Anasayfa > Bulgaristan > Borovets Kayak Merkezi

Borovets Kayak Merkezi

Borovets Kayak Merkezi

Bulgaristan’ın en eski kayak merkezi olan Borovets Kayak Merkezi UNESCO korumasında tarihi yapıları, uluslararası düzeydeki kayak pistleri, lüks otelleri, muhteşem manzaraları ve doğal güzellikleri ile harika bir kış tatili deneyimi yaşatacak. Eğer siz de başka bir ülkeye gidelim ama yakın olsun, pahalı olmasın, kayak yapalım ama gezilecek yerleri de olsun, tarihini öğrenelim, keşfedelim diyorsanız haydi takılın peşime Borovets’e gidelim!

 

Borovets Kayak Merkezi
Borovets Kayak Merkezi

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Bulgaristan’ın En Eski Kayak Merkezi – Borovets Kayak Merkezi

Nasıl ki yaz gelince deniz, kum, güneş keyfini en güzelinden yaşayabileceğimiz yerleri arıyoruz, kışın da tatil için akla gelen ilk alternatif kayak merkezleri oluyor. Ekonomik fiyatlar, konforlu konaklama, yeni yerleri keşfetme gibi isteklere en iyi cevap bence Bulgaristan…Hele ki halihazırda Schengen’iniz varsa veya yeşil pasaport sahibiyseniz zaten masraflar bir tık daha aşağı düşüyor. Bulgaristan’ın en eski kayak merkezi olan Borovets kış turizmine katkı sağlayan en önemli yerlerden birisi. Üstelik bir doğa harikası! Bulgaristan’ın en büyük milli parkının yanında yer alan Borovets Kayak Merkezi sadece snowboard, kayak, atlamalı kayak, kayaklı koşu gibi imkanlarıyla değil çok sayıdaki şelale ve kanyonlarıyla, bol oksijenli çam ağaçlarıyla ziyaretçilerine keyifli bir tatil deneyimi yaşatıyor.

 

Borovets Kayak Merkezi
Borovets Kayak Merkezi

 

Borovets Kayak Merkezi Hakkında Önemli Bilgiler – Borovets Kayak Merkezi

 • Türkiye’den çok rağbet gördüğü gibi Avrupa genelinde ün salmış Bulgaristan Kayak Merkezleri’nden bir tanesi de Borovets Kayak Merkezi’dir.
 • Tıpkı Bansko ve Pamporovo kayak merkezlerinde belirttiğimiz gibi elbette buraya gelirken de Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekiyor.
 • Bulgaristan’daki döviz ofisleri farklı kur değerlerinde hizmet verdiğinden daha önceden paranızı Leva’ya çevirmeniz. Ayrıca önce Euro sonra Leva yaptırmak gibi bir yanılgıya düşüp paranıza değer kaybettirmeyin.
 • Kart yerine nakit taşımaya çalışın çünkü bazı yerlerde kart geçmiyor ve özellikle yerel restoranları deneyecekseniz buralarda sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Rila Dağı eteklerinde kurulmuş olan Borovets Kayak Merkezi 1960’lı yıllardan bu yana kış turizmine hizmet veriyor.
 • Sadece Bulgaristan’ın değil, Balkanlar’ın en eski kayak merkezine ev sahipliği eden kenti Borovets şehridir.
 • Borovets’i çok özel kılan bir özelliği de doğa sporları imkanları sayesinde Avrupa genelinde çok meşhur olan Rila Ulusal Parkı’nın ve Balkanların en yüksek dağı olan Musala’nın bu şehirde yer almasıdır.
 • Dağın eteklerinden başlayıp 2560 m’ye kadar ulaşan birbirinden güzel kayak pistlerinde kaymak inanılmaz keyifli ve eğlenceli! Ziyaretçilerin kayak keyfini maksimumda yaşamalarını sağlamak adına suni kar makineleri ve çok sayıda lift çalışıyor. Ne sıra bekleme ne de pist zeminlerinde sorun yaşama ihtimaliniz ortadan kalkıyor.
 • Kolay, orta ve ileri seviyedeki herkese uygun olan, toplam uzunluğu 58 km’ye ulaşan kayak pistleri 3 farklı bölgede yer alıyor: Yastrebets, Markudjik ve Sitnyakovo-Martinovi Baraki.
 • Sadece kayak merkezi değil, Borovets şehrinde görmek isteyeceğiniz farklı yapılar da mevcut. Aralık – Ocak aylarında etkili olan kar yağışı sayesinde şehir çok güzel manzaralara ev sahipliği ediyor.

 

Borovets Nerede?

Borovets Kayak Merkezi Bulgaristan başkenti Sofya’ya 70 km. uzaklıkta güneydoğusunda kalıyor. Bulgaristan’ın en fazla tercih edilen bir diğer kayak merkezi olan Bansko’nun kuzeyinde yer alıyor.

 

 

Borovets’e Nasıl Gidilir?

Borovets’e ulaşım için tercih edebileceğiniz alternatifler var. Uçak, tren, otobüs veya aracınızla Borovets Kayak Merkezi’ne gelebilirsiniz. Genellikle Sofya üzerinden aktarmalı olarak kayak merkezine ulaşılıyor.

Otobüsle

Komşumuz Bulgaristan’a Türkiye’deki bazı otobüs firmaları da seferler düzenliyor. Fakat Borovets’e gelmek için Sofya üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor. Sofya’ya ulaştıktan sonra otogardan her yarım saatte bir kalkan servisleri kullanabiliyorsunuz. Aktarmalar Sofya – Samakov – Borovets şeklinde olabiliyor.

Otobüsle seyahat etmek istiyorsanız Borovets Turları için hizmet veren turizm acenteleri de var. Otobüs fiyatları oldukça makul; yani Türkiye içinde şehirlerarası seyahat yaparken ödediğinizden daha az ödüyorsunuz. Bilet fiyatları ortalama 90 – 95 TL arasında değişiyor. Fakat otobüsle Borovets’e seyahat etmek biraz keyif kaçırıcı çünkü birkaç kez otobüsten indirilip çeşitli aramalara maruz kalabiliyorsunuz. Dolayısıyla hem yorucu hem vakit kaybettirici olabiliyor.

Araçla

Özel araçla Borovets’e ulaşım için yine Edirne üzerinden devam ediyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürüyor. İstanbul’dan Borovets’e ulaşım ise yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Geze geze gitmek isterseniz yol tarifini detaylıca anlattığım Bansko’ya ulaşıma bakabilir ve biraz yolu uzatsa da en iyi kayak merkezlerinden bir tanesini daha gördükten sonra Borovets’e gelebilirsiniz. Yine aynı Bansko’ya ulaşımda olduğu gibi Yunanistan üzerinden geçmeyi düşünebilirsiniz. Sınırdan girdikten sonra ilk benzin istasyonundan ‘vignette’ isimli izin belgesini almayı da unutmamalısınız.

Trenle

Balkan Ekspresi veya Sofya Ekspresi olarak bilinen trenle de seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda tren yolculuklarının ne kadar popüler hale geldiğini Doğu Ekspresi ile zaten fark etmemek mümkün değil. Doğu Ekspresi dışında deneyimleyebileceğiniz güzel yolculuklardan bir tanesi de Borovets’e gelirken kullanabileceğiniz Balkan Ekspresi… Borovets’e araçla gelmiyorsanız izleyeceğiniz yol bir yerden sonra aynı…Uçak, tren veya otobüs de olsa her birinde Sofya üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor.

Uçakla

Türkiye’den Sofya’ya yaklaşık 45 dakika, 1 saat gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Tabii ki havalimanına ulaşım, oradan aktarması falan filan derken bazen bir de bakmışsınız aynı otobüsle veya araçla gelmiş kadar vakit geçmiş…Yine de yolculuğun hızlı geçmesini isteyenler için, aktarma yaparken de yeni yerler keşfedeceğini düşünenler için bence oldukça pratik bir seçenek. Seyahat tarihinizden yaklaşık 1 ay önce uçak biletlerini ayarlarsanız çok hesaplı fiyatlara uçabilirsiniz. Uçakla Borovets’e ulaşım için de Sofya Havalimanı’ndan yarım saat arayla kalkan servisleri veya varsa kalacağınız otelin transfer araçları tercih edebilirsiniz.

 

Borovets Otelleri
Borovets konaklama

 

Borovets’e Ne Zaman Gidilir?

Borovets Kayak Merkezi ile ünlendiği için Aralık ve Nisan ayları arasında yani kayak sezonunda gelmeyi tercih edebilirsiniz. Fakat eğer özellikle kayak için gitmeyecekseniz hem yeni bir yer keşfetmek hem de bol oksijenli, çam ağaçları arasında keyifle spor yapmak için her mevsim gidebilirsiniz. Kayak kadar sevilen diğer bir aktivite çam ağaçları arasında yürüyüş yapmak ve özellikle bahar yaz aylarında çok keyifli oluyor. Borovets her mevsim gidip görülebilecek birçok şelaleye, dağ köylerine, mağaralara da ev sahipliği yaptığından yürüyüş rotaları da çok popüler.

 

Borovets İçi Ulaşım

Pistlere ve pistler arasında ulaşım için 4 adet chair lift ve 9 adet telesiyej ile beraber toplamda 15 adet lift bulunuyor. Liftler dışında Borovets merkezinden kayak merkezine ulaşmayı sağlayan 1 adet gondol kullanılıyor. Borovets Kayak Merkezi liftlerinin kapasitesi saatte 16.000 kişiye hizmet verebiliyor.

 

Borovets içi ulaşım
Borovets içi ulaşım

 

Borovets Kayak Merkezi

Bulgaristan’ın heybetli dağlarını bilmeyen var mı? Ülkenin neredeyse %30’u dağlarla kaplı ve bu da kış turizmini en iyi destekleyen durumlardan birisi haline gelmiş. Geçmiş yıllardan bu yana her zaman önemli bir yeri olan Rila Dağı Borovets Kayak Merkezi’ne, Rodoplar Pamporovo’ya, Pirin Dağı ise Bansko Kayak Merkezi’ne ev sahipliği ediyor. Rila Dağı eteklerine kurulmuş olan Borovets Kayak Merkezi 1300 rakıma sahip ve pistlere çıktıkça yükseklik 2500’leri aşıyor. Bulgaristan’daki diğer kayak merkezlerine kıyasla karlı zemin yapısı biraz yumuşak olduğu için suni karlama sistemleri ile destekleniyor. Uluslararası standartlara sahip olan kayak pistlerinin uzunluğu 58 km’ye kadar ulaşırken, liftlerin toplam uzunluğu da 14 km’ye ulaşıyor.

Borovets Kayak Merkezi pistlerinin her seviyeye uygun olduğunu belirtmiştim. Bunun yanı sıra ilk kez kayak yapacaklar veya çocuklarıyla gelen aileler için eğitmenlerle çalışılan kar parkı mevcut. Kayak eğitimleri sayesinde ekipmanları yakından tanıyarak nasıl kayak yapılacağını öğrenebilirsiniz. Dilerseniz daha profesyonel eğitim de alabiliyorsunuz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için olan kayak eğitimleri oldukça uygun fiyatlarla veriliyor.

 

Borovets Kayak Merkezi
Borovets Kayak Merkezi

 

Akşam olunca Borovets kayak etkinliklerinin yanı sıra inanılmaz eğlenceli gece hayatıyla insanın içi kıpır kıpır oluyor. Farklı ülke mutfaklarına ait nefis yemeklerin sunulduğu restoranlar, kafeler, meyhaneler ve gecenin ilerisi için kulüpler bulunuyor. Düşmeli, kalkmalı ama çok eğlenceli olan kayak sonrasında Spa hizmeti alarak gevşeyebilir ve gecenin devamına hazırlık yapabilirsiniz. Borovets Kayak Merkezi kış tatilinden beklediğiniz her şeyi bir arada sunuyor. Üstelik restoranlar, kafeler, barlar birbirine gayet yakın olduğundan ulaşım konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorsunuz.

 

Borovets Kayak Pistleri

Borovets kayak merkezinde 24 adet pist bulunuyor. Pistler farklı yüksekliklerdeki Yastrebets, Markudjik ve Sitnyakovo-Martinovi Baraki bölgelerinde yer alıyor. Kayak merkezindeki en uzun pist 12 km uzunluğunda ve saatler boyu çok eğlenceli bir şekilde kayak yapma imkanı sunuyor. Kayak pistleri yine genellikle diğer kayak merkezlerinde olduğu gibi renkler yardımıyla seviyeye göre ayrılmış. Mavi renkli pistler kolay, kırmızı renkli pistler orta ve siyah renkli pistler profesyonel seviyede kayak yapmak isteyen sporcular için uygunluk gösteriyor.

Siyah renkle belirlenen profesyonel kayak pistleri gerçekten sadece ‘profesyoneller’ için uygun desem yeridir. Eğer kayak seviyenize çok fazla güvenmiyorsanız bence bu pistlerde risk almayıp diğer pistlerde güvenli bir şekilde kayak yapmaya bakın derim. Fakat pistlerde sadece kayak değil snowboard ve kızak gibi farklı dallar da yapılabiliyor. Kızakla kaymayı denemek sandığınızdan çok daha eğlenceli olabilir; şiddetle öneriyorum!

 

Borovets Kayak Pistleri
Borovets Kayak Pistleri

 

Ayrıca eğer kayak keyfine doyamadığınızı hissederseniz görevlilere gece aydınlatmayla desteklenerek daha uzun süre kayma imkanı sunan pistler hakkında bilgi alabilirsiniz.

En fazla kolay seviyede kayak pisti bulunuyor ki pistlerin toplamının %43’ü mavi, %39’u kırmızı ve %18’i siyah renkli. Borovets Kayak Merkezi’nde lift sayısı çok fazla olduğu için Bansko’da olduğu gibi uzun kuyruklar beklemenize gerek kalmıyor. Üstelik burada lifler ile yaptığınız kısa yolculuklar çam ağaçların içerisinden olduğu için çok daha keyifli ve güzel manzaralar eşliğinde gitmenizi sağlıyor.

 

Borovets SkiPass Ücretleri

Türkiye’deki kayak merkezleri ile kıyaslandığında Borovets ve diğer Bulgaristan Kayak Merkezleri’nde SkiPass ücretlerinin daha hesaplı olduğunu görüyorsunuz. Üstelik bazı kampanyalar sayesinde zaman zaman bu fiyatlar bir içecek ve gofret tarzı eklemeler de yapılıyor. Borovets İstanbul’dan Borovets’e ulaşım ise yaklaşık 7-8 saat sürüyor. hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki tablodan alabilirsiniz.

 

2018-2019 SkiPass Fiyatları

Tam (23- 65 Yaş) Çocuk (7- 12 Yaş)

Genç (14-22 Yaş)- 65 Yaş ve üzeri

Gondol (iniş-çıkış) 61 ₺ 45 ₺

61 ₺

Yarım gün (08:30- 12:30)

137 ₺ 82 ₺

97 ₺

Yarım gün (12:30- 16:30)

106 ₺ 61 ₺

76 ₺

1 günlük

176 ₺ 97 ₺ 128 ₺
2 günlük 340 ₺ 188 ₺

243 ₺

3 günlük

505 ₺ 274 ₺ 365 ₺
4 günlük 638 ₺ 350 ₺

471 ₺

5 günlük 790 ₺ 426 ₺

578 ₺

6 günlük

973 ₺ 547 ₺ 699 ₺
7 günlük 1,034 ₺ 578 ₺

760 ₺

Gece 76 ₺ 46 ₺

76 ₺

 

Borovets Gezilecek Yerler

Yazının en başından beri birçok kez belirttiğim gibi Borovets yalnızca kayak merkezi ile değil tarihi yapıları ve eşsiz manzaraları ile de dikkat çekiyor. Özellikle UNESCO koruması altında olan Rila Manastırı kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

1. Rila Manastırı

1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Rila Manastırı adını temelini atan Aziz Ivan’dan alıyor. 927 yılında inşasına başlanan manastırın rakımı 1147 m ve şehir merkezinin güneyinde kalan oldukça yakın bir bölgede konumlanıyor. Bulgar Çar’ı tarafından ismi duyulan Aziz Ivan’a yapılan altın teklifinin reddedilmesi halkın gözünde Aziz Ivan’ı daha da yükseğe taşımayı başarmış. Aziz Ivan bu manastırda vefat edince burası özellikle Doğu Ortodoks Hristiyanları için oldukça özel bir anlam ifade etmeye başlamış ve kutsal mekanları kabul edilmiş.

Rila Manastırı’nı bu kadar kutsal ve özel kılan sebepler arasında ayrıca içerisinde yer alan 14. Ve 19. yüzyıla dair freskler, duvar resimleri, 250 el yazması ve 9000 üzerinde eski kitabın yer aldığı kütüphanesinin bulunmasıdır.

Osmanlı akınları sırasında epeyce hasar gören Rila Manastırı 19. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve Bulgar Rönesansı’nın en güzel ve önemli örneklerinden birisi haline getirilmiş. Hristiyan kültürüne ek olarak Osmanlı kültüründen de izler taşıyan manastır Borovets şehrine popülerlik katan bir yer haline gelmiş. Günümüzde hala yıllık ortalama ziyaretçi sayısı 900.000’i aşıyor.

 

Rila Manastırı
Rila Manastırı

 

2. Tzarska Bistritza

Tarihi hikayelerde çokça duyduğumuz av köşklerinden bir tanesi de Tzarska Bistritza…1989 yılında yapımına başlanan binanın inşası 1914 yılında bitirilmiş. İçerisinde yemek odası, çalışma odası ve diğer odalar bulunuyor. Tzarska Bistritza Ferdinand tarafından yaptırılmış ve oğlu Çar 3. Boris tarafından kullanılmış. Kral Ferdinand’ın Brezilya’ya 1902 senesinde gemiyle yaptığı ziyaretten birkaç eşya kamara tarzı düzenlenen odanın dekorasyonunda kullanılmış. Tzarska Bistritza Borovets şehir merkezine 2.5 km uzaklıkta yer alıyor.

 

3. Kayak Merkezi Etrafındaki Doğal Alanlar

Borovets Kayak Merkezi’nde bilgi alacak yerler bulacaksınız. Buralardan hava koşullarının yürüyüş parkurlarının kullanımına elverişli olup olmadığını öğrenin ve size huzur dolu manzaralar sunacak dağ köylerine tepeden bakma keyfini sürün. Sadece dağ köyleri de değil, dereler, şelaleler, göller…Borovets şehrini özel kılan bu doğal yerleri tepeden görmek en az kayak yapmak kadar iyi gelecektir.

 

Rila Milli Parkı - Yedi Göller
Rila Milli Parkı – Yedi Göller

 

Yeme İçme Önerileri

Borovets Kayak Merkezi’nde de şehir merkezinde rastlayabileceğiniz Çin, İtalyan, Türk ve Bulgar mutfağına ait çok sayıda restoran bulunuyor. Damak tadınıza hangisi hitap ediyorsa içlerinden dilediğinizi seçin veya yeni tatlara açıksanız benim de önerdiğim gibi mümkün olduğunca farklı yerlerde yemeyi deneyin. Çoğu restoranda yerel peynirler ve yoğurt masaya ilk gelenlerden. Kahvaltıda ise hamur işine fazlasıyla doyuyorsunuz. Borovets yeme içme önerileri arasında öne çıkan yerlerden bazıları Hunters, Crown Italian Restaurant, Alpin Restaurant, Mamacita’s, Venice Steak House, The Red Lion ve The Golden Horn şeklinde sıralanıyor. Bu mekanlarda yemek keyfinin ardından Borovets gece hayatı için de tercih edebileceğiniz Rila Night Club ve Samakov Night Club, Buzzbar, Bonkers, Black Tiger gibi yerleri alternatiflerinize eklemelisiniz.

 

Konaklama Önerileri

Herkesten duyacağınız, Borovets için araştırma yaparken sürekli gözünüze çarpacak şüphesiz ki bölgenin en güzel oteli Rila Hotel…Gondola 200 m uzaklıkta, kayak merkezinin merkezinde yer alan otel misafirlerine eksiksiz hizmet sunuyor. Otel misafirleri kayak dışında Rila Hotel tarafından düzenlenen balık tutma, dağ bisikleti ve binicilik gibi etkinliklere katılabiliyor. Ayrıca otelin kapalı havuzuna vurulmamak elde değil çünkü üzeri camla kaplı ve muhteşem bir ortam oluşturuyor. Burası dahil Borovets bölgesinde yer alan otellerden çok daha ekonomik fiyatlarla konaklayabilmek için 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapabilirsiniz. Oteller Bansko’da olduğu gibi kayak merkezinden bağımsız değil ancak farklı yüksekliklerde yer alan 60’a yakın otel bulunuyor. 4 yıldızlı diğer oteller arasında Hotel Yastrebets Wellness % Spa (480 TL – 1200 TL), Festa Chamkoria Hotel (150360 TL), The Lodge Hotel (gecelik 300650 TL) gibi seçenekler yer alıyor.

 

Borovets Rila Hotel
Borovets Rila Hotel

Pratik İpuçları

 • Küçük hatırlatmalara yine Schengen Vizesi’nden başlayalım. Yeşil pasaportunuz veya halihazırda vizeniz varsa sıkıntı olmaz ama yoksa birkaç ay önceden vize işlemlerini halletmek için harekete geçmelisiniz.
 • Eğer özel aracınızla seyahat ediyorsanız, Bulgaristan sınırına girdikten sonra vignette isimli izin belgesini almayın unutmayın. Aksi takdirde yüklü bir para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. (300 Euro gibi)
 • Bansko’daki gibi inanılmaz kuyruklar ve saatler süren beklemeler burada pek olmuyor. Rahatça pistleri kullanabilir, aralarında ulaşımı kolayca sağlayabilirsiniz.

 

Borovets Kayak Merkezi
Borovets Kayak Merkezi

 

 • Kayak bilginize güvenmiyorsanız oldukça ekonomik fiyatlarla verilen kayak eğitimlerini alabilirsiniz. Hatta dilerseniz kayak ekipmanlarını kiralamak yerine satın alabilirsiniz. Bazıları Türkiye’deki fiyatlarıyla kıyaslanınca çok daha hesaplı kalıyor.
 • Borovets genellikle aşırı soğuk olmuyor, kayak kıyafetlerinizi ona göre ayarlamanızı öneririm.
 • Borovets’e ulaşım konusunda en iyi seçenek konfor arayanlar için uçak, keyif ve keşif arayanlar için ise tren.
 • Özellikle Rila Manastırı görülmeye değer bir mimariye sahip, içindeki eşyalar da cabası…El işçiliğine hayran kalacağınız çok özel eserler bulunuyor. Gezmeden dönülmemeli diye düşünüyorum.

 

Borovets Gece Pistleri
Borovets Gece Pistleri

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Borovets Kayak Merkezi’nde sadece kayakla yetinmeyin. Yürüyüş rotalarını öğrenin ve içinizi açan manzaralara doğru yola çıkmadan,
 • Eğer kışın gitmediyseniz ve dağ bisikleti deneyimlemek isterseniz engebeli yollarda bisiklet sürmenin heyecanını yaşamadan,
 • UNESCO koruması altında bulunan Rila Manastırı’nı ve diğer Borovets gezilecek yerleri görmeden,
 • Bulgaristan lezzetlerinin tadına bakmadan,
 • Kondisyonunuza güveniyorsanız Balkanların zirvesi olan Musala’ya tırmanmadan,

 

Musala Dağı Zirvesi
Musala Dağı Zirvesi

 

 • Borovets gece hayatına katılmadan,
 • Bulgaristan meyhanelerinde eğlenmeden,
 • Kar manzarası eşliğinde havuz keyfi yapmadan,
 • Kayak yaparken bolca düşüp-kalkıp, bolca kahkaha atmadan, sayısız fotoğraf çekmeden kısacası kış tatilini eksiksiz bir şekilde yaşamadan dönmeyin!

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!