Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam Kanalları

Hollanda, başlı başlına bizi uzaylıymış gibi hissettiren, ayak bastığınız ilk dakikadan itibaren kültür şokunu dibine kadar yaşatan ve hissettiren bir ülkeyken (8 günlük Hollanda gezisinde birçok şehrini gezdik),  ülkenin başkenti Amsterdam için söyleyeceklerimin çoğu aslında diğer şehirleri için de geçerli. Amsterdam gezilecek yerler listesi bir hayli kabarık; çünkü bol bol sosyalleşebileceğiniz, tatlı tadımlara yapabileceğiniz, harika kareler çekebileceğiniz Avrupa’nın Amerikası diyebileceğim bir şehir burası…

 

Tuhaf şeyler oluyor burada – Amsterdam Gezilecek Yerler

Birisi bize şunları açıklayabilir mi?

*80 yaşındaki teyzem, evinden bisikletini alıp çıkıyor, sabahın köründe bize “Good Morning” diyor, içtenlikle gülümsüyor. Türkiye’de başıma gelse aynısı, paranoyak gibi kadının beni birkaç saniye sonra keseceğini falan düşünürüm:D Yaşam enerjisine hayran kaldığım, mutlu, pozitif insanları ve asla kimsede ego görmedim…

*Özgürlükler ülkesinin özgür şehri. İnsanlar inanılmaz rahat, kimse kimseye karışmıyor, bakın çok çoook önemli bir konu. Ne giydiğinin, ne yaptığının pek bir önemi de yok.

*Deli gibi bisiklete biniyor insanlar. Bisiklet yolları aynen araç yolu gibi, çok hızlı gidiyorlar, o yüzden mutlaka dikkat edin karşıdan karşıya geçerken. 7’den 70’e herkes bisiklet üstünde ve çok mutlu. İş çıkışı ceket- pantolon takımıyla bisiklete binen abiden tutun da kısacık mini eteğiyle bisiklete binen kızımıza kadar herkes çoook mutlu, kimse onları kınamıyor, laf atmıyor, laf sokmuyor. Herkes çok mutlu yahu! “Peki nereye geldik biz, yaşıyor muyuz?” diye kaç kere kendimize çimdik atsak da, gözlerimizi de ovuştursak, baktık her şey aynı, akışına kaptırdık ve 8.günde biz de bu sisteme fena alıştık.

HERKES ÇOK MUTLU, BİR O KADAR DA UMUTLU! 

Ne kadar sinir bozucu, hayali, şaşırtıcı gelse de size gerçekleri anlatıyorum. Rehbere geçiş yapmak zor olacak ama birazdan bu olağanüstü şehri-Amsterdam’ı-anlatmaya başlayacağım. Haydi, daha yakından tanıyalım bu şehri, insanlarını, ülkeyi…

Kültür Şoku Yaşatan, Başımızı Döndüren, Ters Köşe Yapan Amsterdam : Amsterdam Gezilecek Yerler

Pek çok yerde gördüğünüz üzere, “Dünyanın en gelişmiş, en mutlu ilk 10 ülkesi” gibi listelerde ilk 5’te yer alan bir ülkenin başkentini nereden anlatmaya başlasam bilemiyorum; ama ilk göze çarpan unutmayacağımız şeyleri insanların yüzündeki içten gülümsemeleri, aşırı kibar olmaları, çok hızlı bisiklete binmeleri, upuzun olmaları, Alberteijn marketleri (fiyatlar bizdeki Bim, kalite Migros), Primark mağazaları (Paris’te de var)  ve 2019 kur değerlerine göre söylersek bize çoook pahalı olması ama normalde pahalı bir ülke olmaması (orada yaşayana göre)

Yukarıda da bahsettiğim gibi, ben gerçekten kültür şokunu fena yaşadım bu şehirde. Zengin, medeni olmasından hallice çoook lüks arabalar aradı gözlerim etrafta ama yok! Yaşlısı, genci herkes, takım elbiselisi, çocuğu herkes bisiklete biniyor; bizdeki müdür egosu A4’e binme zorunluluğu yok! Peki madem, ego da yoksa geriye ne kalıyor? Vallahi bence mutlu olmanın yolu kendin olmaktan geçiyor. Temelde, bu ülkedeki insanların mutlu olmasının altında devletten aldıkları sonsuz hizmet, neredeyse dakika başı toplu taşıma gelmesinden dolayı bırakın 10 cm’lik yere sığışmayı her yere oturarak gitmeniz, insan olarak değer görmeniz, oturmuş sistem ve dolayısıyla daha az çalışma ama daha yüksek gelir ve yaşamın pahalı olmaması, özgürlük, rahatlık, kimsenin kimseye karışmaması gibi şeyler sayılabilir.

Gerçekten yazarken en çok zorlandığım rehber bu oluyor, yazarak değil yaşayarak anlayabilirsiniz burayı:) Kur, her ne kadar yüksek de olsa Avrupa’ya bir gideyim derseniz buradan başlama olasılığınız yüksek.

Amsterdam Pass

İşte size hayat kurtaran bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Amsterdam Pass.

Diğer alternatifi de şu: I-Amsterdam-Card

Peki nedir içeriği bunun? İçeriği için linke tıklayın mutlaka; kanal turundan, ünlü Hollandalı sanatçıların eserlerinin sergilendiği müzelere (Van Gogh, Stadeljik vs.) kadar bir çok aktivitenin ücretsiz yapılmasına olanak sağlayan kart ile aslında tüm şehri uçtan uca 2 günde keşfedebilir, hop on hop off ve biraz da tabana kuvvetle (şehir ne iyi yürüyerek keşfedilir elbette!) siz bu Euro’nun üstesinden gelebilirsiniz. Neden olmasın? Her şey çok daha uyguna geliyor. Biz 2 günlük aldık, aldığımız 48 saatlik hakla pek çok şey yaptık, keşfettik.

Ben şiddetle tavsiye ediyorum 2 günlük olanından.

I Amsterdam Card
I Amsterdam Card

 

Holland Pass

Bir de aşağıdaki ürünü inceleyin bari, ama geniş bir Hollanda gezisi yapacak, şehir şehir gezecek, çook zamanım var diyorsanız bu da mantıklı bir alternatif olabilir. 1 Gold + 2 Silver, 3 Gold + 2 Silver gibi uygulamaları var; ücretsiz kullanım alanı daha dardır.

Holland Pass, aslında ülke genelinde yeme-içme de dahil bir çok avantajlar sağlamasına rağmen ben yine de Amsterdam Pass’i almanızı öneririm. Çünkü zaten çok yemeli-içmeli bir tur değil de gezmeli, keşfetmeli bir tur yapıyorsunuz burada ve diğer konu da Euro kuru çok yüksek olduğu için zaten fazla yiyip içmek istemeyeceksiniz. Bu yüzden Amsterdam Pass ile Amsterdam’ı halledip, diğer şehirlere 3 Euro – 9 Euro arası değişen bilet fiyatlarıyla yolculuk edebilirsiniz.

Vee şimdi gelelim Amsterdam ile ilgili diğer bilgiler…

Amsterdam’da Coffee Shoplar

Burada, fuhuş ve uyuşturucu serbest ve bu bağlamda sabah 8’de kahvaltı için dışarı çıksanız da burnunuza ot kokusu gelebilir. Turist olarak görünce ilk aklıma “aaa kahve dükkanı” gelirdi ama buraya gelmeden okuduğum kaynaklardan mütevellit, Hollanda’da satışı, tüketimi yasal olan esrar ve benzeri keyif verici maddelerin satıldığı dükkanlar olduğunu öğrenmiştim Allah’tan:)

Bunların reklam yapması yasak, içki satışı yasak, 18 yaş altı içeri giremez. Özellikle Red Light District’te çok fazla coffee shop var diyebilliriz. En bilinenleri Dampkring, Barney, Bluebird, Grey Area, Katsu vee en popüleri Bulldog.

Uyuşturucunun her türlüsü kötüdür ve beyninize zarar verir.

 

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

En son soğuktan üşümekten üşüyecek hiçbir yerimin kalmadığı Hamburg şehri soğuğundan sonra “ben Avrupa’ya hayatta kışın soğukta gitmem” dedim. Mayıs-Haziran arası inanılmaz tatlı, gezmesi kolay, yağmursuz, bol yürüyerek keşfedebileceğiniz bir şehir Amsterdam. E haliye, bence de kesinlikle ya ilkbaharda ya da sonbaharda gidilmeli. Eylül-Ekim aylarında da rahat gezmeye elverişlidir.

“Amsterdam’da ne giyilir?” diye sorarsanız, bence mevsime uygun en inceden kalına doğru lahana gibi giyinmeniz. BU, yürüyerek keşfedilen tüm yerler için bence geçerli olmalı.

 

Amsterdam manzarası
Amsterdam Konaklama: Sonbahar ve ilkbahar en iyi zamanları

 

Amsterdam’da Kaç Gün Kalmalı?

Tatilden ne beklediğinizi bilmiyorum; ama Avrupa gibi pahalı bir yerde zaten artık fazla da kalamıyoruz. E durum bundan mütevellit, dolu dolu 2 günlük hafta sonu planı yaparsanız 2 gün buraya yeter ama uçak saatlerinize dikkat edin. Örneğin, Pegasus’un uçuş saatleri maalesef çok biçimsiz, öğlen şehirden ayrılmak zorunda kalmadan ve Cumartesi öğlen şehre inmek zorunda bırakmayan uçuş saatlerine göre bilet alın. Diğer türlü sadece 1 gününüz kalıyor…

Bizim planımız, Avrupa’ya gitmişken şu şehri de gezelim, şu yeri de görelim derken 8 güne çıktı. Ama güzel de oldu. Hollanda’ya öylesine alıştık ki “buraya yerleşelim” demeye başlamıştık en son:)

 

Kaç gün kalmalı
Amsterdam’da minimum 2 gün, başka şehirlere de gidecekseniz en az 1 hafta kalın

 

Amsterdam Nerede?

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, doğuda Almanya ve güneyde Belçika’yla komşudur. Kuzey batışında Kuzey Denizi bulunan şehir Kuzey batı Avrupa ülkesidir.

 

Amsterdam’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Amsterdam’a direkt uçuşlarla 3,5 saatte ulaşabilirsiniz. Amsterdam Schiphol Havalimanı‘na vardıktan sonra, Amsterdam Centraal‘e giden trenlerle 30 dakika gibi kısa bir sürede Amsterdam’a ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Centraal
Amsterdam Centraal

 

Amsterdam’da Ulaşım

Amsterdam’da ulaşım o kadar kolay ve ulaşım ağları o kadar yaygınlaşmış ki, sanırım gidemeyeceğiniz hiçbir yer/yön yok. Peki neyle, nasıl oluyor bu iş derseniz:

Amsterdam Şehir Kartı (I-Amsterdam-Card) : Şehrin en güzel yerlerine, müzelere girişi sağlayan canımız kart diyorum, çok faydalı bütçe dostu. 24-48-72 saat boyunca size sınırsız kullana imkanı tanıyor ve GVB toplu taşıma sistemini de kullanabiliyorsunuz.

GVB kartı: 1-7 günlük kartları nceden internetten ya da gişeden satın alabilir; tren, otobüs ve metroya binebilirsiniz.

Amsterdam – Bölge Seyahat Kartı: GVB, Connexxion, EBS ve NS tarafından işletilen tüm otobüs ve trenlerde geçerlidir.

Amsterdam Travel Bilet: Amsterdam Schiphol havalimanından başlayarak GVB tarafında işletilen tüm ulaşım araçlarındaki 2.sınıf seyahati kapsar.

Old Town Tour Bileti: Amsterdam Merkez, Edam, Volendam, Zaanse Schans arasındaki gün boyunca süren otobüs seferlerini kapsar. Bilet 12,5 Euro.

 

Amsterdamda ulaşım
Amsterdamda ulaşım

 

Amsterdam Gezilecek Yerler ve Amsterdam’da Yapılacak Aktiviteler

Kanallar şehri, Kuzey Avurpa’nın Venedik’i Amsterdam’da keşfedilecek şeyleri sizler için sıraladım. Neler mi? Amsterdam Pass ya da I-Amsterdam-Card dahilinde pek çoğu ücretsiz aktiviteyi hafta sonuna bile sığdırabilirsiniz.

1.Amsterdam Kanalları

Kanallarıyla adeta bütünleşen Amsterdam’da 1500 köprü ve 90 civarı ada bulunuyor. Yüz ölçümünün %25’i kanallarla örülü şehirde, savunma ön planda tutulmuş.

 Amsterdam pass ile ücretsiz olarak aldığımız 1 saatlik “Canal Cruise 100 Highlights” benim için tam bir görsel şölendi; salına salına tekneyle aralarından geçtiğimiz mistik kanallar, altında geçtiğimiz gizemli köprüler adeta yüzyıllar öncesine götürüyor. Dile gelse kim bilir neler der, kim bilir hangi hayatlara şahitlik ettiler dedirtti kelimenin tam anlamıyla gördüklerimiz. Ve de Türkçe audio olması bir avantaj, hele ki çocuklaysanız:) Çocuğun sesiyle Türkçe seslendirme karışssa da akılda bir şeyler kalıyor olması çok çok güzel oldu.

 

Amsterdam Kanalları
Amsterdam Kanalları

 

Kanalları, bir çok çeşit kanal turuyla ücretsiz gezme hakkı veren Amsterdam Pass’İn sağladığı “Dinner, Cheese&Wine” içerikli turlarla da gezebilirsiniz. Tüm detaylar verdikleri kitapçıkta da yazıyor. Bu turlardan yalnızca 1’isini seçebiliyorsunuz. Aklınızda bulunsun.

En ünlü kanallarının ismi Herengracht (Soylular Kanalı), Keizergracht (Krallar Kanalı) ve Prinsengracht (Prensler Kanalı).

Amsterdam Centraal İstasyonu‘ndan indikten sonra hemen karşısındaki gişeden Amsterdam Pass‘i alabilir, belli yerlerdeki kalkış noktalarından bu turlara katılabilirsiniz.

Amsterdam Kanal Turundan
Amsterdam Kanal Turundan

2. Dam Meydanı

Amsterdam’ın old town bölgesindeki tarihi meydan olan Dam Meydanı, şehrin kalbi konumunda ve hafta sonları öylesine kalabalık ki, sokak gösterileri falan da yapılıyorsa adım atacak tek cm bile olmayabiliyor. Biz hafta içi zamanına denk gelmemize rağmen, Cuma günü bile nefes alamamaya başlamıştık. Neyse ki hafta sonu başka şehre geçiş yaptık.

Meydanda, 1650-1800 yılları arasında devletin kamu binası olarak kullanılan Amsterdam Kraliyet Sarayı da Neo-Klasik tarzıyla ilgi çekiyor. Diğer ilgi çeken tarihi yapı ise Nieuwe Kerk (Yeni Kilise). Aynı zamanda balmumu heykel müzesi de bulunan tarihi yapı Madame Tussauds Amsterdam bu meydandadır.

 

Dam Meydanı
Dam Meydanı

 

3. Amsterdam Müzeler Bölgesi

Van Gogh’u, Rembrandt’ı duymayanınız yoktur; Vermeer’i duymuş olmayabilirsiniz ama Hollandalı bu sanatçılar ülke için çok büyük bir önem taşıyor ve adeta buranın turizm merkezi olmasında da büyük katkıları var.

Sanatta büyük akımlar yaratan ve sanat tarihinde önemli yer kaplayan bu sanatçıların eserlerini de görebileceğiniz önemli sayıda müzede Müzeler Bölgesi’nde yer alıyor.

Amsterdam Müzeleri yazımızda, önemli olanlarını ve özelliklerini sıralamaya çalıştım. Bizim paramızla girişleri çok çok pahalı olsa da, I-Amsterdam-Card ile ulaşıma ve müzelere ücretsiz giriş yapma şansınız var.

 

Müzeler Bölgesi
Müzeler Bölgesi

 

4. Red Light District (Kırmızı Işık Mahallesi)

Dünya için büyük ama Hollanda için sıradan bir mahalle olan Red Light District, yetişkinler için eğlence imkanı sunan bir mahalle. De Wallen adıyla da bilinen yerde, akşam 21:00 sularında randevu evlerinin camlarından kadınların seksi danslarını sergilediği, fotoğraflarının çekilmesinin kesinlikle yasak olduğu bir yer. Burada aynı zamanda bir müze de bulunuyor.

Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en sıra dışı yer olan Red Light District yani Kırmızı Fener Mahallesi özellikle yetişkinlere yönelik eğlence imkanları ile Avrupa’da ünlü bir yer. De Wallen adıyla da anılan bölgenin sokaklarında çok sayıda sex shop, randevu evi, gay bar ve erotik şovların düzenlendiği tiyatro faaliyet gösteriyor. Burada aynı zamanda görebileceğiniz en sıra dışı müze olabilecek Seks Müzesi de bulunuyor. Civardaki cafe ve barlar da özellikle 21:00’den sonra dolup taşıyor; millet mekanların dışına oturarak kırmızı ışıkların yanmasını bekliyor.

Millet buraya en çok da meraktan geliyor, lokal ya da yabancı turist grupları da gezmeye geliyorlar.

Önemli bilgiler:

-Kimsenin fotoğrafını çekmeye kalkmayın, sizi sinirlenip oradan kovabilirler.

-Camda kırmızı ışık yananlar kadın,mavi ışık yananlar transeksüel-miş.

-Uyuşturucu ve fuhuş yasal olsa da , civarda kadın ve uyuşturucu pazarlama çalışanlarla iletişim kurarsanız olay illegal bir şeye dönüşüyor-muş; bilginiz olsun.

Yer: De Wallen, Amsterdam

Red Light District
Red Light District

 

5. Vondelpark

1860’larda Christiaan Pieter van Eeghen’in başkanlığındak bir hayırsever grup tarafından yapılan ve Amsterdam’da bulunan pe çok yeşil alandan birisi sayılan Vondelpark’ın etrafı müzelerle çevrilidir. ve adını 17.yy’da yaşamış şair Joost van den Vondel‘den almıştır.

Yemyeşil parkta, ister çocuğunuzla ister ailenizle ve sevgilinizle çok güzel vakit geçirebilir, yürümekten ayaklarınız ağrıdığında nefes almak ve dinlenmek için gelebilirsiniz.

Burada aynı zamanda tiyatro ve dans performansları da sergileniyor. Yılın belli zamaalarında konserler, organizasyonlar, etkinliklere de ev sahipliği yapan parkta Picasso’nun da yaptığı bir heykeli bulunuyor. Dam Meydanı‘ndan ya da Müzeler Meydanı’ndan buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Çok da zamanınız yoksa Müzeler Meydanı‘ndaki yeşil alan bile yetiyor insana.

Yer: Vondelpark, Amsterdam

Vondelpark
Vondelpark

 

6. Anna Frank Evi

Jordaan bölgesinde bulunan Anna Frank Evi‘ne Dam Meydanı’ndan yürüyerek de gelebilirsiniz. Peki kimdir Anne Frank?

Anne Frank, 2.Dünya Savaşı sırasında Naziler’den saklanarak bu evde kalmıştır. 1960’ta ev müze haline getirilmiş. Evdeki odaları da şöyle bölmelenmiş: Anne Frank Evi Müzesi girişindeki döner bir kitaplık, günlük odası, Otto Frank Sergisi, Anne’nin Odası ve Peter’in Odası bölümlerinden oluşuyor. 1947’de basılan ve savaş yıllarının da yazıldığı günlüğü büyük ilgi görüyor.

Biletinizi internetten alarak büyük bir zaman kaybından tasarruf etmiş olursunuz. Ve gezmeye daha çok zamanınız kalır. Müzeye maksümum 1 saat ayırın. Giriş ücreti yetişkinlere 10,5 Euro. Anne Frank Müzesi şu an yalnızca online bilet sahipleri için ziyarete açık.

Yer: Prinsengracht 263-267, Amsterdam

Ziyaret Saatleri: Anne Frank Müzesi her saat 09.00’da açılıyor ama sezona göre yıl içinde 19.00, 20.00, 22.00 olarak değişiyor. Yaz sezonunda kapanış 22.00.

Anna Frank Evi
Anna Frank Evi

7. Amsterdam Kraliyet Sarayı

Dam Meydanı‘nda bulunan ve herkesin şöyle bir dönüp baktığı Kraliyet Sarayı, 1650’li yıllarda Jacob van Campen tarafından inşa edilmiş ve Roma’dan özel olarak sarı taşlar buraya getirilmiş. Dışı görkemli olsa da eğer içini de merak ediyorsanız belli alanlarına izin verilen ve bazı odalarının ve mobilyaların görülebildiği yerde belki zaman öldürmek istemeyebilirsiniz ama ben gene de aşağıya bilgileri bırakıyorum. pazartesi hariç her gün 10:00-17:00 arası ziyaret edilebilir. Resmi web sitesin detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti de 10 Euro

Yer: Dam, 1012 HG Amsterdam

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-17.00

 

Amsterdam Kraliyet Sarayı
Amsterdam Kraliyet Sarayı

8. Bloemenmarkt (Amsterdam Çiçek Pazarı)

1860’lardan beridir faaliyette olan Amsterdam Çiçek Pazarı (Bloemenmarkt), Singel kanalı üzerinde bulunuyor ve dünyanın tek yüzen çiçek pazarı olduğu için bizim ilgimizi çekti ve görmek istedik. Hop on hop off otobüslerinn de yakınında indirdiği için Amsterdam Pass‘in faydalarından yararlanmaya devam ettik gezimiz boyunca.

Pazardan, hediyelik eşya ve ucuz anılık hediyeler alabilirsiniz. 1-2 Euro’ya bile satılan eşyalar bulunuyor. Tekneler, bugün buunduklarıyere sabitlenmiş durumda ama eskiden buraya gelen çiftçiler kendi bahçesinde yetiştirdikleri çiçekleri Amstel nehri üzerinden getirip buradaki pazarda satarlarmış.

Pazar, her gün 09:00-17:00 arası kuruluyor, birçok yöreden çiçek tohumları satılıyor.

Yer: Singel, 1012 DH Amsterdam

Ziyaret Saatleri: Pazar, her gün 09:00-17:00 arası kuruluyor, birçok yöreden çiçek tohumları satılıyor.

Çiçek Pazarı
Çiçek Pazarı

9. Oude Kerk (Eski Kilise)

Red Light District’i gezerken karşılaşacağınız Eski Kilise (Qude Kerk), bulunduğu mahalle ile tezat oluşturuyor ve eski yapısı ile gezginlerin ilgisini çekiyor mutlaka.

Aralarında donanma kahramanı Jacob van Heemskerck ve Rembrandt’ın ilk eşi Saskia van Uylenburg’un da bulunduğu birçok kişinin mezarının olduğu kilisenin görmeye değer yerleri Brokarlı Sütunlar, Eski Sakritsinin Kırmızı Kapısı, Kule Külahı ve Merhamet Sandalyeleri

Buradaki kiliselerin ücretli olmasının nedenini anlamasam da (daha önceden para verip kilise gezmişliğim yoktur), merak edenler için giriş ücreti 12 Euro. I-Amsterdam-Card ile giriş ücretsiz. Para vermek istemezseniz de Kırmızı Fener Mahallesi‘ni gezerken dıştan da görebilirsiniz.

Yer: Oudekerksplein 23, 1012 GX Amsterdam

Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 10.00-18.00, Pazar 13.00-17.30

Oude Kerk (Eski Kilise)
Oude Kerk (Eski Kilise)

10. Yeni Kilise (Nieuwe Kerk)

Adı Yeni Kilise olarak geçse de yapımı 14.yy’da gerçekleşen yapı Dam Meydanı‘nda bulunuyor. Eski Kilise, ihtiyaçları karşılayamayınca Yeni Kilise inşa edilmiş ve burada yüzyıllar boyunca cemaat dini görevlerini yerine getirmiş.

1979’da burası kültür merkezine dönüştürülmüş; klasik müzik konserleri, sergi ve kraliyet törenlerinin yapıldığı merkeze giriş elbette ki yine ücretli.

1979’da kültür merkezine dönüştürülen kilise, günümüzde müzik resitalleri, çeşitli sergiler ve kraliyet törenleri için kullanılıyor. I-Amsterdam-Card‘a girişin ücretsiz olduğu kiliseye kartsız biletle giriş 12 Euro.

Yer: Gravenstraat 17, 1012 NL Amsterdam

Ziyaret Saatleri: 10:00-17:00 saatleri arasında açıktır.

Yeni Kilise
Yeni Kilise

11. Heineken Experience

1867’de kurulan Heineken’ın ilk fabrikası, 1980’lerden sonra daha modern imkanlarla şehir dışına taşınıyor ve buradaki tarihi bina a günümüzdeki adıyla Heineken Experience olarak turistik bir eğlence yeri haline geliyor.

De Pijp Bölgesi, merkezden yürüyerek gelinebilecek uzaklıkta bulunuyor, eğer ilginizi çekerse yine Amsterdam Card ile burası da ücretsizdir. Biranın elde edilişi ve eski bira reklamları, tadımlar gibi aktiviteler bizim çok ilgimizi çekmeyince başka aktivitelere yöneldik.

Yer: Stadhouderskade 78, 1072 AE Amsterdam

Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Perşembe 10.30-19.00, Cuma-Pazar 10.30-21.00 (Son giriş kapanıştan 2 saat önce)

Heineken Experience
Heineken Experience

12. Rembrandtplein

Şehrin önemli meydanlarından bir diğeri de benim çok sevdiğim Rembrandtplein. Küçük meydanda birçok cafe ve restoran ve alışveriş merkezi de bulunuyor. Aynı zamanda mekrezi olması nedeniyle duraklar da bulunuyor, o yüzden daha uygun bütçeli otel ya da hostel bulursanız burada da konaklayarak Amsterdam’a kolaylıkla ulaşabilrsiniz. BU isme, 1876’da burada Rembrandt’ın heykelinin dikilmesinden sonra kavuşmuştur.

Yer: Rembrandtplein, Amsterdam

 

Rembrandtplein
Rembrandtplein

13. Kalverstraat

Dam Meydanı‘ndan Muntplein‘a kadar devam eden caddenin adı Kalverstraat. Meydan 200 yıl kadar büyükbaş hayvan pazarının yapıldığı alanken şimdilerde Amsterdam’In önemli caddelerinden birisi. Alışveriş tutkunlarının ise mutlaka görmesi gereken bir cadde.

Yer: Kalverstraat, Amsterdam

 

Kalverstraat
Kalverstraat

14. Amsterdam Arena

Futbol sevseniz de sevmeseniz de, Hollanda gibi futbolda başarılı bir ülkenin en büyük stadyumu olan Amsterdam Arena‘yı 2 günlük gezinizde ya da Amsterdam seyahatinizde görmek isteyebilirsiniz. Amsterdam Card‘a ücretsiz girişe sahip stadyum 1993-1996 yılları arasında 140 milyon Euro bir bütçeyle tamamlanmış.

Hollanda Futbl Ligi takımı Ajax‘ı çoğunuz duymuşsunuzdur. 54 bin kişi kapasitesine sahip stadyumda spor müsabakaları dışında müzik ve farklı alanlarda da organizasyonlar yapılıyor.

Aynı zamanda, klübe ait bir müzenin de yer aldığı Amsterdam Arena’da birçok bölümü gezmeniz mümkün. Futbol severlerin kesinlikle gitmesi gereken bir yer.

Adres: ArenA Boulevard 1, 1101 Amsterdam

Ziyaret Saatleri:  10.30-16.30 arası her yarım saatte bir

 

Amsterdam Arena
Amsterdam Arena

15. Jordan

Burası biraz Cihangir, biraz da Çukurcuma diyebileceğim, “lokal halkın içine girdim sonunda” hissi uyandıracak bir mahalle. Cafeleriyle aa burası bizdeki Cihangir dedikten sonra gidebileceğiniz bazı adresleri buraya yazıyorum: Japanese Pancake World, Los Pilones 

 

16. Waterlooplein

2.el cenneti diyebileceğim, gerçekten ucuz ürünlerin satıldığı hediyelik elektronik, kitap, DVD, süsler, ceketlerin olduğu pazar. Dam meydanından 10 dakikada yürüyerek ulaştık biz.

 

Waterlooplein
Waterlooplein

17. Adam Lookout

Amsterdam’a birazdan tepeden kuşbakışı bakmaya ne dersiniz? Biz baktık, öyle iyi geldi ki gün sonunda, hem dinlendik hem de I-Amsterdam yazısı önünde şahane kareler çektik. Ama çocukla, Adam otelinin 20.katına çıkmak, manzaraya karşı poz vermek çılgınlık diyebilirsiniz, e hepimiz de az biraz deliyiz, değil mi?!:) Buraya nasıl gelinir derseniz, geçişler tamamen ücretsiz ve mini feribot gibi teknelerle yapılıyor. Bisikletini kapan, çocuğunu ve sevgilisini kapan gün batımı için buraya geliyor. Bizim çektiğimiz I-Amsterdam yazısı da Adam Lookout‘un bulunduğu yerdeydi.

 

Adam Lookout
Adam Lookout

18. Amsterdam Müzeleri

Amsterdam Müzelerini burada tek maddede toplamak yerine ayrı bir yazıda yazmak istedim; çünkü çok fazla müze var ve bence öncelik sırasına göre hareket etmeniz gerekiyor. Van Gogh Müzesi, Amsterdam Tarih Müzesi, Seks Müzesi, Madame Tussauds Müzesi, Stedelijk Müzesi, Rijksmuseum gibi dünyaca ünlü  sanatçıların orjinal eserlerinin sergilendiği müzelere ilgi duyuyorsanız sizi diğer yazımıza alalım.

 

Rijksmuseum
Rijksmuseum

Konaklama Önerileri

Amsterdam’da nerede kalınır?”  Euro bu kadar uçmuşken uygun bütçeli bir konaklama arıyorsanız ence ilk etapta tatilinizi kısa süreli ve hafta içi olarak planlayın. Hafta sonu ilgi arttığı için otel fiyatları 3 katına çıkıyor. Hosteller hem merkezde hem de hafta içi çok uygun oluyor. Tercih edebilirsiniz.

Amsterdam’da tarihi merkez (şehrin kalbi burada), kanallar bölgesi (sakin ve romantik), Jordaan (kültürel bölge), Oud West (uygun bütçeli), Müzeler bölgesi (kültür turları) , De Pijp (turistlerden, kalabalıktan uzak ve daha lokal halk) konaklanabilecek alternatif bölgelerdir.

Hostelde kalmak sizin için uygunsa Euro cebinizi yakmayacaktır; çünkü gerçekten çok ucuz bir alternatif ve yeni insanlarla tanışma imkanı da sunuyor. Konalamaya aıracağınız parayı başka şeye de harcayabilirsiniz.

St Christophers Inn at the Winston, benim kişisel olarak çok beğendiğim bir yer.

Diğer alternatf de ev kiralamak olabilir. Merkezde klasik bir Hollanda stili evlerde kalabilirsiniz. Ama kalabalık gidecekseniz bu mantıklı tabi.

Amsterdam, gerçekten bize göre çok pahalı bir yer, o yüzden biz konaklama için Zaandam‘ı tercih ettik. Dezavantajı da şuydu: I-Amsterdam-Card, Amsterdam içinde geçerli transport sağlarken, Zaandam’dan Amsterdam’ geçmek için günlük sınırsız bilet aldık. Her yere de onla gittik. O yüzden Amsterdam Pass aldık üstüne de. Siz kendi planınızı kendiniz yapabilirsiniz.

 

Zaandam sokakları
Zaandam sokakları

Yeme İçme Önerileri

“Amsterdam’da ne yenir?” Amsterdam’I keşfederken o kadar çok yürüyorsunuz ki, biraz dinleneyim dediğinizde herhangi bir cafe’de oturunca 4-5 Euro sadece kahveye gidiyor. O yüzden elde atıştırmalık almak hem daha ekonomik hem de zaman kaybı olmuyor. Waffle, kovada patates kızartması, Heineken birası oraya özgü tatlar Ama çeşit çeşit waffle’ları olan bu şehirde benim kişisel tercihim v zayıf yanım tatlıları. O yüzden tercihimi patates ve waffle’dan yana kullandım çoğu kez.

Amsterdam’da ucuz yeme içme için”Albert Heijn’dan şaşma!” diyoruz… Kalacağınız yere yiyecek içecek götürmek, çantanıza da gün içinde yürürken yanınıza almak için buraya gidin mutlaka. Gün içinde siz yürürken dahi mutaka karşınıza çıkan bu marketten en başta su olmak üzere, atıştrmalık vs ne varsa alabilirsiniz. Evde kalıyorsanız et vs gibi akşam yemeği işine bile girişebilirsiniz.

Burası taptaze sushi’siyle de meşhur. Euro yüksek ile olsa, Türkiye’deki fiyatlara oranla daha ucuza yiyebilirsiniz.

Bu arada, Amsterdam merkezdeki “Albert Eijn” marketi, diğer yerlerdeki Albert Eijn marketine göre 3 kat pahalı, aklınıza bulunsun. Bu tip pahalı şehirlerde, mecbur backpack yaparak geziyorsunuz.

 

Pratik İpuçları

 • Albert Eijn marketleri, hayatınızı kurtaracak,bizdeki BİM fiyatına daha kaliteli ürünler alabileceğiniz cebinizi kurtaracak alternatifler içeren marketlerdir.
 • Amsterdam’da konaklama pahalı gelirse (bu yüksek kurlarla hostelde kalmazsanız gelebilir) Zaandam‘da kalabilirsiniz. Biz easyhotel Zaandam’ı tercih ettik. Zaandam-Amsterdam arası da trenle 10-15 dk sürüyor.
 • Bisiklet trafiğine dikkat edin, çok hızlılar, bizdeki gibi yavaş kullanmıyorlar. Her an çarpıp bir yerinizi sakatlayabilirsiniz.  Onlar için yaşam biçimi çünkü.
 • 2 günlük hafta sonu tatili, sıkıştırılmış bir planla o kadar iyi gelecek ki. Ama neyi nasıl görmek istediğiniz de önemli. Hafta sonu her şey daha pahalı, hosteller çok ucuz ama daha çok şey göreceğim derseniz 1 gün daha uzatabilirsiniz.
 • Yürüyerek, I-Amsterdam-Card mucizesiyle birçok şeyi bedavaya (uyguna) getirebilirsiniz.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • 3-4 Euro’ya Gouda Peyniri almadan (Alert Eijn’dan tabi ki),
 • Tabi ki çikolata, bisküvi gibi gereksiz ama lezzetli sütleriyle yapılan şahane Hollanda çikolatalarından almadan (Alert Eijn’dan tabi ki),
 • Müzelerini gezmeden,

 

Rijksmuseum
Rijksmuseum
 • Kanal turu yapmadan,

 

Amsterdam Kanal turu
Amsterdam Kanal turu

 

 • Amsterdam’dayken waffle yemeden,
 • Bir Primark yapmadan(inanılmaz ucuz),
 • Red Light District’e gitmeden,
 • Gider gitmez I-Amsterdam-Card almadan(Amsterdam’da konaklıyorsanız hayat kurtarıyor),
 • Adam Lookout‘a çıkıp Amsterdam’ın keyifli manzarasının tadını çıkarmadan,

 

Adam Lookout
Adam Lookout

 

 • Buraya kadar gelmişken, Amsterdam Card’ın da ücretsiz götürdüğü ya da transport kartla da ücretsiz gidilebilecek Edam-Volendam-Marken-Zaanse Schans köylerine gitmeden,
 • I-Amsterdam yazısıyla fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

Benzer Yazılar

5 thoughts on “Amsterdam Gezilecek Yerler

 1. Geri bildirim: Dam Meydanı | Gezitta

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!