Bansko’da kayak kiralama ve eğitim imkanı bulunuyor. Otellerden veya kayak okullarından bu hizmetleri gayet uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Gondol kayak pistlerine ulaşırken 15 dk sonra Chalin Valog isimli istasyonda yavaşlıyor. Bu bölgede 2 adet kayak pisti ve birkaç otel bulunuyor. Bir şeyler yiyip içmek için buradaki tesisi kullanabilirsiniz, oldukça ekonomik.

Chalin Valog ara istasyonunda indikten sonra ana bölgeye ulaşmak isterseniz epeyce tırmanmanız dolayısıyla baya bir zahmete girmeniz gerekecek. Bunun yerine ana istasyon olan Banderashka Pollyanna’da inmeyi tercih etmenizi öneririm. İndikten sonra 5 km uzunluğunda bir kayak pistinden kendinizi bırakınca zaten Chalin Valog bölgesine ulaşıyorsunuz; yani boşuna zorluk çekmenize gerek yok. Banderashka Pollyanna kayak merkezinin kalbi diyebilirim. Düzenlenen etkinlikler, tanıtımlar, yarışlar hep burada yapılıyor. Ayrıca çok sayıda kafe ve restoran da burada yer alıyor. Gondoldan inince sağınızda kalan yol sizi yine Chalin Valog bölgesine götürecek olan 7 km uzunluğunda bir piste açılıyor.

 

Bansko Kayak Merkezi
Bansko Kayak Merkezi

 

Bu arada ana istasyon dedim, kayak pistlerinden bahsettim ama daha çok sayıda kayak pisti var ve bunlara ulaşmak için gondolun ardından 2 defa, belki 3 defa telesiyej kullanmanız gerekiyor. Tüm bu kısa yolculuklar birbirinden keyifli ve çok beğeneceğiniz manzaralar sunuyor.

Bansko kayak merkezinde ayrıca publara, spa merkezlerine, bowling oynamaya gidebileceğiniz birçok alternatif mevcut. Bansko aslında bir kayak tatilinden çok dolu dolu bir ‘kış tatili’ vaat ediyor de denilebilir.

 

Bansko Kayak Pistleri

Bansko kayak pistleri her zorluk derecesine uygun, toplamı 70 km’yi bulan uluslararası faaliyetlere uygunluk gösteren pistlerdir. 15 kayak pistinin yükseklikleri 900 m ile 2.650 m arasında değişiyor. Her kayak merkezinde olduğu gibi renklerle zorluk seviyelerine ayrılan kayak pistlerinde mavi en kolayı, kırmızı orta – ileri seviyeli ve siyah ileri – profesyonel seviyeyi ifade ediyor.

Kayak pistlerini kullanmak için gondol girişindeki gişelerden günlük, sezonluk, yarım günlük gibi farklı sürelerde alınabilen SkiPass’leri almak gerekiyor. Pistlerin çoğu epey uzun ve çok sayıda olduğu için yarım günün bile kayak keyfine doymanıza yettiğini görebilirsiniz. Bu konuyu SkiPass ücretleri başlığı altında detaylıca anlatacağım.

Kayak merkezi hakkında genel bilgileri verirken bahsettiğm Chalin Valog istasyonunda inerseniz iki kayak pistiyle karşılaşacaksınız. Bansko’ya gittiğinizde mutlaka bir pist haritası edinin çünkü biraz aklınız karışabilir. Ben şimdi en popüler pistlerden bahsedeceğim.

Eğer başlangıç seviyesindeyseniz ve zorluk derecesi kolay olan bir pistte vakit geçirmek istiyorsanız burada inebilirsiniz. Bu kolay seviyedeki pistler gayet eğlenceli ve tatmin edici fakat ben profesyonel seviyedeki pistleri merak ediyorum diyorsanız hazır olun; size şampiyonlar pistinden bahsedeceğim.

 

Bansko kayak pistleri
Bansko kayak pistleri

 

Bansko Kayak Merkezi’nin ününe ün katan bir kayak pisti olan Tomba pisti iddialı kayakçılar için ideal. Bu pist Avrupa genelindeki en iyi pistlerden biri olarak listelerde ilk sıralarda yer alıyor. Tomba, dünya şampiyonalarına da ev sahipliği eden kayak merkezinin en özel kayak pisti.

Orta-ileri seviye kayak için tercih edebileceğiniz bir başka pist ise Plato pisti. Banderashka Pollyanna istasyonunda gondoldan indikten sonra 3 farklı telesiyejle yolculuk yaparak en tepedeki pist olan 2525 m yükseklikteki Plato pistine ulaşabilirsiniz. Bu pist 16 km uzunluğunda ve inanılmaz keyifli bir kayak imkanı sunuyor. Kesinlikle 1 gondol ve 3 telesiyej zahmetine katlanmaya değiyor. Kayak pistlerinin en keyifli yanı bazılarından yarım saat süren kayak keyfinden sonra doğrudan Bansko merkezine ulaşılabiliyor olması. Böylece gondol için sıra bekleme derdi de kalmıyor. Hem de kayak keyfini doyasıya yaşıyorsunuz.

 

Bansko SkiPass Ücretleri

Hava tahminine bakınca Bansko’da 4 gün kalacaksanız o kadarlık SkiPass almanın hesaplı olacağı bir gerçek ama ya ani bir sis inerse ve pistlere ulaşımda aksaklık yaşanırsa? 4 günlük, 5 günlük SkiPass aldığınızda bu durumları da göz önünde bulundurun ve bence bunlar yerine günlük kart alın. Daha hesaplı dedim ama aralarında belki sadece 5 Leva fark edecektir.

SkiPass kartlarınızı göğüs cebinizde taşımanız pistlerde otomatik olarak geçiş yapmanıza olanak tanıyor. Otellerden veya gondolun başlangıç noktasından SkiPass alabiliyorsunuz. Depozitolu olan SkiPass için çok fazla sıra bekleme ihtimaliniz olduğu için tabii ki otelinizde bu hizmet varsa buradan temin edebilirsiniz.

2018-2019 SkiPass Fiyatları Tam Öğrenci/75 Yaş Çocuk (7-12 Yaş) 7 Yaş Altı Çocuk / 75 Yaş Üzeri
Gondol (iniş-çıkış) 91 ₺ 76 ₺ 60 ₺ 3 ₺
Yarım gün (12:30’dan itibaren) 152.00 ₺ 136 ₺ 106 ₺ 3 ₺
1 günlük 197 ₺ 176 ₺ 136 ₺ 3 ₺
2 günlük 380 ₺ 343 ₺ 237 ₺ 6 ₺
3 günlük 577 ₺ 516 ₺ 334 ₺ 9 ₺
4 günlük 760 ₺ 684 ₺ 410 ₺ 12 ₺
5 günlük 957 ₺ 851 ₺ 477 ₺ 15 ₺
6 günlük 1,155 ₺ 1,048 ₺ 562 ₺ 18 ₺
9 günlük 1,702.00 ₺ 1,535 ₺ 744 ₺ 27 ₺
13 günlük 2,386.00 ₺ 2,143.00 ₺ 1,109.60 ₺ 39 ₺
Sezonluk 4,560.00 ₺ 4,256.00 ₺ 3,952.00 ₺ 304.00 ₺

 

Yeme İçme Önerileri

Bansko kayak merkezinde yeme içme için maalesef süper lokal restoranlar var, her biri birbirinden güzel gibi bir şey söyleyemeyeceğim. Aksine genellikle İtalyan Mutfağı sunan restoranlar var. Ama kayak merkezinde bazı restoranlar var ki ekonomik fiyatlarına rağmen kırmızı et yemeklerine fazlasıyla doymanızı sağlayacak. Ayrıca kaşkaval peyniri ve meşhur şarapları da var. Özellikle ev yapımı şarapların tadına bakmalısınız.

Fakat şehir merkezinde ‘mehana’ olarak isimlendirilen Bulgar restoranlarında yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Bulgar yemekleri denemek için tercih edebileceğiniz mekanlardan birisi Castello Restoran olabilir.

 

Bansko yeme içme
Bansko yeme içme

 

Yemekleriyle ünlenmiş restoranlardan bir tanesi 180 Degrees. Pistlerin kesişim noktasında yer alıyor; menüdeki her şey gayet leziz. Yöresel lezzetleri bulabileceğiniz Steak House ve kahve tatlı ikilisi için Теменуга isimli pastaneyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanında kendine has hizmet tarzıyla ve yemekleri kadar içkilerinin de güzelliğiyle dikkat çeken Euphoria Bar & Grill var.  Burayı da kesinlikle denemelisiniz. Haftanın belli günleri canlı müzik var ve fiyatlar Türkiye’deki restoranlarla kıyaslanmayacak kadar ekonomik. Bunlar dışında Bansko gece hayatı için birkaç öneri vermem gerekirse yemek sonrasında içkinizi yudumlayabileceğiniz Amigo Pub ve Happy End Bar gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 

Konaklama Önerileri

Bansko küçük bir belde olduğu için konaklama ve kayak merkezine ulaşım konusunda sıkıntı yaşamanız pek mümkün değil. Oteller zaten genellikle kayak pistlerine ulaşımınızı sağlayacak gondola gayet yakın yerlerde konumlanıyor. Yürüme mesafesi olanlar içinse oteller ücretsiz servislerle ulaşımı sağlıyor. Servisleri kaçırsanız bile taksiye ödeyeceğiniz ücret 3-5 Leva gibi bir miktar. Hatta eğer ekipmanları taşımakta sıkıntı çekmeyecekseniz yürürsünüz bile.

 

Bansko otelleri
Bansko otelleri

 

Bansko otelleri genellikle 3,4,5 yıldızlı ve apart otel konseptiyle hizmet veriyorlar. Gün boyu kayak keyfinden sonra size çok iyi gelecek olan spa ve termal havuz hizmeti veren oteller biraz pahalı olsa da Uludağ gibi bizim kayak merkezlerimdeki fahiş fiyatlarla kıyaslanmayacak kadar ekonomik. Bütçenize göre oteller arasında seçim yapabilirsiniz ancak yine de pazarlık yapmayı unutmayın derim.

Gondola 150 – 500 m uzaklıktaki Bansko otelleri arasında Saint George Palace Hotel, Kempinski Hotel Grand Arena, Hotel Perun & Platinum Casino Bansko, MPM Hotel Sport, Astera Bansko Hotel & SPAWinter Halfboard, Ragnum Apart Otel gibi birçok seçenek bulunuyor.

 

Pratik İpuçları

 • Schengen Vizesi sahibi değilseniz tatil için düşündüğünüz tarihten birkaç ay önce vize işlemlerine başlayın. Mümkünse vize merkezlerinden profesyonel destek alın. Geçerli Schengen’iniz varsa zaten dert değil; direk yola koyulabilirsiniz.
 • Bansko’ya ulaşımda da bahsettiğim gibi yakıt fiyatları Yunanistan ve Bulgaristan’da bize kıyasla daha ucuz olduğundan sınır kapısından hemen sonraki istasyonlardan yakıt almayı unutmayın.
 • Uçak yolculuğu sandığınız kadar kısa sürmeyecek; aklınızda bulunsun. Hele İstanbul dışından aktarmalı gelecekseniz yine aynı arabayla olduğu gibi 7-8 saat sürebilir. Ancak sınır kontrolleri veya yolda direksiyon salladığınız süre boyunca rahatlığınızla kıyaslanamayacak kadar rahat diyebilirim.
 • Sadece Türkiye’den değil, Avrupa genelinde çok talep aldığı için sezon çok kalabalık geçiyor; konaklama rezervasyonlarınızı mutlaka öncesinden ayarlayın.
 • Kayak güvenlik ekipmanlarının hepsine sahip olarak kaymaya başlayın. Çünkü pistler kalabalık olabiliyor ve istenmeyen kazalar bazen kaçınılmaz hale geliyor. Güvenlik ekipleri her yerdeler evet ama bir kaza sonrasında kendinizi idare edebilmenizi kolaylaştırmak adına güvenliğinizin en üst seviyede olduğuna emin olun.

 

Bansko Kayak Merkezi - manzara
Bansko Kayak Merkezi – manzara

 

 • Bansko SkiPass kartlarınız mümkünse göğüs cebinizde kalsın ki soğukta eldiveni çıkar, tekrar giy gibi bir zahmete katlanmak zorunda kalmayın. Cebinizdeki kart doğrudan okunuyor.
 • Seviyenize göre hangi pistlerin size uygun olduğunu belirleyin ki kayak pisti haritasından kolayca yolunuzu bulabilin.
 • Konaklama, ekipman kiralama, alışveriş gibi birçok durumda pazarlık yapabilirsiniz.
 • Avrupa’nın en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri olsa da yıllardan beri ne yazık ki hak ettiği bakımı görmediğinden şikayet ediliyor. Bazı yerlerde buzlanmayla, zeminin toprak olmasıyla, eğimsiz alanlar nedeniyle board’ları elde taşımasıyla biraz sinir bozucu olabiliyor. Bu olumsuzlukların hiçbirine de denk gelmeyebilirsiniz; sezonun yoğunluğuna ve hava koşullarına göre değişkenlik olabiliyor.
 • Bansko’ya ulaşım konusunda bahsettiğim gibi aracınızla seyahat ederken sigorta ve vignette izin kartını almayı unutmayın. Yoksa 300 Euro gibi daha tatil başlamadan keyif kırıcı bir harcama yapmış olursunuz.
 • Dilerseniz kayak ekipmanı satın almayı da düşünebilirsiniz, fiyatlar Türkiye’ye kıyasla daha ekonomik.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Bansko merkezde yerel lokantaları bulup Bulgar yemeklerinin tadına bakmadan,
 • Bansko kayak pistlerinin çoğunu denemeden,,
 • Pistlerde kendinizi yaralamayacak şekilde düşe kalka, bol kahkaha ile kayak yapmadan,
 • En tepedeki Plato Pisti‘ne çıkıp hem manzarayı, hem kayak keyfini hem de inerkenki eğlenceyi deneyimlenmeden,
 • Ev yapımı şarapların tadına bakmadan,
 • Kayak sonrası otellerde spa keyfi yapmadan,
 • Vaktiniz kalırsa tarihi geçmişine tanıklık etmek için başkent Sofya’yı gezmeden dönmeyin!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!