Anasayfa > Türkiye > Antalya > Kaş Gezilecek Yerler

Kaş Gezilecek Yerler

Saklıkent Kanyon

Antalya’nın tatil beldeleri arasında bence en özeli, en güzeli Kaş gezilecek yerler ve çevresindeki güzellikleriyle muhteşem tatilin adresi. Kaç kere gidilirse gidilsin bıkmanın mümkün olmadığı bir yer Kaş! Merkezinin minnacık olması sizi yanıltmasın, öyle güzelliklere ev sahipliği ediyor ki! Mis gibi doğası, güzeller güzeli çarşısı, tüm cazibesiyle deniz feneri, koyları ve daha neler neler…Yazının sonunda Kaş’a bir an önce gitme isteği duyacak, oraya gidince de kendinizi Kaş’a yerleşme planları yaparken bulacaksınız benden söylemesi.

 

Kaş Çarşı girişi
Kaş Çarşı girişi

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Şarkılara Konu Olacak Kadar Güzelsin Kaş! – Kaş Gezilecek Yerler

Yüzyüzeyken Konuşuruz’un şarkısında da dediği gibi: ‘Yine gitsek ya Kaş’a, otursak bir taşa, ağaçlara hayranca baksak…’ Çok değil, Kaş’tan dönüş yolunda bir dahaki Kaş seyahatinizi planlıyor olacaksınız eminim. Bize öyle oldu çünkü. Hele bir de bizim gibi sezon patlamamış, insanlar karınca sürüsü misali her yeri kaplamamışken…Kaş tatili kesinlikle harikaydı. Öyle güzel yerlerde konaklama şansımız oldu ki, Kaş’a sırf otelleri için bile bir daha geliriz. Buradan Kale Otel’e sevgilerimizi yolluyoruz ve bir daha geleceğimizin mesajını veriyoruz 😊

Kaş’ta sizi nasıl güzellikler bekliyor, merak ediyorsanız videoyu izleyin!

 

 

Kaş Hakkında Önemli Bilgiler – Kaş Gezilecek Yerler

 • Antalya’nın yüzölçümü bakımından dördüncü büyük ilçesi olan Kaş, bunun aksine mini minnacık ama dopdolu merkezi ve çarşısıyla misafirlerini karşılıyor.
 • Kaş merkezi minik tamam da her yerini doya doya gezmek, koylarında keyif yapmak, antik kentleri dolaşmak, dalış, tekne turu, jeep safari gibi turlara katılmak için bence en az 4-5 gün ayrılmalı.
 • Denizinin genellikle taş ve kayalık olması suyun her zaman berrak olmasını sağlıyor. Tabi aynı nedenle özellikle çocuklu aileler için bir uyarı olsun ki deniz ayakkabılarınızı getirmeyi unutmayın. Kayalık ve taş zeminin sunduğu tek güzellik bu da değil; dalış konusunda böylesine ön plana çıkması suyun berraklığı sayesinde su altı dünyasının kolay gözlenebilmesini sağlıyor.
 • Antalya’nın ilçesi olduğuna aldanmayın bu arada, Muğla ilçesi Fethiye ile Kaş arasındaki mesafe 2-2,5 saat iken Antalya – Kaş arası 4 saati bulabiliyor!

 

Kaş dükkanları :)
Kaş dükkanları 🙂

 

 • Zamanında Likyalılara başkentlik etmiş olan ‘Güneş Ülkesi’ Kaş’ta gezinirken evlerin yanı başında Kral Lahit ve mezarları görebilirsiniz. Bunların çoğu Kaş’ın antik tarihinin küçük bir kısmı sadece fakat UNESCO tarafından koruma altındalar. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan antik kentlerin bazıları Kekova, Xanthos, Patara, Antiphellos, Phellos, İsinda, Nisa, Apollonia şeklinde.
 • Kaş’ta çıktığımız keyifli tekne turunda (tek kelimeyle harikaydı!) anlatıldığına göre belde adını Meis Adası’nın hilal şeklinde sahillerin ortasına yerleşmesiyle ortaya çıkan görüntüden alıyormuş.
 • Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişiminde olması zaten Kaş’ın tarihi açıdan bir adım daha öne çıkmasını sağlıyor. Ama daha bu hiçbir şey…Antik Tiyatrosu ve biiir sürü antik kenti ile kültür ve tarih patlaması yaşatan bir yer.
 • Doğasına gelecek olursak o zaten bambaşka bir konu. Kaş’ta yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesi olan tekne turu sayesinde Kekova Batık Şehir’i görecek, insanların buralarda nasıl yaşadığını hayal edecek, bir yandan antik şehrin bir yandan denizin renginin ve uçsuz bucaklığının karşısında hayran hayran bakındığınız saatler geçireceksiniz.
Akdeniz'in en güzeli hali Kaş'ta.
Akdeniz’in en güzeli hali Kaş’ta.

 

 • İklimi bakımından da oldukça enteresan bir yerdir Kaş. Normal olarak ilçede Akdeniz iklimi etkisi görülür ancak bu sadece deniz seviyesinden 700 metre yüksekliğe kadar geçerlidir. Yukarılara çıkıldıkça denize paralel dağların konumu nedeniyle karasal iklim özellikleri kendini göstermeye başlar.
 • 1 deniz, 2 ülke. Evet, tam karşıda hem de konakladığımız Kale Otel’in manzarasında Yunanistan adalarından bir tanesi olan Meis Adası yer alıyor. Buraya düzenlenen turlar da çok popüler. Eğer Avrupa’ya gidemiyorsanız buyurun Kaş’a kadar gitmişken bir de yabancı topraklara ayak basın 😊
 • Minik falan dedim ama aslında Kaş sahillerinin uzunluğu 70 km’ye ulaşıyor! Kaputaş Plajı, Akçagerme Plajı, Büyük Çakıl Plajı, Asmaaltı Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Liman Ağzı Plajı ve daha birçok eşsiz güzelliğe sahip plajları ile Kaş gerçekten de bitmesi hiç istenmeyen bir tatil imkânı sunuyor.

 

Minnacık Yerde Dopdolu Tatil Keyfi – Kaş Gezilecek Yerler

Tamam kabul, Akdeniz kıyılarına sıralanmış tatil beldelerinin her biri çok güzel. Ama Kaş’ı diğerlerinden ayıran bir şey var belli ki! Havası, doğası, denizinin berraklığı, harikulade koyları, süper mekanları ve pek tabii en güzel aktivitelerden bir tanesi olan dalış imkânı! Biliyorsunuz, Kaş özellikle dalış alanı olarak dünya çapında tanınan bir yer haline gelmeyi başarmış. E tabii, kara parçası bu kadar şahaneyse, su altında da bir muhteşemlik saklıyor olmalı. Hepsinden bahsedeceğiz, Kaş nerede, nasıl gidilir, ne yapılır, Kaş’ta dalışa ne zaman gidilir, Kaş koyları hangileridir…Kaş hakkında bilgilere kısa kısa değindikten sonra artık sadede geliyorum…Haydi Kaş’a gidiyoruz!

 

Kaş Nerede?

Antalya’nın batısında, Antalya ile Fethiye Körfezi arasında kalan Teke Yarımadası içerisinde yer alan Kaş, Antalya şehir merkezine 190 km uzaklıktadır. Fethiye tarafında Eşen Çayı, doğusunda Demre ve Uçağız, kuzeyinde de Elmalı ile çevrilidir.

 

 

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş’a ulaşım için tercih edeceğiniz birçok alternatif var. Hepsine tek tek göz atalım.

Uçakla

Antalya’nın ilçesi olan Kaş’a uçakla ulaşım maalesef Antalya’ya ulaşmakla bitmiyor. Zaten asıl yolculuk Antalya – Kaş arasında sürüyor. Diğer alternatif olan Muğla Dalaman Havalimanı da Kaş’a ulaşım için tercih edilebilir. Ancak her iki havalimanından sonra Kaş’a ulaşmak için ortalama 3- 4 saat süren karayolu yolculuğu yapacağınızı bilmelisiniz. Yine de uçakla gelmek konusunda kararlıysanız Dalaman Havalimanı Antalya Havalimanı’ndan daha yakında yer alıyor. İstanbul – Dalaman uçuşları yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Diğer büyük şehirlerden de Dalaman’a direk uçuş bulabilirsiniz.

Araçla / Otobüsle

Fethiye’den Kaş’a: Aslında bu seçenek ister İstanbul’dan Kaş’a gelmek ister Dalaman Havalimanı’ndan Kaş’a gelmek için değerlendirilebilir. Dalaman Havalimanı’na geldikten sonra Kaş’a ulaşmak için transfer hizmetlerini, otobüsleri veya araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Transfer hizmetleri 150 – 200 TL arasında değişiyor. Ama bu fiyat pek belirleyici değil çünkü araca, kişi sayısına, sezona göre fark edebiliyor.

Dalaman Havalimanı’ndan Havaş seferleri ile Fethiye’ye, oradan da Kaş’a toplu taşıma kullanarak da gelebilirsiniz. Sezonda sık sık Fethiye – Kaş arası seferleri düzenleniyor. Fethiye – Kaş dolmuş 22 TL.

Antalya’dan Kaş’a: Antalya Havalimanı – Kaş arası sahil yolundan tam tamına 203 km. Yollar keyifli evet, ama Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna 1,5 saatte gelip 3,5 saat yolda geçirmek de biraz garip tabii. Yine de keyifli bir yolculuk olacağına emin olabilirsiniz. Hem zaman kısıdınız yoksa Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kaş rotasını takip ederek geze geze gelebilirsiniz.

Daha kısa bir yol alternatifi isterseniz Antalya – Kaş arası yayla yolunu tercih edebilirsiniz. Ama burada da yaklaşık 30 km fark ediyor. Yollar harika, bol virajlı ama bol manzaralı…

İstanbul – Kaş’a: Araçla İstanbul – Kaş arası araçla yaklaşık 12 saat sürüyor. Afyon üzerinden Sandıklı, Burdur, Bucak, Korkuteli, Elmalı rotasını izleyerek 860 km’lik bir yol almanız gerekiyor. İstanbul – Kaş otobüs biletleri 140-150 TL civarında değişiyor.

 

Kaş İçi Ulaşım

Kaş ilçe merkezi yazının başından beri bahsettiğim gibi minik ama çevrede çok sayıda muhteşem koy ve görülecek yerler var. Bu nedenle aracınız yoksa dolmuşlardan veya araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Dolmuş seferleri ile Kaş’tan Kaputaş’a, Patara’ya, Saklıkent’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Kaş’a Ne Zaman Gidilir?

Kaş’a ne zaman gidilir sorusunun cevabı aslında sizin beklentinizle alakalı. Çünkü eğer benim gibi tatil beldelerini tatil sezonu dışında gezmeyi seviyorsanız bahar ayları veya sezon bitişinin ardından Eylül ayı muhteşem olacaktır. Eylül ayı deniz ve dalış için en keyifli zaman denilebilir. Başka zamanlarda geldiğinizde hem fiyatlar yükseliyor hem aşırı kalabalık oluyor ne gezmekten ne yüzmekten keyif alınıyor. Sadece belki kalabalıklarla tekne turları, jeep safari turları yapmak daha eğlenceli olabilir. Bizim bu Kaş gezimiz Nisan ayında olmasına rağmen mis gibi sularda yüzdük de tekne turumuz da gayet eğlenceli geçti!

Diğer yandan özellikle Kaş’ta düzenlenen festivallere denk getirmek isterseniz Haziranın son haftası, Temmuz’un ilk haftasında Uluslararası Likya / Kaş Kültür ve Sanat Festivali, Uluslararası Meis – Kaş Yüzme Yarışı, Ekim’de Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 2. Etabı ve CMAS – TSSF 1. Outdoor Avrupa ve Kaş Başka Açık Dünya Serbest Dalış Şampiyonası gibi festivallere gelebilirsiniz.

 

Kaş Gezilecek Yerler

Merkezi küçücük olsa da çevresinde birçok antik kent bulunan Kaş gezilecek yerler ve yapılacaklar açısından epey zengin. Bunlardan bazılarını en keyifli aktivitelerden olan tekne turu ile de görebilirsiniz. Bu sayede hem mis gibi sularda yüzme şansınız olacak hem de bölge tarihi ile bir sürü bilgi edineceksiniz.

Dilerseniz önce Kaş merkezden başlayıp, kıyıdan süzülüp Kaş’ı gezelim.

 

1. Kaş Uzun Çarşı

İnternette ‘Kaş‘ diye araştırma yaptığınızda önünüze mutlaka bu çarşıdan fotoğraflar çıkmıştır. Çünkü burası Kaş’ın meşhur çarşısı. Birbirinden güzel el işçiliği yapan dükkanlarda hediyelikler, takılar, giysiler gibi ne ararsanız bulabileceğiniz bir zenginlik söz konusu. Çarşı girişinde rengarenk sandalyeleri ile kafeler yer alıyor. Cumbalardan sarkan begonviller fotoğraf sevdalıları için harika görüntüler ortaya çıkarıyor.

 

Kaş Uzun Çarşı
Kaş Uzun Çarşı

 

2. Kral Mezarı (Aslanlı Lahit)

Çarşının bitiminde göreceğiniz bu heybetli lahit yani kral mezarı M.Ö. 4. yüzyıla ait. Üzeri çeşitli figürlerle süslenmiş bu lahit üzerinde ayrıca 8 satırlık da bir kitabe yer alıyor. Onca rengarenk dükkan ve kafeden sonra burada olmasına biraz şaşırıyorsunuz. Ama zaten buraya sonradan gelip o evleri lahit etrafına diken biz olduğumuz için ‘Neyse, iyi korunmuş’ diyip geziye devam ediyorsunuz.

 

Kral Mezarı
Kral Mezarı

 

3. Antiphellos Antik Tiyatrosu

Günü bitirmek için en güzel, en özel yerlerden bir tanesi olan Antiphellos Antik Tiyatrosu Kaş merkezde yer alıyor. Likyalıların mimari anlamda ne kadar zevkli olduğunun bir kanıtı da bu yapı işte…Tepeye çıktığınızda ise karşınızda inanılmaz bir manzara! Günümüze kadar gelmiş bu tarz yapılar arasından en iyi durumda olanı. Ayrıca sahnesi olmayan tek antik tiyatrodur. Manzarası bir yana, gün batarken rüzgarın da hafif hafif eserken tepeden Meis’i ve uçsuz bucaksız denizi izlemek tek kelimeyle harika oluyor.

 

Kaş Antik Tiyatrosu
Kaş Antik Tiyatrosu

 

4. Kekova, Batıkşehir

Hazır yeri gelmişken bizi bu eşsiz güzellikle buluşturan tekne turunun bilgilerini de size vereyim; Instagram: @kasgezgoreglen. Sizi konakladığınız yerden alıp Üçağız Limanı‘na servisle getiriyorlar. Üçağız’dan hareket eden teknede muhteşem manzaralara tanıklık etmeye başlıyorsunuz. Rehber anlatmaya başlıyor ve yüzyıllar öncesindeki insanların yaşamlarına dahil oluyorsunuz. Nereleri pazar olarak kullanmışlar, nasıl alışveriş yapmışlar, nerelerde yaşamışlar, hangileri ibadet yerleri derken o meşhur görüntüye şahit oluyorsunuz. Bir devri tarihe gömen o fay hattı nedeniyle su altında kalan şehir şimdi tüyler ürperten, insanı hayrete düşüren manzaralar oluşturuyor.

 

Burası İbiza olsa beğenirdiniz, ama burası Kaş fotosu :)
Burası İbiza olsa beğenirdiniz, ama burası Kaş fotosu 🙂

 

5. Kaleköy (Simena)

Kekova tekne turunun sonuna yaklaştığınızın işareti olarak uğradığınız son durak Kaleköy. Mutlaka Kaleköy’e yani zirveye çıkmanızı öneriyorum. Yukarı çıkarken çok sayıda kral mezarı göreceksiniz. Ayrıca yukarıdan manzara muhteşem! Kesinlikle yorulduğunuza değecek.

Kaleköy, Likyadaki adıyla Simena olarak bilinen bu bölgede kano gezisi de yapılıyor. Denizdeki batık nedeniyle dalış çok büyük bir kısmında yasak. Ama denizde kano gezisi, kıyıda da zirveye tırmanış kesinlikle kaçırılmaması gereken aktiviteler. Suyu tertemiz, yüzebiliyorsunuz. Sahile dizilmiş kafelerde veya yukarılara çıktıkça manzarayı izleyebileceğiniz kafelerde çay, kahve, dondurma keyfi de yapabilirsiniz.

 

Kaleköy zirveden manzara
Kaleköy zirveden manzara

 

6. Üçağız

Kaş denince akla gelen aktiviteler şüphesiz eşsiz güzellikteki koylara yapılan tekne turları ve dalış etkinlikleri. Üçağız da bu iki etkinliğin de yoğun olarak yapıldığı bir yer. Bizim de katıldığımız gibi Kekova tekne turuna katıldığınızda tekneniz Üçağız Limanı’ndan kalkıyor. Burası da oldukça küçük ama şirin bir liman bölgesi. Salaş rakı-balık restoranları ve minik pansiyonlar bulunuyor. Fakat bunların dışında taptaze yanık dondurmasının da tadına bakmadan dönmemelisiniz.

 

Uçağız'dan kalktıktan biraz sonra bu muhteşem batık şehrin hikayesini dinlemeye başlıyorsunuz.
Uçağız’dan kalktıktan biraz sonra bu muhteşem batık şehrin hikayesini dinlemeye başlıyorsunuz.

 

7. Demre

Kaş Merkez – Demre arası 45 km, yaklaşık 42 dk sürüyor. Ama kesinlikle buraya kadar geldiyseniz uğramadan dönmemeniz gereken bir yer. Demre’de Myra Antik Kenti ve meşhur Noel Baba Kilisesi yer alıyor. Buranın bir diğer özelliği ise Hristiyanlar için ‘hac yolu‘ üzerinde olması.

 

Demre
Demre

 

8. Myra Antik Kenti

M.Ö 5. yüzyıldan beri varlığını sürdürmeyi başarmış olan Myra Antik Kenti yine Likya, Bizans ve Roma Dönemi’nin tarihinde yer almaktadır. Her birine zamanında ev sahipliği etmiş olan bu antik kent içerisinde Noel Baba Kilisesi (St. Nicholas) de ziyaret edilmelidir.

 

Myra Antik Kent
Myra Antik Kent

 

9. Noel Baba Kilisesi

Zaten dış mimarisi bile insanı büyülemeye yeten bu kilise Aziz Nicholas anısına yaptırılmış. Dış mimarisinin yanı sıra içeri girdiğinizde de bambaşka bir dünyayla karşılaşacaksınız. İçerisi harika freskler ve kaplamalar ile dolu. Giriş ücreti 15 TL. Noel Baba Kilisesi yani St. Nicholaus Kilisesi her sene 6 Aralık”ta etkinliklere ev sahipliği ediyor.

 

St. Nicholas Kilisesi
St. Nicholas Kilisesi

 

10. Kalkan

Kaş’ın en nezih mahallelerinden bir tanesi olan Kalkan, Kaş merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alıyor. Bir antik kent olmasa da 3000 yıllık tarihi geçmişe sahip ve Yunan tüccarlar tarafından kurulan bir bölge olduğu biliniyor. Tabii ki yine Likyalılara ev sahipliği eden yerlerden bir tanesi. Kalkan’ı ayrıca dünyaca meşhur plajlar olan Patara ve Kaputaş Plajı ile tanıyorsunuz.

 

Meşhur Kalkan plajlarından bir tanesi
Meşhur Kalkan plajlarından bir tanesi

 

11. Patara Antik Kenti

Kaş merkez oldukça küçük ama yazının başında da söylediğim gibi yakın çevrede kesinlikle gezilip görülmesi gereken antik kentleri ile meşhur. Arkeolojik kazılar sonucunda M.Ö. 8. yüzyılda yapıldığı belirlenen Patara Antik Kenti, Likyalılar’a başkentlik eden yerlerden bir tanesi. Bunun yanı sıra içerisinde anıt mezarlar, tiyatro, bazilika gibi birçok tarihi ve dini yapı kalıntısı da yer alıyor. Kaş Merkez – Patara Antik Kenti arası 42 km. Patara Antik Kenti 2019 giriş ücreti 20 TL, Müzekart sahiplerine ücretsiz. Yaz döneminde ziyaret saatleri 08:00-19:00 arasında.

 

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti

 

12. Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti daha 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen şehirlerden bir tanesi. Tarihte oldukça önemli bir yeri olan bu antik kentin Likyalıların yaşam alanı olmasının yanı sıra tarihinde Roma ve Bizans İmparatorluğu ile Perslerin egemenliğinde olduğu da biliniyor. Kaş’a gitmişken görülmesi gereken yerler arasında burayı mutlaka listenize ekleyin. Xanthos, tarihi eserler ve kalıntılar açısından bölgedeki en zengin antik kentlerden bir tanesi. O nedenle günümüzde hala kazı çalışmaları yapılıyor. Fakat malesef burada bazı eserler buradan taşınarak (kaçırılarak) şimdilerde İngiltere’deki müzelerde sergileniyor. Kaş Merkez – Xanthos Antik Kenti arası 45 km. Xanthos Antik Kenti giriş ücreti 12 TL, Müzekart sahiplerine giriş ücretsiz.

 

Xanthos Antik Kenti
Xanthos Antik Kenti

 

13. Saklıkent Kanyonu

Fethiye yazımızdan da hatırlayacağınız gibi, jeep safari turu ile Saklıkent Kanyonu’na gelmiştik. Muğla – Antalya sınırını belirleyen yer olduğu için her iki yerden de gelebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu muhteşem bir doğal güzellik. Buz gibi su içinde akıntıya kafa tutarak yürümek yapılacak en keyifli aktivitelerden bir tanesi. Buraya turla veya kendi özel aracınızla rahatça gelebilirsiniz. Yaklaşık 2 saat içinde Saklıkent’i gezip bitirebilirsiniz.

 

Saklıkent Kanyon
Saklıkent Kanyon

 

14. Kaş Plajları

Kaş’a giderken bile mavinin en güzel tonuyla süslenen koyları, plajları göreceksiniz. Çünkü Kaş plajları güzelliğiyle Türkiye ile sınırlı kalmayıp, dünyaca meşhur olmuş plajlardır. Kaş Plajları yazımızda bölgenin en güzel plajlarına, giriş çıkış ücretlerine ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

Yeme İçme Önerileri

Kaş’ta yeme içme ihtiyacımızı muhteşem kahvaltı ve yemekleri ile Kaş Hotel’de karşıladık. Fakat gün içinde yiyip içtiğimiz yerler arasında en beğendiğimiz Noel Baba Kafe oldu. Bir tatil beldesinin aksine fahiş fiyatlarla dolu olmayan, atıştırmalık menüsü tam keyiflik.

Merkezin ortasında yer alan bu kafenin yanı sıra biraz daha yukarılarda yer alan ve güzel manzaraları olan diğer kafeler de Hideaway Bar & Kafe, Retro Bistro, L’Apero, Oburus Momus, Kippis Kafe gibi güzel öneriler arasında yer alıyor. Ayrıca Kaş’ta waffle yemeden dönmeyin dedikleri için merkezdeki tatlıcılardan nefis dondurma ve waffle ikilisini de denemenizi öneririm.

Ayrıca ara sokakları arşınlayarak birbirinden güzel kafelere rastlayacağınızın garantisini verebilirim. Mutlaka şirin Kaş sokaklarını dolaşın ve soluklanmak için küçücük ve rengarenk kafeleri ziyaret edin.

Konaklama Önerileri

Kaş gezilecek yerler sonrasında en keyif alarak yazdığım kısım kesinlikle konaklama önerileri. Size tek bir öneride bulunacağım ve siz bütçesine hangisi uyuyorsa onu seçeceksiniz. Nasıl mı? Tabii ki Kale Otel’i tercih ederek! Bir de detaylara girmeden önce söylemeliyim ki sezonda Kaş’a gidecekseniz ve neredeyse 1 ay önceden yer ayarlamadıysanız, o iş çok zor ona göre. Yani hatta belki daha bile erken davranmanız gerekebilir. Hele ki  9 günlük bayram tatili gibi uzun bir tatil bekleniyorsa…

Sadede gelelim…Konakladığımız Kale Otel hem Kaş merkezinde hem de Kaş’a yaklaşık 5 km uzaktaki Kaş’a ve muhteşem denizine tepeden bakan, yeşillikler içinde şubeleri var. Siz bütçenize göre karar verin dedim çünkü merkezdeki Kale Otel’in yanı sıra hemen arkasında Kale Pansiyon ve Apart seçenekleri de bulunuyor. Kale Otel’de konakladığınızda Kaş sizi yeterince şımartmıyormuş gibi otelin manzarası ve tabii ki kahvaltı ve yemekleri de sizi şımartacak. Biz özellikle akşam yemeklerinden inanılmaz keyif aldık, yeri gelmişken bir teşekkür daha edelim. 😊

 

Kapalı havanın azizliğine uğrasak da Kale Otel'in Meis manzarası
Kapalı havanın azizliğine uğrasak da Kale Otel’in Meis manzarası

 

Kale Otel odalarının bir kısmı bahçeye, bir kısmı Meis Adası ve uçsuz bucaksız denize, bir kısmı da Antik Tiyatro’ya bakıyor. Yani sağınız solunuz huzur! Odaların dekorasyonu da şahane, mavi, beyaz ve sarı ağırlıkta ki ben bu kombinasyona bayıldığım için odaların gerçekten çok güzel olduğunu üstüne basa basa söylüyorum. Bir başka şirin detay da oda isimlerinin bölgedeki antik şehirlerden alması. Kale Otel ve Pansiyon için durumlar böyleyken bir de henüz açılan Kale Lodge Hotel’den bahsedelim.

Aslında bir gece Kale Lodge’da bir gece de merkezde kalmayı düşünmüştük fakat ne mümkün! Kale Lodge’a gittiğinizde zaten o hasret kaldığımız şehir gürültüsünden uzak, seslerin yalnızca kuşlardan ve diğer hayvanların huzur verici sesleri sizi hemen sarıp sarmalıyor. Diğer yandan odalarının insanı kendisine aşık eden dekorasyonu derken Kaş’a geldim ama buradan çıkmasak olur mu ya diye düşünmedik değil. Sadece sezonda değil hatta özellikle sezon dışında kafa dinlemek için mutlaka gelinmesi gereken bir yer.

 

Kale Lodge Hotel
Kale Lodge Hotel

 

Köy içinde yer aldığı için bolca oksijen, bolca huzur, sessizlik, sükûnet ve doğayla baş başa kalma hissini en güzel şekilde yaşayacaksınız. Yemek bölümü deseniz başka bir harika, odalar başka, çevresi başka…Kale Lodge’da kalıp Kaş merkeze yürüyerek veya bisikletle gitmenin keyfini de mutlaka yaşamalısınız. Mis gibi köy yolundan dolana dolana yaklaşık 45 dk harika bir yürüyüş sonunda yoldan daha da harika olan plaj sizi karşılayacak. Belki plaj sonrasında merkeze asfalt yokuştan yürümek yerine otostop veya dolmuşu tercih edebilirsiniz. Tabii aracınız varsa bu doğa deneyimlerini nasıl yaşarsınız, onu bilemiyorum 😊 Gördüğünüz gibi konaklama önerisi yazarken ayrı bir yazı yazılacak kadar uzun bir bölüm çıktı…Kale Otel’i alternatiflerinizin en başına koymanızı şiddetle öneriyorum. Kale Otel sahipleri ve personellerine de buradan tekrar selamlarımızı ve teşekkürlerimizi yolluyorum!

Eğer büyük bir talihsizlik yaşar da Kale Otel de yer bulamazsanız değerlendirebileceğiniz birçok alternatif tabii ki de var. Aqua Princess Otel, Bossa Nova Apart Otel, Seaview Otel, Kaş Otel, Aysima, Rhapsody Boutique Otel veya Sekiz Pansiyon, Kaş Camping, Nefeshane, In House Hostel, Lantana Aparts, Aphrodite Pansiyon, Kuytu Pansiyon, Ateş Pansiyon gibi daha bir sürü alternatife internetteki otel sayfalarından ulaşabilirsiniz. Benim Kale Otel’i bu kadar ön plana çıkarmamın en önemli nedenlerinden bir tanesi güzel hizmeti bütçenize göre ayarlayabilen geniş bir yelpazesi olması.

Instagram: Kale Hotel

 

Pratik İpuçları

 • Saklıkent, Xhantos, Patara ve Kalkan Kaş’ın doğusunda yer alıyor. Bunlar arasında en uzağı Saklıkent. Dilerseniz aynen bu sıralamayla olacak şekilde gezinizi planlayabilirsiniz.
 • Antalya – Kaş arası 4 saate yakın sürerken, Fethiye – Kaş arası 2-2,5 saat sürüyor. Dilerseniz bir günü de Fethiye’yi veya koylarını gezmeye ayırabilirsiniz.
 • Dalış için en uygun dönem Eylül ayı. Aslında sadece dalış değil, genellikle denizin en güzel halinin Eylül’de olduğu söylenir. Ama tabii ki bunun dışında herhangi bir yaz ayında da gitseniz muhteşem su altı dünyasına tanıklık edebilirsiniz.
 • Kaş’ın en güzel yerlerinden bir tanesi olan Kaleköy‘e yalnızca denizden ulaşabilirsiniz. Kara yolu bağlantısı keçi yolundan ibaret olduğu için tekne ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ama tekne turu yaparsanız zaten buna gerek kalmaz. Eğer imkanınız varsa taksi teknelerle gelin ve günü burada bitirin.

 

Kaş'ın tatlı sokakları
Kaş’ın tatlı sokakları

 

 • Kaş’ta yapabileceğiniz bir sürü doğa aktivitesi var. Vaktiniz varsa hepsini deneyin. Tekne turu, jeep safari, canyoning, trekking, dalış…Ne ararsanız var, adrenalin tutkunuza göre dilediğinizi seçin.
 • Kaş’ın sofistike havasına uygun jazz akşamları da meşhurdur. Kaş’ın muhteşem jazz barları var. Echo Bar ve Hi Jazz, sezonda da ünlü jazz sanatçılarına ev sahipliği ediyor.
 • Pasaportunuz varsa hiç düşünmeden Meis‘e geçin. Böylesine yakın olmaları sayesinde yeni bir ülke keşfetme lüksü muhteşem değil mi? Bir gece de rakı balık değil de, balık uzo yapın. Sezonda her gün feribot seferleri düzenleniyor.
 • Çarşı’daki dükkanlar çok keyifli. Bir şeyler satın almasanız bile mutlaka ziyaret edin.
 • Kaş demişken bir de Likya Yolu’ndan bahsetmek lazım tabii. Kondisyonunuz yüksekse Likya Yolu‘nda yürüyüş yapın. Hatta tatile farklı bir anı bırakmak isterseniz Fethiye – Kaş arasında Likya Yolunu yürürken arada çadırda konaklayıp doğayla barışın!

Yapmadan Dönmeyin

 • Denizin durumunun uygun olduğunu öğrendiyseniz dalış yapmadan,
 • Batık Şehir üzerinde kano veya tekne turu yapmadan,
 • Kaş Plajlarının mümkünse hepsinde yüzmeden,
 • Kaş’ın sevimli mi sevimli, rengarenk, tabii ki bol huzurlu çarşısını gezmeden ve alışveriş yapmadan,
 • Doğa aktivitelerini denemeden,

 

Kültür ve tarih dolu Kaş
Kültür ve tarih dolu Kaş

 

 • Waffle ve yanık dondurma yemeden,
 • Antik kentleri gezmeden,
 • Noel Baba’da bir şeyler yiyip, içmeden,
 • Likya Yolu’nda yürüyüş yapmadan,
 • Kale Lodge’un bulunduğu köyler gibi bir tepeye çıkıp Kaş’ı izlemeden,
 • Antik Tiyatro’da günü batırmadan,
 • Kaleköy’ün zirvesine çıkıp manzaraya bakıp, Kaş’a yerleşme hayalleri kurmadan,

 

Kaş bu kadar renkliyken mutlu olmamak ne mümkün?
Kaş bu kadar renkliyken mutlu olmamak ne mümkün?

 

 • Sahile dizilmiş mekanlarda kahvaltı, yemek, kahve keyfi yapmadan,
 • Kaş’ın ruhuna yakıştığı gibi bir akşamı harika jazz barlardan birinde geçirmeden,
 • Kaş’ın çılgın yüzüyle tanışıp barlarda sabaha kadar eğlenmeden,
 • Pasaportunuz varsa Meis’i ziyaret etmeden dönmeyin!

 

 

 

Benzer Yazılar

One thought on “Kaş Gezilecek Yerler

 1. Geri bildirim: Kaş Plajları | Gezitta

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!