Anasayfa > Hollanda > Amsterdam > Amsterdam Red Light District : Kırmızı Fener Mahallesinin Gizli Perdesi

Amsterdam Red Light District : Kırmızı Fener Mahallesinin Gizli Perdesi

Red Light Amsterdam Evleri

Amsterdam’ın tam bir ‘özgürlükler şehri’ olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu özgürlüklerden birisi de Red Light District yani Kırmızı Fener Mahallesi olarak bilinen yerde genelevlerin yasal olarak işletildiği gerçeği. Bizim gibi turistlerin 90%’ının “burada neler oluyor?” merakından gittiği ve adeta müzeye bakar gibi dans eden kızları izlediğini söylemeliyim:) Peki acaba Amsterdam’a giden turistlerin mutlaka uğradıkları bir yer olan Red Light District’te tam olarak neler oluyor?

 

Red Light
Red Light Amsterdam

 

Red Light District – Amsterdam Red Light

Özgürlük sınırları epey geniş olduğundan mütevellit hayat kadınlarının tam anlamıyla “yasal” olarak işlerini yaptıkları mahalleye verilen ad “Red Light District” yani “Kırmızı Fener Mahallesi“. Fakat Amsterdam sanki çoğu şeyi tam kararında yaşayan bir şehir. Yine de bu şehrin de hareketli ve meşhur olan  Amsterdam Red Light Caddesi gibi fikrimce ciddi anlamda hüzün verici bir yanı da var. Amsterdam Merkez İstasyonu ile Dam Meydanı arasında kalan bu bölge yine yürüme mesafesinde ve gerçekten de epey büyük bir eğlence sokağı denilebilir. Çünkü sadece genelevlerden ibaret değil. Bölgede öne çıkan yeme içme mekanları da epey ilgi görüyor. Zaten sokak yenilendikten sonra o iç karartıcı, tam bir günah şehri havasındaki hali yerine daha hareketli ve keyifli bir yer haline gelmiş. (Ne kadar gelebilirse!)

 

Günahlar Şehri’nin günahlar kısmına girmeden önce küçük bir şehir turu atalım:

 

Red Light District Tarihi – Amsterdam Red Light District

 • Dam Meydanı yazısında şehrin tarihinin 13. yy.’a dayandığını ve buranın bir liman kentinden geliştiğinden bahsetmiştim. Kötü bir genelleme belki ama denizcilik faaliyetleri Damrak bölgesinin popülasyonunu biraz değiştirmiş. Evler fuhuş ve uyuşturucu faaliyetleri için kullanılmaya başlanınca bu durumun tam anlamıyla önü alınamamış.
 • Denizcilerin de ilgisiyle iyice adı duyulan bu sokak bugün olduğu gibi o zaman da Amsterdam’ın en hareketli caddesi haline gelmiş. Uyuşturucu ve fuhuşun insanlar ve toplum için ne kadar kötü olduğunun farkına varılınca devlet bu işe el atmış.
 • Devletin bu işe el atması yasaklaması veya bu fuhuş evlerini ortadan kaldırmasıyla değil, kontrol altına alınmasıyla gerçekleşmiş. Böylece suç oranının da kontrol altına alınması sağlanmış.
 • Amsterdam Red Light District yani Kırmızı Fener Mahallesi olarak tanınan bu caddeye rahiplerin ve evli erkeklerin girişine izin verilmiyormuş. Bu durum şehrin 1578 yılında İspanyolların eline geçtiği güne dek böyle sürmüş. Yönetime geçen Protestanlar bölgede bu tür faaliyetlerin yasaklanmasını ve hayat kadınlarının bu faaliyetleri gizlice sürdürmesini istemiş. Kadınlar bu şekilde baskı altında yıllarca çalıştıktan sonra 18. yy.’da yeniden gün yüzüne çıkmış.
 • Fuhuş diyoruz ama buradaki insanlar böylesine kötü bir faaliyeti bile sağlık koşullarını düşünerek yerine getirmeye zorlanmış. Yasağın kalktığı 1811 yılından sonra bölgeye en fazla ilgi gösteren Fransız askerleri ve diğer ziyaretçilere hastalık bulaşmaması adına hayat kadınlarına sağlık kartı çıkartma zorunluluğu getirilmiş.
 • Dönem dönem bölgenin kapatılması ve bu faaliyetlerin sonlandırılması için isyanlar ve ayaklanmalar düzenlenmiş ki 1911 senesinde bu işletmelerin kapanacağına dair bir yasa çıkarılmış. Kapanacağı derken, tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi yer altından yürütülmesine karar verilmiş.
 • Günümüzdeki haline 20. yy. sonlarına doğru kavuşan Red Light District yine devlet denetimi altında olan bir yer olarak varlığını sürdürüyor.

 

Red Light District Nerededir?

Red Light District Dam Meydanı ile ‘Amsterdam Centraal Station’ arasında kalan bir bölge. Adı da ‘De Wallen’ olarak geçiyor.  İstasyondan yürüyüşe başladığınızda Red Light ve Dam Meydanı şeklinde bir güzergah izleyebilirsiniz.

 

 

Red Light District’e Nasıl Gidilir?

Amsterdam denince ulaşım konusunda akla ilk gelen dur durak bilmeyen bisiklet trafiği öyle değil mi? Buraya gelmenin de birçok yolu var. Zaten merkezde yer aldığından Dam Meydanı‘na gitmek için ya da oraya gelmişken görmeden dönmemek için rotanızı Red Light’a çevirebilirsiniz. Red Light’a ulaşım seçenekleri şu şekilde;

 • Tramvay: 4,9,16 ve 24 numaraları tramvaylar Amsterdam Merkez İstasyonu önünden hareket ediyor.
 • Otobüs: 755, 757, 759
 • Tabanvay: Elinize haritayı alıp yolu takip edin.
 • Bisiklet: Amsterdam için bence en güzel ulaşım şekli. İmkanınız varsa kiralayın ve öyle gezin.
 • Tekne turu: Kanal turu yaptıran tekne turları Red Light District’i de geziyor.

 

Red Light District Nasıl Bir Yer?

Red Light tarihini okurken buranın nasıl bir yer olduğuna dair az çok fikriniz oluşmuştur. Ama biraz daha detaya girip, o caddede neler görebileceğiniz yani sizi nelerin beklediğine dair de bilgilendirmek istiyorum.

Amsterdam’da bu konseptin var olduğu üç bölge bulunuyor. Burada bahsettiğimiz ise Red Light District’ler arasında en büyük ve eskisi olan De Wallen, bunun dışında Ruysdaelkade ve Singelgebied adı verilen farklı bölgeler bulunuyor.

Amsterdam’ı gezerken, örneğin Merkez İstasyondan Dam Meydanı’na yürüyerek gelirken Red Light’a uğrayabilir ve nostaljik Amsterdam mimarisiyle inşa edilmiş evleri görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgede sıra dışı konseptlere sahip müze ve dükkanlar bulunuyor. Dahası burada yürürken görebileceğiniz yerler arasında kabinler bulunuyor. Bu kabinler hayat kadınlarına ait odalar. Kabinlerde kırmızı ve mavi olmak üzere iki farklı renkte aydınlatma kullanılıyor. Mavi trans bireyleri, kırmızı da kadınları temsil ediyor. Ayrıca kadınların müsait olup olmadığı bu kabinlerin perdelerinin açık veya kapalı olmasından anlaşılıyor.

Burada çalışan kadınların hepsinin güvencesi var, devlete vergisini veriyor ve düzenli olarak lisans ve sağlık kontrolünden geçiyor.

*Bu kadınlarla vakit geçirmek isteyenler bölgedeki ‘Prositution Information Center’ isimli turist danışma merkezinden, fuhuş hakkında bilgi alabiliyor.

Amsterdam Red Light District adını gün batımıyla beraber kıpkırmızıya dönen sokaklarından adını almış elbette. Peki burada görülecek başka neler var?

 

Red Light District Görülecek Yerler

1. Red Light Secrets

Red Light District hayatı geçmişten günümüze nasıl değişmiş, neler olmuş, gördüklerimizin fazlası da var mı diye düşünüyorsanız Red Light Secrets Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Burada hayat kadınlarının kiraladıkları kabinlerin içini ve burada işleyişin nasıl olduğunu yakından görebilirsiniz.

 

Red Light Secrets
Red Light Secrets

 

2. Seks Müzesi (Sex Museum- The Temple of Venus)

Konu Amsterdam olunca seks ve uyuşturucu kullanımına dair müze ve eğlence mekanlarının sayısı da oldukça fazla oluyor. Red Light’ta yer alan müzelerden bir tanesi olan Sex Musem, 16 yaş üzeri ziyaretçilere kapılarını açan sıra dışı müzelerden bir tanesi.

 

Sex Museum
Sex Museum

 

3. Fo Guang Shan Temple

Kilise, manastır ve şapeller dışında görebileceğiniz dini yapılardan bir tanesi olan Fo Guang Shan Tapınağı da Red Light’ta yer alıyor. Burayı turlar ile gezebileceğiniz gibi bireysel olarak da ziyaret edebilirsiniz.

 

Fo Guang Shan Temple
Fo Guang Shan Temple Amsterdam

 

4. Moulin Rouge Seks Tiyatrosu

Moulin Rouge Red Light’ta yer alan bir tiyatro ama başlıktan da anlayacağınız üzere öyle bildiğiniz tiyatrolar gibi değil! Burada canlı canlı bir seks şovu izleniyor. Saat başı gösterime başlayan şovlar için önceden rezervasyon yaptırmaya gerek yok. Kapıdan gidip biletinizi alabiliyorsunuz. Moulin Rouge giriş ücreti 45 Euro ve içkili, içkisiz olmasına göre bilet fiyatı değişkenlik gösteriyor.

 

Moulin Rouge Amsterdam
Moulin Rouge Amsterdam

 

5. Casa Rosso Seks Tiyatrosu

Red Light’ta seks tiyatrosu olarak öne çıkan en ünlü iki mekândan biri olan Casa Rosso’da canlı seks şovları düzenleniyor. Casa Rosso giriş ücreti 45 Euro, bilete ek içki isterseniz giriş ücreti 55 Euro oluyor. İçeride sandığınız gibi erkek popülasyonu da öne çıkmıyor. Kızlı erkekli arkadaş grupları, aileler, eşler herkes bu şovu izlemeye geliyor.

 

Casa Rosso Amsterdam
Casa Rosso Amsterdam

 

6. Cannabis Museum

Amsterdam Müzeleri yazısında bahsedeceğim üzere Cannabis Museum, kenevir bitkisine dair her şeyi yakından öğrenip inceleyebileceğiniz bir yer. Red Light’ın sonuna doğru kalıyor ve buradan ilerleyip Dam Meydanı’ndaki gezintinize başlayabilirsiniz. Bu müze tıpkı Amsterdam’ın diğer müzeleri gibi oldukça meşhur; turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

 

Cannabis Museum
Cannabis Museum

 

7. Olof’s

Red Light Caddesi boyunca sokaklara gire çıka ilerlediğinizde karşılaşabileceğiniz bir şapel bulunuyor. Olof’s küçük ve tarihi binası ve ilgi çekici mimarisi ile bu bölgede görülebilecek yapılar arasında yer alıyor. Ayrıca içerisinde çok ilgi çeken küçük bir restoran da bulunuyor.

 

Olof's
Olof’s

 

8. Oude Kerk

Oude Kerk, Red Light’ta yer alan ve Amsterdam’ın en büyüğü ve eskisi olan kilisedir. Kilisenin dış mimarisi de iç mimarisi de mutlaka görülmeye değer güzellikte. Orta çağ ve Rönesans Dönemi’nin harmanlanarak duvarları süslediği mimari yapı oldukça dikkat çekici. Kilise kadar dikkat çekici olan bir diğer unsur ise Büyük Org’dur. Orgun 1724 yılından bu yana var olduğu biliniyor.

 

Ouda Kerk
Ouda Kerk

 

Red Light District Güvenli Midir?

Red Light District her ne kadar başlıca uyuşturucu ve fuhuş faaliyetleri ile tanınsa da bölge sürekli polis gözetiminde. Sokaklarda polisler görmediğinizi düşünseniz de sivil polisler her yerde geziyor ve sokaklar kameralarla her zaman izleniyor. Hayat kadınlarının bahsettiğim bu küçük odalarda kendini göstermesi saat 21:00-22:00 sularında oluyor.

Eğer çocuğunuzla gezecekseniz ve ona kötü örnek oluşturabilecek durumların varlığından endişe ediyorsanız Red Light gezinizi gündüz saatlerinde yapabilirsiniz. Saat kaç olursa olsun aklınıza güvenlikle ilgili bir durum gelmesine gerek yok; yani herhangi bir sokak gece 3’te ne kadar tehlikeliyse Red Light o sokaklardan daha tehlikeli değil. Bizim çok fazla vaktimiz olmadığı ve çocuğumuzu da verebileceğimiz kimse olmadığı için, 3 yaşın da altında olunca gece 21:00 civarı buraya gelmiştik, ama zaten 22:00’da daha capcanlı oluyormuş buralar.

 

Red Light District ve kırmızı ışıkları
Red Light District ve kırmızı ışıkları

 

Red Light Disrict yanı sıra Coffeshop meselesi +18 bir konudur. Uyuşturucunun her türlüsü hayati risk taşır. Amsterdam’da uyuşturucu değil, hafif uyuşturucu kullanımı yasaldır. Faka yine de denememenizi öneririz!

Red Light ve Coffeshop Meselesi

Red Light genelevlerin yanında sıra sıra dizilmiş coffeshoplar ile de meşhur. Özellikle üniversiteli gençlerin Amsterdam gece hayatı için tercih ettikleri yerlerin başında gelen Red Light District coffeshop ve hafif uyuşturucu kullanımının en yaygın olduğu bölgelerden bir tanesi.

Zaten Amsterdam’da hafif uyuşturucu olarak bahsedilen ve marijuana, esrar, ot gibi farklı isimleri olan bu ürünün sokaklarda her yerde legal olarak tüketildiğini ve satışının yapıldığını göreceksiniz.

Coffeshop olarak bahsedilen mekanlar her ne kadar tatlış bir kahve dükkanı izlenimi yaratsa da işin aslı çok farklı tabii. Burada yüze yakın çeşitte marijuana ürün çeşitleri satılıyor. Ot içeren nargileler, kekler, tatlılar, içecekler yani gerçekten -çok çeşitli birçok ürün- yer alıyor.

Coffeshoptan satın aldığınız bu ürünleri ister orada, ister sokakta tüketebilirsiniz. Almak istediğinizde ve muhtemelen bu konuda pek bilgi sahibi olmadığınız için satıcılardan yardım isteyebiliyorsunuz.

Coffeshoplar istediği kadar her yerde olsun yine de çok katı kuralları var.

 • Coffeshoplarda sigara içilemez.
 • 18 yaş altı giremez, alışveriş yapamaz.
 • Genellikle güvenlik görevlileri vardır ve yaş fark etmeksizin kimliğinizi, pasaportunuzu görmek isteyebilir.
 • Alkol satışı yoktur.

Amsterdam’a gittiğinizde muhtemelen adını duyacağınız veya kalabalığına tanık olacağınız bazı coffeshoplar: Bluebird, The Bulldog, Happy Feelings gibi yerlerdir.

 

Tekrar hatırlatmakta fayda var: Uyuşturucunun her türlüsü hayati risk taşır. Amsterdam’da uyuşturucu değil, hafif uyuşturucu kullanımı yasaldır. Faka yine de denememenizi öneririz!

 

Pratik İpuçları

 • Red Light District hakkında ne duyduysanız kesinlikle ön yargılı olmadan bu bölgeyi gezin.
 • Eğer kendini sergileyen kadınlarla iletişime geçmek isterseniz camı tıklatmak yeterli oluyor. Kimileri sizi kendisi içeri davet ederken, kimileri ise reddediyor. Bu konuda yapmanız gereken en önemli şey ısrarcı davranmamak.
 • Red Light sadece seks müzelerinden, seks shoplardan veya bu kadınlardan ibaret değil. Amsterdam’ın en eski ve büyük kilisesi de bu bölge sınırlarında kalıyor. Ayrıca şehre has mimariye sahip binaları görmek için de çok doğru bir adres. Kısacası Amsterdam gezilecek yerler arasında mutlaka listeye alınmalı. Ön yargı yok!

 

Red Light District
Red Light District

 

 • Güvenlik konusunda endişe etmeyin dedim ama bu tabii ki de tedbirli davranmayın anlamına gelmiyor. Yerliler uyuşturucu kullanımına ve buranın hayatına alışık olsa da Red Light’ta olduğu gibi turistlerin çok fazla olduğu alanlarda işin içine içki de girince tatsız durumlarla karşılaşılabiliyor.
 • Genellikle geç saatlerde sokaklarda uyuşturucu satıcıları beliriyor. Biraz maceracı davranmak ve sınırlarınızın dışına çıkmak isteseniz bile kesinlikle ama kesinlikle bu seyyar satıcılardan alışveriş yapmayın!
 • Amsterdam’da konaklama alternatifleri arasında Red Light da yer alıyor. Buradaki otel ve hosteller daha ekonomik. Tabii bu sokağın dur durak bilmeyen havasını kaldırabilecek misiniz, ona göre haber verin!

 

Red Light’ta Bunları Yapmayın!

 • Kabinlerdeki hayat kadınlarının fotoğrafını çekmek yasak. Kesinlikle gizlice çekerim diye düşünüp kendinizi tehlikeye atmayın, siviller sokaklarda kol geziyor!
 • Sizi reddeden bir kadına asla ısrar etmeyin.

 

Red Light Gece Hayatı
Red Light Gece Hayatı

 

 • Sokaklarda kesinlikle kapalı alanlarda sigara ve alkol tüketmeyin.
 • Sadece Red Light değil, Amsterdam genelinde başta cüzdan, pasaport ve cep telefonunuz olmak üzere tüm değerli eşyalarınıza dikkat edin.

 

 

Benzer Yazılar

One thought on “Amsterdam Red Light District : Kırmızı Fener Mahallesinin Gizli Perdesi

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!