Anasayfa > Türkiye > Gaziantep > Gaziantep Yemekleri

Gaziantep Yemekleri

Koçak Baklava

Gaziantep gezisi sırasında midem tıka basa doluyken bile o nefis tatları yiyecek yeri bir şekilde buluyorduk. Gaziantep yemekleri hakkında yazarken Gaziantep’ten uzak olmak tam bir işkence. Çünkü Antep yemekleri demek dört dörtlük bir sofra, ikramıyla zaten yeterince doyurucu olan bir sofra üzerine de katmeri, baklavasıyla insanı hem keyiften dört köşe yapan hem de midesinin sınırlarını zorlatan bir deneyim demek!

Şimdiden burnuma o küşlemenin kokusu, gözümün önüne ekşili saray kebabının enfes sunumu geldi. Gaziantep yemekleri ile ilgili bolca övgü, yemeklerin içeriklerine dair bolca detay içeren bu yazıyı okumaya başlarken tok olduğunuzdan emin olun yoksa kendinizi Gaziantep’e gitmek için plan yaparken bulabilirsiniz.

Gastronomi Şehri Gaziantep’te nerede ne yiyeceğiniz konusunda belli bir düzen var gibi. Diyelim ki bloglardan hep aynı önerileri okudunuz ve gidip yerlisine sormaya karar verdiniz. Üzgünüm ama farklı bir cevap alma ihtimaliniz sıfıra yakın. Çünkü restoranlarda bile ‘Şunu şurada yediniz mi’ diye spesifik yemekler için spesifik yerlerden bahsediliyor.

Bahsettiğim bu tansiyon gibi sorunlarla baş etmek için yapacağınız şey de aslında çok basit: Yürümek. Gezilecek yerler ve restoranlar arasında bol bol yürümeyi ihmal etmeyin. Yoksa yediğiniz yemekten aldığınız tat azaldığı gibi, sağlık sorunları yaşama ihtimaliniz de artar.

 

“Usta Bize Birer Porsiyon, Daha Deneyecek Çok Yemek Var!” – Mevzu Bahis Antep Yemekleri

Evet bu cümle muhtemelen Antep’e gittiğinizde çok sık yapacağınız bir açıklama. Gerçi çoğu yerde artık bu duruma alışıklar çünkü genellikle yemekleri ilk kez deneyecek olanlar bir porsiyonu bölüşüp farklı tatlara da yer bırakmaya çalışıyor. E haksızlar mı? Asla! 3 günlük Gaziantep gezisinde ne yediyseniz kar zaten ama en iyisi mümkün olduğunca fazla yemeğin tadına bakabilmek. Şimdi hazırsanız sizleri kahvaltıda beyran içmeye, ciğer yemeye götüreceğim! Evet, kahvaltı ve ciğer kelimelerini aynı cümlede kullandım. Çünkü Antep’teyiz, yiyeceğiz, güzelleşeceğiz!

Hepimize şimdiden afiyet bal şeker olsun! 😊

Gaziantep Yemekleri – Kahvaltı

1. Ciğerci Ali Haydar – Ciğer/Kavurma

İşin aslı Antep’e gitmeden mutfak kültürü hakkında kısa bir araştırma yaptığımda kahvaltıda ciğer önerisini gördüğümde şoka girmiştim. Aklıma direk ‘Tansiyonumuz çıkar yahu!’ gibi bir isyan geldi. Meğer mevzu çok başkaymış! Tabii ki kaldığınız yere göre değişir ama Antep otellerinde genellikle çok çeşitli saatler süren açık büfe kahvaltılar falan pek yok. Tekrarlıyorum, olanlar tabii ki var ancak bizim gibi Gaziantep ruhunu en güzel şekilde yaşamak için Anadolu Evleri’nde konaklarsanız zaten kahvaltı sofrasına ihtiyacınız olmadığını anlarsınız. Çünkü burası Gaziantep, normalde kahvaltının karşılığı beyran veya ciğermiş.

Bu arada adı Ciğerci Ali Haydar ama bir de kavurması var ki…Ben ki çok et seven biri olmamama ve o uyku mahmurluğuma rağmen kavurmanın ağzımda bıraktığı tat yüzünden kalkıp halay çekecektim. İNANILMAZ LEZZETLİ. Dürüst olayım ki benim için Ciğerci Ali Haydar’ın ciğerindense kavurması bir numaraya yerleşti. Fakat bu tamamen benim Gaziantep sınırları dışında ciğer yemememden kaynaklanıyor. Çünkü normalde ciğer seven ve Ali Haydar’da tadına bakan kişilerin yüzündeki mutluluğu da görmemeye imkân yok.

Saat 07:30’da gitmemize rağmen kavurma bitmek üzereydi ama neyse ki tadına bakabildim. Dükkân 04:30’da açılıyor ve en geç 8:45 gibi kapanıyor. Bu arada hiç de zannettiğim gibi tansiyonuma bir şeyler olmadı. Demek havasında da var bir şeyler, otomatik olarak bağışıklık kazandırıyor size… 😊 Ali Haydar’ın karşı çaprazında bir çay ocağı var, orada biraz oyalanıp 08:30 itibariyle açılan ve dükkânın karşısındaki caddede yer alan Gaziantep Kalesi’nden gezinize başlayabilirsiniz.

 

Ciğerci Ali Haydar
Ciğerci Ali Haydar

 

2. Katmerci Zekeriya Usta – Katmer

Salaş, kendi halinde, çarşının içinde bir araya sıkışıp kalmış Gaziantep’in meşhur katmercisi. Zekeriya Usta öyle tatlı, öyle güler yüzlü, öyle konuşkan ki sanırım katmerlerine lezzeti de buradan geçiyor! Öyle bir kahvaltı olsun ki gün boyu bomba gibi enerjik hissedeyim, her yere yürüyeyim, dolaşayım diyenler için çok doğru bir yer. Biz maalesef ki bir katmeri iki kişi bitiremedik ama artık yiyeceğimiz yer kalmadığından, hastanelik olmayalım diye inanın.

Anteplilerin ikinci kahvaltısı katmer için mutlaka Zekeriya Usta’ya uğrayın. Katmer bir sanatsa Zekeriya Usta bu sanatı en güzel şekilde yapanlardan bir tanesi diye düşünüyorum. Şeffaf denecek incelikteki yufka içinde karışan şeker, fıstık ve kaymağın müthiş buluşması…Şekerden bayılmamanız için yanında süt isteyebilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam yanına keçi sütü getiriyorlardı ki onun da lezzeti bambaşkaydı! Süt, şekeri nötrleyerek katmeri daha rahat yemenizi sağlıyor ama hepsini bitirip sofradan kalkarken mideniz ne halde olur bilemiyorum…Katmerci Zekeriya Usta her gün 06:00-17:00 saatleri arası hizmet veriyor.

 

Katmerci Zekeriya Usta'ya selam olsun :)
Katmerci Zekeriya Usta’ya selam olsun 🙂

 

3. Akşam Simit – Katmer

Anteplilerin önerilerinden bir tanesi de Akşam Simit olmuştu. Burası lezzetiyle ve sunumuyla ünlenmiş hatta Instagram fenomeni haline gelmiş yerlerden bir tanesi. Çikolatalı ve simit katmeri ile meşhur. Fakat bizim düştüğümüz yanılgıya siz düşmeyin. Akşam Simit’in şubeleri var ancak özellikle çikolatalı katmer için gideceksiniz İncilipınar Mahallesi’nde yer alan merkez şubeye gitmeniz gerekiyor. Herhangi bir şubesine girip sadece unlu mamulleri görünce üzülmenizi istemeyiz 😊

 

Akşam simit - simit katmer
Akşam simit – simit katmer

 

4. Metanet – Beyran

Gaziantep kahvaltı noktalarından bir başkası da Metanet. Metanet için çok farklı şey duyduk. “Eskisi gibi değil, gitmeye değmez, mutlaka git, Metanet’te beyran içilmeden dönülür mü yahu!” gibi birbirine son derece zıt cümlelerdi. Gel gör ki biz bu sözleri dinlediğimizden değil de vakit yaratamadığımızdan gidemedik. Üstelik kaldığımız Anadolu Evleri’ne çok ama çok yakındı ancak yukarıda bahsettiğim ‘Ya tansiyonum çıkarsa! korkusu, bir de biraz önyargım nedeniyle yiyemedik. Çünkü beyran şunların bir araya gelmesiyle hazırlanıyor: Yağ, iç yağı, kuzu incik, et suyu, tekrar yağ ve pul biber. Bu arada benim her yerde inatla Beyran çorbası dememe neden garip baktıklarını sorguluyordum ki açıklama geldi. Çünkü Gaziantep’te beyran aslında bir çeşit et yemeği olarak kabul görüyor. Neyse, cahilliğime verilsin 😊 Kısacası biz beyran yiyemedik, ayıp ettik, siz etmeyin. Gaziantep’e gitmişken mutlaka Metanet’te beyran için!

 

Metanet - Beyran
Metanet – Beyran

Gaziantep Yemekleri – Antep Mutfağı

5. Aşina

Evet, yukarıda da fark ettiğiniz üzere Aşina’da yediklerimiz arasından seçim yapmak oldukça zor. Gaziantep’te Aşina denince akla ilk olarak yuvalama geliyor, o bir gerçek. Sebebi de belli. Müthiş bir özenle hazırlanan yuvalama hem görüntüsü hem de lezzetiyle ŞA-HA-NEY-Dİ! İnsanın karnı doydukça, hele ki lezzetli, güzel şeylerle doyunca gelen o halay çekme hissi yalnızca bana mı geliyor bilmiyorum ama Aşina’dan aşırı mutlu ayrıldım.

Yuvalama içinde hamur topları, minik kuzu eti parçaları ve nohut bulunan yoğurtlu bir geleneksel Gaziantep yemeği. Çorba gibi gözüktüğüne aldanmayın ve çorba demeyin zira bu da aynı benim beyrana inatla beyran çorbası dediğimde karşılaştığım şaşkın ve alınmış bakışlara maruz bırakabilir. Bu içi bol malzemeli yuvalamanın üzerindeki nane sosu da yemeğe bambaşka bir güzellik katıyor. Yüzde yüz denenmesi gereken lezzetler arasında!

 

Aşina'nın nefis yemekleri
Aşina’nın nefis yemekleri

 

Yuvalamanın yanında özellikle bahsetmek istediğimiz bir lezzeti var ki akıllara zarar: Ekşili Saray Kebabı! Hayatımda yediğim en farklı en orijinal lezzetlerden bir tanesiydi. Aslında bir et yemeği olan ekşili saray kebabında etin eşlikçisi leziz mi leziz pişen ayvalar. Birbiriyle harika bir şekilde harmanlanan bu lezzeti Aşina’ya gittiğinizde mutlaka deneyin. İçli köfte, Antep dolma ve gavurdağı salatası da damak şenlendiren lezzetler arasında ilk sıralara yerleşir düzeyde. İşletme sahibi Talip Bey de çok ilgili ve güler yüzlü. Kendisiyle tanışma imkânınız olursa keyifli sohbetinin ve leziz yemeklerinin tadına doyamayacağınıza inanıyorum. Ayrıca yemek keyfini zirveye taşımak için katmerinin tadına da bakmanızı öneririm. Katmer için özel bir saatleri, yani sadece sabahları, kahvaltı niyetine gibi bir kısıtlamaları yok. Bu arada yemek üzerine alışılmışın dışında çay değil de zahter ricasında bulunursanız keyfinize keyif katılacak benden söylemesi 😊

6. Yesemek

Konakladığımız Anadolu Evleri’nin hemen altında yer alan Yesemek Restoran’a otelden başka misafirlerin önerisiyle gittik. Menülerinde yuvalama, beyran, mumbar gibi Gaziantep mutfağına özgü ne ararsanız var. Üstelik yemekten önce masa ikramlarla da donatılıyor. Doymama ihtimaliniz yok denecek kadar az. Gaziantep gezilecek yerler arasında en popüler mekanlardan Bakırcılar Çarşısı’nın hemen üzerinde kaldığı için gezi arasında uğrayabilirsiniz.

 

Yesemek
Yesemek

 

7. Kebapçı Halil Usta

Dırırım! Küşlemenin adresi Kebapçı Halil Usta. Zeugma Mozaik Müzesi’nin arkasında yer alan Halil Usta özellikle simit kebabı ve küşlemesi ile öne çıkıyor. 1972 yılından bu yana küşlemesi ile tanınmanın yanında hala aynı lezzeti korumayı başarmış olan Halil Usta’da da İmam Çağdaş’ta olduğu gibi çok kişilik masalarda farklı insanlarla yemek yeme keyfini yaşıyorsunuz ki masayı başkalarıyla paylaşmak bana çok samimi geliyor.

Kebapçı Halil Usta’da ne yerseniz yiyin pişman olmayacağınız kesin. Bol sumaklı salata ikramıyla yemeği beklerken iyice iştahınız açılıyor! İki şubesi var ama Zeugma’ya gitmişken arkasında kalan merkez şubesinde gitmenizi öneririz. Fakat meşhur küşlemenin çabuk tükenme ihtimali olduğundan kapanış saati olan 16:00’dan daha önce gitmeye çalışın.

 

Kebapçı Halil Usta - Küşleme
Kebapçı Halil Usta – Küşleme

 

8. Küşlemeci Mehmet Usta

Küşlemesi ve katmeriyle ünlenmiş bir diğer isim de Küşlemeci Mehmet Usta. Özellikle Mehmet Bey’in ilgisi müşterilerin üzerinde yemekten çok daha olumlu bir etki bırakıyor. Tabii diğer yandan küşlemesinin de gayet lezzetli, fiyatların da oldukça uygun olduğunu es geçmemek lazım. Karışık söylerseniz sade ve baharatlı küşleme ile simit kebabından oluşan bir tabak geliyor. Tavsiyem iki kişi bölüşmeniz yönümde ama yiyebilirim derseniz siz bilirsiniz. Menünün fiyatı 46 TL.

 

Kebapçı Mehmet Usta - Küşleme - Simit kebabı
Kebapçı Mehmet Usta – Küşleme – Simit kebabı

 

9. Ciğerci Mustafa

Ciğerci Ali Haydar’ın eline su dökemez ama en az onun kadar ünlü Ciğerci Mustafa. Ali Haydar gibi yalnızca sabah hizmet vermiyor. Eğer Ali Haydar’a yetişemediyseniz burayı da tercih edebilirsiniz. Ciğer dışında kuzu şiş, lahmacun, çiğ köfte gibi lezzetleri ve bir sürü ikramı da bulunuyor.

 

Ciğerci Mustafa
Ciğerci Mustafa

 

10. Dürümcü Recep Usta

Yine Gaziantep gezisi araştırmalarıma dayanarak nohut dürümü de tadına bakılması gereken lezzetler arasında görünce küçük çaplı bir şok yaşamıştım. Bildiğimiz nohut, sulu yemeğini yapıp yediğimiz hani…Nasıl olur da ekmek arası yenir hale gelir diye diye sorarken nihayet yanıt almak için Dürümcü Recep Usta’ya geldik.

Lavaş arası nohut yiyorsunuz ama yiyebiliyor musunuz bakalım? Bir kere porsiyon devasa bence ama buna rağmen fiyatı yalnızca 6 TL. Acılı, acısız nohut tercihini yapıyorsunuz ve şipşak nohut dürümünüz hazır. Nohutu neden dürüm yapıp yiyorlar sorusunun cevabı ise bence çok doyurucu ve lezzetinin gayet güzel olmasından kaynaklanıyor.

Tabii Anteplilerin içinde yabancı olduğunuzu kolayca belli etmenin bir yolu var ki bu kesinlikle benim…Nohut dürümünü yerken tabağına bir tane bile nohut dökmeyenini gördüm ama ben kesinlikle öyle düzgün yiyemedim. Siz siz olun, Antepliler gibi dürümün alt kısmını avcunuzun içine oturtun da yabancılığınız çok belli olmasın. Ya da olsun, yeter ki afiyet olsun! 😊

 

Dürümcü Recep Usta - Nohut Dürüm
Dürümcü Recep Usta – Nohut Dürüm

 

11. İmam Çağdaş

Anadolu Evleri’ni ararken otelden önce gözümüze çarpan ve benim Antep’in en meşhur yerlerinden biri olduğunu bildiğim için gözlerimden kalp fışkırmasına neden olan yer! Demek istesem de bir hevesle girip oturduk, servis güzel tamam ama Gaziantep’te başıma gelebilecek en kötü şey geldi. DOYMADIM! Birer porsiyon altı ezmeli ve İmam Çağdaş’ın en popüler lezzeti olan Ali Nazik istemiştik. Çok lezzetliydi ama kesinlikle porsiyonu doyurucu değildi. Üzerine birer dilim baklava istedik ki hakkını yemeyeyim çok lezzetliydi! Ama bu yediklerimize doymamama rağmen 100 TL ödemek beni biraz hayal kırıklığına uğrattı demesem yalan olur ☹

 

İmam Çağdaş - Ali Nazik
İmam Çağdaş – Ali Nazik

 

12. Çulcuoğlu Kebap

Antep’in ikramları en bol olan yerlerinden biri olduğunu düşündüğüm Çulcuoğlu Kebap. Hem fiyatları ekonomik hem de çok lezzetli. İşte burada itiraf etmem gerekir ki ben en çok buranın küşlemesini beğendim! Yumuşacık et, muhteşem sunum e zaten önünden de Mercimek çorbası, gavurdağı salata, cacık ve ezme ikramları geldiğinden zaten yemeğe de bayılmaya hazırdım. Fakat ikramlar arasında bir de harika bir lezzete sahip olan tavuk incik var ki, tadı hala damağımda. Tüm bu ikramlar, Adana Kebap ve küşleme yiyip yanında da şalgam içtik ve sadece 75 TL ödedik.

 

Çulcuoğlu - Küşleme
Çulcuoğlu – Küşleme

 

13. Çıtır Lahmacun

Yerlileri kadar arkadaş çevremizden gelen önerilere Akşam Simit’ten sonra bir de Çıtır Lahmacun için teşekkür etmeliyim. Çıtır Lahmacun, gerçekten çıtır çıtır, tadına doyulmayan, muhteşem lahmacunun adresi. Oldukça salaş, menü falan da yok çünkü zaten oturur oturmaz kaç tane lahmacun istediğiniz soruluyor ve dakikalar içerisinde dumanı tüte tüte önünüze konuyor. Gerçekten çok lezzetliydi, gezinirken uğrayıp ara sıcak yapmalık önerilerden. 😊

 

Çıtır Lahmacun
Çıtır Lahmacun

 

14. Bayazhan

Gaziantep’in lüks mekanlarından bir tanesi olan Bayazhan’dan daha önce Gaziantep gezilecek yerler yazısında bahsetmiştim. İçerisinde bir adet de müze bulunan Bayazhan şehirde alkol veren sayılı mekanlardan bir tanesi. Antep yemekleri arasında zirvede olan seçenekleri ise Antep peyniri, yuvalama (hala Aşina benim 1 numaram) ve simit kebabına öncelik vererek karar verebilirsiniz. Ayrıca yemek üzerine keyfinizi biraz daha yerine getirecek fıstık filizinin de tadına bakmalısınız.

 

Bayazhan Restauran
Bayazhan Restauran

 

15. Üçler Kebap

Anteplilerden duyduğumuz bir başka öneri de Üçler Kebap idi. Ben naçizane Çıtır Lahmacun fanı olmaktan yanayım ama burada da lahmacunu gerçekten çok lezzetli yapıyorlar. İkisini de soruşturup hangisi yakınsa onu denemeyi de tercih edebilirsiniz. Belki Botanik Bahçesi dönüş yolu üzerinde olduğundan uğranabilir.

 

Üçler Kebap - simit kebabı
Üçler Kebap – simit kebabı

 

16. Mutfak Sanatları Merkezi

Tabii Botanik Bahçe sonrası bir diğer alternatif de bir sonraki maddede yer alan sıra dışı lezzetleri olan Mutfak Sanatları Merkezi. Burada klasik haline gelen Gaziantep yemeklerinin daha modern ve daha herkesin damak tadına uygun hale getirilmiş hallerini deneyebilirsiniz. Gaziantep gezilecek yerler yazısında da burada da Antep’in 250 yemeğinin tescillendiğinden bahsetmiştim. İşte Mutfak Sanatları Merkezi olaya bambaşka bir boyut kazandırarak bu 250 yemeği mevsimine göre meyve ve sebzelerle harmanlıyor ve öyle sunuyor. Ortaya bir şölen sofrası çıkmıyor desem yalan olur. Ayrıca yine her şeyden biraz biraz tatmak isterseniz en iyisi tadım menüsü sipariş etmeniz. Pazartesi günleri hariç diğer günler saat 11:00 – 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

Antep Lahmacun, sen misin?
Antep Lahmacun, sen misin?

 

17. Kebapçı Ömer

Her yerin bir imza lezzeti olduğu gibi Kebapçı Ömer de kıyma kebabıyla ünlenmiş. Kıyma kebabı dediğimiz de görünüşü Adana/Urfa ile aynı ama kullanılan baharattan ötürü tadı daha farklı olan bir lezzet. Burası listemize yine Anteplilerin önerileri üzerine girmişti.

 

Kebapçı Ömer Usta - simit kebabı
Kebapçı Ömer Usta – simit kebabı

 

18. Boğazköy

Gaziantep yemekleri dışında dünya mutfağını deneyimlemek isteyenler için iyi bir alternatif olabilir düşüncesiyle listeye ekliyorum. Bilmiyorum Gaziantep’e gitmişken çeşit çeşit şerbetli tatlı arasından sufle yemeye ihtiyaç duyar mısınız ama Boğazköy özellikle suflesiyle müşterilerinin beğenisini kazanmış bir mekân.

 

Boğazköy Asya usülü somon
Boğazköy Asya usülü somon

 

Gaziantep Mutfağı – Gaziantep Baklava

19. Katmerci Zekeriya Usta

Kahvaltı bölümünde anlattığım Katmerci Zekeriya Usta…Eğer sabah ciğer veya beyranla kahvaltınızı yapıp öğleye doğru yeniden acıktıysanız ikinci kahvaltınızı bu defa tatlıyla yapın. Zekeriya Usta güler yüzü ve hünerli elleriyle size en güzelinden bir katmer yedirecektir!

20. Künefeci Cumba

Botanik Bahçe’de karnımızı iyice acıktırıp hafif doyurduktan sonra istikamet tabii ki aynı cadde üzerindeki tatlıcılar oldu. İkisi de birbirinde çok yakın olan Künefeci Cumba ve Köz Antep Künefe arasında birkaç dakikalık yürüyüş mesafesi var. Künefeci Cumba’nın daha kendine özel lezzetleri olduğunu duyduğumuz için biz tercihimizi buradan yana kullandık. İyi ki de öyle yapmışız çünkü harika bir künefe deneyimi yaşadık.

Tüm lezzetleri bir arada denemek adına 4’ü 1 arada sipariş ettik. Parçaları kaymaklı, fıstıklı, köy peynirli ve cevizli-köy kaymaklı çeşitlerinden oluşuyor. Tam karşılığı ‘Antep usulü künefe’ de denilebilir. Hele bir de yanına kavrulmuş fıstık isterseniz değmeyin keyfinize! Bu arada künefenin tadına iyice varabilin diye ikramlık keçi sütü, kaymak, muz ve mandalina dilimlerinden oluşan bir tabak da geldi. Gerçekten beraber yemekte fayda var, aşırı şekeri alıyor ve nasıl yediğinizi fark etmeden nefes alamayacak kadar yiyip künefeyi bitiriyorsunuz. 😊 4’ü 1 arada 60 TL, kavrulmuş fıstık için 20 TL.

 

Cumba Künefe
Cumba Künefe

 

21. Köz Antep Künefe

Köz Antep Künefe Cumba’ya giderken hafiften yolumuzun üzerinde kalıyordu. Biz denemedik ama denemek isteyenler için Antep’in meşhurları arasında sayılan bu yerden de bahsetmeden geçmeyeyim dedim.

 

Köz Antep Künefe
Köz Antep Künefe

 

22. Zeki İnal

Hediyelik baklava almak için girdiğimiz, tadınca lezzetine bayılıp sadece kendimize yarım kilo paket aldığımız Zeki İnal… Antepliler yemekler konusunda spesifik restoran ve spesifik lezzet konusunda hem fikir olsa da baklava konusunda bunun tam tersine herkesin farklı bir önerisi var. Peki bu durumda yapılabilecek en iyi şey nedir? Tabii ki hepsini denemektir! Antep yerlilerinden aldığımız gazla Zeki İnal’a gittik ve özellikle şöbiyeti karşısında bir arada mutluluktan gözyaşlarıma hâkim olamayacağımı hissettim. Genelde baklavaların kiloları 90-120 TL arasında değişiyor. Burada da yanlış hatırlamıyorsam baklavanın kilosu 95 TL, şöbiyetin kilosu 105 TL idi.

 

Zeki İnal'ın şöbiyeti
Zeki İnal’ın şöbiyeti

 

23. Reisoğlu Baklava

İşin aslı bildiğimizden ya da duyduğumuzdan değil ilk etapta şık, temiz ve derli toplu görünen vitrini bizi cezbetti. Burası da bir başka hediyelik almak için uğradığımız baklavacı oldu. Fakat Reisoğlu’ndan yine kendimize de bir paket alarak çıktık. Üstelik fiyat konusunda da yardımcı olduğu için biraz daha gönlümüzü kazandı. Hem kendimiz hem de hediyelik verdiğimiz kişiler tarafından bayılarak yendiğini söylemden geçemeyeceğim. Havuç dilim, şöbiyet, kare dilim gibi birçok çeşidiyle Almacı Pazarı’nın bulunduğu cadde üzerindeki yeni şubesinden alışverişimizi yaptık.

 

Reisoğlu Baklava'nın taze lezzetleri
Reisoğlu Baklava’nın taze lezzetleri

 

24. Koçak Baklava

Antep’in, Anteplilerin dilinden düşmeyen Koçak Baklava. Gaziantep baklavacılarına kıyasla çok daha yeni olan ama nasıl olduysa lezzetini Türkiye geneline duyurmaya başarmış olan Koçak Baklava hediyelik için uçakta da anladığımız üzere çok fazla insanın tercih ettiği yerlerden birisi. Fakat dürüst olmak gerekirse bu yemek ve baklava konusu gerçekten kişinin damak tadına göre değişiyor. Koçak Baklava mükemmelliğiyle öne çıkıyor ancak kimilerine göre baskın tereyağı kokusu bir tık rahatsız edici olabiliyor. O nedenle gidin, tadın, hangisi damak tadınıza daha uygunsa onu tercih edin. Koçak’ın öne çıkan lezzetleri arasında fıstıklı kurabiyesi, kare dilim ve şöbiyet var.

 

Koçak Baklava
Koçak Baklava

 

25. İmam Çağdaş

Evet, yemekleriyle meşhur İmam Çağdaş tatlı kategorisinde de karşınıza çıkıyor. Çünkü burada özellikle havuç dilim öne çıkıyor çıkmasına ama genellikle tüm tatlı çeşitleri damak şenlendiren nitelikte. İmam Çağdaş’ta deneyebileceğiniz tatlı çeşitleri arasında hepsi birbirinden güzel olan dolama, şöbiyet, bülbül yuvası, klasik baklava, kare dilim, havuç dilim gibi çeşitler yer alıyor.

 

İmam Çağdaş - Havuç Dilim
İmam Çağdaş – Havuç Dilim

 

26. Ayıntap Baklava

Biz denemedik ama yine aldığımız duyumlara göre fıstıklı kare baklavası çok satanlardanmış. Bunun yanı sıra midye baklava, bohça, yaprak şöbiyet gibi farklı lezzetleri de bulunuyor. Her baklavacıda bir dilim yerim diyorsanız mutlaka burayı da listenize ekleyin.

 

Ayıntap Baklava - Midye baklava
Ayıntap Baklava – Midye baklava

 

27. Çelebioğulları Baklava & Kuruyemiş

İşte Gaziantep’ten sadece baklava değil şöyle kalitelisinden fıstık da götürelim diyenlerin adresi. Tazecik kuruyemişleri bir yana bir de şerbetli tatlılarıyla ünlenmiş Çelebioğlulları Almacı Pazarı Caddesi’nde şubesi olan yerlerden bir tanesi. Buradaki şubesini 1933 yılında açtıktan sonra yıllar içinde dört tane daha şubesiyle hizmet veren Çelebioğulları özellikle yerellerin tercihi ve önerdikleri yerlerden bir tanesi. Tüm baklava çeşitlerini bulabilirsiniz ancak çok beğenildiğinden akşama varmadan tükenebiliyor. Ya alışverişinizi sabahtan yapmaya çalışın veya iletişime geçip siparişinizi ayırtın.

 

Çelebioğulları Baklava
Çelebioğulları Baklava

 

28. Güllüoğlu Baklava

Güllüoğlu Gaziantep’in hatta dünyanın en eski baklavacısı olduğu söylenen bir marka ancak ne yazık ki üretim seriye dönünce kalitesinde biraz sarsılma olmuş. Kalitesinde sarsılma derken kuşaktan kuşağa aktarılırken biraz da görüş ayrılıklarını içinde barındıran, bu durumun da beraberinde tariflerin ve lezzetin farklılaşmasına yol açması markanın adına gölge düşürmüş. Gaziantep’te Güllüoğlu adında bir sürü şube bulabiliyorsunuz ancak her birinde tadacağınız lezzet arasında dünya kadar fark olabiliyor. Bu nedenle en iyisi yerellere sorup öğrenmek ama bize de söylediğine göre asıl şubeleri Almacı Pazarı içindeki şubeleri. Yine tatlıları tükenmeden yakalamak adına akşamüstüne varmadan gitmenizde fayda var. Burası özellikle şöbiyeti ve kaymaklı baklavasıyla öne çıkıyor. Ama hep dediğim gibi en iyisi, en güzeli sizin damağınıza en çok hitap eden!

 

Güllüoğlu Baklava
Güllüoğlu Baklava

 

29. Sini Baklava

Baklavalarının çok lezzetli oluşu kadar çok yüksek fiyatları ile gündeme gelen tatlıcılardan bir tanesi de Sini Baklava. Şöbiyet, fıstık sarma, bohça gibi lezzetleriyle ön plana çıkmış ama sanıyorum bahsettiğim baklavacılar arasında birkaç lirayla da olsa en yüksek fiyata sahip tatlıcı. Yine de damak tadınıza uyduysa fiyatına bakmadan az porsiyon olsa dahi alın. Dönünce aklınız kalır, pişman olursunuz! Gerçi böyle durumlar için internet üzerinden de sipariş alıyorlar, tercih edebilirsiniz.

 

Fıstıkçıoğlu Sini Baklava
Fıstıkçıoğlu Sini Baklava

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

2 thoughts on “Gaziantep Yemekleri

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!