Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler

Paraşütle atlama

Muğla’ya bağlı Fethiye berrak ve güzel denizi, büyüleyici koyları ile gözde tatil yerlerinden biri olmasının yanı sıra yüz yıllar öncesine uzanan tarihiyle de sizi zamanda yolculuk yapmaya çağırıyor. Eğlence, huzur, kültürel gezi, doğa aradığınız her ne olursa Fethiye’de bulacaksınız! Fethiye Gezilecek Yerler listemizi ise keşfe çıkarken yanınıza almayı unutmayın.

Fethiye Gezilecek Yerler

Ege bölgesinde bulunan, sayısız konaklama tesisiyle, tarihi yerleriyle, eşsiz güzellikteki koylarıyla tatil beldelerinin merkezinde bulunan Muğla Fethiye için hazırladığımız Fethiye gezilecek yerler listesi için aşağıdaki haritada en sağda bulunan kare çerçeveye tıklayarak açabilirsiniz. Aslında Fethiye Merkez gezilecek yerler desek de Fethiye Ölüdeniz gezilecek yerler listesi olarak da kullanabilirsiniz. Çünkü içinde bol bol Ölüdeniz ile ilgili yer var. Ölüdeniz Fethiye’nin en çok turist çeken yeri, lagünün ve yamaç paraşütünün etkisi bunda büyük.

Fethiye Gezilecek Yerler – İlgili yeri görmek için numaraya tıklayınız

Fethiye Nerede?

Fethiye Muğla’ya bağlı en güzel ilçelerden birisi. Likya yolu ile dünyada çapında binlerce turist çekme özelliğine sahip yer, doğal özellikleriyle yüzyıllar öncesinde de kendisine hayran bırakıyormuş. Muğla Fethiye plajları, adaları, doğası, denizi ile dünya markası olacak kadar değerli, özel ve bir an önce keşfetmeniz için sizleri bekliyor. Fethiye tatil seçeneği bu yaz size çok çok iyi gelecek. Rota harika, o halde başlayalım mı?

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Mugla Fethiye
Fethiye Haritası

Fethiye’ye gelmişken aşağıdaki yerlere de gidebilirsiniz

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye gezilecek yerler listesini yukarıdaki haritada numaralandırarak oluşturduk. Fethiye’yi sadece  Fethiye Ölüdeniz ile sınırlı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Deniz, kum ve güneşten ibaret sananlar da yanılıyor, aksine tarihi yerleriyle de ziyaretçilerini binlerce yıl geriye götürmesiyle de öne çıkıyor. Yani aslında binlerce yıl öncesinde de deniz ve ticaret merkeziymiş burası. Aslında hepsini tek bir Fethiye seyahatinde bitirmeniz için 10 gün ayırmanız ve bu süreyi dopdolu geçirmeniz gerekiyor. Yorucu ve bol tempolu bir Fethiye tatili istemiyorsanız birkaç parçaya bölerek de rotanızı çizebilirsiniz. Fethiye tatil yerleri için Fethiye gezilecek yerler listesine bakabilirsiniz. Listedeki yerlere karadan ya da denizden günübirlik teknelerle ulaşabilirsiniz. Bol aktiviteli, bol yürüyüşlü ve bol keşfetmeli bir Muğla Fethiye ve Fethiye’nin en güzel yerleri listesi ile Fethiye’de tatil yapmak harika olacak!

Listemize geçmeden önce ise Tatil Ana’nın hazırlamış olduğu 3 dakikalık video ile minik bir Fethiye turu  yapabilirsiniz:

 

İşte Fethiye gezilecek noktalar:

1. Göcek

Fethiye gezi rehberinde ilk numarada olan Göcek, konsept olarak aslında Fethiye’den farklı. Lüks tatil beklentisi içindeki kişilerin ve özellikle de yabancı turistlerin uğrak yeridir Göcek.  Göcek Fethiye arası 17 km.Lüks yatların demir attığı, neredeyse plajsız (kamp alanlarını plajdan sayarsak evet plajı var diyebiliriz) belde Fethiye ilçe sınırları içerisinde olduğu için Fethiye’nin gezilecek yerleri listemize aldık.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Göcek gezileek yerler
Göcek koyları

 

2. Günlüklü Koyu

Fethiye Günlüklü koyu, Göcek Fethiye kara yolu üzerinde, Fethiye’ye 17 km uzaklıkta, Göcek kasabasına ise 10 km uzaklıkta bulunur. Sakin, sessiz, doğayla iç içe, hafif çakıllı ince kumu ve tertemiz denizi olan Günlüklü plajına uzaktan baktığınızda maviden çok yemyeşil bir renk gözünüzü alır. Müdavimleri de yerli ve yabancı turistlerdir. Aşırı kalabalık değil bu arada, hafta sonu biraz daha kalabalık olması ise doğaldır. Ağaçların içindeki hamaklara uzanıp piknik yapabilirsiniz. Yazın tekne turları ve günübirlikçi tatilcilerle dolan, huzur dolu atmosfere ve kristal berraklığındaki denize sahip, hafif çakıllı ince kum plajlı bir koydur Günlüklü koyu Fethiye. Adını ise çok ender görülen günlük ağaçlarından alıyor. Günlük ağaçları parfüm ve ilaç yapımında kullanılıyor. Gün doğumu ve gün batımında etrafa yayılan o müthiş koku bu ağaçlardan geliyor. Sığ denizi, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için tam bir avantaj. Günlüklü koyu giriş ücreti 2015 yılında 17,5 TL’ydi. Sezonluk olarak da fiyatlar değişebiliyor.

Günlüklü koyu konaklama için otel, pansiyon gibi seçenekler var. Günlüklü koyu otel tavsiyesi olarak böylesine mükemmel bir koyda bungalovda kalmanızı öneririz. The Bay beach club, farklı oda konseptleriyle değişik fiyat alternatiflerine sahip.  Ahşap odalarda kalmak güzel bir deneyim olabilir. Diğer otel seçeneği ise Göcek Yat Klübünün hemen dibinde bulunan AB Home Otel olabilir.  Günlüklü koyu pansiyon  tavsiyesi sorarsanız Doğa Deniz Pansiyonu’nu öneririz. Tüm Göcek otelleri ve tüm Göcek pansiyonları, Günlüklü koyuna yakın mesafede olduğu için günübirlik gidilebilir aslında.  2015’te günübirlik gittiğimiz koy sessiz, sakindi, umarız bu özelliğini hep korur.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Günlüklü Koyu Fethiye
Fethiye Günlüklü Koyu

 

3. Katrancı Koyu

Fethiye Katrancı Koyunda’da sımsıcak bir güneş, masmavi bir deniz sizleri bekliyor.  Katrancı Koyu, Muğla Fethiye mevkiinde, eşsiz deniz keyfi ve cennet yeşili orman güzellikleriyle beraber huzur verici bir tatil yapabilir, Katrancı Plajına günübirlik yüzmeye gelebilirsiniz. Ama şöyle de bir durum var; Katrancı kamp alanı olduğu için buraya yaz mevsimini geçirmek için gelen bir kitle de var. Yani 3 ay boyunca Katrancı koyu kamp alanında Katrancı çadır kampında kalan aileler var. Üstelik biraz kalabalık. Katrancı orman kampı hoşlarına gitmeyenler olabilir bu nedenden dolayı. Deniz ise çok güzel ve tertemiz. Yalnız arılara dikkat edin. Bir de denizde, etinizi koparacak derecede ısıran balıklar var. Onlara da denk gelirseniz sakın korkmayın, yalnız birkaç sefer olursa denizden çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bizim başımıza geldi diye uyarmak istedik sizi de. Bu arada günübirlikçiler için diyelim ki Katrancı Koyu giriş ücreti kişi başı 15 TL’di 2015 yılı için. Katrancı Koyu ile ilgili daha fazla güncel bilgi için şuraya tıklayabilirsiniz.

Katrancı koyu konaklama önerilerimiz arasında bölgenin en büyük ve geniş tesisi Katrancı park otel var. Katrancı park hotel’in muhafazakar olmasının getirdiği bazı özellikler de var elbette. Yakın mesafede sayılabilecek güzel ve konforlu başka tesis ise Yonca Lodge. Katrancı otel seçenekleri dışında yukarıda saydığımız Katrancı çadır kampı da diğer güzel bir alternatif olabilir.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Katrancı Kamp
Fethiye Katrancı Koyu

 

4. Fethiye Çalış Plajı

Aileler için plaj tavsiyesi isteyenlere Fethiye Çalış önerilebilir. Fethiye tatil yerleri arasında Fethiye Çalış Plajı harika bir tercih.  Denizi ve kumlu upuzun 4 km’lik plajıyla onlarca otele ev sahipliği yaparken, su sporları ile deniz keyfinize renk katabilir, hediyelik eşya dükkanlarından yakınlarınıza hediyeler alabilirsiniz. Akşam üzerine doğru ise gün batımını kumsaldan izleyebilir, kırmızının onlarca tonuna hayran kalabilirsiniz. Caretta caretta cinsi kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı nadir plajlardan birisidir. Sörfçülerin de uğrak yeri olduğu için yıl içinde yüzlerce sörfçünün konakladığını söyleyebiliriz. Plaja giriş ücretsiz olup şezlong ve şemsiye için 5-15 TL arası bir ücret ödüyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse denizin dibi çamur görüntüsü yaratıyor, su yeşil görünüyor ve biraz bulanık. Bölgenin yapısıyla alakalı. Faralya tarafına yüzmeye gidenler beğenmeyebilirler.

Bölgede bulunan Fethiye Çalış plajı otelleri farklı tarzda ve konseptte hizmetler vermektedirler. İrili ufaklı Çalış otelleri plajın hemen arkasında yer alıyor. Aynı zamanda Fethiye Çalış pansiyonları da bölgede mevcut.

Çalış plajı karşısında Şövalye Adası var. Fethiye limandan kalkan motorlarla ulaşabileceğiniz ada evleri bizdeki Büyükada evleri gibi, geniş balkonlu, büyük pencereli ve bembeyaz boyalı.

Çalış Plajı tarafında konaklamak isterseniz Hotel Vanilla‘yı tercih edebilirsiniz! Plaja, merkeze giden dolmuşlara, eğlence yerlerine birkaç dakikada ulaşabilirsiniz. Detayları konaklama önerileri başlığında bulabilirsiniz.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Fethiye plajları
Fethiye Çalış Plajı

 

5. Amintas Kaya Mezarları

Kaya mezarları ya da diğer deyişle kral mezarları M.Ö. 5.yy’dan günümüze dek gelmektedirler. Statüsü yüksek kişiler için yapılmış kaya mezarları, uygun yapıdaki kayalara derin oyuklar yapılarak oluşturulmuş. Amintas kaya mezarlarını daha yakından görmek isterseniz 199 basamağı da çıkmak zorundasınız. En tepeye çıktığınızda kral mezarına mı bakarsınız yoksa muhteşem Fethiye Körfezi ve Şövalye Adası’nın manzarasını mı izlersiniz emin değiliz. Bu bölgeden çıkarılan eserlerin bir kısmı da İngiltere’deki British Museum’da sergilendiği için İngilizlere pek de yabancı gelmiyor. Mezarların en büyüğü ve en ünlüsü olan Amintas’a çok sayıda basamaktan sonra ulaşınca soldaki sütunda M.Ö.4.yy.’da yazılmış “Herpamiasoğlu Amintas” yazısını görebilirsiniz. Gotik kemerli bir ön kapak ve dörtgen şeklindeki oyuklar, gotik stilinde kemerli bir kapak ve kapağın her iki yanında da kişinin yaşamını resmeden freskler görülebilir. Müze kartınız ile ücretsiz girebilirsiniz.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Kral mezarları
Kral Mezarları

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Kral Mezarları
Amintas Kral Mezarları

 

6. Fethiye Kayaköy Antik Kenti

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Fethiye Kayaköy Antik Kenti, taştan inşa edilmiş eski bir Rum Köyü’dür ve şimdilerde Kayaköy “hayalet şehir” olarak adlandırılıyor. Kayaköy tarihi M.Ö. 3000’lere dayanıyor ve Fethiye’ye sadece 8 km uzaklıkta. 11.yy’da yaşayan Rumlar tarafından Antik Likya Uygarlığına ait Karmylassos Antik Kenti üzerine kurulmuş taş köyün günümüze kadar gelen evlerin pek çoğu 19.yy’a ait. Kayaköy’ün  içinden Likya Yolu’nun bir uzantısı da geçiyor. 20.yy başlarında burası adeta bir ticaret merkeziymiş, yüzlerce ev, kilise, şapel, okul, hastane, kütüphane ve zanaat atölyesi barındırmış. Doğa yürüyüşlerinizi tarihe elinizi uzatarak yapacağınız Kayaköy Fethiye’de, gezinizin ardından köy kafelerinde sıcacık gözlemelerinizi alabilir, güzel bir mola verebilirsiniz.

Kayaköy Sanat Kampı, Muğla Kayaköy’de alternatif bir tatil arayışı içinde olanlar için önerimizdir. Kamp çadırında ya da çardakta konaklayabilir, sanat atölyelerine ve gezilere katılabilir, çeşitli yürüyüş ve keşif aktivitelerine katılabilirsiniz. Kayaköy Muğla, Fethiye gezinizde mutlaka rotanıza almanız gereken bir yer. Kayaköy Türkiye’de konaklamayı tercih ederseniz, çok yakında bulunan Gemile Adası’na ve Gemiler Koyu’na da uğrayabilir, denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Kayaköy Fethiye
Fethiye Kayaköy

 

7. Gemile Koyu

Ölüdeniz’den kalkan teknelerin uğradığı ve yüzme molası verdiği bir koydur. Fethiye’de bulunan birçok koy gibi berrak ve temiz bir suya sahiptir. Gemiler koyu’na gelmek için Kayaköy’den geçerek dar bir orman yolunu izleyerek gelebilirsiniz. Gemile Koyu giriş ücreti 20 TL. Gemiler Koyu Fethiye, Ölüdeniz’den sonra 2. büyük Fethiye koyudur.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Gemile camping
Gemile Koyu Fethiye (Gemiler Plajı)

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Gemile
Gemile Koyu Denizi

Afkule Manastırı, Fethiye Gemiler Koyu’na (Fethiye Gemile Koyu) inmeden çamların arasından batıya doğru sapan yola girerseniz karşınıza çıkacaktır. 1 km gittikten sonra aracınızı bırakıp 20 dk.lık yürüyüş sonrası kayalıklara ulaşırsınız. Deniz manzarasına hayran kalabilirsiniz tam da bu noktada. Afkule, oldukça sapa bir yerde, Hristiyan din adamlarının da dua etmek için sessiz, ıssız bir yer seçtiği belli oluyor. Afkule manastırı, kayanın içi oyularak yapılmış bir manastırdır.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Af kule
Afkule Manastırı

 

8. Gemile Adası

Gemiler koyu’nun tam karşısında bulunan Gemiler Adası’nın uzunluğu 1 km, genişliği ise 400 metredir. Eski adı Aya Nikola (yani St Nicolas) olan adada M.S.5-11. yy’lar arası yapılmış Bizans dönemine ait kilise ve şapel kalıntıları bulunuyor. Hristiyanlığın ilk yayılma merkezlerinden birisi olması nedeniyle önemlidir. Gemiler Adası Fethiye’de ayrıca orta çağdan kalma birçok eser de bulunmaktadır. Fethiye Gemiler Adası’nın kayalık yapısından dolayı, evler ve kiliseler kayaların içine oyularak yapılmıştır. Kısa bir yürüyüş ile adanın zirvesine çıkmayı başarırsanız sizi eşsiz güzellikteki bir manzara selamlayacak.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Gemile Camping
Gemiler Adasi

 

9. Ölüdeniz Doğa Kamp

Ege’ye gidilir de kamping alanında kalınmaz mı…Fethiye kamp alanları, en iyi kamp alanları, Ölüdeniz camping, Fethiye kamp yerleri, çadır kamp alanları, çadır kamp yerleri , Fethiye camping, doğa kampları, kamp yapılacak yerler seçenekleri arasında doğayla başbaşa kalmak ama bir yandan da denize yakın olmak isterseniz işte doğru adrestesiniz.  Aslında bizim burayı tercih etmemizin en önemli nedeni denizden uzakta, doğayla başbaşa olmak istememiz ve sahile de yakın olmayı istemekti. 5 dakikada Ölüdeniz’e inişinin olması, manzarasının ise muhteşem ötesi olması karar vermemizi etkiledi. Ölüdeniz kamp alanları, Orman kampları, doğa kampı seçenekleri de fazla değildi açıkçası. Akşam yanan kamp ateşi, yeni tanıştığınız tam da sizin kafanızdaki kişilerle gece sohbeti ve kamp ateşi etrafında çitlemek, ağaç evde doğanın sesiyle uyuyakalmak, güne kuş sesleriyle ve organik köy kahvaltısıyla başlamak ise paha biçilemez deneyimler oldu bizim için. Kamp tatili büsbütün eşsiz bir deneyim, kesinlikle bu deneyimi yaşamalısınız. Detaylar için tesisle buradan iletişime geçebilirsiniz.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Ölüdeniz camping
Ölüdeniz Doğa Kamp

 

10. Sea Horse Beach Club

Güzel, konforlu bir tesis olsun ama lagünün de hemen dibinde olsun istiyorsanız, Sea Horse Bach Club tam da size göre. Seneler önce bir çiftçi tarafından alanın 2 arazi birleştirilerek şimdiki tesis oluşturulmuş. Lagün Konak ve Ağaç Ev restore edilmiş, gelenek bozulmamış ve bahçedeki zeytin ağaçlarından hala  zeytin elde edilmekte ve restorandaki yemeklere nefis tatlar katmaktadır.

Önündeki lagünde su sporları yapabilir, denizin keyfini çıkarabilir, Hisarönü ve Ovacık beldelerine ücretsiz servisleriyle ulaşabilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler - Ölüdeniz Plajları
Sea Horse Beach Club

11. Sugar Beach Club

Sugar Beach Club, içerisinde bungalowların olduğu, oda fiyatı olarak 250-300 TL’ye konaklama imkanı sunan, hemen önünde plajı olan (Ölüdeniz lagün) ve şezlong gibi şeylerin de konaklama ücretine dahil olduğu bir tesis. Sugar Beach Club Fethiye, lagünün dibinde bungalov keyfi yaşamak isteyenleri bekliyor. Sugar Beach Club Ölüdeniz, gün boyu sunduğu lezzetlerle ve içinizi serinleten soğuk içecekleriyle de midenizi şenlendiriyor. Güzel müzik, iyi yemek, muhteşem manzara ve dopdolu tatil anıları için lagünün dibindeki Sugar Beach Ölüdeniz’e uğramanızı tavsiye ederiz.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Sugar Beach Fethiye
Sugar Beach Club

 

12. Belcekız Plajı

Belceğiz Plajı ya da Belcekız plajı olarak adı geçen plaj, upuzun altın sarısı kumu, turkuaz deniziyle Ölüdeniz’in en meşhur, en gözde ve en keyifli yeridir bizce.Fethiye Denizine Fethiye Belceğiz plajında gün boyu denizin tadını çıkarırken, arkasında bulunan cafe, restoran ve barlarda yemeğinizi yiyebilir, şayet yakınsa konakladığınız otele gidip dinlenebilir, yeniden plaja gelip güneşin ve ilginiz de varsa su sporlarının tadını çıkarabilirsiniz. Belcekız beach resort’a paralel uzanan cafe ve restoran gibi yerler Fethiye’nin en gözde mekanları ve gece boyu sabaha kadar eğlenceler devam ediyor.

Belcekız plajı arkasında bulunan yürüyüş noktası yamaç paraşütü pisti olarak da kullanılıyor. Belcekız beach club ile Ölüdeniz’i Kumburnu ayırıyor.

Adı da plajla aynı olan Belcekız otel, sunduğu yüksek kalitedeki hizmetiyle de müşterilerini memnun ediyor. Tüm Belcekız Plajına hakim Club Fethiye Belcekız Otel konaklama önerilerimiz arasındadır.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - belcekız beach
Belcekız Plajı

Belcekız plajı, yukarıda fotoya bakarsanız, Kumburnu denilen çıkıntının sağ tarafındaki kısımdır.

 

13. Ölüdeniz

Ölüdeniz Türkiye Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Ölüdeniz gezilecek yerler listesi isterseniz işte bu madde tam da size göre. Dünya çapındaki birçok prestijli yayın ve dergide karşımızda çıkan, antik çağlarda “Işık ve Güneş Diyarı, Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet” olarak bilinen Ölüdeniz…Fethiye Ölüdeniz nerede? Oludeniz Fethiye’ye 12 km mesafededir. Bazıları aslında Antalya Ölüdeniz olarak ansa da doğrusu Muğla Fethiye Ölüdeniz’dir.

Ölüdenize nasıl gidilir? Ölüdeniz merkezden kalkan minibüslerle Fethiye Ölüdeniz sahile ulaşmanız mümkün. Kumburnu tabiat parkına giriş ücreti kişi başı 7 TL, öğrenci için 3,5 TL. Motosikletle giriş 7 TL, otomobille giriş 25 TL.

Muğla Ölüdeniz’in asıl en popüler kısmı mavi bayraklı Ölüdeniz plajı (Ölüdeniz beach) da olarak çokça bahsedilen Ölüdeniz lagün ve Belcekız civarıdır. Aslında yukarıdaki maddede Belcekız’ı ayrı olarak belirtsek de Fethiye Ölüdeniz temelde 2 kısımdan oluşmaktadır: 1.kısım lagüne ulaşan dünyaca ünlü Belcekız plajı, 2.kısım ise lagünün bulunduğu bölüm. Bu 2 bölümü Kumburnu birbirinden ayırıyor. “Fethiye Oludeniz ” denmesinin nedeni lagün kısmının sığ ve dalgasız olması. Lagün içinden kaynak su çıkışları ile gel-gitler sayesinde açık deniz ile arasındaki akış sürekli devam etmektedir ve yıl boyunca tertemiz kalmaktadır. Ölüdeniz lagün bölümünde şezlong ve şemsiye kiralayabilir, yeme içme için kafeterya kısmından yararlanabilirsiniz.

Belcekız plajı, 3 km’lik bembeyaz bir kumsala sahip. Tepeden çekilmiş yamaç paraşütü fotoğraflarına bakarsanız turkuvaz renkle mavinin binbir tonunun yeşilin binbir tonuna karıştığını görebilirsiniz. Beyaz renkli kumsalı, güneşi, yeşillikleri ve yakın çevredeki tarihi kalıntılarıyla, aktiviteleriyle Ölüdeniz’de birkaç gün de kalsanız yetmeyebilir.Burada denize girmek deniz sever tatilciler için harika. Ege’nin belki de en güzel yerlerinden birisidir, yakınındaki birçok koya da ulaşma imkanınız vardır tekneyle ya da aracınızla. Bu yazıda gördüğünüz koylar, Ölüdeniz’e de oldukça yakındır. Dilerseniz Ölüdeniz Halk Plajı ya da Ölüdeniz Beach’te de denize girebilirsiniz.

Ölüdeniz yamaç paraşütü (Babadağ maddesine bakınız), Ölüdeniz tekne turu (Kelebekler vadisi ve Gemiler adasına giden tekneler), lagünde deniz bisikleti ve su sporları Mugla Ölüdeniz’de yapılabilecek aktiviteler arasındadır. Kısacası Ölüdeniz tatil için güzel bir destinasyon ve yakınında yapılacak çok şey var, bu yazıda yazdığımız tüm maddelere bakabilirsiniz. Ölüdeniz koylarını gezmeyi unutmayın.

Ölüdeniz tekne turları için bir dipnot ekleyeyim: Fethiye Tatil Turları Instagram sayfasından Görkem Bey ile iletişime geçebilir, masmavi koyların keyfini gün boyu sürebilirsiniz. Ayrıca kendisi çok da yardımsever ve ilgilidir. Fethiye ile ilgili herhangi bir konuda aklınıza takılan bir şey olursa veya Fethiye genelindeki tüm aktiviteler ile ilgili kendisinden destek alabilirsiniz. Instagram adresi: @fethiyetatilturlari

Ölüdeniz konaklama açısından da birçok seçenek sunuyor. Fethiye Ölüdeniz pansiyon, Ölüdeniz Hotel ve Fethiye Ölüdeniz apart evler için bu yazının aşağısında Ölüdeniz otelleri konaklama önerilerine bakmanızı tavsiye ederiz.Fethiye Ölüdeniz turları için jollytur.com ‘a bakabilirsiniz.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Ölüdeniz Plajı
Fethiye Ölüdeniz

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Fethiye Oludeniz
Ölüdeniz Lagün

 

14. Kıdrak Koyu

Ölüdeniz plajı’na 3 km uzaklıkta bulunan Kıdrak Koyu, önündeki plajdan dolayı Kıdrak Plajı olarak da adlandırılıyor. Kumsalı ince kumlu ve geniştir. Geniş çam ormanları eşliğinde Ölüdeniz’de kolaylıkla ve kısa sürede ulaşabileceğiniz Kıdrak kampı, günübirlik tatilcileri de bekliyor. Ölüdeniz otelleri pahalı geldiyse Kıdrak Koyu’nun eşsiz güzelliğini gece de yaşayabilirsiniz. Kıdrak plajı giriş ücreti araç için 18 TL. Araçsız giriş 6 TL, öğrenci için 3 TL.

Koyun hemen arka tarafında mangal yapabileceğiniz bir alan da var. kendiniz yiyecek de getirebilirsiniz plajda yemek için. Koyda bir de restoran var, yok ben yiyeceğimiz taze ve sıcacık yiyeceğim derseniz restorandan da faydalanabilirsiniz. Plajda şezlong ve şemsiye yoktur.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Kıdrak Kampı
Kıdrak Koyu

 

15. Babadağ

Her ne kadar Babadağ yamaç paraşütü ile ünlenmiş bir dağ olsa da, aslında Babadağ hakkında  bazı değerli bilgiler paylaşmak isteriz:

 • Fethiye Babadağ pistleri, dünyanın en önemli atlayış pistlerindendir.
 • Babadağ’ı özel yapan şey, masmavi lagüne ve Belcekız’a karşı seyir terası misali yamaç paraşütü yapmaya olanak sağlamasıdır.
 • Atlayış fikri, bembeyaz Belcekız’da uzanan turistlerin hayal kurarak ve Babadağ’ın zirvesine bakıp “yukarıdan bu manzara acaba nasıl görünürdü?” demesiyle başlamış ve yıllar sonra hayaller gerçek olmuş. Babadağ paraşüt hikayesi başlamış.
 • Ölüdeniz yamaç paraşütü fiyatları sezonluk olarak yaklaşık 350 liradan başlıyor.
 • Mayıs ayında bile karla kaplı Babadağ’dan atlamak mümkün.
 • Babadağ, denizden 7 km içeridedir.
 • Ölüdeniz Babadağ’a 15 km uzaklığındadır ve dağ yolu ile ulaşılır.
 • Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer Muğla Babadağ’dır.
 • Babadağ yamaç paraşütü fiyat araştırması iyi yapılmalı. Bu konuda önde gelen firmalardan Skywalkers ve Yamaç Paraşütü Fethiye
 • Babadağ’da kamp ve trekking de yapılabiliyor.
 • Fethiye Turları ile katılmak mümkün.
 • Babadağ’da 3 adet pist var: 1700m, 1800m ve 1900m pistleri. 1700 metre olan tam karşıdan güney rüzgarı aldığı için buradan uçulur. Bazen sabah saatlerinde kuzey rüzgarı eser ve kuzey pistlerinden vadi içine kalkış yapılır. Güney pisti günün büyük bölümünde 5-20 km arasında güneyden esen rüzgarı karşılar.
 • Yazın hava yamaç paraşütü için daha elverişlidir, çünkü daha stabildir.
 • Babadağ ile ilgili faydalı 2 site: http://www.oludenizbabadag.com ve http://www.babadag.gov.tr/

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Fethiye Babadağ
Babadağ Yamaç Paraşütü

 

16. Fethiye Kelebekler Vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi, sarp kayalıklarla bembeyaz kumsalın buluştuğu koydur ve şahane kumsalında tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Kelebekler Vadisi de Fethiye görülmesi gereken yerler arasında.

Ölüdeniz’den ya da Fethiye’den kalkan Kelebekler vadisi tekne turu ile ulaşabilirsiniz. Kelebekler Vadisi Fethiye, Babadağ’ın eteklerinde bulunur. Ölüdeniz’den 5-7 km. uzaklıktadır.  geniş kumsal, tertemiz deniz, çakıl taşları ve pembe beyaz zakkumlarla örtülü bitki örtüsü huzur veriyor ama gün içindeki kalabalık olmasa daha iyi olacaktır. Kelebekler vadisi çadır seçeneği ya da Kelebekler vadisi bungalov seçenekleri ile harika bir gece geçirebilir, tertemiz ve açık gökyüzündeki yıldızları sayabilirsiniz. Kamp alanı dışında restoran, bar, ruf, duş, kabin vb. olanaklar da vadide sunulmaktadır.Adını, yaz aylarında ortaya çıkan “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden alan vadide 100’e yakın sayıda kelebek türü var. Vadinin bulunduğu kanyon yüksekliği 400 metre kadar. Tekneler yanaştığında burada 1 saat kadar kalıyorlar ve o sürede kanyonun neredeyse en tepesine şelalenin aktığı yere kadar, dik kayalara tırmanarak ulaşabilirsiniz. Ben ilk gidişimde, tekneyi kaçırdım, başka tekneyle geri döndüm. İkinci gidişim 2015’te oldu, terliğim koptuğu için Serkan’ınkisini aldım:) yani hep bir macera yaşadım burada. Ama şöyle de bir gerçek var, ilk keşfedildiği zamanki bakirliği kalmamış deniyor hep. Şu anda iğne atsan yere düşmez, maalesef ki yerlerde plastik su şişeleri ya da cam şişeler mevcut. Kamping alanından kaynaklı da olabilir, günübirlik tekne turuyla gelenlerden dolayı da olabilir.

Kelebekler Vadisi Faralya 8 Şubat 1995 ‘de birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. İyi ki de kapatılmış. Kelebekler vadisi ulaşım için tekne değil de yürümeyi seçerseniz; Faralya tarafından gelerek yukarıdan da ulaşabilir, harika manzaranın fotoğrafını çekebilirsiniz ama Likya yolu Karaöz rotası herkese göre değil. Epey zorlayabilir.

Kelebekler Vadisi konaklama için eğer kamp düşünürseniz; Kelebekler Vadisi kamp için şurası gayet güzel bir alternatif, Fethiye çadır kampı düşünenlere tavsiye ederiz

Kelebekler vadisi giriş ücreti yoktur.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - fethiye kelebekler vadisi
Kelebekler Vadisi

 

17. Fethiye Kabak Koyu

Kabak koyu Fethiye, ulaşımı zor olduğu için çok fazla keşfedilememiş, o yüzden o kadar yol teptikten sonra geldiğinizde buraya  3-4 gün kesin ayırmanızı tavsiye ederiz. Fethiye Ölüdeniz’e yaklaşık 17 km mesafedeki koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor. Mis gibi doğaya uyanarak güne erken başlayın, sahile inin, yürüyüşünüzü yapın. Sabah sporundan sonra kahvaltınızı da alın. Turkuaz renkli deniz, beyaz ve açık sarı karışımı kumsalın keyfini tüm gün çıkarmak istiyorsanız şezlong ve şemsiye olmadığını hatırlatmak isteriz. Sadece başınızı koruyacak üstü kapalı bir alan yapılmış, orada sıkış tepiş oturabilirsiniz, ama bir süre sonra keyfi de kalmıyor.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Fethiye Kabak Koyu
Kabak Koyu deniz keyfi

Ölüdeniz’den özel tur tekneleriyle ya da karadan özel aracınızla patika yola kadar araçla gidip ondan sonra da yürüyerek ulaşılabiliyor. Kabak koyuna Fethiye’den Faralya dolmuşları ile de ulaşabilirsiniz. Fethiye Faralya karayolu çok kötü olduğu için mesafe kısa da olsa yol çok uzun sürüyor. Dolmuştan indikten sonra patika yolundan 20 dk yürüyerek Kabak koyuna ulaşabilirsiniz. Yürüyüş için rahat bir ayakkabı seçmenizi tavsiye ederiz. Patika yol üzerinde bir çok bungalov tesis görebilirsiniz. Ama gene de yürümenizi pek tavsiye etmeyiz, elinizde bavul ya da sırt çantası da varsa mahvolursunuz. Her ne kadar maceralı da olsa shuttlelar ile ulaşmanızı tavsiye ederiz. Kişi başı 2015 yılında 15 TL’ydi, şimdilerde ne kadar olduğunu bir tesise sorarak da öğrenebilirsiniz.

Kabak koyu, 200 metre uzunluğuyla gayet geniş. Dönem dönem Yoga Dream Events gibi firmaların yoga organizasyonlarının da yapıldığı, izole yeşil bir cennet burası.

Burası da 1.derecede sit alanı olduğu için çok şanslıyız. Bozulmamış hiç. Daha çok gençlerin, yoga severlerin takıldığı mavi cennette birçok otel, cafe ve restoran var.

Gelmişken Kabak koyunun yakınında bulunan antik Likya Yolu üzerinde doğa yürüyüşü yaparak binlerce yıllık Likya mezarlığını, yüzlerce kelebek ve kuş türü barındıran Aladere Şelalesi de yol üzerinde görülebilecek yerlerden.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - fethiye kabak koyu
Kabak Koyu

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Kabak koyu fethiye
Kabak Koyu

Biz, 2015’te Kabak Valley Kamp adından bir tesiste kaldık. Bizce Kabak vadisi’nin en muhteşem tesisi. Denize sıfır konumda, tesisin sahibinin bungalovunda kaldık. Koya çok geç gittiğimiz için gelmeyeceğimizi sanmışlar ve odamızı başkasına vermişler. Gecenin 9’uydu biz resepsiyonda dımdızlak kalmıştık. Neyse ki tesisin en güzel yerini bize verdiler, bir de üzerine -kendi hatalarından dolayı affettirmek için – ücretsiz akşam yemeği verildi. Sabahın 6’sında pat diye uyandık, oksijen tüm hücrelerimize işlemiş resmen Sahile indik, kumsalda yürüdük ve güzel fotoğraflar çektik. Doğanın kokusu içimize kadar çektik ve tüm bünyemizde hissettik. Ama bir de uyarıda bulunalım, kahvatıdan sonra denize gittiğimizde öğlen 12:00’ye kadar tüm deniz arılarla daha doğrusu arı ölüleriyle doldu. Görüntü berbattı, maalesef arı sokması tehlikesinden korkarak denie giremedik. Yakınlarda arıcılık yapıldığı için böyle bir şey oldu. Keşke bir formül bulunsa buna da…Ya da inşallah bulmuşlardır diyelim.

 

18. Fethiye Tlos Antik Kenti

Likya bölgesinin en eski kenti olarak bilinen Tlos Fethiye’ye 50 km uzaklıktadır. hala kazı çalışmaları devam antik kente gelirseniz antik tiyatroyu, Kronos Tapınağı’nı, büyük hamamı, akropolü, bazilikayı görebilirsiniz. İster aracınızla, ister Jeep Safari turlarıyla buraya gelebilirsiniz. Jeep Safari için Evergreen Jeep Safari’yi tercih edebilirsiniz. İlgili ve güler yüzlü personelleri sayesinde safari turu çok eğlenceli geçiyor!

 

Fethiye Gezilecek Yerler - tlos fethiye
Tlos Antik Kenti

 

19. Fethiye Saklıkent Milli Parkı

Çökme sonucu meydana gelen Saklıkent Kanyonu, 18 km uzunluğundadır ve Saklıkent Fethiye’de akan su buz gibi ve yer yer belinizi geçen akan bir suyun içinde birkaç km yürüyorsunuz. Çocukla asla gelinmemesi gerekiyor, yüzme konusunda da tecrübesiz olunmaması artı olacaktır. Taşlar kaygan olduğu için her an düşebilirsiniz. Suyu çok soğuk olduğu için (6-7 dereceler civarında) üşüyebilirsiniz, buraya gelirken mutlaka bikini, mayo gibi eşyalarınızı da yanınızda getirin. Ölüdeniz ya da Fethiye’den günübirlik jeep safarilerle Fethiye Saklıkent’e ulaşabilirsiniz. Buradan yemek yemek de ayrı bir keyif. Saferi turuyla gelirseniz duraklardan birisinde yemek molası da veriliyor.

Eğlenceli Jeep Safari deneyimi için Instagram: @fethiyegezievergreen

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Saklıkent Fethiye
Saklıkent Kanyonu

 

20. Fethiye – 12 Adalar

Fethiye gezilecek yerler arasında yer alan 12 Adalar tekne turu tatilinizi daha da harika kılacak. Fethiye Körfezi’nde irili ufaklı adalardan oluşan 12 Adalar’ı düzenlenen tekne turları ile görmeniz mümkün. Yassı adalar, Akvaryum plajı, Tersane Adası, Göcek  adası ve Kızıl  Ada olmak üzere 4 farklı yerde mola veren, Ölüdeniz’den kalkan 12 adalar turu yapan birçok firma mevcuttur. Bizim size önerimiz Focus Tours

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Ölüdeniz Fethiye
12 adalar tekne turu

21. Fethiye çevresinde  gezilecek diğer antik kentler

Antalya Fethiye ve Fethiye çevresini gezmek emin olun ki size mükemmel bir tatilin kapısını aralayacak. Son olarak Fethiye’nin 100 km çevresinde bulunan antik kentleri de gezmeyi unutmayın deriz.Aşağıda yazmış olduğumuz maddeler Fethiye tarihi yerler hakkında ufak bilgiler içeriyor. Gezmeye başlamadan önce okumak faydalı olacaktır.Fethiye turistik yerleri gezmek için en az 2 haftanızı ayırmanız gerekebilir.

 • Letoon: Fethiye’ye 45 km uzaklıkta yer alan bu antik kent Likya federe birliğinin dinsel merkezi.Tanrıça Leto,Tanrıça Artemis ve Tanrıça Apollon’a adanmış 3 tapınağı ile ünlüdür.1962 yılından beri sürdürülen kazı çalışmalarında bölgenin erken Hristiyanlık dönemine ilişkin kiliseleri ortaya çıkarılmıştır.
 • Pinara: Fethiye’den 55 km uzaklıkta yer alan Pinara Antik Kent’i Afrodit’e adanan ilginç tapınağı ile önem kazanmıştır. Bu antik kent ilk güzellik yarışmalarının da yapıldığı yer olarak da bilnmektedir. Pinara Akdağ’ın eteklerinde yer alır ve güvercin şeklinde yapılan yüzlerce mezarı ile benzersiz bir Nekropolis’i vardır.
 • Candiada: Likya Federe Birliğine en son katılan kent olarak bilinen Candiada ilginç fizik yapısı içinde kurulan kent doğal nedenlerle oldukça yıpranmıştır. Fethiye Müzesince gerçekleştirilen kazılar sonrası ortaya çıkan Tiyatrosu, Agorası, Stadyum-Hamam kompleksi ve anıt mezarları ile son yıllarda bölgenin ilgi odağı haline gelmiştir.Candiada Fethiye’den 25 km uzaklıktadır.
 • Telmessos Antik Tiyatrosu: Yat limanına bakan bu antik tiyatronun adı antik kaynaklarda geçmekteydi. 1993 yılında Fethiye Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılan sondaj kazılarında erozyonla dolmuş olan 3-4 metrelik toprak tabakası altında tiyatronun oturma sıraları bulunmuştur ve 1995 yılına kadar sürdürülen çalışmalar ile tiyatrodan kalan tüm kalıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır. Erken Roma döneminde inşa edilen, MS 2.yüzyılda onarım geçiren tiyatronun 5000 kişi kapasiteli olduğu ve Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Şimdiki haliyle kültürel etkinliklere hizmet veren Telmessos Antik Tiyatro’su 2500 kişilik kullanım kapasitesine sahiptir.
 • AraxaAntik Xanthos Çayının çıktığı yerde kurulmuş olan bu olağanüstü su kaynağı mitolojik öykülere konu olmuştur. Fethiye’ye 40 km uzaklıkta olan Araxa Ören Köyü sınırları içinde kalır. Günümüze sur kalıntıları, hamam ve Bizans dönemine ait su yolu kalmıştır.
 • Fethiye Kalesi: Aziz John’un şövalyelerine ait olduğu düşünülen kalede bir sarnıç ve duvarlara oyulmuş yazılar bulunmaktadır. Kalenin doğu yüzünde ise bir kaya mezarı bulunmaktadır. Kale merkezden 2-3 km uzaklıktadır. Ortalama 40-50 basamak çıkılarak ulaşılan kalede milli egemenliğimizi temsil eden bir Türk Bayrağı bulunmaktadır. Kale çevresinde bulunan kayalıklar sebebiyle gezerken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

 

Fethiye Gezilecek Yerler - Ölüdeniz Fethiye
Letoon Antik Kenti

Yeme İçme Önerileri

Fethiye yeme içme önerileri de yazının genelinde olduğu gibi çok çeşitli tabii ki. Çünkü nerede kaldığınıza göre seçenekler değişecek ve çoğalacak. Ama özellikle yemeden dönmeyin diye önereceğim belli yerler var. Özellikle Fethiye merkezde kalacaksanız, sakin ve huzurlu bir tatil için sezon dışında geldiyseniz yemekler daha bir güzel bile gelebilir. Çünkü sezonda çok curcuna, çok kalabalık…

 

Bazlama İstasyonu'nda tost yiyelim mi?Bazlama İstasyonu'nda tost yiyelim mi?
Bazlama İstasyonu’nda tost yiyelim mi?

 

Güne güzel bir kahvaltı için ne diyoruz? Tabii ki mis gibi bazlamalarıyla ünlenmiş Efe Fırın’ın özellikle ‘bazlama tost’ ile ünlenmiş olan Bazlama İstasyonu’da gidiyoruz. Üstelik yalnızca merkezde değil, başta Ölüdeniz olmak üzere diğer Fethiye beldelerinde de şubeleri var. Ölüdeniz’e hemen girişte veya Fethiye Çarşı’nın ortasında yer alan Bazlama İstasyonu‘nu kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Ama enfes bazlama tostlarının iki öğünü kapatacak lezzet ve porsiyonda olduğunu söyleyeyim. Yani öğlen yerseniz muhtemelen akşam 6-7 gibi ancak acıkırsınız. :))

Bazlama İstasyonu’na yakın, yine merkezde kalan bir pideci Nazilli Pide. Akşam için arkadaki balık halindeki restoranları tercih etmeyecekseniz burası kesinlikle leziz bir tercih olur. Karışık pide, kıymalı kaşarlı pide bizim yediklerimiz arasında ama en bombası tahinli pidesi. Kesinlikle yemeden dönmeyin!

 

Nazilli Pide
Nazilli Pide

 

Öğle veya akşam yemeğinin arasına tatlı sıkıştırmak isterseniz haydi bakalım o zaman istikamet Baba Dondurma. İtalyan dondurması yiyemiyorsunuz diye üzülmeyin, İtalya Baba Dondurma’da çünkü! Tamamen doğal, çeşitleri mevsime göre şekillenen nefis dondurmalar için adres belli…

Bunların yanı sıra Servet Şekerleme de Fethiye Çarşı’nın içindeki dev bir lokumcu. Özel üretim lokumları var, ister alıp gezerken yiyin, ister hediyelik götürün. Çok ama çok lezzetli!

 

Konaklama Önerileri

Fethiye’ye sezon dışında gittiğinizde de sakin ve konforlu bir şekilde konaklamanız için size önerim Hotel Vanilla olabilir. Yeşillikler içindeki bahçesi, sessiz sokağı, otelde düzenlenen keyifli etkinlikler Fethiye’de keyifli bir gece geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca Hotel Vanilla‘nın en güzel özelliklerinden bir tanesi hayvan dostu olması! Yani tatile giderken kedinizi, köpeğinizi kısacası evcil hayvanınızı aklınıza takmanıza gerek yok.

Kucaklayıp Vanilla Hotel‘de sizinle keyifli bir tatil yapmasını sağlayabilirsiniz. Sadece sezonda değil, yaz kış hizmet veriyor olması da çok güzel. Hotel Vanilla Fethiye’nin en güzel gün batımının olduğu söylenen Çalış mevkiinde yer alıyor. Çalış Plajı‘na mesafesi yalnızca birkaç dakika…Sonuçta sezon dışı gelseniz de gün batımını izlemek, deniz kokusunu içinize çekmek için işte size bulunmaz fırsat. Bunun yanı sıra hemen önündeki caddeden Fethiye merkeze ve otogara giden dolmuşlar geçiyor. Toplu taşıma kullanarak gezecekseniz bu da büyük bir avantaj! Instagram: @hotelvanilla

 

Hotel Vanilla
Hotel Vanilla

 

Gelelim güzel Fethiye‘de geçirdiğimiz 2 gecemizin keyifli kısmına…Liman manzarasına karşı çatı odasında konakladığımız Villa Daffodil, tek kelimeyle harikaydı! Personellerin ilgisi, güler yüzlülüğü ve yardımseverliği sayesinde Fethiye’de geçirdiğimiz en keyifli saatleri yaşadık diyebiliriz. Haritadan baktığınızda siz de fark edeceksiniz ki Fethiye’nin en canlı caddelerine, midemize bayram ettiren Bazlama İstasyonu’na, Baba Dondurma’ya, Nazilli Pide’ye, gezmeden dönülmeyen Fethiye Çarşısı’na, Balıkçılar Hali‘ne birkaç km uzaklıkta. Sahilden yürümeyi veya taksi/dolmuşları tercih edebilirsiniz. Toplu taşıma kullanacak olanlar Ölüdeniz, Kayaköy gibi turistik yerlere gitmek için Villa Daffodil‘in önünden geçen dolmuşlarla birkaç dakika içinde durağa ulaşabilirler. Yine aynı şekilde çevredeki koylara ulaşım açısından da çok rahat ve pratik bir yerde konumlanıyor. Villa Daffodil’in sahibi ise o kadar renkli bir kişilik ki, tatilinizi keyiflendireceğine eminim! Hem yardımsever hem de bu renkli kişiliğini oteline aktararak ortaya harika bir şey çıkarmış.

Villa Daffodil’in mimarisi tarihi Ula Evleri‘nden esinlenerek yapılmış. Aynı mimariyi kullanarak yapılan Villa Daffodil huzurlu bahçesi, şirin mi şirin balkonlu odaları, suit oda seçenekleri ve kalabalık aileler için 4-5 kişilik yataklar bulunan odalarıyla herkese uygun bir yer. Odalarının küçük olduğundan yakınanlara bir şey sormak istiyorum: Koskocaman odaya ne gerek var? Zaten gezmeye geliyorsunuz ve yatmadan yatmaya otele geliniyor. Kaldı ki buranın mimarisinin tarihi evlerden yola çıkıldığı düşünülecek olursa, öze bağlı kalıp huzurlu bir ortam yaratmışlar diyebiliriz 🙂 (Bu arada 301 numaralı odanın gönüllerde ayrı bir yeri var, benden söylemesi) Özellikle limana bakan çatı odası ve suit odaları çok ama çok güzeldi. Fethiye merkezde konaklamak isterseniz mutlaka Villa Daffodil‘i alternatifleriniz arasına eklemelisiniz. Instagram: hotelvilladaffodilturkey

 

Villa Daffodil suit
Villa Daffodil suit

 

Diğer yandan Fethiye’de kalınacak yerler için; Ölüdenizde ki oteller; Muğla Fethiye otelleri için booking.comtrivago.com, etstur.com gibi otel bulma siteleri oldukça faydalı olacaktır. Aslında Fethiye rotası üzerinde o kadar çok duraklama noktası var ki, Ölüdeniz, Kabak vadisi, Günlüklü koyu gibi çok farklı yerlerde konaklama şansınız var. En çok aranan ise Ölüdeniz otelleri, çünkü günübirlik gelmek yerine birkaç gün konaklamanın tercih edildiği bir yer. Fethiye Ölüdeniz otelleri için tavsiye sorarsanız, fiyatından bağımsız olarak manzarası ve aktiviteleriyle Fethiye otel tavsiyemiz Belcekız otel olur. Belcekız otel Fethiye denize sıfır oteller arasında olduğu için güzel bir Fethiye tatil fırsatını sunuyor.Diğer bir nokta da her yerde olduğu gibi Fethiye otel fiyatları sahile indikçe ve denize yaklaştıkça yükseliyor. Yürüme mesafesindeki oteli seçmeniz size hem avantaj getirecektir hem de dezavantaj. Fethiyede ki oteller yoğunluklu olarak sahil kısmında ve turistin çok olduğu Ölüdeniz taraflarında bulunmaktadır. Fethiye Ölüdeniz otel fiyatları Fethiye turistik bir yer olduğu için Ölüdeniz’e yakın yerlerde daha fazla iken uzaklaştıkça fiyatlar da azalmakta.

Fethiye Ölüdeniz pansiyon ve Ölüdeniz Fethiye apart seçenekleri açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Fethiye apart oteller için Tripadvisor’un önerdikleri şunlar; Sunset Beach Club, Lighthouse Nadia Apart ve Letoon Apart. Fethiye butik oteller; Hotel Turkuaz Garden, The Bay Beach Club, Katrancı Park Hotel (Fethiye İslami oteller).Pansiyon olarak da Muğla Fethiye Pansiyon ‘da konalayabilirsiniz. Muğla Fethiye pansiyon fiyatları daha uygun olduğu için Fethiye’de pansiyonda konaklamak daha ekonomik olacaktır. Fethiye tatil köyleri için ise önerimiz Hillside Beach Club. Kelebekler vadisi otel için önerimiz Hotel Greenland. Burayı aynı zamanda balayı otelleri fethiye içinde tercih edebilirsiniz. Bir diğer konaklama seçeneği de Fethiye Öğretmenevi olabilir.

Fethiye gezilecek yerler ile ilgili kesfetsek.com güzel bir yazı yazmış, vaktiniz varsa ona da bakın.

 

Fethiye Gezilecek Yerler – Pratik İpuçları

 • Fethiye’ye sezon dışında gelirseniz tam kafa dinlemelik, keyif yapmalık bir tatil yapabilirsiniz.
 • Toplu taşıma kullanacak olursanız hiç dert etmeyin, gayet pratik ve ucuz. İki kişi Fethiye merkezden Ölüdeniz’e gitmek 12,5 TL. Yollar deseniz yemyeşil, muhteşem manzaralar eşliğinde geçiyor.
 • Fethiye’deki esnaf ve yerli halktan kimle konuştuysak hepsi çok yardımsever, güler yüzlü, insanın hemen içinin ısındığı Ege insanlarından. Bunu hem sokakta gezerken hem de yemek yiyip, konakladığımız yerlerde net bir şekilde gözlemledik.
 • Yemek demişken mutlaka Nazilli Pide’ye, Bazlama İstasyonu’na, Baba Dondurma’ya uğrayın. Yeme içme önerilerinde de bahsettiğim gibi eğer ben serpmeciyim diyorsanız Bazlama İstasyonu‘nun kuruluşuna ön ayak olan Efe Fırın’da dört dörtlük bir kahvaltı yapın. Ama yok ben bazlama tostla kahvaltı yapacağım diyorsanız onlarca çeşit arasından her biri enfes olan tostları deneyin. Nazilli Pide’nin de pide çeşitleri çok güzel ama özellikle tahinli pidesini denemenizi öneririm.
 • Dalaman’dan uçakla geliyorsanız mutlaka araç kiralayın, çünkü o güzelim koyları başka türlü gezmeniz mümkün değil.
 • Bahsettiğimiz listeyi 1 günde gezmeniz mümkün değil, yakın yerler için rota oluşturarak kendi planınızı kendiniz yapın.
 • Hafta sonu için geliyorsanız ve Ölüdeniz’e gitme planınız varsa yakındaki Kıdrak koyuna da gidin 2.gün. Lagün için 1 gün yeter bizce.
 • Kabak vadisi’ne gitme planınız varsa, aracınız vadiye inen patikanın başında bırakın ve aşağıya inen servis saatlerini mutlaka öğrenin (oradaki tesislerden öğrenebilirsiniz) ve mutlaka yanınızda nakit olsun bolca. Kabak koyu, çok sapa bir yer ve yukarı çıkmak da aşağı inmek de zorlayıcı.

Yapmadan Dönmeyin

 • Eğer cesaretiniz varsa yamaç paraşütü yapmadan,
 • Kelebekler vadisinde çadırda konaklamadan ve gece yüzünüzü gökyüzündeki yıldızlar saymadan,
 • Kabak Vadisi’nde ay ışığında kumsala inip çekirdek arkadaşlarınızla çekirdek çitlemeden,
 • Tekne turlarına katılmadan,
 • Jeep Safari yapmadan,
 • Bazlama İstasyonu’nun nefis tostlarının tadına bakmadan,
 • Villa Daffodil’in bahçesinde keyif kahvesi içmeden,
 • Fethiye seyir terasından uçsuz bucaksız maviliğin keyfini sürmeden,
 • Ölüdeniz doğa kampında 1 gece konaklamadan ve gece yanan ateşin çevresinde sohbet etmeden,
 • Ölüdeniz lagünü deniz bisikletiyle uçtan uca gezmeden,
 • Gemile Adası’nın zirvesine çıkmadan,
 • Kayaköy’de bulunan Likya yolu’ndan yürüyerek Gemile koyu’na kadar yürümeden

Benzer Yazılar

2 thoughts on “Fethiye Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!