Anasayfa > Türkiye > İstanbul > Kadıköy Moda Gezilecek Yerler : Byzas’ın Körler Şehri

Kadıköy Moda Gezilecek Yerler : Byzas’ın Körler Şehri

Moda Çay Bahçesi

İstanbul’un kıyı ilçelerinden bir tanesi olan Kadıköy meşhur Haydarpaşa Garı, Bağdat Caddesi ve capcanlı sokakları ile bir de Moda semtine ev sahipliği ediyor. Anadolu Yakası’nın prensesi olarak gördüğüm Moda, bana çok kibar geliyor. Moda kaşiflerini şaşırtacak güzellikteki yıllanmış köşkleri, deniz manzaralı çay bahçeleri ve tabii ki yeni nesil kahve mekanları ile bir çok gezgini keşfe davet ediyor. Moda’da dopdolu bir gezi planı nasıl olur diye merak ediyorsanız Kadıköy Moda gezilecek yerler tüm detaylarıyla aşağıda.

 

Yazıya başlamadan kısa bir Moda gezisi yapalım mı?

 

İstanbul’un en ‘Moda’ Semti: Kadıköy Moda Gezilecek Yerler

Öyle günler geliyor ki İstanbul aşıklarının bile son yılların yozlaşmış, kalabalıklaşmış, adeta zivanadan çıkmış bu şehrin haline isyan ettiği oluyor. Haksız da sayılmazlar tabii. Bitmek bilmeyen trafik kâbusu, sokaklarda süregelen kaos ki bunların üzerine bir de bu karmaşada iş, okul, hayat sürdürme gayesi…Derken bu kaostan sıyrılıp çıkabileceğiniz öyle bir yer geliyor ki karşınıza, işte o zaman tüm kızgınlıklar geride kalıp, İstanbul aşkı kaldığı yerden devam ediyor. Evet, Kadıköy Moda gezilecek yerler ve mekanları ile insanı İstanbul’un o nostaljik, hala temiz hava alınabilen, nazlı semtlerinden bir tanesi olup, ziyaretçilerine keyifli saatler yaşatıyor. Haydi takılın peşime, Moda’yı bu kadar güzel ve popüler kılan detaylara yakından bakalım!

 

Moda Tramvayı
Moda Tramvayı

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Moda Hakkında Kısa Kısa: Kadıköy Moda Gezilecek Yerler

 • İstanbul’un sakin, nezih ve zarif semtlerinden bir tanesi olan Moda’nın geçmişi aslında M.Ö 7. yy.’a dayansa da Osmanlı Dönemi’yle popülerliği başlamış. Bu dönemin önemli bürokratları, İngiliz aileler, sanatçılar gibi özel bir kesim tarafından aniden tercih edilmeye başlanmış.
 • Semte adını veren durumun, buranın aniden moda olmasından kaynaklandığı rivayetler arasında yer alıyor. İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar derken zamanın en güzel mimarisine sahip binalar Moda’nın simgesi haline gelmiş. Tabii ki her eski ve güzel semt gibi burada da artık göremediğimiz konaklar, köşkler, kiliseler, bahçeli evler ve bunların harika bahçeleri yer alıyormuş. Ta ki 60’lı yıllara kadar…Daha sonra şu an da şahit olduğumuz gibi bitişik düzen apartmanlar bu güzelim zarif binaların yerini almış.

 

İstanbul Moda
İstanbul Moda

 

 • Moda sokaklarını keşfederken hala zamana direnen köşklere rastlamak mümkün. Bu köşklerden bir tanesi hala kullanılan ve görülesi güzelliğe sahip, Yunanlı hekim Andreas Antipa’ya ait bir köşk. Moda Burnu’nun en güzel yerinde bulunan bu köşkün yanı sıra 1903 yılından beri zamana meydan okuyan yontma taştan yapılan 5 katlı köşk. Moda’nın en fazla merak edilen köşklerinden bir tanesi olan bu yapı Arif Saraca Paşa’ya ait ki kendisi Sultan 2. Abdülhamit’in doktoru imiş.

 

Antipa Köşkü
Antipa Köşkü

 

 • Moda’nın meşhur ve şirin caddesi olan Bahariye’de, Şair Latif Sokak’ta göreceğiniz bir başka köşk daha var. Köşkün ön cephesinde ahşap el işçiliği göze çarpıyor. Bu muhteşem yapının da Bursa’nın önde gelen isimlerinden bir tanesi olan Rıza Bey’e ait olduğu biliniyor. Binalar arasında sıkışmasına rağmen, direnişini sürdürüyor.

Kadıköy’ün Tarihi

Moda gibi İstanbul’un en sofistike ve güzel yerlerini kapsayan Kadıköy’ün tarihi çok eski yıllara dayanıyor. İlçenin kuruluş tarihinin M.Ö. 675 yılı olduğu söyleniyor. Geçmiş yıllarda körler ülkesi anlamına gelen Kalkedon ismiyle kurulan Kadıköy’ün bir efsanesi de Byzas’la ilgili.

Efsaneye göre Byzas yeni kuracağı şehir iççin Apollon tapınağı kahinlerine danışmış. Aldığı öğüte göre de körler şehrinin karşısına kurması gerektiğini öğrenmiş ve yeni şehir arayışı peşindeyken Fatih Yarımadası’nı fark etmiş. Zaten boğazın hemen yanında olması ve bir şehrin ihtiyacı olabilecek tüm etmenleri içermesi ile şöyle düşünmüş: ”Burası kesinlikle körlerin şehri olmalı çünkü bu muhteşem bölgeyi fark etmemişler.” Kahinlerin verdiği öğüt aklına gelince de şu anki popüler ilçemiz Kadıköy oluşmuş.

Yüzyıllar geçmiş ve Evliya Çelebi Kadıköy ile ilgili bu efsaneye dair görüşünü şu şekilde ifade etmiş: ”Evet, burası körler şehri olabilir ama İstanbul en güzel Kadıköy’den izlenir.”

Yani Kadıköy yüzyıllardan beri İstanbul’un göz bebeği niteliğinde özel bir yer olmayı başarmıştır. Kadıköy’ü bu kadar övmüşken en güzel semtlerinden bir tanesi olan Moda’ya da değinelim. Şüphesiz Moda Anadolu Yakası’ndaki en yaşanılası, en huzurlu ve nezih yerlerden bir tanesi. Moda’da yaşama imkanınız yoksa bile buranın dopdoplu bir hafta sonu programıyla altını üzerine getirebilirsiniz.

Moda Nerede?

Moda; muhteşem deniz manzarasına sahip, nostaljik tramvayıyla seyahat edilen, Kadıköy’ün en şirin ve sakin semtidir. Yani aslında hem bu kozmopolit şehrin göbeğinde hem de ayrı bir dünyada hissini veren bir yer.

Moda’ya Nasıl Gidilir?

Kadıköy İskelesi’nden yaklaşık yarım saat yürüyüşle Moda’ya ulaşabilirsiniz. Yürüyüş her zaman benim de en iyi seçeneğim ama söz konusu Moda ve nostaljik tramvay olunca o zaman iş değişiyor. Moda keşfine başlamadan önce tramvaya atlayıp yapacağınız mini seyahati es geçmemenizi öneririm. Kadıköy’den binebileceğiniz bu nostaljik tramvay ile 5-10 dk içinde Moda’ya gelebilirsiniz. Kadıköy İDO istasyonu – Moda Caddesi arasında Damga Sokak ve Mühürdar olmak üzere 2 durak var. Giderken yürüyeyim, dönerken tramvaya bineyim diyenler için de yol tarifi oldukça basit.

İster Bahariye Caddesi’nden ister Mühürdar Sokak’tan isterseniz de Kadıköy Çarşı içerisinden rahatça Moda’ya ulaşabilirsiniz. Zaten Bahariye Caddesi Moda’nın en gözde caddelerinden bir tanesi ki buna gezilecek yerler başlığı altında da yer vereceğim.

 

Kadıköy Moda
Kadıköy Moda

 

Moda Tramvayı 2003 yılından bu yana hizmet veriyor. Kadıköy İskelesi’ne yakın bir noktadan yolculuğuna başlayan bu nostaljik tramvay haftanın her günü saat 20:00’a kadar hizmet veriyor. Sefer sıklıkları yaklaşık 20 dakikada bir. Aslında yol boyunca gezdiğiniz bu yerler az sonra bahsedeceğim gezilecek yerlerin çoğunu kapsıyor.

Yol tarifi de tamamsa, hadi gezmeye başlayalım!

Moda Nasıl Gezilir?

Bir yeri en güzel şekilde gezmek istiyor, hiçbir güzelliğini kaçırmak istemiyorsanız nerelere gitmeli, hangi sokakları arşınlamalı, nerelerde yürümeli gibi detayları önceden öğrenmelisiniz. Ben de şimdi size bu büyük hizmeti sağlayarak Moda nasıl gezilir sorusuna hiçbir detayını kaçırmamanız için sokak sokak anlatarak cevap vereceğim.

Kadıköy‘e metrobüs veya vapurla geldikten sonra (ki bunu mümkün olduğunca erken yapın ki Moda’yı en sakin haliyle rahatça gezin!) Kadıköy’ün meşhur boğa heykeline doğru yürüyüşe çıkın. Burayı tıpkı İzmir saat kulesi gibi simge haline gelmiş bir buluşma yeri olduğunu göreceksiniz. Anı fotoğrafını aldıysak Bahariye Caddesi‘ne doğru yürüyün. Bahariye Caddesi için tramvay yolunu takip etmeniz yeterli. Bahariye’den soldaki ilk sokağa saptığınızda Sanatkarlar Sokağı’na giriyorsunuz. Burası da çok sayıda kahvaltı mekanının bulunduğu, Moda gezinizin güzel ve enerjik bir biçimde başlamasını sağlayacak olan sokak. Ayrıca bu sokakta Moda gezilecek yerler arasında da bahsedeceğim Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi de yer alıyor.

Sokakta karşınıza çıkacak olan Nazım Hikmet Kültür Merkezi‘nde düzenlenen etkinliklere göz atarak, akşam katılmak için plan yapabilirsiniz. Kültür merkezi etkinlikleri demişken Moda’nın en özel yapılarından bir tanesi olan Süreyya Operası‘na uğramak için bu sokaktan tekrar Bahariye Caddesi’ne çıkın. Belki de şansınız varsa akşam için burada bir etkinlik denk getirirsiniz!

Bahariye Caddesi üzerinde rastlayacağınız diğer yapılar arasında Kadıköy Rum Ortodoks Metropolitliği, Köçeoğlu Hamamı Kemer ve Duvar Kalıntısı ile Kadıköy Kaymakamlığı yer alıyor.

Buraları görüp devam ettiğinizde de sağınızda Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi‘ni göreceksiniz. Kilisenin ihtişamlı mimarisi sayesinde muhteşem fotoğraf kareleri elde edebilirsiniz. Kiliseden aşağı doğru devam ettiğinizde Moda akşamlarının en hareketli ve kalabalık sokağı olan Barlar Sokağı‘na ulaşacaksınız.

Barlara akşam dönecekseniz buradan sola doğru ilerleyin ve parkta Moda’nın temiz ve güzel havasını soluyarak gezinize küçük bir mola verin. Parkta biraz soluklandıktan sonra dilerseniz St. Joseph Fransız Lisesi ile Kadıköy Anadolu Lisesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Yeme içme önerilerinde bahsedeceğim Munchies Crepe & Pancake de bu soluklanma ardından içinizin kıyıldığını hissedersiniz ve tatlı bir şeyler yemek istersiniz diye sokağın girişinde sizi bekliyor. 🙂

Parka dönüp Şair Nefi Sokak üzerinden Barış Manço Müzesi‘ne ulaşabilirsiniz. Müzenin tam karşısında da All Saint Moda Kilisesi yer alıyor. Bu yerlere dair detaylı bilgileri gezilecek yerler başlığı altında detaylıca anlattım.

Buraları geçtikten sonra Moda Caddesi’ne çıkmak için Şinasi Efendi Sokak‘tan ilerleyebilirsiniz. Moda Caddesi ve Moda Parkı‘nı sırayla geçerek sahilde keyif yapabilir, yol üstündeki Ali Usta Dondurmacısı ve Kemal Usta Waffle‘a uğrayabilirsiniz. Bu iki yer Moda’nın en meşhurlarındandır.

Moda sokaklarının keyfini üzerinizde taşırken deniz kokusunu ve manzarasını iyice içinize çekmek için biraz da Moda Çay Bahçesi‘nde oturup çay keyfi yapmalısınız. Biraz soluklandıktan sonra Moda gezinize tam gaz devam etmek için sahile inin ve Tarihi Moda İskelesi‘ni mutlaka görün.

Moda’yı eksiksiz bir şekilde gezmek istiyorsanız bazı gizli yerlerin de şifresini çözmelisiniz. Örneğin geri dönüş yolu üzerinde bulunan Koço Meyhanesi‘nin içinden geçerek ulaşabileceğiniz Aya Ekaterina Ayazması‘nı keşfetmeden gitmeyin.

Moda nasıl gezilir sorusunun en ince ayrıntılarına kadar cevap bulduysanız unutmadan eklemekte fayda var. Geri dönerken Oyun Atölyesi’ne uğrayıp burada akşamı keyifli bir şekilde bitirebilirsiniz. Dilerseniz Kadıköy’ün en büyük çarşısı olan Balıkçılar Çarşısı’nı gezip, lezzetli bir akşam yemeği sonrasında gezinizi noktalayabilirsiniz.

 

Kadıköy Moda Gezilecek Yerler

1. Barış Manço Evi

Moda’ya geldiyseniz hepimizin çocukluğu ve gençliğinde izleri olan muhteşem sanatçımız Barış Manço’nun müzeye çevrilen evine ziyaret etmelisiniz. Barış Manço evinde sanatçıya ait kostümleri, takıları, plakları gibi birçok kişisel eşyası sergileniyor. 2010 yılından beri Pazartesi ve bayram günleri dışında her gün ziyarete açık.

Bahçedeki adam olacak çocuk heykelleri, girişteki Barış Manço’nun piyano başındaki hali sizi karşılarken içinizin sıcacık olacağına eminim. Kişisel detaylara dikkat ederseniz de masasında bulunan çıkacağı konserleri not ettiği ajandasını da görebilirsiniz. Barış Manço Müzesi’nde çocukluğunuza doğru çok keyifli bir yolculuğa çıkacağınıza eminim.

 

Barış Manço Müzesi Moda
Barış Manço Müzesi Moda

 

2. Süreyya Opera Binası

1924 yılında Süreyya İlmen Paşa tarafından opera, bale ve müzik gösterilerinin yapılması amacıyla inşa edilmiş. Süreyya Opera Binası böyle anılsa da aslında yıllar boyunca sadece sinema salonu olarak hizmet vermiş. 2 yıl süren restorasyon çalışmaları ardından Kadıköy Belediyesi sayesinde son 12 yıldır Süreyya Operası olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

Süreyya Operası’na ismini veren Süreyya İlmen Paşa’nın ayrıca Yoğurtçu Parkı sonunda da bir heykeli var. Binanın dış mimarisi ayrı, içi ayrı güzel. Üstelik binaya vuran güneşe göre duvarlar kırmızı veya pembe gözüküyor.

 

Süreyya Operası
Süreyya Operası

3. Moda İskelesi

Moda İskelesi’nin yapılışı 1917 yılına dayanıyor. 2011 yılında restorasyon gören bu iskele Mimar Vedat Bey tarafından yapılmış. Geçmişte Moda-Pendik vapur seferlerinin başlangıç noktası olan bu iskele hala nostaljik havasını koruyor. Nostaljik havasını korurken de kafe olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

 

Kadıköy Moda İskelesi
Kadıköy Moda İskelesi

4. Moda Sahili

Hafta sonunu İstanbul’dan çok uzaklaşmadan daha doğal ve denizle iç içe geçirmek isteyenlerin tercihi olan Yoğurtçu Parkı Moda’nın hatta Kadıköy’ün gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerinden.

Kayalarda keyif yapanlar, gitarını kapıp gelmiş eğlenen gençleri, çocuk parklarında oynayan çocukların cıvıltıları hepsi burada! Bunlar eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapacağınız üstüne üstlük bir de mis gibi deniz havasını içinize çekeceğiniz Moda Parkı ve yürüyüş yolunu es geçmeyin.

 

Moda Sahili
Moda Sahili

 

5. Bahariye Caddesi

Kadıköy Altıyol’dan Moda’ya çıkan Bahariye Caddesi’nden zaten yazının başlarında da çok kez bahsettim. Bu cadde oldukça hareketli ve rengarenk çünkü tiyatro, bar, kafe, restoran kısacası ne ararsanız buraya sıralanmış.

Moda nasıl gezilir başlığı altında bu cadde üzerinde ilerlerken girip çıkabileceğiniz sokakları ve keşfedilecek yerleri de bahsettim. Moda’nın en keyifli bu caddesini bence hem tramvayla hem de yürüyerek keşfedin. Tramvayda ne göreceğiz ki demeyin, o nostaljik havayı solumak bile harika!

 

Kadıköy Bahariye
Kadıköy Bahariye

6. Moda Çay Bahçesi

Denize nazır çay bahçelerinde deniz manzarasına bir de gün batımı manzarası eklenince ortaya harika manzaralar çıkıyor. Hafta sonunu değerlendirmek için iyi bir alternatif olabilir. Ağaçlar altında keyif yapmak az ötedeki şehir kalabalığını resmen unutturuyor sanki!

 

Moda Çay Bahçesi
Moda Çay Bahçesi

 

7. Aya Ekaterina Ayazması

Burayı aradık, bulamadık, nasıl bir yer söylemişsin Allah aşkına diyecek olursanız aslında hiç de haksız sayılmazsınız. Çünkü bu Rus ayazması Koço isimli meyhanenin içinde yer alıyor. Yani ayazmayı görmek için meyhanenin içinden geçmeniz gerekiyor. Kulağa pek de kötü gelmiyor değil mi? Gelmemeli de zaten çünkü Koço yani Moda Park Lokantası burada yıllardan beri varlığını sürdüren meşhur yerlerden bir tanesi.

Ayazma gerçekten oldukça küçük, Moda İskelesi’nin hemen yanında yer alıyor. Fakat hala aktif olarak kullanılıyor. 1924 yılında Rum balıkçıların keşfettiği bu ayazmaya garsonlarla beraber gidip avludan sağa ayrılınca ulaşabiliyorsunuz. Bu deneyim yaşanmalı derim, not edilsin! 😊

 

Aya Ekaterina Ayazması
Aya Ekaterina Ayazması

 

8. Moda Deniz Kulübü

Atatürk’ün emriyle kurulan Moda Deniz Kulübü özel bir tesis olarak hizmet veriyor. Burada çeşitli etkinlikler ve konserler düzenleniyor, birçok spor tesisi bulunuyor ve tabii ki hizmet kalitesi epey yüksek.

 

Moda Deniz Kulübü
Moda Deniz Kulübü

 

9. Antikacılar

Moda Caddesi sonunda yer alan antikacılar vintage meraklıları için çok keyifli olabilir. Böyle yerleri gezmeyi sevenlerdenseniz, Moda’ya gelmişken sakın atlamayın!

 

Antikacılar
Antikacılar

 

10. All Saints Moda Kilisesi

Hala aktif olan bu kilise dışarıdan bakınca ayrı, içeriden daha da güzel olan yerlerden bir tanesi. İbadet zamanları dışında birçok etkinliğe de ev sahipliği ediyor.

 

All Saints Moda Kilisesi
All Saints Moda Kilisesi

 

11. Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi

Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi Moda’da görülmeye değer güzellikteki yapılardan bir tanesi. Burası öncelikle 1890 yılında şapel olarak inşa edilmiş fakat küçük gelmeye başlayınca 14 Mayıs 1905 yılında yıkılmış. Aynı yere inşa edilen ve günümüze kadar gelmeyi başarmış olan Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi‘nin yapım yılı da 1911 yılına dayanıyor.

Bu kilisesin bir özelliği de Osmanlı Padişah Fermanı ile inşa edilen son kilise olmasıdır. Kilisenin içi de dışı da oldukça ihtişamlı. Buraya kadar gelmişken gezmeden dönmeyin derim. Ayırca kilise hala faal, ibadet gününe denk gelirseniz farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi
Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi

12. Yoğurtçu Parkı

Yoğurtçu Parkı‘na sahilden devam ederek ulaşabilirsiniz. Hele ki hava da çok sıcaksa, bu parkta sağlı sollu sıralanmış ağaçların altında rahat bir nefes alacaksınız.

Parkta biraz sokluklanmayı ve serinliğin keyfini çıkarmayı unutmayın. Ayrıca parkın ortasında da görebileceğiniz gibi Türk Halk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden birisi olan Yunus Emre heykelini görebilirsiniz.

 

Kadıköy Gezilecek Yerler

13. Boğa Heykeli

Bu heykelin hikayesine gelecek olursak Fransız heykeltraş Isadore Bonheur tarafından yapılmış. 1860 yılında yapılan heykel aslında Alsace Lorraine bölgesinde yer alırken Almanlar bölgeye el koymuş ve heykeli de buradan kaldırmış. Derken heykeli Osmanlı’ya hediye edilmiş ki böylece Birinci Dünya Savaşı’na da katılmamız sağlanmış.

Fakat heykel önce Beylerbeyi Sarayı bahçesine, sonra Yıldız Sarayı‘na sonra da Bilezikçi Çiftliği’ne taşınmış. Bitti sandıysanız yanılıyorsunuz çünkü boğa heykeli resmen bir İstanbul turu yapmış! Buradan alınan boğa heykeli Hilton Oteli bahçesine, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ne, Taksim Gezi Parkı’na taşınarak seyahatini sürdürmüş.

Heyecan dorukta biliyorum çünkü evet artık sona geldik! Bu meşhur heykel nihayet 1987 yılında günümüzde bulunduğu Altıyol’a yerleştirilmiş.

 

Boğa Heykeli
Boğa Heykeli

14. Kadıköy Sokakları Keşfi

Bahariye Caddesi’nin zaten en popüler caddelerden bir tanesi olduğundan bahsettim. Burayı es geçmeyeceğinizi düşünerek şimdi de Kadıköy’ün diğer ışıltılı ve hareketli sokak ve caddelerini keşfedelim.

Bilenler bilir, Rexx Sineması epey ünlüdür ve Sakız Gülü Sokak‘ta yer alıyor. Buradan sola döndüğünüzde ise ulaşacağınız sokak Kadife Sokak ki burası da yukarıda da bahsettiğim Oyun Atölyesi‘nin bulunduğu yer.

Antikacılar için açık adres isteyenlere Tellalzade Sokağı‘nı söylemeliyim. Rexx Sineması önünden ilerleyip Sakız Sokak‘a girdiğinizde zaten antikacılar sokağına geldiğinizi hemen anlayacaksınız.

Sanatçılar Sokağı’nda ressamların tablolarını sergileyip sattıklarını göreceksiniz. Bu gezinti ardından bir şeyler yemek isterseniz meşhur Çiya Sofrası veya Yahyalı Fehmi Lokantası‘na gidebilirsiniz.

Sahaf gezmeyi sevenler için önerebileceğim Akmar Pasajı, dini yapılara merak duyanların incelemek isteyebileceği Hemdat İsrael Sinagogu, Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Osmanağa Camii, Sultan Mustafa İskele Camii gibi yapıları Kadıköy sokaklarında bulabilirsiniz.

Eğer uygun fiyata nostaljik bir ortamda alışveriş yapmak isterseniz size bir de Tarihi Salı Pazarı’nı önereceğim. Salı ve Cuma günleri olan bu pazarda inanılmaz kalabalık olacağını göze alarak gidin. Fakat farklı ve eğlenceli bir deneyim olabilir.

Kadıköy demişken Azra Kohen‘in Gör Beni kitabını okuyanlar bilirler ki Valpreda Apartmanı‘nın yüzyıllık geçmişine tanıklık etmek için burayı da görebilirsiniz. İskele Sokak’ta yer alan bu apartman aslında az sonra anlatacağım Kadıköy’ün simgesi Haydarpaşa Tren Garı için çalışan İtalyan ve Alman işçiler için yapılmış. Valpreda’yı da gezdiyseniz bir sonraki durağımız aşağıdaki Haydarpaşa Tren Garı.

Kadıköy’ün bir simgesi olan Boğa Heykeli için Kuşdili Caddesi sonuna ulaşmanız gerekiyor. Zaten gezinin başında buradan tarif etmiştik dolayısıyla erken gelirseniz boş bulup güzel hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz. Ancak günün ilerleyen saatleri için aynı şeyi söylemek zor.

 

15. Haydarpaşa Garı

Kadıköy’ün simgesi haline gelmiş olan Haydarpaşa Tren Garı’nı buraya kadar gelmişken görmeden olmaz. Zamana meydan okuduğu yıllar boyunca birçok üzücü olayın yaşandığı Haydarpaşa hala bu direnişini sürdürüyor.

Haydarpaşa Tren Garı Klasik Alman Mimarisi ile göz alıcı bir güzelliğe sahip. İnşaatı 1908 yılında tamamlanan bu yapıyı Avrupa Yakası’ndan Kadıköy’e gelirken bıkmadan usanmadan izleyebilirsiniz.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, 1917 yılında bir İngiliz casusun sabote etmesiyle çıkan yangın başından geçen ilk talihsiz olay. Talihsiz olaylar bununla sınırlı değil çünkü günümüzde her ne kadar arka plana atılmış gözükse de buranın restorasyon veya kentsel dönüşüm ile daha modern bir bina haline getirilme ihtimali var.

Umarım böyle bir şey asla olmaz ama siz yine de Kadıköy’e gitmişken Haydarpaşa’yı görmek için vakit ayırın.

 

Haydarpaşa Tren Garı
Haydarpaşa Tren Garı

 

Yeme İçme Önerileri

Moda farklı nesilleri bir araya getiren bir yer olsa da sakin ve nezih havası hiç değişmemiş. Burada yaşayanlar da esnaflar da hala o eski komşuluğu ve güler yüzlü hizmeti keyifle sürdürüyor kısacası. E zaten havası güzel, bir de birbirinden güzel öyle tatlı mekanlar var ki. Moda kahvaltı, kahve, tatlı, çay molası için dilediğiniz tarzda mekanların bulunduğu yeni ve eskinin harmanlandığı bir semt haline geldi. Yazının başında da hafta sonu keşfi dedik madem, o zaman Moda kahvaltı mekanları ile başlayalım!

Moda Kahvaltı & Kahve & Kafeler

Moda’da kahvaltı yapmak için ister tarihi fırınlardan bir şeyler alır çay bahçesine geçersiniz, isterseniz de az önce söylediğim gibi yeni nesil ama nostaljisini koruyan mekanlarda kahvaltınızı yaparsınız. Mekanlar arasında kahvaltı, kahve ve tatlı gibi ayrımlar yapmak çok mümkün değil çünkü her istediğinizi bulabildiğiniz mekanlar buralar…O nedenle Moda kahvaltı & kahve & kafeler ayrı, akşam yemeği önerileri ayrı ve gece eğlenmelik mekanları ayrı ayrı yazıyorum.

1. Kemal’in Yeri

Kemal’in Yeri Büyük Moda Çay Bahçesi yanında kalan ve semtle özdeşleşmiş yerlerden bir tanesi. İster pastaneden yiyecekleri alıp gelin isterseniz buradaki sandviç ve tost seçeneklerini değerlendirin.

 

Kemal'in Yeri
Kemal’in Yeri

 

2. Rita Moda

Caferağa Mahallesi’ndeki beyaz köşkün ev sahipliği ettiği Rita Moda, dekorasyonu ve ambiyansının yanı sıra lezzetleriyle de büyülüyor. Sadece kahvaltı değil öğle ve akşam yemeği için de tercih edilebilecek zenginlikteki menüsün geleneksel lezzetlerin modern sunumlarıyla sofralara ulaşıyor. Akşam ve gündüz menüleri ayrı hazırlanıyor ve her öğün yerli malzemelere Avrupai bir dokunuş değerek tasarlanıyor diyebilirim. Gidin, görün, beğeneceğinize eminim!

 

Rita Moda
Rita Moda

 

3. Fika Moda

Birbirinden güzel tatlıları ile damakları şenlendiren Fika Moda, tramvay yolunun üzerinde kaldığından kahve ve tatlı molanıza 15 dakikada bir geçen nostaljik tramvay eşlik ediyor. Soluklanmak için tercih edilecek mekanlardan bir tanesi olan Fika Moda, alışılmışın dışında olarak İsveç tatlıları sunuyor. Kladdkaka keki, Semla tatlısı öne çıkan lezzetleri arasında.

 

Fika Moda
Fika Moda

 

4. Fatcat Moda

Tatlı ve kahve molası verebileceğiniz Moda’nın güzel mekanlarından bir tanesi de Fatcat Moda. Barış Manço Evi Müzesi’nden aşağıya doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak. Sabah 09:30’dan gece 00:00’ye kadar hizmet veriyor.

 

FatCat Moda
FatCat Moda

 

5. Moon Moda

Moda Parkı’nın hemen yanında yer alan Cafe Moon, ambiyansı ve lezzetleriyle kendini kolayca sevdiren mekanlardan bir tanesi. Kahvaltısı kesinlikle denenmeli, hele ki o pişiler! Güne tatlı bir kahvaltıyla başlamak isterseniz işte buyurun pankekleri, pişiler, çeşit çeşit reçelleriyle Cafe Moon Moda’ya.

 

Moda Moon
Moda Moon

 

6. Muaf Moda

Moda’nın meşhur mekanlarından bir tanesi olan Muaf Moda, tam bir ‘keyif kahvaltısı’ mekânı. Saatler süren, bol sohbetli, keyifli ve dur durak bilmeden yediğiniz kahvaltılara hasret kaldıysanız bir hafta sonu Muaf’a gelin ve ne demek istediğimi anlayın. Lezzetleri harikulade ve ister kahvaltı ister öğle yemeği için dilediğiniz öğün için tercih edebilirsiniz.

 

Muaf Moda
Muaf Moda

 

7. Zapata Bakery

Ağaçlar altında ve sahile yakın bir yerlerde keyif yapmak isterseniz o zaman sizi Zapata’ya alalım. Kalamış Koyu’na tepeden bakan manzarası ve günlük üretilen tazecik hamur işleri ile Küçük Moda’da yer alan Zapata gerçekten tam da keyif çatmalık bir yer.

 

Zapata Bakery
Zapata Bakery

 

8. Yumma

Kahvaltı için en iyi seçeneklerden bir tanesi olan Yumma, lezzetlerini doğal ürünlere borçlu. Ben öyle bir kahvaltı yapayım ki yeşil zeytinim Hatay’dan, tulum peynirim Çanakkale’den gelsin diyorsanız tam olarak doğru adrestesiniz. Fakat burası da yalnızca kahvaltı değil, muhteşem bir akşam yemeği için de en iyi alternatifler arasında yer alıyor. Yani günün hangi öğünü giderseniz gidin mideniz şenlenecek o kesin!

 

Yumma
Yumma

 

9. Brekkie Breakfast Club

Avrupa’da yaygın olan kruvasan ile kahvaltıyı muhteşem bir kalıba sokarak kendi lezzetini yaratan Brekkie Breakfast Club, leziz kahvaltının adresi. Küçük bir yer ama lezzeti devasa! Ev yapımı marmelat ve reçelleri, tamamen doğal ve yerinden aldıkları tereyağı sayesinde tadı taçlanan kruvasanlarını kesinlikle tatmanızı öneririm.

 

Brekkie Breakfast Club
Brekkie Breakfast Club

 

10. Chocca

Chocca, İtalyan mutfağını Moda’ya taşıyan ve harika tatlıları olan bir yer. Moda gezinize tatlı bir mola vermek için burayı tercih edebilirsiniz. Şirin, sıcak ve enerjik bir mekân olan Chocca da ayrıca Churros’nun tadına bakmadan dönmeyin.

 

Chocca
Chocca

 

11. Dün

Enteresan lezzetleri denemeyi sevenler için birebir mekân: Dün! Özenle tasarlanmış dekorasyonu menüsüne de yansımış ve yemek ve tatlılar her gün taze hazırlanıyor. Armutlu kuskus mu denemek istersiniz, mercimekli burger mi, o size kalmış. İşte böyle enteresan lezzetlerin tadına bakmak için Dün Moda en güzel alternatiflerden bir tanesi.

 

Dün Moda
Dün Moda

 

12. Naan Bakeshop

Kendi ürününü üreten mekanlara sizin de zaafınız varsa, buyurun en tazesinden ve doğalından ekşi mayalı ekmek yemeğe…Naan Bakeshop, Moda’nın en meşhur mekanlarından bir tanesi olup sıra dışı lezzetleri burada en güzel haliyle denemeniz mümkün. Ekşi mayalı ekmek için beklentinizi ne kadar yükseltebilirseniz o kadar yükseltin ve o öyle gidin, pişman olmayacaksınız.

 

Naan Bakery
Naan Bakery

 

13. Walter’s Coffee Roastery

Breaking Bad sevenlerin de sevmeyenlerin de bayıldığı mekanlardan bir tanesi Walter’s Coffee. Hem konsepti hem de lezzetli çekirdekleri damakta muhteşem tatlar bırakan kahvelerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

 

Walter's Coffe roastery
Walter’s Coffe roastery

 

Moda’daki mekanlar o kadar fazla ki, bunlar dışında daha bir sürü yer var. Moda’ya gidin ve keşfedin derim. Uzun uzun anlatmasam da Moda’nın keyifli mekanları arasında Zoo, Çekirdek, Nun Vintage, OD46, Rafine, Venture, Old Java, Ben, Cherrybean, Story Coffee, Limoncu, Bubada, Munchies gibi alternatifler yer alıyor.

Moda Restoranları

Yukarıda bahsettiğim bazı yerleri öğle yemeği için de değerlendirebilirsiniz. Ama burada da ağırlıklı olarak öğle ve akşam yemeği hizmeti veren yerler bulunuyor.

1. Kırıntı

Moda’nın en eskilerinden bir tanesi olan Kırıntı 1981 yılından beri hizmet veriyor. Zengin menüsü ve nostaljik havası kurulduğu yılın izlerini taşır nitelikte.

 

Kırıntı
Kırıntı

2. Basta

Moda’nın meşhur caddesi Bahariye’ye çıkan bir sokakta yer alan Basta, vegan seçeneklerin de yer aldığı minik bir restoran. Sürekli kalabalık olduğu için biraz sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz ama buna değecektir.

 

Basta Moda
Basta Moda

3. Aida

İtalyan mutfağının kaliteli bir şekilde önünüze sunulduğu bir yer istiyorsanız Aida doğru adres. Lazanya, makarna ve şarap kavıyla özellikle ‘özel bir akşam yemeği’ için mutlaka ilk alternatifleriniz arasında yer alsın.

 

Aida
Aida

 

4. Paul’s

İtalyan mutfağı demişken çeşit çeşit lazanyası ile meşhur olan bir yer daha var: Paul’s. Moda’nın biraz dışında kalıyor ama denemeye değer. Yoğurtçu Parkı’na inen yokuşta göreceksiniz.

 

Paul's
Paul’s

5. Sayla

İtalyan mutfağı, sıra dışı tatlar demişken biraz da özümüze dönelim de mantı yiyelim diyenler parmak kaldırsın. Leziz el yapımı mantıları ile sofra şenlendiren Moda’nın en ünlü lezzetleri Sayla’da! Moda Meydanı’na doğru ilerlediğinizde göreceksiniz.

 

Sayla Mantı
Sayla Mantı

 

Moda Gece Hayatı

Moda gece hayatı mekanları da tıpkı semt gibi kendine has isim ve ambiyansa sahip. Şimdi de bu güzel semtin önde gelen bar ve meyhanelerinden bahsedelim.

1. Koço

Gezilecek yerlerde ayazmadan bahsederken Koço’da olduğunu belirtmiştim. Koço’da ayazma ziyaretinden sonra güzel bir rakı sofrasına oturabilir ve nefis mezelerinin tadına bakabilirsiniz. Moda’nın en nezih ve bol müdavimli yerlerinden bir tanesi olmasını da buna borçlu.

 

Koço
Koço

 

2. Ayı

Çeşit çeşit bira içeyim, gençlerin arasına karışayım, eğleneyim diyenlerin adresi Ayı Bar. Moda Caddesi üzerinde kalıyor.

 

Ayı Pub
Ayı Pub

 

3. Viktor Levi

Daha sofistike alternatiflerden yana olanlar için bir şarap evi var sırada. Viktor Levi, Damacı Sokak’ta yer alıyor ve iki katlı bir köşk bu güzel yere ev sahipliği ediyor. Dünya mutfağından seçenekler ve özel üretim şarapları bulunuyor.

 

Viktor Levi
Viktor Levi

 

4. Zeplin Pub

Gençlerin Moda’daki adresi olan Zeplin Pub eğlenmek isteyen ama öyle bangır bangır müzikle değil de kaliteli müzik, keyifli sohbet ve hafif hafif yudumlanan içkilerle bütünleşen bir akşam isteyenler için ideal.

 

Zeplin Pub
Zeplin Pub

 

Tercih edebileceğiniz diğer Moda bar ve gece hayatı mekanları arasında Fil, Hera, Zürih, Buddha, Cuba, Samatyalı Meyhane de olabilir.

 

Konaklama Önerileri

Kadıköy’de konaklama için yer arıyorsanız ben yine Moda tarafında Double Tree by Hilton muhteşem manzarasıyla hemen göze çarpıyor. Orada aynı zamanda gece eğlenceleri için de tercih edilen bir yer. Kadıköy otelleri

hangileri diye merak ediyorsanız en büyüğünden butik oteline kadar bir çok çeşit ve her keseye uygun olanını bulabilirsiniz. Amacınız bütçenize uygun otel bulmaksa ve aynı zamanda bu kadim semtin tadını daha fazla çıkarmaksa en ucuz Kadıköy otelleri için biraz daha arama yapabilir, özellikle sahile ya da Moda’nın ara sokaklarına mı yakın olması sizin için daha avantajlı olur; ona karar verip size en uygun oteli seçebilirsiniz.

Sanırç Meyhane&Butik otel de, semtin dokusuna uygun, iç dizaynı orjinalliğini yitirmemiş bir yer ve Cafeağa’da bulunuyor.

 

Pratik İpuçları

 • Moda’ya gidiş ya da gelişten birinde tabanvayı, diğerinde tramvayı tercih edin ki gezmek için gözünüzden kaçan hiçbir yer kalmasın.
 • Buraya kadar gelmişken Barış Manço Evi Müzesi’ni ziyaret etmeyi es geçmeyin. Çocukluk anılarınızın canlanacağına eminim.
 • All Saints Moda Kilisesi’nde bir konser varsa, hiç düşünmeden yakalayın ve gidin. Çok keyifli olacağına eminim, o yüzden belki de Moda gezinizi etkinlik gününe denk getirebilirsiniz.
 • Moda’nın ara sokaklarını tıpkı Fener Balat turu atarken olduğu gibi iyice hissederek gezin. Evet, belki oralardaki kadar fazla köşk yok ama olanlar gerçekten görülmeye değer. Aslında başlı başına ağaçlı sokakları ve muhteşem deniz manzarası için bile gitmeye değer!
 • Güzel fotoğraflar çekmek isterseniz gitmeniz gereken yerlerin başında Moda İskelesi geliyor, haberiniz olsun 😊
 • Moda ara sokaklarında yer alan özgün butikler bulunuyor. Şaşırdık mı? Hayır. Çünkü tam da bu semtin ruhuna uygun özenle seçilmiş, kimisi vintage, kimisi sıra dışı tarzlara uygun birçok tasarım butiği yer alıyor.
 • Antikacı gezmeyi seviyorsanız, dükkanlara girip, çıkın. Belki bir Moda hatırası ile dönersiniz belli mi olur?
 • Moda’nın bu özel havasına yakışan Süreyya Operası’nda veya Oyun Atölyesi’nde bir etkinlik denk getirebilirseniz ne mutlu size. Moda geziniz ve bu etkinlikleri denk getirebilirseniz gerçekten dolu dolu bir Moda keşfi yapmış olursunuz. Denk gelmezse de iyi yanından bakın, Moda’nın güzel havasını solumak için daha iyi bir neden olamazdı!

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Moda’nın nostaljik pastanelerinden alışveriş yapmadan,
 • Dondurmacı Ali Usta’dan yazın dondurma yemeden, kışın dondurmalı salep içmeden,
 • Gizemli bir dünyaya ilerliyormuş hissi veren Koço içindeki ayazmayı görmeden,
 • Moda sokaklarını yürüyerek keşfetmeden,

 

Moda Antikacılar Sokağı
Moda Antikacılar Sokağı

 

 • Temiz havasını ve deniz manzarasını hafızanıza kazımadan,
 • Çay bahçesinde pastaneden aldıklarınızı tazecik demlenmiş çay eşliğinde yemeden,
 • Her biri ayrı ürünüyle ünlenmiş kafelerini gitmeden, hatta burada yazanların da ötesinde yeni yerler keşfetmeden,

 

Moda Sahili
Moda Sahili
 • Nostaljik Moda tramvayında keyifle seyahat etmeden,
 • Moda’da kahvaltıdan gece hayatına kadar bütün günü yaşamadan dönmeyin!

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!