Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Trabzon Uzungöl Nerede, Kahvaltı, Konaklama

Trabzon Uzungöl Nerede, Kahvaltı, Konaklama

Uzungöl kenarında yürüyüş çok keyifli!

Uzungöl, Trabzon denince hatta Karadeniz denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesidir. Trabzon Uzungöl’ün eşsiz doğası, muhteşem manzarası ve tertemiz havası gerçekten de insanı keyiflendirmeye yetiyor. Gerçi son yıllarda artan turistik faaliyetler nedeniyle yaylanın büyük ölçüde harap edildiği de bir gerçek. Bu hem yayladaki sakinler için hem de her ne kadar kendileri için olduğu söylense de pek hoş karşılamayan turistler tarafından keyif kaçırıcı denilebilir. Yine de eğer Trabzon’da kısıtlı bir zamanınız varsa mutlaka Uzungöl’e uğramanızı öneririm. Haydi şimdi de Trabzon Uzungöl nerede, kahvaltı, konaklama önerilerinden bahsedelim!

 

Uzungöl'e gideceğiniz zamanı neden mi iyi seçmelisiniz? :)
Uzungöl’e gideceğiniz zamanı neden mi iyi seçmelisiniz? 🙂

 

Şimdi de gelin Uzungöl nerede, nasıl gidilir, ne yapılır onlardan bahsedelim.

Uzungöl Nerede? Uzungöl – Trabzon arası kaç km?

Evet, Uzungöl’ün Trabzon’da olduğunu biliyoruz ama hangi ilçede, nasıl ulaşım sağlanır gibi sorularının cevabını şimdi öğreneceğiz. Trabzon – Uzungöl arası mesafe 99 km. Trabzon Uzungöl arasında kendi aracınızla seyahat edebileceğiniz gibi şehir merkezinden kalkan servisleri de kullanabilir ve 2 saat içinde Uzungöl’e ulaşabilirsiniz.

 

 

Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Araçla/Servisle

Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e ulaşım için şehir merkezinden kolayca gelebiliyorsunuz. Eğer diğer illerden doğrudan Uzungöl’e gelmek istiyor ve mesafelerini merak ediyorsanız Ankara – Uzungöl 13 saat ve İstanbul – Uzungöl 18 saat sürdüğünü belirteyim. Zaten bu şehirlerden geldiğinizde de Trabzon şehir merkezine uğrayarak Uzungöl’e geçeceksiniz. Bir diğer alternatif ise Rize ve Artvin tarafından gelerek Of ilçesi üzerinden Uzungöl’e ulaşmaktır.

Vapur/Feribotla

Bu ihtimal elbette sadece Trabzon için geçerli fakat turistler arasında bunu tercih edenlerin sayısı epey fazla olduğundan bahsetmek istedim. Trabzon Limanı özellikle yaz mevsiminde turizm yoğunluğuna bağlı olarak artınca Samsun, İzmir ve İstanbul illerine düzenli karşılıklı seferler yapıyor. Dilerseniz bunu da tercih edebilirsiniz.

Uçakla

Daha uzak mesafeli illerden Trabzon’a ulaşmanın en hızlı ve pratik yolu tabi ki uçaktır. Sefer sıklığı gayet fazla olduğundan hemen her şehirden Trabzon’a uçakla ulaşmak mümkün.

Peki uçakla veya feribotla geldiğiniz Trabzon merkezden Uzungöl’e ulaşımı nasıl sağlayacaksınız?

Merkeze geldikten sonra da Trabzon – Uzungöl arası hizmet veren ve sefer sıklığı 20 dakika olan minibüsleri kullanabilirsiniz. Bu minibüsler Trabzon şehir merkezine 99 km uzaklıkta yer alan Çaykara ilçesinden kalkıyor. Çaykara- Uzungöl arası da 19 km’dir. Buna ek olarak Trabzon şehir merkezinden Uzungöl’e Ulusoy ve Metro Turizm firmaları da sık sık seferler düzenlemektedir.

 

Uzungöl’ün Oluşumu

Uzungöl de tıpkı Sülüklügöl gibi bir doğa olayının sonucunda oluşmuş ve adeta doğanın mucizesinin ortaya konduğu bir yer. Vadiye düşen kayalar heyelan oluşunca Haldizen deresinin önünü kapatmış ve ortaya o meşhur Uzungöl manzarası çıkmış: Ortada bir göl ve etrafına serpiştirilmiş binalar…Rakımı 1090 m olan Uzungöl 1625 hektar büyüklüktedir. Eşsiz güzelliğiyle görenleri etkileyen Uzungöl Tabiat Parkı statüsünü 1989 yılında kazanmıştır.

 

Her yerden güzel manzarasıyla Uzungöl
Her yerden güzel manzarasıyla Uzungöl

 

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde büyük bir değişim geçiren ve yerlilerin de çevrecilerin de tepkisini toplayan Uzungöl’de yapılaşma ciddi anlamda artmış durumda. Aslında geçen yıllarda bina yoğunluğu bu kadar fazla değilken ortaya çıkan manzara tam anlamıyla bir efsaneydi! Yine de tertemiz havası ve yemyeşil doğasını görmek için tabii ki gitmelisiniz. Bence pişman da olmayacaksınız ama doğanın işgal edilmesine biraz canınız sıkılabilir. Uzungöl’ün kenarına inip manzarayı ve doğayı incelemeye başladığınızda zaten beğenmeme imkânınız yok.

 

Uzungöl’ün Coğrafi Yapısı ve İklimi

Uzungöl’ün coğrafi yapısı oldukça zengin. Hem ağaç hem de hayvan çeşitliliği son derece fazla! Kayın, ladin, göknar, gürgen, karaağaç, kızılağaç, akçaağaç, porsuk, kestane ve ceviz gibi ağaç çeşitleri, vaşak, ayı, dağ keçisi, karaca, çakal, sansar, sincap, yaban ördeği, tilki gibi de hayvan çeşitlerine Uzungöl’de rastlayabilirsiniz.

Karadeniz’in çetin hava koşullarını bilmeyen yoktur. Fakat Trabzon’un genellikle ılık-serin iklimdedir. Kışı da yazı da başka güzeldir. En keyifsiz zamanı ise karla kaplanıp muhteşem bir manzara ortaya çıkaran Uzungöl’de karların eriyip yolları zorlaştırdığı zamandır diye düşünüyorum. Çünkü Trabzon’a bahar sonu-yaz başı gittiğinizde yemyeşil mis gibi bir manzara ve karla kaplıyken doğanın bembeyaz örtüyle kaplanmış haliyle karşılaşacaksınız. Fakat yağmur konusunda net bir şey söylemek mümkün değil çünkü burası Karadeniz! Dolayısıyla herhangi bir mevsimde gittiğinizde yağmur yağma olasılığı epey yüksek.

 

Uzungöl manzarasıyla bol bol fotoğraf çekilecekseniz, emin olabilirsiniz. :)
Uzungöl manzarasıyla bol bol fotoğraf çekilecekseniz, emin olabilirsiniz. 🙂

 

Uzungöl kenarında yürüyüş çok keyifli!
Uzungöl kenarında yürüyüş çok keyifli!

 

Trabzon Uzungöl Gezilecek Yerler

1. Şekersu Yaylası

Uzungöl denince akla sadece merkezi gelse de buraya yakın ve eşsiz güzellikte yaylalar bulunuyor. Şekersu Yaylası da bunlardan bir tanesi. Uzungöl turları kapsamında da burayı mutlaka gezdirirler. Şekersu Yaylası Çaykara’da bulunuyor. Yaz aylarında turist istilasına uğruyor denilebilir. Fakat kış aylarında çetin hava koşulları nedeniyle yerleşime kapalı.

 

Şekersu Yaylası
Şekersu Yaylası

 

2. Garester Yaylası

Garester Yaylası da Uzungöl gezilecek yerler arasındaki en meşhur yerlerden bir tanesi. Bu yayladan Uzungöl manzarasına karşı keyif yapabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmek ve Uzungöl’e tepeden bakmak için iyi bir seçenek.

 

Garester Yaylası
Garester Yaylası

 

3. Haldizen (Demirkapı) Yaylası

Demirkapı (Haldizen) Yaylası da Uzungöl gezilecek yerler denince akla ilk gelen yaylalardan bir tanesidir. Uzungöl Şerah Köyü’ne uzaklığı 16 km‘dir ve çok keyifli bir orman yürüyüşüyle Haldizen’e ulaşabilirsiniz.

 

Haldizen Yaylası
Haldizen Yaylası

 

4. Uzungöl Camii

Her yerde gördüğünüz o Uzungöl manzarasında öne çıkan cami olan Uzungöl Camii de gezilecek yerler arasındadır. Caminin olduğu yer Uzungöl’ün merkezi kabul edilir. Haldizen Deresi ve Uzungöl arasında tek geçiş olan Kemer Köprüsü’nün hemen altında kalmaktadır.

 

Uzungöl Camii
Uzungöl Camii

 

5. Veli Yaylası

Aslında burada saydığımız yaylalar Uzungöl’de değil, buraya kadar gelmişken çevresinde de görebileceğiniz yerlerdir. Veli Yaylası da bunlardan bir tanesi ve sonbaharda yaylaları beyaza bürüyen meşhur Vargit çiçeklerine ev sahipliği ediyor. Eğer bu tarihlerde Trabzon’a seyahat edecekseniz görmek için uğrayabilirsiniz.

 

Uzungöl Vargit çiçekleri
Uzungöl Vargit çiçekleri

 

6. Yedigöller

Yedigöller bölgesi Haldizen Yaylası‘nda bulunan, Uzungöl’ün yüksek kısımlarında dağların arasında kalmış göllerin olduğu bölgeye verilen isim. Aygır Gölü, Balıklıgöl, Sarıçiçek Gölü, Çifte Göl, Buzlu Göl, Pirömer Gölü ve Karagöl bu bölgede yer alan göllerdir. Uzungöl Yedigöller zamanında seyahat dergilerinde saklı cennetler başlığı altında da bahsedilmiştir.

 

Uzungöl Aygır Gölü
Uzungöl Aygır Gölü

 

Uzungöl’de Ne Yapılır?

 • Uzungöl’e geldiğinizde öncelikle temiz havayı bol bol içinize çekmelisiniz!
 • Uzungöl kenarında sıralanmış kafelerde nefis Trabzon kahvaltısı yapabilirsiniz. Trabzon lezzetleri ve göl manzarasına karşı semaverde çay keyfi bir harika oluyor. Muhtemelen birkaç saatinizi alacak ve sizi enerjik bir geziye hazırlayacak kahvaltıda sofranız eksiksiz olacak.
 • Binalar dışında kalan Uzungöl manzarasının keyfini sürün ve imkânınız varsa doğa aktivitelerine katılın. Eğer özel ilgi alanınızdaysa kuş gözlemciliği, trekking veya kamp yapabilirsiniz.
 • Göl kenarında yürüyüş yerine bisikletle de gezebilirsiniz. Bisiklet kiralayan yerleri de kolayca bulabilirsiniz, onlar da göl etrafında yer alıyor.
 • Kış aylarında Uzungöl’e geldiğinizde kayak yapanları görebilirsiniz! Evet bu da Uzungöl aktiviteleri arasında yer alıyor. Kış turizmini de canlandırmak için çalışmalar sürüyormuş.
 • Karadeniz mutfağına has leziz yemeklerin tadına bakabilirsiniz.
 • Doğanın içindeki ahşap evlerde konaklayabilirsiniz. Uzungöl bungalov evleri otellerden daha çok ilgi görüyor haberiniz olsun.
 • Kapadokya’da olduğu gibi Uzungöl’de de moda olan keyifli aktivitelerden bir tanesi de ATV kiralama ve jeep safari turları. Üstelik bunu yeşilliklerle iç içe yapmanın keyfi de bambaşka! Eğer hava koşulları uygunsa yamaç paraşütü de yapıp Uzungöl üzerinde süzülebilirsiniz.
 • Uzungöl gezilecek yerlerde bahsettiğimiz yaylalarda özellikle sezonuna denk geldiyseniz Veli Yaylası’nda harika bir manzarayla karşılaşabilirsiniz.
 • Fotoğraf anlamında genellikle Karadeniz ve Trabzon doğası gibi Uzungöl de çok zengin! Hem Uzungöl’e tepeden bakarak hem de kıyısında kahvaltı veya yemek keyfi yaparken fotoğrafını çekecek bir sürü manzaraya tanıklık edeceksiniz.

 

Konaklama Önerileri

Uzungöl’de her bütçeye ve her tarza uygun konaklama yerleri bulmak mümkün. Doğayla iç içe apart oteller, Uzungöl bungalov evleri veya yıldızlı oteller…Uzungöl otelleri arasında karar vermek için ciddi anlamda bir araştırma yapmalısınız. Turist sayısının arttığı dönemlerde, sezonda veya tatil dönemlerinde fiyatların inanılmaz yükseldiğiniz görebilirsiniz. Fakat konaklama önerileri içinde Kaya Pansiyon, Gobleç Hotel, İnan Kardeşler Otel, Doğa Motel, Kilpa Otel, Ada Bungalov, Akyüz Kardeşler Bungalov Hotel, Grand Anadolu Bungalov Otel, Meriçoğlu Suit Otel, Turkuaz Apart, Nova Uzungöl, Cennet Apart, Kokuç Pansiyon, Gül Pansiyon gibi farklı fiyat aralıklarına sahip otel alternatiflerine rastlayabilirsiniz. Konaklama konusunda içiniz rahat olsun çünkü göl manzarasını kaybetmenize pek imkân yok. Konaklama yerlerinin çoğu göl kıyısına dizilmiş.

 

Uzungöl Kamp Önerileri

Otellerin, bungalovların ve apartların yanı sıra doğayla gerçekten de baş başa kalmak isterseniz Uzungöl size bu konuda da mükemmel seçenekler sunuyor. Aslında özel kamp alanları da var ama kimsenin gözüne batmazsanız dilediğiniz yerde Uzungöl manzarasına karşı keyifle kamp atabilirsiniz. Gölün doğu yamacında karavan ve çadırlar için 3 kamp alanı bulunuyor. Özel kamp alanlarına gittiğinizde avantajınız tuvalet, duş ve market gibi ihtiyaçlarınızı kolayca karşılamak olacaktır.

 

Uzungöl otelleri
Uzungöl otelleri

 

Yeme-İçme Önerileri – Uzungöl Kahvaltı

Uzungöl otelleri genellikle kahvaltı ve akşam yemeği dahil olarak hizmet sunuyor. Eğer bu hizmeti almıyor veya Uzungöl’e günübirlik gelmeyi düşünüyorsanız o zaman Karadeniz mutfağının tadına bir de burada bakmadan dönmeyin derim! Öncelikle Uzungöl’e geldiğinizde güzel bir kahvaltı yapmalısınız. Ortam doğal olduğundan kahvaltı sofraları da organik yiyecekler ile donatılıyor. Uzungöl özellikle alabalık açısından zengin ve balık yemeklerinin çok lezzetli olduğu biliniyor. Bunun dışında hamsili ekmek, lahana sarması, mıhlama, lahana çorbası, Uzungöl helvası, Karadeniz pidesi, Uzungöl hurmalı kek, gongoş sarması, haluşka ve pepeçura gibi yöresel lezzetlerin de tadına bakabilirsiniz.

Uzungöl kahvaltı detaylarıyla bahsedilmesi gereken bir konu. Neden mi? Çünkü Uzungöl etrafına sıralanmış bir sürü kafe var ve inanılmaz lezzetli Karadeniz lezzetlerini göl kıyısında yeme imkanınız oluyor. Fakat bunun keyfine doyar mısınız bilmem! Eksiksiz kurulan Uzungöl kahvaltı sofranızdan sonra yaylalara yürüyerek mi gidersiniz, fotoğraf çekmek için tepelere mi tırmanırsınız bilmem ama o sofrayla hem enerjinizin hem keyfinizin yerine geleceğine eminim!

Uzungöl kahvaltı sofranızda neler mi olacak? Anzer balı, gözleme, laz böreği, bazlama, güveç sucuk, güveç peynir, reçel çeşitleri, mıhlama, kolot peyniri, mısır ekmeği, kaymak ve daha bir sürü lezzet. Sofranızı donatan Karadeniz lezzetleri yanında bir de semaverle gelen çay Uzungöl kahvaltı keyfinizi kat kat artıracak. Göl kenarında kahvaltı yapmanıza imkan sağlayan ve tercih edebileceğiniz yerleri zaten gittiğinizde hemen fark edeceksiniz.

Uzungöl kahvaltı ve yemek konusunda mekanlarıyla pek ayrılmıyor aslında. Birçok restoran kahvaltı hizmeti de verirken kimilerinin imza lezzetleri biraz farklı olabiliyor. Örneğin Şeflerin Yeri Restoran Uzungöl’ün en meşhurlarından ve kiremitte alabalığı meşhur. Fakat burada da kahvaltı edebilirsiniz. Aynı şekilde Uzungöl’e tepeden bakan Galo Omad‘ın zengin menüsünden kahvaltı veya yemelik bir şeyler söyleyebilirsiniz.

Göl kenarındaki Ada Restaruant yöresel lezzetlerin sunulduğu yerlerden bir tanesidir ve Uzungöl kenarında yeme içme imkanı sunar. Kuymak ile meşhur Doğa Restaurant, hem kahvaltı hem yemek menüsüyle beğenilen Migron Restaurant, açık büfesiyle gönüllere taht kuran İnan Kardeşler, Garester Yaylası yolunda kalan Com Kafe Uzungöl kahvaltısı için tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer alabilir.

 

Pratik İpuçları

 • Trabzon’a gelmişken Uzungöl’e de mutlaka uğrayın! Uzungöl-Trabzon Havalimanı arası uzaklık yaklaşık 4 km. Eğer araç kiralayacaksanız havalimanından Uzungöl’e kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Toplu taşıma araçlarıyla Uzungöl’e gelmek de oldukça rahat. Hem sefer sıklığı oldukça fazla hem de mesafe çok uzun değil.

 

Uzungöl'ün temiz havasına doymak mümkün mü?
Uzungöl’ün temiz havasına doymak mümkün mü?

 

 • Uzungöl’e gelmişken mutlaka doğa aktivitelerine katılın. Uzungöl’de konaklarsanız kalacağınız yerde günlük doğa aktiviteleri ile ilgili bilgileri rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
 • Uzungöl’e hatta genel olarak Trabzon’a gideceğiniz zamanı doğru belirlemeniz daha konforlu bir yolculuk yapabilmeniz açısından oldukça önemli. Kışın ortasında manzara çok güzel olsa da bazı yerlerde yolların kapanması veya ulaşımın can sıkıcı derecede aksaması keyif kaçırıcı olabilir.
 • Uzungöl’e kadar gelmişken 12 km uzaklıktaki Uzungöl’ün de oluşumuna neden olan eski adıyla Haldizen, şimdiki adıyla Demirkapı Yaylası’na uğrayabilirsiniz. Buzul göllerinden akan su Haldizen Deresi’ne, oradan da Uzungöl’e akıyor.
 • Uzungöl’den Haldizen’e ulaşım için 12 km’lik orman yolunu takip edebilirsiniz. Günübirlik bile olsa Uzungöl seyahatiniz sırasında buna zaman ayırmanızı öneririm çünkü yolu da çok keyifli, havası da muhteşem.

 

Uzungöl yamaç paraşütü
Uzungöl yamaç paraşütü

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Yöresel lezzetlerin tadına bir kere de Uzungöl’de bakmadan,
 • Kuş veya botanik gözlemciliği, doğa yürüyüşü, ATV ve safari turları gibi aktivitelerinden en azından bir tanesini deneyimlemeden,
 • Göl manzarasına karşı nefis Karadeniz lezzetlerine doymadan,
 • Uzungöl’ün temiz havasını bol bol içinize çekmeden,
 • Demirkapı ve Şekersu Yaylası’nı görmeden,

 

Yaylalardan Uzungöl'e yürüyüş keyfi
Yaylalardan Uzungöl’e yürüyüş keyfi

 

 • Vargit çiçeklerini görmeden,
 • Uzungöl kenarında yürüyüş yapmadan,
 • Sayısız fotoğraf çekilmeden,

 

Uzungöl seyir terasından manzara
Uzungöl seyir terasından manzara

 

 • Mayıs ayında giderseniz Havacılık Şenlikleri’ne katılmadan,
 • Uzungöl’e hem tepeden hem yakından bakıp manzarasının keyfini çıkarmadan dönmeyin!

Benzer Yazılar

2 thoughts on “Trabzon Uzungöl Nerede, Kahvaltı, Konaklama

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!