Anasayfa > Hollanda > Amsterdam > Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam Gece Hayatı

Escape

Amsterdam gece hayatı Avrupa ülkeleri arasında oldukça popüler ve benzersiz bir deneyim olarak anılarda ‘Fakat iyi eğlendik, ama çok iyi eğlendik!’ dedirten anılar arasında yer alacak. Herhalde Avrupalının da vardır bir bildiği, yoksa millet neden eğlenmek için özellikle Amsterdam’a gelir? Düşünsenize normal nüfusu yaklaşık 850 bin iken ziyaretçilerin sayısı yıllık 20 milyon! E hadi bakalım bu milyonlarca turisti buraya çeken gece hayatı nedir, ne değildir…

 

Amsterdam Gece Hayatı - Red Light District
Amsterdam Gece Hayatı – Red Light District

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Turistler de sadece gece hayatı için geliyormuş gibi konuştum ama şimdi eğri oturup doğru konuşmakta fayda var…Şehir ‘Özgürlükler Şehri’ diye anılıyor çünkü (her ne kadar önermesek ve sağlığınıza zararlı olduğunu her fırsatta söylesek de bu şehrin standart anlayışı) insanlar buraya çoğunlukla eğlenmeye geliyor. Tabii ki müzeleri, sokakları, günlük yaşantısı da harikulade ama sırf hafta sonu eğlencesine bile gelen turistler oluyor ki Amsterdam gece hayatı bol ve kaliteli eğlencesi ile burada kendini gösteriyor.

Amsterdam gece hayatında ekonomik takılmak isteyenler için avantaj sunan bir kart var; işte videosu…

 

 

Amsterdam Müzeleri Kadar DJleri ve Gece Kulüpleriyle de Meşhur

Ne yazık ki ülkemizin aksine insanların kadın erkek fark etmeksizin sokaklarda rahatça gezebildiği, meşhur Red Light District bölgesini yazarken de belirttiğimiz gibi ‘güvenli’ bir yer sayıldığı Amsterdam gece hayatı birbirinden güzel çok sayıda mekanla ben buradayım diyor. Amsterdam barları ve pubları bizdeki gibi en farklı caz bar olan yerler değil; çok farklı ve yaratıcı aktiviteler düzenleyen mekanlar bulunuyor. Bu kadar ballandırdım, hala sadede gelemedim ama şimdi başlıyoruz! Amsterdam’da sabaha kadar deliler gibi eğlenmek isteyenler hazır olsun, yazının devamında tam da bu amacınıza yönelik harika ipuçları bulacaksınız! 😊

 

 

Amsterdam gece hayatı.
Amsterdam gece hayatı.

 

Amsterdam’da Partilemenin Öncesinde Isınma Turları – Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam gece hayatına karışmadan önce biraz ısınmak isteyenler için barlarda ve publarda birkaç saat geçirmelerini öneririm. Şimdi sabaha kadar dans etmeden önce gidebileceğiniz barlara göz atalım.

Yeniden zararlı olduğunu hatırlattıktan sonra şehrin bir gerçeği olduğu için buralar da gece hayatı için alternatifler arasında sayılıyor. Coffeshoplardan Red Light yazısında da bahsetmiştim ve bu bölgelerde çok sayıda coffeshop görebilirsiniz. Bu mekanlarda ve sokaklarda içki içmek yasak, farklı şeyler denemek isterseniz (ki kesinlikle sağlığa zararlı olduğunu ve önerilmediğini unutmayın) buraları da deneyebilirsiniz.

 Coffeshop meselesi +18 bir konudur. Uyuşturucunun her türlüsü hayati risk taşır. Amsterdam’da uyuşturucu değil, hafif uyuşturucu kullanımı yasaldır. Faka yine de denememenizi öneririz!

1. Leidseplein Mekanları

Gece hareketli olan bölgelerden bir tanesi Leidseplein’de yer alan yeme içme, keyifle sohbet etme ve biralarınızı yudumlama gibi aktiviteleri gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda mekân var. Bunlar arasında öne çıkanlar: Cafe Mokum, Chicago Social Club, Melkweg, Sugar Factory, Paradiso, Jimmy Woo. Mekân girişleri genellikle ücretli oluyor. Giriş ücretleri de kişi başı 5-20 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Bahsettiğim bu mekanları yazının devamında adresleriyle birlikte detaylıca anlatacağım.

2. Rembrandtplein (Amstel)

Leidseplein’e yürüme mesafesinde olan bu diğer gece hayatı bölgesinde de aynı şekilde çok sayıda restoran ve kafe bulunuyor. Smokey ve Escape gecenin ilerleyen saatleri için eğlenceli seçenekler arasında yer alıyor. Gözünüze çarpan herhangi bir mekâna da girip oturabilirsiniz. Amsterdam tüm özgürlüklerine rağmen güvenli ve kendinizi gayet rahat hissederek gezdiğiniz bir şehir olarak hafızanızda kalacak.

3. Red Light District

Yazısında uzun uzun anlattığım gibi burası Amsterdam gece hayatı için çok fazla tercih edilen bir diğer bölge. Kadınların kendilerini sergileyip seks işçiliği yapmaları herhangi bir işte çalışıyorlarmışçasına devlet denetimi ve güvencesi altında. Mantık olarak bana çok uzak ama Amsterdam’a gitmişken burada neler oluyor görmek isteyeceksiniz, bu nedenle mutlaka uğramalısınız. Red Light’ta yer alan birçok coffeshop ve barın yanı sıra seks tiyatroları da bulunuyor. Kulüplerde deli gibi dans etmeye gitmeden önce bu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

 

Amsterdam Gece Hayatı ve Mekanlar

Amsterdam’ın cool yanı sayesinde sıra dışı bir gece hayatına giriş yapacaksanız. Buraya kadar gelmişken imkânınız varsa herhangi bir yerde eğlenin, güneşi çılgınca dans ederek ve müziğin ritmine katılarak doğurun derim.

Amsterdam’da gece eğlenmeye gideceğiniz hemen her yerde insanların gayet rahat; spor-şık giyindiğini, (bizim cluplara gidişimizle alakası yok yani) tek derdinin gerçekten eğlenmek, dans etmek ve müzik dinlemek olduğunu, kimsenin kimseye karışıp rahatsız etmediğini, gereksiz bakışlar olmadan eğlendiğini göreceksiniz. Biz tabii bu kadar rahat ve tek başımızaymış gibi eğlenmek maalesef ülkemizde pek mümkün olmadığı için biraz soru işaretleriyle yaklaşıyoruz ama hiç gerek yok.

Amsterdam’da ulaşım için de aklınıza takılan bir şey olmasın. Tramvaylar genelde 00:30’a kadar hizmet veriyor. Ama bunların sonrasında gece otobüsleri ve taksiler ulaşım konusunda sıkıntı çekmemenizi sağlıyor. Nasıl ki tarih ve kültür gezisi için popüler yerlerinin Dam Meydanı olduğunu söyledik, gece hayatı için de Rembrandtplein ve Leidseplein bölgeleri öne çıkıyor.

 

1. Melkweg

Eveet, Amsterdam’ın ışıltılı gece hayatına Melkweg ile başlayalım dedim. Şehrin en ünlü mekanlarından bir tanesi olan Melkweg müzik ve eğlence anlamında ne ararsanız en üst seviyede sunuyor. Harika binasını da eski bir süt fabrikası olmasına borçlu desem ne dersiniz? Oldukça büyük bir yer; dört salonu bulunuyor. Sinema, müzik sahnesi, restoran ve sergi alanı da bulunuyor. Yani tam bir kültür & eğlence adresi. Meşhur Vondelpark ve Amsterdam Müzeleri yazısında anlattığım Heineken Experience’ın yakınlarında bulunuyor.

Adres: Lijnbaansgracht 234A, 1017 PH Amsterdam

 

Melkweg
Melkweg

 

2. Panama Club

Tercihi elektronik müzikten yana olanlar için en iyi seçeneklerden bir tanesi olan Panama Club, 1000 üzerinde ziyaretçi ağırlıyor. Mekâna yine dışından bile vurulmak mümkün çünkü şehrin doğuşuna ön ayak olan liman bölgesindeki nostaljik binalardan bir tanesi dev bir cluba dönüştürülmüş. Şansınız varsa dünyaca ünlü DJlerin performanslarına yakından şahit olabilirsiniz.

Adres: Oostelijke Handelskade 4, 1019 BM Amsterdam

 

Panama Club
Panama Club

 

3. Paradiso

Paradiso, Amsterdam gece hayatı için en iyi mekanlardan bir tanesi olsa da diğer yandan kendisine ev sahipliği eden binasıyla da insanı fetheden bir yer. Çünkü burası aslında eski bir kilise ve hem içi hem de dışı harika. Belki de Amsterdam sokaklarını gezerken beğenip fotoğrafını çektiğiniz o bina, Paradiso’dur…Dış mimarisinin yanı sıra içerideki muhteşem akustikten de bahsetmeden olmaz. Amsterdam’ın en iyi mekanlarından olmasını da 1500 kişilik dev bir eğlence merkezi olmasına ve lokallerin yanı sıra uluslararası sanatçılara ev sahipliği etmesine borçlu.

Adres: Weteringschans 6-8 1017 SG Amsterdam

 

Paradiso
Paradiso

 

4. Sugarfactory

Şehrin en popüler mekanlarından bir diğer olan Sugarfactory performans, eğlenceli ve dopdolu gece hayatı aktiviteleri ve sanatı bir arada sunan en güzel mekanlardan bir tanesi. Burası hem bir gece tiyatrosu hem de sergi alanı olarak da kullanılıyor. Diğer mekanların yanı sıra biraz daha mütevazi kalıyor ama eğlence anlamında değil tabii ki! Belli günlerde farklı müzik türlerine yoğunlaşan DJ partileri oluyor. E tabii, her yerde dünyaca ünlü DJleri bulmak mümkün değil; burada da daha çok yerel veya komşu ülkelerin sanatçıları performans sergiliyor.

Adres: Lijnbaansgracht 238, 1017 PH Amsterdam

 

Sugarfactory
Sugarfactory

 

5. Jimmy Woo

Hollanda’da Amerika’daymış hissi veren mekân olarak tanınan Jimmy Woo ziyaretçilerini özenle seçiyor. İki katlı bir mekân olan bu gece kulübünde özellikle Erasmus öğrencilerinin sayısı çok fazla. Fakat Erasmus öğrencisi dediysek, iyi giyinmek ve tarzını ortaya koymak giriş taktiği gibi düşünülebilir. İçerideyse dans etmeden durmak imkânsız hem müzik hem de ortam kıpır kıpır. Zaman zaman ünlü sanatçılar da sahne alıyor.

Adres: Korte Leidsedwarsstraat 18, 1017 RC Amsterdam

 

Jimmy Woo
Jimmy Woo

 

6. Pacific Parc

Electro & techno house müzik dedikten sonra biraz da rock&roll tutkunları için öneride bulunmayayım mı? Perşembe, Cuma ve Cumartesi gecelerini çılgınca partilemek ve rock&roll müzikleriyle deliler gibi dans etmek isteyenler için en ideal adreslerden bir tanesi. Buraya gündüz gelip o zamanki ortamını da görebilirsiniz. Yemek yiyip, bir şeyler atıştırdıktan sonra hafta sonuysa masalar bir yana alınıyor ve eğlence başlıyor!

Adres: Polonceaukade 23, 1014 DA

 

Pacific Parc
Pacific Parc

 

7. Escape

Escape yalnızca Amsterdam değil, Hollanda genelinde göz bebeği haline gelmiş gece kulüplerinden bir tanesi. Burada turistlerden çok lokalleri görmek mümkün. House & techno electro DJleri sahne alıyor ve elbette eğlencenin tavan yaptığı mekanlardan bir tanesi oluyor.

Adres: Rembrandtplein 11, 1017 CT Amsterdam

 

Escape
Escape

 

8. Canvas

Sadece müziğe ve eğlenceye değil, ortamın ve şehir manzarasına da kendinizi kaptıracağınız Canvas, Amsterdam’a gitmişken ziyaret edilmesi gereken bir kulüp bence. Günümüzde bir otel olarak işletilen eski gazete binasının 7. Katında, 360 derece şehir manzarasıyla dikkat çeken ve hafta sonunun en eğlenceli, kaliteli adreslerinden bir tanesi. Rooftop mekanlar her zaman diğerlerinden bir adım önce olduğundan burada eğlencenin diğerlerinden daha farklı olacağını düşünüyorum.

Adres: Wibautstraat 150, 1091 GR Amsterdam

 

Canvas
Canvas

 

Amsterdam Gece Hayatı – Diğer Mekanlar

Amsterdam gece hayatı sadece partilemek isteyenler için değil, şehrin lokallerinin takıldığı gibi yerlerde vakit geçirmek için de iyi bir neden. Buralara gitmek için illa gece olmasını beklemek zoruna değilsiniz elbette ama diğerleri kulüpken bunlar daha çok galeri ve etkinlik mekânı olarak kullanılıyor.

9. OT301

Amsterdam gece hayatının öne çıkan mekanlarından bir tanesi daha olan ama daha çok lokallerin takıldığı OT301, Vondelpark’ın yakınlarında yer alıyor. Burada çılgınca partilemenin yanı sıra katılabileceğiniz farklı aktiviteler de yer alıyor. Kore Film Festivali ve ping-pong geceleri gibi etkinlikler düzenleniyor. Güzel bir deneyim olabilir, gitmişken uğramanızı öneririm.

Adres: Overtoom 301, 1054 HW Amsterdam

 

OT301
OT301

 

10. Westergasfabriek

Kültür merkezi olarak kullanılan Westergasfabriek eski bir gaz fabrikası. Hollanda’nın keyifli parklarından bir diğeri olan Westerpark’ın yanında bulunuyor. Eski bir fabrika olması sayesinde oldukça farklı bir ortamı var ve içerisinde kafe ve galeri de bulunuyor.

Adres: Van Bleiswijkstraat 8, 1014 DA Amsterdam

 

Westergasfabriek
Westergasfabriek

 

11. Onafhankelijk Cultureel Centrum In It (OCCII)

OCCII yine lokallerin de fazlasıyla tercih ettiği, diğerlerine kıyasla hesaplı sayılabilecek kaliteli bir mekân. Alanında oldukça iyi olan müzik grupları sahne alıyor. Diğer mekanlar kadar devasa bir alanda olmadığından binlerce kişiden çok daha azını ağırlıyor. Geceden sabaha dans etmek yerine bir tık daha sakin, şarkılara eşlik ederek gecenizi geçirmek isterseniz burayı alternatifleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Adres: Amstelveenseweg 134, 1075 XL Amsterdam

 

OCCII
OCCII

 

Amsterdam Sokak Şovları – Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam her yönüyle insanı şaşırtsa da günler, geceler mutlu bitiyor. Sokakta yürürken şehrin en canlı meydanları olan Dam Meydanı, Leidseplein ve Rembrandtplein gibi yerlerde bir anda dans etmeye, şarkı söylemeye ya da çeşitli şovlar yapan insanlara tanıklık edebiliyorsunuz.

Hani bizim İstiklal’de, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde, Karşıyaka Çarşı’da sanatçıları izleyip telefonlara sarılıp, kayıtlar yaptığımız şovlar var ya, tam da onlar gibi. Belki de insanlar bir anda bu şov yapan kişileri izlemeye başlayıp etrafını sarınca diyeceksiniz ki ‘Heh, bunlar da bizim gibi işte hemen toplandılar.’ Evet, bu konuda biraz benzerlik gösteriyoruz ama düşünsenize sokağa canlılık katan böylesine güzel etkinliklere kim kayıtsız kalabilir ki?

 

Amsterdam Festivalleri – Amsterdam Gece Hayatı

Yüzlerce ülkeden gelen insanları ağırlayan, turist sayısının yerli sayısının 20 katı olduğu özgürlükler şehri Amsterdam festivalleri ile de pek meşhur. Eğlencenin ne demek olduğunu bilen bu insanlar yılın yaklaşık 2 ayını festivallerde geçiriyor. Eğer Amsterdam gezinizi ulusal veya uluslararası festivallere denk getirmek isterseniz iyi bir araştırma yapın ve tarihleri önceden belirleyerek tüm biletleri hazır edin.

 

Amsterdam gece hayatı
Amsterdam gece hayatı

 

Amsterdam Gece Hayatı Pratik İpuçları

  • Giriş ücreti meselesi: Döviz kurları malum, bir yere gitmek istiyoruz 5 Euro giriş ücreti denince bile aklımızda hemen çarpmalar, bölmeler, bir ter basmalar efendime söyleyeyim…Kısacası en basit şeyler bile pahalı geliyor. Amsterdam gece kulüplerinde de çoğu giriş ücreti alıyor. Bunların bazılarına kokteyl veya shot hediye ediliyor, kimilerindeyse sadece giriş bedeli.
  • Avantajlı fiyatlar için: 18 yaş altının giremediği bu tür mekanlarda hesaplı bir şekilde harcama yapmak sizin midenize ve eğlenme düzeyinize bağlı 😊 Fakat Amsterdam’ın en güzel yanlarından bir tanesi de olan turistler için sundukları avantajlı seyahat kartları…Başlıca I Amsterdam Card ve Holland Pass turistlerin cebini kurtaracak cinsten fırsatlar sunuyor. Bu kartlara en baştan 60 Euro ile 100 Euro arasında bir para ödeyerek sadece Amsterdam gece hayatı için değil müzeler, restoranlar, özel turlar gibi birçok etkinlikten de faydalanabilirsiniz. I Amsterdam Card sahiplerine burada da bahsettiğimiz bazı mekanlarda giriş ücreti yok, bazılarında indirimli bazılarında ise giriş ücreti ödeseniz de mekânda ücretsiz kokteyl, içki hediyesi oluyor.
  • Ulaşım: Trafiğin bisikletliler tarafından düzenlendiğini düşününce bisiklet kiralamamak mümkün gibi gözükmüyor. Hem çok eğlenceli hem çok sağlıklı ve sokakları dilediğiniz gibi gezme imkânı da sunuyor! Gel gelelim çılgınca partilediğiniz bir sabah bisikletle otele, hostele veya eve dönmek pek de mümkün olmayacaktır herhalde. Dolayısıyla taksileri veya gece otobüslerini kullanabilirsiniz. Eğlence merkezleri biraz şehir merkezinden uzakta kaldığından taksilere 10-20 Euro ödeme yapmanız mümkün olabilir.
  • Night Life Ticket: Amsterdam gece hayatı ile ünlü olunca bunun için özel olarak bir indirim kartı da çıkarmışlar tabii. 2 günlüğü 10 Euro, 7 günlüğü 20 Euro olan bu biletle 30’un üzerinde gece kulübüne ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz, özel ikramlar kazanabiliyorsunuz. Her kulübe para ödemektense kesinlikle çok daha avantajlı ve hesaplı olan bu bileti Amsterdam seyahat tarihinize göre satın alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!