Anasayfa > Türkiye > Trabzon > Sümela Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı

Türkiye’nin her yerinde geçmişe tanıklık etmiş çok özel yapı ve eserler bulunuyor. Görenleri hem şaşırtan hem de çok etkileyen Sümela Manastırı da bu özel yapılardan bir tanesi. Yalnızca Trabzon’da değil ülkemizde hatta dünya genelinde de tanınıyor. Her yıl yerli yabancı çok sayıda ziyaretçi alan Sümela Manastırı tarihi, mimarisi, konumu her anlamda muhteşem bir yapı. Sümela Manastırı nerede ve nasıl gidilir sorularının cevabını aktarayım ki Trabzon’da sadece bir gününüz varsa bile neden özellikle burayı görmeniz gerektiğiniz açıklamış olayım!

 

Sümela Manastır
Sümela Manastırı

 

Trabzon gezilecek yerler arasında mutlaka görülecek yerlerin başında gelen Uzungöl ve Sümela Manastırı görenleri şaşırtan ve büyüleyen bir yapıya sahip. Zaten Karadeniz’in temiz havasıyla çarpılmışken ve keyifle yemyeşil yollar arasından ilerleyip yaylaları geze geze Sümela’ya gelmişken insan garip bir heyecan duyuyor. O yapının dağların içinde yıllara nasıl meydana okuduğunu düşünmek, nasıl yapıldığını hayal etmek bile çok heyecan verici. Sonrasında da neden dünyaca ünlü olduğunun cevabını kendiniz buluveriyorsunuz zaten. Gezdiğiniz esnada hele ki turistik dönemiyse çevrenizde çok sayıda yabancı turist olduğunu da göreceksiniz.

 

Sümela Manastırı Hakkında Bilgi – Sümela Manastırı içi

 • Sümela Manastırı ayrıca Meryem Ana Manastırı olarak da tanınmaktadır. Esas ismi ise Theotokos Sumela veya Panagia Sumela olarak geçmektedir.
 • 2 katı teras niteliğindeki 6 katlı Sümela Manastırı’na vadiden ulaşmak için 100 basamaklı dar bir merdiven kullanılmaktadır. Manastırın vadiden yüksekliği 300 m’dir.
 • Manastırın içinde yaklaşık 400 m2 alana yayılmış bir kilise bulunmaktadır.
 • Rum Ortodoks Kilisesi olarak yapılsa da sonradan manastıra çevrilmiş.
 • 18 yy.’da yenileme çalışmaları yapıldığında duvarlara şu an görülen freskler eklenmiş. Görsel olarak etkileyici son halini de 19. yy.’da tüm ek binaların yapılmasıyla kavuşmuş.
 • Sümela Manastırı’nın yapılış tarihi ve hikayesi net olarak bilinmeyip, bugüne kadar efsaneler üzerinden anlatılmıştır.
 • Restorasyon çalışmaları düşen kaya ve buz kütlelerinin yapıya verdiği zarar nedeniyle başlamıştı. Endüstriyel dağcılar tarafından hassasiyetle sürdürülen 4 yıllık çalışmanın sonuna yaklaşılması ziyaretçileri heyecanlandırıyor.
 • Restorasyon ardından Sümela Manastırı manzarasını farklı açılardan izleme imkanı suna seyir teraslarına ulaşım için teleferik yapılacağı söyleniyor. Sümela Manastırı teleferik ile ulaşım sağlanınca çok daha işlek ve keyifli hale gelebilir.

 

Sümela Manastırı iç kısım
Sümela Manastırı iç kısım

 

Sümela Manastırı Tarihi

Sümela Manastırı tarihi 375-395 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanına dayanıyor. Fakat bu konuda hala bu yıllar varsayım kabul edilmekte. Sümela’nın Sophronios ve Barnabas isimli iki rahip tarafından kurulduğu düşünülüyormuş yani efsane kabul ediliyor. Sümela Manastırı 1923 yılına kadar hizmet vermiş ve içerisinde öğrenci odalası, mutfak, birkaç şapel, kütüphane, misafirhane gibi bölümlerin olduğu anlaşılmaktadır.

Sümela’nın tarihinde en parlak dönem olarak bahsedildiği 19. yy.’da yapıya çok sayıda bina ilave edilerek bu geniş haline kavuşmuş. Geçmişe meydan okuyan her yapı gibi Sümela Manastırı Rus işgali esnasında karargah olarak kullanılmış ve 18 Nisan 1916-24 Şubat 1918 tarihleri arasında Rus milisler tarafından kullanılmış. Manastırın Türkiye’ye bırakılması nüfus mübadelesi döneminde Hristiyanların Yunanistan’a gönderilmesiyle gerçekleşmiş ve onların gözünde manastır önemini yitirmiş. Fakat mübadele ile Yunanistan’a göçen Rumlar Sümela isimli yeni manastırlarını Veria kentinde kurarak her sene Ağustos ayında Trabzon’daki Sümela’da yaptıkları şenliği sürdürmüşler.

Fatih Sultan Mehmet’in Manastır’ı almasının ardından buraya dokunulmayacağına dair bir ferman yayınlanmış. Ardından gelen tüm padişahlar ve Yavuz Sultan Selim de hediyelerle manastıra katkı sağlayıp sahip çıkmışlar.

Sümela Manastırı’nda ayakta kalmayı başarmış yerleri incelerken dolaplarda ve ocaklarda Türk etkilerine rastlanır. İnsanoğlunun müdahaleci tavırları ve yapılan restorasyon çalışmaları maalesef manastırın o kısımlarındaki orjinalliğin yitirilmesine yol açmış. Zaten Sümela’yı gördüğünüzde yapının büyüklüğüne de şaşıracaksınız. Çünkü gerçekten baya geniş bir alana yayılmış durumda. Sümela girişinde yamaca yaslanmış ve geçmişte su ihtiyacının karşılandığını gösteren su kemeri bulunuyormuş fakat büyük bir kısmı zamana direnememiş.

Sümela Manastırı gizemi de çok konuşulan fakat bu zamana kadar hakkında tek bir ize rastlanmamış bir hikayeye sahip. Efsaneye göre Hristiyanlığın ilk kutsal yerlerinden bir tanesi olan Sümela’da Hz. İsa’nı havarilerinden Aziz Lukas’ın yaptığı resimler yer alıyormuş. Aziz Lukas Hz. Meryem ve Hz. İsa’nın resimlerini manastır inşası sırasında buraya getirmiş ancak yıllarca süren yağmalamalar, yangınlar ve doğa olayları yüzünden hasar görmesi nedeniyle bu resmi hiç gören olmamış.

 

Sümela Manastırı Nerede?

Sümela Manastırı Trabzon ili Maçka ilçesi sınırlarında yer alıyor. Maçka Altındere Köyü’nde vadinin Karadağ’ın kayalıklarına kurulmuş. Sümela Manastırı Trabzon şehir merkezine 47 km uzaklıkta ve yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Klasik bir Trabzon gezisinde yaylalara ve bu tarz tarihi yerlere gitmek için zaten mutlaka 45 dk. 1 saat yolu gözden çıkarmanız gerekiyor. Fakat yollar ve manzaraları öyle güzel ki hiç bitmesin istiyorsunuz.

Sümela Manastırı’na çıkan merdivenlere giderken akan hırçın dereyi göreceksiniz. Özellikle kışın giderseniz su seviyesi baya yükseliyor. Derenin içinde kırmızılı siyahlı büyük balıklar var. Doğanın sunduğu görsel şölenlerden bir başkası…Sümela geziniz bittikten sonra da derenin karşısına sıralanmış kafelerde keyif yapıp dinlenebilirsiniz. Dilerseniz hediyelik eşya satan yerler de mevcut.

 

Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı’na ulaşım için öncelikle Maçka ilçesine ulaşmak gerekiyor. Maçka’ya geldiğinizde zaten her yerde Sümela tabelalarını göreceksiniz. Bu tabelaları takip ederek manastıra ulaşabilirsiniz. Yolda gelirken tabi ki yine eşsiz manzaralara tanıklık edeceksiniz. Manastıra yakın kısımda çok sayıda kafenin olduğu yerler göreceksiniz. Aracınızı park edecek yerleri burada bulabilirsiniz. Aracınızı park ettikten sonra yaklaşık 300 m Sümela’ya çıkan patikayı takip edecek ve 100 basamaklı merdivenden çıkacaksınız.

 

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

 

Sümela Manastırı Açık Mı?

Sümela Manastırı 29 Mayıs 2015’te restorasyon çalışmaları için kapatılmıştı. Çalışmalarının hala sürdüğü söyleniyor ancak restorasyonu tamamlanmış bölümlerden bir kısmının yakın zamanda açılacağı söyleniyor. Belli kısmı açılacak olan Sümela Manastır açılış tarihi 18 Mayıs 2019 yani Müzeler Günü olarak belirlenmiş.

 

Sümela Manastırı Giriş Ücreti

Sümela Manastırı giriş ücreti Müzekart’ı olmayanlar için 25 TL‘dir. Fakat restorasyon sonrası açılışta bu fiyat değişebilir.

 

Sümela Manastırı Ziyaret Saatleri

Şu an kapalı olan Sümela Manastırı’nın verilen tarihte açılması halinde eski sistemin geçerli olabileceği söyleniyor. Restorasyon öncesi Sümela ziyaret saatleri ve günleri şu şekildeydi:

Nisan – Ekim ayları yaz döneminde 09:00 – 19:00

Ekim – Nisan ayları kış döneminde 08:00 – 16:00

Sümela Manastırı özel günlerde saat 13:00’den itibaren ziyarete açık oluyor. Bunun dışında haftanın 7 günü açık.

 

Sümela Manastırı freskler
Sümela Manastırı freskler

 

Pratik İpuçları

 • Sümela Manastırı’na şu an giremeseniz bile mutlaka gidin ve dışarıdan görün. Bu ihtişamlı yapıyı görmek için geçtiğiniz yollar da oldukça keyifli. En fazla Trabzon’un temiz havasına maruz kalırsınız. 🙂
 • Sümela’ya dair hediyelik eşyalardan almayı düşünebilirsiniz. Dere kenarında sıralanan yerlerden bulabilirsiniz.
 • Sümela Manastırı’na çıkan merdivenlerden önce deredeki balıkları da sevebilirsiniz.
 • Dere kenarındaki kafelerde keyif yapmayı da ihmal etmeyin!
 • Manastıra gelene kadar geçeceğiniz yollarda sağa-sola saparak çevredeki yaylaları da görebilirsiniz.
 • Fotoğraf çekmek için manastıra gitmeyi beklemeyin, yol boyunca fotoğraflanacak bir sürü manzara önünüze çıkacak!

 

Sümela Manastırı'ndan manzaralar
Sümela Manastırı’ndan manzaralar

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Açılış öncesinde gitseniz bile dışarıdan Sümela Manastırı’nı görmeden,
 • Manastırın altındaki dere kenarında çay kahve keyfi yapmadan,
 • Manastırın dağın sarp kayalıklarına nasıl inşa edildiğine dair varsayımlar yapmadan,
 • Kar sularıyla coşan derenin gürül gürül sularının coşkusuna kapılmadan,
 • Balıkları sevmeden,
 • Hediyelik eşya alışverişi yapmadan,
 • Arabanızı bıraktıktan sonra sadece Sümela’ya çıkılan patikaya değil, orman içinde de yürüyüş yapmadan,
 • Tabii ki Sümela Manastırı’nı fotoğraflamadan,
 • Temiz havaya ve manzaralara doymadan dönmeyin!

 

Benzer Yazılar

One thought on “Sümela Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!