Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler

Boztepe Trabzon

Karadeniz’in ikinci, Türkiye’nin dokuzuncu büyük şehri olan Trabzon, tarihi, doğa ve kültürel güzellikleriyle bizi mest etti. Neden yıllarca bu güzel şehre gitmedim demeden edemedim;”Karadeniz bizi çağırıyor!” Evet, tam olarak böyle hissettiğim bir senede keşfettiğim şehir oldu. Trabzon gezilecek yerler listesinin kabarık olmasını söylememe gerek yok, her yerini gezdik, nefis tatlarına baktık, dere tepe düz gittik ve hafta sonuna bir çok şey sığdırdık, daha fazlası tabi ki aşağıda:

 

Burası Trabzon merkez, buradan Uzungöl'e ve yaylalara geçen geniş bir rehberimiz var.
Burası Trabzon merkez, buradan Uzungöl’e ve yaylalara geçen geniş bir rehberimiz var.

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Trabzon Gezilecek Yerler

Temiz havaya doyacağımız, yer yer turist işgalinden doğası harap olmuş yerlere söyleneceğimiz, bazı yapıların karşısında büyüleneceğimiz, nefis Karadeniz yemekleri ile midemize bayram ettireceğimiz Trabzon gezisine hoş geldiniz! Karadeniz’in incisi Trabzon’da gezilecek yerler epey fazla. Ama bunların çoğu meşhur Trabzon Yaylaları oluştururken, kimileri de efsanevi güzellikteki yapılardan oluşuyor. Trabzon denince akla ilk gelenlerden Uzungöl ve Sümela Manastırı keyfine doyulmayan yerlerden. Bunları ayrıca diğer yazılarda anlattım çünkü eğer Trabzon’da birkaç saatim var ve en önemli yerlerini görmek istiyorum diyenlerin kesinlikle görmesi gereken yerler buralar! Bunlar dışında nereleri var, Trabzon ulaşımı nasıl, ne yiyelim, ne içelim kısmı da hemen aşağıda. Keyifli okumalar!

 

Trabzon Tarih Müzesi
Trabzon’da gezeceğiniz müzelere bir başlangıç.

 

Trabzon Hakkında Kısa Kısa – Trabzon Gezilecek Yerler

 • Nüfusu 770.000’e yakın olan Trabzon Karadeniz’in incisi kabul edilen, en güzel, en özel şehirlerinden bir tanesidir.
 • Her mevsim bolca yağış alması sayesinde bitki örtüsü çok zengindir ve şehir genelinde tertemiz bir hava hakimdir. Şehrin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
 • Karadeniz şehri olduğundan şaşırtmayacak şekilde çay, fındık, sebze, meyvenin de ticareti yapılmaktadır.
 • Trabzon’da zengin Karadeniz mutfağının tadına doyabilirsiniz. Mısır ekmeği, hamsi, Akçaabat köfte başta olmak üzere daha karşılaşacağınız çok özel lezzetler karşınıza çıkacak!
 • Birçok vadisi, yaylası, akarsuları, göletleri gibi doğal alanlarıyla insana başka bir dünyadaymış hissi vermektedir. Dilerseniz şehir merkezinde konaklarsınız, isterseniz dünyadan soyutlanmanızı sağlayacak yaylalarda bungalov evleri tercih edersiniz.
 • Trabzon’un bir diğer önemli özelliği ise Fatih Sultan Mehmet’in keşfetmesi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın doğum yeri olmasından kaynaklanmaktadır.
 • Trabzon gezilecek yerler arasında muhteşem doğal güzellikler ve yaylaların yanı sıra tarihte de çok önemli olan Bizans ve Roma dönemlerinden kalma kalıntılar yer almaktadır.
 • Atatürk’ün Trabzon’a ilk ziyaret ettiği gün olan 15 Eylül 1924 şehirde her sene ‘Atatürk Günü’ olarak kutlanmaktadır.

 

Detaylara geçmeden neşeli Trabzon havasına şöyle bir göz atalım!

 

 

Trabzon Nerede?

Trabzon Türkiye’nin birbirinden güzel 7 bölgesinden bence ilk üçte sayılacak Karadeniz Bölgesi’nde yer alan illerimizden bir tanesi. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Bayburt, Gümüşhane, batısında Giresun ve doğusunda Rize ile komşu olan Trabzon bölgenin ‘Doğu Karadeniz’ bölümünde yer alıyor.

 

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Uçakla

Trabzon Havalimanı uluslararası düzeyde oldukça yoğun bir hava trafiğine sahip alanlardan bir tanesi. Yani bu demek oluyor ki, Türkiye içi ve dışından Trabzon’a gayet sık seferlerle uçuşlar düzenleniyor. Karadeniz’in başka bir ilinden gelecekseniz araçla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçakla İstanbul’dan Trabzon’a 1 saat 40 dakikada, İzmir’den 2 saatte, Ankara’dan 1 saat 20 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Trabzon Havalimanı’nın bir diğer ayrıcalığı da şehir merkezine sadece 7 km yani 11 dakika uzaklıkta bulunmasıdır.

Otobüsle/Araçla

Trabzon’a ulaşımın en pratik yolu ucuz bileti bulmaktan geçiyor. Örneğin İzmir’den Trabzon’a otobüsle gelmek isterseniz bilet fiyatları neredeyse uçak biletleriyle aynı fiyatta olmasına rağmen yolculuk süreniz 21 saati bulacaktır. Üstelik tren gibi konforlu bir seçenek de olmadığı için 21 saat otobüsle gitmek hiç de mantıklı değil. Aynı şekilde İstanbul-Trabzon uçak bileti yerine otobüs bileti bakmak isterseniz 18-19 saati gözden çıkarmanız gerekecektik.

Araçla Trabzon’a gitme planınız varsa o zaman yol durumunu önceden iyice öğrenmeli ve karşılaşabileceğiniz sürprizleri en aza indirmeye çalışmalısınız. Eğer Karadeniz üzerinden geze geze Trabzon’a gelecekseniz mutlaka hava durumunun iyi olduğu bir döneme denk getirmeye çalışın.

 

Trabzon İçi Ulaşım

Trabzon’da gezilecek yerler yalnızca şehir içinde olmadığı için burayı gezerken araç kiralamak çok işinize yarayacaktır. Fakat şehir içi için toplu taşıma sistemi de epey oturmuş durumda. Özellikle turistik bölgelerde nereye gitmek isterseniz otobüs ve dolmuşlarının güzergahlarında bu duraklar da oluyor.

 

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?

Trabzon’a ne zaman giderseniz gidin illa ki bir çeşit yağış türüyle mücadele etmeniz gerekecek bence. Çünkü yazın yağmurlu, kışın karlı, buzlu iklim koşulları hakim. Üstelik yazın gitseniz bile muhtemelen geceleri üşüyeceksiniz. Sıcaklık ortalaması yazın 20 derecelerde, kışınsa 7-8 derecelerde seyreden Trabzon’da sıcaklık kış için soğuk gözükmese de yoğun sis ve buzlanma gibi durumlar gezinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle benim önerim bahar sonu, yaz aylarında gitmeyi tercih etmeniz şeklinde olacak.

 

Trabzon Gezilecek Yerler

Tertemiz havası, yemyeşil doğası ve binlerce yıllık geçmişe tanıklık etmiş tarihi birikimiyle Trabzon gezilecek yerler konusunda tam bir cennet! Uzungöl, Sümela Manastırı, Zağnos, Trabzon Müzesi, Atatürk Köşkü ve daha neler neler…Gezip göreceğiniz her yer bir başka özel, bir başka güzel. Gezmeye doyamayacağınız bu şehirde bol oksijene doyacağınız kesin! İyi bir planlamayla Trabzon gezi rehberimiz sayesinde şehrin tüm güzelliklerini görebilir, oksijeni doya doya içinize çekebilirsiniz.

Trabzon gezilecek yerleri daha rahat gezmek için merkezini ve yaylalarını ayrı ayrı planlamanızı öneririm. Gezecek çok yayla var, bu nedenle de üç gününüzü ayırmanız gerekebilir. Trabzon gezilecek yerlere ulaşımınızın da şehir merkezine yakın olduğunu düşünecek olursak merkezden yaylalara ilerleyecek şekilde planlanması daha uygun oluyor.

O zaman hazırsak başlayalım!

Trabzon Merkezde Gezilecek Yerler

1. Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi geçmişte birçok döneme şahitlik etmiş, şehir merkezinde yer alan en eski yapılardan bir tanesi. Bizans Çağı’nda temelleri atılan kalenin surlarının geçmişi Roma dönemine kadar dayanıyor. Şehrin en yüksek yerinde konumlanan Trabzon Kalesi deniz kıyısından şehrin ardındaki tepelere kadar uzanıyor. Kalenin Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölümü vardır. Zamanında içerisinde hipodrom, hamam, kule gibi bölümlerin bulunduğu biliniyor.

 

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi

 

2. Zağnos Vadisi Parkı

Kalenin hemen yanında yer alan Zağnos Vadisi Parkı kentsel dönüşümle piknik, yürüyüş, doğayla iç içe kalmak amaçlarıyla ziyarete açılmış bir yer. Park içerisinde akarsu ve göletler, bunların içerisinde de ördekler yer alıyor. Keyifli bir dinlenme ve fotoğrafçılık alanlarından bir tanesi denilebilir. Ayrıca üzerinde tarihi Zağnos Köprüsü yer alıyor. Buradaki küçük gezinizi bitirdikten sonra kafeteryada oturup vadiyi tepeden izleyip, çay kahve içebilirsiniz.

 

Zağnos Vadisi Parkı
Zağnos Vadisi Parkı

 

3. Trabzon Müzesi

Etkileyici mimarisiyle şehir merkezinde yer alan Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) 1900’lü yıllarda büyük programlı konut olarak yaptırılmış. Atatürk’ün Trabzon ziyareti sırasında eşi Latife Hanım ile burada misafir edildiği bilinmektedir. 22 Nisan 2001 tarihinde müze olarak hizmet vermeye başlamış. Bodrum katta arkeolojik eserler, zemin katta konak teşhiri, birinci katta Etnografik eserler ve asma katında idari kısım yer almaktadır.  Müzeye Müzekart ile giriş ücretsiz. Normal giriş ücreti ise 5 TL.

 

Trabzon Müzesi Kostaki Konağı
Trabzon Müzesi Kostaki Konağı

 

4. Bedesten

Trabzon Çarşısı olarak da bilinen Bedesten, şehrin en eski ticaret merkezi. Türkler zamanla ekleme yaparak bu hale getirmiş ancak yapının inşasının Cenevizliler tarafından olduğu söyleniyor. Sabah 9’dan gece 11’e kadar açık.

 

Bedesten
Bedesten

 

5. Küçük Ayvasıl Kilisesi

Kilise Trabzon’daki en eski kiliselerden bir tanesidir. Girişinde I. Basil zamanına (884-885) ait onarım kitabesi yer almakla beraber içerisinde de inşa edildiği dönem ve sonrasına ait freskler yer alıyor. Günümüzde kullanım dışı olan kilise 1923 yılına kadar aktif olarak hizmet vermiş.

 

Küçük Ayvasıl Kilisesi
Küçük Ayvasıl Kilisesi

 

6. Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültür Evi

Kanuni Sultan Süleyman 1495 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiş ve şehirden 1509 yılında ayrılmış. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme döneminin en parlak dönem olarak anılmasını sağlamış olan Kanuni Sultan Süleyman‘a ve Osmanlı Dönemi’ne ait çeşitli canlandırmaları bu kültür evinde bulabilirsiniz.

 

Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültür Evi
Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültür Evi

 

7. TMMOB Trabzon Şubesi

TMMOB Trabzon Şubesi’nin binası zaten mutlaka Trabzon’da gezerken gözünüze çarpacaktır. Nostaljik yapısıyla fotoğraflanmaya layık, güzel bir mimariye sahip.

 

TMMOB Trabzon Şubesi
TMMOB Trabzon Şubesi

 

8. Tavanlı Camii

Tavanlı Camii de mimarisiyle son derece etkileyici yerlerden bir tanesidir. 1874 yılında Nemlizadeler tarafından yapılan bu cami Trabzon’daki tipik çatılı camilerden bir tanesidir.

 

Tavanlı Cami
Tavanlı Cami

 

9. Trabzon Tarih Müzesi

Trabzon Tarih Müzesi’nde fetihten sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın da doğduğu yer olan, Osmanlı yönetimindeki Ortahisar bölgesinin işleyişine, kültür varlıklarına ait eserler ve bilgiler yer alıyor. Çok sayıda ticari ve tarihi belge, Atatürk’ün ıslak imzalı yazısı gibi önemli ve özel detayların yer aldığı müze 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

 

Trabzon Tarih Müzesi
Trabzon Tarih Müzesi

 

10. Trabzon Şehir Müzesi

Şehir merkezinde yer alan ve kaleye çok yakın olan Trabzon Şehir Müzesi tıpkı adı gibi şehirdeki hayata, halkın günlük yaşamına geçmişten ve günümüzden izler taşıyor. El sanatları ve mimari eserler gibi kültürel değerleri yansıtan eserlerin sergilendiği müzede 400 farklı eser yer alıyor. Toplam 3 salon bulunuyor: Birincisi Trabzonluların fiziksel özellikleri ve manevi değerlerini konu alan ve geçici sergilerin düzenlendiği alan olarak kullanılıyor. İkinci salonda Trabzon ilçeleri ve yemek kültürüne ait eserler, üçüncü salonda da Trabzon’da yaşamın ekonomik işleyişinin bahsettiği eserler sergileniyor. 1963 – 2994 yılları arasında Merkez Bankası olarak kullanılan yapı 2006 yılında müze haline getirilmiş. 08:30- 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Trabzon Şehir Müzesi'nde güzel bir jestti :)
Trabzon Şehir Müzesi’nde güzel bir jestti 🙂

 

11. Hatuniye (Büyük İmaret) Camii

Aslında Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbaharhatun adına inşa edilen bir külliyenin günümüze gelebilen parçaları olan Hatuniye Camii, Zağnos Köprüsü yakınında yer alıyor. Şehirde Gülbaharhatun Camii olarak da biliniyor. 1514 yılında yapıldığı bilinen caminin içerisinde zamanında medrese, hamam, okul gibi bölümleri de varmış.

 

Gülbaharhatun Cami
Gülbaharhatun Cami

 

12. Ayasofya Kilisesi (Müzesi)

Trabzon’un en ilgi çekici ve gezerken gözünüzden kaçması imkansız olan yapılarından bir tanesi de Ayasofya Kilisesi. 12. yy.’da Komneos Devleti kralı I. Manuel tarafından yaptırıldığı biliniyor. 1427 yılında inşa edilmiş çan kulesiyle de yeterince ilgi çekici olan yapı bir yamacın tepesinde konumlanıyor. Zaten bu nedenle fark edilmemesi imkansız. Trabzon alındıktan sonra camiye dnüştürülmüş olan yapı 1944 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmış. Fakat 2017 yılında müzeden camiye dönüştürülmüş. Bu nedenle ziyaretçisi azaldığı söylenen caminin etrafındaki esnaf bu durumdan yakınır durumda.

 

Trabzon Ayasofya Müzesi ve Cami
Trabzon Ayasofya Müzesi ve Kilisesi

 

Ayasofya Kilisesi bahçesinde dinlenme molası
Ayasofya Kilisesi bahçesinde dinlenme molası

 

13. Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı 1349 yılında inşa edilmiş, Boztepe’nin güney yamacında konumlanmış bir yapı. İçerisinde Kaya Kilisesi yer alan yapının etrafı yüksek ve kalın duvarlarla kaplanarak korunmuş. Günümüzdeki haline 19.yy.’da ulaşmış olan yapının içerisinde ayrıca 3. Alexios’a ve eşi Thedora’ya ait freskler yer alıyor.

 

Kızlar Manastırı
Kızlar Manastırı

 

14. Orta Hisar Camii

Yapıyı gördüğünüzde alışılmışın dışında bir mimariye sahip olduğu eminim ki dikkatinizi çekecektir. Fakat inşası Roma dönemine dayanan Orta Hisar Camii aslında kayıtlarda Altınbaşlı Meryem Kilisesi olarak yer alıyor. Günümüzde cami olarak kullanılan yapının bugünkü hali 12. yy.’da yapılmış.

 

Orta Hisar Cami
Orta Hisar Cami

 

15. Fatih Kulesi – Cephanelik

Fatih Kulesi, İrene Kulesi olarak da tanınan Cephanelik binası iki kuleden oluşuyor. Boztepe’nin batı yamacında yer alan bu yapının yüksekliği 25 m imiş. Farklı ve ilgi çekici bir mimariye sahip yapı Trabzon’da görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.

 

Fatih Kulesi - Cephanelik
Fatih Kulesi – Cephanelik

 

16. Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü şüphesiz Trabzon’un en önemli ve özel gezilecek yerlerinden bir tanesi. Atatürk’ün Trabzon ziyareti esnasında satın alındığı ve 1937’de vasiyetnamesini burada hazırladığı söyleniyor. Köşkün bahçesi, mimarisi ve içi kısacası her bölümü görülmeye değer güzellikte. İçeride Atatürk’ün el yazısının yer aldığı Türkiye haritası da sergileniyor.

 

Atatürk Köşkü
Atatürk Köşkü

 

17. Yeni Cuma Camii

Eskiden kilise olan yapılardan bir başkası da Yeni Cuma Camii olarak isimlendirilmiş fakat Aziz Eugnios Kilisesi olarak yapılmış bir yapı. Şu anki haline 14. yy.’da kavuştuğu söylenen yapı adını bulunduğu Yeni Cuma Mahallesi’nden alıyor.

 

Yenicuma Cami
Yenicuma Cami

 

18. Santa Maria Kilisesi

Trabzon’a gelen yabancılar için Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan kilisenin inşası 19. yy. sonlarına dayanıyor. Kilisenin iç ve dış mimarisindeki detaylar ilgi çekici olduğu kadar, hala da hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Santa Maria Kilisesi
Santa Maria Kilisesi

 

19. Kaymaklı Manastırı

Kaymaklı Manastırı Trabzon şehir merkezinden 3 km uzaklıkta yer alıyor. Şehirde Ermeni cemaatine ait tek manastır olan Kaymaklı Manastırı’nın freskleri ve üzerindeki Ermenice kitabesi ziyaretçilerin ilgisini çeken özelliklerinden.

 

Kaymaklı Manastırı
Kaymaklı Manastırı

 

 

20. Boztepe

Boztepe, Trabzon şehir merkezine 3 km uzaklıkta yer alan, uçsuz bucaksız, nefis bir manzaraya sahip yerlerinden bir tanesi. Tepede kalan ve epey geniş bir manzarası olan çay bahçelerinde keyif yapabilir, fotoğraf çekebilir, temiz havaya doyabilirsiniz.

Boztepe Manzarası'nın keyfini çıkardım!
Boztepe Manzarası’nın keyfini çıkardım!

 

Trabzon Şehir Merkezi Dışında Gezilecek Yerler

Trabzon’da nereye giderseniz gidin Karadeniz’in o müthiş oksijenini tam anlamıyla hissetmeniz artık pek mümkün değil. Artık diyorum çünkü sadece birkaç yıl önce muhteşem bir doğal güzelliğe sahip yerler, insanoğlunu sayesinde binalardan nasibini almış durumda. Neyse ki Trabzon yaylalarında hala biraz olsun nefes alabiliyorsunuz.

21. Akçaabat

Trabzon’a hiç gitmeyenler burayı aslında leziz ve farklı köfteleri ile tanır. Sadece köftesinin tadına bakmak için bile burayı rotanıza ekleyebilirsiniz. Sahil kısmında sıralanan restoranlarda meşhur Akçaabat köftesinin tadına bakabilirsiniz. Diğer yandan Akçaabat’a yazın giderseniz Karadeniz’in en güzel plajlarının burada yer aldığını görebilirsiniz. Yine de bir şehrin gelişmesi anlamına gelen ani ve pek de güzel sayılmayacak betonlaşma, burada da Karadeniz’in bol oksijenini örter nitelikte.

 

Trabzon Akçaabat
Trabzon Akçaabat

 

22. Sera Gölü

Trabzon Akçaabat ilçesinde yer alan Sera Gölü bir heyelan set gölü olup, koruma altına alınmıştır. 24 Nisan 2010 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir. Çevre düzenlemeleri yapılmış ve gezilecek, görülecek yerler arasında girmiştir. Akçaabat’a gelmişken mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesidir. Sera Gölü günden güne popülerliği artan ve insanların dikkatini Uzungöl kadar çeken bir yer haline gelmeye başladı. Burası da Arap istilasına uğramadan en kısa zamanda gitmelisiniz.

 

Sera Gölü
Sera Gölü

22. Çal Mağarası

Akçaabat yolundan devam ederek yaklaşık 45 dk içinde ulaşabileceğiniz Çal Mağarası Düzköy ilçesinde yer alıyor. Bölge turizmine 2000 yılında kazandırılmış ve 2003 yılında ziyaretçilerini kapılarını açan Çal Mağarası oldukça ilginç ve heyecan verici gezilecek yerlerden bir tanesi. Mağaranın içerisinde mevsime göre taşıdığı su değişen bir yer altı nehri bulunuyor. Buradaki gezintinizin ardından etrafta yer alan çok sayıda restoranda bir şeyler yiyip içip dinlenebilirsiniz. Bu arada söylemeden geçmeyeyim; Çal Mağarası dünyadaki ikinci en uzun mağara olarak biliniyor.

 

Çal Mağarası'na adım adım :)
Çal Mağarası’na adım adım 🙂

 

 

Çal Mağarası
Çal Mağarası

 

23. Hamsiköy

Trabzon şehir merkezine araçla 1 saat uzaklıktaki Hamsiköy, Zigana Dağı’nın eteklerinde kurulmuş. Şehir merkezinde bulamadığınız oksijeni burada bulabilirsiniz. Yaklaşık 1600 m yükseklikteki bu köyde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden bir tanesi de sütlaç yemek! Evet, oradaki yerlilere burada ne yapmanız gerektiğini sorarsanız size kesinlikle sütlaç yemeniz gerektiğini söyleyeceklerdir. Eğer Trabzon gezisi sırasında konaklama konusunda esnekseniz bir gecenizi de bu köydeki bungalovlarda kalmayı alternatifleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

 

Hamsiköy
Hamsiköy

 

24. Kuştul Manastırı

Diğer adı Peristera Manastırı olarak geçen yapı Maçka’da yer alıyor. Tepede kalan kalıntılarını zaten bölgeye yaklaştıkça fark edeceksiniz. Yapım yılının 752 olduğu söylenen manastır 1203 yılında yağmaya uğramış. Yapılan hummalı bir bakım, onarım sonrasında 1393 yılında yeniden kullanıma açılmış ancak günümüze kadar kalan kısmı epey küçük bir alanı. İçerisinde yer alan fakat şu an sadece kalıntıları bulunan kilisenin duvarlarını görebilirsiniz.

 

Kuştul Manastırı
Kuştul Manastırı

 

25. Altındere Vadisi Milli Parkı

Yine Maçka sınırlarında yer alan ve Trabzon merkeze 1 saat uzaklıkta kalan Altındere Vadisi Milli Parkı  aynı zamanda Trabzon denince akla ilk gelen Sümela Manastırı’na da ev sahipliği ediyor. Bu oldukça büyük milli parkta aklınıza gelen birçok doğa sporunu; kuş gözlemciliği, balıkçılık, kampçılık, yürüyüş, fotoğrafçılık, doğa araştırması gibi aktiviteleri yapabilirsiniz. Yaz dönemlerinde kısa süreli konaklamaya izin verilse de, koruma altında bir alan olduğu için uzun süreli konaklamak için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait tesis kullanmanız gerekiyor.

 

Altındere Vadisi
Altındere Vadisi

 

26. Vazelon Manastırı

Trabzon şehir merkezinden 1 saatlik uzaklıkta, Hamsiköy’e giderken yol üzerinde ziyaret edebileceğiniz yerlerden bir tanesi Vazelon Manasıtırı. Manastır yeşilliklerin arasına gizlenmiş, Kiremitli Köyü’nün çam ormanları arasında yer alıyor. Yapılışı M.S. 270-317 yılları arasına dayanan manastıra hem yerli hem de yabancı turistler ziyaret ediyor. Burayla ilgili efsaneler arasında inşasından sonra elde ettiği gelir, meşhur Sümela Manastırı’nı kurulmasına yardımcı olduğundan bahsediliyor. Vazelon Manastırı 1922 yılında yaşanan mübadele döneminde terk edilmiş. Yine de manastırda yer alan kilise ve dış kısımlarda oldukça iyi korunmuş freskleri görebilirsiniz.

 

Vazelon Manastırı
Vazelon Manastırı

 

27. Çamburnu

Çamburnu mesire alanı şehir merkezinin doğusunda yer alıyor. Araçla yaklaşık 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Çakırgöl Dağı yamacında yer alan Çamburnu’nu doğayla baş başa kalmak ve kafa dinlemek için tercih edebilirsiniz.

 

Çamburnu
Çamburnu

 

Trabzon Yaylaları – Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon yaylaları hatta Karadeniz yaylaları oksijeni ve soğuğu ile insanı çarpan diğer yanda da huzur ve sükuneti hissetmesini sağlayan eşsiz yerler olarak bilinir. Trabzon yaylaları konusunda bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken tek şey yollar virajlı ve uçurumlu olduğundan manzaraya çok kaptırmadan, sakin ve dikkatlice araç kullanmanız olacak. Bunun yanı sıra Trabzon yaylaları çok sayıda olsa da size görmeden dönmeyin dediklerimden bahsedeceğim.

 

28. Uzungöl

Son yıllarda insan eliyle doğanın muhteşemliğinin bozulduğu, turistik anlamda en yoğun ilginin görüldüğü yer Uzungöl. Bu kadar ilgi gören bir yeri birkaç cümleye sığdırmak imkânsız. Trabzon’a giden ziyaretçiler bazen sadece Uzungöl’e ve Sümela Manastırı’nı görecek kadar zaman ayırabiliyor. Bu nedenle Uzungöl hakkında tüm detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Uzungöl, Trabzon
Uzungöl, Trabzon

 

29. Hıdırnebi Yaylası

Hıdırnebi Yaylası Trabzon merkeze 14 km uzaklıktaki Akçaabat ilçesinde yer alan meşhur yaylalardan bir tanesi. Yaylanın yüksekliği 1732 m. Yaylaya tırmanışınızın ardından düz bir araziye yayıldığını fark edeceksiniz. Dilerseniz burada konaklama için tercih edebileceğiniz bungalovlar da bulunuyor. 13 Temmuz – 20 Temmuz tarihleri arasında Hıdırnebi yayla şenlikleri düzenleniyor. Burada birçok yerel etkinliğe yakından şahit olabilirsiniz. Ayrıca bu festival Akçaabat Uluslararası Müzik ve Halkoyunları Festivali olarak da biliniyor.

 

Hıdırnebi Yaylası
Hıdırnebi Yaylası

 

30. Karadağ Yaylası

Karadağ Yaylası özellikle evlerinin insanoğluna teslim olmamış beton yerine ahşap yapısıyla dikkat çekiyor. Akçaabat Düzköy yolundan ulaşılan bu yayla için büyük ölçüde toprak yoldan seyahat ediyorsunuz. 40 km’lik Akçaabat yolunun 28 km’si toprak yoldan ilerliyor. Karadağ Yaylası rakımı 1880 m ve inanılmaz temiz, huzur dolu bir havası var. Hem yaylanın güzelliği hem de buraya gelirken çıktığınız yollardaki manzarayı unutamayacaksınız.

 

Karadağ Yaylası
Karadağ Yaylası

 

31. Kadıralak Yaylası

Kadıralak Yaylası turistlerin dikkatinden kaçmış yerlerden bir tanesi. Yöre halkı bunu ‘neyse ki hala fark etmediler’ şeklinde yorumluyor. Çünkü Uzungöl’ün başına gelenlerden çok kişi memnuniyetsiz! Belli dönemlerde açan mavi çiçekleriyle inanılmaz bir görsel şöleni olan Kadıralak Yaylası fotoğrafçıların gözde yerlerinden bir tanesi. Trabzon merkezden araçla 1 saat 40 dakika sürüyor. İster Akçaabat üzerinden ister sahili dolaşarak Vakfıkebir üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Kadıralak Yaylası
Kadıralak Yaylası

 

32. Kayabaşı Yaylası

Kayabaşı Yaylası ve ev sahipliği ettiği minik göleti yine doğanın huzuruna kendinizi bırakmak için birebir. Yine Akçaabat Düzköy yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Trabzon merkezden yaklaşık 1 saat sürüyor.

 

Kayabaşı Yaylası
Kayabaşı Yaylası

 

33. Sultan Murat Yaylası

Trabzon halkının da turistlerin de en sık gittiği yaylalardan bir tanesi de Sultan Murat Yaylası. Yaz döneminde oldukça kalabalık olan bu yaylada kasap, bakkal, lokanta ve otel gibi ihtiyacınız olacak tüm tesisler bulunuyor. Burayı popüler hale getiren nedenlerden bir tanesi de Rus işgalinden kalan şehitliğe ev sahipliği etmesi. Bu nedenle her yol 23 Haziran’da Şehitleri Anma Günü düzenleniyor. Bayburt-Of yolu üzerinden yaklaşık 2 saatte ulaşabiliyorsunuz.

 

Sultan Murat Yaylası
Sultan Murat Yaylası

 

34. Lapazan Yaylası

Lapazan yaylası Maçka Güneyağaç tarafında kalan ve yaklaşık 27 km boyunca toprak araziden ilerlemeniz gereken bir yayladır. 2200 m rakımlı bu yayla diğerlerine kıyasla daha bakir kalmıştır. O nedenle konaklama yeri bulamazsınız fakat kamp atmak için kesinlikle çok keyifli bir yerdir. Lapazan Yaylası yakınında konaklamak isterseniz en yakında Bekçiler mevkiinde tesisler bulabilirsiniz.

 

Lapazan Yaylası
Lapazan Yaylası

 

35. Kirazlı Yaylası

Yaz aylarında buraya toplu taşıma seferleri düzenlenmektedir. 22 km asfalt, 7 km toprak yolu olan Kiraz Yaylası turistlerin uğradığı yerlerden bir tanesidir. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek tesisler ve marketler vardır. Rakımı 1850 m olan bu yaylada temmuz ayının 3. cuma gününde Ayeser Şenlikleri isimli etkinlikler düzenlenir.

 

Kiirazlı Yaylası
Kiirazlı Yaylası

 

36. Şolma Yaylası

Uçsuz bucaksız Karadeniz Yaylalarından bir tanesi olan Şolma Yaylası’na da sezondayken toplu taşıma seferleri düzenleniyor. Fakat kendiniz geldiğinizde de göreceksiniz ki buraya bitki örtüsüyle göz kamaştıran Kulin Dağı’ndan geçerek ulaşıyorsunuz. Manzarası da havası da harika. Yaylada değil ama çevre ilçelerde konaklama için tesisler bulabilirsiniz. Yaylanın rakımı 1700 m’dir.

 

Şolma Yaylası
Şolma Yaylası

 

37. Haçkaobası Yaylası

Trabzon merkeze 40 km uzaklıkta yer alan Haçkaobası Yaylası’na 12 km’lik toprak yoldan ilerleyerek ulaşabilirsiniz. Rakımı 1784 m olan yaylanın ilgi çeken özelliklerinden bir tanesi de Haçkalı Baba türbesine ev sahipliği etmesidir.

 

Haçkaobası Yaylası
Haçkaobası Yaylası

 

38. Çakırgöl Yaylası

Çakırgöl Yaylası arazi araçlarının zorlanmadan çıkabileceği bir yola sahip. Yani normal binek araçla biraz zorlu bir yolculuk olabilir. 2504 m rakımlı yaylaya çıkarken yol üzerinde Ayraksa, Akarsu, Arnavutluk, Camiboğazı gibi daha çok sayıda yaylaların arasından gideceksiniz. Yayla içinde konaklama tesis yoktur. Trabzon merkezden uzaklığı Maçka üzerinden yaklaşık 2 saat sürmektedir.

 

Çakırgöl Yaylası
Çakırgöl Yaylası

 

39. Erikbeli Yaylası

Erikbeli Yaylası da Trabzon’un turizm merkezi olarak yerlerinden bir tanesidir. Rakımı 1800 m yükseklikte olan yaylaya taksi ve dolmuş, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilmektedir. Kadırga, Sazalanı, Zigana ve Ken Yaylası’na giden yolların kesişiminde yer alan Erikbeli Yaylası Tonya ilçesinden 24 km güneyde, toprak yol üzerinden ulaşılabilen bir yayladır.

 

Erikbeli Yaylası
Erikbeli Yaylası

 

40. Camiboğazı Yaylası

Camiboğazı Yaylası Trabzon merkezden 1,5 saat uzaklıkta yer alan ve asıl buraya 5 km uzaklıkta kalan Çakırgöl ile meşhur bir yayladır. Ayrıca yol üzerinde Karaca Mağarası’nı, Akarsu ve Kırantaş köylerini ve Acısu Yaylası’nı da görebilirsiniz. Çok büyük bir yayla olmasına rağmen kalabalık bir yaşantı yok. Yine de kasap, bakkal, lokanta gibi tesisler bulunuyor.

 

Camiboğazı Yaylası
Camiboğazı Yaylası

 

41. Sis Dağı Yaylası

Erikbeli Yaylası ardından 25 km daha toprak yoldan ilerleyerek ulaşılan Sis Dağı Yaylası aslında Giresun sınırları içerisinde kalıyor. Burada da her sene temmuz ayının 3. cumartesi gününde şenlikler düzenlenmektedir. Yaylanın rakımı 1550 m.

 

sis dağı yaylası
Sis Dağı Yaylası

 

42. Kadırga Yaylası

Erikbeli’nin 14 km doğusunda yer alan Kadırga Yaylası’nda da yaz mevsiminde toplu taşıma seferleri düzenlenmektedir. Bunun dışında yalnızca toprak yoldan ulaşım sağlanabilmektedir. Temmuz ayının üçüncü cuma günü düzenlenen Kadırga Şenlikleri’ne denk gelirseniz bölge kültürüne has halk oyunları gösterileri, davul zurnalı eğlenceler düzenlenmektedir.

 

Kadırga Yaylası
Kadırga Yaylası

 

43. Çatma Obası Yaylası

Çatma Obası diğer yaylalara kıyasla küçük olan ve 2200 m rakıma sahiptir. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler Erikbeli, Kadırga, Çatma Obası ve Zigana arasında yürüyüş yapabilir. Mızraklı Su efsanesi burada yer almaktadır.

 

Kadırga Yaylası
Çatmaobası Yaylası

Mızraklı Su Efsanesi

Mızraklı Su Trabzon’da efsanelere konu olmuştur. Efsaneye göre savaş esnasında susayan askerin mızrağı ortadan ikiye kırmış ve fırlatmış. Mızrağın saplandığı yerde ise su belirmiş. Su beliren bu kısım betonla koruma altına alınmıştır.

 

Yeme İçme Önerileri

Karadeniz mutfağı denince akla ilk olarak balık hatta daha da spesifik olarak hamsi geliyor. Kaçınılmaz olarak bunlar aklınıza gelen ilk seçenek olsa da aslında Trabzon’da dışarıda hamsi yapan veya yerlilerin de gittiği özel, meşhur bir hamsici falan yok! Hamsi evde yeniyor. Fakat onun yerine tıpkı Gaziantep yemeklerindeki gibi midenize bayram ettirecek muhteşem lezzetleri deneyebilirsiniz.

 

Meşhur Trabzon pidesi
Meşhur Trabzon pidesi

 

Trabzon’un doğayla iç içe yerlerinde örneğin Maçka’da kahvaltı yapıp harika mıhlamanın tadına bakabilirsiniz. Hayda bakalım o zaman rotayı Akçaabat’ta köfte yemeye, Zigana eteklerinde et yemeye, Sürmene’de meşhur Trabzon pidesinin tadına bakmak için Yılmaz Pide’ye ve tatlı için de tabii ki meşhur sütlaçları için de Hamsiköy’e çevirin. Bitmedi, Antep fıstığı, mısır unu, hindistancevizi, vanilya gibi kişinin isteğine göre farklı malzemelerden yapılabilen pepeçura, Laz böreği, sarambula, pazı çorbası gibi birçok yemek deneyebilirsiniz. Pek tabii Karadeniz’in neresinde olursanız olun bol bol çay içmeyi de unutmayın derim!

 

Trabzon'da tattığımız en muhteşem lezzet Kılıçzade'deydi.
Trabzon’da tattığımız en muhteşem lezzet Kılıçzade’deydi. Kesinlikle gitmelisiniz.

 

 

Hamsiköy'de sütlaç keyfi olmazsa olmazlardan
Hamsiköy’de sütlaç keyfi olmazsa olmazlardan.

 

Konaklama Önerileri

Trabzon’da konaklama için tercih edilecek birçok alternatif var. Havalimanı ve gezilecek yerlere ulaşımınızın rahat olmasını istiyorsanız bizim gibi Grand Vaves Hotel‘i mutlaka alternatifler arasında ilk sıralara koyun! Trabzon gezilecek yerler zaten bir Gaziantep gibi her yer belli bir alanda toplanmamış. Bu rehberde de bulunan yerleri görmek için genellikle ortalama 1 saatlik uzaklıklara gideceksiniz. Durum böyle olunca hem otele hem havalimanına ulaşımınızın kolay olması için Grand Vaves’i tercih edebilirsiniz. 

 

Grand Waves Hotel
Grand Vaves Hotel

 

Trabzon otelleri arasında sadece bu tarz yerler değil yaylalarda da konaklayabileceğiniz bungalov tarzı alternatifler mevcut. Dilerseniz Uzungöl yazımızdaki otellere de göz atabilirsiniz.

 

Pratik İpuçları

 • Trabzon’da gezilecek yerler arasındaki mesafeler hem çok kısa sayılmaz, hem de yaylalara gitmek, hele ki kısıtlı sürede gezinmek için araç kiralamanızı öneririm.
 • Kışın veya kış bitimi değil de karlar eridikten sonra Trabzon’a gelmeyi düşünmelisiniz. Yoksa yolların kapalı olması, kar-buz yüzünden planladığınız gibi gezememek söz konusu olabilir. Bu nedenle bence Trabzon gezisini genellikle bahar sonuna doğru, yaz mevsiminde yapmakta fayda var.
 • Trabzon’da görmek isteyeceğiniz yerler genelde ortalama 1 saat uzaklıkta olduğu için mutlaka merkez otellerde kalmaya çalışmayın. Yaylalarda, ilçelerde bungalov ev tarzı yerler var, buraları da düşünebilirsiniz. Bir diğer mantıklı seçenek de havalimanına yakın otelde konaklamak. Buradan hareket etmek hem merkez hem de çevredeki gezilecek yerler için daha kolay oluyor.

 

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı hala restorasyonda ama yine de bu manzarayı görmelisiniz.
 • Yapılar eski olduğundan tam da sizin gittiğiniz dönemde bir restorasyon çalışması olabilir. Örneğin Sümela’da yıllardır süregelen bir restorasyon çalışması var! Dolayısıyla iç kısımları belki de gezemezsiniz. Yine de mutlaka tarihi yapıları ne kadar uzakta olursa olsun görmeyi ihmal etmeyin.
 • Yeme içme konusunda yerellerden destek alın. Bu benim her gezide sık sık yaptığım bir şeydir. Bir yeri gezerken oradaki hayatın işleyişine en yakından tanıklık etmek için yapılabilecek şey, mutfaklarını keşfetmektir.

 

Yollar oldukça keskin virajlı ve hep böyle asfalt değil.
Yollar oldukça keskin virajlı ve hep böyle asfalt değil.

 

 • Araç kiralarken yaylalara çıkacağınızı düşünüp, yüksek performans araçlar tercih ettiğinize emin olun. Bütçeniz el veriyorsa araziye uygun araçlardan kiralayabilirsiniz.
 • Trabzon’a sadece bir hafta sonu ayırsanız da rahatça gezebilirsiniz. Sadece sürekli direksiyon başında olursunuz fakat birbirinden güzel manzaralar ve temiz hava eşliğinde gezersiniz. Hatta Rize gibi yakın şehirlere geçmek isteseniz bile 3 günlük bir gezintiye hepsini sığdırabilirsiniz.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Sizi Avrupa’da hissettirecek Trabzon Müzesi’ni gezmeden,
 • Atatürk Köşkü’nü ziyaret etmeden,
 • Trabzon merkezdeki diğer tarihi yapıları ziyaret etmeden,
 • Sümela’yı uzaktan da olsa görmeden,
 • Mimarisiyle etkileyen eski kamu binalarını fotoğraflamadan,
 • Uzungöl kıyısında kahvaltı etmeden,
 • Yaylalarda doğa aktiviteleri yapmadan,

 

Çeşitli kamu binalarının nostaljik mimarileri görülmeye değer.
Çeşitli kamu binalarının nostaljik mimarileri görülmeye değer.

 

 • Karadeniz çayının tadına doymadan,
 • Temiz havaya doyacağınız Trabzon yaylalarını görmeden,
 • Yaylalar kadar, buralara giden yollardaki manzara ve doğanın keyfini sürmeden,
 • Karadeniz mutfağı lezzetlerini denemeden,
 • Boztepe’de manzaraya doymadan,

 

Boztepe Trabzon
Boztepe Trabzon

 

 • Sümela Manastırı’na uğramadan,
 • Trabzon Ayasofya Müzesi’ni gezmeden,
 • Kuymak ve mıhlama yemeden,
 • Uzungöl bungalov evlerinde konaklamadan,
 • Kısacası Trabzon’un hem şehir hayatını hem de doğal güzelliklerini yakından incelemeden dönmeyin!

 

Benzer Yazılar

One thought on “Trabzon Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!